r an overcapaciteit )ersoneel niets gebleken Bonne Mechanisatie verbouwd en verbeterd urgemeester: Bakker Spectra i/rembad „Bos en uin" weer open MAGNETRON DEMONSTRATIE Raad besliste over „culturele" bezwaarschriften ^ondernemers - akti viteitën^ Geslaagd Geslaagd Uil J DAG 19 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 it dusver is niet gebleken dat op sommige afdelingen in het adhuis teveel personeel is. Dat neemt niet weg, dat de Ie personeelssituatie kritisch zal worden bekeken, wat mo- ilijk tot verschuivingen zal leiden. Nu al worden vacatures et zomaar vervuld, maar heeft telkens afweging plaats. it zei burgemeester A. Schipper isdagavond, reagerend op de al- inene beschouwingen die door vijf fractievoorzitters waren ge ilden, in het bijzonder naar aan- ding van de bewering van Jan Asselt van Texels Belang, die rnomen had dat op verschillende jelingen van het raadhuis sprake van overcapaciteit wat het per- neel betreft. De heer Schipper derschreef dat de organisa- structuur van het gemeentelijk paraat goed moet zijn en die or- nisatiestructuur zal dan ook bin- nkort worden bekeken en ter scussie gesteld. nnenkort begint ook de herover- eging wat betreft het takenpak- it van de gemeente; daarbij ordt dus bekeken in hoeverre ta in kunnen worden overgelaten in anderen. Bij een en ander zal raadscommissie voor algemeen organisatorisch beleid worden geschakeld. Inbreng van die kant ardt nadrukkelijk op prijs isteld. it betreft de „opklassificatie" (hoge- salariëring van gemeentebestuurders secretaris in verband met de waarte" van de gemeente) zei de rgemeester dat uit objektieve rap- et overdekte zwembad van „Bos Duin" is weer open. Dinsdag- iddag werden bad, bijbehorende stallaties en andere voorzienin- tn door mensen van Provinciale aterstaat afgeschouwd en in orde ivonden. gen aar Johan Hopster heeft onge- sr ƒ12.000,— uitgegeven om alles n de eisen te laten voldoen. Het be- igrijkste onderdeel van het aanpas- igswerk bestond uit het vervangen n de defecte afsluiters en het lei- ngsysteem. Maatregelen zijn geno- en om herhaling van de watervervui- g te voorkomen. De controle die er keer per dag moet worden uitge- ierd, geschiedt met betere appara- lur en er is zelfs een alarmsysteem jor het geval er tussentijds iets mis eat. Provinciale Waterstaat zal echter eekproefsgewijs controles blijven uit- eeren, waarbij de aandacht ook naar idere zwembaden op Texel zal tgaan. ok wat betreft het toezicht op de «emmers zijn de puntjes op de „i" ezet. Bij groepen geeft dat geen pro- leem maar abonnementshouders wor- en verzocht tenminste met twee per- onen te komen zwemmen. De winkels in Den Burg zijn as. maandag- en dinsdagavond geopend. Woensdag om 17.00 uur GESLOTEN. De Winkeliersverening Een magnetron die ontdooit, ver warmt, kookt, bakt, braadt en bruint en ook nog grillt. Zaterdag vanaf 10 uur doorlopende demonstratie. N WINKEL VOL IDE EEN De huishoudafdeling van Bakker's Ijzerhandel. portering is gebleken dat die extra zwaarte een feit is en dat naar aanlei ding daarvan het besluit tot opklassifi- catie in Den Haag is genomen. Iets dergelijks is ook gebeurd met betrek king tot de andere Waddeneilanden. Het is heel normaal dat de betaling van bestuurders in verhouding staat tot de zwaarte van hun taak. Betrokken De burgemeester toonde zich overi gens tevreden over de wijze waarop de diverse fracties de begrotingsvoorstel len hadden benaderd. „Dit weerspie gelt de wijze waarop u zich betrokken voelt bij de taak die u op u heeft ge nomen". Volgens de burgemeester die nen b en w en de raad niet als blok ken tegenover elkaar te staan, maar dienen ze elkaar aan te vullen tot een eenheid. Spreker bracht dank aan de ambtenaren, in het bijzonder die van de afdeling financiën, die ondanks ziekte in staat waren gebleken de vele stukken