Meschilders mogen tonen n/at ze waard zijn Ziekenfonds redelijk stabiel in woelig jaar meld voor sportzaal beschikbaar gesteld Onzekerheid over aanvullende verzekering Eindelijk lokaal in De Waal Kerstdrive bridge Zingen onder de kerstboom in De Koog "T Felicitas gaat nu ook Texel bezoeken Ouwe Sunderklaas zat Texelse bowlers dwars gg RIJ DAG 19 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 19 indanks krachtig verzet van het college heeft de gemeente- aad woensdagavond het voorstel van Dirk Terpstra aangeno- len om geld beschikbaar te stellen voor de exploitatie van en gymnastieklokaal in Oudeschild. Het kwam neer op het jezeggen van jaarlijks f30.000— wat ongeveer het exploita- etekort is van de f632.542— kostende zaal. Het laatste deel van het noodlokaal in De Waal bracht bij de plaatsing wat problemen; een abeel moest het ontgelden. vond dat de gemeentetimmerlieden de apparatuur van De Bolder maar moe ten gebruiken. Barendregt legde uit dat dit niet mogelijk is. De door ge meentewerken gewenste frees is spe ciaal voor het maken van kozijnen, die moeten beantwoorden aan Komo- keureisen. Het voorstel van Poster om van de freesmachine af te zien kreeg alleen steun van zijn eigen fractie en werd dus met 11—3 verworpen. Posters voorstel om een benzine- en gasoliepomp die gemeentewerken no dig heeft zonder bedrag als „p.m." op de investeringslijst te zetten, omdat hij meende dat oliemaatschappijen zulke pompen gratis beschikbaar stellen, kreeg 4 stemmen en werd dus"ook verworpen. Barendregt zei dat hij evengoed de pompen wel gratis zal proberen te krijgen. De eigen bijdrage voor het door de tandarts laten aanbrengen van kroon- en brugwerk zal voor aangeslotenen bij het Ziekenfonds Texel per 1 janu ari worden verhoogd van f150— naar f300— per „element". Dat bedrag werd in het recente verleden reeds gehanteerd, maar was in verband met de dreigende opheffing van de aanvullende verzekering (AV) bij het Texel se ziekenfons gehalveerd. De haast om de tot forse omvang gegroeide aanvullende verzekeringsreserve te verminderen is momenteel niet meer zo sterk aanwezig. De onzekerheid over het voortbestaan van de AV blijft echter bestaan. Het noodlokaal voor de Redmer IJskaschool in De Waal staat. Reeds enkele weken geleden wa ren er berichten dat het onderweg was, maar helaas moesten leerlin gen en leerkrachten geduld op brengen omdat de overtocht vanaf Den Helder moest geschieden met de grote Molengat, die buiten be drijf was. De drie delen van het lo kaal pasten, inclusief de lorry's, niet in de Marsdiep of Texelstroom. Het lokaal wordt gehuurd van Jarino BV uit Roden in Drente en daar moest het ook vandaan komen. In drie delen werd het op speciale lorry's ge transporteerd. Met de steun van de rijksoverheid zou het niet zo'n dure aangelegenheid hoeven zijn, want die vergoedt de huur van het lokaal. Toch kost het de gemeente f17.000,— om dat de stichtingskosten (vervoer en het neerzetten) ervan zo duur zijn. „Als het een paar jaar blijft staan, kunnen we dat bedrag uitsmeren", vertelde wethouder P.A. Zegers van welzijn, die bij het neerzetten van het lokaal aan wezig was. „Maar misschien is het lo kaal maar een jaar nodig en dan is het een heel bedrag." Het enige probleem bij het plaatsen van het derde lokaaldeel vormde een iets overhangende abeel. Terwijl het deel in de touwen van de Meyert Boon telekraan hing, werd een flinke tak van de boom afgezaagd en paste alles precies. evens wordt ervan uitgegaan dat et restant pensioenreserve van de oormalige welzijnsstichting f397.812,— voor dit projekt be- chikbaar wordt gesteld en dat de ludeschilders zelf zorgen voor gra- is beheer en een financiële bijdra- e van 755.825 