Gemeente houdt vast aan de 47.000 „Sportzaal Oudeschild is niet verantwoord" Messiahbij kerstconcert Rose Harmony Singers Win een hel! varken van Goënga's specialiteitenslagerij WETHOUDER DAAN SCHILLING: Toernooi voor straat en buurt Reünie INAS Baad het gewicht van onze rookworstberg! Goënga, de slager die nog vakman is. Den Hoorn is dichterbij dan u denkt. Zegers houdt vast aan uitbreidinavan Wielewaal )gj VRIJ DAG 19 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 len W zijn niet van plan om het thans geldende maximum an 47.000 toeristische slaapplaatsen op Texel te verruimen. r komt spoedig een kampeerverordening, maar daarin zal og niet het kamperen bij de boer worden geregeld. Dat ge- leurt pas als de herziening van het bestemmingsplan voor net buitengebied aan de orde komt. ildus werd dinsdagavond meege- leeld door wethouder Daan Schil ing naar aanleiding van de alge- nene beschouwingen van de diver- j e raadsfracties. [chilling ging niet in op de uitnodiging im aan te geven wat er in het buiten- ebied moet gebeuren met de betrek- j elijk nieuwe agrarische bedrijfsgebou wen die daar als gevolg van de schaal- ergroting in de landbouw en het ver dwijnen van bedrijven, overtollig wor- len. Van de 400 bouwblokken die er ij lij het ontwerpen van het bestem- lingsplan waren, zijn er de afgelopen 10 jaar zo'n vijftig afgevoerd. Aan de jebouwen kon meestal een woon- lestemming worden gegeven en Schil- j ng vond het blijkbaar nog te vroeg im andere bestemmingen ter discussie e stellen conform zijn visie dat het J luitengebied van Texel zo „agrarisch" nogelijk moet worden gehouden. 3 AOT lieuw was Schillings mededeling dat iet college in principe heeft besloten j lemeentelijke AOT-aandelen over te Iragen aan de NZH. De onderhande- ngen daarover lopen nog; het ko- nend voorjaar wordt een besluit geno den. Over de werkgelegenheid bij de - \0T is het college niet somber lestemd. )p de betogen voor en tegen het na- ionale park in de verschillende alge- nene beschouwingen ging Schilling lauwelijks in. Hij kon volstaan met de lerinnering dat de parkgedachte vol lens het collegeprogramma wordt af gewezen en dat er op dit moment geen reden is om dat standpunt te lerzien. Het voorstel van Bakker om len commissie te laten instellen, wees lij van de hand. ,,Je gaat niet iets on- lerzoeken dat je toch niet wilt". Mosselen iexel krijgt een mogelijkheid om zich e verweren tegen eventuele vestiging wan nieuwe mosselpercelen van Zeeu wen. De bestaande percelen zullen ge- lespecteerd moeten worden, maar raor nieuwe percelen is een aanlegver- junning nodig en die kan door de ge meente worden geweigerd, althans zo is het geregeld in het bestem mingsplan voor de Waddenzee, waar over de provincie nog een eindoordeel moet vellen. Dat geldt ook voor de „parkeermogelijkheden" voor booreilanden. Wat de mosselproblematiek betreft zal ook een rol worden gespeeld door de Directie Visserijen, die bezig is met een nota over dit onderwerp. Brandpreventie Ook Schilling had iets te vertellen over brandveiligheid en disco's en andere horecabedrijven. Als het om nieuwe bedrijven gaat, moeten deze direkt he lemaal voldoen aan brandpreventie- eisen en het „opnemen" en „afschou wen" van bestaande bedrijven is in volle gang. Dat geldt dus ook voor kampeerboerderijen. Van de 19 in aan merking komende uitgaansbedrijven zijn er 7 opgenomen maar nog niet af- geschouwd. Schilling voelde er weinig voor om de Wezentuin opnieuw te gaan inrichten zonder dat dit