ilmganger 1987: keuze it 36 „andere" films KEUZELIJST Dubbel uitzicht in in torenpaviljoen met „Texel-panorama" Zeehondjes-actie op winkelwagen I oJLï': Alle vissers hadden beet Weer tafeltennistoernooi in Eierlandsche Huis IIIMSDAG 23 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Filmganger" is nieuw leven ingeblazen. Dat betekent dat net ingang van het nieuwe jaar wekelijks weer films zullen worden gedraaid, die allen het predikaat „kwaliteitsvol" of bijzonder" dragen, maar waarvoor het „grote publiek" om Ie één of andere reden niet massaal naar de bioscoop komt. |J)oor de opzet van „Filmganger" is r Ie bioscoop-exploitant wè! van een ekere groep filmliefhebbers verze gd. Jarenlang heeft deze club op èxel met succes gedraaid, al zat ir de laatste jaren enigszins de dad in. In samenwerking met Rob (alkenburg van „De Vergulde Kik- ;ert" hebben de cinefielen Henk >an Leeuwen (de ex- lioscoopbeheerder dus) en Jan 'ijlman „Filmganger" opnieuw op toten gezet. (an Leeuwen selecteerde 36 films en 'ijlman draagt zorg voor het program- laboekje en de inschrijvingen. Voor Ie rest moeten de Texelse filmgangers orgen. Via het opstellen en inleveren an lijstjes van de 20 films die men iet liefst wil gaan zien, wordt het .Filmganger 1987"programma door iet publiek zelf samengesteld. Ook de vond waarop deze moet worden ge- oond, mag zelf worden bepaald. Van anuari tot en met mei zullen aldus wintig voorstellingen in „De Vergulde Jkkert" plaatsvinden. Het lidmaatschap is vastgesteld op 10,—. Hiervoor verkrijgt elk lid een irogrammaboekje en bedraagt de toe- jangsprijs ƒ7,50. De reductie per film s zodoende 72,50 en na vier films is Ie bioscoopbezoeker dus „uit de ;osten". lier volgen de 36 films, waaruit een ;euze kan worden gemaakt: I. Come back to the 5 dime limmy Dean; Jimmy Dean (1982 |U.S.A.) ien reünie van het fanclubje „The dis- iiples of Jammes Dean" in het vroe- jere clubhuis „The 5 dime" ont aardt in het oprakelen van oude herin- leringen en het onthullen van enkele dramatische geheimen. La Colmena (1982 Eng.) tond 1943 is een café het toevluchts- )ord voor een deel van de Madrileense aevolking, dat er warmte en gezel- ichap komt zoeken en de afloop van le burgeroorlog probeert te verwerken n illusies omtrent de toekomst. Regie Vlario Camus. 3. Erendira (1983 - F./Mex./D.) :en veertienjarig meisje heeft uit ver strooidheid het landgoed van haar despotische grootmoeder in vlammen doen opgaan en wordt door haar ge noodzaakt zich te prostitueren om zo ïaar schuld af te betalen. Ze wordt de protégé van een senator, maar zet een onge Hollander aan tot moord op de grootmoeder. Regie: Ruy Guerra. Satansbraten (1976 D) Een agressief-komisch commentaar op een pseudo-progressieve dichter als nkse leider met zijn bewonderende aanhang. Regie: Fassbinder. 5. Maccheroni (l./A.) Tijdens de bevrijding van Napels in 1945 leren een Italiaan en een Ameri kaan elkaar kennen. Na zijn vertrek uit Mapels heeft de Amerikaan niets meer van zich laten horen. Om zijn zuster te troosten en zijn eigen herinneringen le vend te houden, heeft de Italiaan ja renlang brieven geschreven, die zoge naamd afkomstig waren van de Ameri kaan. Na bijna 40 jaar ontmoeten ze elkaar weer in Napels. Regie: Ettore Scola. 6. Salo (1975 I./F.) In de situering van roman van De Sa- in de fascistische republiek van Sa lo laten vier officieren negen platte landsjongens en -meisjes gevangen ne men om hen in een kasteel tot mach teloze slachtoffers van seksuele, licha melijke en psychische vernederingen te maken. Regie: Pasolini. 