AL £EN IDff Voor OUWE 6UNDERKL Dit jaar veel tijd om uit te slapen VERVOLG VAN PAG. 1 „Prinses Juliana" Gunstige vooruitzichten Ouwe Sunderkiaas Thema middag in De Buureton MINI-EI PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 DECEMBER 1J wèl verplicht aan de huurders in reke ning gebrachte omzetbelasting tot een bepaald bedrag niet af te dragen. Een appartement van twee kamers, met „landzicht" kost ƒ117.500- bij „Prinses Juliana". Eén, die op de beste plek wordt gebouwd en drie ka mers telt, moet ƒ235.000,- opbren gen. Daartussen zijn diverse prijsmoge- lijkheden. Vooral de over zee uitkijken de duurdere appartementen heb ben de aandacht van aspirant-kopers. Luxueus Wat krijgt men voor het geld? Afge zien van het unieke uitzicht een luxu eus appartement met een zitkamer, waar tevens plaats in voor een eet- hoek en waar men tegen meerprijs een open haard aanbrengt. Daarvoor wordt in alle appartementen aan aansluiting gemaakt. Naast de zitkamer bevindt zich een slaapkamer met daar weer naast en badkamer met douche, toilet en ligbad. Bij de ingang van het ap partement is eveneens een toilet, waarnaast in een apart hok aansluiting en plaats is voor een wasmachine. In een aantal appartementen bevindt zich daarin tevens een boiler, die bij de overigen in de badkamer wordt bevestigd. Kant zelf. Als om te illustreren dat h het volste vertrouwen heeft in de pfe nen van de ondernemers uit Loos- drecht heeft hij besloten tenminste twee appartementen „terug te kopei Het gebouw werd ontworpen door; chitect J. Grandjean van bureau D, Heineken, een zusterbedrijf van Bels gingsbouw. Ter stimulering van de vè koop werd door Aard Gerts uit Eefdi een airbrushtekening van het nieuw gebouw gemaakt op basis van teki ningen van de architect en aanvlieg! to's van Nauta. Zwartwitfoto's van tekening werden afgedrukt op specia geprepareerd aluminium platen, waar van er één buiten het hotel is be vestigd. Deze platen zijn weerbestendig. Op de vraag aan het verkoopteam ol camping Kogerstrand niet vervelend dichtbij het appartementenhotel ligt» verband met geluidsoverlast, ant woordden enkele leden van dat team dat dat geen enkel bezwaar was. tegendeel", zei Gerard van Liempt jui or, „het geeft de appartementen het extra voordeel mee dat men er midde in een levendige badplaats maar met toch voldoende privacy vakantie kan houden". Hans Eelman voegde daar aan toe: „Bezoekers van het hotel hebben ook nooit over geluidsoverlast geklaagd". Tussen de apparteménten zal geen zwembad worden gemaakt, hoewel d< eigenaren daar later altijd nog toe kun nen besluiten. „Als de mensen willen dorp; krijgt nieuwe passantenhaven genoeg liggelden?; bliksemverkoop Coltof-bungalows; proef: café's uur langer open; zoekactie op zee door zender in auto; belbus of beltaxi voor ouderen; ƒ35.000,— schadevergoeding voor bewoners van 't Horntje; onder grondse popruimte bij Ouwe ULO; couveuseafdeling moet blijven in Den Helder; rondvluchten per helicopter; PWN-zinker gaat door; Golden Earring speelt voor manege; mosselvisser Slik gedupeerd; Aris van Zeijlen als filmster: is vertrouwen in Jarino nog verantwoord?; ganzenpoep is niet radio-actief; schilderij Roelofs niet door gemeente gekocht; Jamin komt naar Dpn Burg; WaalenburgeHijk wordt iep loos; natuurbehoud goed voor recre; tieve bedrijvigheid?; problemen met zwembad Bos en Duin; reclameboqj schap Teso kwam niet over; miniatu Dageraad gebouwd voor ƒ11.000,—;; werkgroep bestrijdt verslavingen;'bóf over romance in russenoorlog; alcö holstokerij opgerold; Eendracht gaat dicht; geen