Groen jjwartsjjéxels in het harL BU DE JAARWISSELING Eerste „skeurklender" voor eerste burger oor burgemeester A. Schipper Boei losgeslagen Winkeldiefstal gesloten. Om de andere dag een seggie Portefeuille viel in oneerlijke handen Itexelse™coiirant lactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. ten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren )en Burg, telefoon 02220 - 5472. ji advertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, rfoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60 a. j mij voor de eerste keer in de Texelse Courant de ruimte wordt ".geven om rond de jaarwisseling iets in uw richting te schrijven, ntkom ik er niet aan even terug te blikken op hetgeen voor mij en \ijn vrouw in de afgelopen tien en een halve maand is ipasseerd. detail is dit beslist niet mogelijk. De jeveelheid dingen die op Texel op in gemeentebestuurder afkomen, is imelijk bijzonder groot en erg telzijdig. et startjaar, zoals ik 1986 voor ons iu willen noemen, is en in z'n al leenheid wordt dit vaak door be- nnende burgemeesters van het eerste ar gezegd turbulent geweest, de eerste plaats speelde daarbij teraard een belangrijke rol, de ken- smaking met het eiland en de daarop tonende 12.500 inwoners, waarvan wij zeggen en schrijven twee kenden, ierbij. betrek je dan de geruchten, die vooraf hebben bereikt over een be- olking, die al dan niet gemakkelijk ou zijn en over de speciale eisen, die in eiland zou stellen. Eén der sgsmannen ging in deze tot het uit- rste en stelde dat de marine in Den elder is gelegerd om de bevolking m Nederland tegen de inwoners van ixel te beschermen, ij dergelijke negatieve" geluiden ijkt het goed te zijn om af te wach- in hoe je eigen ervaringen zullen zijn. Zélf doen leze ervaringen zijn er nu in zekere en de conclusie is, dat op Texel, et als overal in Nederland een samen- iving bestaat uit mensen, die allemaal erschillend zijn en waar de één je be er ligt dan de ander. Door de bank |enomen, niet anders dan elders. Wel lestaat de indruk, dat het mogen wo- n op een eiland een andere mentali- it met zich meebrengt die gaat in de ohting van zelf initiatieven nemen en 3 zaken zelf willen regelen. Zo weinig iogelijk inmenging van buitenaf en als geld komt voor een ander doel, dan zelf bepalen hoe tot uitvoering wordt overgegaan. Op zich voel ik me hierbij goed thuis en ben ik de mening toegedaan, dat een gemeente moet proberen zoveel mogelijk zelf z'n boontjes te doppen. Anderzijds heeft mij de ervaring ge leerd, dat je er oog voor moet hebben dat gemeenten onderdeel van een gro ter geheel uitmaken, waar ook weer consequenties aan zijn verbonden. Een eerste jaar brengt ook met zich mee dat kennis moet worden gemaakt met periodiek weerkerende zaken, die voor degenen, die hier al langer wo nen, vanzelfsprekend zijn. Duidelijk is geworden dat de invulling t.o.v. andere delen van het land vaak heel verschil lend is. Om een paar voorbeelden te noemen: de dodenherdenking op 4 mei, luilak, het zomerseizoen met zijn duizenden gasten, Ouwe Sunderklaas en de jaar wisseling. Het blijft zo'n eerste keer af wachten hoe het allemaal verloopt, ze ker als je als burgemeester verantwoor delijk bent voor de openbare orde. Ook hierbij geldt dat je vlug iets zwaarder inschat, dan in de praktijk nodig is. Zonder te stellen, dat er hier en daar geen verbeteringen op z'n plaats zouden zijn, is het naar mijn ge voel, en dan gerekend naar de maat staven van 1986, allemaal goed verlopen. Veel gedaan Op gemeentelijk vlak hebben zich de nodige en vaak ook nog ingewikkelde zaken aangediend. Het vroeg van het gemeentelijk apparaat, de leden van het college van burgemeester en wet houders en de raad, het nodige inzicht en doorzettingsvermogen om het alle maal tot een goed eind te brengen. Ook hier