3e/d voor NRC halen iit toeristische reserve Multifunctioneel centrum Je Koog verdient voorkeur na Eelman-van der Kooi: Vernieling Volkskerstzangdienst te Rienstra in algemene beschouwing CDA: wmmi BEF hbjSDAG 16 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 >or de dorpsgemeenschap in De Koog is het ontbreken een dorpshuis annex toneel een groot gemis. Mijn voor- r gaat uit naar een multifunctioneel centrum in het arti- 11-gebied", aldus de VVD-fractievoorzitster Erna Eelman- der Kooi, vanmiddag tijdens haar algemene beschou- :|ig in de raadszaal. Ze vervolgde: „Bij realisering van dit itrum kunnen een aantal zaken van de wensenlijst worden ichrapt". De wensen die ze bedoelt zijn velden voor de rtvereniging, het onderzoekskrediet voor de RST-kantine, werkkrediet voor het dorpshuis en de uitbreiding van de aaps-nol". Ioemde investering wil de VVD- tieleidster financieren door e posten van de investe- slijst te schrappen. Daarbij kt ze aan het laten vervallen de subsidie voor het vliegtuig de zweefvliegclub Texel en het door laten gaan van de uitbrei- j van het dorpshuis in De Waal. rmee komt een bedrag van ,000— beschikbaar. a Eelman wil de wens om een rtaccommodatie in Oudeschild te seren laten vervallen omdat de af- ïd tussen Oudeschild en Den Burg ng is. ,,ln Den Burg zijn sporthal- in ruime mate aanwezig en boven- kan in het Oudeschilder dorpshuis rt worden beoefend", aldus het jslid. Belastingverhoging de meeste door B en W voor telde belastingverhogingen is de D het eens, hoewel duidelijk in de roting naar voren dient te komen de verhoogde opbrengst uitslui ten goede komt aan het af- jproken doel. Verder vindt de VVD het verhogen van belastingen in ;oekomst geen automatisme mag rden. Bezwaar maakte Erna Eelman :n de verhoging van de begraaf- iten met 20%. Zij stelde 10% voor ede kostenbesparing op het on- Ihoud door privatisering ervan. Ook verhoging van de reinigingsrechten t 18% vindt Erna te ver gaan. De jó voor onderzoek naar vormen van Iverwerking kan volgens de VVD rden teruggebracht tot 10%, ook adat er geen fonds behoeft te wor- n gevormd. Van dat onderzoek dient J een uitwerking te worden ver- kt, aldus het raadslid. Ze heeft in bezwaar tegen de 8% verhoging de Onroerend goedbelasting en plaatste daarbij de kanttekening dat de afgelopen jaren geen verhoging plaats vond, ondanks de 2%% waarderve- mindering die bij de hertaxatie was ge constateerd. Over het algemeen geno men wilde VVD het huidige beleid voortzetten en acht die partij het on vermijdelijk sommige belastingen te verhogen. Behoefte De VVD staat positief tegenover de bouw van sociale- en bejaardenwonin gen in de buitendorpen, wanneer er daar behoefte aan is. Erna Eelman waarschuwde daarbij dat de leefbaar heid van de dorpen niet uit het oog mag worden verloren. Ze noemde spe ciaal de recreatieve ontwikkelingen in de buurt van De Cocksdorp, waarop de gemeente zou moeten inspelen met voorzieningen. Daarbij ging ze in op de aanleg van een voet- en fietspad langs de Molenlaan, die volgens de VVD niet thuishoort op de wensenlijst, maar als een investering voor 1987 moet worden aangemerkt. Erna Eel man vertelde voor deze aanleg dekking te zoeken in onderwijsvoorzieningen, waarvoor volgens haar door de royale rijks tegemoetkomingen 739.000,— overblijft. Fietspad Een ander pad, het rijwielpad tussen. Den Burg en Den Hoorn, komt niet op de wensenlijst voor, maar dient daar volgens de VVD hoog op te worden geplaatst. In verband met de verkeers veiligheid acht de VVD het van groot belang dat dit fietspad er komt. Van belang zijn ook de toeristische fietspaden naar paal 28 en langs de Rommelpot. De provincie heeft reeds toegezegd daar geld voor uit te trek ken en Erna Eelman zei dat spoed moet worden betracht