hotelruimte voor NI DIG congresgangers?; vervoerders staan de rij voor het huisvuil; problemen n sportveld Oosterend; kan gemeente kort Molenkoog verlagen?; Den Burg krijgt kabel-tv; woonforensenbelastim ten onrechte geheven; Noortje Roll mocht niet in Texel-trui; gestroopt w naar verpleeghuis. moest weg van ijsbaan; VVD wil lager veertarief; etherpiraten verbeteren re cords; scholen niet blij met propagan da Waalder school; PvdA kondigt har de oppositie aan; Stichting VVV Texel- promotie van start; appartementen in „Juliana"; Vinke te duur voor schoon maken school?; Oudeschilder haven moet naar gemeente; onrendabele panden op aardgas; Molengat kampt met lekkage; Teso verlaat VVV stich ting; Texel houdt eigen centrale; nieu we reddingboot in de vaart; scheuring bij Verenigde Schilders; Willem Bakker sloopt Compass; leerlingental Ijska- school overschrijdt 60; sportvissen in De Mars; promotieziekte op Texel?; vertrouwenscommissie niet unaniem over burgemeester; verkeersrichtïng Parkstraat slecht voor de omzet; Texel- film in premiere; geen beroep mogelijk tegen nationaal landschap; eerste pa ling in Texviskwekerij; burenprotest te gen nieuwe Vespertina; mast Compass in beerput gevonden; VVV houdt pro- motietoer langs Belgische steden; so ciaal alarm-systeem voor bejaarden; gemeentesecretaris krijgt opvolger; ge meentecomputer blijkt miskoop; pad vinders maken Slufter schoon; twee stemmen tegen 2 miljoen voor zwem paradijs; Molenkoog moet blijven; Van Asselt: Barendregt pleegde woord breuk; Nieuwe Teso-havens in gebruik; VVD-campagne op Amerikaanse toer; Holland Surf Pool blijft weg; verzint Terpstra smoesjes om tegen te kunnen stemmen?; steeds meer booreilanden voor de rede; veerboot op drift na mo torstoring; rioolslib in achtertuinen An kerstraat; Gouden Theo en Zilveren Grietje bij Excelsior gehuldigd; power- lifster Catharina blijft furore maken; ooievaar in april; verbod op schieten op rotganzen; lintje voor Slijderink en Joustra; moeilijkheden over plaats mei- erblis; VU studenten nemen veldproe ven; jeugdwerker kreeg salaris te laat; Cocksdorp kreeg twee zwembaden; Ferry Zwanenburg in de VUT; Retaet neemt Vergulde Kikkert over; wer kloosheid neemt af; Teso-vervoer neemt toe; betere spullen voor strand- bewaking; Scheuneman naar Nijme gen; Sil Boon heropent Vlielandlijn. TVO betaalt traag Texelpromotie; dan sende jongens mishandeld; GS weigert fietstunnel; Welzijnsstichting verdwe nen; radio-actieve Vlieland burgemeester; VVV kantoor De Koog blijft open; Texelse figuranten in Teso promotiefilmpje; Golfslagbewoners in actie tegen hondepoep; duikers vinden schatten op zeebodem; waterwilg op tennisbaan toch geveld; de zwaardvis van Theo Eilander; schapemelk in zeep en badschuim; Teso doet 't dubbel deks; Bosch en Zee moet dicht; auto matische kassa's bij Teso; Jannie Craa- nen stopt met Flierefluiters; hoge kwa liteit Tourist Menu; actiegroep jaara bonnement ter ziele; verbeteren Em- malaan kost ƒ325.000,— gemeente krijgt afdeling milieubeheer; var- kensmest per schip naar Texel; wasmiddel in visvijver in De Koog; Mafia Brothers goed bij WK paras'prin- gen; Lionsclub geeft 40 mille voor goede doelen; „Expo" in De Cocks- Het interieur zoals dat in één van de appartementen kén worden. Vanaf het terras zicht de Noordzee. Vanuit de zitkamer heeft men toegang tot een balkon en op de begane grond heeft men de beschikking over een terras. De vloerbedekking in de appar tementen is bij de prijs inbegrepen, maar voor het meubilair dient men zelf te zorgen. Makelaar Stradmeyer zei te