5000 vogels dood door „sluipende" olievlek Vrien dschapsteken voor Jan Kager Rechter doet Jutte of jatten" simpel af T\ lei Ook treintijden in Teso dienstregeling Inbraken in bungalows Kijken naar poëzie albums Lichte straf voor Compass-jutter Texelaars voor de balie Aanvallend Gamma verloor in Alkmaar Avond Scheveningen Radii uitgesteld Wijken vergaderen over Koninginnedag)^! PAGINA 2 TEXELSE COURANT Ongeveer 5000 vogels zijn slachtoffer geworden van de olie vlek, die vorige week de Waddenzee is binnengedreven. Dat is een zeer globale schatting van NlOZ-ornitholoog Cees Swennen die onder meer vanaf de dijk waarnemingen deed en vanuit een vliegtuig nog zal trachten de schade onder de vogelstand nauwkeurig te schatten. Meer dan 90% van de aangetaste vogels zijn Eidereenden, waarvan er momenteel ca. 100.000 op de Waddenzee overwinteren. Dat ver klaart waarom de olievlek, die waarschijnlijk niet erg uitgestrekt is geweest, toch zoveel vogels heeft getroffen. Nadat donderdag de eerste besmeurde vogels op en bij de dijk waren gesignaleerd voerde het olie-opsporingsvliegtuig van de directie Noordzee van Rijks waterstaat boven de Waddenzee enkele vluchten uit maar toen werd geen spoor van olie aangetroffen. Aangenomen wordt dat de olie op dat moment al uit de Waddenzee was ver dwenen, gewoon door de zeegaten naar buiten gedreven. Dat kan al da gen eerder zijn gebeurd. Nergens op de eilanden of op het vasteland is tot dusver olie aangespoeld, wat ook een aanwijzing is dat het om een kleine vlek ging, een betrekkelijk „normale" hoeveelheid geloosde olie. Onderzoek Toch wordt alles in het werk gesteld om de herkomst te achterhalen. Olie resten die van de aangetaste vogels zijn achterhaald, zijn opgestuurd voor laboratoriumonderzoek. Uit de chemi sche samenstelling kan soms worden afgeleid waar de olie vandaan komt. Volgens Cees Swennen was het in ie der geval dikke, zware olie die als een zwarte laag op het water dreef. Dus geen dunne olie die in fijne druppel tjes, als zg. „dispersie" in het water was gemengd, zoals hier en daar is De nieuwe dienstregeling van Teso vermeldt niet alleen de vertrektij den van de boot, maar ook die van de aansluitende treinen, zodat treinreizigers die naar of van Texel gaan beter worden geïnformeerd. Ook enkele gegevens over de busver binding op Texel worden vermeld. De dienstregeling is geldig van 31 mei 1987 tot 28 mei 1988 maar is nu al gratis bij Teso af te halen, in twee for maten: A4 en A5. Teso heeft gepoogd om in het NS spoorboekje bij de aankomsttijden van de treinen in Den Helder de daarop aansluitende vertrektijden van de boot vermeld te krijgen. De NS heeft dat echter geweigerd omdat het een pre cedent zou scheppen. Er zijn meer vervoersmaatschappijen in het land die zoiets zouden willen en dat stuit bij de samenstelling van het spoorboekje op praktische bezwaren. De laatste weken is meerdere malen ingebroken in bungalows aan de Cali- forniëweg. Zondag ontdekte een man uit De Koog dat een onbekende zich door het forceren van een slaapkamer raam toegang had verschaft tot zijn bungalow in het park 't Hoogelandt, waarbij een kleurentelevisie ter waarde van f2000— was verdwenen. Ook bij eerdere bungalowinbraken in deze om geving verdwenen kleurentelevisie toestellen. verondersteld als mogelijke verklaring voor het feit dat vanuit de lucht niets van de olie is gezien. Wat ook lijkt vast te staan is dat het geen Noord- zeeolie was, die goed herkenbaar is. Zeekoeten De olievlek is mogelijk omstreeks een week geleden de Waddenzee