rrloornder vrijwilligers „pikken muren kerkje af Forse stijging aantal leden Bowlingbond Vie uwe fase in restauratie Competities draaien goed Volleybaltoernooi Haarstudio en Teso Texelse bowlers in Loosdrecht MST programma Amateurtje studeert nieuw toneelstuk in RIJ DAG 9 JANUARI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 'oor de Nederlands Hervormde kerk van Den Hoorn (hét erkje) is de volgende fase in de restauratie aangebroken, /laandag is een begin gemaakt met het afbikken van de bin- enmuren. Het werk wordt uitgevoerd door vrijwilligers uit >en Hoorn en zal naar schatting ruim twee maanden in eslag nemen. blijkt hoe vochtig de muren zijn. ,,Met name onder aan de muren is het soms kletsnat", aldus de afbikkers. Dat heeft echter het voordeel dat te verwijderen laag vrij gemakkelijk-kan worden afgebikt. Salpeterzout zijn veel vrijwilligers nodig om de muren voor half maart van hun metselkalk-laag te tdoen. restauratiecommissie) en de kerkeraad een beroep op vrijwilligers voor de uit voering van de werkzaamheden Deze week waren dagelijks zes tot negen personen bezig de muren met bijlen af te bikken. Allemaal handenarbeid dus, zodat na een ochtend of middag bik ken slechts enkele vierkante meters muur van de oorspronkelijke metsel- kalklaag zijn ontdaan. „Eén of ander machinaal apparaat om die laag te ver wijderen, zou wel handig zijn", ver zuchtte één der vrijwilligers dinsdag middag na een volle dag van hard werken. Op aanwijzing van de firma Drijver, die vorig jaar bij wijze van proef een stuk muur afbikte en bepleisterde, wordt het werk met bijlen uitgevoerd. Mocht er echter een minder bewerkelijke me thode bestaan, dan houdt de restaura tiecommissie zich aanbevolen. Min of meer de leiding over de uitvoering heeft Axel Lap. De restauratie wordt begeleid door het architectenbureau Schipper, Verbeek en Zijlstra te Zaandam. /let de uitvoering van de daarop olgende fase, het bepleisteren van e muren, moet dan echter nog ze er twee jaar worden gewacht. De ïuren moeten namelijk eerst dro- en en dat neemt geruime tijd in eslag. Het aanbrengen van de be- leistering zou anders weinig nut ebben. r zullen vier lagen worden aange- racht: eerst specie vermengd met wa- irafstotend middel, vervolgens het- alfde mengsel met kalk eraan toege- oegd, dan alleen specie met kalk en nslotte de afwerking met een stuc- ag. Maar zover is het dus nog lang iet. e restauratie van Texels meest karak- wistieke kerkgebouw nam een jaar of er geleden een aanvang. Toen werd egonnen met het verbeteren van de jndering. Vervolgens was het de eurt aan de buitenmuren. Deze wer en opnieuw gevoegd en van een wa- rafstotende laag voorzien. Het ge euw werd verder geïsoleerd door ubbel glas in de ramen aan te bren- en. Ook het hekwerk en bestrating )ndom het kerkje annex kerkhof wer en vernieuwd. Aan de buitenzijde en >ndom zijn de restauratiewerkzaamhe- en nu zo goed als gereed. ox dusver is voor zo'n ƒ140.000,— aan e restauratie besteed. De overheid erstrekte een subsidie van in totaal 71.000— de rest van het bestede be- rag werd hoofdzakelijk uit de eigen niddelen geput. Jaarlijks wordt tien jftienduizend gulden voor het restau- itiefonds bijeengebracht door activi- iten als bezichtiging en beklimming an het kerkje en toren, concerten, de erkoop door de Hervormde zuster- ring op de Hoornder Donderdagen, e verkoop van tekeningen die Anton ieck en Nel Koorn van het kerkje laakten, en van Paul Höhners ouwplaat. Vrijwilligers >m de kosten te drukken doen de be- eerders van het restauratiefonds (de Preekstoel Maandag begonnen de vrijwilligers met de verplaatsing en verwijdering van het kerkmeubilair. Dat is in het kerkgebouw geplaats na de laatste restauratie, in 1957 en is afkomstig uit een kerk in Bleiswijk. Zo oud als het kerkje zelf, dat dateert uit 1425, is het meubilair echter niet. Ook de preekstoel met, die aan de muur was bevestigd. Het houten gestoelte kon tot opluchting der restauratiewerkers