let voorstel werd met acht tegen zes temmen aangenomen. Tegenstanders tören de wethouders alsmede de ladsleden van CDA en VVD. Ie collegeleden lieten geen middel on- eproefd om de raad ervan te overtui- en dat het heel onverstandig was om onder uitvoerig nader onderzoek naar e exploitatiemogelijkheden en de ge- olgen voor andere sportakkommoda- ies op Texel de sportzaal tot stand te irengen. Doelpunten fooral wethouder Piet legers stelde ich te weer. „Dit is niet te overzien, ien onbegrijpelijk besluit. U gedraagt ich als een elftal dat alleen maar loelpunten wil verzamelen", legers partijgenoot Ate Rienstra zei liet bij voorbaat tegen de Oudeschil ler sportzaal te zijn en voelde ook wel roor de financiering, die Terpstra had voorgesteld, maar hij wilde eerst on- lerzoek alvorens besluiten te nemen, lij stelde daarom voor, hangende die leslissing, het pensioengeld van de (Velzijnsstichting voor dit doel vast te louden. Jurgemeester Schipper waarschuwde iok krachtig tegen overhaaste beslui- en. „U zegt: dit is een voorziening lie in brede kring wordt gewenst, l/laar wie is die brede kring? Het is on- nogelijk om zo'n besluit te nemen :onder onderzoek naar allerlei omstan- - iigheden die op de lange termijn van nvloed zijn op de exploitatie. Ook de jevolgen voor andere sportakkommo- iaties moeten worden bekeken". Oud plan ferpstra en de andere voorstanders van het plan herinnerden er echter aan dat het plan voor de Oudeschilder gymzaal helemaal niet nieuw is. Ruim twee jaar geleden is het al aan de orde geweest in de raad; het was een ad vies van B en W en die gingen er toen dus akkoord me. Dat het niet doorging was omdat er toen geen middelen waren om de investering mo gelijk te maken; die zijn er nu wel. Die middelen bestaan dus uit de reste rende pensioenreserves van de Wel zijnsstichting. Terpstra had in zijn alge mene beschouwing die hij de middag tevoren had gehouden, voorgesteld om de door hem overbodig geachte verbouwing van dorpshuis De Wiele waal niet te laten doorgaan en de in vesteringssubsidie van f57.500,—, die daarvoor was bestemd, ook in de Ou deschilder sportzaal te steken, waar door het door de gemeente te vergoe den exploitatietekort nog lager zou worden. Woensdag bleek echter dat Terpstra daarvan had afgezien, want hij liet geen protesten meer horen te gen het toekennen van dat geld aan De bridgeclub houdt zaterdagavond de jaarlijkse drukbezochte kerstdrive, wel ke om acht uur van start gaat in hotel De Lindeboom in Den Burg. De drive staat ook voor niet-leden open tegen betaling van f7,50 inschrijfgeld. Er zijn mooie prijzen beschikbaar en na af loop is er gelegenheid tot dansen. In De Koog zal woensdagavond 24 december een kerstmanifestatie in de open lucht worden gehouden: zingen onder de grote kerstboom op het dorpspleintje tegenover de kerk. Het is de eerste keer dat de dorps commissie een dergelijke kerstsamen komst organiseert. Gehoopt wordt dat veel Kogers aanwezig zullen zijn om mee te doen. Begonnen wordt o'm 19.00 uur met in strumentale muziek door muzikanten van Kon. Texels Fanfare en Excelsior. Dan volgt een inleidend woord en worden merendeels bekende kerstliede ren gezongen, afwisselend door pu bliek en kinderen van de Luberti- school. De samenkomst duurt onge veer een half uur. De Wielewaal, omdat inmiddels duide lijk was geworden dat er voor een ho ger exploitatietekort van de zaal in Ou deschild ruim voldoende dekkingsmo gelijkheden waren. Afschuw Wethouder Zegers kon haast geen woorden vinden om zijn afschuw over deze „ommezwaai" tot uitdrukking te brengen. Hij waarschuwde ook dat de pensioenreserve van de Welzijnsstich ting op dit moment nog niet beschik baar is. Waarop