Management Bakker was het breekpunt Kerstzangdienst voor iedereen WAT IK ZEGGEN WOU..' sjijd voor ybjectief onderzoek Barendregt over gunning passantenhaven: Donderdag 18 december: Dienst voor belangstellenden |JDAG 12 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 j gag wil ik het volgende kwijt als ictie op het betoog dat wethouder rendregt hield in de raadsvergade- ig van dinsdag en waarin hij de col- jebeslissing verdedigde om de aan- ivan de passantenhaven niet aan jn bedrijf te gunnen maar aan Van lordenne. Ik heb de wethouder moe betrappen op een onjuiste voor ging van zaken, al kan ik hem dat >t persoonlijk kwalijk nemen omdat voor de informatie afhankelijk is i zijn ambtenaren, t subsidiegever en opdrachtgever 1 eens moeten zijn over wie het >rk uitvoert, doet hier niet ter zake. hand dient slechts te worden ge- njden aan het Uniform Aanbeste- Reglement met de bijbehorende steksbepalingen al is overeenstem- ng wel van belang voor het verkrij- ■n van de subsidie. Men had dan in bestek moeten vermelden: „be- udens goedkeuring van de subsidie- of opdrachtgever is B en W mens subsidiegever". Als opdracht- ver geen overeenstemming met de jsidiegever kon krijgen, had zij van t recht gebruik moeten maken het irk. niet op te dragen, tegenstelling tot wat Barendregt be erde voldeed ik wèl aan de besteks palingen, want in die bepalingen jnd NIET dat de bankverklaring ór, gelijktijdig of direct na de aan- steding door de inschrijver moest irden overlegd. Voorschrift was dat vóór de gunning van het werk Dest gebeuren. In de bepalingen ind ook niet dat de inschrijver aest beschikken over ruime ervaring het maken van soortgelijke werken vergelijkbare omvang, brief verzocht gemeentewerken op 23 oktober om vóór 24 oktober voldoen aan alle bepalingen. Dit in strijd met het bestek en het is geen redelijke termijn. Deson- nks slaagde ik erin het merendeel de gegevens op tijd te verschaffen voor de rest kreeg ik van de direc: ir van gemeentewerken enig respijt, rder wilde men meer inzicht in de or mij te volgen werkwijze en nodig- mij daartoe uit voor een onderhoud i kantore van de directeur van ge- lentewerken op 28 oktober, waarbij ast de heer Doppenberg en ikzelf k de heren Plug en Frederici aanwe- waren. Al direct stelde Doppenberg om voor gunning in aanmerking te nen, het oordeel van de subsidiege en de aan te bieden oplossing ir de grondafvoer zwaar zouden ewegen. Verder wilde hij weten hoe de uitvoering ter hand zou nemen, grondverzet, de asfaltverwerking nog enkele zaken. Deze mondelinge dere eisen waren volgens het bestek t aan de orde. Bovendien was al tij- is „inlichtingen" door de gemeente steld dat de gemeente voor de ind en het zand geen oplossing kon nbieden en dat de aannemer het zelf Best zien kwijt te raken; hij mocht alleen niet in de Texelsrtoom impen. mijn ijver om voor het werk in aan- irking te komen heb ik op de gestel- 'ragen de volgende antwoorden leven. Ik wilde een deskundige uit- irder of projectleider aantrekken; de ir Doppenberg mocht zeggen aan Ike eisen deze man moest voldoen, administratieve gedeelte was reeds besteed aan Drijver. Het grondverzet uden wij (of anderen in opdracht ons) uitvoeren met een capaciteit 10 15.000 m3 per week. Het as- en het heiwerk zou door Daalder s" irden gedaan, makkelijk want die zit vlak bij de plek. !t het antwoord inzake het manage- int was men niet tevreden, waarop leageerde door te zeggen dat ik al- Ïeen beroep op Boskalis kon doen. tmoest ik later schriftelijk bevesti- n en dat is gebeurd d.d. 17 novem- De bankverklaring was reeds tevo- mondeling toegezegd door de di- :teur