t Texel aan ramp ontsnapt Brandweer helpt op gang houden itrengere regels en eer controle nodig bij centrale RST steekt miljoenen kwaliteitsverbetering in Bakker Spectra Ïarvergadering idrijfsvereniging jamen bidden voor lenheid christenen /addenvereniging over olieramp: Boot valt uit door laag water Electrische dekens vanaf /39,- Zwembad op Loodsmansduin JANUA iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.147 VRIJDAG 16 JANUARI 1987 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1022201 2741 werktijd dere week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaft traaf 48, Den Burg, telefoon 02220 - 4392 verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs ^19,20 per kwartaal; los 90 cent dvertenties, abonnementen, etc eld De Rooy B.V Postbus 11, 1790 AA Den Burg n (02220) 2741. na 18 00 uur 4881 Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17 636 Rabobank nr 36.25.01 742, NMB nr 67 34.60.398 GEM. BRANDWEER TEHEE ien mt VJT6 29 'Vieren Vaars en Nieboer van de Texelse brandweer bezig met de motorpomp, waarmee warm koelwater via een dubbele leiding fvoor- Aid) naar het inlaatgemaal wordt geperst om ijsvorming tegen te gaan. jaarvergadering van de Vereniging tr Bedrijfsvoorlichting in de Land- iw op Texel wordt maandagavond, januari in Hotel ,,De Pelikaan" ge ilden, aanvang 20.00 uur. agenda voor deze ledenvergadering er als volgt uit: Opening door de ïrzitter P. C. Hin, notulen vorige al- nene vergadering, ingekomen stuk- i en mededelingen en bestuursver- zingen. Hierbij zijn de heren P. C. en J. A. Lap herkiesbaar. Daarna Igt het financiële verslag over het r 1986. Na de pauze geeft de be- jjfsvoorlichter een overzicht van zijn erkzaamheden in het afgelopen jaar. ■I M. Waiboer zal iets vertellen over I privatisering van de voorlichting, jt als voorstel aan het bedrijfsleven Shbaar is gemaakt. het kader van de landelijke actie ebed voor de eenheid van de ristenen", in de week van 18 tot 25 uari, wordt zondagavond in de Ge formeerde kerk van Oosterend een pzamelijke gebedsdienst gehouden, jieraan wordt meegewerkt door de jereformeerde, Ned. Hervormde, Ipoms-katholieke en Doopsgezinde ërken op Texel. De gebedsdienst eeft als thema: .Geroepen tot de ërzoening". De aanvang is half acht. Koortsachtige bedrijvigheid en grote spanning heerste er de afgelopen nacht in de PEN-centrale Extra personeel was opgetrommeld en al het mogelijke werd gedaan om de dreigende verstopping van het koelwatersysteem te voorkomen Voortdurend weren de blikken gericht op de registratiestroken die temperatuur en de hoeveelheid inkomend koelwater aangeven. Door het nemen van noodmaatregelen is het de afgelopen nacht op het nippertje gelukt de PEIM-electriciteitscentrale bij Oudeschild in werking te houden. De centrale dreigde uit te vallen als gevolg van ijsvorming in het koelwater. Toen tegen middernacht bleek dat alle eigen maatregelen onvoldoende hielpen, werd ten einde raad de brandweer te hulp geroepen die met een pomp en een dubbele leiding van 400 meter ge loosd warm koelwater via de kortste weg terugpompte naar de inlaat. Een deel van het warme water werd dus opnieuw gebruikt zodat de koelwatertemperatuur iets steeg en de centrale kon blijven draaien. Alle gevaar is echter nog niet ge weken omdat het als gevolg van de strenge vorst en vooral door de daarmee gepaard gaande stor machtige oostenwind moeilijk is om de temperatuur van het water boven het vriespunt te houden. Vandaag zou het PEN-personeel trachten de situatie minder kritiek te maken door het leggen van een leiding waarmee al het afgewerkte koelwater van de dieselgenerator ook via een kortere weg naar de inlaat van het koelcircuit wordt gebracht, Verontreiniging door olie vormt één van de grootste bedreigingen van het Nederlandse kustgebied, met name van het kwetsbare Waddengebied. Bestrijding van olieverontreiniging staat of valt met een tijdige signalering van een olievlek. Gebeurt dit niet, dan worden we geconfronteerd met de ernstige gevolgen en holt de bestrij- dingsorganisatie achter de feiten aan. Het feit dat olieverontreinigingen moei lijk zijn waar te nemen en het veel te lang duurt voordat de organisatie van de bestrijding in werking wordt gezet, is telkenmale door de Waddenvereni ging aangevoerd. Laatstelijk nog in de