Belastingniveau is p Texel te laag Kerstmis 1986 )pen dag in Oost WAT IK ZEGGEN WOU.." ■IA ETHOUDER KLAAS BARENDREGT: Diefstal op veerboot Auto in de sloot Zon, maan en hoog water Eerste Kerstdag Tweede Kerstdag HAVENRESTAURANT TEXEL Het kapschandaal igjRlJDAG 19 DECEMBER 1986 1s)Rlj TEXELSE COURANT PAGINA 7 je plaatselijke belastingen op Texel zijn niet bepaald hoog te Tiemen. Wethouder Klaas Barendregt zei dinsdagavond in jJe raadsvergadering zelfs dat het belastingniveau te laag is dat het nodig is de reële belastingopbrengst te verhogen. ij gaf daarbij antwoord op een isbetreffende vraag van Dirk rpstra, die verzet had aangete- ind tegen de voorstellen tot be- itingverhoging die door het colle- zijn gedaan. Zijn woorden wa ll ook bedoeld voor Texels Be ng die geen verhoging van meer in 3% wil accepteren. „Onze be- stingcapaciteit is ver onderbe- it", vertelde de wethouder, die ingaf dat totaal 59% méér aan slastinggeld zou kunnen worden ivangen met inachtneming van richtlijnen die het rijk daarvoor seft gesteld. Hij wilde daarmee lidelijk maken dat meer dan iendmatige verhogingen minder amatisch zijn dan het lijkt, maar trachtte ook aan te tonen dat it extra belastinggeld hard nodig onroerend goedbelasting moet vol- ns het college met 8% omhoog. Daarbij dient volgens de wethouder in aanmerking worden genomen dat er drie jaar lang niet is verhoogd, zodat de verhoging gemiddeld per jaar 2% is. Als ook nog rekening wordt gehou den met het effect van de hertaxatie en de inflatie is er zelfs achteruitgang van de reëele belastingopbrengst.... De 20% verhoging van het begraaf- recht die door het college wordt voor gesteld zag de wethouder niet zozeer als een verhoging maar als een verbe tering van het dekkingspercentage. Want zelfs de verhoogde begraafrech- ten brengen onvoldoende op om alle begraaf kosten te dekken. Aanvulling Om een politiek nog interessante re den had het college besloten eindelijk eens te gaan „inhalen" wat betreft ta rieven en belastingen. Dat had te ma ken met het rijksbeleid dat op decen tralisatie is gericht. De gemeente krijgt meer taken en heeft dus meer geld het pand Oost 85 houdt de Stich- 'ng Dorpsherstel Texel zaterdag open tg. Het woninkje werd het afgelopen w gerestaureerd door aannemer Elco 'ermeu/en uit Oosterend en momen- 'el wordt daaraan de laatste hand ge- gd, zodat belangstellenden er zater dag binnen een kijkje kunnen nemen, 'et huis is officieel aangemerkt a/s wnumentaal en daarom kreeg de Itichting geld van de provincie om het \eheel te restaureren. Het streven was eveel mogelijk de oude stijl te hand- aven, hoewel de woning geheel aan eisen van deze tijd moest voldoen. 'aar mogelijk werden daarom authen- ike materialen gebruikt. Voor de chouw en in het halletje liggen oude ilavuizen, maar in de huiskamer is op vloer Amerikaans grenen gelegd, iet daaronder isolatie. De bedstee is erwijderd, maar met dezelfde houten rand zijn een aantal berghokken ge- reëerd. Op de zeer ruime zolder doen nkele oude balken nog dienst maar nderen zijn vervangen door nieuw lateriaal. Vernieuwd is ook het dak, raarop wel weer de oude dakpannen ijn teruggelegd. In de keuken waren een oude spullen voorhanden en leeft men een moderne inbouwkeuken lemonteerd. Schouw )e schouw zelf is een verhaal apart. )e originele schouw was waarschijnlijk an het begin van deze eeuw. Elco fermeulen liet er een veel ouder mo tel inbouwen, wellicht 16e of 17e euws. In de schouw zijn her en der in de muur van het huisje aangetroffen blauwe en bruine tegeltjes gemetseld. De gevels van Oost 85 zijn vrijwel ge heel dezelfde als voor de restauratie. Een stuk van één van de muren moest opnieuw gemetseld worden. In de twee kamers beneden en op de zolder is centrale verwarming geïnstalleerd. „Als ze het over