mag denk ik achteraf gesteld worden, dat het resultaat gezien mag worden. Hierbij heb ik overigens niet de illusie, dat op dit punt iedereen het met mij eens is. Wel hoop ik dat er in elk geval begrip voor de genomen beslissingen is. Het is nu eenmaal onlosmakelijk met het werk van het gemeentebestuur verbonden, dat er voor- en tegenstan ders zijn. Het iedereen naar de zin ma ken is niet mogelijk. En hier geldt uiteraard ook dat waar gewerkt wordt, fouten worden ge maakt. Maar er wordt in elk geval gewerkt. Er is het afgelopen jaar ook weer het nodige leed ontstaan. Door natuurlijke, maar ook door onnatuurlijke oorzaak. Vooral als het gaat om verkeersonge lukken en ik denk hierbij aan Kees Maag en mevrouw De Porto, dan heb ik de neiging opstandig te worden en stel me de vraag: waarom nou. De vraag overigens waar zovelen mee zit ten. Waarom overkomt mij dit en een ander dat. waarom de één wel en de ander niet. Vragen, die niemand van ons kan beantwoorden. Het enige dat we vaak nog kunnen doen is en dat is belangrijk genoeg in bepaal de en dan vaak moeilijke situaties, iets voor elkaar betekenen. Aandacht voor de ander hebben en deze opvangen als het nodig is. Daarvoor moet je elkaar overigens wel kennen in de zin van kennis aan elkaar hebben. Door deel uit te maken van een groter geheel, zoals een buurt, een vereniging, de kerk of het dorp en je hiervoor in te zetten, is dit te berei ken. Zó is het mogelijk elkaar te ont moeten en met elkaar in gesprek te komen. Juist de situatie waarin Texel als recreatie-eiland verkeert, vraagt om ex tra inspanning, wat betreft het verster ken van de verschillende samenlevingsvormen Gelukkig bezoeken duizenden gasten ons eiland en naar het lijkt steeds meer over het jaar verspreid. De veel geroemde verbreding van het seizoen. Naast zekér positieve kanten al was het alleen maar omdat middels Texel de minderbedeelden op het gebied van woon- en leefklimaat een paar dagen er echt uit kunnen zijn kan dit ook negatieve kanten hebben. We zijn im mers bijna nooit meer echt onder el kaar en we worden ongeveer een heel jaar lang met vakantiegangers gecon fronteerd. Een sprekend voorbeeld vond ik de extra volle Teso-boot op de avond van Ouwe Sunderklaas, terwijl dit feest toch iets van en voor de ei landbewoners zelf is. Je eigen identiteit kan op deze wijze gevaar lopen en naar mijn mening zul len we ons uiterste best moeten doen het verlies er van te voorkomen. Er wordt natuurlijk al van alles aan ge daan en een hechte samenleving kan mede in deze een belangrijke rol spelen. De gemeente zal de randvoorwaarden voor met name het versterken van de leefbaarheid in onze gemeente, moe ten invullen, maar de inwoners zullen er zelf inhoud aan moeten geven. Mijn oordeel, na nog maar zo'n korte perio de in uw midden is, dat er voldoende veerkracht en wil tot het nemen van initiatieven aanwezig is, om het tot een goed einde te brengen. Geen energie verspillen Als je met elkaar in alle ijver bezig bent om er echt iets van te maken, is de kans op onderlinge conflicten le vensgroot aanwezig. De voorbeelden vult u zelf maar in. Het is alleen jam mer en ook een vorm van energie verspilling, om deze conflicten tot een vorm te verheffen, die erg veel aan dacht vraagt. Mijn ervaring is inmid dels, dat door de moed op te brengen het geschil tot onderwerp van gesprek te maken, er in veel gevallen een oplossing kan worden gevonden. Niet wellicht in de zin van dat men het he lemaal met elkaar eens wordt, maar wel dat over en weer begrip voor de ingenomen standpunten gaat ontstaan. Om, zoals ik zojuist heb gesteld, een eenheid te vormen, is het nodig dat we over en weer iets van elkaar we ten. Eilandwijd is het dan ook aan te bevelen, dat een uitgebreide berichtge ving plaats vindt. De wijze waarop dat via de