binnen gedreven na op open zee eerst slacht offers te hebben gemaakt onder de zeekoeten, een echte Noordzeevogel. In eerste instantie waren het dan ook koeten die als stookolieslachtoffers werden aangetroffen en veelal in het Natuurrecreatiecentrum terecht kwa men om te worden schoongemaakt. Gedurende het hele jaar worden op het strand regelmatig zeekoeten ge vonden, die door olie zijn aangetast; vorige week viel het op dat het er meer waren dan anders: meerdere per dag in plaats van enkele per week. Dat wees op een olielozing in de buur van hedt eiland; een gedachte die ver sterkt werd toen ingaand donderdag langs de hele Waddendijk van Texel met stookolie besmeurde vogels wer den gevonden. Het waren dus hoofd zakelijk eidereenden, maar ook topper eenden, zwarte zeeëenden, een enkele roodkeelduiker en zelfs enkele exem plaren van de ijseend, een vrij zeldza me vogel. Fataal Er werden maar weinig dode vogels gevonden; de meeste dieren hadden nog de kracht om weg te fladderen of weg te zwemmen als ze werden bena derd, maar ze zijn ten dode opge schreven. Door de olie is het verenpak ,,lek" geworden, waardoor de vogels afkoelen, niet meer eten en een ellen dige langzame dood sterven. De direc te doodsoorzaak is vaak longontste king of een andere infectie, die ze als gevolg van de verminderde weerstand hebben opgelopen. De beelden die het afgelopen weekend langs de Texelse dijk waren te zien, waren extra triest omdat de zieltogende vogels ook nog vastvroren in het ijs dat zich sinds za terdagochtend als gevolg van de stren ge vorst razendsnel aan het vormen is. Er is geen sprake van dat de kleine aantallen dieren die tot dusver levend zijn gevangen kunnen worden gered. ,,Als het om zeekoeten gaat kunnen we wel wat doen", zegt Jan Kuiper, directeur van het Natuurrecreatiecen trum waar een deel van de stookolie- slachtoffers terecht is gekomen. ,,Als een zeekoet wordt schoongemaakt en uiteindelijk weer wordt teruggezet in de natuur, schatten we dat hij 25 pro cent kans heeft dat-ie het redt. Bij eenden staat mislukking bij voorbaat vast. De beesten zijn er verschrikkelijk aan toe. Het beste wat we kunnen doen is afmaken". Televisie Hetzelfde konden de televisiekijkers za terdagavond horen zeggen door NRC- medewerker Henk Brugge die voor de camera van het NOS-journaal wat vo gels uit het ijzige water viste. De ca meraploeg maakte met de NRC- mensen een tocht langs de dijk van Oudeschild naar het Noorden om een indruk te krijgen van de ramp. Grote aantallen besmette vogels op één punt werden echter niet aangetroffen. Sa men vormden ze toch een flink aantal, dat echter maar een heel klein deel van de totale hoeveelheid slachtoffers is. Ook op dit moment zijn nog lang niet alle aangetaste vogels dood. Met na me de Eidereenden die een grote vet- voorraad hebben, waardoor ze wel een week kunnen vasten, zijn bijzonder taai. De dood komt echter onherroe pelijk. Veel kadavers zullen voorlopig verdwijnen in de snel groeiende ijsmas sa; een aantal vogels zo werd on der meer door Cees Swennen ge constateerd is drijvend op stukken ijs op Noordzee opgedreven voortge jaagd door de straffe oostenwind. De gevolgen van de ramp worden aldus in tijd en concentratie gespreid, zodat niet is te verwachten dat het strand straks zal vol liggen met dode vogels, zoals bij vorige stookolierampen. Geen record Geschat wordt dat in de buurt van Texel rond 3000 vogels zijn aangetast en bij Vlieland en Terschelling zo'n 2000. Het is al jaren geleden dat zich een ramp van een dergelijke