L< l\l 1 „Dunning bonnen langs fietspad al jaren nodig" Bewoners Vogelenzang niet in gelijk gesteld aste data 1 Kappen veldiepen aangevangen Start nieuwe cursussen in januari '87 Receptie anders dan gebruikelijk 1 dj DAG 12 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 iderdag 11 december et raadhuis wordt een extra verga- ig gehouden van de raadscommis- loor welzijn en voor financieel, lomisch en technisch beleid, aan- 19.30 uur. Gesproken wordt over inanciering van het zwemparadijs, emeentelijke bijdrage aan de visse- de, de exploitatie van de passan- aven, de vervanging van de ructiewagen en investeringen voor fdeling houtbewerking van de so- werkplaats De Bolder. ^jag 12 december !i viert Ouwe Sunderklaas. Voor de nisatie in de diverse dorpen wordt ezen naar het overzicht elders in krant. dag 14 december e Gereformeerde kerk in Den Burg t het kinderkoor De Waddensin een uitvoering van het advents- orium onder leiding van Wijkie van Berg, aanvang 14.30 uur. andag 15 december iet raadhuis wordt een vergadering ouden van de Texelse Sportraad, vang 19.30 uur. ièt zaaltje bij de Doopsgezinde kerk en Leerhuis-bijeenkomst met Dr. s Hansen over ,,Simchat Torah"; 10 uur. sdag 16 december 14.00 uur begint in het raadhuis legrotingsvergadering van de ge- mteraad. Voortzetting 's avonds. Plattelandsvrouwen van de afdeling Burg hebben in de LBO-kantine kerstavond met medewerking van dames F. Boezeman en S. de Vries ig en piano); 20.00 uur. ir de ouderen van De Koog wordt ,Capri" een adventsmiddag gehou- aanvang 14.30 uur. werkgroep dialect van de Histori- e Vereniging heeft om 20.00 uur bijeenkomst in de Thijsseschool. gang ook voor belangstellende Meden. De Schakel" wordt een bijscho- savond gehouden voor gym- en ijuryleden. Andere geïnteresseerden daarbij welkom; 20.00 uur. De Witte Burcht" wordt een alge- ne vergadering van verzekerden- tegenwoordigers van het Zieken- ds Texel gehouden; 20.00 uur. iensdag 17 december Vrouenbond FNV heeft in de Buu- >n een bijeenkomst met broodmaal- en een programma verzorgd door ééndagsbestuur; aanvang 19.00 De Waldhoorn" in Den Hoorn is gezamenlijke kerstviering van Anbo, terkring en bejaardensoos, aanvang 45 uur. iet Polderhuis in Den Burg wordt openbare vergadering van hoofdin- anden van het Waterschap Texel louden met behandeling van de be ting 1987. Hervormde Vrouwenvereniging van Waal houdt adventsbijeenkomst in kerkekamer; 20.00 uur. Hervormde Vrouwenvereniging van Koog houdt advenstbijeenkomst in >e Schuilhut"; 20.00 uur. de schouwburg De Kampanje van n Helder wordt gebracht „Madame ihur" met Jos Brink; 20.15 uur. ychologe. Spreekuur volgens af- aak: Het Groene Kruisgebouw, Wit- Kruislaan 19, Den Burg. Tijdens zit- uitsluitend te bereiken op tel. 220) 4887. Mevrouw drs R. Postma. 'ens bereikbaar: tel. (05131) 417. reekuren college van B en W: bur- neester Schipper maandag van 00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers landag van 10.00 tot 11.00 uur; wet- uder Schilling vrijdag van 14.30 tot .30 uur en wethouder Barendregt van 10.00 tot 11.00 uur. lere woensdagavond houdt de Iksdansvereniging Texel een Iksdansavond in De Wielewaal in De il, aanvang 19.45 uur. Nieuwe le- n zijn welkom. Voor informatie kan beid worden met C. Veth (02220) atschappeiijk werker Frank van Lare udt op het adres Schilderend 39 in n Burg spreekuur: maandagochtend 0-9.30; dinsdagavond 18.30-19.30 woensdagochtend 8.30-9.30 en dagmiddag 15.30-16.30 uur. Spree- ur Dienst Ambulante Geestelijke Ge- 'ndheidszorg (bereikbaar op hetzelfde es (telefoon (02220) 4185 b.g.g. '2230) 15805) elke donderdagmiddag 'n 14.00 tot 15.00 uur. De verwijdering van veldiepen langs de Waalenburgerdijk is begonnen. Werklieden van aannemer Tatenhove uit Oosterend zijn inmiddels enkele honderden meters gevorderd vanaf het beginpunt bij de kruising Waal- derweg/Tienhoven. Vorige week werden in deze krant in een ingezonden stuk door Oosterender Willem Trap, controleur bij de Plantenziektekundi- ge Dienst (PD) Alkmaar, vraagtekens gezet bij