7. Liefde en anarchie (1972 - It.) Een anarchist heeft een bordeel geko zen als uitvalsbasis voor een aanslag op Mussolini. De liefde van één der hoeren zal echter zijn plannen door kruisen. Regie: Lina Wertmüller. 8. Kagemusha (1980 - Jap.) Een in de 16e eeuw spelend verhaal over een krijgsheer, die droomt van al leenheerschappij over heel Japan. Voor het zover is komt hij echter om het le ven, maar zijn plaats wordt voor de buitenwereld onopgemerkt ingeko men door een „Kagemusha" (dubbel ganger). Regie: Akira Kurosawa. 9. Utamaro's World Deze film pretendeert aan de hand van prenten van de 18e eeuwse schilder Utamaro een historisch tijdsbeeld te geven. Regie: Akio Jissojo. 10. Het rijk der zinnen (Jap.) Deze film is gebaseerd op een histori sche gebeurtenis uit 1936. Een Japans dienstmeisje wordt de minnares van haar werkgever. Een passievolle liefde die er uiteindelijk toe leidt dat het meisje de man wurgt. Hijzelf had haar daartoe aangespoord. Regie: Nagisa Oshima. 11. Possession (1981 Fr./Duitsl.) Na een werkreis merkt een bedrijfs spion dat zijn vrouw hem niet meer hoeft en een minnaar heeft. Hij ont dekt dat ze nog een geheim leven heeft in een verlaten appartement met een bloeddorstig monster dat de vorm geving is van haar onderbewuste ver langens en frustraties. Regie: Andrzej Zulawsky. 12. Diva (U.S.A.) Een jongeman bewondert een ope raster, die weigert haar zang op de plaat vast te leggen en heeft clan destien haar optredens op de band ge registreerd. Hij heeft per ongeluk nog een andere begeerde tape, waarop een vermoorde prostituée onthullingen doet, die een corrupte politiefunctiona ris compromitteren. Regie: Jean Beineix. 13. La Femme d'a Cöte (1981 Fr.) Een man en een vrouw, die een trau matische passie hebben gekend voor elkaar, worden na zeven jaar toevallig buren, terwijl ze beiden zijn getrouwd. Regie: Francois Truffaut. 14. Stadt der verloren Seelen (1983 - Dts.) Von Praunheim portretteert de verloren zielen van Berlijn: de bewoners van het Hamburgerpaleis „Hamburger Queen", die allemaal iets vreemds heb ben. Regie: Rosa von Praunheim. 15. L'Homme Blessé (1983 - Fr.) Een homoseksuele adolescent leert op een provinciale stations-w.c. een man kennen die hem aanzet tot prostitutie en diefstal zonder zijn liefde daadwer kelijk te beantwoorden. Regie: Patrice Chereau. 16. Desiree; de langzame neergang van een vrouw. Mensen met een minimumbestaan le ren hun situatie accepteren als een noodzakelijk kwaad. Ze worden ge dwongen zich bezig te houden met de allernoodzakelijkste levensvoorwaarden. 17. La Dolce Vita (Ital.) Journalist rent van primeur naar schandaal, naar feest binnen artistieke, intellectuele en sociale jetset van Ro me, in de vroege jaren zestig. Regie: Federico Fellini. Belangstellenden voor de filmganger-serie worden verzocht uit de on derstaande lijst 16 titels te kiezen, die het minst interessant worden geacht. Streep deze door. 1Come back to the 5 dime Jimmy Dean; Jimmy Dean 2. La Colmena 3. Erendira 4. Satansbraten 5. Maccheroni 6. Salo 7. Liefde en anarchie 8. Kagemusha 9. Utamaro's World 10. Het rijk der zinnen 11. Possession 12. Diva 13. La Femme d'a cöte 14. Stadt der verloren Seelen 15. L'Homme Blessé 16. Desiree 17. La Dolce Vita 18. Het stadje Anara 19. The Insect Women 20. A bell for Nirvana 21. L'Avventura 22. Law and disorder 23. Wise blood 24. The Draughtman's contract 25. Mamma Roma 26. The simple minded murderer 27. Stalker 28. Klassenverhaltnisse 29. The Seven Samurai 30. Het zaad van de mens 31Het vlot Medusa 32. L'Harem 33. Infanzia, vocazione en prime esperienze di Giacomo Casa nova Veneziano 34. Ko to tamo peva 35. Francisca 36. la notte di San Lorenzo De uitgeknipte lijsten moeten voor 31 december worden