AGEND4 Andere dekking voor uitgave havenkade fï Nieuwe oplegger voor reddingboot Tussen dijk en duinenrij 12 december Bowlen: IBS onder spanning Schimmenspel op adventsavond Auto uit verkeer Ransuil dood door touw Kwetsende woorden Voetbaluitslagen Geen prijs voor Debbie „Madonni De Siegfried Egmundis op de nieuwe oplegger, vlek voor het lanceren. De nieuwe reddingboot „Siegfried Egmundis" krijgt voor de kerst ge zelschap van een nieuwe oplegger, waarmee de vlet van en naar zee kan worden getransporteerd. Tot dusver lag de reddingboot aan een boei in de Waddenzee nabij paal 33, omdat die niet met de oplegger van zijn voorganger „Ida Mary" kon worden vervoerd. De nieuwe oplegger is uitgerust met een hy draulisch bedieningssysteem. Het lanceren en opladen met de nieu we aanwinst werd vorige week don derdag getest door bemanningsleden, onder het toeziend oog van de adjunct-directeur van de KNZHRM, de heer Wiebinga, de inspecteurs Van Noord en Samuels en de heer Postma van de plaatselijke reddingscommissie. De test verliep vrijwel geheel naar wens. Alleen het opladen vanuit zee ging niet naar behoren. Door de sterke stroom bij de lanceerplaats, moest de boot met een te hoge snelheid de oplegger opvaren om niet uit de goede Dinsdag 16 december De begrotingsvergadering van de ge meenteraad die om 14.00 uur is be gonnen, wordt na een pauze om half acht voortgezet. In „Capri" in De Koog wordt een ad- ventsmiddag voor ouderen gehouden, aanvang 14.30 uur. De werkgroep dialecht van de Histori sche Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in de Thijsseschool in Den Burg. Toegang ook voor be langstellende niet-leden. In „De Schakel" wordt een bijscho- door Klaas Bonne De kat van de buren zat op het platdak, En keek naar een groep Sunderklazen. Die namen hun medemens weer op de hak, En keken weer diep in de glazen. Zij likte haar pootjes en dacht bij zichzelf Misschien zijn het allemaal lieden, Die meestal denken het beste te zijn, Maar zelf hun tuintje niet wieden. Al ben ik dan maar een eenvoudige kat. Die vaak van hun afval moet leven. Ik voel me in staat om vanaf dit platdak. Dat volk eens een lesje te geven. Neem nou mijn baas, 't is een rustige vent, Die nooit iets beroerds uit zal halen, Maar op 12 december begint zijn verstand, Opeens onrustbarend te malen. Dan haalt hij wat ouwe troep uit de kast En drinkt hij jenever als water. En ligt daags daarna met mijn man overhoop, Want dat is toevallig een kater. En in zijn nevelig brein rijst de vraag, Hoe hij zich zo kon bezatten. Maar hij heeft voorlopig een jaartje de tijd, Om weer op een ander te katten. De klok sloeg drie uur en zij sprong van het dak, En kwam met een smak op de keien. En loopt naar de deur, want ze wil straks de baas Met het sleutelgat zien bakkeleien. positie weg te drijven. De vorm van de oplegger zal daarom door de leveran cier, de firma Knijpstra uit Friesland, worden aangepast. Naar verwachting kan de oplegger voor de kerst in ge bruik worden genomen. De wagen werkt volgens het principe van hydrau lische cilinders. Met de hefinstallatie in de laagste stand wordt de reddingboot erop gevaren en door een druk op de knop omhoog gelicht, zodat de boot niet meer drijft. Vervolgens worden oplegger en boot door de aloude .Zeewolf"tractor uit het water gere den naar het reddingboothuis. Het lan ceren geschiedt in omgekeerde volgor de. Lieren komen er dus niet meer aan te pas. Ook hebben de rupsbanden plaatsgemaakt voor een twaalftal wie len, die eenzelfde draagvlak