VAN BET RAADHUIS Er kén nog meer hulp geboden worden Voetbalvooruitzichten Mvmucito lededelingen van B. en W. inventarisatie estemmingsplan uitengebied aadhuïs gesloten chouwburgvoorsteilingen en Heider leiamelijke kerstviering i Den Hoorn terstbijeen komst ilattelandsvrouwen Vrijwilligstersgroep bestaat één jaar Voetbalprogramma Eilandcompetitie volleybal Volleybalsters Tevoko misten overtuiging Spannende partijen bij En Passant I 1IJDAG 12 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 11 inventarisatie van het buitengebied afgerond. Vrijwel alle bedrijven en iningen buiten de dorpen zijn de af lopen maanden bezocht. De verza- ilde informatie wordt gebruikt voor eerste wijziging van het bestem- ngsplan buitengebied, el bestemmingen zullen hetzelfde jven. Een aantal zal onder andere op sis van de inventarisatie-gegevens jrden aangepast. ilt u meer informatie over de stemming van uw woning of bedrijf heeft u het gevoel dat u bepaalde insen of ideeën hierover onvoldoen- heeft kunnen doorpraten, dan blijft irvoor de mogelijkheid bestaan. U nt terecht op het gemeentehuis bij afdeling ruimtelijke ordening en Ikshuisvesting. Voor telefonische af raak (02220) 3041 toestel 151 of 125. ieds nu wordt er op gewezen dat de meentesecretarie en de gemeentelij diensten in de periode 25 december (86 t/m 4 januari 1987 voor het pu- ek gesloten zullen zijn. m. voor aangiften van geboorten en erlijden, het ophalen van huisvuil, ramelen van destructiemateriaal zul- speciale regelingen gelden. Deze jrden nog via een advertentie in de- krant bekend gemaakt. Geadviseerd srdt daarom andere zaken vroegtijdig te handelen, zodat U niet voor een sloten deur komt. uiting is nodig omdat een aantal da rn in het kader van arbeidstijdverkor- ig als verplichte vrije dagen voor het irsoneel zijn aangewezen. let optreden van het Scapino ballet let „De Notenkraker", dat aanvanke- was gepland op zondagmiddag 21 ïcember, is verzet naar maandag- zond 22 december a.s., 19.00 uur. voorstelling is op een zodanig dstip afgelopen dat men nog met de atste boot naar Texel terug kan. die nog interesse hebben de voor- elling bij te wonen, kunnen zich hier- ior rechtstreeks met de Schouwburg verbinding stellen, tel. (02230) 15224 issen 11.00 en 16.00 uur. et zondagmiddagconcert van het oncertgebouwkamerorkest met Jaap an Zweden, gepland op zondagmid- ag 5 april, is verschoven naar indagavond 5 april, 20.15 uur. Aange- en er daan geen gelegenheid meer is et de boot naar Texel terug te keren, oen zij die hiervoor kaarten hebben isteld goed deze weer in te wisselen. kunnen hiervoor de bemiddeling an de heer G. A. Oskam, Schilderend I, inroepen. ,s. zondagmiddag treedt om 3 uur it Vlaamse volksmuziekensemble 't liekske op. Het ensemble bespeelt in 30-tal verschillende veelal zelf- ebouwde instrumenten. Entree 12,50. insdagmiddag 23 december om 14.30 ur is er een speciale kindervoorstel- ig ,,Op visite bij meneer Kaktus". oegangsprijs 77,50. Voor kaarten kan len zich rechtstreeks tot de schouw- ürg wenden. Den Hoorn zal weer een gezamenlij- e kerstviering worden gehouden van lejaardensoos, Hervormde zusterkring n ouderenbond, op woensdag 17 de- ember in De Waldhoorn, aanvang 5.45 uur. Er is