van de bank. Het is waar dat die verklaring stond dat het werk ors" is in verhouding tot de jaarom- van mijn bedrijf, maar Barendregt (zweeg dat in de bankverklaring ook ind dat ik wél werken had aangeno- m met een omzet per maand, die omzet per maand van het jachtha- s nproject teboven gaan. Waarmee idelijk was gemaakt dat ik een groot rk aankan. De referentielijst geeft ertuigende voorbeelden, vraag mij nu af waarom ik alsnog o 3n schriftelijke verklaring van Boskalis ïlf moest inleveren en waarom er een Crklaring van De Vries en Van de Viel moest komen inzake het grote (ondverzet. Wij zijn nota bene zelf al jaar voor De Vries en Van de Wiel 3 grootste onderaannemer voor dit Bort werk. In het recente verleden ebben we in tien weken 110.000 m3 lei op het jachthaventerrein gebracht; 'aarom zouden we een dergelijke hoe- eelheid grond ook niet uit kunnen rij en? En waarom moest Daalder een erklaring geven van de asfaltlevering ïrwijl deze bij het natrekken van de formatie door gemeentewerken al ad toegezegd dat dit geen probleem (as? 'e onduidelijke situatie waarover Ba- ndregt sprak, heeft de gemeente zelf aschapen, waarschijnlijk omdat subsi- Willem Bakker zat met zijn medewerkers op de publieke tribune om de raadsdiscussie over de omstreden gunning aan te horen. Dat de aanleg van de passantenhaven niet aan de laagste in schrijver Willem Bakker is gegund, is vooral veroorzaakt om dat de subsidiegever geen vertrouwen had in het projektma- nagement (de organisatie van het werk) van deze Texelse aannemer. Aldus werd dinsdagavond in de raadsvergadering meegedeeld door wethouder Klaas Barendregt, naar aanleiding van het protest dat Bak ker bij de gemeenteraad had inge diend. Dat de mening van de sub sidiegever, in deze vertegenwoor digd door mensen van de dienst landinrichting, niet terzake doet zoals Bakker had geschreven is volgens Barendregt onjuist. Om verzekerd te zijn van de subsidie was overeenstemming nodig tus sen opdrachtgever (gemeente) en subsidiegever (de ministeries). De wethouders vertelde dat hij zijn uiterste best heeft gedaan om te berei ken dat het belangrijke werk toch aan de Texelse aannemer zou worden ge gund. Volgens Barendregt voldeed Bakker in eerste instantie niet aan de besteksbepalingen. Er was geen bank verklaring en uit de overgelegde lijst van uitgevoerde werken in de afgelo pen vijf jaar bleek de omvang van die werken niet in verhouding te staan tot de omvang van het havenprojekt. „Dit gegeven was voor de subsidiegever re den om Bakker als aannemer af te wij zen, op grond van artikel 21 van het Uniform Aanbestedings Reglement, waarin staat: Voor het werk kunnen al leen inschrijvers in aanmerking komen omtrent wier geschiktheid om het werk uit te voeren naar het oordeel van de opdrachtgever zowel in tech nisch, financieel/economisch als in or ganisatorisch opzicht geen twijfel bestaat". B en W legden zich daar niet zomaar bij neer, omdat ze wilden dat een Texels bedrijf de kans moest krijgen. Ze stelden Bakker daarom in de gelegenheid de ontbrekende stuk ken alsnog over te leggen. Bakker kwam 10 november met een bankver klaring die in zoverre afweek van de bankverklaringen van de andere afne mers, dat de kanttekening was ge maakt dat het havenwerk „vrij fors" is in verhouding tot de jaarlijkse omzet van Bakker. Uitbesteed Op 17 november liet Bakker weten dat hij het projektmanagement van het werk zou uitbesteden aan de grote aannemer Boskalis-Oosterwijk in Rotterdam. Drijver Op 24 november had het college over leg met de subsidiegever, die toen ak koord wilde gaan met het gunnen van het werk aan Bakker onder de