gebeurt in samenhang met de herinrichting Wethouder D. Schilling van de Groeneplaats. „Het één hangt van het ander af". Aan enkele parkeer plaatsen in het park is volgens hem niet te ontkomen. De herinrich tingsplannen worden ter discussie gesteld in de commissie en er komt ook een inspraakronde voor de burgerij. Buitenheim Verbetering van het kruispunt bij Bui tenheim, zei Schilling niet als overbo dig te willen beschouwen, in tegen deel, het is een gevaarlijk punt, al is het waar dat er nog wel vijf of zes verkeersknelpunten zijn die om een oplossing vragen, maar daarvoor is geen geld genoeg. „We moeten èr- gens beginnen". Het voorstel om eerst een totaalplan van verkeersknelpunten te maken en dat in volgorde van priori teit uit te voeren, werd dus van de hand gewezen. De omstreden verbetering van de weg- kruising bij Buitenheim kwam later nogmaals ter sprake toen Ate Rienstra opperde dat een „eenvoudige" aan passing toereikend zou zijn. Die zou dan de helft kosten van het geraamde bedrag, dus 737.500,—. Peter Bakker had een nóg goedkoper voorstel: een streep op de weg en een verkeersbord zou voldoende zijn. Wethouder Schil ling stelde dat als de Buitenheimkrui- sing werkelijk veel goedkoper kan, er misschien genoeg geld overblijft om ook het fiets-voetpad langs de Molen laan in De Cocksdorp aan te leggen... Het inzamelen van milieuschadelijk af val in de buitendorpen kan volgens de wethouder het beste gebeuren door bijvoorbeeld eens per maand dit afval overal op te halen; daar wil het college wel overdenken. In zijn algemene be schouwing had Terpstra zich niet posi tief uitgelaten over de verkeersaanpas- singen bij de veerhaven. Schilling rea geerde daarop dat de constatering dat de nieuwe voorzieningen perfekt wer ken. „Ik ben daar nog elke dag blij mee". Wat betreft het door Terpstra gehekel de monumentenbeleid herinnerde Schilling er aan dat de raad dit beleid toch zélf heeft gemaakt. Volgens hem loopt het prima met het monumenten herstel. B en W hebben er volgend jaar weliswaar 750.000— minder voor uitgetrokken, maar als de raad wil dat alsnog het oude bedrag van twee ton wordt opgevoerd, kan dat. „Misschien steun ik het wel!" Verkeersmentaliteit Schilling zei het eens te zijn met Rienstra die in zijn beschouwing had geklaagd over de verkeersmentaliteit. „De haren rijzen mij te bergen als ik zie hoe sommigen van de weg gebruik maken". De wethouder zei aan de mentaliteit niet zo veel te kunnen doen; de gemeente zal wel voor een degelijk verkeersplan zorgen, gericht op het verbeteren van de veiligheid. Hoe groot de woningbehoefte thans nog is op Texel, zal blijken uit het wo ningbehoefteonderzoek dat in februari van start gaat. Op het gebied van so ciale woningbouw is er in elk geval nog veel vraag, zoals telkens blijkt als dergelijke woningen verdeeld moeten worden. De gemeente zal dan ook trachten zoveel mogelijk contingenten binnen te halen om de bouwactiviteit in die sector gaande te houden. Schil ling zei de gedachte te onderschrijven dat niet langer scherp onderscheid moet worden gemaakt tussen bejaar denwoningen, eengezinshuizen e.d. Een „universeel" type woning dat voor meerdere „soorten" woningzoekenden geschikt is, lijkt aantrekkelijk. Renovatie De voorbereidingen inzake het be schermd dorpsgezicht Den Hoorn zijn vertraagd, maar de plannen zijn nu „panklaar", zodat ze begin volgend jaar naar de commissie kunnen. Of in de toekomst op Texel meer kan worden gedaan aan woningrenovatie, hangt af van de