>portzaal in Oudeschild; (één uitbreiding Wielewaal „Eigen" mariniersverjaardag op Joost Dourleinkazerne Zijreflectie verplicht: Veel extra kosten voor fietsenverhuurders irk Terpstra (PvdA) in algemene beschouwing Toch een goede zaak" Jubileum SV Texel vanavond besproken Kerstvakantie speel-o-theek Kerstavond K.V.G. IS DAG 16 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Dirk Terpstra plaats van die 1% operatie moet het gemeentelijke takenpakket worden overwogen, waarbij in het bijzonder moet worden gekeken naar taken die in het kader van rijksbeleid door de gemeenten moeten worden uitgevoerd, maar waar de gemeente te weinig rijksgeld voor krijgt. Geprobeerd zou moeten worden die taken op een lager niveau uit te voeren zonder de burgers te schaden. Geen „must" Elk jaar voor twee miljoen gulden in vesteren is geen absolute „must", vindt de PvdA. „Als waardevolle voor zieningen moeten worden afgebroken, dan doen wij niet mee. Het nut van een nieuwe investering zal afgewogen Partij van de arbeid heeft vanmiddag tijdens de behande- g van de gemeentebegroting 1987 financiële voorstellen daan om de bouw van de sportzaal in Oudeschild mogelijk maken. Fractieleider Dirk Terpstra stelde in zijn algemene schouwing voor om voor dit doel het restant van de pen- lenreserve van de geluiquideerde Welzijnsstichting 97.812,— beschikbaar te stellen, alsmede een bedrag van f.500— dat nu nog bestemd is als investeringsubsidie voor breiding van het dorpshuis van De Waal. uitbreiding van het dorpshuis rdt door de PvdA echter „over- jige luxe" gevonden. De Wiele- al is een nieuw, uitstekend pshuis. „als de zaal werkelijk te In is voor drie of vier toneel- irstellingen per jaar, dan geeft n maar een voorstelling méér. is een veel goedkopere oplos- aldus Terpstra. totale stichtingskosten van de ge- ïste gym- en sportzaal in Oude- ild belopen 7632.542,—. Blijkens het ncieringsschema dat Terpstra van- Idag overlegde, wordt uitgegaan f55,825,— aan eigen bijdragen uit deschild zelf (door symbolische ver ing van de ondergrond, het zelf richten van terreinwerk en de op- ngst van een rommeltjesveiling) iÖardoor uiteindelijk nog maar ,405,— te financieren zal zijn. De lijkse kapitaalslasten (na aftrek van voordeel van een 4% obligatiele- g van een ton) worden dan 535,—. Verder drukt op de exploita- een bedrag van f24.000,— per jaar ir onderhoud, energie, water, be tingen en verzekering. De opbrengst zaalhuur wordt op f10.000,— per geraamd. Aangezien de Oudeschil- s hebben aangeboden het beheer vrijwillige basis, dus gratis te ver gen, resteert een totale jaarlijkse van f22.535,— en ook dat kan uit gemeentebegroting worden gedekt die volgens de PvdA-voorstellen irdt gewijzigd. Dekking wijzigingen voorzien in het schrap- van voorgenomen investeringen fals verbetering van het kruispunt bij litenheim) en het benutten van fucturele ruimte in.de begroting, 'iar ook in een minder sterke verho- g van de Onroerendgoed belasting het afwijzen van de voorgestelde hoging van reinigingsrechten. Per do komt daardoor zoveel geld be- likbaar, dat niet alleen de sportzaal Oudeschild kan worden gefinan- rd, maar ook andere PvdA- orstellen die in de algemene be- houwing van Terpstra werden gepre- nteerd, zoals het bouwen van rij- elstallingen in de dorpen en het ge- )nd verklaren van de meeste bezwa- tegen het sociaal cultureel jaarplan lardoor meer dan f19.000,— extra bsidiegeld nodig is. jhet begin van zijn omvangrijke be- houwing (15 pagina's plus bijlagen) iderschreef Terpstra dat de gemeente [financieel niet zo erg slecht voor