Twee ton voor lagere drempel gemeentehuis Schepen schilderen steeds belangrijker Dag van vergeten gevangenen Wie Wat Waar Texel anders samengesteld Granaat gevonden i „Texgro" laat Texelaars whiskey proeven Brommer uit verkeer Anbo houdt kerstmiddag Bowling: Nieuwe teams slaan hun slag Sinterklaastoernooi L.B.O. Competitieavond Klaverjasclub „Den Burg" i Verenigde Schilderscoöperatie: 5DINSDAG 9 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Dinsdag (heden) wordt door de werk groep Texel van Amnesty International een schrijfavond gehouden in de bi bliotheek om 20.00 uur. Deze maand richt Amnesty de aan dacht speciaal op de vergeten gevan genen. De werkgroep heeft sinds sep tember '83 een gewetensgevangene geadopteerd uit Syrië, n.l. de heer Shahir Shahir. Hij werd geboren in Deir-al-Zur in 1952 en was werkzaam in een papierfabriek. Shahir werd gearresteerd in februari 1982 en zit va naf dat moment in de Kafar Soussa gevangenis even buiten Damascus. Sindsdien is hij zonder aanklacht of vorm van proces in detentie. Zijn fami lie en zijn advocaat mogen hem bo vendien niet bezoeken. Sharir heeft geen enkele vorm van geweld gebruikt en zit slechts gevangen, omdat hij van het recht op vrije meningsuiting ge bruik heeft gemaakt. Gehoopt wordt dat velen op 9 december naar de bibli otheek komen om te schrijven naar re geringsfunctionarissen en autoriteiten van zijn land en naar de Syrische am bassade in Brussel. Voorbeeldbrieven en vertalingen zijn gratis verkrijgbaar. Voor meer informatie over het werk van Amnesty International kan men terecht bij Janneke Wassink, Vloedlijn 31, Den Burg. Het informatieboekje ,,Wie Wat Waar Texel" werd onlangs in ver nieuwde versie uitgebracht. Het werd vervaardigd in opdracht van de gemeente Texel door Holland Advertising in Den Helder. Inhou delijk zijn er enkele wijzigingen in aangebracht, maar het grootste verschil met de editie van 1984 zit hem in het vergaren van de gegevens. Dat geschiedde deze keer door de uit gever, die alle informatie telefonisch heeft gecontroleerd. De gemeente heeft zich voorgenomen voortaan elk jaar een bijgewerkte versie van het in formatieboekje uit te geven. Bij het samenstellen van ,,Wie Wat Waar Texel" werd in 1984 door de Welzijnsstichting aan alle verenigingen en instellingen een brief gestuurd, waarin werd gevraagd de gewenste gegevens aan de stichting te verstrek ken. Dat systeem bleek enorm bewer kelijk omdat niet iedereen reageerde op de brief en veel informatie daarna nog eens telefonisch moest worden inge wonnen. Dat „heidense "karwei werd deze keer aan de uitgever overgelaten, die per telefoon alle gegevens uit het boekje natrok. Het boekje kost de ge meente Texel geen geld, want uitgever Holland Advertising regelt zelf tevens de advertenties. Wel werden de gege vens naderhand gecontroleerd door gemeente-ambtenaar Froukje Vlaming van Culturele Zaken. Zij heeft een uit gebreid bestand van Texelse verenigin gen en instellingen. Om alle gegevens uit het boekje te vergelijken ging haar te ver, want dan kon ze het net zo goed zelf samenstellen. Het boekje telt acht bladzijden minder dan de eerste uitgave. Oorzaak daar van is het weglaten van namen van verenigingsvoorzitters. Slechts de se cretariaten zijn vermeld, hoewel Hol land Advertising daarin niet conse quent was, want sommige voorzitters staan nog wel met naam en adres ge noemd. Met op- en aanmerkingen kar men terecht bij Froukje Vlaming. Om dat waarschijnlijk reeds volgend jaar een volgende ,,Wie Wat Waar Texel" uit wordt gegeven kunnen eventuele verbeteringen dan worden aange bracht. Toestel 130 in het gemeente huis (02220) 3041. Op het strand bij paal 9 werd zondag een 15 centimeter lange granaat ge vonden, vorzien van een staartstuk met „vleugeltjes". Er is melding van gemaakt bij de politie. De Explosieven Opruimingsdienst zal voor vernietiging zorgen. ken