Waterschap in 1987 op hetzelfde niveau verder Jongensdroom werkelijkheid Kerstmis 1986 Komende jaren veranderingen op til CEES SCHENK BOUWT ORGEL IN VRIJE TIJD HAVENRESTAURANT TEXEL Cursus klauwverzorging start dinsdag Eerste Kerstdag Tweede Kerstdag Bollenperceel langs Postweg in erfpacht Milly Nauta verzorgt cursus liplezen Cursus uitgesteld naar overkant Privacy geen onderdeel woningwet Leden zwemclub PAGINA 2 Het daaeliiks bestuur van het WaterschaD Texel wil het komende iaar niet den deze weggetjes vaak slechts ge- TEXELSE COURANT Het dagelijks bestuur van het Waterschap Texel wil het komende jaar niet bezuinigen op de uitgaven, zodat het huidige grote aantal taken op ver antwoorde wijze kan worden uitgevoerd. Wel zullen de tarieven ten op zichte van het afgelopen jaar met 4,69 procent stijgen, om enkele nood zakelijk geachte extra activiteiten te kunnen bekostigen. Dat blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de Waterschapsbegroting voor het dienstjaar 1987. In een toelichting zei secretaris L. Flisijn te verwachten dat de komende ja ren verdergaande lastenverhogingen onvermijdelijk zijn. ,,We kunnen niet blijven putten uit de reserves", aldus Flisijn. Met name zou het Waterschap in een lastig parket komen te .verkeren, als de voorstellen van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat over de korting op rijks subsidies voor waterkerende werken door de Tweede Kamer worden aan vaard. De minister wil de bijdrage van het rijk voor beheer en onderhoud van dijken drastisch verminderen: van 60 naar 20 procent van de totale kosten. Tegen dit nieuwe bezuinigingsplan is door de Unie van Waterschappen in Nederland een politieke lobby in gang gezet. De betreffende vaste kamer commissie en de politieke partijen zijn geïnformeerd over de consequenties van de maatregel. De gezamenlijke wa terschappen vinden het onbillijk dat ze voor tachtig procent moeten gaan op draaien voor iets (nl. betrouwbare wa terkeringen) waarvan vrijwel heel Ne derland baat heeft. De Unie wil blijven vasthouden aan de huidige ver deelsleutel. Het ministeriële voornemen komt komend jaar in de Kamer aan de orde. Voor het Waterschap Texel speelt het onderhoud aan de op Delta hoogte gebrachte dijken momenteel nog niet zo'n grote rol, maar binnen enkele jaren zal dat wel het geval zijn. Reserve De tariefstijging is mede beperkt ge bleven tot 4,69 procent door twee overboekingen met een gezamenlijke waarde van twee ton. Een bedrag van 7 90.000,- werd overgehouden van het dienstjaar '86 en 7 110.000,- werd geput uit de reserve. Dat is een be hoorlijk bedrag, maar er blijft nog vol doende in de pot zitten. Dit geld zal geheel worden opgesoupeerd door het groot onderhoud aan wegen (aanbren gen van dek- en slijtlagen). Dat is de grootste kostenpost op de begroting: in totaal dient in 1987 voor bijna een miljoen aan onderhoud van de verhar dingen te worden uitgegeven. Zou dit niet gebeuren, dan treedt er kapitaals vernietiging op: Uitstellen van het on derhoud komt namelijk duurder uit dan wanneer er direct maatregelen worden getroffen. Achterstallig onderhoud moet dus worden voorkomen en daar om zal deze post elk jaar structureel worden verhoogd. Hoofd technische dienst H.Ph. Vonk meldde dat bij het onderhoud aan de wegen momenteel geen achterstand is. Voorts zorgen een voorziene stijging van de loonsom en investeringen voor vervanging en aanpassing van het ma terieel ervoor dat het balanstotaal van de gewone dienst