hopen dat de kopers er zodanig meu bilair in zetten, dat de appartementen bij verhuur vier of zelfs vijf sterren krij gen volgens de ANWB-normering. VVV Voor het verhuren van de appartemen ten kunnen de toekomstige eigenaren terecht bij de VVV-Texel, maar tevens kan de toekomstige beheerder van het gebouw zich daarmee bezig houden. De begane grond en kelder van de zuidwesthoek van het gebouw, dat in een L-vorm op de duintop zal verrijzen, zijn gepland als restaurant met keuken. Het is aan de toekomstige eigenaar van dat restaurant om de bestemming van die kelder eventueel te veranderen van keuken in een bar. De restaurant eigenaar kan dan tevens beheerder van het gehele gebouw worden en wellicht voor het schoonhouden ervan zorg dragen. Een appartement heeft standaard dub bele beglazing en een Bauknecht keu ken, inclusief ijskast en een ingebouwd elektrisch kookstel met afzuigkap. De~ verwarming geschiedt individueel met elektrische radiatoren. Het modelap partement, dat dit weekend kon wor den bezichtigd, werd ingericht door Meubelhuis Texel. Bij het appartement krijgen de kopers bovendien een bergruimte in de kelder en een vaste, genummerde parkeer plaats aan de oostzijde. Dat parkeer terrein zal door middel van een slag boom worden afgesloten. Wel komt daarbuiten nog een aantal parkeer plaatsen voor bezoekers van het restaurant. De centrale ingang van het appartementenhotel in de hoek van de L zal tevens een speciale opgang voor invaliden kennen. Overname Het door eigenaar Kant geëxploiteerde Juliana-hotel werd begin dit jaar over genomen door Beleggingsbouw BV. Vanaf dat moment werden de nu ont vouwde plannen ontworpen. Dat ge- zwemmen is het meestal toch mooi weer en dan is de zee vlakbij", aldus fc Hans Eelman, die daar wel bij vertelde dat het doorslaggevende argument on geen zwembad aan te leggen bij „Prinses Juliana" was dat dit de koop- en onderhoudsprijs teveel op zou drijven. Er zijn geen aandelen in het zwemparadijs aangekocht om aan de kopers de korting op de entreegel den aan te bieden, maar kopers wor den wel op die mogelijkheid gewezen, De verkopers rekenen erop dat de ap partementen een jaarlijkse huur kun nen opbrengen tussen ƒ12.000,— en ƒ19.000,—, maar een definitieve schat ting wordt aan Jaap Dekker van de VVV overgelaten. Daarover is al con tact met hem opgenomen. Veel ver trouwen in het verhuren van de appar tementen stelt vooral de Rabobank Texel, die een financiering aanbiedt to: 90% van de koopsom. De mensen die het afgelopen weekend naar het modelappartement kwamen kijken, waren aangetrokken door enke le advertenties in kleinere bladen. Deze week start de landelijke verkoopcam pagne en komend weekend is er op nieuw de mogelijkheid tot bezichti ging. Bovendien zal het verkoopteam tussen Kerstmis en nieuwjaar in „Prin ses Juliana" aanwezig zijn om de resterende appartementen aan de man te brengen. Er wordt opnieuw een thema-middag voor de ouderen gehouden in „De Buureton". Vrijdag 12 december komt de heer De Grood praten over het the ma „Wat moet u doen als u alleen komt te staan". Daarbij ligt vooral de nadruk op problemen, waar ouderen in een dergelijk geval mee te maken kun- nen krijgen. De heer De Grood werkt als raadsman j in Den Helder en omgeving. Deze 5 middag begint om 14.15 uur. Gezien het succes van de vorige thema-middagen, is het raadzaam bij- j tijds aanwezig te zijn in het loopt. Vroeger deden zich met Ouwe Sunderkiaas wel andere ongelukjes voor, blijkens een opvallend groot aan tal geboorte-advertenties in de krant van negen maanden later, maar