Ouwe Sunderklaas wordt steeds meer „lokaal" Kerstmis 1986 PLUG ei/% V££Z. DEELNAME EN NOG MEER KWALITEIT Eerste Kerstdag Tweede Kerstdag HAVENRESTAURANT TEXEL PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 DECEMBER 'rf, Jï's.'t -ro's «r Wï ^gcéowerk EVEHÉN WOC0T if r ,&WXtAO -ii i-%*0 Texel kan terugzien op een „best" Ouwe Sunderklaasfeest. Het aantal voorstellingen bij de volwassen spelers was in de meeste dorpen gelijk aan vorig jaar of belangrijk hoger en wat kwaliteit betreft gaat Ouwe Sunderklaas 1986 de ge schiedenis in als één der beste en meest gevarieerde. overbodig al zal het preventief effect van de politionele waakzaamheid wel een rol hebben gespeeld. In twee nachten werden niet meer dan drie rij verboden uitgedeeld wegens alcohol gebruik en ongelukken waren er min der dan in een gewoon winsters weekend. Weinig Teso Zoals gezegd, het aantal Teso- voorstellingen was deze keer ver bene den het gemiddelde. Voor zover er nog kritiek was op onze eilandelijke veer dienst had dat vooral te maken met de slechte toegankelijkheid van de dub beldekker voor slecht ter been zijnden. Eén voorstelling maakte duidelijk dat je als bejaarde nog maar het best op de wc op het benedendek kunt gaan zit ten. „De tweede dubbeldekker zit in de lift, zit er ook een lift in de tweede dubbeldekker?" Eilandgenoot Jan Wolkers had via de RUR tv-uitzending op het laatste mo ment nog voor wat extra imspiratie ge zorgd. Zeker vier voorstellingen in Den Burg maakten duidelijk welk een fan tastisch kunstwerk is te maken van schapenstront. De als feestelijk bedoelde verlichting die op initiatief van de winkeliers in de straten van Den Burg is aangebracht, was mikpunt in minstens drie voorstel lingen. In één geval werden de van lampjes gemaakte ringen gebruikt voor ringsteken. De diverse voorstellingen die betrekking hadden op de nu niet Opvallend is dat het feest een steeds „lokaler" karakter krijgt. Niet alleen zijn het bij de oudere spelers praktisch uitsluitend „Texel se" situaties die op de hak werden genomen (dat was enkele jaren het geval) maar in de buitendorpen be perkt men zich steeds meer tot dorpse toestanden die soms niet eens de krant hebben gehaald en daardoor alleen voor ingewijden herkenbaar en begrijpelijk zijn. Een ander verschijnsel dat dit jaar sterk geeft doorgezet is de verminder de deelname door de jeugd. In alle dorpen waren de aantallen jeugdige spelers minstens tien procent lager dan vorig jaar. De meest voor de hand liggende verklaring is dat het aantal kinderen op Texel afneemt en net als aan de leerlingentallen op de scholen is dat ook aan de deelname bij Ouwe Sunderklaas te zien. Variatie Zelden was de verscheidenheid aan uitgebeelde onderwerpen zo bont. Voor het eerst sinds jaren was Teso niet het meest uitgebeelde onderwerp; die eervolle positie was nu overgeno men door de illegale alcoholstokerij die zowel enkelingen, groepen als paren had geïnspireerd. Andere favorieten waren de PWN-waterzinker, de perike len rond de gestrande Compass, het vraagstuk van de Texelse vuilverwer king en de omstreden gunning van de jachthaven. Wat verder opviel bij de Sunderklaas- viering van 1986 was dat het aantal groepsvoorstellingen toenam ten koste van de paren en vooral de enkelingen. Door deze verschuiving kwam in het totaal aantal voorstellingen niet zoveel verandering, maar nam het aantal spe lers sterk toe. Of deze ontwikkeling, die vooral in Den Burg was te consta teren, zo gelukkig is mag worden be twijfeld. Mogelijk is de animo van de individuele