plaatselijke en regionale krant wordt verzorgd, is een vorm, die naar mijn mening waar dering verdient. Er zijn denk ik maar weinig gemeenten met de omvang van de onze, waar zo uitgebreid het eigen nieuws wordt verspreid. Het 100-jarig bestaan van de Texelse Courant in het nieuwe jaar verdient dan ook ons aller aandacht. Als daarnaast ook nog de mogelijkheid zou ontstaan om via de ether geïnfor meerd te worden, mag de informatie op Texel als bijzonder goed worden aangemerkt. Het jaar 1987 brengt overigens nog meer jubilea. Feiten, die de komende tijd onze aandacht zullen vragen, naast alle andere zaken, die weer zullen pas seren. Hopelijk beleven we er veel ple zier aan en kunnen we aan het eind van 1987 zeggen dat het toch goed is geweest. Dit via veel saamhorigheid en begrip voor elkaar. Mijn vrouw en ik hopen in uw midden ons werk te doen. Ik elk geval geven de ervaring van het eerste jaar en de ontvangen signalen uit uw midden, moed om met enthousiasme door te gaan. Dit alles ook in de wetenschap dat het gevoel kan ontstaan in bepaal de situaties hopeloos tekort te schie ten en het niet iedereen naar de zin te kunnen maken. Mijn vrouw en ik wensen u een plezie rige jaarwisseling toe. Verder hopen wij dat het jaar 1987 u zal geven wat u er van verwacht, maar in elk geval een beetje meer vrede wat minder strijd, een beetje meer geluk en wat minder nijd, veel meer waarheid en hulp in gevaar. een beetje meer wij en minder ik. een beetje meer kracht maar minder macht. Veel meer bloemen bij het leven, want op het graf worden ze tevergeefs gegeven. (dichter onbekend Vlak voor de Texelse kust ter hoogte van paal 30 werd vanmorgen een groene rou- teboei gesignaleerd, die blijkbaar was losgeslagen. De kustwacht heeft het Loodswezen gewaarschuwd, die de boei in de loop van de dag zou bergen. Wij hebben goede voornemens voor 1987 en beginnen het jaar met een zeer speciaal nieuvojaarsmenu-aanbieding Aperitif van het huis: Champagnecocktail .Havenrestaurant '87". Menu: Salade „Waddenzee", stokbrood en kruidenboter Lamsbouillon met asperges en Kervel Varkensentrecóte met verse groenten en aardappelen „St. Donatus." Keuze uit ons nagerechtenbuffet met diverse plezierige zoete lekkernijen. f39,50 per persoon. LAAT UW AUTO THUIS. Bel uw gastheer Jan C. Stolk, 02226-310 en bij tafelreservering wordt u kosteloos gehaald en weer thuisgebracht. Wij zijn a.s. vrijdag middag vanaf 12.00 uur Drukkerij Langeveld en De Rooy HAVENRESTAURANT TEXEL waar u uw vrienden en kennissen ontmoet. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.143 DINSDAG 30 DECEMBER 1986 tentie die bij inlevering in de LenR- winkel in Den Burg recht geeft op een gratis skeurklender. Directeur Henk van Wijk van Langeveld oe Rooy en hoofdsamensteller Gèlein Jansen brachten het eerste exemplaar bij de burgemeester die zelf een groot voor stander is van het bewaren van histo risch belangwekkende zaken, zodat hij het initiatief met veel lof begroette. De honderden ,,seggies" die zo kenmer kend zijn voor het Texelse dialect maar die voor een groot deel in de vergetel heid zijn geraakt, geven op zeer kern achtige wijze begrippen weer en liggen heel dicht bij de gevoelens van de Texelaars, aldus werd gistermiddag uit gelegd door Gelein Jansen, die onder meer gebruik heeft gemaakt van de diensten van Dick Lemstra voor het opzoeken van curieuse advertenties en andere knipsels uit de Texelse Courant van 70, 80 of 100 jaar geleden. De ver schillende Texelse uitdrukkingen zijn niet willekeurig op de blaadjes gezet. Soms houdt de datum verband met het onderwerp. Zo zal het eerste blaadje van elke maand altijd een seg gie vermelden dat betrekking heeft op de betreffende maand en zelfs bestaat er verband tussen de seggies en ge beurtenissen die zich nog moeten voordoen, zoals