volgen de voorwaarden: schriftelijke medede ling van de toeleverende bedrijven, waaruit blijkt dat zij medewerking zul len verlenen aan Bakker: Boskalis Oosterwijk voor het projektmanage- diegever en gemeentewerken beide de voorkeur gaven aan De Vries en Van de Wiel, maar dachten juridisch niet om Van Noordenne heen te kunnen. Dit heeft de heer Doppenberg mij ver teld en het werd later door de subsi diegever mondeling bevestigd. Dat ik uiteindelijk met een ander be drijf kwam voor het eventuele project management was helemaal niet zo on verwacht en plotseling. Zowel Doppen berg als de subsidiegever waren door mij op de hoogte gesteld inzake de re den van die wijziging. De vertraging in tijd die uiteindelijk dwong tot de nu omstreden beslissing is door de gemeente zélf veroorzaakt, met het gevolg dat ik ten onrechte ben gepasseerd. Ik ben er van over tuigd dat alle mogelijke argumenten zijn aangegrepen om te voorkonmen dat ik het werk zou krijgen. Dit geval staat niet op zichzelf en het zou reden moeten zijn om eens objectief te laten onderzoeken hoe het toegaat bij aan bestedingen die door de gemeente worden gehouden. Willem Bakker, Den Hoorn. ment, De Vries en Van de Wiel voor het grote grondwerk en P. Daalder voor de levering van asfalt. Die verkla ringen moesten uiterlijk 1 december worden ingeleverd. Op die datum kwam Bakker voor het projektmanage ment echter niet met Boskalis maar met Drijver Bouw B.V. uit Den Burg; voor het grote grondwerk kwam hij niet met De Vries en Van de Wiel maar met G. Schot Zn. „Er ontstond toen een onduidelijke si tuatie", aldus Barendregt. „Zonder vooroverleg wijzigde Bakker zijn verkla ring, er ontstond ernstige tijdnood en de subsidiegever reageerde afwijzend op het voorstel van Bakker. Omdat het er niet naar uitzag dat met de subsi diegever op korte termijn overeenstem ming kon worden bereikt, dreigde het werk onverantwoord vertraagd te wor den. B en W hebben daarom tot hun grote spijt moeten besluiten het werk niet aan Bakker te gunnen maar aan de één na laagste inschrijver, Van Noordenne". De wethouder erkende dat dit besluit een negatief gevolg heeft voor de werkgelegenheid in het bedrijf van Bakker, maar daar staat tegenover dat Marjan Politiek, de nieuwe dirigente van „The Singers of the Lord". (Foto: Dirk Kuiter). De volkskerstzangdienst die dit jaar wordt gehouden op donderdag 18 december in de Hervormde kerk van Den Burg zal een gebeurtenis worden die voor „iedereen" aangenaam is om mee te beleven. Dat is tenminste de bedoeling van de organisatoren die de dienst zullen laten verlopen volgens een programma dat een breed publiek aanspreekt en dat een algemeen karakter heeft, zodat ook niet kerkelijke mensen er zich bij betrokken kunnen voelen. De organisatie is voor een belangrijk deel in handen van Dick Lap, van het interkerkelijk koor The Singers of the Lord. Hij zegt: „We hebben gemerkt dat er op Texel behoefte bestaat aan een traditionele samenkomst, waar men de oude, vertrouwde kerstsfeer proeft. Waar men kan luisteren naar kerstliederen die door koren worden gezongen, afgewisseld door het samen zingen van bekende kerstliederen". De volkskerstzangdienst wordt een puur muzikale gebeurtenis zonder schriftlezingen, kerstverhaal of andere mondelinge bijdragen, afgezien van een korte begroeting en een slotwoord. Drie koren Aan het programma wordt meegewerkt door het koor The Gospeltrain onder leiding van Hans Kievits, The Singers of the Lord onder leiding van Mirjan Politiek, kinderkoor De Waddensingers (met door dirigente Wijkie van den Berg zelfgemaakte liedjes) en het or kest Musica Texla onder