s (Vijkie treedt San dels m voetspoor pL Feest rond 40 jaar bestaan S.V. De Koog kcm o^flloyan) J J Zondag - kinderoratorium in Geref. kerk, geschreven en gecomponeerd door Wijkie van den Berg Scapinoba/let in Kampanje" 1991J DAG 12 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT j voor ..haar" koor de Waddensingers, is te bescheiden om het zelf te zeggen, maar ze heeft echt ta- zeggen kennissen van Wij'kie van den Berg-Kooi. De 32-jarige ningse, die al twaalf jaar op Texel woont, componeerde en eef de teksten voor een oratorium, dat zondag in de Gerefor- ïde kerk van Den Burg wordt gezongen door het door Wijkie gedirigeerde kinderkoor ,,Waddensingers". Eerder bracht zij een \nt op de Johannes Passion" voor kinderen op haar naam en eef ze talloze kleine musicals. Het is dan ook nagenoeg on telbaar dat Wijkie vier jaar geleden zelfs nog nooit een instru- it had bespeeld en er geen idee van had dat ze kon tekstdich- of componeren. poneren van een soort minimusicals voor de kinderen op de camping. Ze begon daarmee in 1983 met een al eerder door haarzelf bedacht verhaal tje, genaamd „Kabouter Witbaard". Vervolgens produceerde ze regelmatig dergelijke musical(tje)s voor de kinde ren van Dennenoord. Het repeteren moest telkens binnen een tijdsbestek van ongeveer twee weken plaatsvin den, omdat de kinderen anders alweer huiswaarts waren gekeerd. Zo ontspro- burgemeester Engelvaart bij diens huldiging. Notenbalken Wanneer Wijkie een melodie in het hoofd had voor een kerkliedje ging ze daarmee naar Peter Zwart, die het voor haar op notenbalken uitschreef. Ze hoefde het niet meer te neuriën, maar had van Peter geleerd de melo die in muziekletters te „vertalen". De op deze manier tot stand gekomen liedjes kwamen van pas toen ze vorig jaar dirigente werd van het kinderkoor „Waddensingers". Voorheen stond dat onder leiding van Betty Blaauw, de vrouw van dominee Blaauw. Het koor stond door persoonlijke omstandighe den van Betty op non-actief en dat vond Wijkie jammer. In overleg met Betty werd besloten dat Wijkie het koor voortaan zou leiden. Dat was ko ren op de molen voor de beginnende componiste/tekstdichtster, want het koor kon mooi de door Wijkie geschre ven kerkliedjes op het repertoire zet ten. De „Waddensingers" kennen een wisselende bezetting. Momenteel zijn elf kinderen lid van het koor, maar dat zijn er ook wel eens achttien geweest. Behalve die elf zingen ook nog negen kleine kinderen bij de Waddensingers, maar omdat die nog geen volledig ora torium uit het hoofd kunnen leren, doen die zondag slechts bij twee lied jes mee. Het merendeel van.de koorle den bestaat uit meisjes. „Jongens vin den het maar stom", zegt Wijkie lachend. Hanny Roos Bij toeval kwam Wijkie in contact met zang- en orgellerares Hanny Roos, te vens dirigente van de „Rose Harmony Singers". Die zag in dat Wijkie veel ta lent had en geeft haar nu sinds een jaar dirigeer- en orgelles. Die dirigeer- lessen waren hard nodig. Wijkie: „Vóór die lessen raakten bij het dirige ren altijd m'n armen in de knoop". Met de orgellessen hoopt Wijkie te berei ken zelf de begeleiding te kunnen ver zorgen. Bovendien leert ze nu zelf mu zieknoten lezen èn schrijven, wat nut tig is bij het componeren. Voorlopig kan ze dat niet zonder de hulp van Hanny Roos, die de melodie-ideeën van Wijkie vertaalt in muziekpatronen. Urenlang brengen Hanny en Wijkie door met het zoeken naar de juiste ac- coorden. Aanvankelijk dacht Wijkie dat woorden en muziek los van elkaar ont stonden, maar tijdens het bedenken ten aan de fantasie van Wijkie achter- e Kooi werd in Groningen gebo- n leerde in die plaats voor kinder- rgster. Later