een paar honderd jaar opnieuw restaureren vinden ze die cv authentiek", aldus Elco Vermeulen. Het huisje is van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur te bezichtingen. Uiter aard zijn ook aspirant kopers welkom. De prijs van het huisje komt ongeveer rond de ton te ligen. Stichting Tijdens die dag zal in deze woning de stichting Dorpsherstel Texel zich pre senteren aan de belangstellenden. De stichting werkt sinds 1981 aan het restaureren van in slechte staat verke rende panden, die belangrijk zijn voor het gezicht van Texel. Deze panden worden aangekocht, opgeknapt en weer vérkocht. De stichting werkt met geld van rijk, provincie en gemeente. Voor een deel is men afhankelijk van donaties, legaten en schenkingen. We gens het algemeen maatschappelijk nut dat de stichting beoogt, kan voor schenkingen en legaten een laag be lastingtarief worden gerekend. In de vijf jaar van haar bestaan restaureerde de stichting zo al een tiental panden op Texel. Ondanks de sombere (subsi die) vooruitzichten zijn er nog legio plannen om Texelse panden op te knappen. De stichting hoopt op steun van de gemeente. nodig. De druk van de rijksbelastingen zal als het gevolg van het afschuiven van rijkstaken naar de gemeente afne men. De gemeentelijke belastingen kunnen daardoor wat hoger worden zodat de totale belastingdruk gelijk blijft. Die argumentatie werd met kracht van de hand gewezen door Terpstra die er aan herinnerde dat de rijksbelastingen in ieder geval nog naar draagkracht worden geheven en dat is met de plaatselijke belastingen niet het geval. De PvdA-man voelde er bovendien weinig voor om op deze wijze mee te werken aan de uitvoering van het Lubbers-beleid. De wethouder stelde een diepgaande discussie over de gemeentelijke finan ciën in het vooruitzicht, samenhan gend met de voorjaarsnota die door een stuurgroep financiën zal worden voorbereid. Daarbij zal een inventarisa tie van gemeentetaken worden ge maakt en komt er meer inzicht waarop ombuigingen kunnen worden drag uit te trekken. Een opmerking van Barendregt die reactie opriep bij zijn collega Schilling, was de bewering dat verschillende in vesteringen in het verleden niet kon den worden uitgevoerd wegens het niet beschikbaar zijn van rijkssubsidie maar ook door vertragende planologi sche procedures. Schilling (verant woordelijk voor ruimtelijke ordening) daagde de VVD-wethouder uit voor beelden van dat laatste te noemen. Hij noemde er één (de verkeersaanpassing bij de veerhaven) maar volgens Schil ling was dat niet waar. „We waren op tijd klaar." st 85 vorig /aar. Oost 85 dit jaar. De wethouder beloofde dat de moge lijkheid om kwijtschelding te krijgen van plaatselijke belastingen door mid del van een „bijsluiter" onder de aan dacht van het publiek zal worden gebracht. Huisvuil Ook het reinigingsrecht gaat meer dan trendmatig omhoog, enkele jaren ach ter elkaar zelfs. Dat geld is niet voor „fondsvorming" zoals eerst is gezegd, maar is direct nodig omdat kostbaar onderzoek moet worden ingesteld naar de mogelijkheden van huisvuilverwer king of - afvoer in de toekomst: een nieuw haalbaarheidsonderzoek inzake een compostfabriek op Texel op basis van het aangepaste provinciale af- valstoffenplan, een onderzoek naar de meest geschikte plaats voor de com postfabriek of een overslaginrichting voor het geval besloten wordt tot af voer naar het vasteland en een onder zoek naar.de best mogelijke inzameling en transportmogelijkheden van de af valstoffen, met het oog op de toe komstige gescheiden inzameling van composteerbaar en ander huisvuil. De drie onderzoeken zullen ca. 7100.000,— kosten. Somber Barendregt deelde de sombere visie van Rienstra wat betreft de toekomsti ge werkgelegenheid op Texel in de niet-toeristische sector. Hoe moeilijk het