op eenvoudige wijze in vier delen uit elkander worden gehaald. Ook werd een klankbord van de muur gehaald. Met alle banken staan deze opgesla gen onder zwart plastic zeil in het midden van de kerkzaak Ook het 19e eeuwse Scheuer orgel is afgedekt met plastic. De stoelen bevinden zich el ders, in het huis van Axel Lap. Veel stuiven doet het overigens niet. Weliswaar springt de steenslag de vrij willigers om de oren maar stof hoeven ze nauwelijks op te hoesten. Daaruit Als de muur droger is, kost dat wat meer moeite. Voorts hebben monsters aangetoond dat zich aan de binnenzij de zouten in de muren ophopen. De aanwezigheid van nitraten is door de zoute zeelucht nog te verklaren, maar voor de aangetroffen concentraties sal peterzout kan geen verklaring worden gegeven. Vooral de aanwezigheid van de laatstgenoemde stof zou een slech te uitwerking hebben op de stuclaag. Als de muren echt droog zijn heeft dat geen invloed meer. Aan het eind van deze week zullen reeds de eerste steigers worden ge plaatst, om ongeveer eind maart weer te worden afgebroken. Dat zou even tueel eerder het geval kunnen zijn, maar dan moeten zich nog wat meer vrijwilligers aanmelden. Er hoeft beslist niet volle dagen te worden gewerkt, elk uurtje hulp is welkom. Ook finan ciële bijdragen worden uiteraard met open armen ontvangen. Het bepleisté- ren is namelijk niet alleen een kwestie van twee jaar geduld hebben tot de muren droog genoeg zijn, maar hangt ook van het geld af. De dakgoten en de electrische installatie zijn aan ver nieuwing toe. Het gewelf moet nog worden geschilderd en de vloer (bestaande uit oude grafstenen) moet opnieuw worden gelegd. Bijdragen kunnen worden overgemaakt op post giro 77683, ten name van het restaura tiefonds Hoornder kerkje, of bankreke ning Rabo 3625.41.183. In totaal is nog rond ƒ175 000,— benodigd. Er is we derom subsidie aangevraagd, maar de nog te realiseren fasen zijn pas vanaf 1990 subsidiabel, zodat voorfinancie ring noodzakelijk is Het afbikken en bepleisteren kost naar schatting ƒ82.000,—, de vernieuwing van dakgo ten en de electrische installatie ƒ20.000,-. Roggemeel Het is de bedoeling dat de lagen die bij deze restauratie worden aange bracht het minstens een eeuw zullen volhouden. In elk geval beduidend la ger dan de dertig jaar die is verstreken sinds de laatste restauratie in 1957. Destijds meende men roggemeel in de metselkalk-laag te moeten vermengen, bikken met bijlen de kerkmuren af: ,,Zou er sneller gaat?" Vrijwilligers Piet Kok fvoorgronden Henk Troost niet een of ander apparaat bestaan waarmee dit volgens oud gebruik. Wellicht een historisch juiste methode, maar het re- Toer-ïn ©XpOSiti© sultaat is dat de laag nu zowat van de muur kan worden „gevreten", aldus de mening van de Hoornder vrijwilligers De diensten van de Nederlands Her vormde gemeente zullen de komende maanden worden gehouden in de Rooms-Katholieke kerk van Den Hoorn. Dominee Verbeek zal daar elke zondag vanaf elf uur 's ochtend de ge lovigen voorgaan. De Koog Ook in De Koog zijn leden van de Her vormde gemeente actief geweest voor vernieuwingen aan hun kerkgebouw. Aannemer Gieze plaatste in die kerk acht mahoniehouten raamwerken van twee meter hoog, die door een aantal leden van de gemeente enkele malen werden geschilderd en waarin glazen ruitjes werden gezet. Ook het bijwerken van de muren na het inzet ten werd door vrijwilligers gedaan. Het geld voor de kerkramen, zo'n ƒ12.000,—, werd bijeengebracht door verschillende acties, zoals 'n bazaar, tentoonstellingen in de kerk etc. In de zomer van 1987 zal voor de achttiende maal de provinciale cultureel-toeristische manifestatie ,,Toer-in Noord-Holland" worden gehouden. De provinciale werk groep Toer-in heeft voor 1987 het thema Beeldende Kunst gekozen. De gemeentelijke adviescommissie kunst- en cultuurbeleid wil ook in 1987 weer een expositie met werk van meerdere Texelaars gaan houden in het kader van de Toer-in. Deze expositie