te produceren die voor deze begrotingsbehandeling nodig waren. De burgemeester deelde naar aanlei ding van de vragen en opmerkingen verder mee dat de financiële lasten die de gemeente ondervindt van de op handen zijnde nieuwe automatisering van de administratie weinig hoger zul len zijn dan thans en dat gebruik wordt gemaakt van de bijscholingsmo gelijkheden die er zijn voor het onder wijzend personeel. De verbetering en uitbreiding van het raadhuis komt spoedig aan de orde, met inschakeling van de raadscommissie. Deeltijd Naar aanleiding van het pleidooi van Peter Bakker voor deeltijdbanen bij de gemeente en het geven van voorkeur aan vrouwen bij het aanwerven van nieuwe krachten, zei Schipper dat niet alle functies bij de gemeente geschikt zijn om als deeltaak te worden uitge voerd. Dat bij het aanwerven van per soneel de voorkeur moet worden ge geven aan vrouwen als kan worden gekozen uit mensen met gelijke ge schiktheid, wilde hij niet hard toezeg gen, mede omdat het in de praktijk nauwelijks voorstelbaar is, dat gekozen kan worden uit een man en een vrouw die beiden precies even geschikt zijn. Liever liet de burgemeester zich leiden door het uitgangspunt: „de juiste mensen op de juiste plaatsen". Dat de gemeente geen bezwaar heeft tegen vrouwen, ook niet in staffuncties, blijkt onder andere uit het feit dat een vrouw onlangs werd benoemd tot hoofd van de nieuwe milieu-afdeling. Ombudstaak Voor het benoemen van een „om- budsmens" zoals door Bakker was ge- De gemeenteraad heeft woensdag avond een definitieve beslissing ge nomen inzake bezwaarschriften die door 14 „culturele" organisaties waren ingebracht tegen het sociaal cultureel jaarprogramma. Het bezwaar van de RST (tegen het door de gemeente niet volledig ver goeden van het zwembadtekort) werd met algemene stemmen ongegrond verklaard. Het bezwaar van Sportvere niging Texel tegen de subsidiekorting werd met 9 tegen 5 stemmen onge grond verklaard (tegenstemmers waren de PSP en de PvdA-fractie). Onge grond verklaard werd ook het bezwaar van de Meersportenvereniging met als enige tegenstemmer Bakker van de PSP. Met 9 tegen 5 stemmen werd het bezwaar verworpen dat was ingediend door de Sportraad tegen de subsidie kortingen met als tegenstemmers de PvdA en PS P-fractie. Het Texels Christelijk Mannenkoor boekte mpt 7iin bezwaarschrift tegen subsidieweigering succes want het werd met 10 tegen 4 stemmen ge grond verklaard. Alleen de wethouders en Erna Eelman vonden het bezwaar ongegrond. Hetzelfde resultaat had het bezwaarschfit van het Texels Vrouwen koor. Het bezwaar van de dansgroep Oude Dansen daarentegen werd met algemene stemmen ongegrond ver klaard evenals de twee bezwaarschrif ten van Goos Westerlaken van „Vormings- en ontwikkelingswerk". Het vonnis „ongegrond" werd daaren tegen geveld over het bezwaar van Jeugd- en Jongerenwerk met als te genstemmers de vier PvdA-raadsleden. Het bezwaar van vereniging Kindercen tra Texel kreeg echter niet alleen steun opperd, voelt de burgemeester weinig en ook ziet hij een dergelijke bemidde lingsfunctie niet weggelegd voor de beroepsschriftencommissie, aangezien die alleen de taak heeft om vast te stellen of de wet juist is toegepast. In het betrekkelijk kleine en overzichtelijke gemeentelijke apparaat is een ombuds man niet zo nodig. „Wij moeten openstaan voor klachten van de inwo ners en daardoor onze eigen ombuds man zijn", aldus de heer Schipper. Het college ziet wat betreft de strand- reiniging, die inderdaad beter en uitge breider moet worden, een duidelijke taak voor de strandexploitanten, die er ook het meeste belang bij hebben. Met hen zullen afspraken worden ge maakt; ruimschoots voor het zomersei zoen zal een regeling worden getroffen. De gemeenteraad kan er verder op re kenen dat de (brand)veiligheid in dis co's en andere