leiding van Michel Duyves. Organist Jan Kruithof ondersteunt The Singers of the Lord en harpiste Danielle Schilling speelt met de Waddensingers. Nel Koorn- Kikkert begeleidt op het orgel de sa menzang van het publiek. Alle ensem bles treden één keer apart op; er is dus geen gezamenlijk kooroptreden. De toegang tot de dienst is uiteraard gratis. Bij de uitgang wordt wel een collecte gehouden ten bate van een diakonaal project in de derde wereld. Nieuwe dirigente The Singers of the Lord werken aan de kerstdienst mee onder een nieuwe dirigente. Het is Marjan Politiek uit Alkmaar, een 22-jarige muzieklerares, die koordirectie tot een van haar spe cialiteiten kan rekenen. Ze is ook diri gente van een bejaardenkoor in Bever wijk en een jongerenkoor in Wormer- veer. Sinds september geeft ze leiding aan The Singers of the Lord, als zoda nig de oprichter Peter Zwart opvol- gens. Het bestuur van het koor was er niet in geslaagd op Texel een nieuwe dirigent te vinden, zodat men op zoek ging in de regio en „via via" werd geattendeerd op Marjan Politiek. Een probleem bij het aanwerven van een overkantse dirigent is altijd dat de meesten er bezwaar tegen hebben om de nacht op Texel door te brengen wat bij repetities en uitvoeringen in de avonduren uiteraard onvermijdelijk is. Ook de kosten van zo'n „echte" diri gent zijn hoger. Zowel het één als het ander kon in dit geval tot genoegen van alle partijen worden geregeld. The Singers of the Lord hebben er een contributieverhoging voor over gehad. Koor en dirigente zijn inmiddels aan el kaar gewend en het ziet er naar uit dat de verbintenis na de proefperiode kan worden voortgezet. Van Noordenne een groot deel van het werk zal uitbesteden aan Texelse bedrijven. Ontzet De gemeenteraad nam met deze ver klaring nauwelijks genoegen en toonde zich ontzet maar machteloos over de gang van zaken. Terpstra noemde de beslissing van het college om het werk niet aan Bakker te gunnen „onjuist" maar kondigde verder geen actie aan. In het begin van de discussie had de burgemeester eraan herinnerd dat de gunning na een aanbesteding een daad van uitvoering is, een taak van b en w en dus niet van de raad. Onbegrijpelijk Terpstra noemde het onbegrijpelijk dat het projektmanagement breekpunt is geweest. Ook hij vindt dat het werk moet worden gegund aan een bedrijf dat daartoe werkelijk in staat is, zodat er halverwege geen problemen ont staan, maar in dit geval zo had hij gehoord van deskundigen gaat het om een zeer eenvoudig projekt: een gat graven en de kanten afwerken. Dat Bakker nooit zelfstandig iets heeft uit gevoerd van meer van 735.000,— zegt niets. Het gaat erom of hij dit werk technisch en organisatorisch aankan. Terpstra zei daaraan niet te twijfelen en vroeg zich af hoe en wanneer de subsidiegevers zijn geïnformeerd over de mogelijkheden van Bakker. Vakmanschap bewezen Gerbrand Poster wees erop dat Bakker aan alle eisen voldoet en alleen al door het werk dat hij als onderaannemer heeft uitgevoerd voor Boskalis en Rijksgebouwendienst heeft bewezen dat hij zijn mannetje staat. „Het is wel heel vreemd dat hij de jachthaven niet mag bouwen omdat hij iets dergelijks nooit eerder heeft gedaan. „Er had vertrouwen gesteld moeten worden in dit bedrijf van een mede-eilander. In ieder geval klopt het niet met het stre ven van b en w om op Texel de niet seizoengebonden werkgelegenheid te bevorderen". Ate Rienstra (CDA): „Bakker dreigt dat hij het college aansprakelijk zal stellen omdat hij is gedupeerd door het niet krijgen van het werk. Hij staat blijkbaar stevig in zijn schoenen". Nek uitgestoken Barendregt was duidelijk