financiële steun die de rijksoverheid wil geven. De woning bouwvereniging heeft er geen geld voor. Van de subsidieregeling die er is voor particuliere woningverbetering wordt op Texel al veel gebruik ge maakt. Wat betreft de financiële mid delen hiervoor wordt de gemeente niet Reagerend op de algemene be schouwingen zei hij dinsdagavond in de gemeenteraad dat het zeer onvoordelig is om zo'n kostbare ac commodatie te scheppen op korte afstand van Den Burg waar alle fa ciliteiten aanwezig zijn en waar in de toekomst zelfs leegstand van sportzalen dreigt. In Oudeschild gaat het om niet meer dan zes uren schoolgymnastiek per week, afgezien van het verenigingsge- bruik. Zegers vond het bovendien niet juist om de pensioenreserve van de Welzijnsstichting nu al te besteden; wat betreft de afwikke ling van de taakscheiding Welzijnsstichting-gemeente moeten nog afrondende raadsbesluiten worden genomen. Zegers zag daarentegen wél de nood zaak in van een subsidie van 757.500,— voor uitbreiding van dorps huis De Wielewaal omdat die ruimte niet alleen nodig is voor toneel voorstellingen, maar ook voor de school die in hetzelfde complex is on dergebracht. Dat door de verbouwing een volwaardige drieklassige school tot stand komt is van veel belang voor de instandhouding van de school op lan ge termijn. Volgens Zegers wordt het dorpshuis veel intensiever gebruikt dan door Terpstra was gesuggereerd in zijn algemene beschouwing. Nog onlangs had hij een lijstje gezien van de „gebruiksdichtheid". „Middenschool" Zegers zei zich te zullen verzetten te gen het plan om de Rijksscholenge meenschap aan de gemeente over te dragen. „Het is niet ons idee; we voe len er niets voor". Ook het voorstel van Tine Krijnen om te streven naar fusie van de beide Texelse scholenge meenschappen voor voortgezet onder wijs stond hem niet aan. Hij zei te vre zen dat die combinatie een soort mid denschool wordt waar veel leerlingen niet aan hun trekken zullen komen. Museum Hoopgevende geluiden liet de wet- gekort, in tegendeel er wordt juist méér geld beschikbaar gesteld. Schilling had bezwaar tegen de uitla ting van Erna Eelman dat ondernemers geen nadeel mogen ondervinden van verkeersmaatregelen. „Er zijn ook nog andere mensen dan ondernemers". Of de kermis op de Groeneplaats zal kunnen blijven na de herinrichting van dit plein, kan nog niet worden gezegd. Dat komt aan de orde bij de bespre king van het herinrichtingsplan. „Maar als er ruimte is, mag de kermis daar blijven". Een buslijn 't Horntje-De Koog-De Cocksdorp v.v. is moeilijk omdat geen geld beschikbaar wordt gesteld voor uitbreiding van de lijndiensten. Het zou alleen kunnen als andere buslijnen worden ingeperkt. Het fietspad Den Burg-Den Hoorn is alleen uitvoerbaar als er subsidie voor komt en daar ziet het niet naar uit. Hetzelfde geldt voor de verbetering van het fietspad Rom melpot. Wat betreft het geplande fietspad van De Krim naar het strand is er wél enige hoop op spoedige verwezenlijking. Volgende week dinsdag wordt in sporthal Ons Genoegen in Den Burg een „straat- en buurttoer- nooi" gehouden. Teams met kinde ren van 7 tot en met 13 jaar kun nen inschrijven. Een team moet uit vijf personen bestaan, met eventu eel een wissel. Een coach is toe gestaan maar niet verplicht. De sportraad stelt een wisselbeker ter beschikking, en een klein bekertje als blijvend aandenken, voor de buurt of straat die het toernooi wint. Op de volgende onderdelen komt men tegen elkaar uit: hockey, korfbal, tref- bal (met