vast van plan om dit seizoen heel hoog te eindigen in het klassement. Henk Bakker en Cees Vinke werden met 6808 punten vierde, waarmee zij hun beste avond van dit seizoen had den. In het klassement staat dit koppel nu als dertiende genoteerd. Peter en Maarten van Heerwaarden werden met 6759 punten vijfde. Dit koppel speelt deze competitie zeer constant en weet bijna iedere keer ruim zesduizend pun ten te scoren. Zij zijn nu als zevende in het klassement terug te vinden. Stand 2e periode na 11 partijen: Echtpaar J. Spaans 18.832 11 R. de Ruwe-F. Hopman 18.777 9 F. Boer-R. Timmermans 18.703 8 B. Witte-H. v. Katwijk 18.243 6 H. de Vries-C. Hoogenboom 17.924 9 Totaalstand na 40 partijen: Echtpaar J. Spaans 66.831 24 H. de Vries-C. Hoogenboom 64.726 22 J. Zijm-P. Buysman 63.589 8 R. de Ruwe-F. Hopman 63.508 20 J. Wiersma-J. Vinke 63.359 21 W. Bakker-N. Koomen 62.814 14 P. en M. v. Heerwaarden 62.777 20 Frhtnaar Vppnar„J&36219 De gemeenteraad beslist vanavond over het beschikbaar stellen van een krediet van in totaal bijna f240.000— voor de herinrichting van het ge meentehuis en enkele voorzieningen die aan het gebouw aan de Groene- plaats in Den Burg moeten worden aangebracht. Veruit de grootste in vestering vergt de verbetering van de toegankelijkheid: hiervoor is twee ton nodig. fKondernemers-aktiviteiten^l^ Drankengroothandel „Texgro" uit Oudeschild voert deze maand bij zondere actie om bij de Texelse consumenten beiangstellling te wekken voor whiskey. Bij dertien bars (in Den Burg, De Koog, De Cocksdorp, Den Hoorn en zelfs De Waal) zal het mogelijk zijn tegen gereduceerd tarief kennis te maken met Schotse „malt" whiskey van topkwaliteit. Het gaat hiet om het merk Glenn Fiddick dat geïmpor teerd wordt door Koopmans en Bruinier uit Amsterdam. De meeste mensen weten weinig van whiskey. Aangezien onbekend onbe mind maakt, worden andere sterke dranken aanzienlijk grootschaliger inge nomen. Daarbij speelt ook een rol dat een echt goede whiskey prijzig is. Mensen zullen moeten weten dat er tussen verschillende whiskeysoorten enorme verschillen bestaan. Belangrijk is het verschil tussen „malt" en „blent". Een blend whiskey is een mengsel van meestal onbekende soor ten. Aangezien de samenstelling tel- kens anders kan zijn, wisselt de kwali- teit ook. Bij een „echte" malt, die vol gens streng toegepaste regels wordt vervaardigd en waarbij een lange rij- pingsperiode nodig is, is de topkwali teit stabiel en gegarandeerd. Maar daarvoor moet ongeveer twee keer zo veel worden betaald. De actie die zo juist in de Texelse bars is begonnen, bestaat uit het aanbieden van een kwalitéitsmalt voor de prijs van een a blend: ongeveer f4,—. Uiteraard koestert directeur Boon van „Texgro" de hoop dat veel mensen na afloop van die proefmaand bereid zullen zijn af en toe eens een gulden of acht neer te leggen voor een kwaliteitsbor rel. Dat past in zijn streven om het Texelse publiek op het gebied van al coholica wat meer kwaliteitsbewust te maken. „Ik zie liever dat de mensen één echt goede borrel drinken dan twee matige", aldus Boon, die al enke le malen in Schotland is geweest waar hij zich uitvoerig van de traditionele whiskeystokerij op de hoogte heeft I gesteld. Op de Hoornderweg hield de politie woensdag een jeugdige bromfietser aan die opvallend hard reed. De brom mer, waaraan was gesleuteld, werd voor nader technisch onderzoek uit het verkeer genomen. „Betere toegankelijkheid" kan zowel letterlijk als figuurlijk worden opgevat. Enerzijds wordt het raadhuis beter be reikbaar gemaakt voor invaliden en slecht ter been-zijnden, onder meer door het aanbrengen van een nieuwe, speciale ingang. Anderzijds zal er van een „vriendelijker" ontvangst sprake zijn, zodat het publiek wat makkelijker de weg naar en in het gemeentehuis zal weten te vinden. Beiden „drempel verlagende" aanpassingen worden op aandrang