Genadig oordeel over inferieur vlees slager Texelaars voor de balie Jeugd voor voetlicht op Von Sion-avond Goed resultaat voor Tevoko Nog geen uitspraak over EG-visquotering Gouden speld voor J. D. Koning Turnwedstrijd met nieuwe jurering Bibliotheek gesloten Kerstmaaltijd in Eben Haëzer Texels handwerk in Ariadne Zon, maan en hoog water Volle kerk bij volks kerstzang „WAT/KZEGGEN WOU,: Wachten op gymzaal 1! ^DINSDAG 23 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT had nog geen mogelijkheid gehad om te informeren bij de AID. Sinds de overtreding vist hij bovendien uitslui tend nog op garnalen. Voor de officier vormde dat geen steekhoudend argument. ,,U hebt destijds bewust de zaak verdonkere maand en dat is en blijft een ernstig feit." Hij eiste f1245,- of 25 dagen voorwaardelijk. De strafmaat werd vastgesteld volgens de nieuwe richtlij nen die justitie hanteert: f\,~ boete per Teveel gevangen kg tong en 70,50 per kg schol. Rechter Posch toonde clementie door de jeugdige leeftijd en het blanco strafblad in aanmerking te nemen. Hij vonniste f625,- boete of 25 dagen voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De Texelse jeugd staat dit jaar centraal bij de feestelijke uitreiking van de cul tuurprijs de Dubbele Von Sion" op vrijdag 30 januari in De Lindeboom. De organisatie van deze avond berust bij de Stichting Jeugd- en Jongeren werk. Verenigingen en organisaties, die op welke manier dan ook iets voor de (eigen) jeugd doen, kunnen hun me dewerking aan deze avond verlenen. Op donderdag 8 januari wordt daarom een bijeenkomst gehouden, waarop al le bij jeugdactiviteiten betrokkenen een duit in het zakje kunnen doen over de opzet c.Q. invulling van de feestavond. Aanvang acht uur in d'Ouwe ULO. Alle Tevoko-teams waren zaterdag goed op dreef, wat resulteerde in 4 gewonnen partijen en 2 verliespar- tijen. Alleen Heren 2 en Dames 2 konden het tegen hun hoogge plaatste tegenstanders niet bolwer ken. Heren 1 en 3 en de beide aspiranten-teams zagen hun in spanningen met 3 punten beloond. Heren 1 speelde een goede wedstrijd tegen de Boemel 1, dat 1 punt hoger in de promotieklasse stond. Vanaf het begin bleek dat beide partijen aan el kaar gewaagd waren, maar dat de Texelaars furieus op jacht waren naar de overwinning. Bij vlagen liep het spel stroef en werd ongeconcentreerd gespeeld, waarbij de Boemel teveel ruimte werd gegeven. Maar ook werd met goede snelle aanvallen en een sluitend blok gescoord en men ging via 12—10 naar een 15—13 winst in de 1e set. Hans Kikkert (uit het 2e team) werd als wissel in de 2e set ingezet en er werd weer geknokt voor de setwinst toen bij de stand 12—11 het noodlot toesloeg. Het dit jaar door blessures gekwelde team zag Arjan Verseput bo ven op de voet van een tegenstander landen en met gescheurde enkelban den uitvallen. Tevoko leek aangesla gen, maar wist in een uiterst spannen de setfinale toch met 19—17 ook de tweede set te winnen. Met Hans Kikkert in de basis werd de derde set weliswaar zwaar bevochten, maar gewonnen. Dames 1 zou aantreden tegen Katapult 1, maar de wedstrijd werd uitgesteld. Heren 2 moest tegen de nr. 2 Jovoc 2 en speelde een goede partij, maar zag spelverdeler Marinus Kikkert in de 2e set uitvallen, waardoor het ritme uit de ploeg verdween. Anders had er voor dit team zeker meer ingezeten dan de 1-3 nederlaag (15-9, 11-15, 12-15 en ^t-15). Heren 3 won weer eens ouderwets na de laatste weken wat van slag te zijn geweest. Juvoc 4 moest er met 3—1 aan geloven. Goed geconcentreerd spel en de sterke aanval van een als geheel goed draaiend team, zorgden voor 15-9, 15—10, 10-15 en 15-2 setstanden. Dames 2 kon het tegen koploper Ju voc 1 in Julianadorp niet redden om punten mee naar huis te nemen. Toch werd goed gespeeld met Agnes Blom weer terug na een blessure. De uitslag was 3—0 voor Juvoc via 15 5, 15 6 en 15 8. De jongensaspiranten speelden hun laatste wedstrijd in deze groep. Vanaf januari worden zij het heren 4 team en gaan dus bij de