bij de uitvoering. Met betrekking tot de herinrichting van Den Burg-centrum merkte ze op dat er geen parkeerplaatsen verloren - mogen gaan, er geen parkeervoorzie ningen mogen komen in de Wezentuin en dat de Groeneplaats zó dient te worden ingericht dat de kermis er plaats kan blijven vinden. Bovendien is de VVD er geen voorstander van dat er dagwinkeltjes komen op de Groene plaats, omdat dit het huidige winkel bestand zou verstoren. Goede zaak De fractieleidster vertelde dat ze het instellen van een ambtelijke stuurgroep financiën een goede zaak vindt. Op- classificatie acht ze noodzakelijk. Daar mee wordt bedoeld het optrekken van de vergoedingen voor raadsleden en B en W. De jaarlijkse subsidie voor de Stichting Texels Museum wil het VVD raadlid voortaan halen uit het fonds recreatie en natuurbehoud. De museumnota moet behalve het NRC ook de andere Texelse.musea omvatten. ,,Deze mu sea horen niet thuis onder welzijn. Fi nanciële middelen kunnen door parti culier initiatief worden aangevuld", al dus Erna Eelman, die daaraan toe voegde dat de salariskosten van het NRC zouden moeten worden vergoed door de provincie, wegens het hoge bezoekersaantal. De VVD vindt dat er geen nieuw per soneel mag worden aangenomen door de gemeente zonder dat daar aantoon baar behoefte aan is. De besteding van de door arbeidstijdverkorting ver kregen ,,herbezettingsgelden" staat ter discussie. De saldi-reserve moet drie miljoen gul den blijven, meent de VVD. De partij steunt de subsidieregeling voor het ou de land, zolang het rijk meebetaalt. Om potentiële kopers tegen zichzelf te beschermen moeten de criteria voor de gemeentegarantie bij de aanschaf van particuliere woningen worden bij gesteld. Bij de automatisering van de gemeente-administratie is van belang ^at er meer gelet wordt op kwaliteit en financiering dan op de tijdsplan ning. Dit plaatste ze als kanttekening bij de doelstelling van de gemeente op 1 januari 1988 volledig te zijn geautomatiseerd. Taakscheiding Erna Eelman acht de taakscheiding tussen gemeente en welzijn een goede zaak omdat op deze wijze de verschil lende aspecten beter naar voren ko men. Wel moet men terughoudend heid betrachten met uitbreiding van het voorzieningenpakket op welzijnsgebied. Door het scheppen van een goed werkklimaat bij de gemeente kan daar het ziekteverzuim worden teruggedron gen. De taken van de gemeente die nen heroverwogen te worden, zodat een gode organisatiestructuur ont staat. Aansluitend daarop vroeg Erna Eelman waar de inventarisatie van het takenpakket blijft. Zonder dat is vol gens haar geen overzicht mogelijk. Woonruimte Zij staat een woonruimtebeleid voor dat erop gericht is de mensen niet te dwingen in bepaalde woningen te wo nen. Bejaarden moeten niet uitsluitend naar bejaardenwoningen worden verwezen. De fractieleidster benadrukte dat de Texelse ondernemers niet de dupe mo gen worden van verkeerswijzigingen. Daarmee doelde ze op de bereikbaar heid van sommige bedrijven. De VVD acht het zinvol de mogelijkhe den van een „toetsingscommissie jeugdwerkloosheid" uit te werken, maar vindt het daarentegen zinlóós als een dergelijke commissie functioneert bij onvoldoende vooruitzicht op werk. Landschap De verhouding landschap-landbouw- natuur mag niet verstoord worden bij de herziening van het bestem mingsplan buitengebied, meent de VVD. De partij is terughoudend wat betreft het aanvaarden van de duinen als nationaal park. De VVD heeft nl. weinig vertrouwen in het rijk bij het maken van afspraken. In verband met de recreatie-activiteiten aan de Wad denkant van Texel moet men voorzich tig zijn met het Beheersplan Recreatie Waddengebied, meent Erna Eelman. Ze vindt tevens dat de herziening van het recreatieplan van belang is voor het Texelse