van de gemeenteraad gerealiseerd. De invalideningang wordt gesitueerd aan de linkerzijde van de, huidige trap/bordes. Er zal een liftinstallatie worden aangebracht, waarmee tot op het niveau van de eerste werkvloer kan worden aangeland. Deze vloer (in de hal) wordt een stukje opgehoogd, zo dat de huidige opstapjes verdwijnen en alle gangen en afdelings-werkruimten gelijkvloers liggen. Voor het bereiken van de benedenverdieping (kelder) en tweede werkvloer (boven) is reeds een lift aanwezig. Het verhogen van de bestaande vloer betekent dat ook de bordestrap met twee treetjes wordt verhoogd. De kastjes waarin de openbare mede delingen worden opgehangen verdwij nen niet van het bordes. Zij komen min of meer op dezelfde plaats te han gen: aan de zijwand van de invalideningang. Informatiebalie HeJ. aangezicht van de hal zal worden bepaald door de nieuwe balie. Niet langer dus een loket maar, een geheel open informatiebalie. De functie blijft evenwel gelijk. Net als nu het geval is, kan bij het bode-personeel worden geïnformeerd bij welke afdeling men het beste voor zijn vragen terecht kan. De informatiebalie wordt dus geen ver vanging van de drukbezochte balie van kamer 209 (algemene zaken). Daar kan men terecht voor inlichtingen aangaande bijvoorbeeld rijbewijzen, militaire dienst, huwelijk/scheiding, enzovoorts. De raad dient voorts zijn goedkeuring te hechten aan enkele aanpassingen, die niet tot de 7200.000,— verbou- wingskosten worden gerekend. Dat be treft de reiniging van het Beiers graniet en de aluminium puien van het ge meentehuis (713.400,— de renovatie van de hanglamp in de hal (bij de in gebruikname van het raadhuis in 1969 vervaardigd door een Tsjechische kunstenaar), waarvoor een krediet van 75900,— nodig is en het herstel van het bordes (719.500,— Oorspronkelijk was voor de totale herinrichting een krediet van 7300.000,— voorgesteld, maar de gemeenteraad heeft dat later met één ton teruggebracht, Verkiezingen Twee raadscommissies hebben al posi tief geadviseerd over het B en W- voorstel, maar wat dat waard is, zal vanavond pas blijken. Mocht de ge meenteraad akkoord gaan, dan staat in ieder geval nu al vast dat met de ver bouwing niet eerder wordt gestart dan op 20 maart 1987. Op 19 maart zijn namelijk de verkiezingen van Provincia le Staten en als vanouds fungeert het gemeentehuis dan als stembureau. Het is verplicht dat een stembureau onbe lemmerd door het publiek kan worden betreden, zodat bouwactiviteiten uit den boze zijn. Wijziging van stemloka- tie roept teveel organisatorische pro blemen op. De afdeling Den Burg van de Algeme ne Bond voor Ouderen (Anbo) heeft maandag 22 december de traditionele kerstmiddag met broodmaaltijd in „De Buureton", Molenstraat, aanvang 16.30 uur. Het programma omvat o.a. mu ziek en een verhaal over het kerstge beuren in Oostenrijk met film. Toegangskaarten a 75,— per persoon kunnen worden afgehaald donderdag 11 december in de Buureton van 15.00 - 17.00 uur. Verdere informatie geeft mevr. J. Wassenaar-Wilmink, Willem van Beierenstraat 34, tel. 2181. Zoals de raadhuisingang is (foto) en zoals hij moet worden. Links op de tekening de ge plande invalidenopgang, rechts in de ha! komt de nieuwe informatiebalie. Het nieuwe team CBK heeft in de woensdag/donderdag league deze week verrassenduitgehaald door het team van de Luwe Boshoek met 4—1 te verslaan. Vooral Frans Pais en Tij- men Jilderda bleken onverslaanbaar. De heren van Strandplevier 1 schijnen ook van plan door te stomen naar de hogere regionen. Vooral Harry van Splunter met een 208 lijkt onstuitbaar en dat ging deze week ten koste van Tabakshop 't Centrum die de heren van CBK de overwinning moesten la ten. Joop van Hove van het Reisburo bewees deze week opnieuw dat hij dit jaar niet te stuiten is. De meest besproken wedstrijd van de laatste tijd was de Baanbrekers tegen het Z-team. Er