de handelswijze van op drachtgever Staatsbosbeheer. Het kappen van de iepen is volgens hem overbodig. Waar of niet waar? P. Klaassen, districtshoofd van Staatsbos beheer op Texel gaf een toelich. g. ,,Het betreft op de eerste plaats een actie van de PD om de veldiep uit Ne derland te verwijderen. Dus geen be leid van Staatsbosbeheer, maar van de PD, die instantie die verantwoordelijk is voor de bestrijding van onder meer de iepziekte", aldus Klaassen. Getuige enkele officiële brieven is er sprake van een gewijzigd beleid: ook gezonde vel diepen mogen worden gekapt („pre ventief kappen"). Waarom is dat noodzakelijk? „Deze veldiepen zijn zeer bevattelijk voor de iepziekte en vormen dus èen potentiële besmettingshaard. De aan pak is echter minder rigoureus dan hij lijkt. De indruk kan gewekt zijn dat nu alle iepen moeten verdwijnen en slechts een kale vlakte overblijft. Dat is niet zo. Er moet namelijk een verschil worden gemaakt tussen veldiepen, die zijn voortgekomen uit Italiaans zaad en „klonen" (gekweekte variëteiten) van de Hollandse iep. De eerste is een struikvormig type dat zorgt voor dichte bossages. Later is gebleken dat deze veldiepen zeer gevoelig zijn voor de iepziekte. De Hollandse iep is een gro te, karakteristieke boom, beeldbepa lend in een landschap. Deze soort is niet ongevoelig, maar minder bevatte lijk voor de iepziekte, zodat het niet bij voorbaat nodig is om te rooien". Fietspad De bestrijding va de iepziekte zou op Texel zeker niet uitzichtloos zijn maar een daling van het aantal zieke bomen tot gevolg hebben. Bovendien werden op een deel van de Waalen burgerdijk de laatste /'aren s/echts een paar bomen verwijderd.' „Op een ander gedeelte tussen de Pij- persdijk en de Ruigendijk werden tij dens de afgelopen zomer ruim hon derd bomen verwijderd. Dat was meer dan in andere jaren het geval was. Er kwam nu extra geld beschikbaar en dat is benut om de kwestie in één keer goed aan te pakken. Een bijko mend voordeel is dat een deel van het geld zal worden benut om een stuk van het smalle fietspad te verbeteren. Het fietspad tussen Pijpersdijk en Rui gendijk wordt komend voorjaar op nieuw geasfalteerd." Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt ge houden hebben de raadsfracties van CDA, PvdA en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang en de PSP houden dit frac tiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO-groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Spreekuur voor uitkeringstrekkers iede re tweede en vierde woensdag van de maand van 10.15 tot 11.15 uur. Zijn er nog andere SBB- pobjecten waar op grote schaal veldie pen worden verwijderd? „Nee. Er staan veldiepen bij de Noor- derkooi (tussen Bargen en Harkebuurt) en in de bosjes bij Westergeest en Ho- geberg maar daar zullen slechts de door de PD aangemerkte bomen wor den gepakt." Landschapsbeeld Ontstaat er nu een grove aan tasting van het landschapsbeeld? „Dat valt mee. Het is namelijk - en dat is een tweede punt van onduide lijkheid - tevens een zaak van het ver richten van achterstallig onderhoud. Een paar jaar geleden was dunning van de bomen op de Waalenburgerdijk al nodig, maar was er geen geld voor beschikbaar. Nu dus wel. Omdat dun ning toch al was gewenst, zal de land schappelijke verandering niet zo groot zijn, mede doordat niet de gekweekte Hollandse iepen het slachtoffer zijn, maar de veldiepen. Op de meeste plekken blijven voldoende bomen over. Alleen tussen Pijpersdijk en ruigendijk zullen enkele geheel kale stukken ontstaan". Twee vliegen Er komen voornamelijk eiken voor in de plaats. Is er overwogen om de niet zo ziekte-gevoelige Hollandse iep te planten? „Dat zijn inderdaad betere windvan gers. Het is overwogen, maar men was toch te huiverig, gezien het wel degelijk aanwezige besmettingsgevaar. De iepziekte, die zich al sedert de ja ren dertig voordoet, treedt tegenwoor dig namelijk op in een agressievere vorm dan destijds. Tot dusver is nog geen immune iepsoort gekweekt". Kortom: Staatsbosbeheer heeft nu geld ter