twee ballen), touwtrekken en estafette. Alle wedstrijden worden met vijf tegen vijf gespeeld. De aanvang is 9.00 uur 's ochtends en om 3.00 uur 's middags zal het toernooi eindigen, hoewel het kan uitlopen. De kosten bedragen 710— per team, te voldoen bij binnenkomst in de sporthal. Men dient zich aan te melden vóór maan dag: (02220) 4861. Ook mensen, die als scheidsrechter willen meedoen, kunnen dit nummer bellen. Wethouder P.A. Zegers houder horen naar aanleiding van de verzoeken van meerdere raadsleden om meer geld beschikbaar te stellen voor de stichting Texels Museum, in het bijzonder het Natuurrecreatiecen- trum. De wethouder leek de gedachte te onderschrijven dat de musea inder daad niet zijn te vergelijken met cultu rele verenigingen omdat de betekenis veel breder is. Hij kondigde aan met voorstellen te zullen komen, maar wil de zich niet binden aan bedragen. Wat betreft de musea maakte hij een eind aan een misverstand. De beleids nota die de directie van het NRC in de maak heeft en die in februari waar schijnlijk klaar is, is iets anders dan de gemeentelijke museumnota waarin het gemeentelijk museumbeleid is neerge legd. De gemeente zal de nota van de museumdirectie toetsen aan de uit 1982 daterende gemeentelijke nota. Ze gers wees erop dat het een mis verstand is dat de gemeente 741.000,— heeft gekort bij het NRC. De gemeen te betaalt nog steeds een negende van het exploitatietekort maar de andere subsidiegevers laten het afweten. Dat Het koor ,,The Rose Harmony Sin gers" geeft zondagavond in de Katho lieke kerk in Den Burg een kerstcon cert. Een groot deel van dat concert wordt in beslag genomen doorThe Messiah" van Georg Friedrich Handel waarvan het eerste deel wordt gezon gen. Daarna worden gevarieerde ca- peiia liederen gebrachtwaarvan Ca lypso Carol" het swingende" slot vormt. Het koor, dat onder leiding staat van Hanny Roos, mag zich verheugen in een grote belangstelling, zo is bij con certen in het afgelopen jaar gebleken. Evenals bij die gelegenheden wordt het koor muzikaal ondersteund door een ensemble, waarbij helaas ditmaal fagottist Winfried Gieskes ontbreekt wegens verblijf in het buitenland. De wel aanwezige leden van het ensemble zijn Hans Cadée op fluit, Coja van Ar- kel, eveneens op fluit, Gerhard Smeenk op viool en Dyo Wassink bespeelt het orgel en de spinet. Het (kerst)deel van de Messiah wordt van af de galerij gezongen, omdat daarbij het orgel wordt gebruikt. Wanneer The Rose Harmony Singers naar beneden komen, spelen de instrumentalisten door om de sfeer te behouden. De aanvang van het concert is om 19.00 uur en de toegang is gratis. Om de kosten te dekken zal na afloop een collecte worden gehouden. The Rose Harmony Singers bestaan uit de sopranen Dory Kuip, Marijke Witte, Lies Bremer en Saskia Eelman, de alten Renée Begeer, Claudia Reij, Milly Nauta (ook Lady-speaker) en diri- gente Hanny Roos. Tevens maken deel uit de tenoren Alex Kroes, Anuto Shen en Dirk Breedveld en de baritons-bassen lemke Roos, Paul Bak ker en Jaap Kreeft. Het programma luidt: Uit The Messiah (G. F. Hëndei): De verkondiging en de geboorte van Christus. 