teleurgesteld dat de raad er blijkbaar niet van over tuigd was dat het college alles in het werk had gesteld om Bakker het werk toch te kunnen gunnen. „We hebben onze nek uitgestoken. Het zag er naar uit dat het goed zou komen, maar op het laatste moment is het mislukt". Hij deelde nog mee dat de subsidiegever zélf informatie heeft ingewonnen over Bakker, dus niet via de gemeente. Bang dat het college door Bakker aan sprakelijk kan worden gesteld, was hij niet. „Het Uniforme Aanbestedings Reglement is correct toegepast". Vol gens de wethouder moet niet al te licht over het havenwerk worden ge dacht. In organisatorisch opzicht wordt heel wat gevraagd. Het is een slechte zaak geweest, dat Bakker zelf uiteinde lijk met een andere projektmanager kwam, na eerst Boskalis te hebben ge noemd. Poster begreep niet waarom dat zo erg was. „Drijver is toch ook goed?" Barendregt; „We hadden geen tijd om dat ook nog eens te gaan on derzoeken. Het heeft geen vertrouwen gewekt dat Bakker met een andere projektmanager kwam". Anders Terpstra vond het merkwaardig dat de uitleg van Barendregt anders en uitge breider was dan de brief aan de raad waarin het college had meegedeeld waarom het werk niet aan Bakker was gegund. Barendregt: „De brief is on volledig". Terpstra zei dat hij geen echt goede argumenten had gehoord van het college. Hij bleef erbij dat Bakker met Drijver voor de projektbegelei- ding het werk goed zou kunnen uitvoeren. „Iemand van Rijkswa terstaat heeft me verteld dat het ma ken van een duiker onder de weg in gewikkelder is dan dit havenwerk". Wat iedereen zich afvroeg was waar om Bakker op het laatste moment Drijver had voorgesteld voor beharti ging van het projektmanagement in plaats van Boskalis. Dat wist Baren dregt wel, maar hij wilde het niet zeg gen. Ook Bakker zelf deed er op dit punt later tegenover de pers het zwijgen toe. Burgemeester Schipper trad ten op zichte van Barendregt corrigerend op door erop te wijzen, dat de verant woordelijkheid voor de beslissing bij het college berust en dat het niet juist is om zich achter de subsidiegever te verschuilen. Feit is dat onzekerheid over het Texelse aannemingsbedrijf heeft geleid tot de nu genomen beslis sing. Rienstra: „Vreemd, dat tijd en geld dwingen tot een beleid dat je niet wilt". Rondvraag Als binnenkort Nederland III in de lucht komt, zal deze niet of zeer slecht zijn te ontvangen op Texel omdat het bereik van deze televisiezender niet verder komt dan halverwege Noordhol land. Dat betekent dus een stukje dis criminatie; Texel en de noordkopge- meenten zullen verstoken blijven van de populaire programma's (met veel sport) die Nederland III belooft te brengen. In de rondvraag van de raadsvergadering stelde Gerbrand Poster voor dat de burgemeesters van Noordholland-Noord gezamenlijk actie gaan voeren. Verder deed Poster de suggestie om de aanleg van de PWN-zinker tegen te houden door planologische maatrege len. Volgens het bestemmingsplan Waddenzee kun je toch niet zomaar pijpleidingen door de zeebodem leg gen? Wethouder Schilling wilde daar niets van weten. „Dat is een oneigen lijk middel". Wat betreft het niet ontvangen van Nederland III zei Zegers dat de ge schiedenis zich dreigt te herhalen. Texel hoorde tot de laatste gebieden in Nederland waar televisie kon worden ontvangen omdat het eiland buiten het zenderbereik lag. Ook bij de invoering van Nederland II bleef het eiland in eerste instantie van dit nieuwe pro gramma verstoken, totdat de zender Wieringermeer werd gebouwd. Zegers verwachtte dat Texel op den duur Ne derland III ook wel zal kunnen ontvangen. Op een vraag van Poster hoe