ingeleverd bij of opgestuurd naar „De Vergulde Kikkert", Gravenstraat 33, 1791 CJ Den Burg. Informatie: telefoonnummer (02220) 2027 of (02220) 4067 (Jan Pijl man, Vloedlijn 21). Het definitieve programma wordt zo snel mogelijk na de sluitingsdatum bekendgemaakt. Voorkeursavond: 18. Het stadje Anara (Sovjet Unie) Een boertige klucht rond een reusach tige hoorn die zeven liter wijn kan be vatten. Wie hem in een keer kan ledi gen, zo wil de traditie, mag zich de ei genaar ervan noemen. Wanneer de ongeslagen kampioen komt te overlij den, krijgen zijn erfgenamen bezoek van een bonte reeks potentiële troon opvolgers. Regie: Iraki Kvirikadze. 18. The Insect Women (Japan 1963) Het leven van één vrouw, Tome, vanaf haar geboorte in het landelijke, promi- tieve Tohokoe in 1919 tot en met haar opkomst en ondergang als een niets ontziende hoerenmadam in Tokio en tenslotte haar terugkeer in 1963 naar Tohokoe. Regie: Shohei Imamura. 20. A bell for Nirvana (Zuid-Korea) Gebaseerd op een authentieke ge schiedenis, vertelt van een man die zich tot levensdoel heeft gesteld om een nieuwe klok te gieten voor de boeddhistische tempel van zijn dorpje. Het geloof wil dat het speciale geluid van de klok de ziel van de overleden dorpelingen begeleidt naar het Nirva na, de paradijselijke gesteldheid van rust. Regie: Park Chul-Soo. 21. L'Avventura (Ital. 1959) Tijdens een cruise verdwijnt jonge Bourgeoise spoorloos. Haar verloofde en beste vriendin blijven haar zoeken, als alibi voor hun geleidelijke toenade ring. Maar ook hun gevoelens blijken onbestendig buiten troost bij niet te doorbreken isolement. Regie: Antonioni. 22. Law and disorder (U.S.A. 1979) Komediedrama over twee New Yorkers van middelbare leeftijd, verontrust over de stijgende misdaad, die huuragenten worden, eerst als geintje, maar dan wordt het bloedserieus. Regie: Ivan Passer. 23. Wise Blood (USA - 1979) Verhaal over hel-en-verdoemenis. Re gie: John Huston. 24. The Draughtman's Contract (1982 - G.B.) Tekenaar Neville tekent een ongewoon contract aan het einde van de 17e eeuw om een landhuis op twaalf teke ningen te vereeuwigen - sex, moord en intrige volgen elkaar op. Regie: Pe ter Greenaway. 25. Mamma Roma (1952 - Ita.) Prostituée wordt na huwelijk met pooier marktverkoopster en probeert puberzoon deugdelijke opvoeding te geven. Jongen verkiest activiteiten van buurtboefjes boven werk en invloed van pooier op moeder en zoon leidt tot tragische afloop. Regie: Pier Paolo Pasolini. 26. The simple minded murderer (Zweden) Het drama van een dol getreiterde, jeugdige simpele van geest, die, in zijn dierbaarste bezit - een fraai opgelapte motorfiets - getroffen, in een vlaag van uitzinnige woede de tiran van het dorp doodslaat. Regie: Hans Alfredson. 27. Stalker (1979 - USSR) Film over de geheimzinnige gids Stal ker, die een wetenschapper en een schrijver een verboden zone binnen leidt, een door militairen hermetisch afgesloten gebied, waar de regels van logica en gezond verstand niet meer gelden. Regie: Andrej Tarkowsky. 28. Klassenverhaltnisse (BRD./Fr.) De omzwervingen van een jongeman, die door zijn familie naar Amerika werd verbannen. Met een naïef gevoel voor rechtvaardigheid wordt hij misleidt en 'misbruikt. Regie: Straub/Huillet. 29. The Seven Samurai (Jap.) Klassieke film over een 16e eeuws Ja pans dorpje, dat beroepssoldaten huurt Bezoekers van het Torenpaviljoen mogen voortaan uitmaken men of de getekende beelden daarboven. r welk panorama zij het liefst kijken: de bewegende beelden achter de ra- om bandieten te weren. Regie: Akira Kurosawa. 