geven. De constructie is van gegalvaniseerd staal, met rubber beschermd om stootplek- ken te vermijden. Landbouwmechani- satiebedrijf Bonne zette de door de Friese firma geleverde onderdelen op Texel in elkaar en paste de tractor aan voor het hydraulische systeem. Als al les naar wens functioneert, wordt de „Siegfried Egmundis" mogelijk weer permanent in het reddingboothuis gestationeerd. lingsavond gehouden voor gym- en turnjury's alsmede andere geïnteres seerden; 20.00 uur. Het Algemeen Ziekenfonds Texel heeft in De Witte Burcht een vergadering van verzekerden-vertegenwoordigers; 20.00 uur. De Plattelandsvrouwen van Den Burg komen in de LBO-kantine bijeen voor een kerstavond met medewerking van de dames Boezeman en De Vrieze (zang en piano). 20.00 uur. Woensdag 17 december De Vrouwenbond FNV heeft een bij eenkomst in De Buureton met een broodmaaltijd en een programma ver zorgd door het ééndagsbestuur, aan vang 19.00 uur. In het dorpshuis van Den Hoorn wordt de gezamenlijke kerstviering gehouden van Anbo, zusterkring en bejaarden- soos; aanvang 15.45 uur. Het Waterschap Texel houdt in het Polderhuis de openbare vergadering van heemraden en hoofdingelanden met onder meer behandeling van de begroting 1987. De Hervormde Vrouwenvereniging van De Waal komt voor de Adventsviering bijeen in de kerkekamer. De Hervormde Vrouwengroep van De Koog komt voor de Adventsviering bij een in De Schuilhut; aanvang 20.00 uur. Het Katholiek Vrouwengilde heeft in De Witte Burcht de kerstavond met medewerking van de Rose Harmony Singers; 20.00 uur. In de schouwburg van Den Helder wordt een uitvoering gegeven van „Madam Arthur" met o.m. Jos Brink; 20.15 uur. Donderdag 18 december In de Hervormde kerk van Den Burg wordt de volkskerstzangdienst gehou den; 20.00 uur. De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hebben in het Eier- landsche Huis hun adventsavond; 20.00 uur. De Federatie van Doopsgezinde zuster- kringen komt in de Doopsgezinde kerk bijeen voor de adventsbijeenkomst met onder andere uitvoering van een schimmenspel, aanvang 19.30 uur. PAGINA 12 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 DECEMBEr Bij IBS stonden ze in de woens dag/donderdagleague onder grote spanning te spelen. Dennis Beumkes gooide een mooie 219 game en Jaap Mets een game van 189 en dat resul teerde in een 5—0 overwinning op de danig aangeslagen leden van de Schuimkragen. De Luwe Boshoek en de Baanbrekers waren aan elkaar ge waagd, maar Luwe Boshoek nam toch de wind uit de zeilen door een kleine overwinning te boeken. Graaf Spuiterij houdt in de decembermaand een schoonmaakactie en dat ging deze week ten koste van het Koogel-team dat ondanks een in topvorm zijnde Sjoukje Bos in de verf bleef steken. Team 24 boekte deze week ook winst op de Sommeltjes, dankzij een sterke serie van Theo Zuidewind. Het was door een mooie 174 game van Janny Hin dat de Sommeltjes nog een punt konden pakken. De dames van Strand- plevier 2 en Cocky's Kapsalon stonden tegenover elkaar, maar de kapsters wa ren toch niet opgewassen tegen de hoteliersters want Gerry Verseput ser veerde een mooie 181 game en dat werd de kapsters te veel. De drie da mes van het Kwartet waren ook in vorm. Het was dankzij Marco van der Vis dat de Kwartetsters er niet met de volle winst vandoor gingen. Het Z- team was ook goed op dreef, maar kon toch niet op tegen DX 11 waarin doe-het-zelfster Carolien Marcus de meeste tegenstand bood. Bij hotel De Weal stonden ze met vereende krach ten te gooien en vooral