Terpstra reageerde door een voorbehoud te maken. „Als dat geld er niet komt, gaat de sport zaal niet door". Hetzelfde geldt voor de toegezegde inbreng van de Oude schilders. Die moeten zich nu waarmaken". Tine Krijnen zei de sportzaal te zien als een primaire behoefte van het on derwijs in Oudeschild. Het gaat om een heel gewoon gymlokaal van 9 x 15 meter, geen grote sporthal. Het is niet overdreven dat Oudeschild, in grootte het tweede dorp van Texel over zo'n akkommodatie gaat beschikken". Tine Krijnen vertolkte het wantrouwen van een deel van de raad jegens het colle ge inzake de belofte om het pensioen geld te willen reserveren voor de sportzaal in afwachting van nader on derzoek. Ze herinnerde aan de toezeg ging die het college destijds zou heb ben gedaan dat het geld dat bij ver koop van het ZMLK-gebouw vrijkwam, voor onderwijsdoeleinden beschikbaar zou worden gesteld. Maar dat is nooit gebeurd; het geld werd voor iets an ders gebruikt. De raad wil zoiets nu voorkomen en snel harde besluiten nemen. Straks spijt Rienstra zei dat hij Oudeschild best een gymzaal gunt en dat hij ook ak koord wilde gaan met het reserveren van pensioengeld daarvoor, maar dat wel de financiële gevolgen bekend moeten zijn. Hij vreesde, mede met het oog op het slinkende aantal ge bruikers van sportakkommodatie elders op Texel, dat de gemeente straks op draait voor de tekorten. „Over een paar jaar zeggen we: hadden we dat pensioengeld maar nooit gehad". Na een schorsing, een der vele in deze bëgrotingsvergadering die totaal elf uur, een middag en twee avonden, had geduurd) deed wethouder Zegers een laatste poging om de volgens hem overhaaste beslissing tegen te houden. Hij stelde voor te besluiten dat de pensioenreserve wordt gereserveerd voor de Oudeschilder gymzaal, maar dat eerst alle voors en tegens worden onderzocht om zo tot een beter onder bouwd voorstel te komen. Terpstra wilde daarvan niet weten, bang dat de zaak op de lange baan zou worden geschoven. Hij wilde vast gelegd zien dat jaarlijks f30.000,— be schikbaar is voor de gymzaal en dat de zaal er komt onder voorwaarde dat de Oudeschilders hun toegezegde me dewerking geven en dat het pensioen geld inderdaad beschikbaar kan wor den gesteld. Dat werd in stemming gebracht met het gemelde gevolg. Wethouder Schilling toonde er zich te leurgesteld over dat de raad blijkbaar geen vertrouwen stelt in het college. De jaarlijkse bijdrage van 30 mille wordt op het zg. strukturele gedeelte van het investeringsplan gezet. Dat in vesteringsplan werd op nog meer pun ten door de raad gewijzigd. Buitenheim De aanpassing van de kruising bij Bui tenheim (voor f75.000,— gaat niet door. Er was veel verzet tegen, nu ook van de kant van Ate Rienstra, die de avond tevoren nog dacht dat de aan passing ook wel voor de helft van het bedrag zou kunnen, maar direkteur Doppenberg van gemeentewerken had hem inmiddels uit de droom geholpen. Raad en B en W kwamen overeen dat het geld wordt gereserveerd voor ver- keersdoeleinden. Ook zegde het colle ge toe dat het voorstel om in de dorpskernen rijwielstallingen te maken, welwillend zal worden bekeken, waar bij desnoods gebruik kan worden ge maakt van het aanvankelijk voor de Buitenheim-kruising voorgestelde bedrag, Het besluit om een investeringssubsi die van 757.000,— beschikbaar te stel len voor Dorpshuis De Wielewaal was genomen voordat sommige raadsleden zich dat zelf realiseerden. Het bedrag was namelijk opgenomen in het so ciaal cultureel jaarprogramma, dat eer der op de avond door de raad was vastgesteld. Het later weer schrappen van het bedrag zou door de betrokke nen bestreden kunnen worden door naar de Arob-rechter te stappen. Het voorstel van Peter