een broodmaaltijd en wordt gezongen door kinderen van e zondagsschool en een zangclubje «staande uit mensen uit Den Hoorrt n Oudeschild. ledereen uit Den loom en omgeving is welkom. Opga- e moet tevoren geschieden bij A. ap, tel. (02226) 206. M. Kiljan, tel. of T. Kok, tel. 362. De afdeling wijkverpleging van het Groene Kruis Texel kent sinds een jaar een vrijwilligersgroep van ongeveer dertig Texelse vrou wen, die zich in hun vrije tijd inzetten om iets voor hun medemen sen te betekenen. Zij doen dit bijvoorbeeld door mensen te verge zellen bij een wandeling, het doen van boodschappen voor de minder-valide mensen en het maken van een praatje met mensen die daar behoefte aan hebben. Het is echter niet de bedoeling de beroepskrachten op dat gebied in de wielen te rijden. Eerder is het tegendeel waar. De vrij willigersgroep van het Groene Kruis is voortgekomen uit een bestaande be hoefte, gesignaleerd door de wijk zusters. Wijkverpleegkundigen en wijk- ziekenverzorgsters verkeerden bij hun werk dikwijls in situaties, waarbij hia ten in de eerste lijn gezondheidszorg" naar voren kwamen. Die eerste lijn" is dat deel van de gezondheidszorg, dat zich voornamelijk bij de mensen thuis afspeelt. Begin 1985 werd door wijkverpleeg kundigen het initiatief genomen vrijwil ligers te werven onder de Texelse be volking om die hiaten in de gezond heidszorg op te vullen. Er werden gesprekken gevoerd met de Texelse af deling van het Rode Kruis, de patiën tengroep van dokter Siebinga en de vrouwen Overkoepeling. Nadat men zich op een open dag van de vrouwenoverkoepeling had gepresen teerd, ontvingen de initiatiefneemsters vijftien aanmeldingen van vrijwil ligsters. Na een grote bijeenkomst in het voorjaar van 1985 was dat aantal verdubbeld en werd begonnen met de „intake-gesprekken", een kennismaking tussen de wijkverpleegkundigen en de aspirant-vrijwilligsters. In het najaar werd een cursus gegeven, waarbij til- en gesprekstechnieken aan de orde kwamen. Tevens werd uitvoerig inge gaan op de geheimhoudingplicht van de vrijwilligsters, want het was uiter aard niet de bedoeling dat vertrouwelij ke informatie van betrokkenen in de openbaarheid zou komen. Enthousiast Met veel enthousiasme ging de groep een jaar geleden van start onder bege leiding van verpleegkundigen Marja van Etten en Marlies de Visser. Er werd een folder samengesteld en er werden brieven gezonden aan huisart sen, dienstencentrum De Buureton en aan de pastor en dominees van Texel. Ook in die informatie kwam duidelijk naar voren dat het geenszins de be doeling was te „concurreren" met pro fessionele hulpverlening. Nu, na een jaar, is volgens Marja en Marlies behoefte aan deze vrijwil ligsters. Helpen wil niet altijd alleen maar zeggen dat er boodschappen worden gedaan of een praatje ge maakt, hoe belangrijk dat ook vaak is. Het komt ook voor dat de vrijwil ligsters door het ontlasten van familie leden van ernstig chronisch zieken hulp verlenen. Die familieleden staan dikwijls onder zware druk. Vrijwilligster Betsy Belt vertelde dat ze bij een fami lie kwam, waarvan een ouder lid zwaar ziek op bed lag. Om de familie wat te ontlasten heeft Betsy een aan tal avonden bij de oudere opgepast. Lia Eldering, ook