uitgaansgelegenheden niet zal worden vergeten. Er komen maatregelen, onder andere tegen „overbevolking" van disco's maar ook tegen lawaaioverlast op straat. Na het vervangen van de communica- tie-apparatuur zal ook de overige uit rusting van de brandweer aandacht krijgen. Thans wordt nagegaan wat er met name op het gebied van kleding en schoeisel nog voor verbetering in aanmerking komt. Kleine criminaliteit De kleine criminaliteit krijgt ook aan dacht, met name in het „driehoeks overleg" tussen politie, justitie en bur gemeester, mogelijk nog voor het sei zoen. De gemeente heeft overigens Piet en Heieen Bonne bij één van de nieuwe landbouwwerktuigen (een woeler) in hun gloednieuwe showroom. Het gebouw van Bonne Mechanisatie b.v. aan de Oorsprong- weg heeft het afgelopen jaar ingrijpende veranderingen on dergaan. De werkplaats met winkeltje maakte plaats voor een volwassen showroom met daaraan vast een van alle ge makken voorziene werkplaats van 800 vierkante meter. Ook de overige voorzieningen zijn gemoderniseerd, waardoor Piet en Heieen Bonne en hun zeven man personeel vanaf gisteren (donderdag! werken in een tot in de puntjes verzorgd bedrijf. Burgemeester A. Schipper veel waardering voor het optreden van de Texelse politie die het als gevolg van de bezuinigingen niet makkelijk heeft. Ook de politie zal aan de hand van een beheersplan prioriteiten moe ten kiezen. De gemeente heeft met blijdschap ver nomen dat de anderhalve ton die het TVO moet bijdragen aan Texelpromo- tie, bij elkaar is. Er wordt vanuit ge gaan dat alle partners aan hun ver plichtingen in deze zullen blijven voldoen. De suggestie om rijkstaken die in han den van de gemeente worden gelegd op een zo „laag" mogelijk niveau uit te voeren, werd door de burgemeester van de hand gewezen. Zulke taken moeten goed worden uitgevoerd en anders moet je de moed hebben om zulke talen af te stoten, was zijn redenering. van PvdA en PSP maar ook van Texels Belang en werd daardoor met 8 6 gegrond verklaard. Het bezwaar van Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk werd met 9 tegen 5 stemmen ongegrond verklaard, evenals het bezwaar van de adviescommissie kunst- en cultuurbeleid (conform het collegevoorstel) met als enige tegen stemmer Poster van Texels Belang. De stemmen staakten toen gestemd werd over het bezwaarschrift van de Stichting Texels Museum. De wethou ders, Jan van Asselt, Ate Rienstra, Er na Eelman en Riet Huitema spraken zich uit voor ongegrondverklaring. De zaak wordt in de volgende vergadering opnieuw aan de orde gesteld. Het feit dat Mannenkoor, Vrouwenkoor en de Vereniging Kindercentra alsnog gehoor kregen wat hun subsidiewen sen betreft, betekent voor de gemeen te een extra uitgaaf die echter in de begroting kan worden opgevangen omdat de raadsleden door wijzigingen in die begroting voldoende dek kingsmiddelen hadden aangegeven. Aan de lerarenopleiding D'Witte Lei te Amsterdam, behaalde Rob Kooiman uit Den Burg zijn lesakte in de vakken Nederlands en Duits. De officiële (her-)opening vond donderdagmiddag om haif drie plaats. Piet, zijn vrouw Heieen en hun zoon Daniël droegen de be- drijfsviag naar de v/aggemast naast de Oorsprongweg, Heieen knoopte hem vast en Piet hees hem in top. Vervolgens werden de genodigden rondgeleid door het nieuwe bedrijf, waarin ter verfraaiing en de monstratie een tiental nieuwe trac toren stond opgesteld met enkele landbouwwerktuigen erachter. Behalve de gedaantewisseling van de gebouwen vond er ook een uitbreiding van het assortiment plaats. Tot voor kort verkocht Piet Bonne vrijwel alleen namens het Duits-Engelse bedrijf „Ca se IH" tractoren. Daarin waren welis waar veertig modellen beschikbaar, maar toch was er aanleiding voor Bon ne om ook vertegenwoordiger te wor den van het Tsjechoslowaakse merk Zetor, waarvan de tractoren bij