1. Inleiding met profetie; tekst: M. Nauta; 2. Comfort ye, my people; (Wees ge troost, mijn volk- Alex Kroes en Anutoshen; 3. Every valley shall be exalted; (In elk dal zal men zich verheugen) - Alex Kroes en Dirk Breedveld; het NRC als „bovenregionaal" mu seum recht zou hebben op provincie- geld, zoals Erna Eelman had gezegd, is volgens Zegers helaas niet waar. De rijkskortingen op uitkeringen voor sociaal cultureel werk heeft de ge meente Texel niet doorberekend aan het plaatselijk verenigingsleven. Er wordt dus bijgepast uit de gemeente kas. Het streven is om dat ook in vol gende jaren te doen, als het mogelijk is. Het staat echter nog niet vast dat het rijk ook in volgende jaren zal kor ten op dit terrein, zo deelde Zegers mee als reactie op een opmerking in de algemene beschouwing van Terpstra Met nadruk verklaarde de wethouder dat de gemeente momenteel niet op onderwijs bezuinigt. De gemeente geeft zelfs erg veel geld aan onderwijs doeleinden uit, onder meer 7100.000,— voor logopedie; er zijn maar weinig andere gemeenten waar dat ook gebeurt. Omroep Het bestuur van de Lokale Omroep heeft nog steeds geen beleidsplan bij het college bezorgd. Afgesproken was dat dit voor 1 november zou gebeu ren. Zegers had vernomen dat er moei lijkheden zijn en vond dat het SLOT- bestuur maar eens moest komen pra ten. De aanvraag om een ethervergun ning is inmiddels voor advisering voor gelegd aan de Omroepraad. Zegers zei het niet eens te zijn met de opvatting dat het zomerrecreatiewerk een taak is van de stichting VVV Texel promotie. Deze activiteit is in goe de handen bij de Sportraad, kan moei lijk in het promotiewerk worden inge past en moet daarom voor rekening van de gemeente blijven. Sector-budget De wethouder bleek iets te voelen voor de gedachte om de diverse secto ren van het verenigingsleven aparte budgetten toe te kennen, waardoor het subsidiëren en het korten op subsi dies billijker en logischer kan geschie den. Hij vroeg echter begrip voor de nu nog toegepaste „kaasschaafmetho de" waarbij alle verenigingen een even groot percentage moeten inleveren en voor het feit dat de gemeente de vere nigingen die voor het eerst om subsi die vroegen niet heeft kunnen helpen. Zou dat laatste wel zijn gebeurd, dan zou dit tot extra kortingen voor de „vaste" subsidieafnemers hebben ge- 4. And the glory of the Lord; (Gods glorie komt over u allen- koor; 5. But who may abide the day of his coming; (Wie zullen uitzien naar zijn komst) - Renée Begeer; 6. The people that walked in darkness; (Het volk dat in duisternis wandelt- Jaap Kreeft en Paul Bakker; 7. Herderslied - instrumentaal; 8. Rejoice greatly, o daughter of Zion; (verheugt u, dochter van Sion) - Dory Kuip; 9. Then shall the eyes of the blind be opened; (de blinden zullen zien) - Sas kia Eelman, Claudia Rey, Marijke Wit te, Lies Bremer. He shall feed his flock like a shepherd; (hij voedt zijn schapen a/s een herder). 10. Behold, a virgin shall conceive; en een maagd zal een zoon baren) - Han ny Roos O thou, that tellest good tidings to Zi on; (gij, die Sion het grote nieuws brengt) - Hanny Roos en koor. Intermezzo: Allegretto uit Trio in C- dur, Joh. Chr. Bach - Coja van Arkel, Gerhard Smeenk en Dyo Wassink. Orgelspel - Dyo Wassink 1. Away in a manger; (volkslied) - bew. Hanny Roos; 2. Gij, Heer van alle leven - T. Arbeau: tekst Hanny Roos; 3. My dancing day; (volkslied) - onbekend; 4. Maria's Wiegenlied; - Max Reg er, lemke Roos; 5. love my love; (Cornish) - Gustav Holst; 6. In stiller Nacht - Johannes Brahms; 7. Swing low, sweet chariot (negro- spir.) - bew. Yme Visser; 8. The crown of roses (oorspr. Rus sisch) - P. I. Tsjaikowski; 9. Calypso Carol (kerstfeest op Jamai ca) - bew. John Berta/ot. De Interim Algemene Schakel Oplei ding (INAS) in Den Helder bestaat binnenkort tien jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op 