omvang in de Nederlandse Waddenzee voltrok, maar het is geen record; Een grotere ramp was bijvoorbeeld die van 1969 toen in deze omgeving zo'n 40.000 vo gels omkwamen. Jan Kuiper van het NRC is blij dat de media veel aandacht hebben besteed aan de ramp, want eens te meer is nu duidelijk dat veel harder moet worden Dat Scouting Texel een zeer bloeiende jeugdvereniging is, is mede te danken aan de hulp die regelmatig wordt on dervonden van een groepje „bui tenstaanders" waarop altijd een beroep kan worden gedaan. De meest ver dienstelijke van hen is Jan Kager uit Den Burg die al sedert 1974 klaar staat voor Scouting en behulpzaam is bij al lerlei karweitjes. Hij helpt als de groep op (buitenlands) kamp gaat, haalt en brengt bedden, repareert sloten, as sisteert bij verhuizen en verricht nog tal van andere hand- en spandiensten telkens als dat nodig is. Opmerkelijk is dat Kager bovendien elk jaar gratis de groenten en aardappelen („gepit") be schikbaar stelt voor de „boerenkool- fuif" die Scouting Texel altijd in januari houdt bij wijze van nieuwjaarsreceptie. Tijdens de boerenkoolfuif van zaterdagavond werd Kager wegens zijn verdiensten begiftigd met een speciale onderscheiding: het vriendschapste ken. Dit ereblijk is door Scouting Ne derland in het leven geroepen om er kentelijkheid te betuigen aan niet-leden waaraan het jeugdwerk van Scouting veel heeft te danken. Het „gouden" speldje en de oorkonde werden uitge reikt door groepsleider Niek Slijderink, die ook nog een aantal andere hulp vaardige krachten in de bloemetjes zet te. Het waren de heren S. Siersma en zijn zoon Rick, Willem Vendel, Arie Kager en Paul Slijderink. Zij zijn onder meer behulpzaam bij het wekelijks op halen van oud papier. Na het uitroe pen van een „yell" door de aanwezige Scouting-leden („Bijzonder goed!") en de gasten die mede aanzaten aan de boerenkoolfuif kregen de „uitblinkers" allen een fles rode en witte wijn. Op de foto de op dat moment aanwe zige gehuldigden: Rick Siersma, Sies Siersma, Jan Kager, groepsleider Slij derink en Arie Kager. DINSDAG 13 JANUARI 1«SDAC NRC-medewerker Henk Brugge toont de klappertandende cameraman en geluidsman van het NOS-Journaal een besmeurde en bloedendq eend. opgetreden tegen schepen die olie lo zen op zee. In bijna alle havens zijn te genwoordig goede mogelijkheden om legaal van afgewerkte olie af te ko men, maar veel kapiteins vinden het blijkbaar makkelijker of voordeliger om de rommel op zee achter te laten. Met het gevolg dat er altijd wel kleinere of grotere olievlekken op de Noordzee ronddrijven, met de genoemde gevol gen als zo'n vlek in aanraking komt met vogelconcentraties, nog afgezien van de min of meer permanente hin der die de olie veroorzaakt op de stranden. Milieu De gevolgen voor het natuurlijke zee milieu zijn nog niet precies bekend. Het meest „zichtbaar" voor het pu bliek is de ellendige dood van grote aantallen vogels. Het gaat echter ook in dit geval niet om zeldzame soorten, die er zeker niet door zullen uitsterven De effecten van olie op het natuurlijke milieu van de Waddenzee wordt al ge ruime tijd uitvoerig onderzocht door TNO. In samenwerking met Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer en Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee. NRC-directeur Kuiper was tot voor kort werkzaam bij TNO in Den Helder en had als zodanig met het onderzoek te maken. Hij vertelt dat al is gebleken dat bepaalde gevolgen van de olie pas op termijn merkbaar worden. Bij proe ven kwam bijv. aan het licht dat de