de modernisering van het feest heeft ook dat verschijnsel uitgebannen. De golf van inspiratie waar we zojuist over schreven, mag dan hoog zijn dit jaar, je zult de mensen niet de kost moeten geven die zich vergeefs suf- peinzen. Vooral de speulers die origi neel willen zijn, hebben het moeilijk. Ze willen wat anders dan waarschijnlijk „iedereen" al doet, maar wat? Op zo'n moment lijkt alle herinnering te zijn weggevallen. Opsomming Het is traditie dat we ten behoeve van deze categorie een greep doen uit het plaatselijk nieuws van het afgelopen jaar. We geven de feiten aan met een paar trefwoorden, een vraag of een bewering. Voor de rest moet u maar zien wat u er mee doet. Daar gaat ie dan: D 66 houdt enquete voor verkiezingsprogramma; ei met vier dooiers; superkool; superworp; Texelaars in elfstedentocht; toeristen belasting omhoog door lening zwem paradijs; Terpstra wil niet met Poster in het college; jeugdherberg verbouwt; Lokale Omroep wil op kabel èn in ether; de Compass-stranding; noodfuik 't Horntje; overdekte manege; Siberi sche marathon;' verbouw Pelikaan nog niet van start; uitbreiding rotganzenop- vang; rijk geeft geld voor jachthaven die voor Willem Bakker NIET wordt aangelegd; nieuwe museumdirecteur- bunkers op monumentenlijst; plee tijdens de ontwikkeling van het ei in het lichaam van de kip. Zo'n afwijking wordt in de moder ne pluimveehouderij meestal niet opgemerkt omdat een klein ei door de sorteerzeven valt en verlo ren gaat. Afwijkingen aan eieren komen in alle denkbare soorten voor: extreem groot of klein, met meerdere dooiers, langwerpig, ko gelrond of onregelmatig van vorm, etc. Hoewel de kans op zulke af wijkingen heel klein is, worden ze toch regelmatig geconstateerd omdat in Nederland miljarden eie ren worden geproduceerd. Op de foto Ange/ique Looijer met het kleine en, ter vergelijking, een normaal ei van dezelfde kip. Texel maakt zich op voor Ouwe Sunderkiaas, het oeroude maar nog altijd springlevende feest dat ieder gelegenheid verschaft ano niem personen of zaken over de hekel te halen en er vervolgens enkele of heel vee! meer borrels op te drinken. Het kon wel eens druk worden, want het feest valt dit jaar op de gunstigste - avond van de week. Het moet een prettig vooruitzicht zijn om vrijdag- avond de bloemetjes te kunnen buiten- zetten in de zekerheid dat je vervol- gens twee dagen lang kunt uitslapen of „beekomme". Er zullen er ook zijn die het weekend zullen gebruiken voor nafeesten, een verschijnsel dat zich de afgelopen jaren steeds meer voordoet en dat rustig een stukje verloedering mag worden genoemd. Dat mateloos doorzuipen levert de volgende dag stuitende taferelen 'op en is strijdig met de traditie. Ouwe Sunderkiaas vieren doe je kort en hevig in het oud-Texelse besef dat aan alles een eind komt en dat de dagelijkse plicht weer nuchter en zonder hoofdpijn vervuld moet worden... Niet ontaarden Uw oer-Texelse redacteur tikt deze re- geitjes met enige aarzeling omdat hij er niet van houdt om zijn rasgenoten voor te houden hoe zij moeten leven. Maar omdat een ander het niet doet, dient toch te worden gewaarschuwd .dat de Ouwe Sunderklaastraditie niet ontaard in een soort carnaval. Het is al erg genoeg dat veel mensen op het vasteland denken dat Ouwe Sunder- f klaas iets te maken heeft met dat zuidelijke feest dat is bedoeld voor mensen die hun leven zo beroerd heb- ben ingericht dat zij elk jaar een uit- laatklep nodig hebben en dagenlang de beest moeten uithangen. Het veel oudere Texelse Ouwe Sunderklaasfeest is van een heel andere orde, een