uitstek geschikt zijn voor de bloembollenteelt. Tevens is Bonne Mechanisatie verte genwoordiger van vrijwel alle merken landbouwwerktuigen op Texel. Dros Smerderrj Het bedrijf bestaat al 77 jaar. Van 1909 tot 1985 heette het „Dros Smederij". Piet Bonne volgde de LTS in Den Hel der en werkte van 1961 tot 1970 bij de Gebroeders Schoorl in Den Burg. In die periode haalde hij de voor bedrijfs voering benodigde diploma's alsmede enkele vakdiploma's voor reparaties van landbouwwerktuigen en tractoren. Dat verliep vrij vlot, omdat hij meerde re leerjaren in één jaar deed tijdens de avondopleidingen in Schagen en Alk maar. In die tijd leerde hij ook Heieen Dros kennen, met wie hij trouwde. Smederij Dros was van haar vader en in het begin van de jaren zeventig nam Piet het bedrijf van zijn schoonvader over. Vanaf 1974 kon volledig zelfstan dig worden gewerkt, hoewel Piet pas in 1985 de tijd rijp achtte om het be drijf van naam te wijzigen. „Het werd wat vervelend om altijd met „meneer Dros" aangesproken te worden", aldus de eigenaar van Bonne Mechanisatie b.v. Eis van deze tijd In 1985 bestond het bedrijf uit een werkplaats, een flink magazijn met een dependance in De Waal, een kleine accessoires-shop, een kantine en een kantoortje met drie mensen en een computer. Piet Bonne liep al jaren te denken op welke manier hij zijn bedrijf het beste aan de eisen van deze tijd kon aanpas sen. Daarbij moest de nadruk vooral komen te liggen op de presentatie, die in de toekomst vele malen beter moest worden dan het geval was. Wanneer er klanten kwamen die een tractor of groot stuk landbouwgereedschap zochten, kon Piet dikwijls niet méér la ten zien dan foldermateriaal of spullen die toevallig in reparatie waren. Buiten kunnen geen showmodellen worden neergezet, omdat er door de zoute zeewind te snel roestvorming optreedt. Omdat er binnen geen plaats voor was, viel er voor Piet Bonne dus niets te showen. Onpraktisch Tevens was de ligging van de tractor en werktuigenwerkplaatsen, het maga zijn en het winkeltje ten opzichte van elkaar niet praktisch. Als er voor de winkel even iets uit het magazijn moest worden gehaald, moest men via de - door de beperkte omvang meestal rommelige - werkplaats, wat veel oponthoud veroorzaakte. Aldus maakte Piet plannen die hij zelf op papier uitwerkte tot heuse bouwte keningen die de architect later alleen nog hoefde te perfectioneren. Het plan behelsde een nieuwe werk plaats, meer dan tweemaal de omvang van de oude, een flinke showroom, duidelijk zichtbaar vanaf de Oorsprong- weg, en een twee verdiepingen tellend overzichtelijk magazijn. Tevens kwam tussen werkplaats en toonzaal een ge- luiddichte ruimte als kantoor, het sani tair en een behoorlijke kantine. Voorts werd het oude kantoor een ont vangstruimte voor gesprekken met klanten en werd de gang naar het ma gazijn ingericht als showruimte voor kleinere landbouwwerktuigen. Bedrijven Architectenbureau Alkema werkte de ideeën van Piet Bonne verder uit en in maart 1986 werd met het karwei be gonnen. Om het bedrijf normaal door te laten draaien werd eerst het maga zijn verplaatst naar de tractoren werk plaats omdat het oude magazijn tegen de vlakte ging. Tijdens de bouw moesten de werkzaamheden veelvuldig intern worden verplaatst, terwijl het personeel van Bonne ook bezig was met enkele verbouwingen in het bedrijf en het zorgvuldig inrichten van maga zijn en werkplaats. Dat betekende dat de negen medewerkers (inclusief He- leen en Piet) deze zgmer vrijwel elke avond overwerkten. Hoofdaannemer werd Meijert Boon systeembouw uit De Cocksdorp. Voor de wanden van de enorme werkplaats werd gebruik gemaakt van grote be tonplaten, die normaliter worden ge bruikt voor aardappelschuren. De an dere bedrijven die deelnamen aan de bouw van het nieuwe mechanisatiebe- drijf waren Daalder uit De