30. Het zaad van de mens. (1969 - Ital.) Na een kennelijke kernoorlog zijh er nog maar enkele overlevenden, waar onder een jong stel. De man verza meld steeds meer objecten voor in zijn „museum van de menselijke bescha ving". De vrouw weigert zich voort te planten. Door een list van de man raakt ze toch zwanger, met symboli sche explosieve gevolgen. Regie: Mar co Ferreri. 31. Het vlot Medusa (Joegoslavië) Het wel en wee van een groep rondrei zende artiesten. Regie: Karpo Godina. 32. L'Harem (Ital.) Een vrouw verdeelt haar aandacht over drie uiteenlopende minnaars, die ieder voor zich aan andere behoeften vol doen. Regie: Marco Ferreri. 33. Infanzia, vocazione en prime esperienze di giacomo casanova Veneziano (1969 - Ital.) Zoon van Venetiaanse actrice is door zijn opvoeders voorbestemd tot het priesterschap, maar wordt het onder werp van vrouwelijke verliefdheden. Regie: Luigi Comencini. 34. Ko to tamo peva (1980 Joegosl.) Een zwarte komedie over een bizarre busreis door het Joegoslavische platte land naar Belgrado aan de vooravond van de Duitse inval in 1941. Regie: Slobodan Syan. 35. Francisca (Portugal 1981) Twee mannen zijn beiden verliefd op dezelfde vrouw. Hun geheimen worden over en weer gespeeld. Regie: Mandel de Oliveira. 36. La notte di San Lozenzo (Ital.) Documentaire. Italië in de zomer van 1944. De macht van het Mussolini- fascisme is afgebroken. De Amerika nen zijn in opmars. Regie: Paolo en Vittorio Taviani. Het „Texel-panorama" van de Amsterdamse kunstenaar Piet van Felbert lijkt z'n definitieve bestem ming te hebben gevonden. De oor spronkelijke 40 meter lange reeks tekeningen van Texels kustlijn is deze week aangebracht aan de binnenwand van het torenpaviljoen bij de vuurtoren. Er zijn daar nu zelfs twee panorama's te bewone- ren, want ook door de ruiten van het zeskantige gebouw wordt een fraai uitzicht geboden. De tekeningen werden tijdens het re cente najaar aangekocht door de eige naar van het torenpaviljoen, Frans Hopman uit Ongeren. Dat gebeurde nadat de gemeente Texel een aanbod van Van Felbert om diens tekeningen voor 74000,— over te nemen, werd af gewezen. Toen Hopman zich als gega digde meldde was Van Felbert, die het eiland al vijftig jaar lang regelmatig be zoekt, zeer verheugd. Ook een Duitser was bereid de tekeningen te kopen voor een fors bedrag, maar de Amsterdammer wilde ze liever op Texel onderbrengen. Hopman kocht-ze uit eindelijk voor een bedrag dat onder vraagprijs aan de gemeente ligt. Hij had dan ook een belangrijke troef in handen, namelijk de plaats waar de te keningen komen te hangen. Aanleiding voor de aanschaf door Hopman vorm de een kleine wijziging die hij aan de wanden wilde aanbrengen. De bo venste kleine ruiten moesten worden vervangen omdat die veel onderhoud vergen en een bron van tocht waren. In plaats daarvan werd een geïsoleerde wand gemaakt. Zelfs in geschilderde staat was het vlak dat zo boven de grote ruiten ontstond, in Hopmans ogen nogal kaal. Toen hij vernam dat Van Felbert zijn tekeningenreeks te Zeehondenopvang Texel. Bent u ai donateur?" Deze leus prijkt sinds zaterdag op de rijdende winkel" van winkelier Willem Witte uit Den Burg. Op de achterzijde van de winkelwagen is een ge schilderde beeltenis van twee zee hondjes aangebracht, in combina tie met genoemde prikkelende tekst. Achterop was eigenlijk een groot wit vlak, alleen het embleem van de win kelorganisatie NCM (voorheen SRV) stond erop. Ik vond dat te kaal en speelde met het idee er iets ideëels op te zetten. Toen van de week Henk Bruggen van het natuurrecreatiecen- trum bij mij in de wagen stapte, kwa men we samen tot deze vondst", ver klaart winkelier Witte, die zelf overi gens een verwoed vogelaar is en be langstelling voor