Rob Beumkes speelde met verve een sterke solopar tij. Tegen zoveel geweld waren de Metro-gangers niet opgewassen en konden maar één punt halen. De he ren van De Wielewaal hadden de joker ingezet in de vorm van andré Keesom die een mooie 222 game gooide en zo de volle wist wisten te pakken op THT. De heren van Strandplevier 1 waren duidelijk gemotiveerd om het op de eerste plaats staande JPK te ver slaan. Harry van Splunter schudde een 200 game uit zijn mouw en mede hier door konden ze tevreden huiswaarts gaan. Bij CBK zagen ze met donde rend geweld het Reisburo over zich heen komen: Joop van Hove 224 en Gré Penha 202. Het was dankzij een sterke 189 game van Thijmen Jilderda dat CBK nog een punt kon boeken bij het Reisburo. Tabakshop 't Centrum haalde dankzij een 213 game, dat met een een nieuw baanrecord was van Anneriet Keijser, de winst weg bij Dubbel El. Dinsdagleague Hordifood kon het dinsdag niet echt vinden en speelde zeer wisselvallig. In de voorlaatste game kon John van Schaik er nog een 212 game uitpersen, maar hij stortte daarna volledig in, ter wijl Kees Keijser van Top Oldies de hoogste serie van de dindag op zijn naam zette en zo de winst wist binnen te halen. Bij Slagerij de Boer was het keurslager lepe de Boer die zijn eigen serie grandioos verbeterde. Helaas mocht dit niet baten, want bij de Strij kers waren ze alle drie in goede vorm en namen ze de meeste punten mee. Albert Keijser van Cocky's Kapsalon kon nog niet alle gaten opvullen, maar speelde wel de hoofdrol in de overwin ning op de Pindrillers, waarbij Corry van der Slikke sterk stond te gooien. Dames trioleague Tabakshop Mets en Klavervier waren aan elkaar gewaagd en deelden samen de punten. De Lollipops waren goed op dreef en door een mooie serie van Nel Feenstra van 458 wisten ze drie punten binnen te halen bij het sterke spelende CCM. De T Fords waren te sterk voor de Pins die hun draai niet goed konden vinden en alle punten aan de tegenstander gunden. De Federatie van Doopsgezinde zus® kringen heeft donderdag 18 decemb in de Doopsgezinde kerk in Den Bui de jaarlijkse adventsavond. Een van programma-onderdelen is een Schim menspel dat zal worden opgevoerd door de jongere zusterkring met mu ziek van Carl Orff. De bijeenkomst b gint om 19.30 uur. De Texelse politie nam donderdag e< in slechte staat verkerende personen auto uit het verkeer. De auto, die in Den Burg werd aangehouden, had twee gladde voorbanden. Bovendien bleek de bestuurder/eigenaar, een 23-jarige inwoner van Den Hoorn, het voertuig niet te hebben verzekerd. T B en W hebben hun voorstel tot dekking van de gemeentelijke bij drage van een half miljoen gulden aan de verlenging van de visserij kade in Oudeschild gewijzigd. Het geld komt nu op tafel door een ton uit de post onvoorzien van het lo pende jaar 1986, f125.000— uit de saldireserve en de rest door finan ciering met geleend geld, waar door dus jaarlijks een kapitaalslast ontstaat. Tegen het in eerste instantie gepresen teerde dekkingsplan was vooral door de linkse partijen geprotesteerd, omdat dit een doorkruising betekende van de wijzigingsvoorstellen, die meerdere fracties van plan waren in de begro tingsvergadering te lanceren. De kadeverlenging en de daarmee ver band houdende onderhandelingen over de overdracht van de haven aan de gemeente, waren onderwerp van gesprek in een donderdag gehouden extra vergadering van de raadscommis sies voor financieel, economisch en technisch beleid en van welzijn. Provincie De kadeverlenging op zichzelf