stijgt van 3,1 tot 3,4 miljoen gulden. Sanering? In 1987 zal er (nog) geen sprake van zijn dat de wegen die het Waterschap in beheer heeft, worden overgedragen aan de gemeente of provincie. Deze „sanering" moet namelijk budgettair neutraal (dus met gesloten beurs) ver lopen, en dat is niet te realiseren. Vol gens secretaris Flisijn staat dit plan uit 1982 (van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat Zeevalking) op losse schroeven. De maatregel zou té grootscheeps zijn en het hele Waterschap-apparaat ontwrichten. Zeevalking redeneerde dat het beheer van bedoelde wegen (in het buitenge bied) de waterschappen oneigenlijke lasten bezorgt. In vroeger tijden wer den deze weggetjes vaak slechts ge bruikt ter ontsluiting van boerderijen, maar nu maakt iedereen ervan ge bruik. Flisijn: „De toeristische routes bijvoorbeeld voeren bijna uitsluitend over onze wegen." Op korte termijn valt nog geen duide lijkheid over het te volgen beleid te verwachten, zodat het Waterschap voorlopig op de oude voet doorgaat. Nieuwe wet Wel kan een nieuwe wet een rol gaan spelen. Een ontwerp van deze zogehe ten „Waterschapswet" is reeds ver vaardigd. De wet voorziet in een uit breiding van het aantal categorieën be langhebbenden, dat tot het Water schap behoort. Met andere woorden: meer personen dan tot dusver moeten gaan meebetalen aan de wegen, dijken en waterhuishouding in het Water- schapgebied. Naast de eigenaren (on gebouwd en gebouwd) kan het dus mogelijk worden dat ook aan pachters, bewoners en gebruikers als ingelanden waterschapsomslag zal worden bere kend. Deze nieuwe categorieën zullen ook worden vertegenwoordigd in het Waterschap-bestuur. Wellicht dat door deze „verbreding van het draagvlak" van „oneigenlijke lasten" geen sprake meer zal zijn. Het wetsvoorstel wordt in ieder geval in de lopende kabi netsperiode door de Kamer behandeld. Waterhuishouding In 1987 wordt door de eigen dienst voortgegaan met het vergraven van hoofdwateringen. Extra aandacht krijgt het groot onderhoud aan stuwen, dui kers en bruggen. Voorts zal beleid moeten worden ontwikkeld in samen hang met de spoedig vast te stellen Wet op de Waterhuishouding. Daarin wordt het functioneren van de water beheersing in bijzondere omstandighe den, zoals grote droogte, geregeld. Het takenpakket van het Waterschap Texel is in de loop der jaren sterk gegroeid. Er is een flinke „papierwinkel" ont staan, de belasting van de technische dienst is groot, terwijl de financiële mogelijkheden beperkt zijn. Dat heeft voor 1987 een aantal directe gevolgen. De technische dienst zal worden uitge breid met één medewerker en tevens wil het college van dijkgraaf en heem raden automatisering bewerkstelligen. Voor de aanschaf van een computer met software is f 50.000,- geraamd. Voor de technische dienst moeten een groot aantal gegevens worden geïn ventariseerd, die niet handmatig kun nen worden verwerkt. De gegevens zijn nodig voor het uitstippelen van een goed waterschapsbeleid. Polderhuis Door de gegroeide activiteiten en per soneelsuitbreidingen is het Polderhuis erg krap geworden. Het ligt daarom in de bedoeling komend jaar de zolder verdieping te ontruimen, zodat daar het technisch tekenwerk kan plaatsvin den. Op de zolder blijft overigens nog plaats voor het aldaar opgeslagen ar chiefmateriaal. De (geringe) aanpas sing en de aanschaf van meubels zul len ongeveer 710.000,- vergen. De pachten van landerijen en zeedijken worden (in maart) volgens de pacht normen