bekende kokkels zich in eerste instan tie weinig lijken aan te trekken van olievervuiling, maar als het daarna winter wordt gaan ze massaal dood; ze zijn door de „stress" van de olie gevoelig geworden. Zo zijn er nog veel meer gevolgen voor allerlei (soms mi croscopische) planten en dieren. Dode kokkels maken echter weinig indruk; dode vogels wel. Hetzelfde effect dus als wordt opgeroepen door zeehonden die zich als gevolg van vergiftiging van het zeewater niet meer kunnen voort planten en daardoor dreigen te ver dwijnen, hoewel er heel wat meer aan de hand is. Cubvo Het onderzoek naar de herkomst van de olie is een verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat, die beschikt over een speciale groep „Cubvo" (Contactgroep Uitvoering Beheersplan Verontreiniging door Olie). Cor Veld uit De Waal is lid van de groep. In tegenstelling tot orni tholoog Swennen houdt hij er rekening mee dat dunne, in het water gemeng de olie mogelijk wèl een rol heeft gespeeld bij de jongste ramp. Er zijn zowel oliemonsters genomen van vo gels die op Texel zijn gevonden als van vogels van andere eilanden. Uit verge lijkend onderzoek zal moeten blijken of het om dezelfde olievlek ging. Het zal nog geruime tijd duren voordat de re sultaten van het onderzoek bekend zijn. Vrijdag a.s. wordt in De Buureton in de Molenstraat een poëzie albummiddag" gehouden, georga niseerd door de Knipkring Texel, aanvang 14.00 uur. De bedoeling is dat mensen die er be langstelling voor hebben zelf hun oude poëziealbums meenemen om die aan elkaar te laten zien. De middag wordt georganiseerd door de Knipkring, om dat poëziealbums vroeger vaak werden opgesierd met uitgeknipte figuurtjes, soms schitterende voorbeelden van knipkunst. Op de middag wordt een dia-serie van oude albums getoond en er worden diverse poëziealbums geëxposeerd. De bezoekers wordt aangeraden een schaartje mee te nemen want onder leiding van ervaren mensen zal men ook zelf de knipkunst kunnen beoefenen. Precies een jaar na de stranding van de Compass 1 op het strand bij paal 11 en het daaropvolgende geruchtmakende ,,leegjutten" van het schip, werd vrijdagmiddag een Texelse jutter ter verantwoording geroepen in het kantongerecht te Den Helder. De 42-jarige man moest terechtstaan wegens de diefstal van de achtermast van het gestrande schip. Politierechter mr. L. A. Punt vonniste mild: f50 boete (of één dag hechtenis), de laagst mogelijke straf. Wie had verwacht dat de omstreden handelwijze van de Texelaars na de stranding jutters of jatters?") en de houding van de politie daarbij, aan de orde zouden worden gesteld tijdens de zitting, kwam bedrogen uit. Zowel mr. Punt als de officier van justitie mr. P. M. Brilman zagen daar kennelijk geen aanleiding toe. De rechtszaak was het Gamma heeft de koppositie (ge deelde eerste plaats met Sparta) niet behouden. In sporthal De Meent te Alkmaar verloor Gamma met 3—1 van De Zaak. Enige we ken geleden won Gamma op Texel nog vrij gemakkelijk met 6—0 van dit team. Gamma trof nu een geheel anders spe lend team tegenover zich. Louis Uriot, thuis nog goed voor vier doelpunten, kreeg zware mandekking en wanneer hij zich toch vrij speelde en gevaarlijk dreigde te worden, volgde onherroepe lijk een overtreding. De Zaak trok zich terug op ongeveer vijf meter van het eigen doel. Gamma had hier duidelijk moeite mee en moest zeer attent blij ven voor gevaarlijke uitvallen. Gamma kreeg geen kansen en De Zaak kwam via Ton Meyer op een 1—0 voorsprong (na tien minuten) via een uitval. Gam ma kon