bedrijfsleven en verbond daaraan de conclusie dat bij investerin gen rekening dient te worden gehou den met toekomstverwachtingen. Vol gens de VVD-leidster zijn vooral de fuikaanpassing bij Teso en de samen werking tussen VVV en Texel-promotie de directe oorzaken van de toename van vervoer en recreatie. Die „bunde ling van krachten" dient structureel te zijn, waardoor via een toenamè van het toerisme op het eiland de kosten door de gemeente o.a. via de toe ristenbelasting worden terugverdiend. In dit verband noemde de fractievoor zitster tevens de buslijn Den Burg-De Koog-De Cocksdorp v.v., waar haar partij voorstander van is. Sluitingstijden Ook voorstander is de VVD van een „weloverwogen besluit, waarin alle be langhebbenden zich kunnen vinden" met betrekking tot de sluitingstijden van de horeca-ondernemingen. Volgens Erna Eelman kan er geen ach terstallig onderhoud van plantsoenen, wegen en gebouwen ontstaan wan neer men het meest noodzakelijke deel van dat onderhoud op de lange ter mijn plant. Op de begroting moet een jaarlijks bedrag voor dat onderhoud komen te staan. Wanneer er vacatures bij de gemeente ontstaan, dienen de mogelijkheden te worden onderzocht om de betreffende plaats in te vullen met gemeentepersoneel Strand Het schoonmaken van het strand door een Texelse aannemer geeft meer kans op een schoon strand, volgens de VVD. De partij stelt voor aannemers in te laten schrijven hiervoor. Uitbreiding van de bewaking van dat strand is kostbaar, maar Erna Eelman zei te vin den dat er - als er uitgebreid wordt - dat dient te gebeuren in de richting van het naaktstrand. De fractieleidster vreest dat het stop zetten of sterk afremmen van landbou wontwikkelingen tot kwaliteitsdaling van het landschap leidt. Ze zei dit in verband met de landbouwoverschot ten, die ertoe kunnen leiden dat cultuurgronden uit de produktie wor den genomen. Meer gasaansluitingen De VVD wil dat bekeken wordt of er behalve de nu (bijna) op gas aangeslo ten onrendabele gebieden nog meer daar vlakbij gelegen lokaties voor een aansluiting in aanmerking komen. Wanneer de lesgelden van de muziek school niet meer voor 20% kostendek kend zijn, moet de subsidie voor die school opnieuw overwogen worden. De sociale werkplaats De Bolder moet volgens de WD optimaal in bedrijf blijven, waarbij men let op de doelstelling. Noodzakelijk is een nieuwe noodslachtplaats om economische mo tieven en om dierenleed te voorkomen, aldus Erna Eelman, die verhoging van de bibliotheekcontributie onvermijdelijk acht als de overheidssubsidie wegvalt. Verontwaardigd Aan het einde van haar betoog stelde de fractieleidster van de VVD met lich te verontwaardiging de vraag welke criteria er worden gehanteerd bij het toekennen van subsidies aan verenigin gen. „Hebben verenigingen, die altijd om subsidie hebben gevraagd bepaal de rechten? Verenigingen die dat niet deden komen bij uw beleid niet meer in aanmerking. En verenigingen, die bepaalde verplichtingen aangingen, hebben die méér recht dan verenigin gen die dat niet deden?" Van een aan de Willem van Beie- renstraat geparkeerde auto werden in de nacht van donderdag op vrijdag de antenne en een ruitenwisser vernield. Het voertuig is eigendom van een 22-jarige inwoner van Den Burg. Dit jaar zal de volkskerstzangdienst ge houden worden op 18 december om 20.00 uur in de Nederlands Hervormde kerk in Den Burg. Het programma is als volgt: Bij het binnenkomen speelt Musica Texla. Openingswoord Samenzang: Hoe zal ik u ontvangen 1-5 Singers of the Lord: Daar ruist langs de wolken; Nu daagt het in het oosten. Samenzang: Nu zijt wellekome: 1-2-3 Musica Texla: Suite van kerstliederen. Kinderkoor de Waddensingers: kijk eens om je heen; Kindeke, met harp- begeleiding door Daniëlle Schilling. Teksten