vrijwilligster, gaf een ander voorbeeld van hoe hulp gebo den kan worden. Ze vertelde over een ander lid van de groep, die met een cliënt was gaan zwemmen. Die per soon was daar anders nooit aan toegekomen. Niet optimaal De dertig vrijwilligsters worden nog niet optimaal benut, volgens Marja eh Marlies, die zich nu nog met de coör dinatie van het vrijwilligerswerk bezig houden. Veel vrijwilligsters wonen in de polder Eierland, maar omdat daar de hulpvaardigheid groot is, komen daar tevens de minste aanvragen om hulp vandaan. „Die hulp is alleen maar toe te juichen", aldus Marlies en Marja. Bovendien zijn de aanvragers vooral ouderen en die wonen veelal in Den Burg, hoewel de hulp niet wordt geboden aan mensen die reeds in een verzorgings- of verpleegtehuis zitten. Ook per periode varieert het aantal aanvragen sterk. De coördinatrices vin den het janmmer dat vooral deze zo mer, toen er weinig vrijwilligsters we gens het thuis zijn van kinderen of va kanties beschikbaar waren, veel aan vragen werden ingediend. „Dan heb ben de ouderen al gauw behoefte aan een wandeling", legde Betsy Belt uit, „hoewel we pas één zomer hebben meegemaakt". Er kan dus nog niet worden gesproken dat er als regel in de zomer meer aanvragen worden ingediend. Aanvraag Hoe gaat zo'n aanvraag in de praktijk in z'n werk? Vaak moet iedereen, die de behoefte aan hulp signaleert, of de betrokkene zelf, zich in verbinding stel len met het Groene Kruis Texel, waar tussen half vijf en half zes gesproken kan worden met Marja of Marlies. Die zoeken dan uit hun bestand een ge schikte vrijwilligster en brengen aan vrager en vrijwilligster met elkaar in contact. „Belangrijk is dat de mensen weten dat iederéén een aanvraag in kan die nen", vertelde Marja van Etten, die betwijfelt of de mensen ervan op de hoogte zijn dat er écht geen verwijs- kaart voor nodig is. „Je hoeft zelfs geen lid te zijn van de kruisverenigingen." Zelfstandig Nadat vrijwilligster en cliënt met elkaar in contact zijn gebracht trekken Marja en Marlies hun handen ervan af. In middels is er een werkgroep ingesteld, die meer zelfstandigheid van de groep voorbereidt. Daarvan maken Marja en Marlies deel uit, samen met een ZDH De B-junioren spelen zaterdag thuis om 14.15 uur tegen JVC B2. Na de goede wedstrijd van afgelopen zater dag moet het op het ZDH-veld moge lijk zijn een overwinning te behalen. Het eerste gaat zondag naar Twisk, een goede middenmoter. Maar aange zien ZDH tegen sterkere tegenstanders de beste resultaten heeft behaald, be hoort een gelijkspel zeker tot de moge lijkheden. Vertrek boot 12.05 uur. Het tweede speelt zondag thuis om 11.15 uur tegen Callantsoog 4. Als alle spelers van het tweede zondag aanwe zig zijn, moet het mogelijk zijn om te gen de ploeg uit Callantsoog voor een verrassing te zorgen. Terreindienst: Kees de Wit, Victor Hoppener en Stefan Witte. De vergadering van ZDH 2, die van avond, 11 december, zou worden ge houden, is verplaatst naar vrijdag avond 19 dec. om 20.00 uur in kantine De Spil. De feestavond van ZDH voor alle seni oren wordt gehouden op zaterdag 20 december in De Spil. R.B. S.V. Texel Texel 1 krijgt het in Schagen tegen SRC, één van de betere ploegen, weer moeilijk. Op