de ronde om Texel op 13 juni: ,,Beeter mit 'n ouwe waage op 't lönd, ós mit 'n nuwwe skuut op zéé". Burgemeester Schipper ontdekte al gauw dat de skeurklender op zijn ver jaardag (4 april) het seggie vermeldt: ,,Döt is d'r iin fön 't dórde ei", wat betekent: wie dat is, is wel tweede of derde keus. Hij vatte het niet persoon lijk op, maar Gelein Jansen moest toe geven dat hier en daar in de klender wel iets ondeugends valt te ontdek ken. De samenstellers hebben er reke ning mee gehouden dat vrij veel men sen, vooral degenen die niet op het ei land geboren en getogen zijn niet alle seggies zullen begrijpen. In gevallen waarin het niet voor de hand ligt wordt daarom uitleg in algemeen be schaafd Nederlands gegeven. Gehoopt wordt dat op deze manier wordt uitge lokt dat de verschillende zegswijzen opnieuw in de Texelse omgangstaal worden geïntroduceerd. Dat betekent een verrijking van die taal, want er zijn veel uitdrukkingen bij die niet met de zelfde gevoelswaarde zijn te vertalen. Gelein Jansen houdt er rekening mee dat mensen die de skeurklender door bladeren, zelf seggies kennen die nog niet in de verzameling voorkomen. Hij wil ze graag horen om zijn collectie te kunnen aanvullen. Marten Zegel uit Den Burg miste za terdag zijn portefeuille met ƒ150,—, een zestal eurocheques met pas, een cultu reel jongeren paspoort en enkele ande re papieren. Het is onduidelijk of de portefeuille is gestolen of verloren. In ieder geval bleek al spoedig dat hij niet in eerlijke handen terecht was ge komen, want bij de Amro bank in,Alk- mar probeerde iemand één van de eu rocheques te verzilveren. Hij gedroeg zich verdacht en had moeite om de handtekening te zetten. Toen het bankpersoneel hem nogmaals liet tekenen, bleek de handtekening in het geheel niet te lijken op die van de bijbehorende pas die dus op naam van M. Zegel was gesteld. Verder bleek dat de man het jongerenpaspoort al voor zichzelf in gebruik had genomen want hij had er zijn eigen pasfóto opgeplakt. Henk van Door de bedrijfsleider van de Aldi markt werd gisteren weer een winkel diefstal gemeld. Deze keer had een 61-jarige Texelaar een flesje Maggi ter waarde van 71,29 meegenomen zonder te betalen. Ter verontschuldiging voer de hij aan dat hij uit geldnood handelde. iurgemeester A. Schipper ontving jistermiddag het eerste exemplaar ran de „Tesselse skeurklender I987". Het is een kalender waarop )er blaadje voor twee dagen een .seggie" is afgedrukt, dus een Texels gezegde in dialect met op ie ommezijde van elk blaadje een ieit uit de Texelse geschiedenis, sen oude advertentie, knipsel of ci taat uit de Texelse Courant of an der drukwerk. Dat is informatief en vermakelijk tegelijk en de eerste reacties van het publiek op het ver schijnen van de skeurklender zijn dan ook zeer positief. )e opzet van de skeurklender doet ienken aan de welbekende „Be scheurkalender" van Koot en Bie, die dit jaar voor het eerst niet verschijnt. Voor initiatiefnemer en Texels dialect specialist Gelein Jansen was dat aan- eiding om samen met andere leden van de werkgroep dialect van de Historische Vereniging een plaatselijke kalender met seggies, historische fei ten en opmerkelijke citaten en knipsels samen te stellen. Zelf uitgeven bleek een financieel onhaalbare kaart te zijn. Anders werd het toen contact wérd gezocht met Langeveld en de Rooy in Den Burg, een bedrijf dat dit jaar te gelijk met de door haar uitgegeven Texelse Courant honderd jaar bestaat. Bij wijze van jubileumgeschenk zou de Tesselse Skeurklender aan de abon nees van de krant worden gegeven zo dat alle Texelaars kennis zouden ne men van de kostelijke collectie die de samenstellers bij elkaar hebben gebracht. Aldus is geschied. In de Texelse Cou- week stond een adver-

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1