aantrekken van bedrijvigheid is, blijkt nu de zuivelfabriek De eendracht Wethouder N. C. Barendregt voor heel weinig geld te koop is. Het loopt niet storm omdat ondernemers zwaar tillen aan de eilandpositie van Texel. Een troost is dat het transport van melk naar de Melkuniefabriek op het vaste land zal worden uitbesteed aan Texelse ondernemers. Tegenover het afkalven van werkgelegenheid staat toenemende toeristische werkge legenheid mede door stimulansen die uitgaan van de nieuwe passantenha ven, het zwemparadijs e.d. De we thouder zei dat de landbouw op Texel nog niet eens in zo'n erg beroerde po sitie verkeert. De toegekende melkquo ta zijn vrij fors en de grond is over het algemeen geschikt voor de teelt van produkten waarmee geen problemen zijn, zoals graszaad en erwten. Dat op Texel intensieve land bouw is bedreven, heeft bij de quote ring voor een goede uitgangspositie gezorgd; bij beheerslandbouw zou het er slechter hebben voorgestaan, aldus de wethouder. Gas Antwoord gevend op de diverse vra gen en opmerkingen vanuit de raad vertelde Barendregt dat het Gasbedrijf momenteel onderzoekt of nog meer panden op Texel kunnen worden aan gesloten en dat aan de hand van bere keningen in de samen te stellen nota „rationeel wegbeheer" nauwkeurig het bedrag zal worden bepaald dat jaarlijks aan de wegen moet worden besteed voor onderhoud. De afspraak moet dan worden ge maakt dat dit bedrag ieder jaar be schikbaar is. „Het mag geen speelbal van de politiek worden". Een bedrijfsverzamelgebouw heeft Texel al, zei Barendregt op vragen van Peter Bakker van de PSP. Hij doelde op het groothandelsgebouw in Oude- schild waarin zich in de loop van de tijd steeds meer bedrijfjes hebben gevestigd. Spreker zei dat het bedrag dat nu op de begroting staat voor een overdekte opslagplaats voor wegenzout te laag is. Het college is bereid het juiste be- Tijdens de overtocht met de Teso- veerboot, die zondagochtend om 11.05 uur vanaf Texel vertrok, werd een elec- trische bas-gitaar ontvreemd. Het mu ziekinstrument bevond zich in een aan hangwagen achter een op het autodek geparkeerde auto. De gedupeerde, een 27-jarige inwoner van Den Helder, heeft hiervan aangifte gedaan bij de Helderse politie, die de zaak in onder zoek heeft. De waarde van de gitaar, koffie en bijbehorende attributen, wordt geschat op drieduizend gulden. Op de Nieuwlanderweg, vlak bij de toevallig in de gemeenteraad volop in discussie zijnde kruising bij Buiten- heim, reed woensdagmiddag om half één een auto in de sloot. De wagen, een BMW van iemand uit De Waal en bestuurd door zijn schoondochter, was in een slip geraakt. De auto liep plaat- schade op; de bestuurster bleef ongedeerd. De zon komt 21 december op om 8.46 uur en gaat onder om 16.29 uur. Maan: 24 dec. L.K.; 31 dec. N.M. Doodtij: 26 dec.; springtij: 2 jan. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 19 december 9.59 en 22.27 Zaterdag 20 december 10.33 en 23.02 Zondag 21 december 11.07 en 23.38 Maandag 22 december 11.37 en Dinsdag 23 december 0.15 en 12.05 Woensdag 24 december 0.55 en 12.36 Donderdag 25 december 1.40 en 13.18 Vrijdag 26 december 2.41 en 14.13 Zaterdag 27 december 4.04 en 16.25 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Gezellig uitgaan in Havenrestaurant Texel, waar u uw vrienden en kennissen ontmoet. Menu a f49,50 per persoon. Mooi koud/warm buffet van Tesselse produkten met 35 verschillende gerechten. f65,— per persoon. Gaarne tijdige tafelreservering. Bel uw gastheer: 02226 - 310 gezellig, sfeervol en kwaliteit BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Hét rigoureus kappen van veldiepen langs het Waaldenburgerdijkje vraagt opnieuw om tegenspraak. Nadat de heer W. Trap (als medewerker van de Plantenziektekundige Dienst deze over bodige en dus zinloze