Texel werd na een span nende wedstrijd met 2—1 gewonnen. Met dezelfde inzet als in de laatste wedstrijden hebbeb de groenzwarten toch een goede kans op winst. Texel 2 zal het in Tuitjenhorn tegen ko ploper Hollandia T2 wel te moeilijk krij gen. Op eigen terrein werd het een 1—3 nederlaag. A1 moet in Heerhugowaar van SVW A2 kunnen winnen. Thuis werd het een 4—1 overwinning. B1 krijgt Vi- os/W B1 op bezoek. In Warmenhuizen werd met 1—2 gewonnen en dat moet op Texel ook mogelijk zijn. B2 gaat naar Wieringermeer B2, waarvan op Texel met 1—12 werd verloren. Het zal in Slootdorp dan ook wel een te zware opgave worden. C1 moet in Den Hel der van WGW C3 de punten kunnen pakken. Thuis werd het een 9—0 over winning. C2 wint thuis van Succes C2. In Hippo werd met 0—10 gewonnen. Texelse Boys Zondag om 14.00 uur speelt Boys 1 thuis tegen Oudesluis. Met de boot van 13.05 uur gaat het 2de naar JVC 4. Het 3de is vrij. Öm 12 uur spelen op de Boysveld de A-junioren tegen Geelzwart A1 en de dames tegen Winkel 3. Terreindienst: Jan Dros en Paul Witte. Zaterdag spelen de B-junioren om 13.30 uur tegeb Wieringermeer B1. De C-junioren gaan om 10.00 uur met de boot naar HCSC C3. De meisjes zijn vrij. 5.V. Cocksdorp Het zaterdag-elftal van SVC gaat dit weekend op bezoek bij DPSV. Gezien de stand van deze ploeg op de rang lijst een geduchte tegenstander. Hope lijk is iedereen nog fit na Ouwe Sun- derklaas. Vertrek Eierlandsche Huis 12.30 uur; boot 13.05 uur. S.V. De Koog De E-pupillen van S.V. De Koog zijn zaterdag vrij en de F-pupillen gaan op bezoek bij S.V. Texel. Vertrek 14.15 uur. De B-junioren spelen om 14.45 uur thuis tegen WGW B5. Zondag vindt de belangrijke thuis wedstrijd voor De Koog tegen St. Boys plaats. Bij verlies zakt De Koog af naar de vierde plaats en bij winst blijft de tweede plaats gehandhaafd. Aanvang 14.00 uur. Het tweede elftal en de dames gaan uitspelen en vertrekken met de boot van 12.05 uur. Vertrek uit De Koog om 11.30 uur. Terreindienst: Bernhard Ipenburg en Tony de Jonge. Zaterdag 13 december 1986 KNVB afdeling Noordholland: KGB-SVO/Z, 14.30 uur DPSV-Cocksdorp, 14.45 uur SVO/Z 2-Opperdoes 2, 14.30 uur Junioren: Oosterend A1-JVC A1, 14.00 uur Tex. Boys B1-W.Meer B1, 13.30 uur Texel B1-Vios B1, 13.30 uur Schagen B2-Oosterend B1, 13.00 uur (boot 11.05 uur) ZDH B1-JVC B2, 14.45 uur De Koog B1-WGW B5, 14.45 uur W.Meer B2-Texel B2, 13.00 uur (boot 11.05 uur) WGW C3-Texel C1, 13.00 uur Texel C2-Succes C2, 14.45 uur HCSC C3-Tex. Boys Cl, 11.30 uur Pupillen: ZDH D1-Texel D2, 12.00 uur Tex. Boys D1-Oosterend D1, 12.00 uur Tex. Boys E1-Texel E1, 13.30 uur ZDH E1-Oosterend E1, 11.00 uur Oosterend F1-Tex. Boys F1, 13.00 uur Texel F1-De Koog F1, 14.45 uur Zondag 14 december 1986 4e klasse KNVB: SRC-Texel, 14.30 uur KNVB, afdeling Noordholland: Tex. Boys-Oudesluis, 14.00 uur De Koog-Sint Boys, 14.00 uur Twisk-ZDH, 14.00 uur (boot 12.05 uur) Hollandia T2-Texel 2, 11.00 uur JVC 4-Tex. Boys 2, 14.00 uur ZDH 2-Callantsoog 4, 11.15 uur Vesdo 3-De Koog 2, 14.30 uur (boot 12.05 uur) Junioren: SVW A2-Texel A1, 14.30 uur (boot 12.05 uur) Tex. Boys A1-Geelzwart A1, 12.00 uur Dames: HOSV-De Koog, 14.00 uur (boot 12.05 uur) Wiron-Oosterend, 14.00 uur (boot 12.05 