met tien procent verhoogd. Verder zal komend jaar worden gestart met een functiewaarderingsonderzoek onder het Waterschapspersoneel. Dit onderzoek geschiedt bij alle Neder landse waterschappen. Ook in 1987 is er weer een heemraad aftredend. Per 1 juli legt de heer P. List Jzn. zijn functie neer wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. List was sinds 1981 heemraad en vanaf ok tober 1968 lid van het algemeen bestuur (toen van de Gemeenschappe lijke Polders). Woensdagavond wordt de begroting voorgelegd aan het college van hoofd ingelanden. Deze openbare vergade ring wordt gehouden in het Polderhuis en begint om acht uur. Met een minimum aantal deelnemers start de cursus klauwverzorging ko mende dinsdagavond. Belangstellen den kunnen alsnog deelnemen door dinsdagavond 16 december in de voor malige lagere landbouwschool, Bea- trixlaan 33 te komeni De dierenartsen beginnen met een theorie-avond, waarna enkele praktijklessen op de be drijven zelf vólgen. Deze avondbijeen komst begint om 20.00 uur. Al vijf jaar is Cornelis Schenk (62), bezig met het bouwen van een orgel. Vier jaar lang gebeurde dat in de avonduren, maar sinds kort heeft hij meer tijd omdat hij in de VUT is gegaan. Het orgel is nu bijna klaar. De liefde voor orgels is al als kind ontstaan, vooral voor draaiorgels. Schenk hoopt, als dit karwei klaar is, ooit nog eens een draaiorgel te kunnen restaureren. Tijdens vakanties gaat Cees met zijn vrouw overal langs om orgels te bekijken en waar mogelijk te bespelen. Noten lezen leert hij nu pas, maar orgel spelen doet hij al jaren. Een orgel bouwen was een jongensdroom voor hem en die droom wordt werkelijkheid. Van een handelaar uit Groningen kocht Cees Schenk vijf jaar geleden een an tieke windlade van een 200 jaar oud kabinetorgel (huis- of kamerorgels in de vorm van een kabinet). Ze komen vooral veel voor in Groningen, Amster dam, Gouda en Utrecht omdat daar destijds genoeg geld verdiend werd om zulke dure orgels te kopen. De windlade die Cees had gekocht, was in 1771 gemaakt door Johan Jacob Meng. Hoe het orgel er in zijn geheel uit zou gaan zien moest Schenk zelf bedenken. De afmetingen voor de kast van het orgel heeft Schenk gekregen van or- gelbouwfirma Mense Ruiter uit Gronin gen. Hij is tevens naar Zaandam ge weest, waar nog zo'n geheel compleet orgel staat. Aan de hand van foto's die hij daarvan gemaakt heeft, kon Cees een tekening maken van het houtsnij werk. Overige informatie haalde hij uit boeken van orgelbouwers. Nooit eerder Schenk had nog nooit eerder houtsnij werk vervaardigd. Toen hij informeerde bij een bedrijf bleek dat het drie a vier duizend gulden zou gaan kosten om het te laten doen. Hij besloot het zelf te proberen. Met succes. Schenk, van beroep schilder in dienst van de gemeente voordat hij in de VUT ging, zegt veel profijt te hebben gehad van de schildersopleiding die hij indertijd in Bolsward heeft gekregen. Naast schildersvakmanschap heeft hij daar ook veel kunstgeschiedenis ge leerd, wat hem bij het opbouwen van dit orgel van pas kwam. Alle ontbrekende delen van het orgel moest Schenk zelf fabriceren, maar hij kreeg wel de nodige hulp. Voor het gebruiken van aereedschan waar hii zelf niet over beschikte, kon hij terecht in de werkplaats van de gemeente en op zijn collega's daar kon hij altijd re kenen. Jaap Stark van de sociale werkplaats De Bolder hielp hem met de poten van de kast en kennis Louis Schouten verzorgde de knoppen van het orgel. In ruil daarvoor