voor de pauze niet of nauwe lijks gevaarlijk worden. Na de pauze opnieuw een aanvallend Gamma, dat omdat de gelijkmaker uitbleef te ge haast ging spelen. De Zaak moest zich beperken tot verdedigen en kwam niet aan aanvallen toe. Gamma kreeg nu wèl de nodige kansen, maar onvol doende overleg was de oorzaak dat er niet werd gescoord. Brand (2x) en Schermer verschenen alleen voor de keeper maar kwamen evenmin tot sco ren. Twaalf minuten voor het einde verspeelde Gamma-verdediger List de bal en Gamma stond op een onover brugbare 2—0 achterstand. Vlak voor tijd scoorde List nog wel de verdiende tegentreffer, maar toen stond het in middels al 3—0 voor De Zaak. Vrijdag gaat Gamma naar het Helderse Sporting Strabo en hoopt daat de draad weer op te pakken (winnen). gevolg van êén der zeer sporadische aanhoudingen door de eilandelijke tie onder degenen die spullen van Compass 1 hadden meegenomen of gesloopt. De bewuste mast was de kapitein van de Compass beloofd aan een andere inwoner van Texel. Toen de mast plotseling van het verdwenen bleek te zijn, zette deze Texelaar een advertentie waarin hij gene, die de mast had meegenomen opriep deze (anoniem) terug te gen op het daarvoor aangewezen erf van mr. Feikema. Dat gebeurde niet, waarop aangifte werd gedaan. De po tie slaagde erin de dader op te spore en trof de in drie stukken gezaagde mast aan in de drijfmestkelder bij de woning van de man. „Ik ging op de zondag na de stran ding naar het schip te kijken, in m'n knappe pak. Het bleek dat iedereen daar aan het slopen was. De politie sting erbij, maar deed niks. Maandag ben ik er weer heengegaan om ook een souvenirtje te hebben. Van een kennis mocht ik een patrijspoort heb ben, maar die was al weg. De achter mast lag er nog wel en uit 'n soort protest heb ik die toen maar meegen men", aldus reconstrueerde de Texela de gebeurtenissen. Juttersbloed De officier vroeg zich af wat er nou z interessant was aan een mast. „Uh.. voor de sier en 'n beetje juttersbloed denk ik", luidde het antwoord. Veel verder ging mr. Brilman niet op de zaak in. Hij zei er geen halszaak van willen maken en eiste de laagst moge! lijke straf. Ook de politierechter achtte diefstal bewezen. De verdachte liet blijf ken het met de term niet eens te zijn: „Diefstal, diefstal.... Als ik het niet had gedaan, dan zou die mast wel door een ander zijn meegenomen, Dal ding lag er toch. Bovendien heb ik hem weer netjes teruggegeven." Mr. Punt was hiermee niet overtuigd en vonniste conform de eis. tl De informatieavond, die Scheveningen Radio vrijdag zou houden in het Na tuurrecreatiecentrum is in verband met de weersomstandigheden uitgesteld tot vrijdag 20 maart. a sfei laat ioei |nn< -ore de nge lart em iet koe Op woensdag 28 januari zal in De Schakel, naast de Ned. Hervormde kerk van Den Burg, een vergadering worden gehouden over de viering van koninginnedag. Initiatiefnemers Gert Pansier en Dik Haker verwachten daar afgevaardigden van de zes wijken, waarin Den Burg tijdens de festivitei ten op 30 april zal zijn verdeeld. De bedoeling van de vergadering is de in middels gevormde ideeen en organisa tie voor een hernieuwde viering, geza menlijk verder uit te werken. Er bestaan plannen voor het houden van een jeugdmarkt, grote versierde op tocht (met muziek), kinderspelen (waarvoor nog een lokatie wordt ge zocht), stratenloop, een omvangrijk wijk tegen wijk-spel, een „echte" Meierblis en een groot oranjebal. De vergadering begint om acht uur 's avonds.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2