spelers die vaak met heel fijne" voorstellingen voor de dag ko men, wat geluwd omdat ze temidden van die grote wagens die vooral door hun omvang en lawaai de aandacht trekken, wat in de verdrukking zijn geraakt. Geen problemen Verreweg het belangrijkste en meest heugelijke feit dat over deze Ouwe Sunderklaas is te vermelden is dat het feest ook deze keer weer zonder vechtpartijen, ongelukken of ernstige verstoring van de openbare orde is af gelopen. De Texelse politie had wel re kening gehouden met problemen, vooral omdat het feest in het weekend viel, waardoor nogal wat toeloop van mensen van het vasteland werd ver wacht. Het Ouwe Sunderklaaswee- kend was echter een toonbeeld van orde. De plaatselijke politie, die steun had gekregen van collega's van de ver- keersgroep Alkmaar, voerde verscherp te surveillance uit op de eilandelijke autowegen, maar dat leek achteraf meer tegen te houden PWN- drinkwaterleiding door het Marsdiep wezen vooral op het bedenkelijke feit dat Texel nu Rijnwater gaat drinken, met alle zich daarin bevindende scha delijke stoffen. ,,PWN laat ons niet stikken, zodat wij gif moeten slikken". Een eenmansvoorstelling had zowel betrekking op het herstellen van de wijzers van de Hervormde kerktoren als het door een bouwkraan kromge- drukte kruis van de R.K. kerk. Een duo beeldde de mislukte poging uit om reclamemunt te slaan uit een Texelse wollen trui die door NOS- omroepster Noortje Roll zou worden gedragen. „Noortje Roll niet in de Texelse wol. Nee, zei de NOS en Nel was de klos". Kritiek was er ook op de diverse weg werkzaamheden in Den Burg en de vermeende discriminatie die daarbij wordt toegepast. „Parkstraat gemaakt voor de sier, op de Emmalaan geklier". In groen-zwarte jurken gestoken can can meisjes maakten SV Texel het ver wijt dat de jubileumloterij verkeerd was aangepakt. „Honderd piek, dat valt niet mee. Te hoog gegrepen SVT". Huisvuil „Touwtrekken om de troep" was het thema van een wagen-voorstelling waarin de strijd om het ter plaatse ver werken of afvoeren van het Texelse huisvuil aan de orde werd gesteld. Dit onderwerp dook meer dan eens op. Erg leuk was de voorstelling waarbij gezongen kon worden: „Het vuil moet in de oven". Het conflict tussen Rob Beumkes en de Verenigde Schilders kreeg gestalte in een voorstelling met de tekst: „Ik ben Rob, de Verenigde hadden aan mij een strop". Een onderonsje van aannemers, verenigd in de besloten vennootschap ,,P!ug". Alleen grote auto's en grote borden, dat imponeert, maar jj\ werk leveren wordt niet gewaardeerd". dere grote voorstelling werd een indruk gegeven van het door de B.V. Plug be heerste aanbestedingssysteem van de gemeente, waarbij men alle bekende aannemers gezellig bij elkaar zag zit ten, inclusief de in boevenpak gesto ken Van Noordenne die in het nieuws kwam wegens een afluisterschandaal. Een andere voorstelling was „Christy's veilinghuis". Een drietal fraaie (door Harry Tielemans vervaardigde) portret ten van „weldoeners" uit „Texels gou den eeuw" te koop werden aangebo den: Coltof, Notenbomer en Jellema. Het stuk in de Texelse Courant waarin werd gewezen op ongewenste ontwik kelingen van het Ouwe Sunderklaas feest had geïnspireerd tot een aardige eenmansvoorstelling „Texelse krant op hoge poten" met de boodschap: „Houdt uw fatsoen en laten we het alleen vanavond doen". Oudeschild heeft misschien in de toekomst ook eigen drankmerk? Gezellig uitgaan in Havenrestaurant Texel, waar u uw vrienden en kennissen ontmoet. Menu a ƒ49,50 per persoon. Mooi koud/warm buffet van Tesselse produkten met 35 verschillende gerechten. 