Cocksdorp, J.W. Geus, Veltkamp, J. Graaf, CVI, Arké, Westerlaken, IBS en Vinke. De grote betonplaten zijn overal dub bel geplaatst met een isolatielaag er tussen zodat de muren van de werk plaats 16 centimeter dik zijn. Dat is niet de enige investering om in de toe komst op de kosten te kunnen bezuini gen. Overal in het bedrijf zijn schakel- klokken gemonteerd, zodat de lichten op tijd aan en uit gaan. Ook de 90 tl- lampen in de werkplaats zijn op een dergelijke schakeling aangesloten. Zuinig Deze vlijtige zuinigheid demonstreerde Piet Bonne ook bij de aanschaf van materiaal voor inrichting van het van gedaante verwisselde bedrijf. Al jaren voordat de eerste tekeningen werden gemaakt, scharrelde hij op veilingen eri andere openbare verkopingen in het land oude machines op, die overigens nu in de hal staan alsof ze nieuw zijn aangeschaft. Natuurlijk kostte het veel moeite goede tweedehands spullen als werk- en draaibanken naar Texel te ha len, maar die moeite wordt nu zeker beloond met een up to date machine park tegen acceptabele kosten. Naast machines schafte hij ook ander materi aal aan om de inrichting van het be drijf niet te duur te maken. Zo staat de bovenverdieping van het magazijn op ijzeren poten die afkomstig zijn van een bedrijf in IJmuiden. Daar deden ze ooit dienst als boorpijpen op een boor eiland. Een schuifpui, enkele deuren, kozijnen en de luidsprekers voor de ra dio, die overal hoorbaar is, komen uit het oude gebouw van de Gollards- stichting. Twee redenen Voor Piet en Heieen Bonne waren er twee belangrijke redenen voor de ver bouwing van hun bedrijf. Allereerst was er twintig jaar lang niets aan ge daan, zodat het materieel verouderd en de inrichting slordig en onpraktisch was. Daar is nu duidelijk verandering in gekomen. Als men door de gloed nieuwe en brandschone showroom loopt, waarin geconsigneerde (van de leverancier geleende) tractoren staan te glimmen, kan men een blik werken door zwaar en geluiddicht glas in de werkplaats waarin vijf personeelsleden volop de ruimte hebben om aan trac toren en landbouwwerktuigen te sleutelen. Het ontbreken van een toonzaal was de andere reden voor verbouwing. Niet te groot Op de vraag of het bedrijf niet té groot is, antwoordde Piet Bonne ont kennend. „Het volume van dit bedrijf lijkt overdreven groot, maar dat is schijn. De vergelijking met bedrijven van de vaste wal gaat maar ten dele op. Daar rijden namens een bedrijf een aantal „gereedschapsauto's" rond, die veel werk ter plekke uitvoeren. Wij hebben één zo'n auto rondrijden en de meeste boeren komen voor reparaties naar ons toe. Dat vergt ruimte binnen het bedrijf, want je kan hier niet bui ten gaan staan sleutelen aan een ma chine". De „gereedschapsauto's" waar Piet Bonne over sprak zijn een soort wegenwacht voor de landbouwers. Bij pech aan landbouwmachines kan hulp worden ingeschakeld. Omdat deze bedrijfstak ook in de weekenden actief is, moet een dienst verlenend bedrijf als Bonne ook dan beschikbaar zijn. Daarin is tevens on- 1 langs gemoderniseerd. Via een ge avanceerd systeem kan degene, die weekenddienst heeft bij dringende noodzaak de boodschap ontvangen. Een agrariër wiens melkapparatuur het op zondagochtend begeeft, kan naar Bonne bellen, de boodschap op een band inspreken en automatisch krijgt de man van Bonne dat bericht door. Eén van de sprekende voorbeelden van hoe het bedrijf met de tijd is meege gaan. Donderdagmiddag werd na de opening een receptie gehouden en vandaag (vrijdag) en morgen zijn de klanten welkom om de nieuwe uitrus ting van het bedrijf te komen bekijken. Onlangs slaagde ex-plaatsgenote An gela van Heerwaarden aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam als doctoranda in de actuariëlle weten schappen (verzekeringswiskunde).

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9