Bakker (PSP) om voor het starten van een kunstuit leen in de Doopsgezinde Vermaning in Den Hoorn 710.000,— uit te trekken, kreeg slechts de stemmen van Peter Bakker zelf, de PvdA-fractie en Tine Krijnen van Texels Belang, zodat het met 8 tegen 6 stemmen werd verwor pen. De zaak is echter niet van de baan. Zegers beloofde de voorgestelde bestemming voor de Vermaning aan de orde te zullen stellen in de discus sie over de toekomstige museumont wikkeling op Texel. Bakker trok zijn voorstel om 720.000,— beschikbaar te stellen voor het op zon dag open houden van het.Natuurre- creatiecentrum in nadat de wethouder had beloofd dat ook dit onderwerp in de museumdiscussie wordt meegeno men. Zegers zegde verder toe dat hij de behoefte aan een spreekuur van een sociaal-juridisch raadsmens zal pei len en Bakker trok daarop zijn voorstel in om zo'n spreekuur direct in te stellen. Mevrouw Nel Eelman van het CDA is nog steeds ziek, waardoor het moge lijk was dat de stemmen staakten. Dat gebeurde toen Erna Eelman-van der Kooi (VVD) voorstelde het door haar gewenste fiets-voetpad langs de Mo lenlaan volgend jaar als urgent in het investeringsplan op te nemen. Akkoord gingen Barendregt, Posten, Krijnen, Van Asselt, Rienstra, Huitema en Erna Eelman zelf. Als gevolg van deze 7—7 uitslag komt het voorstel de volgende vergadering opnieuw aan de orde. Het Molenlaan-pad kost ongeveer drie ton. Wethouder Schilling wilde eerst onder zocht zien of het pad wel nodig is. Door andere verkeersmaatregelen zou de situatie wellicht ook verbeterd kun nen worden. Peter Bakker dacht er ook zo over en wilde het voorstel daarom niet steunen. Het bedrag dat in het investeringsplan stond voor de overkapte zoutopslag bij de gemeente was te laag en werd met aller instemming opgetrokken tot 745.000,-. Gerbrand Poster had bezwaar tegen de houtfreesmachine die gemeentewerken voor 733.000,— wil aanschaffen. Hij Dat kwam dinsdagavond naar voren op de jaarlijkse algemene vergadering van verzekerden-vertegenwoordigers en medewerkers van de onderlinge waar borgmaatschappij Het Ziekenfonds Texel u.a., gehouden in De Witte Burcht. De bijdrage voor genoemde tandheelkundige verstrekking werd dus weer tot het oude niveau opgetrokken, maar een andere verstrekking werd op verzoek van de vergadering juist enigs zins uitgebreid. De tegemoetkoming in de aanschafkosten van brilleglazen van 725,— per glas zal namelijk ook van toepassing worden op contactlenzen. Aanvankelijk was voorgesteld om te vens een bedrag te gaan uitkeren voor de vaak dure brilmonturen, maar dat plan werd gewijzigd ten faveure van contactlenzen. Belangrijkste punt van discussie vormde het voortbestaan van de AV waaruit onder meer voornoem de verstrekkingen worden gedaan. Vrees Gevreesd werd dat met de stelselwijzi ging die op 1 april dit jaar inging de AV bij het Ziekenfonds Texel zou ver dwijnen. Aan de eis van een minimale reserve van 71 miljoen zou het kleine (ca. 6000 leden) ziekenfonds nimmer kunnen voldoen. De vrees bleek onge grond; toetreding tot het Aanvullings fonds Alkmaar was niet noodzakelijk. De onderhandelingen met het regio naal Ziekenfonds Noordholland-Noord konden daarom worden afgebroken. Momenteel zijn er onderhandelingen gaande met alle Noordhollandse zie kenfondsen over het onderbrengen van de AV-reserves in een gezamenlijk, re gionaal fonds. Mocht dit resultaat niet worden bereikt, dan zou het overleg van het Texelse ziekenfonds met Noordhollad-Noord weer kunnen wor- den vervolgd. Dat hangt echter ook af van de bepa lingen in de nieuwe Wet Toegang Ziektekostenverzekering, die naar ver wachting niet eerder dan 1 juli 1987 zal ingaan. Het is nog niet bekend voor welke verstrekkingen