senioren spelen. Uit de met 3-0 (15-1, 15-11 en 15-9) gewonnen wedstrijd tegen Juvoc 1 bleek dat er aan de techniek nog wat gesleuteld moet worden, maar dat ze als team het best ver kunnen schoppen! De meisjesaspiranten deden het in An na Paulowna uitstekend door Sues met 0—3 te verslaan. Met de setstan den 6—15, 3—15 en 4—15 lieten de meisjes zien steeds beter te draaien. Bij het volleyballen geldt voor de meeste teams een winterstop, waarna de sportieve draad in 1987 weer wordt opgepakt. PAGINA 11 De heer J. D. Koning (65) uit Den Burg werd vorige week onderscheiden met de gouden speld van de Vervoers- bond FNV wegens 40-jarig trouw lidmaatschap. Hij ontving het ereblijk uit handen van regiobestuurder A. F. G. Eekels tijdens een bondsvergadering die woensdag in ,,De Schakel" werd gehouden. Koning was, na het volgen van de am bachtschool in Den Helder, aanvanke lijk werkzaam op de werf van De Wijn in Oudeschild. Toen dat bedrijf werd opgeheven kwam hij bij Teso waar hij werkte als timmerman, dekknecht, conducteur, walkapitein en assistent nautische dienst. Op zijn 63e gaf hij er de voorkeur aan het kalmer aan te gaan doen en ging hij in de VUT. Hij bleef echter lid van de Vervoersbond FNV. De foto toont hoe Koning door regio bestuurder Eekels wordt voorzien van het gouden speldje. (Foto: Dirk Kuiter). Als voorbereiding op het komende turnseizoen heeft de gymnastiek vereniging Texel voor de tweede maal een koppelwedstrijd gehou den. De voorbereiding geldt voor zowel de turners en turnsters als voor de juryleden. Voor de juryle den op Texel was er vorige week een herhalingscursus en om de op gedane kennis in praktijk te kun nen brengen was zaterdag deze koppelwedstrijd. Zeven jongens en zeven meisjes wer den door loting bij elkaar gebracht, zo dat zeven koppels ontstonden. Zo bestond de mogelijkheid dat er sterke koppels ontstonden. Er konden zeer onvoorspelbare situaties ontstaan, bij voorbeeld doordat een minder getalen teerde werd gekoppeld aan een goede speler of speelster. Dat het spannend was bleek uit de tussenstanden die uitwezen dat enkele koppels aan elkaar waren gewaagd. Iedere jongen moest vijf toestellen afwerken en ieder meisje vier, waarbij zij op één toestel de joker mocht inzetten, zodat op dat onder deel dubbele punten gehaald konden worden. Afwijkend van normale wedstrijden was ook de ,,open" jure ring. Het behaalde cijfer werd direct na de oefening bekend gemaakt. Een geslaagde organisatievorm, zowel voor deelnemers als juryleden en aange naam voor het publiek om naar te kij ken. Teleurstellend was dat zich te weinig juryleden hadden gemeld voor de bijscholing, temeer omdat er een aantal wijzigingen zijn gekomen in de beoordeling bij de dames. De uitslag luidde als volgt: 1. Suzanne Boeyen en Mark Jan Mul der 81,47 punten; 2. Irene Witte en Emile Keijser 75,95 punten; 3. Esther Witte en Joost Brügemann 75,61 pun ten; 4. Tascha Witte en Martin Visser 74,61 punten; 5. Martine Brügemann en Jeroen Hemelrijk 70,96 punten; 6. Mariëlle Vonk en Karei Dijker 70,11 punten; 7. Hennieta Mulder en Arjan Hemelrijk 69,09 punten. De bibliotheek zal in verband met de feestdagen op de volgende dagen gesloten zijn: Woensdag 24 december na 16.00 uur; zaterdag 27 december en woensdag 31 december na 16.00 uur. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan, Kogerstraat, Waal- derstraat, Burgerhoutstraat. De Waal Te De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (na 10.30 uur). De Baptistengemeente Texel houdt tweede kerstdag (vrijdag 26 decem ber) de jaarlijkse kerstmaaltijd in Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg. De maaltijd wordt afgewisseld met een voorstelling door kinderen met zang, meditatie en een verhaal; Voorganger is J. Tensen en medewerking wordt verleend door het eigen zangkoor. Vanaf 's middags 3 uur is Eben Haëzer open en is iedereen welkom. Bij ver voersproblemen kan men bellen: m?99m - Mevrouw I. van der Werf uit Den Burg staat centraal in een klein artikel