zal van 26 juni t/m 16 juli gehouden worden in de tentoonstellingsruimte in het raadhuis. Het thema voor deze groepstentoonstelling is nog niet vast gesteld. De adviescommissie meent dat dit het beste door de deelnemers zelf bepaald kan worden leder die suggesties voor een leuk the ma heeft, wordt uitgenodigd deze ken baar te maken aan de secretaris van de adviescommissie, mevrouw R. van Dijk, kamer 304 in het raadhuis, tel. 3041 tst. 12. Suggesties en ideeën kunnen tot 26 januari worden aangedragen Bowlen zit op Texel weer in de lift. Dat blijkt uit het fors stijgende le dental van de Bowlingbond Texel. Na een dal van 80 leden twee jaar geleden, zijn er momenteel 148 bowlers op de banen actief. Er draaien vier competities leagu es"), waarvan de jeugdleague dit seizoen opnieuw in het leven is ge roepen. Op de helft van de compe titie is in de belangrijkste league, die op woensdag en donderdag kerkezaeI ziet er kaai uit De banken zijn afgedekt met zwart plastic, evenais het orgel rechtsboveni. wordt verspeeld, een spannende strijd om het kampioenschap gaande. Koploper van de in totaal 24 teams (al len trio's) is JPK, dat vorig jaar vierde in de eindstand werd. Het team heeft slechts twee punten voorsprong op de nummers twee en drie. De kampioen van afgelopen seizoen, de thuisploeg van De Koogel, staat op een zesde plaats met inmiddels zes punten ach terstand. Er spelen zowel dames; heren- als ,,mixed"teams in deze lea gue. De nieuw geformeerde teams zijn er voorlopig nog niet in geslaagd de geroutineerde trio's te beconcurreren en vertoeven op de onderste helft van de ranglijst. ,,De deelnemers zijn van alle leeftijden en gooien met ballen die in gewicht variëren. De bedoeling van het spel is om de tien kegels (,,pins") aan het eind van de baan in één of twee worpen allemaal om te gooien. Lukt dit in één keer, dan heet dat een „strike" en in twee keer een „spare". Deze worp(en) noemt men een „fra me". Tien frames vormen samen één spel „game". Het maximale aantal om te gooien pins in één game is 300", al dus de toelichting van John van Schaik en Peter Veldman. Zij verzor gen wekelijks de bowlingberichten in deze krant, maar menen dat hun stuk jes lang niet voor iedereen duidelijk zijn door onbekendheid met de spelre gels en het gebruik van voornoemde termen. De in een grote sport als voetbal gebruikte anderstalige uitdruk kingen als „penalty" en „corner" zijn wél ingeburgerd. Handicap John en Peter: „Verder is het belang rijk om te weten dat wordt gespeeld op basis van handicap. Dat wil zeggen dat iemand die een minder goed ge middelde heeft dan zijn tegenstander, van tevoren een aantal extra punten krijgt, variërend van 0 tot 70. Bijvoor beeld een speler met een gemiddelde van 180 krijgt 0 handicap, dan krijgt ie mand met gemiddelde 130: 180 min 130 is 50 en hiervan wordt 70 procent genomen, een handicap van 35. Zo heeft iedereen min of meer gelijke kansen". Op dinsdagavond wordt een competi tie gespeeld met zes trio's, die vier maal tegen elkaar uitkomen. Hieraan wordt niet slechts meegedaan door bowlers die op de andere avonden zijn verhinderd, maar ook door degenen die er geen genoeg van kunnen krij gen Op donderdagochtend, tussen tien uur en half twaalf is er een com petitie voor dames, de „huisvrouwen- league" en de jeugd speelt op vrijdag. Deze nieuw gestarte competitie bestaat uit zes dubbels die driemaal tegen elkaar uitkomen De tussenstanden halverwege de competitie: Woensdag-donderdag: Resp. gespeeld, punten, pinval JPK 9 34 19.333 Wielewaal 9 32 18.958 Graaf's Spuiterij 9 32 18.500 Reisburo Texel 9 31 18.777 Tabaksshop 9 30 18.846 De Koogel 9 28 18.328 Strandplevier 1 0 27 18.609 Hotel De Weal 9 26 18.958 Kwartet 9 28 18.400 DX 11 9 25 18.135 Dames: Lollipops 9 23 13.200 CCM 9 19 13.462 Klavervier 9 18.5 13 522 Tabaksshop Mets 9 17 13.346 De Pins 9 16 13.305 T-Fords 9 15.5 13.099 Dinsdag: Top Oldies 7 26 16.934 De Strijkers 8 22 16.162 Hordifood 7 21 