Wijkje v.d. Berg. Samenzang: Komt, verwondert u hier mensen 1-2 Gospeltrain: In de stad van Koning David; God rest you merry gentlemen Samenzang: Maria die zoude naar Bethlehem gaan Kinderkoor de Waddensingers: Maria; In een zonnestraal Samenzang: Op u mijn Heiland blijf ik hopen 1-2. Singers of the Lord: Sei willekommen; Er is een roos ontloken Interludium Gospeltrain: Sortez Bergers; Nowell. Slotwoord Samenzang: Ere zij God. ndat het Natuurrecreatiecentrum niet alleen een sociaal- Iturele functie heeft, maar ook een toeristische trekpleister zou deze voorziening gesubsidieerd moeten worden uit toe- tische inkomsten. Dat is de mening van de CDA-fractie in de meenteraad, die vanmiddag bij monde van Ate Rienstra orstelde geld voor de musea te putten uit de toeristische ;erve. is het fonds dat „gevoed" rdt met een deel van de op- ngst van toeristenbelasting. Dbleem is dat dit fonds door gro- uitgaven in de afgelopen jaren genoeg is uitgeput. Daarom )et het volgens het CDA extra irden gevoed door het percenta- te verhogen van het deel dat nuit de toeristen- en woonforen- nbelasting naar dit fonds toe- )eit. Het CDA zal dan ook een rgelijk voorstel doen. enstra sprak de hoop uit dat de ge- ïente bij het behartigen van haar za- n de financiën niet al te zeer een minerende rol spelen, maar ook ndacht besteedt aan immateriële za- Hij vroeg zich af of de blijkbaar snemende onveiligheid op Texel iets maken heeft met drank-; drugs- en kverslaving of dat er sprake is van rlaagd normbesef. Ook de baldadig- id werkt ergernis op bij de burger mals onverantwoord rijgedrag van ïggebruikers. Te hopen is dat het rkeersplan in samenhang met een tere mentaliteit van de weggebruiker 'zal dragen aan de verkeersveilig- iid. Rienstra merkte op dat de bezoe- rs van gokautomatenhallen niet altijd n de minimumleeftijd voldoen: bete controle is hard nodig. enstra zei te hopen dat de automati- ring en herinrichting van het ge- lentehuis verbeteringen zullen zijn, lardoor het ambtelijke apparaat nog ter zal functioneren naar de burger e. Veel werk wordt veroorzaakt door- t vanuit de raad steeds vaker om al- lei informatie wordt gevraagd, •oms vragen wij ons af of wij ons in deze ook enige beperking moeten opleggen". De brandweer wordt nu voorzien van betere communicatiemiddelen. Rienstra vroeg of ook de kleding, in het bijzonder het schoeisel van de brandweerlieden aan de eisen voldoet. Spreker informeerde hoe lang het bij het huidige tempo nog duurt voordat alle bedrijven aan brandpreventieregels voldoen. Hij vond het vooral belangrijk voor logiesverstrekkende bedrijven, in het bijzonder kampeerboerderijen en uitgaansgelegenheden. Het CDA is bezorgd over de ontwikke ling van de markt in Den Burg. Vooral in de winter blijven steeds meer koop lieden weg. Rienstra: „Misschien moe ten we wat doen om de markt voor de standhouders aantrekkelijk te maken". Spreker informeerde of de nieuwe kampeerverordening al voor het ko mende seizoen in werking zal treden. Het zou de kwaliteit van het kamperen ten goede komen. Tegelijk zou het kamperen bij de boer geregeld moeten worden. Het CDA zal zich blijven verzetten te gen ontwikkelingen zoals de aanwij zing van relatienotagebieden, waardoor de agrarische bedrijfstak en de agrari sche loon- en toeleveringsbedrijven nog kwetsbaarder worden gemaakt. Rienstra constateerde echter dat de betrokken agrariërs toch met de maat regelen akkoord gaan als gevolg van de quotering in de landbouw en de geboden hoge grondprijzen. Woningbehoefte? Met kennelijke twijfel vroeg Rienstra zich af of het woningbehoefte onderzoek welk correct aangeeft hoe veel woningzoekenden er nog zijn. Het CDA heeft de indruk dat het reële aan tal niet erg groot meer is, hoewel nog niet hoeft te worden