vernietiging van natuurwaarden aan de kaak stelde (TC 2-12-86), volgde een verdediging van dit handelen door het Staatsbosbeheer (TC 12-12-86), die niet overtuigt. Werk groep Landschapszorg wil daarom nu ook haar ergernis met uitleg kwijt in „Wat ik zeggen wou..." Trap zei het al, het is als de dokter die zijn zieke patiënt doodt en ook zijn overige patiënten doodt om te voorko men dat ze ziek zullen worden. Nu lijkt de Plantenziektekundige Dienst wel wat op Geneeskundige Dienst. Het verschil is echter dat die eerste dienst niet zo zeer op het welzijn van de plant is gericht, als wel op de mens z'n economisch streven. Het gaat er om onze cultuurgewassen te vrijwaren van ziekte. Dat kan gebeuren door middelen tegen die ziekte in het gewas te gebruiken, maar ook door te trach ten alle potentiële ziektedragers of - overbrengers te vernietigen. Het hoort bij de methoden der gangbare land bouw, die werkt met chemische bestrijdingsmiddelen. Deze methoden lijken meer en meer aanvechtbaar, maar het merendeel der agrariërs ziet nog geen andere mogelijkheden. Buiten de produktiepercelen mogen dergelijke stoffen en methoden echter niet doordringen. Natuur- en milieube scherming moeten daar zeer alert op zijn, zeker waar het natuurgebieden betreft. Het SBB draagt zijn naam mee uit de tijd dat het als rijksdienst alleen de bosbouw (de landbouw der houtsoor ten) beoefende. De bosbouw kan ook met grootschalig spuiten van bestrij dingsmiddelen en andere gewelddadige middelen plaats vinden, vooral in het buitenland. Bij ons is dat minder ge worden en SBB kreeg als belangrijkste taak het beheren van natuurgebieden toegewezen. Alle rijksnatuurgebieden in Nederland zijn aan haar zorgen toe vertrouwd. Op Texel gaat dat om het hele duingebied, polder Eendracht, het Hoge Berggebied en talrijke kleinere gebiedjes. We moeten constateren dat het SBB lang niet in alle opzichten haar nieuwe functie begrijpt. Het be heren en beheersen met cultuurtech nisch ingrijpen is haar zo eigen geble ven, dat plant en dier zich niet veilig kunnen voelen. Steeds nieuwe, telkens weer veranderende en onnodige activi teiten worden ondernomen, terwijl de natuur in het algemeen slechts met rust gediend is. Het SBB dient zich echter te verzetten tegen landbouw kundige praktijken in plaats van zich nog royalistischer te gedragen dan ko ning landbouw wil. Een aantal jaren werd in de staatsbos sen de Amerikaanse vogelkers met veel motorgeraas en potten vol 2-4-5-T (ontbladeringsmiddel), als ongewenste indringer („bospest") bestreden. Nu hoeft dat niet langer en valt deze fraai bloeiende, besdragende struik of boom weer alom onder de dennen aan te treffen. Al eerder brak de perevuurbestrijding uit. Zeer veel meidoorns op Texel en elders werden geveld. Voor één boom die gedeeltelijk ziek was, ging 100 me ter gezonde bomen er aan, zowel in wegbeplantingen als natuurgebieden. Ook bij particulieren werden, eventueel onder politiedwang, prachtige bomen en schermbosjes omgehaald. Maar ja, het moest want de kweker kon het an ders in zijn tere kweekprodukten krij gen. Overigens waren er maar enkele fruitkwekers en geen boomkwekers op Texel, die schade zouden kunnen lij den. Toen het te duur werd, en het bestrijden niet hielp, werd de bestrij ding plotseling opgeheven en nu woedt het perevuur onbelemmerd. We zien zieke en dode bomen naast de gezonde staan. Sommige aangetaste bomen komen er na jaren boven op, andere blijven kwijnen. Wie er oog voor heeft, kan nu een schitterende natuurlijke selectie gadeslaan. Binnen de zich overal uit zaad ontwikkelende nieuwe boompjes zal zich in volgende generaties een grotere resistentie tegen het perevuur ontwikkelen. De gekruiste, streng geselecteerde en vaak gekloonde (negatief vermeerder de) rassen van de peer en