dan een eigen bijdrage zal worden ingevoerd. Herver zekering van die eigen bijdragen via de aanvullende verzekering lijkt hierdoor reëel. Waarschijnlijk is, dat de mensen het risico van bijvoorbeeld het zelf moeten bekostigen van de eerste drie dagen ziekenhuisopname willen verze keren herverzekering van de eigen bijdrage). Dat heeft mogelijk een ho gere premie tot gevolg, waardoor het ziekenfonds grotere concurrentie ondervindt. Particulier In zijn jaaroverzicht wees directeur C. Vrieswijk zijn gehoor op deze ontwik keling. Hij ziet het „meer en meer in de richting van de particuliere verzeke- ringsvorm gaan". Door verzelfstandi ging van de aanvullingsfondsen kan op een andere wijze worden gewerkt, om dat die fondsen dan niet meer in de overheidssfeer vallen. „Wat de functie van het ziekenfonds in de toekomst gaat worden is op dit moment nog on duidelijk", aldus Vrieswijk. Hij ging in op de doorgevoerde stelsel wijziging: „De plannen tot matiging van kosten in de gezondheidszorg zijn doorgevoerd op een wijze die vraagte kens oproept. Niet de beoogde mati ging is gerealiseerd, maar een ver schuiving van de kosten heeft plaatsgevonden." Het aantal betalende verzekerden be droeg vorig jaar 6535 (van de gemid deld 8227 aangeslotenen, waaronder de niet-betalende groep kinderen). Door de stelselwijziging (wat afvloeiing van wriiwillin v/prypkerdnn tot np.voln had) is het aantal betalenden geslon ken tot circa 5900. Hiertoe behoren ongeveer 500 wettelijk verzekerde bejaarden. Wettelijke verzekering Ten aanzien van de wettelijke verzeke ring merkte directeur Vrieswijk op dat in 1986 het aantal verzekerden onge veer gelijk bleef. „Enerzijds is door loongrensoverschrijding het aantal ver zekerden verminderd, terwijl anderzijds een toename is te constateren van personen die gedurende een aantal uren per week werkzaam zijn en door de ziektekostenverzekeraars worden gemaand zich te laten inschrijven bij het ziekenfonds." De in de wettelijke verzekering begre-* pen bejaardenverzekering komt door de invoering van de nieuwe wet te vervallen. Voor de bejaarden is hier door een lagere maandpremie te ver wachten. De hierdoor noodzakelijk ge worden opbouw van een nieuw bestand heeft extra werkdruk veroor zaakt. Ook andere (aangekondigde en nog te verwachten) maatregelen ma ken de werkzaamheden bij het ziekern fonds niet eenvoudiger. Doorvoering van automatiseringssystemen zorgden eveneens voor aanpassingsproblemen. Premie Tijdens de vergadering werd voorts de premie voor de aanvullende verzeke ring vastgesteld. Deze werd gehand haafd op 79,— voor elke verzekerde vanaf 16 jaar. Weliswaar zijn er door de stelselwijziging minder verzekerden, maar tevens wordt hierdoor minder be roep gedaan op de verstrekkingen. Overeengekomen werd dat de premie in de loop van het jaar kan worden aangepast, als de herverzekeringsmo- ^Korrdememers-aktiviteiten,^^ Felicitatiedienst Felicitas komt van af 1 januari ook naar Texel toe. In de dertig jaar dat deze reclame- organisatie in Nederland opereert was dat door de te hoog bevonden kosten nog niet gebeurd. De laatste tijd werd Felicitas echter steeds vaker benaderd door Texelse winkeliers. Door deze groeiende vraag wil Felicitas nu gaan probe ren om ook op het eiland een markt te veroveren. De naam van de organisatie zal niet al le eilandbewoners bekend in de oren klinken. Zoals uit de naam al blijkt ver zorgt Felicitas felicitaties. Hiervoor ko men in aanmerking aanstaande ge huwden, moeders van pasgeboren ba- bies (sinds 4 maanden) en mensen die pas zijn verhuisd. Zij worden op aan vraag verrast door een Felicitas- vertegenwoordigster, die tijdens een huisbezoekje een gratis felicitatiedoos