beschikking gekregen en slaat daarmee twee vliegen in één klap: de noodzakelijke verdunning doorvoeren en het verwijderen van veldiepen langs de Waalenburgerdijk. Daarbij wordt zéér letterlijk he.t „preventief kappen" beleid gehanteerd, waardoor nu ook het „gezonde" veldiepen-gedeelte wordt verwijderd. Dat is een bewuste keuze, want ook die bomen blijven in de toekomst ziektegevoelig en het tel kens laten aanrukken van mensen en materieel om zieke bomen weg te ha len is op den duur ook een dure zaak. Willem Trap meent dat hij zijn zegje heeft gedaan, maar geeft toch een korte reactie. Hij betreurt het dat het lijkt alsof de iepenbestrijding op Texel een hopeloze zaak is. SBB vat volgens Trap „preventief kappen" wel erg ruim op. Volgens hem is het niet de bedoe ling van de PD om alle gezonde iepen te verwijderen, maar slechts die rond het zieke exemplaar (wat in praktijk ook gebeurde). Naast de overgebleven essen, worden behalve eiken ook beuken, Gelderse roos, veldesdoorns en wilde ligusters geplant. De werkzaamheden nemen vijf weken in beslag: Evangelische boekhandel „Olijfblad" morgen officieel open Jan en Paula Brouwer openen za terdag met een officieel tintje hun evangelische boekhandel „Het Olijfblad", Weverstraat 60 in Den Burg. In deze „echte" winkel denkt het echtpaar meer klanten te trekken dan in de War moesstraat waar de evangelische bedrijvigheid sinds 1973 was ge vestigd en waar ook werd gewoond. Jan en Paula Brouwer wonen nu op „Elba" in Zuid-Haffel, naast het door hen geëxploiteerde kamphuis. Het huis in de Warmoesstraat werd afgestoten en van Hans de Brok werd de woning Weverstraat 60 gekocht. Het huis kreeg een officiële winkelbestemming, al was het wel verplicht op de boven verdieping een bescheiden bedrijfswo ning in stand te houden. Door in de benedenverdieping de keu ken te verwijderen en de gang bij de woonkamer te trekken, ontstond een redelijk ruime winkel waar de artikelen goed en overzichtelijk tot hun recht komen. Het gebouw werd naar achte ren uitgebreid met een ruimte van on geveer 6x6 meter, Hier ontstond (rond de in stand gelaten regenbak) een knus vergaderzaaltje, bedoeld voor de samenkomsten en exposities. Zaterdag om elf uur is er een besloten openingsbijeenkomst, waarvoor onder meer de predikanten van Texel zijn uit genodigd. Vanaf 14.00 uur wordt open huis gehouden en is iedereen in de ge legenheid om het gebouw te bekijken. Het echtpaar Brouwer zal huis aan huis op Texel een folder bezorgen, die als uitnodiging kan worden beschouwd. Jan Brouwer hoopt dat bij de opening dominee De Lange aanwezig kan zijn, predikant van de Gereformeerde kerk van Den Burg in het begin van de ja ren zestig en tegenwoordig studenten predikant in Amsterdam. De Lange ber gon destijds met een kerkelijke boe kenkraam op de markt en hield daar ook een toespraak, waarvan het on derwerp via de krant tevoren bekend werd gemaakt. Toen De Lange in 1963 vertrok nam Jan Brouwer zijn taak over, zodat men hem sindsdien regel matig op de Groeneplaats kan horen preken en zingen, samen met zijn vrouw. Basis van de activiteit was aan vankelijk een kleine schamele woning aan de Gasthuisstraat, waar bijbelstu- diebijeènkomsten werden georgani seerd. Hier werd ook bescheiden be gonnen met de verkoop van evangeli sche boeken en aanverwante artikelen, later voortgezet in de Warmoesstraat. Nu is het dus zover dat het echtpaar een echte winkel heeft, al zou je dat van de buitenkant niet afleiden, want aan de gevel van de woning is niets veranderd. Wie de moeite neemt om (vrijblijvend) binnen te stappen, ont dekt al gauw dat het begrip „evangeli sche boekhandel" niet al te nauw moet worden opgevat. Niet alle boe ken hebben een bijbels onderwerp en naast boeken zijn er ook grammofoon platen, cassettes, kaarten, tegels en zelfs huishoudelijke artikelen, af komstig uit Israël. De verkoop van Israël-artikelen vormt een aparte activi teit, bedoeld om de economie van Is raël te steunen en als tegenwicht voor de boycot die dit land op tal van plaatsen in de