in het landelijke handwerkblad Ariadne" van januari. Het artikel maakt deel uit van een grote reportage, waar kleding wordt getoond met het Texels land schap als achtergrond. Zoals eerder gemeld kwam de handwerkspecial tot stand met medewerking van de VVV. Met oude lappen en gebreide tule maakte mevrouw Van der Werf een „schilderij", waarop duidelijk een scha penboet en het Hoornder kerkje zicht baar zijn. Ze noemde het dan ook „Texels landschap" en dat schilderij is afgedrukt in de Ariadne. Als basis voor het schilderij gebruikte ze teke ningen en een echt schilderij van Van Gogh. („Straat in Auvers"). Op de fo to mevrouw Van der Werf en haar „schilderij". De zon komt 31 december op om 8.48 uur en gaat onder om 16.37 uur. Maan: 24 dec. L.K.; 31 dec. N.M. Doodtij: 26 dec.; springtij: 2 jan. Hoog water ter rede van Oudeschild: Woensdag 24 december 0.55 en 12:36 Donderdag 25 december 1.40 en 13.18 Vrijdag 26 december 2.41 en 14.13 Zaterdag 27 december 4.04 en 16.25 Zondag 28 december 5.25 en 17.50 Maandag 29 december 6.22 en 18.59 Dinsdag 30 december 7.30 en 20.01 Woensdag 31 december 8.34 en 20.56 Donderdag 1 januari 9.30 en 21.43 Vrijdag 2 januari 10.24 en 22.31 Zaterdag 3 januari 11.13 en 23.16 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. „Ik heb erg rekening gehouden met de omstandigheden waarin de man verkeerde, toen hij zijn fouten beging. Maar u moet hem goed in de oren "knopen dat hij in de toekomst zulke praktijken achterwege laat, want ~dan zal de straf beslist zwaarder uitvallen." Deze woorden sprak rechter mr. B. Posch vrijdagochtend tijdens de economische zitting van de ar- s rondissementsrechtbank Alkmaar tegen de Texelse advocaat mr. J. Feike- ina, raadsman van een niet-aanwezige slager die werd veroordeeld we gens het verkopen van vlees van inferieure kwaliteit. De slager, vorig jaar nog woonachtig op Texel maar inmiddels van het eiland vertrokken, kreeg een onvoorwaardelijke straf van ƒ500,— boete of vijf dagen j hechtenis. verscheen tevergeefs ter zitting. Zijn zaak werd voor onbepaalde tijd aange houden. Eind 1984 was de visser be trapt op overschrijding van diens quo tum voor tong en schol. Rechter Posch kon nog geen uitspraak in deze langlopende affaire doen, omdat eerst een beslissing van het Europees hof moet worden afgewacht. Het Europees hof moet beoordelen of de contingen- teringsregels die in EG-verband zijn opgesteld, niet in tegenspraak zijn met het Europees recht. Met andere woor den: zijn de gehanteerde visquota eer lijk verdeeld per natie? Indien niet, dan verliezen de EG-regels hun rechtsgel digheid. Mr. Brusche, raadsman van de Oosterender, verwacht dat het zo ver niet komt. Hij lichtte toe, dat al leen de overschrijdingen van het jaar 1984 in het geding zijn. De zaak werd bij het Europees hof aanhangig ge maakt door de Zwolse rechtbank. Me dio juli komend jaar wordt een uit spraak verwacht. De officier maakte van de gelegenheid gebruik de vissers te waarschuwen, dat zij de contingenteringsregels niet zullen overtreden. „Er kan intussen wel degelijk proces verbaal worden op gemaakt. De vissers moeten dus niet het idee hebben dat het zo'n vaart niet zal lopen", aldus mr. Brilman. Geen garnalen Een 21-jarige garnalenvisser uit Oude schild kreeg wel een veroordeling in verband met de visquotering. Eind 1984 was hij bij inspectie door de Al gemene Inspectie Dienst op visafslag in Den Oever tegen de lamp gelopen. Als schipper was hij er verantwoorde lijk voor dat 810 kilogram tong en 870 kg schol wel was aangevoerd, maar niet opgegeven. De jónge visser had hiertoe opdracht gegeven aan een an dere opvarende. Met het toen pas aan geschafte schip met garnalenvergun- ning zou het tong/schol-contingent binnen enkele dagen zijn volgevist in dien de werkelijke vangsten werden opgegeven, zo luidde de reden. Eerder was reeds duizend gulden boete geëist door de officier, maar deze boete werd niet betaald. De Oudeschilder verklaar de dat hij was betrapt op één van zijn