at, althans gezien op korte termijn, begroting is sluitend, er wordt be- rorlijk geïnvesteerd en er is nog een ist onvoorzien van bijna f143.000,— drong aan op spoed bij het maken n financiële keuzes voor de langere rmijn en hij zag de al door het colle- beloofde discussie daarover met be- igstelling tegemoet. Terpstra zei dat nadruk zal moeten liggen op het orzieningenniveau voor de bevolking het toerisme. Er moet een goed en ied aanbod blijven dat voor iedereen lancieel bereikbaar is. Wat betreft de 'dA zullen onderwijs en emancipatie ote prioriteit moeten hebben. Overgeschreven rpstra noemde de algemene finan ce beschouwing die het college had ïgeven bij de begroting „een vrij imber verhaal, dat rechtstreeks lijkt zijn overgeschreven uit één of ande- rijkscirculaire". „Als dit werkelijk uw sie is, dan zijn wij het van harte met óneens." e PvdA wil met het college de af- iraak maken dat de financiële reser- is op een bepaald niveau worden ae- ndhaafd en dat wijzigingen van deze fers voortaan beter worden ver- lard. „Creatief" gebruik maken van reserves wordt niet afgewezen, zo- ig er maar geen lasten naar de toe- imst worden verschoven, irpstra zei dat zijn fractie zich verzet gen het telkens bij voorbaat „trend- atig" verhogen van plaatselijke be- stingen. Dat moet geen automatisme orden, als er niet of nauwelijks infla- is, moet telkens worden gekeken oe het zit met de kosten en het ge- onste voorzieningenniveau. Terpstra ilde daarom weten of het college- Jornemen om de belastingen trend- latig te blijven verhogen, voor alle Blastingen geldt en of het' cpllege het &lastingniveau op Texel over het alge- ieen te laag vindt. Afwijzend staat de vdA tegenover het beleid om jaarlijks te blijven bezuinigen. Maast of in moeten worden tegen het oude beleid. Is het college het hiermee eens?", vroeg Terpstraj' die daaraan toevoegde de planmatige aanpak bij het wegen- onderhoud van harte te ondersteunen evenals het collegevoornemen om met een „voorjaarsnota" te komen waar door de raad meer invloed kan uitoefe nen op het beleid. Sprekende over het investeringsplan bracht Terpstra naar voren dat de her inrichting van de Wezentuin in het voorjaar moet worden uitgevoerd, ge heel los van de eventueel later uit te voeren reconstructie van de Groene- plaats. De investeringssubsidie voor dorpshuis De Wielewaal wees hij als overbodig van de hand, evenals de verbetering van het kruispunt bij Bui- tenheim. Bewaakte rijwielstallingen bij de strandslagen worden door de PvdA niet urgent gevonden; wel moeten in de dorpskernen rijwielstallingen ko men. Bij de behandeling van het bestemmingsplan voor Den Burg cen trum deed de PvdA al suggesties wat dit onderdeel betreft. Verder werd ge pleit voor opvangmogelijkehden van milieuschadelijke afval in de buitendorpen. Te weinig controle Sprekende over bestuur en personeel zei Terpstra dat de controletaken van de gemeente nog steeds niet behoor lijk worden uitgevoerd. „Als er teveel regeltjes zijn, dan moeten we daaraan wat doen. Het kan ook onwil zijn van het college of personeelsgebrek. Aan dat laatste zou wat gedaan kunnen worden met herbezettingsgelden. Het storten van herbezettingsgelden in de algemene middelen wordt door de PvdA krachtig veroordeeld. „Door het aannemen van een motie van onze fractie heeft de raad u in het verleden als eens gecorrigeerd. We nemen aan dat dit niet wéér nodig is. Het geld gebruiken waarvoor het bedoeld is en een juiste verdeling toepassen, is onze eis." De PvdA heeft kritiek op de wijze waarop de promotie van Texel tot dus ver is aangepakt: „Toen het toerisme bleef teruglopen moest er ineens wat gebeuren, iets bijzonders, liefst groot schalig, zonder dat er een duidelijke gemeentelijke doelstelling was, werd er ingehaakt op initiatieven van het parti culiere bedrijfsleven. Daardoor kon het gemeentebestuur niet overwegen of de activiteiten wel pasten in de gemeen telijke doelstellingen op de langere termijn". De PvdA wil voorkomen dat Texel een elitair vakantie-oord wordt. De stelling (onlangs in een vraaggesprek met de Teso-directie in de Texelse Courant) dat hoge veertarieven positief kunnen werken omdat hierdoor mensen die minder te besteden hebben, afgeremd worden het eiland te bezoeken, noem de Terpstra dan ook „beneden peil". Sprekende over het onderwijs, gaf de PvdA-fractieleider te kennen dat op dit onderdeel niet bezuinigd mag worden. Het onderhoud van de verschillende schoolgebouwen vraagt meer aan dacht. De afdeling onderwijs van de gemeente kan het werk niet aan; juiste besteding van herbezettingsgelden kan ook hier uitkomst bieden. Door het noodlokaal dat momenteel bij de Waalder school wordt geplaatst, wordt het schoolplein te klein. Terpstra stelde vergroting voor en verwees naar ideeën die daarover leven in De Waal. Oudheidskamer De PvdA wil de positie van de Oud heidskamer in Den Burg ter discussie stellen. Terpstra vroeg het college wél ke oudheid daar wordt getoond, of dat specifiek Texels is en of het juist déér moet worden getoond. Volgens de PvdA-fractie gaat het om voorwerpen die op zichzelf wel oudheidswaarde hebben, maar merendeels nauwelijks kenmerkend zijn voor het eiland. Die besluitvorming op basis van de in de maak zijnde museumnota zal duidelijk heid moeten geven over de plaats van de Oudheidskamer in het totale museumbeleid. De PvdA wil de musea niet langer in het sociaal culturele plan hebben. Het gaat immers om een voorziening van veel breder belang. Het zomerrecreatiewerk, zo meent de PvdA moet geen gemeentelijke aange legenheid meer zijn. Het is een taak van de stichting VVV Texelpromotie. En wat betreft de gemeentelijke bijdra ge van anderhalve ton aan de stichting VVV Texelpromotie waarschuwde Terpstra nog eens dat zijn fractie zal tegenstemmen als de bijdrage van de ondernemers er niet is. Kaasschaaf Volgens de PvdA moet welzijnsplan ning méér zijn dan een optelsom van allerlei wensen en behoeften. Vooral Luitenant-kolonel Knoppien spreekt de herdenkingsrede uit tijdens een „Alle Hens". Zittend op de voorgrond de Texelse oud-mariniers. Op de Joost Dourleinkazerne is donderdag de 321e verjaardag van het korps mariniers herdacht. Het was de eerste keer dat de verjaar dag van het roemruchte korps op Texel werd gevierd; tot dusver ge beurde dat alleen in de grotere centra Rotterdam, Doorn en Den Helder. „Eens marinier, altijd marinier", zo luidt het spreekwoord dat duidelijk maakt dat de mannen die ooit deel hebben uitgemaakt van het korps zich daarmee in hun latere leven altijd ver bonden blijven voelen. Er is dan ook een bloeiende vereniging van oud mariniers en het is traditie dat oud mariniers worden uitgenodigd bij de verjaardag op 10 december. Dat ge beurde ook op Texel, waar zich een dertigtal oud-mariniers bevindt. De commandant van de Dourleinkazerne had ze uitgenodigd om van de partij te zijn, voor zover het was gelukt om „via via" de namen en adressen te achterhalen. Herdenking De genodigden werden 's morgens ontvangen met koffie in het cafetaria van de Joost Dourleinkazerne en trot seerden vervolgens de kou tijdens een „Alle Hens" waarbij de volledige be zetting van De Mok voor