heeft Schenk hem weer op weg geholpen met de restauratie van het orgel van de Hervormde kerk in Oudeschild. Deur van Blonk De kast is grotendeels van Amerikaans eikenhout, maar toen daar niet genoeg van bleek te zijn, is voor de achterkant de oude teakhouten deur gebruikt die Schenk van zijn vriend Wim Blonk uit de Wilhelminalaan kreeg. Voor het bo venstuk van de kast kocht Schenk een plank van kastanjehout, gezaagd van een verwijderde boom uit het park in Den Burg. Er zitten pijpen van eikenhout, maho nie en grenenhout in het orgel. De ei ken pijpen geven een harde klank, de mahonie een zachte, en de grenen een nog weer zachtere klank. Ook zijn er pijpen van metaal, namelijk lood en tin. In de dikke achterpijpen zit zo'n zeventig procent lood en dertig pro cent tin. Da veel dunnere voorpijpen bevatten veel meer tin en maar zo'n 25% lood. Voor de kenners: het orgel van Schenk heeft zesenhalf register. De laden van de kast heeft Cees Schenk helemaal zelf geschaafd. Naast de toetsen heeft hij het houtwerk kunstig ingelegd met parelmoer. Het was moeilijk om aan parelmoer te ko men, maar na lang zoeken vond hij in Amsterdam een paar knopen van pa relmoer die uitstekend voldeden. De voorkant van de kast is gelijmd, en de rest zit met werveltjes vast. Het ge heel is in vier delen uiteen te halen, zodat het orgel gemakkelijk ge transporteerd kan worden. In de familie Omdat er naast veel materiaal ook erg veel werk in het orgel gestoken is, heeft het een grote emotionele waarde gekregen. Daarom is het erg moeilijk de waarde in geld uit te drukken. Schenk wil het orgel grpag in de fami lie houden, maar hij stelt als voorwaar de dat ze er dan goed op passen moeten. Het onderhoud valt erg mee: één keer per jaar moet het orgel gestemd wor den en het binnenwerk hoeft maar eens in de 25 a 30 jaar schoonge maakt te worden. De buitenkant kan gewoon gedaan worden met een vochtige lap. Radio-opnamen Door toeval is Cees Schenk een na zaat van de orgelbouwer Meng op het spoor gekomen. Hij heeft contact ge had met deze man, die enthousiast reageerde en stellig beloofde aanwezig te zullen zijn als het orgel klaar is en ingewijd wordt. Als alles goed gaat zal dit in februari gaan gebeuren. Het intoneren wordt gedaan door de firma Mense Ruiter. Het is de bedoeling dat de bekende organist Jan Jongepier het orgel zal inwijden, waarbij de NCRV radio opnamen gaat maken. Gezellig uitgaan in Havenrestaurant Texel, waar u uw vrienden en kennissen ontmoet. Menu a ƒ49,50 per persoon. Mooi koud/warm buffet van Tesselse produkten met 35 verschillende gerechten. Gaarne tijdige tafelreservering. Bel uw gastheer: 02226 - 310 gezellig sfeervol en kwaliteit Middellands VRIJDAG 12 DECEMBER u Een perceel bollengrond langs de Postweg nabij Zuid-Eierland zal door de gemeente aan J. M. T. Halsema in erfpacht worden uitge geven, zo besloten B en W. Het perceel werd in 1975 door de ge meente gekocht om het fietspad langs de Postweg op aan te leg gen. Inclusief fietspad was het per ceel één hectare groot, maar het gedeelte dat nu in erfpacht wordt afgegeven meet 0.815 ha. Halsema pachtte tot nu toe het stuk grond van de gemeente en gaat ermee akkoord jaarlijks een erfpachtcanon van 71500,— te betalen, wat neerkomt op een totale koopsom van 720.000 bij een erfpachtsperiode van 30 jaar. Er is contact geweest met het verzor gingstehuis St. Jan, dat het ernaast gelegen perceel bezit en interesse in het perceel heeft getoond. Het bod van St. Jan achtte