65,— per persoon. Gaarne tijdige tafelreservering. Bel uw gastheer: 02226 - 310 gezellig, sfeervol en kwaliteit Voorstellingen die betrekking hadden op de opgerolde alcoholstokerij aan de Kadijksweg waren er bij bosjes. Over het algemeen was er veel werk van gemaakt. De destilleer- en gistketels zagen er akelig echt uit en in minstens één geval werd vanuit zo'n wagen ech te jenever verstrekt aan het publiek. In twee voorstellingen werd gesuggereerd dat veel alcohol niet was ontdekt om dat de flessen waren verstopt in het kuilgras bij de betreffende boerderij. Als er een prijs zou zijn voor de meest „gore" voorstelling zou deze gaan naar de figuur die een geheel eigen opvat ting demonstreerde van de manier waarop bij Milly Nauta aan „liplezen" wordt gedaan. De betreffende speler beseft hopelijk dat er op Texel een spreekwoord is dat luidt: „toon mij uw Ouwe Sunderklaasvoorstelling en ik zal zeggen wie gij zijt." Héél insinuerend was de voorstelling, die betrekking had op een Texelse ma kelaar die bij de Compassroof zou zijn gesnapt door de politie, maar omdat dit misdrijf in de doofpot was gegaan, kon het gebeuren dat dezelfde man werd benoemd tot hulpstrandvonder. Uw verslaggever kwam vrijdagavond in Den Burg meermalen zichzelf tegen. De figuren droegen allemaal de hem geschonken scheepmast („Voor Har ry") van de Compass, die wederrech telijk door een ander was veroverd en in de drijfmestkelder was geborgen, toen de politie op zoek ging. Meerdere voorstellingen hadden be trekking op de veelbesproken gunning van de aanleg van de passantenhaven. Gesuggereerd werd dat er wat mis is met het gemeentelijke aanbestedings beleid. „Wie gooit de knuppel in het hoenderhok?" stond op een bord bij een kooi met échte kippen. In een an- het spelen door ouderen weer van de grond te krijgen. Er heeft inderdaad een groep volwassenen meegedaan, die onder andere dit voornemen uitdroeg. Bij de kinderen was de uitslag: 1. Die ren op school; 2. Iepen zagen; 3. Ie pen zagen; 4. Snorkels zwemparadijs. De folklorebeker ging naar de voorstel ling over de verbouwing van het dorpshuis. De Koog Op het nieuwe dorpsplein van De Koog, een ideale plek om Sunder- klaasvoorstellingen goed tot hun recht te laten komen, dienden zich 28 jeug dige spelers aan, iets minder dan de vorige keer. De meeste voorstellingen hadden betrekking op Koger gebeurte nissen. De haal- en brengservice van Cocky's Kapsalon had geïnspireerd tot een grote voorstelling op een wagen die helemaal als kapsalon was inge richt. De financiële actie voor de adoptie van een zeehond doorê&e Lu- bertischool zorgde voor een groot aan tal zeehonden op het plein. Ook het „schoonmaakbedrijf Luberti" had daar wat mee te maken. Een groep was be zig met het bestraten en beplanten van het plein, ook naar aanleiding van een soortgelijke Koger activiteit in het afgelopen jaar. Op hetzelfde plein lieten zich 's avonds ongeveer 65 volwassen spelers bewon deren. Ze hadden groot succes want de kwaliteit van de meeste voorstellin gen was uitstekend. De plaatselijke kapsalon werd ook hier uitgebeeld. Di verse klanten werden uit het publiek gehaald en ter plaatse volledig behan deld. Op een grote wagen kon men een andere kapsalon in actie zien, in clusief de zonnebank. Met Bill Visser (die tijdens een hoorzitting had ver klaard geen last van het nachtelijk la waai te hebben) werd de draak gesto ken: „Bill kan nu wel praten met zijn kale kop zo rond, hij slaapt achter dubbel glas