het hoofdge bouw aantrad om te luisteren naar een herdenkingstoespraak van comman dant luitenant-kolonel A.H.P. Knop pien. In die toespraak werd duidelijk gemaakt hoe belangrijk de „amfibi sche" oorlogsvoering in het nauw met de zee verbonden Nederland is ge weest, al voor de officiële oprichting (op initiatief van Johan de Wit en Mi chel Adriaansz. De Ruyter) van het re giment scheepssoldaten „Regiment de Marine", later bekend als het Korps Mariniers. Een indrukwekkende reeks wapenfeiten bewezen noodzaak en nut van het korps in de loop der jaren: de tocht naar Chatham (1667), de slag bij Kijkduin (1673), de Spaanse successie oorlog (1702), de Engels Nederlandse expeditie naar Algiers (1816), etc. tot meer recente wapenfeiten als de strijd om de Maasbruggen in Rotterdam in 1940, de slag in de Javazee en tenslot te de acties in Nieuw Guinea tussen 1951 en 1962. Aansluitend reikte de commandant aan een viertal mariniers van de Dourlein kazerne het „Blijk van waardering" uit voor bijzondere verdiensten. Marinier eerste klasse J.J. Eckhardt van de compagniesbootgroep kreeg dit eerbe toon plus een gratificatie van 7200,— voor de voorbeeldige wijze waarop hij zijn taak als LCA-bestuurder had ver vuld met name gedurende internatio nale oefeningen. Marinier eerste klasse E. J. den Boer van dezelfde compag niesbootgroep kreeg een soortgelijke' waardering plus een gratificatie van 750,— voor zijn taakvervulling, met na me bij een bergingsoperatie op 6 sep tember j.l. toen hij een sleeptros over bracht naar een bij Westerslag aan de grond gelopen landingsboot. Marinier eerste klasse J. H. Izeboud kreeg de zelfde waardering en gratificatie; ook hij was bij genoemde bergingsoperatie betrokken. Een blijk van waardering en een gratificatie van 7300,— werd uitge reikt aan sergeant der mariniers A. van Gils, die als hoofd bureau opleidingen had getoond een harde, voorvarende, enthousiaste werker te zijn, met grote inzet, toewijding en enthousiasme die eraan heeft bijgedra gen dat de opleidingen bij de Dour leinkazerne op professionele en effi ciënte wijze worden uitgevoerd. Ook hij was betrokken bij de bergingsopera tie bij Westerslag. Mariniers en genodigden kregen ver volgens een borrel aangeboden en de den zich tegoed aan een rijstmaaltijd. Verhuurders van fietsen op Texel vinden de verplichte zijreflectie in de wielen, die op 1 januari 1987 in gaat, over het algemeen een goede zaak, hoewel het aanzienlijke kosten voor hen betekent. Al weer enige tijd geleden werd een reflector op de bagagedrager van een fiets verplicht gesteld. De verkeersvei ligheid wordt nu nog meer vergroot doordat iedere fiets voorzien moet worden van reflecterende banden of een reflecterende ring in de spaken, bij afnemende financiële mogelijkheden moeten prioriteiten worden gesteld, waarbij in acht genomen wordt dat welzijnsvoorzieningen in tijden van cri sis nog belangrijker zijn dan anders. „Prioriteiten voorzien dan in de werke lijke noden en behoeften, die mensen zelf niet kunnen oplossen". Wat nu gebeurt is zoiets als het hanteren van de kaasschaaf: van alle voorzieningen gaat wat af. Beter is om te bepalen welke voorzieningen nodig en minder nodig zijn. Aan het argument „geen geld" bij het afwijzen van bezwaar schriften tegen het sociaal-cultureel plan heeft niemand wat. De PvdA heeft dan ook de meeste bezwaren te gen dat plan gegrond geacht, mede omdat het niet billijk wordt gevonden dat verenigingen die niet eerder subsi die hadden aangevraagd alleen om de ze reden niets kregen. De PvdA wil te gemoet komen aan de verlangens