hóge re orde natuurlijk. Puur cultuur in een modern jasje. Een maatschappij- kritisch fenomeen dat niet genoeg ge- - koesterd kan worden, maar waar bui- tenstaanders geen barst van snappen. Die buitenstaanders kunnen dus maar beter weg blijven, al weten we dat we door dit advies de TVO promotieprijs ook dit jaar weer aan ons voorbij zal gaan. Weinigen realiseren zich dat één van de sympathieke kanten van Ouwe Sunderkiaas het vrijblijvende karakter is. Wie niet meedoet, wordt geen on- gezellige kniesoor gevonden en kan evengoed een échte Texelaar zijn. Toch is te hopen dat velen dit jaar wèl zullen meedoen, waarbij we meer doe- len op het speulen dan op het zuipen erna. Inspiratie Of er gespeuld zal worden is voor ve len nog een vraag. De drukke beslom meringen van het toenemend winter- toerisme verhinderen dat tijdig over een pakkende voorstelling wordt nage dacht, laat staan dat de tijd wordt ge nomen om het gegeven zorgvuldig uit te werken. Daar staat tegenover dat er veel meer inspiratie is dan vroeger, zo dat iemand die beweert dat hij werke lijk geen idee heeft, zich welhaast be lachelijk maakt. Ook dit jaar zijn de onderwerpen via het plaatselijke nieuws weer in hoge golven over ons heengerold. Zelfs zonder de nooit op drogende inspiratiebron Teso en de veel kortstondiger clandestiene alco holstokerij, waren er feiten en feitjes genoeg waarover een mening is te ge ven door middel van een pakkende voorstelling. Gelukkig bestaan er geen voorschriften over hóe je dat moet doen. Het wordt nog altijd aan ieders eigen opvatting en smaak overgelaten. Er zijn wel on geschreven regels die de meesten in stinctmatig toepassen, maar waaraan sommige anderen soms toch herinnerd moeten worden. Dat een Sunderklaas- voorstelling moet „slaan" op een Texelse (wan)toestand. is vanzelfsnm- kend al steekt dat bij de kinderen niet zo nauw. Die voorstelling moet boven dien zoveel mogelijk voor zichzelf spre ken. Opschriften op eventuele borden moeten kort zijn, zodat ze in snel voorbijgaan door het publiek (dat in het heetst van de strijd ogen tekort komt) kunnen worden gelezen en be grepen. Als u die letters goed zwart en vet maakt, doet u de fotograaf van deze krant een plezier want dunne lijntjes op een witte achtergrond wor den overstraald en daardoor onlees baar op de foto. Hard.... Een voorstelling mag best grof zijn, maar met zaken van intieme, persoon lijke aard moet terughoudendheid wor den betracht. Wie Ouwe Sunderkiaas aangrijpt om onder de bescherming van het masker wraak te gaan nemen door in zijn voorstelling lasterlijke „onthullingen" op te nemen, is ver keerd bezig. Toestanden die aan de kaak worden gesteld mogen schrome lijk worden overdreven, maar het te genovergestelde van de waarheid be weren is minder geslaagd. Een gouden regel bij elk Sunderklaasfeest is dat mensen die gedronken hebben na af loop niet op eigen gelegenheid gemo toriseerd naar huis terugkeren. Het is traditie dat het feest haast elk jaar zonder ongelukken van betekenis af- Een merkwaardige speling van de natuur toonde ons de 12-jarige Ange/ique Looijer uit Den Burg: een ei met eeen doorsnee van slechts 22 millimeter, gelegd door een kip die tot dusver alleen eie ren van normaal formaat heeft geproduceerd. Volgens professor M. Frankenhuis van de Stichting Gezondheids dienst voor de Pluimveeteelt in Doorn is het een bijzondere afwij king, maar hij was er wel eens eerder mee geconfronteerd. Een dergelijk extreem klein ei is ont staan omdat er iets is misgegaan

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2