beroepsprocedure voor de Raad van State over de aanleg van de F3-olie/ gasleiding door het waddengebied. Ondanks het op papier aanwezig zijn van plannen over de signalering en de bestrijding van olieverontreiniging zal menige olieramp pas ontdekt worden als de schade al is aangericht. Een ef fectieve bestrijding is dan niet meer mogelijk en zal hoogstens bestaan uit het opruimen van vogellijken". iet de bestrijding maar de voorkó- iing van olieverontreiniging in het ddengebied dient de meeste nadruk krijgen. De controle op olielozingen or schepen en boorplatforms moet ïntensiveerd worden. Regels moeten 'orden gesteld ten aanzien van het rvoer van olie vlak langs het wad- ngebied". Aldus de Landelijke Vere- iging tot Behoud van de Waddenzee een reactie op de dood van ca. WO vogels in het waddengebied als evolg van een olievlek, e Waddenvereniging gaat er vanuit at een effectieve bestrijding van olie iet of nauwelijks mogelijk is. Alle in- sanningen moeten daarom worden ericht op preventie. Terwijl duizenden vogels al ten dode pgeschreven zijn, tast men nog volle- ig in het duister over de aard en om- ang van de olieverontreiniging. Met levreemding moeten we ook vaststel- in, dat pas naar de olieverontreiniging lezocht werd toen het kwaad al was leschied en tientallen dode vogels op Ie eilanden Texel en Terschelling wer- len aangetroffen. De centrale betrekt zijn koelwater ge woonlijk uit zee. Eerst komt het in een bassin en van hieruit perst een gemaal het naar het koelsysteem van de cen trale. Dit water mag uiteraard niet be vriezen omdat anders roosters, filters, pijpen e.d. verstopt zouden raken en de centrale onmiddellijk zou uitvallen. Bij strenge vorst wordt daarom het warme afgewerkte koelwater niet in zee geloosd maar teruggestort in het bassin, zodat het opnieuw wordt ge bruikt waarbij uiteraard een hogere temperatuur ontstaat. Extreem Dit systeem was al dagen in werking, maar toen de temperaturen uitzonder lijk laag werden en er ook nog een oosterstorm opstak werd het water in het bassin toch steeds kouder, totdat het vriespunt werd bereikt en zich met alleen aan de oppervlakte, maar ook vanaf de bodem .snotijs" begon te vormen dat al gauw vastliep in de roosters van het leidingsysteem waar door de toevoer naar de centrale werd belemmerd. Het personeel zag dat uit eraard aankomen en nam maatregelen. Onder andere werd een „luchtbellen- scherm" voor de inlaten in werking gezet. Onder normale winterse om standigheden wordt daardoor het ijs weggehouden, maar nu werkte de kou door de harde wind zo snel op het water in dat dit onvoldoende hielp. Toen ook andere maatregelen faalden kwam het onheil snel naderbij. In de regelkamer werd gisteravond ge constateerd dat de watertoevoer die Als gevolg van de harde oostelijke wind werd woensdag het water van de Waddenzee zo laag, dat de veerboot enkele uren niet kon varen. De diensten van 12.05 en 13.05 van Texel en 12.35 en 13.35 uur van Den Helder vielen uit. Een soortgelijke situatie deed zich don derdag voor toen rond het middaguur ook enkele vaarten onmogelijk waren. normaal 900 ton per uur is, als gevolg van de ijsvorming terugliep naar 600 ton, een kritische hoeveelheid. Om kwart over twaalf werd de brandweer gebeld die tien man optrommelde en in overleg met het PEN-personeel de grote motorpomp op de dijk van het koelwaterbassin zette op de plek waar het afgewerkte koelwater wordt gestort. Met een dubbele leiding werd dit water over een afstand van bijna vierhonderd meter langs de binnendijk naar de roosters van het gemaal ge perst. Hoewel het een betrekkelijk klei ne hoeveelheid water was, werd hier door de temperatuur toch een graadje omhoog gebracht, net voldoende om de desastreuze ijsafzetting tot staan te brengen. Hoe onmisbaar deze „warm waterinjectie" was bleek om vijf uur vanmorgen toen de pomp even uitviel en de registratiestroken in de controle kamer binnen enkele minuten opnieuw temperatuurdaling aangaven. Hierop werd besloten een soortgelijke pomp van het NIOZ die tot dat moment ge reed werd gehouden om in geval van brand te worden gebruikt, ook op de dijk in stelling te brengen, in afwach ting van een veiliger situatie die in de loop van de dag zou worden bereikt. De ramp die het uitvallen van de cen trale op Texel zou veroorzaken bij de huidige