en de gemeentelijke bijdrage bleek geen om streden zaak te zijn. Alle commissiele den gingen akkoord. Tine Krijnen sprak haar voldoening uit over de posi tieve houding van de provincie in deze. Gedeputeerde Staten dragen maar liefst zes ton bij en hebben respijt ge geven toen binnen de aanvankelijk af gesproken termijn geen beslissing kon worden genomen, omdat de onder handelingen over de overname van de haven niet tot resultaat leidden. Ook de visserij zelf komt met veel geld over de brug. Feitelijk laat alleen het rijk het afweten. De kade is meer dan al leen een aanlegplaats; het is een „werkvloer" die stimulerend is voor de met de visserij samenhangende bedrij vigheid. Dat de gemeente nu veel geld in de kade steekt, vond mevrouw Krij nen overkomelijk; de gemeente heeft tot dusver nooit iets aan de haven betaald. Ton van Ploeg Oud-staatssecretaris A. Ploeg heeft ooit f100.000— rijksgeld voor de ha ven aangeboden. Zowel Tine Krijnen als Dirk Terpstra wilden uitgezocht zien of daarop nog kan worden gerekend. Peter Bakker wilde weten welk beleid Rijkswaterstaat op lange termijn voor staat wat de haven van Oudeschild betreft. Gevreesd moet worden dat het rijk niet meer dan het hoognodige wil doen om de haven in stand te houden en dat men het liefst zou zien dat de visserij verhuist naar havens waar ook een afslag is. Het gemeentebestuur moet om een uitspraak in deze vragen. Bakker ging akkoord met de gemeen telijke financiële steun, maar hij wees erop dat sommige mensen het vreemd zullen vinden, dat dit zómaar kan, ter- wijk de verenigingen die om luttele subsidiebedragen vragen, hun zin niet krijgen, zogenaamd omdat er geen geld is. Wethouder Klaas Barendregt zei ge volg te zullen geven aan de verzoeken van de commissieleden. Ook hij toon de zich tevreden over de coulante houding van de provincie. De „ton van Ploeg" is destijds beloofd in een mededeling aan Ben Daalder van het Visserijschap. Daalder zal trachten dat geld los te krijgen. De wethouder zei de vrees van Bakker te delen dat Rijks waterstaat geen belangrijke bedragen meer wil investeren in de haven van Oudeschild. Toch zal dat moeten ge beuren want de huidige havenmond is te klein en te kort, vooral met het oog op de toenemende drukte na de aan leg van de passantenhaven. Het colle ge is bereid de eigen visie wat betreft de havenoutillage krachtig bij Rijkswa terstaat te bepleiten. Het door B en W gewijzigde dek kingsplan voor de gemeentelijke bijdra ge aan de kadeverlenging is niet de enige mogelijkheid. Gewezen werd ook op de financiële ruimte die zal ont staan als de gemeente een aantal le ningen met hoge rente omzet in lenin gen met de huidige rente, al staat dat los van de kade-kwestie omdat het evengoed wel zou gebeuren. Het aldus te behalen rentevoordeel wordt boven dien niet onmiddellijk genoten. De commissieleden wilden nu wel spoedig weten hoe het zit met de kennelijk nog aanwezige extra financiële speel ruimte in de toekomst. Bij monde van secretaris P. Zoon werd toegezegd dat de raad onmiddellijk, dus nog voor het weekend een schriftelijk overzicht zou krijgen. Zwemparadijs Ook het zwemparadijs stond op de agenda van deze extra commissiever gadering, maar er werd niet over ge praat nadat Barendregt had meege deeld dat er nog geen bankgarantie is dat het vereiste eigen kapitaal van twee miljoen inderdaad op tafel is. Het mag waar zijn dat op dit geld kan worden gerekend omdat de vereiste hoeveelheid aandelen inmiddels is ver kocht, maar pas als het spijkerharde