gevreesd voor leegstand. Er zou in de toekomst meer aandacht besteed moeten worden aan woningen, die voor ouder wordende mensen langer bewoonbaar blijven. Er zal ook meer moeten worden gedaan aan renovatie van bestaande woningen. Rienstra informeerde hoe het staat met de ontwikkeling van het beschermd dorpsgezicht van Den Hoorn. Er zal daar veel gerenoveerd moeten worden, wat goed is voor de leefbaarheid en de toeristische aantrekkelijkheid. Rienstra betreurde dat het college om met een sluitende begroting te komen 750.000,— minder wil besteden aan monumenten. Hij hoopte dat volgend jaar het oude bedrag van twee ton weer zal worden opgevoerd voor dit doel. Werkgelegeheid Het CDA is niet erg optimistisch over de toekomstige werkgelegenheid op Texel. Het ging het afgelopen jaar we liswaar de goede kant op, maar binnen afzienbare tijd verdwijnt de waterfa- briek (verlies 14 arbeidsplaatsen), de zuivelfabriek (25 arbeidsplaatsen), krimpt Rijkswaterstaat is, gaat de uit breiding bij Texvis waarschijnlijk niet door en zullen de thans overspannen bouwactiviteiten op het eiland afne men. Het kan niet anders of door dit alles zal de werkloosheid weer toene men. Als mogelijkheden om de struk- turele werkgelegenheid op te vijzelen, zag Rienstra woningrenovatie en ver dergaande toeristische ontwikkeling. Strandreiniging Het CDA is bezorgd over de gebrekki ge strandreiniging. Een schoon strand in het seizoen is noodzaak. Deze zaak moet daarom goed worden aangepakt en het CDA wil dat het reinigingswerk wordt uitbesteed aam één bedrijf, aan te wijzen na inschrijving. Bezorgd is het CDA ook over de ge meentelijke financiën in de toekomst. De reserves worden momenteel „zwaar" aangesproken. Dat moet een keer ophouden en het betekent ook rentederving. Verder zijn in de ont werpbegroting enkele forse kortingen toegepast: het terugbrengen van de bijdrage voor monumentenrestauratie en de nieuwe bijdrageregeling geven samen een verlaging van meer dan een ton. Daar komt ook nog het schrappen van de verbetering van de Ruigendijk bij. Met name dat laatste wekt verontrusting bij het CDA. „Ko men we wat het onderhoud van de wegen betreft niet in de gevarenzone? Er is de laatste jaren al veel minder as falt gebruikt dan nodig was en dat geeft te denken". In de toekomst zou den wel eens enorme bedragen voor wegreparatie nodig kunnen zijn, mede door de toenemende asdruk van de vrachtwagencombinaties waar veel we gen niet of nauwelijks op berekend zijn. Rienstra vroeg zich af of het niet wenselijk is om kwetsbare wegen na een vorstperiode af te sluiten: de zg. opdooiregeling. Al met al vindt het CDA dat de nu ter tafel liggende ge meentebegroting een geflatteerd beeld geeft. Er zal verder bezuinigd moeten worden om in de toekomst voldoende middelen te hebben. De taktiek om jaarlijks 1% te bezuinigen kan een tijd worden toegepast, maar er komt een eind aan. Dit „blinde" systeem zal ver vangen moeten worden door alle on derdelen afzonderlijk te bezien en keu zes te maken. Die keuzes kunnen in houden dat kortingen worden toege past maar dat bepaalde taken ook he lemaal worden afgestoten. Ook privati sering van bepaalde activiteiten zal on derzocht moeten worden. Een doel op zichzelf mag het niet zijn. Het mag al leen als met behoud of verbetering van kwaliteit besparingen bereikt kun nen worden. Met de extra verhoging van het reini gingsrecht gaat het CDA akkoord, om dat er voor de vuilverwerking in ieder geval een belangrijke voorinvestering nodig zal zijn, welk systeem voor ver werking in de toekomst ook wordt gekozen. Scholen Rienstra wilde weten hoe het zit met de aanpassing van de basisschool in Oudeschild en informeerde of er bij scholingsmogelijkheden zijn voor Texel se leerkrachten en of daarvan gebruik