winterse omstandigheden is nauwelijks voorstelbaar. Niet alleen het licht, maar ook alle CV-installaties zou den uitvallen wat vooral bedreigend zou zijn voor de vele zelfstandig wo nende bejaarden. Omdat Texel geen verbinding heeft met het landelijke elektriciteitsnet kan geen stroom van andere centrales worden betrokken. N WINKEL VOL IDEEËN De huishoudafdeling van Bakker's Ijzerhandel. Ingaand het nieuwe seizoen zal niemand meer kunnen zeg gen dat de kwaliteit van de RST-campings „Kogerstrand" en „Loodsmansduin" te wensen overlaat. De Recreatiestichting heeft miljoenen uitgetrokken voor tamelijk luxueuze centrale voorzieningen op „Loodsmansduin" en voor een drietal nieu we stenen toiletgebouwen op „Kogerstrand", waar de verou derde houten toiletgebouwtjes al zijn gesloopt. Alleen al op „Loodsmansduin" wordt 2V4 miljoen gulden geïn vesteerd. Een half miljoen daarvan is nodig voor een zwembad met kleuterbad dat is geprojecteerd bij het complex van centrale voorzie ningen dat zal verrijzen bij de nieu we ingang (via de Rommelpot) van deze één na grootste camping van Texel. Het wordt een zeshoekig openluchtbad met een oppervlakte van 200 mJ (1.30 meter waterdiepte) en wat leuke attracties zoals „jet- stream" (tegenstroomapparaat) met een capaciteit van 100 m1 per uur. In het kleinere kleuterbad komt een „waterpaddestoel". RST- directeur C. Koorn: „Vooral dat zwembad moet de camping aan trekkelijker maken waardoor een betere bezetting kan worden be reikt. Op Loodsmansduin is thans te weinig recreatiemogelijkheid, terwijl daar nu juist extra behoefte aan is omdat de camping twee ki lometer van zee ligt, wat door de meeste mensen een bezwaar wordt gevonden. Dat is er de be langrijkste oorzaak van dat de ge middelde kampeerder liever op Ko gerstrand of een andere camping zit, dichter bij strand of andere ver- maaksmogelijkheden. Loodsmans duin is duidelijk tweede keus, als andere terreinen vol zijn. Dat moet nu anders worden". De Recreatiestichting is blijkbaar geïnspireerd door camping De Krim, want zowel het ontwerp van het zwembad als voor de diverse gebou wen van de andere centrale voorzie ningen doen er sterk aan denken. Ook op Loodsmansduin komen gebouwen die met drieën zijn geschakeld, voor zien van zadeldaken met golfplaten. Er komt een receptie met kantoor, be heerderswoning, bedrijfsloods, kamp winkel, jeugdhonk, bar, restau rant/snackbar, kampeerdersverblijf (zonder comsumptieverplichting) en de nodige terrassen. Gebouwen en zwem baden worden gegroepeerd rond een soort pleintje en het hele „dorpje" wordt omsloten door (bestaand) den nenbos. Het terrein waarop dit alles moet verrijzen is al geëgaliseerd en bouwrijp. Als de vorst niet was inge vallen, zou de bouw al in volle gang zijn. In ieder geval moet alles 1 mei klaar zijn. De bouw wordt uitgevoerd door bouw- en timmerbedrijf Martin Visser uit Oudeschild (die van de vier uitgenodigde aannemers als laagste in schreef) naar een ontwerp van Archi- tektenbureau Alkema uit De Koog. Tennisbanen Tot de verbeteringen op Loodsmans duin horen ook twee tennisbanen die iets verder van de ingang zijn gepro jecteerd en het komend seizoen ook in gebruik genomen worden. Niet onbe langrijk is voorts de bouw van een nieuw toiletgebouw en renovatie van drie bestaande. Dat genoemde voorzieningen op Loodsmansduin niet eerder tot stand werden gebracht, heeft vooral te ma ken met de onzekerheid die er jaren lang is geweest over het voortbestaan van de camping. De RST heeft het terrein in erfpacht van Staatsbosbe heer tot het jaar 2004 en het zag er niet naar uit dat de Staat die periode wilde verlengen. Loodsmansduin zou weer een „puur" natuurgebied moeten worden. De besprekingen die de RST sinds 1976 over dit onderwerp voerde leverden weinig op, totdat bij Staats bosbeheer nieuwe mensen aan het roer kwamen die zich veel soepelder opstelden. Het resultaat van de overi gens ook toen nog af en toe moeiza me onderhandelingen was dat van de 50 ha. grote camping 15 hectare moest worden ontruimd en wel het „hoogste" deel waar zich de centrale gebouwen en het zg. bunkerdorp be vonden. Er zou dus 35 hectare over blijven maar de toeristische opvangca paciteit van de camping mocht wor den gehandhaafd. Lees verder pagina 3

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1