van mannenkoor, vrouwenkoor, jeugd- en jongerenwerk, kindercentra en Texels Museum en kan aangeven hoe dat in de begroting kan worden gedekt. Bolder Wat betreft de sociale werkplaats waarschuwde Terpstra dat het sociale doel voor ogen moet worden gehou den en dat niet al te hard moet wor den gestreefd naar een zo hoog moge lijk rendement. „Ons bereiken berich ten dat dat dit spanningen begint op te leveren". Erg bang dat het parties liere bedrijfsleven concurrentie zal on dervinden van de sociale werkplaats is de PvdA-fractie niet. Maar het is wel oppassen geblazen, zoals onlangs bleek bij de problemen rond het tuinonderhoud, waarbij de betreffende particulier inderdaad niet in een gelijkwaardige concurrentiepositie verkeerde. Bij de toekomstige grofvuilverwerking, die zeker op het eiland zelf zal blijven, moeten hout en puin gescheiden wor den aangevoerd. Zodat het puin ge- bruikt kan worden voor wegenbouw en hout voor particulieren die het in de kachel opstoken. Terpstra infor meerde of machines te huur zijn waar mee het puin kan worden fijngemaakt. Bedrijfsgebouwen Door de ontwikkelingen in de land bouw komen daar regelmatig betrekke lijk nieuwe bedrijfsgebouwen vrij, waarvoor een ander dan agrarisch ge bruik gevonden moet worden. Terpstra wil dat B en W binnenkort laten weten welke mogelijkheden geboden zullen worden. Ook moet een uitspraak ko men over het maximaal toelaatbaar aantal toeristische bedden in de toe komst. Wordt het huidige maximum van 47.000 vastgehouden? Het zou kunnen dat onder druk van de vraag naar kampeermogelijkheden bij de boer gedacht wordt aan verruiming. Wat betreft het monumentenbeleid wil de PvdA een serieuze prioriteitstelling. Thans is het een zaak van toevallighe den „géén beleid dus". Wat betreft belastingen en tarieven heeft de PvdA zijn wijzigingsvoorstel len gebaseerd op de volgende overwe gingen. Tarieven voor steun die door de burgers worden gevraagd, mogen kostendekkend zijn. Tarieven voor ver plichte diensten hoeven niet kosten dekkend te zijn omdat de burgers door hiervan zuinig gebruik te maken, geen invloed kunnen uitoefenen op de hoogte van de aanslag. De plaatselijke belastingen moeten worden afgewogen tegen het gewenste voorzieningenni veau. De PvdA heeft dan ook geen bezwaar tegen de voorgestelde verho gingen van bv. begraafrecht en leges. Het reinigingsrecht zou echter ongewij zigd moeten blijven. Alleen als extra geld nodig is voor het onderzoek met betrekking tot de toekomstige vuilver werking kan een verhoging worden geaccepteerd. De voorgenomen „fondsvorming" door vier jaar achter elkaar een verhoging van 15% door te voeren, wordt afgewezen. De woonfo- rensenbelasting kan wat de PvdA be treft met hetzelfde percentage omhoog als de toeristenbelasting maar bij de onroerend goedbelasting wil de PvdA niet verder gaan dan een verhoging met 3%. „Dat is voldoende om de verlaagde opbrengst door de hertaxatie goed te maken. Meer is niet nodig omdat het voorzieningenniveau op de door ons voorgestelde manier voldoen de kan worden gehandhaafd en zelfs uitgebreid", aldus Terpstra. zodat in het donker de zijkant van de fiets beter opvalt. Na veel geharrewar of dit nu wel of niet verplicht moet worden is een beslissing genomen: 1 januari 1987 moeten alle fietsers ervan voorzien zijn. Vooral voor de fietsver huurbedrijven brengt dit veel extra kosten met zich mee. Texel, fietseiland bij uitstek, heeft veel van die bedrijven. Het laten aanbren gen van zijreflectie kost al gauw 720,— per fiets, een hele investering. Dit kan enigszins gespreid worden door