volgde ze ook de ing voor ziekenverzorgster. Als ge trouwde ze met Texelaar Jan en Berg, mede-eigenaar van ling Dennenoord. Samen betrok- :e een caravan op het campingter- waarin ze nu na twaalf jaar nog Is wonen. In de caravan is het de Ie vier jaren wel steeds krapper viel haar ongeveer vier jaar geleden een melodietje in, dat haar niet meer losliet. „Hee", dacht Wijkie, „een kerstliedje!" Ze neuriede het voor zich zelf en stapte ermee naar organist Pe eenvolgens „De muis in het orgel", „Brommetje Bromvlieg" en „Wadje de zeehond". Die laatste werd opgedra gen aan de toenmalige directeur G. de Haan van het Natuurrecreatiecentrum. Tevens bedacht Wijkie een musical voor het 35-jarig bestaan van camping Dennenoord en verzorgde een uitvoe ring van „Brommetje Bromvlieg" voor van de muziek vallen haar dikwijls meteen al de juiste woorden in, zodat Wijkie en Hanny zich ook vaak samen me de teksten bezighouden. Ze heb ben veel plezier bij het vinden van de juiste rijmwoorden. Meestal vallen de liedjes Wijkie op de gekste momenten in. Het Maria-liedje, dat deel uitmaakt van het oratorium, ontstond tijdens het stofzuigen. „Dan gaat de stofzui ger onmiddellijk aan de kant en wor den melodie en tekst direct op papier gezet", aldus Wijkie, die eraan toe voegt dat ze dat alles alleen maar kan doen omdat ze er volledig achter staat. „Ik geloof dat alles kan zolang de invloed om je heen maar positief is." Johannes Passion Een uitvoering van de „Johannes Pas sion" door de koren „Rose Harmony Singers" en „Singers of the Lord" bracht Wijkie op het idee om die Jo hannes Passion, over te zetten in voor kinderen begrijpelijke teksten. De zo ontstane „Kinder Johannes Passion" werd al verschillende malen uitgevoerd door de „Waddendingers". Onder an dere gebeurde dat in de Gereformeer de kerk van Glimmen, een dorpje bij Groningen. In die kerk is de broer van Wijkie koster. Daaropvolgend werd op getreden in Groningen in het verpleeg huis, waar Wijkie de opleiding tot zie kenverzorgster had gevolgd. Die optre dens maakten indruk. Een Duitse lera res, die bij toeval aanwezig was in de kerk tijdens de uitvoering van de „Kin der Johannes Passion", vroeg Wijkie tekst en muziek mee te mogen nemen om een vertaling te maken. Met Pasen zal Wijkies werk dus in het Duits wor den gezongen. Een leerlinge van Han ny Roos uit Den Helder heeft even eens belangstelling voor dat werk ge toond en verzocht de „Kinder Johan nes Passion" in Den Helder te mogen uitvoeren. Leden van de Hervormde kerk in Schoonebeek zingen regelma tig liedjes van Wijkies hand in hun kerk en Wijkies doopliedje effent zelfs het pad voor de oecumenische ge dachte. Het werd niet alleen bij doop- ceremonies in Gereformeerde en Her vormde kerken gezongen, maar luister de tevens zo'n gelegenheid in de Rooms-katholieke kerk op. Oratorium Peter Zwart kwam met het idee voor een kinderoratorium. In juni begonnen de voorbereidingen daarvoor. Wijkie botste toen op het probleem dat ze voor de inhoud van de liedjes hele stukken van de bijbel moest door worstelen. Ab Lemstra gaf haar enkele richtlijnen, maar het was uiteindelijk Hanny Roos die met een definitieve oplossing voor het probleem kwam. Die vertaalde een deel van Handels „Messiah", het meest bekende advent- oratorium. Als ode aan Handels voor beeld wordt zondag door Saskia Eel- man „He shall feed his flog" uit dat oratorium gezongen. Toch heeft Wijkie melodieën en teksten niet afgekeken van de grootmeester, maar zelf het kinderoratorium samengesteld. „Ik zie de liedjes van het oratorium als mijn kinderen, want ze zijn uit mezelf voort gekomen", aldus Wijkie. Niettemin is de invloed van