het staat met de definitieve beslissing inzake de verkeersmaatregelen in de Parkstraat en omgeving, kon worden meegedeeld dat de officiële publicatie spoedig is te verwachten. De verkeersrichting in de Parkstraat blijft hetzelfde, er komen meer parkeerplaatsen en er komen nóg enkele veranderingen om aan de klach ten tegemoet te komen. (Een volledig overzicht van de maatregelen staat el ders in deze krant - Red.). Ratten Jan van Asselt vroeg aandacht voor de rattenbestrijding. Hij had gehoord dat van gemeentewege geen vergif meer wordt verstrekt, hoewel ratten bestrijding een gemeentelijke taak is. Er zouden problemen zijn met de ver pakking van het vergif. Barendregt be loofde daarover later opheldering te zullen geven. Van Asselt had verder klachten over de wijze waarop de bestrating van de Joan Hodshonstraat en Binnenburg is hersteld nadat daar graafwerkzaamhe den zijn verricht. Barendregt zei dat het wegdek provisorisch is dichtge maakt; de uiteindelijke bestrating zal er goed uitzien. Erna Eelman-van der Kooi wilde weten welke financiële consequenties er voor de gemeente verbonden zijn aan de uitspraak van het Amsterdamse Ge rechtshof dat de eigenaars van een voudige caravans en tenthuisjes geen forensenbelasting hoeven te betalen. Barendregt kon dat nog niet zeggen. „We zullen bekijken welke objekten uit het belastingbestand verwijderd moe ten worden. In ieder geval is het niet waar dat wij als hongerige wolven pro beren onrechtmatig van zoveel moge lijk objekten belasting binnen te halen. Pas nu wordt ongeveer bekend aan welke criteria een caravan of huisje moet voldoen om volgens de wet voor woonforensenbelasting in aanmerking te komen". NIDIG Erna Eelman was niet zo gelukkig met de financiële sponsoring van de ge meente om hier het houden van het NIDIG-congres (bijeenkomst van direc teuren van gemeentewerken) mogelijk te maken. Ze zag meer promotiewaar- de in het verstrekken van steun in na- tura, zoals het beschikbaar stellen van pakketten Texelse produkten. De burgemeester dacht daar heel an ders over. „We zijn zeer gelukkig met de komst van die driehonderd congres gangers. Het vakblad is ter gelegen heid daarvan helemaal aan Texel ge wijd. Steun in natura zou trouwens meer kosten dan we nu bijdragen". Iepen „Staatsbosbeheer en iepen zijn blijk baar geen vrienden", aldus Hans Roe per, die bezwaar maakte tegen het zeer rigoureus kappen van veldiepen op Texel in opdracht van Staatsbosbe heer. Hij vroeg of in dit geval geen kapvergunning noidig is. Zo niet, dan zou te overwegen zijn om ook deze struikachtige bomen onder het kapver- bod te laten vallen. Hij informeerde of de gemeente andere vormen van bestrijding van iepziekte wil bepleiten: alleen de zieke bomen verwijderen of injekteren van bomen. Laatstgenoem de behandelingswijze zou in de helft van de gevallen tot het gewenste re sultaat leiden en evenveel kosten als kappen waarbij ólle bomen bij voor baat verloren zijn. Wethouder Schilling twijfelde er niet aan dat Staatsbosbeheer het recht heeft („Met de plantenziektewet in de hand") om de iepen te kappen en dat in dit geval ook geen kapvergunning nodig heeft. Schilling voelde er weinig ook om het kappen van struiken aan vergunning onderhevig te maken, maar zei overigens onvoldoende deskundig te zijn om op de opmerkingen van Roeper te kunnen ingaan. Zondag 14 december is er weer een dienst voor belangstellenden in de Ge reformeerde kerk te Den Burg. Aan de ze dienst zullen medewerking verlenen het „Texels Christelijk Mannenkoor" en ds. Salakay. De dienst begint om 19.00 uur.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7