overhandigt. Inschakeling van de felici tatiedienst kan zowel door de gelukki gen zelf, als door derde die graag an deren in het zonnetje willen zetten. Een felicitatiedoos bevat een ken nismakingspakket van afwas-; schoonmaak- en andere huishoudmid- delen, bindmiddel, receptenboekjes, kruiden, flesje bier met glas, tijdschrif ten,, een folder met voordeelcoupons voor allerlei produkten en mogelijkhe den tot het opsturen van bedankkaart- jes. In het babypakket zijn enkele arti kelen vervangen door onder meer lui ers, wasverzachter, kindermeel en een opblaasdier als geschenk. Voor verhui zingen zal de felicitatiedienst voorals nog niet naar Texel uitrukken. Op Texel wordt het landelijk pakket ge presenteerd. Dit bevat diverse bekende merken, één van elk soort artikel. Het pakket is samengesteld in samenwer king met de landelijke vereniging van winkeliers. Ook de plaatselijke mid denstand kan zorgdragen voor de sa menstelling, maar op Texel is dat voor lopig nog niet het geval. Voor de win keliers betekent het in ieder geval wél een aantrekkelijke promotiemogelijk heid voor de produkten die via de Felicitas-dozen worden geïntroduceerd. „Een goede middenstand is de basis voor eventuele uitbreiding in de toe komst", aldus Henriëtte van Hamers- veld, Felicitas-vertegenwoordigster in Den Helder. Zij zal als eerste van de 450 landelijk werkzame hostessen de oversteek naar Texel wagen. Eens per twee weken, op dinsdag of op vrijdag, komt zij een dag lang bezoekjes afleg gen. Zij zal in deze krant advertenties plaatsen waarop kan worden gerea geerd. Voor afspraken is zij bereikbaar via telefoonnummer (02230) 34935, bij voorkeur 's avonds tussen zes en ze ven uur. Een groep van twaalf bowlers ver tegenwoordigde deze week de Texelse Bowlingbond op de jaarlijk se stedenontmoeting. Regio Noordholland speelde dit jaar in Heiloo. Er werd gestart met 5 heren en 5 da mes. Bij de heren begon Kees Keijzer met een leuke 188 game en bij de da mes was het Corrie van der Slikke, die met'een 186 game goed begon. Van de overige spelers waren de scores te laag en John van Schaik kwam in de ploeg om de tweede game mee te spelen. Na een slechte start kwam hij later nog goed opzetten. Klaas Veld man zette de hoogste game van de dag op zijn naam: 191. Dat er niet één 200-game gegooid is, zegt al genoeg over de slechte vorm waarin de meesten verkeerden. Vooral Peter Veldman, die anders altijd een leuk balletje gooit, kwam geheel niet uit de verf en staakte na twee ga mes de strijd... Piet Kok werd voor hem in de strijd gebracht. Jan Witte speelde een beetje onopvallend, maar maakte zijn games leuk af. Bij de da mes gooide Marjan van Schaik in het begin erg goed, maar kreeg toen con ditiegebrek. Loes Zutphen had ook haar dag niet en speelde zonder uit schieters. Daarentegen kwam Anneriet Keijzer na een slechte start goed op zetten. Mieke Flens werkte ook zonder noemenswaardige scores haar games af. Invalster Maaike Lobato zette nog een bescheiden game neer. De Bow ling Bond Texel eindigde op de voor laatste plaats. Dat iedereen natuurlijk de schuld gaf aan Ouwe Sunderklaas was logisch, maar gerechtvardigd? Komend weekend op de jaarlijkse kerstkampioenschappen moeten de Texelse bowlers bewijzen of ze echt wel bowlen kunnen. De finales begin nen zondag 21 december om 19.00 uur. Belangstellenden kunnen gratis binnenlopen om te kijken. daad in praktijk wordt gebracht. De aftredende dagelijks bestuursleden A.C.P.J. Waverijn (voorzitter) en L. v.d. Berg-Huyboom (secretaresse) ën de le den van het algemeen bestuur J. G. de Winter, G. Lely, E. van Bommel en M. Trap werden met algemene stem men herkozen,

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 21