bewijs er is wordt verder gepraat. De advisering en besluitvorming werd daarom opgeschoven. Dit weekend vond Hans Zuidema uit De Cocksdorp in de nabij gelegen bos sen een dode ransuil. Het beestje was verstrikt geraakt in een nylondraad, dat gebruikt werd als vliegertouw. De vlieger zat er nog aan. Hans Zuidema bracht het dier naar SBB-wachter Piet Postma, die verklaarde nog nooit zoi ets te hebben gezien. Mereis en scholeksters raken al gauw ergens in verstrikt, maar het is voor het eerst dat ik een uil zie, die op zo'n manier is omgekomen", aldus Piet Postma. Hij meent dat het dier een ellendige dood moet zijn gestorven, trachtend zich los te rukken van het touw. Dat zat zeer strak talloze malen om de vleugels ge wikkeld. Het was duidelijk zichtbaar dan de ransuil in zijn doodsangst veel kracht moet hebben gezet. Het kadaver van de ransuil met het in de vleugelveren zittende vliegertouw er nog aan. Naar aanleiding van het artikel Ouwe Sunderklaas in uw krant dinsdag 9 dec. 1986 zou ik het de willen opmerken. Uw redacteur gaat terecht het ristische karakter van dit typisc se gebeuren aan het hart. Dat daarbij opmerkt dat „overkante ter weg kunnen blijven, omdat „geen barst van snappen" kan wel voorstellen. Maar dat hij tijd blijk geeft diepe minachting koesteren voor een Nederlandse kingsgroep die niet dezelfde vertuiging heeft als hij, gaat mij Uw redacteur is geen liefhebber het Carnaval, dat is zijn goed Maar hij geeft blijk dat hij van navalgebeuren „geen barst snap kennelijk niet weet wat het echl carnaval-gebeuren inhoudt. Dat tijdi carnaval een aantal mensen het zoe in overmatig drankgebruik is een fes maar uw redacteur dient toch ook weten dat tijdens Ouwe Sunderklaa; een aantal Texelaars eveneens te dis in het glaasje kijkt! Deze excessen len altijd en overal voorkomen, mae daarmede hoeft het gebeuren zelf ti niet veroordeeld te worden. Ik hoop dat ik als frequente gast vai uw mooie eiland niet weer zulke kw sende woorden in uw krant zal tege komen. Indien U de moed heeft bt venstaande in uw krant op te nemi onder de rubriek „Wat ik zeggen wou", dan heeft dat mijn instemmi J. W. G. Pels Rijcke Oirschot NASCHRIFT: Het betreffende artikel was bewust schreven in Ouwe Sunderklaasstijl genuanceerd, extreem chauvinistiscl spottend en met veel overdrijving) e als zodanig grappig bedoeld. We h; den er rekening mee moeten houde dat sommige lezers het als serieus bjt doeld zouden opvatten en daardoor gekwetst zouden worden. Dat was tuurlijk niet de bedoeling; onze excu ses! Red. Zaterdag 13 december 1986 KNVB afdeling Noordholland: KGB-SVO/Z 0 DPSV-Cocksdorp 0 SVO/Z 2-Opperdoes 2 2 Junioren: Oosterend A1-JVC A1 Tex. Boys B1-W.Meer B1 Texel B1-Vios B1 Schagen B2-Oosterend B1 ZDH B1-JVC B2 W.Meer B2-Texel B2 WGW C3-Texel C1 Texel C2-Succes C2 6 1 HCSC C3-Tex. Boys C1 Pupillen: Tex. Boys D1-Oosterend D1 Tex. Boys E1-Texel E1 Zondag 14 december 1986 KNVB, afdeling Noordholland: Tex. Boys-Oudesluis De Koog-Sint Boys Hollandia T2-Texel 2 JVC 4-Tex. Boys 2 ZDH 2-Callantsoog 4 Junioren: Tex. Boys A1-Geelzwart A1 Dames: Tex. Boys-Winkel 3 1' Debbie Mosk uit Oosterend zam zoo dag deel aan de finale van de provir ale discotheek-playbackwedstrijd in Schagen. Ze deed daarbij evenals in de voorronde Madonna na. In die voorronde werd ze vorige maand de de, maar bij de finale viel ze niet in prijzen. Vijftien supporters waren me gekomen en haar make-up werd ver zorgd door Sandra van Hove.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 12