werd stevig gegokt op beide gigan ten, uiteindelijk bleken de Baanbrekers toch nog zeer verrassend de sterksten. Team 24 sloeg deze week een grote slag door het geroutineerde team van Hotel De Wael met een nederlaag naar huis te sturen. THT kwam in de laatste twee games pas goed opzetten en boekte zo een kleine winst op de dames van DX 11. Op donderdag wer den maar weinig punten aan de tegen stander gegund. De Metro wist maar één punt te halen tegen de dames van Kwartet met een sterke Rina Drijver in de hoofdrol. JPK waarbij John van Schaik nog een mooie 210 game gooi de, gunde de dames ook alleen maar één punt door een sterke 187 game van Janny Hin. De Koogel haalde vier punten binnen tegen de Schuimkragen. Marijke Otten wist haar persoonlijk record tot twee keer toe te verbeteren. Bij IBS stond Dennis Beumkes zeer geladen te gooi en. Met een serie van 764 wist IBS vier punten te halen tegen Eldorado. Max Hagedoorn kon op het nippertje één punt pakken met een mooie 160 game. Dubbel El stond helaas maar met twee man op de baan en dat kostte hun de winst tegen het sterk spelende Strandplevier 2. Dinsdagleague Top Oldies' Piet Kok wist met een mooie 219 game een groot aandeel te leveren in de 5 0 overwinning op de Strijkers, met een zich sterk verweren de Martin Witte. Hordifood kon dankzij veel pech van de heren van Cocky's Kapsalon alle punten naar zich toe ha len. De Pindrillers konden ondanks fel le tegenstand van Theo van Hoorn van Slagerij de Boer de grootste winst behalen. Damestrioleague De dames van CCM gingen fanatiek van start op de vroege donderdagmor gen, maar ze waren niet opgewassen tegen Tabakshop Mets met een sterk spelende Janny Mets. De goed spelen de Pins waren te sterk voor de Lolli pops en konden zo de winst mee naar huis nemen. Rina Drijver van de T Fords bleek niet zo antiek als zich doet vermoeden, want zij speelde de hoofd rol in de klinkende 4 0 zege op de dames van Klavervier. Uitslagen: Woensdag/donderdagleague: THT-DZ 11 3-2 TO Reisburo-Graaf Spuiterij 3—2 Team 24-Hotel De Wael 3—2 Baanbrekers-Z Team 4—1 CBK-Luwe Boshoek 4 1 Metro-Kwartet 1 —4 JPK-Sommeltjes 4 1 Wielewaal-Cocky's Kapsalon 4—1 De Koogel-Schuimkragen 4 1 IBS-Eldorado 4—1 Strandplevier 2-Dubbel El 3—2 Dinsdagleague: Top Oldies-Strijkers 5 0 Hordifood-Cocky's Kapsalon 5 0 Pindrillers-Slagerij de Boer 4—1 Dames trioleague: Tabakshop Mets-CCM 3 1 De Pins-Lollipops 3—1 T Fords-Klavervier 4 0 Donderdag en vrijdag werd in de Sporthal Ons Genoegen en de Burg. De Koninghal. het jaarlijkse basket- en zaalvoetbaltoernooi gehouden. Er werd gestreden om medailles en gevulde speculaas. De uitslag: Zaalvoetbal: Jongens 1e klas: 1e 1c Ernst Witte; 2e 1a Gidion Boogaard. Meisjes 1e en 2e klas: 1e 2b Esther Huisman; 2e 1c Marijke Eelman. Meisjes 2e klas: 1e 2b Alja Barends; 2e 2a/c Sandra Bakker. Jongens 2e klas: 1e 2c Chris Com mandeur; 2e 2a Mark H. Huizinga. Meisjes 3e en 4e klas: 1e HNV 4; 2e VNH 3. Jongens 3e klas: 1e 3b Victor Hoppe- ner; 2e 3c Roger Kortenhoeven. Jongens 4e klas: 1e 4c Arjen v.d. Knaap; 2e M 46 Ernst Ellen. Basketbal: Klas 1 meisjes: 1. Sportbillies (IE); 2. Rainbow (1d); 3. Knudde (1d). Klas 1 jongens: 1. Turbo (1a); 2. Kof fieshoppers (1d); 3. Ratronics (1c). Klas 2 meisjes: 1. Geeuwers (2c); 2. Five Stars (2c/2e); 3. Humpie Dumpie (2e). Klas 2 jongens: 1. Geitemelkers (2b); 2. The Champs (2a); 3. New York Yan kees (2b). Klas 3 meisjes: 1. Guppies; 2. Koes Koes; 3. Heikneuters. Klas 3 jongens: 1. GZN; 2. The Killers; 3. Worst. Klas 4 meisjes: 1. Zullie; 2. Fun Fun; 3. Yoghp, Bogo, Zero. Klas 4 jongens: 1. U.W.W.W.; 2. F.C. Gerard Joling; 3. Zootje Ongeregeld. Op de afgelopen competitieavond van de klaverjasclub waren deze keer Bert Witte en Harry van Katwijk de win naars. Dit koppel, dat dit seizoen nog geen enkele keer hoog wist te eindi gen, deed nu prima werk door met een