Hanny Roos niet te ontkennen. Die kwam met het plan om de verbinding tussen oude en mo derne tijden alsmede de overgang tus sen oude en nieuwe testament tot uit ing te brengen in een Gregoriaans ge zang als onderdeel van het oratorium. PAGINA 5 Daarvoor werd een bestaand Latijns gebed uit een katholieke adventmis ge hanteerd. Nog nagenietend vertelt Wij kie over de „heerlijk" naïeve reactie van de kinderen op het Latijn: „Dat komt goed van pas als we op vakantie zijn in Latijnland!" Sfeervol De Gregoriaanse melodieën bestaan niet uit de logische harmonieën van moderne muziek en bij het compone ren ervan heeft opnieuw Hanny Roos meegewerkt. Gregoriaanse gezangen worden a capella gezongen en leveren altijd een bijzonder sfeervolle bijdrage aan uitvoeringen van koren. Zondag zit Peter Zwart achter het or gel en vooraf geeft Willem van Leer- sum een toelichting. De uitvoering is door de inhoud bij uitstek geschikt voor kinderen, maar Wijkie en haar medewerkers hopen van harte dat ook veel volwassenen belangstelling zullen tonen en dat zich dat niet beperkt tot leden van de Gereformeerde kerk. Dat Wijkie over nog meer talenten beschikt blijkt uit de door haar vervaardigde te keningen op het programmaboekje, dat wordt verstrekt bij de uitvoering van de „Waddensingers". De toegang voor de uitvoering is gra tis, hoewel om de kosten te dekken bij de uitgang een collecte wordt gehou den. De rolverdeling is zondag als volgt: Maria wordt gezongen door F ran cis ca Sytsma, de engelen door Joukje Sa/akay en Siegrid Ramaker, verteller is Ignate Ramaker en solisten zijn Saskia Eelman en Hanny Roos. Wijkie van den Berg-Kooi hoeft niet lang naar een oorzaak voor haar plot seling opgekomen talent te zoeken: ,,Mijn overleden vader heeft in de he mel gewoon een goed woordje voor me gedaan." In schouwburg De Kampanje in Den Helder geeft maandag 22 december het Amsterdamse Scapinoballet een uitvoering. Voor de pauze wordt het ballet „Kink" van Rob van Woerkom gedankt met muziek van Jean-Michèl Jarre. Tevens voert men „Danses Con- sertantes" van Igor Strawinsky op. Na de pauze danst het Scapinoballet de tweede akte van De Notekraker met muziek van Tsjaikovski. Dat wereldbe roemde stuk gaat over een notekraker die verandert in een droomprins en de eigenaresse van de notekraker mee voert naar het land van suikergoed... Door de aanvangstijd van 19.00 uur is het niet nodig een extra boot te laten varen, omdat Texelse toeschouwers nog met de laatste boot terug kunnen. Toegangsprijs ƒ12,50 CJP/Pas 65 en kinderen t/m 12 jaar /7,50. In De Kampanje wordt woensdag de musical „Madame Arthur" van Jos Brink op gevoerd met o.a. Lucie de Lange, Georgette Hagendoorn, Frank Sanders en uiteraard Jos Brink. Toegangsprijs ƒ30,— en aanvang 20.15 uur (een extra Teso-boot vaart). Op 23 april 1987 is het veertig jaar geleden dat de sportvere niging De Koog werd opgericht. De dub hoopt dat het eerste elftal dat jubileum zal opsieren met een kampioen schap, of in eik geval met een promotie. Behalve dat wordt er volgend jaar natuurlijk feest gevierd bij de sportvereni ging. Een feesttent is al besteld en er staan voor elk elftal toernooien op het programma. Tevens start volgende week de verkoop van loten voor een loterij waarmee mooie prijzen te winnen zijn. Bovendien wordt voor het eerst bij De Koog een halve marathon gehouden. doof} de 3it)g£[JS oio i ining van Wijkie van den Berg voor de tien, ondanks dat Wijkie en Jan kinderen hebben. Sinds Wijkie dat ze muzikale talenten bezit, len enkele meubelstukken plaats voor een keyboard en een com- orgel met pedalen. Steeds meer liet leven van Wijkie va^i den Kooi in