16.340 Cocky's Kapsalon 8 19 15.820 Pindrillers 8 18 15.635 Slagerij De Boer 6 4 11.143 Jeugd: 4.895 De Spetters 5 13 Strandplevier III 5 13 4.801 Mets Point 5 10 4.676 Spare Time 5 10 4.656 't Gouden Boltje 5 7 4.587 Star Strick 4 7 4.519 In Sporthal Ons Genoegen wordt zaterdag vanaf zeven uur 's avonds een volleybaltoernooi gehouden, georganiseerd door kapsalon Haarstudio (Den Burg/De Cocks- dorp) in samenwerking met Teso. Er zijn zes dames- en zes heren- ploegen uitgenodigd, die in aparte poules tegen elkaar uitkomen. In de damespoule speelt onder meer het Teso-team „Molengat", bij de he ren komen „Marsdiep" en „Texelstroom" tegen elkaar uit. Er wordt gespeeld volgens een strak tijd schema; bij het tijdsein zijn de één- setswedstrijden onverbiddelijk ten einde Damespoule: Haarstudio, Klif 23, Leij- dekkers. Smash, Ass Bremer en Teso Molengat". Herenpoule: Graaf Spuiterij, Grooten Slock, Smash, Van Wijngaarden, Teso „Marsdiep" en Teso „Texelstroom". Programma: Veld A; 19 00 u. Marsdiep-Graaf Spuiterij 19.24 u. Texelstroom-Grooten Slock 19.48 u. Smash-v. Wijngaarden 20.12 u. Marsdiep-Grooten Slock 20 36 u. Marsdiep-v. Wijngaarden 21.00 u. Texelstroom-v. Wijngaarden 21.24 u. Grooten Slock-Graaf Spuiterij 21.48 u. Grooten Slock-v. Wijngaarden 22 12 u. Graaf Spuiterij-v. Wijngaarden 22.36 u. Marsdiep-Texelstroom Veld B: 19.00 u Leijdekkers-Smash 19.24 u. Molengat-Ass.Bremer 19.48 u. Texelstroom-Graaf Spuiterij 20.12 u. Graaf Spuiterij-Smash 20.36 u. Molengat-Leijdekkers 21.00 u. Molengat-Klif 23 21.24 u. Marsdiep-Smash 21.48 u. Texelstroom-Smash 22.12 u. Leijdekkers-Ass.Bremer 22.36 u. Grooten Slock-Smash Veld C: 19.00 u. Haarstudio-Klif 23 19.24 u. Klif 23-Smash 19.48 u. Haarstudio-Leijdekkers 20.12 u. Klif 23-Ass. Bremer 20.36 u. Haarstudio-Smash 21.00 u. Smash-Ass.Bremer 21.24 u. Haarstudio-Ass.Bremer 21.48 u. Klif 23-Leijdekkers 22.12 u. Molengat-Smash 22 36 u. Haarstudio-Molengat Vijf bowlers van bowling De Koogel speelden deze week een nieuw- jaarstoernooi in Loosdrecht. Aan dit evenement werd deelgenomen door 240 bowlers uit alle delen van het land. Er werd gespeeld op basis van handicap. Theo Zuidewind gooide twee mooie games van 160 en 140. Helaas waren de andere drie games iets te kort en verspeelde hij zo zijn halve finaleplaats. Yvonne Eelman, spelend met een hoog handicap van vorig jaar, kwam met een 171 game ook niet echt goed voor de dag. John van Schaik, die het laatste jaar om hoog geschoten is, kon zijn zenuwen nog niet bedwingen tijdens zijn eerste toernooi en ondanks een sterke eindsprint van 196 en 184 kon hij de slechte start niet meer goedmaken. Marjan van Schaik gooide inclusief handicap nog het hoogste met een uitschieter van 181, maar bleek uitein delijk ook met iets te kort te komen voor een halve finaleplaats. De gerou tineerde bowler Peter Veldman die al over de tweehonderd wedstrijden c.q. toernooien heeft gespeeld, heeft het met zulke toernooien meestal erg moeilijk door zijn lage handicap. Nu scoorde hij goed met games van 197, 195 en 211, maar kwam uiteindelijk toch net iets te kort. Om een finale plaats te bemachtigen had er inclusief handicap 210 gemiddeld gegooid moe ten worden. Zaterdag 10 januari 1987: Volleybal: Sporthal Ons Genoegen, Den Burg 13.30 u. Tevoko 3-Tevoko 2 (h) 13.30 u. Tevoko 1-VVM '63 (d) 13.30 u. Tevoko 2-PK '72 (d) 15.00 u. Tevoko 1-Reactie 1 (h) 15.00 u. Tevoko 3-Smash '68 (d) 15.00 u. Tevoko-HCSC (asp.m.) Zondag 11 januari 1987: Handbal: Sporthal Ons Genoegen, Den Burg 12.45 u. MST 1-Callantsoog 2 Donderdag 15 januari 1987: Volleybal: Niedorphal, Winkel 19.00 u. VCW 1-Tevoko 2 (d) „In ieder badje een ander schatje" is de naam van het nieuwe avondvullen de toneelstuk, dat toneelvereniging 't Amateurje uit De Waal instudeert. Het is een stuk in drie bedrijven, geschre ven door Theo Akkermans. De uitvoe ring in dorpshuis De Wielewaal is ge pland op 21 februari.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5