de fietsen in de loop van het volgende jaar aan te passen, want in het winter seizoen wordt er niet zoveel verhuurd. Overgangstermijn Cor Dros uit Den Burg heeft zo'n hon derd fietsen in de verhuur. Hij vindt de verplichte zijreflectie een goede zaak. „Maar", zegt hij, „een langere over gangstermijn was beter geweest. In drie jaar was iedereen het wel uit zich zelf gaan doen als het inderdaad de veiligheid vergroot". Hij voelt het meest voor reflecterende banden. „In principe positief", reageert Hielke Bruining uit De Koog op de ver plichtstelling. „De veiligheid van de fietser wordt er door vergroot en dat is belangrijk". Hij vindt het echter absurd dat deze regeling al op 1 januari van kracht wordt. „Het is voor een gezin met een paar kinderen gewoon een tè grote investering ineens. Daar komt nog bij dat er onduidelijkheid bestaat over kinderfietsen". Minister Smit-Kroes heeft bepaald dat de regeling geldt voor alle fietsen, maar fietsjes voor kleine kinderen heb ben meestal geen verlichting en mo gen dus toch niet in het donker wor den gebruikt. Bruining heeft de helft van zijn fietsen al voorzien van band- of velgreflectie. De „losse" reflectoren die in de spaken moeten worden be vestigd, vindt hij niks: „Die zijn veel te gemakkelijk te verwijderen; ze worden gejat of stukgemaakt". Wel veiliger Johan Bakker uit Den Hoorn ziet voor al op tegen het vele werk dat het met zich meebrengt. „Bovendien is het nogal prijzig, maar misschien verandert dat als er meer concurrentie tussen de fabrikanten van die dingen komt", zegt Bakker. Hij voorziet voorlopig een deel van zijn fietsen van reflecterende ban den en losse reflectoren. „Ik ben niet van plan mijn fietsen alle maal meteen aan te passen", vertelt Willem van der Linde uit De Cocks- dorp. „Zodra de oude banden aan ver vanging toe zijn, en dat duurt in het hoogseizoen nooit lang, komen er zij- reflectiebanden op". Hij wil door geleidelijke aanpassing van zijn fietsen de kosten spreiden. „Ik ge loof zeker in de verhoogde veiligheid die die reflectiebanden met zich meebrengen". Over het algemeen staan de Texelse fietsverhuurders positief tegenover de regeling. Dit in tegenstelling tot hun collega's op de Friese waddeneilanden. Uit de Leeuwarder Courant van 6 de cember blijkt dat de Friese verhuurders er wel aan mee zullen werken, maar zij vinden de kosten een groot probleem. Ook hebben zij weinig vertrouwen in het veiligheidverhogende effect. S.V. Texel houdt vanavond een buiten gewone algemene ledenvergadering in de eigen kantine „De Kletskeet". In deze voor de club zeer belangrijk geachte vergadering staat slechts één punt op de agenda, namelijk het 75-jarig jubileum. Niet alleen de loterij, maar élle zaken die met de jubileum viering verband houden zullen worden besproken. De bijeenkomst begint om half negen. De speel-o-theek houdt kerstvakantie van 20 december tot en met 6 januari. Deze week kan er woensdag en vrij dag nog speelgoed worden geruild, daarna moet gewacht worden tot vol gend jaar. Dan zal de speel-o-theek weer open zijn vanaf woensdag 7 ja nuari op de gebruikelijke tijden woens dags van 2-4 uur en vrijdags van 3-5 uur'in het dorpshuis in Den Burg. Woensdag 17 december houdt het Ka tholiek Vrouwengilde haar jaarlijkse kerstavond. Pastor Kolkman komt de avond openen met een kerstgedachte. Verdere medewerking wordt verleend door „De Rose Harmony Singers". Zij brengen met muziek en zang een ge varieerd programma van kerstliederen. De aanvang is 20.00 uur in „De Witte Burcht".

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7