het teken staan van de 'k, met haar echtgenoot als één laar enthousiaste aanmoedigers. Zondagsschool rijwillig leidster van de zondags- il in De Koog reed Wijkie dikwijls en weer tussen Dennenoord en Tijdens één van die ritten omslag van het oratorium programmaboekje. ter Zwart, de dirigent van het koor „Singers of the Lord". Die luisterde er naar en schreef de noten ervan op pa pier. Later ontdekte Wijkie dat ook het vinden van woorden voor de melodie haar geen onoverkoombare problemen kostte. Sinds dat eerste liedje, dat door Peter Zwart werd opgetekend, vielen haar talloze melodietjes in en al tijd wist ze meteen wat voor soort liedje het moest worden. Vaak werden het kerkliedjes, zoals haar Marialiedje en het inmiddels in verschillende ker ken ten gehore gebrachte doopliedje. De eerste jaren hield Wijkie zich echter veel bezig met het schrijven en com- Het eerste periodekampioenschap heeft het eerste elftal ai binnen, zodat aan het eind van het seizoen '87 in eik geval nog met een ande re periodekampioen gestreden kan worden om een plaats in de twee de klasse, mocht het goede team van JVC in de derde klasse onver hoopt kampioen worden. Wanneer S.V. De Koog dat wordt is de strijd gestreden en promoveert De Koog 1 zonder slag of stoot. Inmiddels is een team van zes mensen, mèt de bij S.V. De Koog gebruikelijke steun van de leden, al druk doende met de voorbereidingen van de jubileumviering. Loten Begin volgende week start de verkoop van loten, die ƒ10,— per stuk kosten. Er moeten er 1500 van verkocht wor den. Met de opbrengst van de loterij wordt de verbetering van de kleedac commodatie bekostigd. Daarvan wordt het dak vernieuwd, een centrale ver warming aangelegd en de douchegele genheid verbeterd. Ook hier werken de leden zelf mee, zodat de veranderingen betaalbaar blijven. De eerste prijs van de loterij is een videorecorder, de tweede prijs een 14-daagse reis naar Mallorca voor twee personen, de derde prijs een heren- of damesrijwiel, de vierde prijs een lang weekend in een bungalow van Center Parks en de vijf- de prijs zal een stereo radio- casetterecorder zijn. Tevens zijn er een aantal kleinere prijzen te winnen. Op de avond van 23 mei worden de win nende nummers bekend gemaakt tij dens de dan gehouden grote feesta vond in een feesttent, die drie dagen lang staat opgesteld op het parkeerter rein tussen camping De Shelter en het veld van de sportverniging. De tent meet 35 bij 15 meter en is afkomstig uit Waalwijk, waar hij bij de firma Schuurman wordt gehuurd. Receptie en reünie De dag voor die feestavond, op 22 mei, is er van vijf tot zeven uur een receptie in die tent, met aansluitend een reünie voor oud-leden. Receptie en reünie worden opgeluisterd door een optreden van de band „Real Stars" uit Spierdijk. De dag erna, zaterdag 23 mei, wordt een groot toernooi gehouden voor het eerste team van De Koog. Dat toer nooi duurt tot en met zondag. De vol gende clubs hebben reeds toegezegd te zullen komen: SV Fortuna uit Win terswijk, SV Uitgeest, SV Roden, SV Grijpskerk (Gr.), SV Uffelen, SV Gie ten, Domstad '60 uit Utrecht, Theo (Dr.), SV Steinbeck (Did.) en uiteraard SV De Koog. De bezoekende clubs mogen kiezen hoe hun leden op Texel zullen verblij ven. De gastheren van S.V. De Koog zorgen dan voor verblijfplaatsen, die uiteraard door de gasten worden be taald. Op deze wijze konden bij som mige logeergelegenheden als kampeer boerderijen speciale kortingen worden verkregen. Uitgekiend Uitgekiend is de planning van de feestavond op de zaterdag, zodat die midden in het toernooi valt en de tweehonderd bezoekende voetballers in elk geval in de feesttent aanwezig zul