achter Jopies warme kont". De problemen rond de uitbrei dende camping Bregkoog werden op een grote wagen aanschouwelijk uit eengezet, compleet met een zich te gen toeristen teweer stellende Bonne loc it en een protesterende Kuip over wimk lezen was: „De bezwaren van Kui| zijn voor vijftig mille af te kopen ei Peter z'n stront mag naar Geertje ven lopen". Naar aanleiding van de bezwaren \jja mevrouw Boswinkel tegen het wiss len van geld ten behoeve van men^i die in de telefooncel willen bellen werd nu een fikse ruzie in scene gelei waarbij de telefooncel het moest oi gelden. De zeskamp herleefde met team van de bejaardenwoningen Schutteboe. Medewerkers van de nigde Schilders leefden zich uit op wrak van de Compass, waarbij het wrak zelfs in vlammen opging. Ook kon het spel „balletje, balletje" woi gespeeld met op de bekertjes de n^e men van Colthof, Jarino en Jellem De bekers werden zodanig verwissi dat de speler telkens zijn inzet kwij was.... In een kooi was de Kadïjkij| kater" opgesloten met in een rek a v lei Texelse dranken waaronder „Sie me's Slokje". En de oude Juliana via het maar bezwaarlijk dat zij op 77-jarige leeftijd weer een veranderi moest ondergaan Uitslagen: Jeugd Enkelingen: 1. VVV Kantoor (Berna Boks), 2. Jellema (Kees Boks), 3. Rji to (Lennon Bakker). Paren: 1. Jarino (Brenda en Marianl Mays), 2. Pruttelhuus (Mirjam en C| dia de Haan), 3. Bosch en Duin non en Chris Dobber). Kleine groepen: 1. Zeehonden (Reirit Kuiper, Corné en Ralf Keijser, Woutjli en Nienke van Atteveldt) Grote groepen: 1. Werkplein (Nienl en Wietse Baars, Maartje Habrakenje Mariska Gieles, Jeroen, Saskia en nie Gieles), 2. Cocky's Kapsalon (R| bert van Splunter, Niels Bos, Margie en Dorien Kikkert, Soraya en Yardeit van der Meer, Roel en Marleen Bakker). Ouderen: Enkelingen: 1. Het Witte Huis, 2. R Coltof, 3. Hotel Juliana. Paren: 1. De Kadijkse Kater, 2. Oud nieuw gezicht hotel Juliana, 3. Prul huus/PTT. Lees verder Uitslagen Den Burg Jeugd: Enkelingen: 1. De Rattenvanger (3), 2. Borrel de Haas (30); 3. Borrelfles (8). Paren: 1. Speur en neus (115); 2. De vergulde Kikkert (117); 3. Meierblis Den Burg (103). Groepen: 1. De Nieuwe Flierefluiters (207); 2. Verwoeste volkstuinen (205); 3. Kaasmeisjes (201). Volwassenen: Enkelingen: 1. Deuce (18), 2. Pieter de Vries (15); 3. Varkensstront/Barendregt (23). Paren: 1. Stokerij (122), 2. Texels Gou den eeuw (103); 3. Jan Wolkers (110). Groepen: 1. Olifant Folklore (210); 2. Zingende Plaatsmannen (216); 3. Drankstokerij (203). De beker van de Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk ging naar groep nr 230 (VRUT) en de folklorebeker naar groep 210, de Folklore-olifant. De Waal In Texels kleinste dorp De Waal stelde Ouwe Sunderklaas dit jaar weinig voor. Gewoonlijk wordt hier alleen door kinderen gespeeld en die lieten het nu afweten. De jury kreeg niet meer dan zes voorstellingen te beoor delen en dat was erg teleurstellend. Er zullen bijzondere stimulerende maatre gelen nodig zijn om het aantal volgend jaar wat op te vijzelen. De veron derstelling dat De Waal met zijn sterk gegroeide school wat betreft het aan tal jeugdvoorstellingen beter uit de bus had kunnen komen, gaat niet op want de scholieren van de IJskaschool zijn merendeels afkomstig van buiten het dorp. Als ze spelen doen ze dat in hun eigen woonplaats. In De Waal is dit jaar ook nog een poging gedaan om r In Oosterend werd de ingebruikneming van de dubbeldekker bij TESO nog eens dunne overgedaan.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2