het college te laag, zodat er niet op is ingegaan. Logopediste Milly Nauta gaat een cur sus „liplezen voor beginners" geven wanneer daar voldoende belangstelling voor bestaat. Bij het liplezen leert men „zien wat er gezegd wordt". Aan de hand van oefeningen leert men klan ken, woorden en zinnen herkennen in de bewegingen van de mond tijdens het spreken. De cursus is bedoeld voor diegenen die moeite hebben met het verstaan van anderen. Ook mensen die al een gehoorapparaat hebben kunnen ge bruik maken van de cursus. Mensen met een verzekering van het zieken fonds én een verwijzing van de huis arts kunnen kosteloos meedoen. Met een particuliere verzekering kan een deel van de kosten terug worden ver kregen van de desbetreffende maat schappij. Belangstellenden kunnen met Milly Nauta vanaf vrijdag bellen 02220 - 3863 (tussen 18.00-en 19.00 uur). De door de sportraad geplande cursus algemene sportverzorging die door Henriëtte Timmermans en Ben Zege- ren gegeven zou gaan worden, kan dit jaar niet van start gaan. De sportraad kon de voorbereidende werkzaamhe den niet tijdig rond krijgen. Hierdoor vervalt de provinciale subsidie en moet weer opnieuw subsidie aangevraagd worden, zodat de cursus pas in het najaar van 1987 plaatsvindt. Tegen die tijd kunnen gegadigden zich voor deze cursus opgeven. Zondag gaan de leden van zwemclul ZPC TX '71 weer naar het marinebad in Den Helder. Behalve met training zullen de zwemmers zich daar ookm spelletjes bezig houden. Tijdens hel laatste uur kan men meedoen aan net zwemmen van een estafette. Bij ded name daaraan kan pas met de boot van half vijf worden teruggekeerd n het eiland. Het college van burgemeester en wel houders verklaarde het bezwaarschrr ongegrond, waarin de familie Vlas uil Oudeschild protest aantekende tegen de bouwvergunning, die het college., verstrekte aan J. Slikker. Het betreft hier de gedeeltelijke verbouwing van fiet winkel-woonhuis De Ruyterstraat 62. De er naast wonende familie Vlas maakte dat bezwaar omdat in het bouwplan het pand ramen in de zijge vel krijgt, wat ten koste zou gaan van de privacy van de familie Vlas. De bezwaar- en beroepsschriftencommis- sie meent echter dat de vergunning# recht was afgegeven, omdat aan de eisen van de Woningwet was voldaan Volgens de commissie moet men bij schending van de privacyrechten bijd rechter zijn. B en W volgden het ad vies van de commissie op. In bioscoop-theater De Vergulde kert draait van donderdag tot en maandag de film „Jewel of the Deze top 10-film is te zien vanaf uur. Na hun avontuur in „Romancing Stone" lijken hoofdrolspelers Joan Jack op een jacht in de Zee tot rust te zijn gekomen. Joan heeft toch het gevoel dat er iets breekt: het echte avontuur, de ging om iets riskants te Als er dan plotseling een verzoek van een knappe Arabische vorst helpen zijn biografie te Joan daar gretig op in, tot van Jack. Joan vertrekt met haar bische heerser naar diens vaderland laat haar geliefde Jack voorlopig in steek. .Sneller dan beiden verwacht hadden, ontmoeten zij elkaar weer i de hitte van de woestijn en beleven daar spannende avonturen. De zoek tocht naar het „Juweel van de Nijl' wordt gestalte gegeven door de be kende acteurs Michael Douglas, Kat leen Turner en Danny deVito. Zij zijn Nederland bekend van de videoclip van de hit „The going gets tough..,,' van Billy"'Ocean, waarin grafmenten de film werden getoond. De regie is handen van Lewis Teague.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2