wordt gemaakt. De CDA-fractieleider pleitte voor meer vrijheid voor de scholen wat betreft eigen bestedingen. Leerlingenstop? Inzake de school van De Waal vroeg Rienstra zich af of het geen tijd wordt hier een leerlingenstop af te kondigen. En hij wilde weten hoe het college denkt over overname van de Rijks scholengemeenschap. Ook had hij vra gen over het Keesom-Studiefonds, on der andere of de eisen zijn aangepast aan de nieuwe regeling voor de studiefinanciering. Sprekende over cultuur en recreatie wees Rienstra erop dat ook hier priori-"* teiten gesteld zullen moeten worden en op de mogelijkheid om meer over te laten aan particulier initiatief. Een inzicht in het functioneren van vrijwilli gers in diverse sectoren moet er spoe dig komen in de vorm van de nota vrijwilligersbeleid. Bezuiniging is wel licht ook mogelijk door efficiënter ge bruik van sportaccommodaties. De te rugloop van de ledentallen bij voetbal- verenigigen veroorzaakt financiële moeilijkheden, waarvan de gemeente straks mogelijk de consequenties on dervindt. Moet hier gestreefd worden naar fusies? En zouden sommige sportvelden buiten gebruik gesteld kunnen worden! Rienstra zei te hopen dat de excploitatie van zwembad Mo lenkoog straks voordeliger zal uitpak ken en stelde vast dat het zwemonder wijs in samenwerking met de vakleer krachten op goed peil staat, al vroeg hij zich af of dat zo kan blijven. Het zelfde wilde hij weten ten aanzien van het bewegingsonderwijs op de basisscholen. De gemeente berekent de door het rijk toegepaste korting op uitkeringen ten behoeve van club- en buurthuiswerk dit jaar nog niet door. Rienstra wilde weten hoe het college daarvoor dek king heeft gevonden. Het CDA stelt voor de openstelling van de oudheidskamer uit te breiden, mogelijk met behulp van vrijwilligers van folklore of de historische vereni ging. De inkomsten zouden dan meer in overeenstemming met de kosten kunnen komen. Andere vragen die Rienstra stelde wa ren: wat zijn de gevolgen als de on dernemers niet over de brug komen met hun bijdrage voor de Texelpromo- tie? Heeft de lokale omroep nu haar begroting ingediend? Dit zou voor 1 november j.l. al gebeuren. Rienstra wilde ook weten welke gevol gen voor het lokale beleid de wijziging van het sociale stelsel heeft. Het CDA vindt dat „De Buureton", nu een projekt dat wordt geregeld vanuit Den Helder, een zelfstandig gemeente lijk projekt moet worden. Van het ge bouw wordt enthousiast gebruik ge maakt, maar er moet wel veel geld op worden toegelegd. „Voldoen de tarie ven wel aan de normen en zijn de kantine-inkomsten dekkend? Andere bejaardenbonden dan de Anbo zouden wellicht ook gebruik kunnen maken van het gebouw. Rienstra informeerde of de gezins- en bejaardenzorg op Texel haar werk op Texel aan kan en vroeg of het nieuwe vestigingsbeleid voor huisartsen gevol gen heeft voor Texel. Zou het kwali teitsverbetering kunnen betekenen van huisartsen wat betreft hun dienstverle ning aan toeristen? De CDA fractielei der was ook benieuwd naar de rol van de gemeente in de jeugdgezondheids zorg, die de jeugdtandverzorging over neemt. Hij wilde verder weten of op Texel een dépendance van het Gemini- ziekenhuis gevestigd zou kunnen wor den voor een bepaalde categorie pa tiënten die langdurig verpleegd moeten worden. Verslavingen Texel heeft niet alleen te maken met drank- en drugsverslaving die bestre den moet worden, maar ook met gok verslaving. Al deze verslavingsvormen werken criminaliteit in de hand. „Het is erg belangrijk dat de gemeente hier in een actief en stimulerend beleid voert. Laten we hopen dat de werk groep die net van start is gegaan, zin vol werk zal verrichten", zo besloot Rienstra zijn algemene beschouwing.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9