21 maart 1987 in „De Schalm" een reünie gehouden. De organisatie zoekt nog namen en adressen van oud-leerlingen. Opgeven bij de reünie-commissie: Postbus 2146, 1789 BD Den Helder. leid en die zouden zo'n tegenslag niet kunnen dragen en mogelijk naar de rechter lopen. Zegers zei dat subsidie geen recht is zodat dit geld niet kan worden opgeeist. Erna Eelman merkte later op dat dit tegenstrijdig is. Als een subsidie geen recht is, kan een vereniging niet naar de rechter lopen bij extra kortingen. Ook uit andere op merkingen tijdens de discussie over dit onderwerp bleek dat meerdere raadsle den het niet billijk en zelfs onrecht vaardig vinden dat verenigingen die na jaren zelf de eindjes aan elkaar te heb ben geknoopt en nu voor het eerst om steun vragen, om die reden worden afgewezen. Leerlingenstop De „leerlingenstop" die volgens Ate Rienstra mogelijk zal moeten gelden voor de nog steeds groeiende school van De Waal, vindt de schoolleiding zelf niet zo'n probleem. In tegendeel, het is altijd de bedoeling geweest de IJskaschool kleinschalig te houden en niet verder te gaan dan een levens krachtige, drieklassige school. Verder deelde Zegers mee dat het Keesomstu- diefonds ook te maken heeft met de 1% kortingsoperatie, maar gevolgen voor de uitkeringen van dit fonds heeft dat niet; die zijn zelfs verhoogd. Het fonds wordt van gemeentewege jaar lijks met 715.000— „gevoed". Er is nu nog een reserve van twintig mille. Het is inderdaad denkbaar dat de ge meente in de toekomst als gevolg van verminderde animo nog meer sportac commodaties buiten gebruik zal moe ten stellen, over een paar jaar mis schien ook sportzalen. Voor het instellen van een spreekuur van een „sociaal raadsmens" zoals door de PSP wordt gewenst, zei Ze gers weinig te voelen. „Ik ben er niet aan toe. Als je eraan begint weet je Vliet waar je eindigt". Een soortgelijk oordeel had hij over de voorgestelde cliëntenraad ten behoeve van RWW- en bijstandsgerechtigden. „We hebben al meer dan genoeg commissies". Zegers betwijfelde of de 710.000,— startsubsidie die de PSP uitgetrokken wil zien voor kunstuitleen die in de Doopsgezinde vermaning van Den Hoorn zou moeten worden onderge bracht, toereikend is. Hij dacht dat het dubbele nodig is, vroeg zich af of Den Hoorn wel een gunstige plaats is voor de kunstuitleen, maar beloofde de suggestie te zullen „meenemen" bij de bespreking van de toekomst van de Texelse musea. Het alsnog schrappen van de subsidie voor het zweefvliegtuig van de zweef- vliegclub Texel, zoals voorgesteld door Erna van der Kooi, vond Zegers niet behoorlijk. De subsidie is toegekend door de toenmalige Welzijnsstichting en de afspraak is gemaakt dat de ge meente de verplichtingen van de Wel zijnsstichting overneemt. Kom kijken naar onze vleesshow. In onze vernieuwde slagerij vindt u een ruime sortering rundvlees varkensvlees b.d. rund- en varkensvlees wild en gevogelte kip en kipdeien en natuurlijk onze specialiteit Texels lamsvlees. Telefoon 02226 - 252. Dinsdag 23 december koopavond. Vrijdagavond koopavond. Wethouder Piet Zegers vindt het niet verantwoord om in Ou deschild een dure sportzaal neer te zetten. Weliswaar zou de f632.542— kostende zaal financieel mogelijk gemaakt kun nen worden door onder meer gebruik te maken van de restant pensioenreserve van de voormalige Welzijnsstichting (zoals door de PvdA is voorgesteld) maar de wethouder acht dit geld op deze wijze niet zinvol besteed.'

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5