uur) Tex. Boys-Winkel 3, 12.00 uur Samen reizen: zaterdag 13 december, boot 11.05 uur: Oosterend B1 en Texel B2. Zondag 14 december, boot 12.05 uur: ZDH 1 en dames Oosterend. zondag 14 december, boot 12.05 uur: De Koog 2, dames De Koog en Texel A1. Als er een wedstrijd niet doorgaat bus afbestellen (02240) 12421. bestuurslid van het Groene Kruis en de vrijwilligsters Betsy Belt, Lia Eldering en Mieke Reyntjes. Het Groene Kruis Texel 02220 - 3241 Uitslagen dinsdag 9 december: Heren: Timmers Bakkerij-RSG 0—2 Waterschap-v. Wijngaarden 1 1 Graaf Spuiterij-Gemeente 2—0 Autocentrale-Almarkt 2—0 Grooten Slock-Teso 1—1 Molenkoog-P.A.S. 0—2 v. Wijngaarden 1-Paal 28 2—0 Pilaar-Paal 9 0—2 Dames: Ass. Bremer-Visser Bouw 1—1 Haarstudio-Retsina 1—1 NCM-Smash 2—0 Opel Rentenaar-TX 40 2—0 Leijdekkers-A&O 1 1 Antiekhuisje-DA 2—0 Mantje-Taveerne 0—2 Klif 23-Vinke 1 1 Durperdrup-7 Provinciën 2—0 Westerlaken-Casino 2—0 Zegel Mode-Grooten Slock 2—0 Verpleeghuis-Hannibal 2 0 Toekomst-Eelman/Seg. 0—2 Programma 16 december: Heren veld A: 18.30 u. RWS-Almarkt Smash 2 19.05 u. Smash 2-Seg./Eelman RWS 19.45 u. Autocentrale-Panorama Seg./Eelman 20.25 u. RSG-Smash 1 Panorama 21.05 u. Stuc. v.d. Woude-IJs/pinda Versluis 21.45 u. Versluis-Paal 9 Krim 22.25 u. Krim-DGM Paal 9 Veld B, dames en heren: 18.30 u. Hannibal-DA AEtO 19.05 u. A&O-TX 40 DA 19.45 u. Leijdekkers-Smash Opel Rent.-. 20.25 u. Opel Rentenaar-Retsina Smash 21.05 u. Timmers Bakkerij-Gemeente Theodorahoeve 21.45 u. Theodorahoeve-Pilaar Bremakker 22.25 u. Bremakker-Kobeko Pilaar Veld C, dames: 18.30 u. Loodsmanswelv.-Tevoko Antiekhuisje 19.05 u. Toekomst-Antiekhuisje Loodsmanswelvaren 19.45 u. Mantje-7 Provinciën Westerlaken 20.25 u. Westerlaken-Klif 23 7 Prov. 21.05 u. Durper drup-Casino Zegel Mode 21.45 u. Zegel Mode-Vinke Durper drup 22.25 u. Lindeboom-Gr. Slock Vinke Zaaldienst: Ko Koomen: 2832, 5132 Onnolien. Eventuele wensen i.v.m. vakantie o.i.d. voor de 2de helft kunnen nog opgegeven worden. Dames 1 speelde zaterdag een fut loze partij tegen Wieringen. Zonder overtuiging en brutaliteit werd men gewillig slachtoffer van een tegen stander die de ruimte kreeg om het spel te maken. Pas in de derde set (bij 0—2 achterstand in sets) beten de Texelse dames van zich af, maar had toen Wieringen al tè ver laten gaan, zodat een 0—3 ver lies in eigen huis het teleurstellen de resultaat was. Dames 1 was gehandicapt door afwe zigheid van de geblesseerde Karin poot en Hetty Westering en trad aan het Kitty Bakker em Gretha Stiggelbout. Vooral in de eerste set met Ria Dogger als spelverdeelster liep het stroef. De passes slecht en een passief blok zon der aanvalskracht bij smashes uit eigen veld (8—15). Na omzettingen in de tweede set met Gretha Stiggelbout als speelverdeelster liep het beter, maar de afwachtende houding gaf Wieringen teveel kans om door te breken. (7—15). Pas in de derde set werd weer iets van het brutale spel van Tevoko gezien, maar toen dat team echt be gon te draaien was ook de derde dest met 12—15 naar de Wieringer dames gegaan. Zowel Dames 2 als Heren 3 ondervon den teveel tegenstand van hoger ge plaatste en beter spelende teams. Da mes 2 kreeg van het op de tweede plaats staande Los '82 1 met 3 0 klop