de natuur derhalve niet vreemd is.De afbeelding werd ontworpen door de echtgenote van Henk Bruggen, Monica Maas, begaafd tekenares. Vrijdagmiddag werd de zee hondenreclame op de winkelwagen aangebracht door NRC-medewerkers en zaterdagochtend ging de familie Witte er voor het eerst de huizen mee langs. Op de foto is Willem Witte een bewoonster van de Bakkerstichting aan de Emma/aan behulpzaam met de boodschappenmand. koop aanbood, haakte de paviljoen houder er op in. Ingekort Tijdens de afgelopen dagen werden de tekeningen bevestigd over een totale lengte van 36 meter. De reeks moest derhalve iets worden ingekort. Een aantal tekeningen, onder meer van de tenten op het Kogerstrand en een deel dijk bij Dijkmanshuizen, zijn weggela ten maar dat doet geen afbreuk aan het totaalbeeld. Het karwei werd ver richt door Henk Bruin, geassisteerd door Harry Rijk. De tekeningen wor den geëxposeerd achter ontspiegeld glas, aan boven- en onderzijde afge werkt met grijze strips, zodat het gete kende panorama tegen de geschilderde wand worden geaccentueerd. Nog meer aandacht zullen de tekeningen krijgen als er een spot op wordt ge richt. Het is Hopmans bedoeling om een speciale spot hiervoor aan te schaffen, die telkens een ander gedeelte van het Texel-panorama in de schijnwerpers plaatst. Gelijk een soort rondzwaaien de lichtbundel van de naburige vuurto ren. Saillant detail: de vuurtoren vorm de in het begin van de jaren tachtig het startpunt voor Van Felberts nu tot standgekomen panorama. Het torenpa viljoen zal vanaf eerste kerstdag weer zijn geopend en na de kerstvakantie tot maart alleen 's zondags. Aan de dijk van Oudeschild tegenover 't Steigertje werd „goed vis aan de kant" gebracht. De zes aanwezige vis sers hadden ieder één vis minimaal. In totaal werden 32 vissen gevangen. 1e. Theo Buren 10 vissen 164 cm; 2e. Paul Verhagen 9 vissen 146 cm; 3e Cor Huisman 6 vissen 95 cm. Totale lengte 516 cm. De volgende wedstrijd in de winterse- rie 1986/'87 is op zondag 4 januari, aanvang 8.30 uur, De Hornt. Tussenstand op de helft van deze se rie luidt: 1. Theo Buren 318 cm 22 punten, 4 wedstr.; 2. Paul Verhagen 278 cm. 22 punten, 4 wedstr.; 3. Map v.d. Zwaag 229 cm, 2014 punten, 4 wedstr.; 4. Cor Huisman 159 cm., 17 punten, 4 wedstr.; 5. Rein Kuyper 67 cm., 814 punten, 4 wedstr.; 6. Willem Moor 64 cm, 814 punten, 2 wedstr.; 7. Frans Bos, 46 cm, 914 punten, 4 wedstr.; 8. Fup Zegel, 19 cm, 2 punten, 1 wedstr.; 9. Jaap Krölls 17 cm, 4 pun ten, 1 wedstr. De volgende wedstrijden in deze win- terserie zijn: 4 januari 8.30-10.00 uur, De Hornt; 18 jan. 8.30-10.00 uur, De Kaap rechts 1 februari 8.30-10.00 uur Ottersaat 13 februari, 20.00 uur Jaarvergadering 15 februari 8.30-10.00 uur Oudeschild bij R.K. kerk. Traditiegetrouw wordt in Het Eier landsche Huis tussen kerst en nieuwjaar een tafeltennistoernooi gehouden, waaraan door iedereen kan worden meegedaan. Het eve nement wordt zaterdag 27 decem ber gehouden, 's morgens vanaf 10.00 uur voor kinderen van 9 t/m 12 jaar en 's middags vanaf 13.45 uur voor ouderen. Er wordt gespeeld in verschillende leeftijdsklassen en ieder speelt minstens tien partijen. De kinderen doen gratis mee; de middagspelers be talen 72,— per persoon. De basis school „Durperhonk" heeft als prijzen medailles uitgeloofd. Het winterse tafeltennistoernooi in De Cocksdorp trekt altijd zeer veel deelne mers. Ook deze keer wordt erop gere kend dat minstens negen tafels voort durend bezet zullen zijn. Als vervolg op het toernooi wordt de play back-show gehouden. Naar ver luidt hebben zich ook hiervoor veel deelnemers aangemeld.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5