mooie score van 7199 punten alle andere koppels voor te blijven. Tweede werden Jaap Zijm en Piet Buysman met 7002 punten. Dit koppel wist dit seizoen wel regelmatig hoog te scoren en is in het klassement terug op de derde plaats. Ook Ruth de Ru we en Fenny Hopman, die nu met 6912 punten derde werden, zijn deze ?nQr nr,oH HrOPf lil. Verder dient een als schilder uitge doste etalagepop als blikvanger en een praktijk staaltje schilderwerk is er in de vorm van eèn complete achtermast met tuigage. Een collectie verfsoorten en voorbehandelingsmiddelen van In ternational Paint sluit daar mooi op aan. De stand is voortdurend bemand; gehoopt wordt op veel mondeling con tact met mensen uit kringen van visse rij en binnenvaart, want daarvan zal het voor een groot deel moeten ko men. Het schilderen van een schip van een meter of veertig lengte is een omvang rijk karwei dat al gauw een halve ton kost als het echt goed gebeurt, dat wil zeggen dat het resultaat er niet alleen fraai uitziet maar dat de verflaag het ook lang uithoudt. Wiggert Haring: „We willen aantonen dat de kwaliteit en de prijs in gunstige verhouding tot elkaar staan". Dat gebeurt gezamenlijk in nauwe sa menwerking met scheepswerf De Last drager van Visser uit Den Helder en het verfmerk International Paint. „We werken al een jaar of vijf regel matig voor Visser. Hij is onze grootste regelmatige klant", aldus bestuurslid Wiggert Haring van de coöperatie. De Helderse bouwer van vooral visserij schepen heeft ontdekt dat de Texe laars zowel bij nieuwbouwschepen als bij schepen die voor reparatie of ver bouw op de werf komen, goed werk afleveren, wat vooral na verloop van enige jaren duidelijk is. Aan boord van schepen heeft schilderwerk het bijzon der zwaar te verduren. Of de verflaag lang stand houdt, hangt af van vele factoren: de voorbehandeling, de keu ze van de preparaten en verven en de wérkwijze zelf. De extra zorg die de coöperatie aan één en ander besteedt, heeft het vertrouwen bij Visser ge vestigd en de schilders zouden niets liever zien dat zij ook in visserijcentra elders in het land voet aan de grond krijgen. Ook nu al zijn de aantallen schepen, die het Texelse bedrijf te schilderen krijgt, indrukwekkend. Het afgelopen jaar waren er 38, meest Ne derlandse visserijschepen, maar ook de politieboot RP 15, een Ierse kotter, een loodsboot en een boot van Rijkswa terstaat. Van de totaal 16 mensen, die bijide Verenigde Schilders werken, hojuden zich op jaarbasis zes personen beizig met scheepsschilderwerk. Die sector vertoont gestage groei. Enige ^versnelling in die groei is gewenst, Eén van de mensen van de coöperatie bezig met spuitwerk aan boord van een schip. De juiste keus van verf en voorbehandelingsmiddelen en de techniek bij het aanbrengen bepalen de ^Kondernemers-aktiviteiten^^ Voor de Verenigde Schilders coöperatie is het schilderen van schepen een steeds belangrijker activiteit geworden. Zeker een der de van de omzet van de coöperatie is te danken aan deze specialisti sche activiteit en als het aan bestuur en directie ligt zal het be drijf vooral in deze sector zijn vleu gels nog verder uitslaan. Met de bedoeling om ook buiten de regio bekendheid te geven aan de „nau tische" tak van het bedrijf presen teren de Verenigde Schilders zich momenteel op de vakbeurs „Visse rij en Binnenvaart", in het Ahoy- complex te Rotterdam. Hét bedrijf is te klein om zelfstandig een indrukwekkende stand op „Visserij en Binnenvaart" in te richten. Vandaar de samenwerking met Visser en Inter national Paint. Op de tentoonstelling wordt met behulp van foto's een in druk gegeven van de werkzaamheden die de Verenigde Schilders kunnen ver richten. Er is een lijst van schepen, die door de coöperatie zijn geschilderd; er worden enkele spuitapparaten getoond (een „Airless" en een „Pneumat").

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7