ondanks goed spel van Jacqueline Dros en goed invallen van Marjan Kamps. Heren 3 verloor eveneens van Los '82 door matig spel en slechte concentra tie. De uitslag was: setstanden 15—13, 15-3, 9-15 en 15-8. Dames 3 was de laatste maanden goed op dreef en zag hun wedstrijd tegen Noordkop 2 niet doorgaan om dat Noordkop geen team naar Texel kon afvaardigen. Pas na de „win terstop" komen de dames weer in actie. De meisjes- en jongensaspiranten won nen hun thuiswedstrijden door 3—0 winst op Los '82 (jongens) en 3—1 winst op Harpoen. Zelfs met een mak kelijke service was er voor de jongens weinig tegenstand en dus geen gele genheid „hun" penetratiesysteem te oefenen. De meisjes verzuimden in de 2e en 3de set om in drieën te spelen, waardoor tegenstander Harpoen nog een kans kreeg op een tweede set winst. Toen het oude goede spel weer werd opgepakt werd de wedstrijd zon der problemen gewonnen. De mini's speelden onderling Tevoko 1 tegen Tevoko 2. Mini's 1 bleek de sterkste met 2—0 na een leuke en fa natieke wedstrijd. In de interne competitie van schaakclub En Passant werden maandagavond in De Lindeboom weer flink wat spannende partijen gespeeld. Het aardigste duel werd uitgevochten op het bord van Auke Terpstra en Piet Cornelisse. Laatst genoemde zette de partij agressief op en na de eerste openingsscher mutselingen leek hij een goede stelling te hebben. In de daarop volgende fase wilde Cornelisse waarschijnlijk te snel concrete re sultaten boeken met als gevolg dat Terpstra op slimme wijze het on heil wist af te wenden en zijn te genstander plotseling met een on- dekbaar mat confronteerde. Een verrassend goed spelende Wim Albers maakte het lange tijd Harm Broekema bijzonder lastig. Even leek het erop dat Albers zijn tegenstander in onoverkomelijke problemen zou brengen, maar zover liet Broekema het niet komen; in de eindspelfase verze kerde hij zich van de volle winst. Na een matige start in dit seizoen boekte Huib Kok zijn eerste overwin ningen. Allereerst won hij een eindspel met alleen pionnen en zware stukken van Cees van Loo en daarna voerde hij zijn afgebroken partij tegen Taeke van Lingen tot winst. Klaas Bruining kwam in een hard gevecht terecht met Ferry van Tatenhoven. Beide spelers speel den op de koningsaanval en namen de nodige risico's, zodat het moeilijk te zien was wie er nu eigenlijk over de beste kansen beschikte. In ieder geval werd Van Tatenhove de laatst lachende want hij slaagde erin met paard en da me de vijandelijke koning te vangen. Wellicht enigszins teleurstellend zag A.C. Bakker zijn afgebroken partij te gen Jan Witte alsnog verloren gaan. Bakker moest een nogal passieve stand verdedigen, maar desondanks leek hij genoeg capaciteit te hebben om een puntendeling te bereiken. Te gen de zeer scherp spelende Jan Wit te kon hij echter niet op. Uitslagen: P. Eelman-M. Vittali 0 1 O. van Loo-R. Terpstra 0—1 A. Terpstra-P. Cornelisse 1 —0 G. Zoetelief-J. Dros 0—1 Th. Witte-J. Witte 0—1 K. Bruining-F. van Tatenhove 0—1 W. Albers-H. Broekema 0 1 Th. Witte-T. van Lingen 1—0 H. Kok-C. van Loo 1—0 E. de Visser-A.C. Bakker 0 1 T. van Lingen-H. Kok 0 1 J. Witte-A.C. Bakker 1 —0 1

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11