wereld ondervindt. Spe ciale vermelding verdienen de houten borden met ingebrande bijbelteksten, zeer fraai gemaakt door Texelaar Hans van Es. De verbouwing werd uitgevoerd door aannemer Geus, Kees Versluis legde de centrale verwarming aan en Jan Geus was de loodgieter. Zeer veel werk, vooral in de eindfase werd ook door Jan Brouwer zelf verricht. De naam „Olijfblad" is symbolisch. Paula Brouwer: „Het is het teken van de nieuwe wereld. De tweede duif die door Noach uit de ark werd losgela ten, kwam terug met een olijftak". Werknemers van aannemer Tatenhove in actie met de nieuwe houtversnippermachine. Onderaan gaan de iepetakken en stammen srin, bo venin worden zij als houtsnippers op grote hopen uitgeblazen. Te zien is dat de windsingel langs het fietspad aan de Waalenburgerdijk flink is uitgedund. Ook de haag meidoorns direct naast het fietspad wordt verwijderd tijdens het karwei. Het bezwaarschrift dat de bewo ners van de Vogelenzang indienden tegen de aan Jarino verleende ver gunning voor de verbouwing van het winkelcomplex Vogelen zang/Gasthuissstraat, werd door B en W ongegrond verklaard. Daar mee werd het advies van de bezwaar- en beroepsschriftencom- missie opgevolgd. Op 5 november zijn de indieners van het bezwaar schrift gehoord door deze commissie. De bouwvergunning werd 17 juli afge geven zodat een deel van het winkel complex veranderd kon worden naar de wens van eigenaar J. Maas. Onder andere wordt er een overdekte „gale rij" gemaakt met een aparte ingang (met automatische schuifdeuren) voor de bloemenwinkel. De erboven wonen de mensen, die het bezwaar indien den, vreesden dat die verbouwing tot een grotere geluidsoverlast zou leiden. Bovendien maakten de bewoners be zwaar tegen het laden en lossen op de Vogelenzang, het opslaan van goede ren daar en het stallen van fietsen en bromfietsen op de openbare De toe- Begin volgend jaar gaan in dorps huis d'Ouwe ULO enkele cursussen van start. Afra Vredenburg uit Alk maar geeft een cursus „astrologie en astrosofie" en Tiny Beemster- boer uit Heerhugowaard verzorgt de cursus „effectief omgaan met kinderen" en de nieuwe spelcursus voor vrouwen. Tevens start in Den Helder een cur sus Japanse drukpuntmassage voor Texelaars. Donderdag 11 december wordt in d'Ouwe ULO een kennismakïngsmid- dag gegeven voor de cursus „astrolo gie en astrosofie" van de „multi- gespecialiseerde" therapeute Afra Vre denburg. Belangstellenden worden ver zocht zich telefonisch voor die middag op te geven (072-613281). De cursus start op vrijdag 9 januari en is bedoeld voor volwassenen, die geïn teresseerd zijn in het samengaan van waarneembare en niet waarneembare natuurgebeurtenissen. Bijvoorbeeld "wordt de invloed behandeld van de volle maan op waterstand, landbouw, visserij en de geboorten van kinderen. Verder wordt meer inzicht verschaft omtrent de symboliek van de dieren riemtekens en de invloed van de krachten der planeten op kleur, me taal, steensoort, vegetatie en karakte reigenschappen. De cursus bestaat uit veertien lessen op vrijdag in d'Ouwe Ulo. De cursus kost 7310,—. Daarvoor krijgt men 14 lessen, inclusief begeleiding en een getuigschrift. In d'Ouwe ULO gaat donderdagavond 15 januari een „Gordoncursus" voor ouders en opvoeders van start. Tiny Beemsterboer verzorgt de tien weke lijkse bijeenkomsten van drie uur elk en vertelde erbij dat eigenlijk iedereen die zijn of haar omgang met mede mensen wil veranderen of verbeteren bij deze cursus terecht kan. De cursus heet „effectief omgaan met kinderen" en centraal erbij staan communicatie vaardigheden als praten en luisteren. „Hoe leer ik zó tegen iemand praten dat hij of zij naar me wil luisteren?" en „Hoe leer ik zó luisteren dat men te gen mij wil praten?" zijn de vragen die gesteld worden. Thomas Gordon bespreekt in zijn boek „Luisteren naar kinderen" een door hemzelf ontwikkel de praktische methode, die bij deze cursus wordt behandeld, beoefend en door huiswerkopdrachten eigen ge maakt. Hij stelt dat autoritaire of anti- autoritaire oplossingen bij