len zijn. Op die feestavond zal een ar tiest optreden. Waarschijnlijk wordt dat Gerard Joling, hoewel nog onduidelijk is of die zich die avond vrij kan maken van tv-verplichtingen. In elk geval zal er wel een band spelen. De keuze daarvoor moet nog worden gemaakt tussen de Havenzangers en de Shore Line Band. Op zondag 24 mei zal in de feesttent een disco-avond zijn. Disc-jockey is Paul Krüger. Andere toernooien Ook voor de andere elftallen worden toernooien georganiseerd. Op 16 mei spelen pupillen en junioren in toernooi en tegen andere Texelse ploegen, ter wijl bij het juniorentoernooi ook enkele ploegen van de overkant meespelen. Op 17 mei komt een aantal da mesteams van de vaste wal om in een damestoernooi van De Koog te spelen. Het tweede elftal van De Koog speelt in een toernooi dat op 28 mei wordt gehouden met een aantal overkantse clubs. Deze reeks toernooien wordt af gesloten met een toernooi voor het re creantenelftal, waarin de spelers ervan het opnemen tegen de andere recrea tieteams van Texel. 7z Marathon Al jarenlang organiseren de mensen van de sportvereniging De Koog de zomerse crosslopen bij die plaats. Op 7 juni 1987, eerste Pinksterdag, zullen deze crosslopen van V/z, 4 en 8 kilo meter ook worden gehouden, maar te vens vindt dan een primeur plaats bij De Koog. In samenwerking met de At letiekvereniging Texel wordt onder auspiciën van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU) een halve marathon georganiseerd, waarvan het de bedoeling is dat die een vervolg zal krijgen in de komende jaren. De start wan Hip Innnwwaan/an Ho ofotonH moor dan 21 kilometer bedraagt, vindt plaats om vier uur 's middags. Men rekent op ongeveer honderd marathonlopers en hoopt dat zich daaronder Gerard Nijboer bevindt, hoewel daaromtrent nog geen toezeggingen zijn gedaan. De route die gevolg wordt zal gaan van het sportveld van de De Koog naar de Dennen, over het Turfveld, via de Ayeweg terug naar de Rozendijk, waarna in het bos een lus wordt ge maakt, zodat men bij terugkomst in De Koog precies het juiste aantal kilo meters zal hebben afgelegd. Bij de crossloop rekent men op een aantal van ongeveer 150 deelnemers. Vindingrijk Bij het werven van die deelnemers voor de halve marathon is het organi serend team vindingrijk te werk ge gaan. Alle atletiekverenigingen in de kop van Noordholland werden aange schreven en in die brieven stond het advies vermeld alvast knipkaarten te kopen voor vijftien overzettingen met de Teso-boot. Dat advies hield een aanzienlijke korting in voor de individu ele verenigingsleden, zodat meer gega digden makkelijk over te halen zouden zijn. De truc daarbij was dat de sport verniging aanbood de niet gebruikte knipjes op de kaarten van de vereni gingen terug te kopen, zodat de atle tiekverenigingen geen nutteloze kaart jes zouden kopen. Die knipjes zijn voor Texelaars altijd makkelijk. Men hoopt dat dit sportieve onderdeel van de ju bileumviering zo aan zal slaan dat het navolging verdient en er een jaarlijks evenement van kan worden gemaakt. Zelfs speelt men al heel voorzichtig met de gedachte er in de toekomst een héle marathon van te maken. Boekje Veronica van Beek zal een jubileum boekje samenstellen over de jubileren de vereniging en is momenteel nog op zoek naar gegevens over vroeger. Vooral met betrekking tot de sporten volleybal en handbal, die toen ook bij S.V. De Koog werden beoefend, ont breken haar nog veel feiten en foto's. Voor wie haar kan helpen: 02228-729. Dat telefoonnummer kan eveneens worden gebeld voor het bestellen van loten. Ook voor loten: 02220-2174 of 4776

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5