onze andere landbouwgewassen zijn in de eerste plaats verkregen op basis van een zo hoog mogelijke opbrengst. Ze zijn daarbij zeer gevoelig geworden voor ziekten en aantastingen, omdat geen genetische mogelijkheden meer aan wezig zijn om zich aan te passen. In steeds meer gewassen worden land en tuinbouw met dit probleem gecon fronteerd. Wilde reacties gericht op het bestrijden van een ziekteverwekker door alle potentiële dragers uit te roeien, ook binnen verwante soorten, falen op den duur. Een genetische oplossing zal gevonden moeten wor den, eventueel ten koste van een deel van de opbrengst. De veldiep (Ulmus minor) en de ruwe of bergiep (Ulmus glabra) zijn de iepe soorten die van nature in Nederland (en grote delen van Europa) voorko men. Soorten die zich gedurende de evolutie samen met de iepespintkevers en de iepeziekte hebben ontwikkeld. Déze iepen kunnen die schimmelziekte dus weerstaan als die In golven over Europa trekt; wat niet wil zeggen dat daarbij niet een flinke sterfte op kan treden. Ook tegen stammen van elders (bijv. Amerika) zullen deze soorten zich door selectie en isolatie wel weten te weren. Maar het is natuurlijk onver standig om bomen aan te planten af komstig uit Italiaans zaad (zoals de heer Klaassen meldt). Het is een ge vaarlijk spel van bosbouwer en boom kweker, dat ook de inheemse stammen van onze boomsoorten bedreigd. De Hollandse iep, onze geliefde, wind vaste stads- en polderboom met zijn fraaie vertakking is een gekloonde in fantiele bastaard van de twee inheem se soorten, en staat dus uiterst zwak in zijn strijd tegen de iepeziekte. Tij dens de golf van de ziekte in de derti ger jaren zijn nieuwe (minder mooie) klonen gekweekt, die beter resistent waren. De stam van de iepeziekte, die nu heerst, tast dus Hollandse iep en veldiep aan. Zeker geen reden om de echte soort om te hakken, terwille van de gekloonde zwakkelingen, die helaas geen aanpassingsmogelijkheid hebben. Dus geen gezonde meidoorns, iepen of wat nog helpen kan, rooien, dat heeft geen zin. Op Texel is dat hele maal zonde van de bomen, omdat ze door het zware klimaat zure regen) een moeizaam bestaan leiden. Ook staan bomen die in onderling verband opgegroeid zijn, veel sterker in de strijd tegen de elementen dan vrijgeko men bomen. Boomrijtjes zo iel en open als nu aan het Waalenburgerdijk- je, hebben een slechte overlevings kans. „Vrijstellen" (wat de bosbouwer- houtteler wordt geleerd) is in het open landschap van de Waddeneilanden heel gevaarlijk. Zo gezien kan er dus ook geen achterstallig onderhoud zijn om de uitroeiïngsactie op te poetsen. Niet dunnen, niet verkneteren, niet on der de houtmot spuiten, geeft ook mogelijkheden tot het ontwikkelen van een natuurlijke ondergroei met serieuze bosplanten, zoals hier en daar reeds gebeurde. Bijplanten na het rooien zal ook slecht lukken. Zo stierven vrijwel alle veld- esdoorns die op Texel geplant werden ter vervanging van de gekapte mei doorns. Gelderse roos en beuk zullen waarschijnlijk hetzelfde lot ondergaan, Eikjes zou misschien wat zijn, maar is het SBB niet bang voor de eikeverwel- kingsziekte? Schimmel en spintkever, afkomstig uit Amerika zijn in aantocht (Natuur en Techniek, nov. 1986). Daarom SBB vragen we U heel na drukkelijk deze heilloze kap alsnog te staken! Laat staan wat staat. Laat het dijkje en het paadje wat het nu is. Maak pad en doorgangen niet breder (niet machinebreedl). Het Waalenbur- gerdijkje is een heel aantrekkelijke sliert natuurgebied met heel mooie doorkijk jes/verrassende wendingen en mooie weeltjes. Een kostbaar Texels bezit, uitnodigend tot een beschutte wande ling of fietstochtje. Nu nog. Ten dele. Werkgroep Landschapszorg Texel, (J. W. de Blok, G. C. Cadée, secr.)

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7