allereerste visreizen en toen nog niet wist wat überhaupt mogelijk was. Hij Alle zitplaatsen in de Nederlands Hervormde kerk waren bezet toen daar donderdagavond de vo/ks- kerstzangdienst werd gehouden. Het was één van de vele muzikale evenementen die in deze kerstperi ode op Texel worden gehouden, maar deze gold als de meest „of ficiële" en „algemene". Het muzi kale programma werd verzorgd door het amateursymfonie-orkest Musica Tex/a, het kinderkoor de Waddensingers en The Singers of the Lord, maar er was uiteraard ruimschoots gelegenheid om ook het publiek een aandeel in de zang te laten leveren. Ik geloof dat wethouder Zegers een -hekel heeft aan Oudeschild. Ons dorp wordt altijd al in de hoek geduwd. - Waarom zo lang wachten met die beslissing, wel of geen gymzaal? ,,Twee jaar geleden is 't in de raad geweest." Onzin, het is vijf jaar gele den. Ik kan dat weten, want ik ben toen met acties begonnen. En we zijn toen met handtekeningen op het raad huis geweest in een vergadering die voor ons werd belegd. Op 4 okt. 1966 heb ik de gym opge richt, helemaal alleen. Vier jaar gele den moest ik door ziekte ermee stop pen. En het was een flinke vereniging met ruim 100 leden. Daarnaast heb ik nog een bejaardengym tien jaar lang gedaan, maar dat terzijde. Ik schrijf dit alleen om aan te tonen, dat 't best i kan, maar jullie maken door tegenwer- I king hier alles kapot. Vooral meneer Zegers. Ik weet niet hoe de gym er nu - voorstaat, want ik kom nergens meer, maar ik dacht wel dat 't prima ging. 1 Daarbij moeten de kinderen altijd naar Den Burg om sport te beoefenen. Dat kan dan toch hier en wordt het heus wel rendabel. Vooral in de winter is het moeilijk. Niet iedereen heeft een auto. En al is de afstand dan kort, je moet er toch heen. Een zwembad van 2 miljoen kan wel. Als 5 jaar geleden aan een gymzaal begonnen was, had het de helft gescheeld. Ik had toen van M. Visser een prijsopgave, onge veer 2 3 ton. Er is toen al een be drag van ongeveer 715.000,— neerge teld voor toestellen. Ik hoop van gan ser harte, en met mij heel Oudeschild, dat ik 't nog mag meemaken dat er eindelijk eens iets positiefs gebeurt. Mijn dank aan Dirk Terpstra. m Bep v.d. Brink-van Son 2 L. Oudeschild Van mr. Posch werd een oordeel ver- langd in twee zaken: dé slager was in - 1985 zowel in januari als in mei gever baliseerd. De eerste maal werd een partij sauzijzen afgekeurd, omdat die niet aan de eisen van de warenwet voldeed. Geconstateerd werd dat de omhulsels van dit gehakt-produkt met sulfiet waren behandeld. Volgens de slager was dat buiten zijn medeweten geschied en zou hij instructies laten uitgaan zodat de geschiedenis zich niet kon herhalen. Dat gebeurde ech ter toch. Een kleine vier maanden later werd in een hoeveelheid gehakt op nieuw sulfiet aangetroffen. Een redelij ke verklaring hiervoor kreeg de politie niet; de slager zei dat het hem alle- maal niet meer interesseerde en dat hij de zaak toch zou sluiten. Hij bevond zich kennelijk in een wanhopige gemoedstoestand. Mr. Feikema beaamde dat de man over zijn toeren was geraakt. Diens zaak bevond zich buiten de looproute en had te lijden onder de concurrentie van slagerijen in grootwinkelbedrijven, die zich de laatste jaren hadden ge vestigd. Uiteindelijk heeft hij het be drijf verkocht en ging van Texel af om elders in het land een nieuwe start te maken. Duidelijk Voor de officier van justitie, mr. P. Bril man, was de zaak duidelijk. Na het (J aanhoren van Feikema's betoog kon hij begrip opbrengen voor de omstandig- heden, die tot de foutieve handelingen leidden. Toch wenste de officier geen voorwaardelijke straf uit te spreken; daarvoor was de zaak te ernstig, zeker omdat de slager voordien ook al enke le kleine bekeuringen aan de broek had gekregen. Hij eiste tweemaal 7750,— of 25 dagen hechtenis onvoor waardelijk, hetgeen dóór de rechter aanmerkelijk werd afgezwakt. Quotering Een 40-jarige Oosterender kottervisser

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11