conflicten nadelige gevolgen hebben voor beide partijen en geeft suggesties voor aan vaardbare oplossingen waarbij iedereen tevreden kan worden gesteld. Boven dien wordt op die manier volgens Gor don de relatie verbeterd. Het cur susmateriaal bestaat uit een oefenboek en spelletjes. Voor inlichtingen of op gave kan men bellen met Tiny Beemsterboer (02207-14347). De cur sus kost 7160,—. Eveneens door Tiny Beemsterboer wordt de nieuwe spelcursus voor vrou wen verzorgd. Volgens Tiny moet „spel" hierbij eerder worden uitgelegd als creatieve expressie of dramatische vorming. Door in groepsverband bezig te zijn met „spelsituaties" doen deel neemsters ervaring op en krijgen meer zicht op hun eigen functioneren. Door bewegingen en zwijgende of gespro ken expressie hoopt de cursusleidster dat de deelnemers meer over zichzelf name daarvan na de verbouwing werd gevreesd. De commissie adviseerde het college die bezwaren ongegrond te verklaren en aldus de bouwvergunning niet „aan te houden" omdat er geen formele gronden zijn die vergunning weigeren. De indieners van het bezwaarschrift verzochten met het verstrekken van de vergunning te wachten tot de uitslag bekend is van de geluidsmetingen, die onlangs werden verricht in het com plex. Daaruit zou volgens de woord- voerdster van betreffende bewoners, mevrouw Y. Spreekmeester, de geluidsoverlast die de bewoners van de winkel ondervinden blijken, de commissie meent echter dat dat een kwestie is tussen de eigenaren van de woningen en de eigenaar van de win kel. Voor de hinder die de bewoners ondervinden van de opslag en het la den en lossen van goederen aan de Vogelenzang kan de gemeente worden verzocht verkeersmaatregelen te ne men. De toegankelijkheid van bergin gen en trappen dient volgens de com missie onderling geregeld te worden door eigenaren en gebruikers van win kels en woningen. te weten komen. Bovendien hoopt ze dat die deel neemsters als gevolg daarvan anders over hun omgeving gaan nadenken. Deze cursus start op vrijdag 16 januari in d'Ouwe ULO voor tien ochtenden en kost 7110,—. De Helderse paranormaal genezer en Shiatsu-therapeut Frank Kwaaitaal geeft vanaf 17 januari speciaal voor Texelse belangstellenden een cursus Shiatsu op zaterdagmiddagen. Bij reacties van Texelaars op wervingsad vertenties voor de cursus die hij al se dert enkele weken in Den Helder geeft, bleek op het eiland belangstel ling te bestaan, maar men kon zich niet aanmelden omdat de cursus 's avonds wordt gegeven, zodat men de laatste boot niet kon halen. Shiatsu is een Japanse drukpuntmassage, waar bij met duimen en handpalmen op be paalde plaatsen van het lichaam wordt gedrukt ter behandeling van rugklach ten, tennisarmen, menstruatiepijnen en alergieën. Tevens wordt Shiatsu aange wend als sport- en zwanger schapsmassage. Het is een zeer oude techniek die wordt gesteund door de stichting Delphi, bestaat uit 15 lessen, waarin de basistechniek wordt behan deld. Erbij hoort een map, waarin on der andere alle handelingen met foto's zijn geïllustreerd. De cursus wordt af gesloten met een examen. Wanneer men dat met goed gevolg aflegt wordt een certificaat afgegeven. De cursus kost 7410,— en wordt gehouden in Den Helder, Pasteurstraat 6 A-D. De lessen duren van 14.00 tot 16.30 uur. Voor meer informatie kan men bellen met Frank Kwaaitaal (02230-31000). De gebruikelijke nieuwjaarsreceptie op het gemeentehuis, waarbij Texelaars hun persoonlijke wensen aan de bestuurders kunnen meedelen, komt te vervallen. In plaats daarvan wordt op maandag 5 januari voor het gemeente- personeel en de leden van de gemeen teraad van vier tot half zes 's middags een interné nieuwjaarsreceptie gehou den in de raadszaal. De algemene re ceptie werd afgeschaft omdat die vol gens de gemeente bij de burgerij niet aansloeg. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Binsbergenstraat, Brouwerstraat. De Koog Zaterdagmorgen vanaf 10.00 uur wordt oud papier opgehaald in De Koog en directe omgeving. leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9