Qroen l'warij- lOOjaar jong van fiarb iandelen zwemparadijs tog vijf jaar voor Texelaars te koop ader beraad over (winkelsluiting i Toestand PEN centrale nu geheel onder controle foorwaarden bij gemeentelijke twee miljoen ïontainerbrand Niet verzekerd Auto uit verkeer UDI repeteert tragi-komedie Inbraak en joyriding Wegens waterschade tijdelijk GESLOTEN. LEIJDEKKERS PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.148 DINSDAG 20 JANUARI 1987 bor advertenties, abonnementen, etc angeveld De Rooy BY, Postbus 11. 1790 AA Den Burg, llefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 idactie Parkstfaat '0 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 'n^n'e Knorf2? 'nn?" dinSda9 3 S Ha"V' de Graal Pelikaan- ig 75, De Koog, telefoon 02228 - 266 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal, los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99 17.636 Rabobank nr 36.25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398 en W vinden dat het nog gedurende vijf jaar mogelijk noet zijn dat Texelaars aandelen van f100,— kopen, waardoor kij het recht verwerven om voor half geld gebruik te maken i/an het zwemparadijs in De Koog. Het college heeft de gemeenteraad voorgesteld deze mogelijkheid als voorwaarde je verbinden aan het bedrag van twee miljoen gulden (tegen slechts 3% rente) dat de gemeente in het zwemparadijs project steekt. let verstrekken van de gemeentelijke eldlening en de gemeentelijke partici- atie in de Recreatiemaatschappij Texel taat als enige punt op een extra adsvergadering, die donderdagavond s. zal worden gehouden, vooraf- jaand aan de op die avond reeds ge- ilande vergadering van de raadscom missie voor financieel, economisch en echnisch beleid. toals bekend nam de raad al in maart Ie principebeslissing om deel te ne- nen in de RMT en om twee miljoen «schikbaar te stellen, waarbij het ren- everlies zou worden goedgemaakt loor verhoging van de toeristenbe- asting met 5 cent per persoon per lacht. Gisteravond rukte de brandweer uit lm een brandje te blussen in een con tainer aan de Vogelenzang achter su permarkt Maas. Eén van de omwonen- Hen zag vanuit zijn huis rook en belde Ie brandweer. Die was snel ter plaatse en had de brand in korte tijd onder lontrole. Over de oorzaak van de brand was nog niets bekend. Als voorwaarde werd nadrukkelijk gesteld dat bedrijfsleven en particulie ren ook voor twee miljoen moesten zorgen, dat het „sociaal" zwemmen, zoals dat tot dusver gebeurt in het bad Molenkoog, op het huidige niveau zou worden gehandhaafd en dat ook naar een sociaal tarievenstelsel zou worden gestreefd voor de eigen bevol king die gebruik maakt van het zwemparadijs. Het college meent dat thans aan die voorwaarden is voldaan. De particulie re twee miljoen is bijeen en omdat on langs het zwembad Molenkoog door de gemeente is overgenomen van de RST is een aanvaardbaar tarievenstel sel voor dit bad ten behoeve van de eigen bevolking gegarandeerd. Zwem men in verenigingsverband en school zwemmen kunnen in de Molenkoog op de oude voet worden voortgezet. Minder eenvoudig bleek een regeling om ook in het toekomstige zwempara dijs zwemmen door Texelaars (niet- aandeelhouders) tegen een sociaal ta rief mogelijk te maken. Het RMT- bestuur wil de tarieven voor aandeel houders en niet-aandeelhouders niet gelijk trekken omdat het voordeel van een aandeel dan weg zou zijn. Wel wil men denken over een knipkaart teaen gereduceerd tarief of een lager tarief voor groepszwemmen. Onderscheid tussen gasten en Texelaars wordt niet acceptabel gevonden. Want de gast heren van de toeristen betalen name lijk voor elk bed een bedrag waardoor de betreffende gast voor half geld kan zwemmen en aldus wordt gestimuleerd het zwemparadijs te bezoeken. Wel kon worden toegezegd dat Texelaars in de winterperiode voor hun geld twee keer zo lang in het zwemparadijs mo gen verblijven, dus vier uur. De gemeente was met deze tegemoet koming niet tevreden omdat onvol doende rekening wordt gehouden met de laagstbetaalden die niet in staat zijn aandelen te kopen en dus ook niet voor half geld kunnen zwemmen. Om deze mensen tegemoet te komen moet het nog tenminste vijf jaar lang moge lijk zijn aandelen van f100,— te kopen zodat er geen tijdsdruk en financiële dwang meer is. In genoemde vijf jaar zou voor de /100,— zelfs kunnen wor den gespaard. Faillissement Het college heeft verder geregeld dat de twee miljoen die de gemeente in het project steekt, geen gevaar loopt in geval van surséance van betaling, faillissement, executoriaal beslag of bij vrijwillige verkoop. Het onafgeloste be drag van deze lening zal onmiddellijk opeisbaar zijn als zich iets dergelijks voordoet en ook als de RMT zich niet houdt aan één van de voorwaarden die bij de geldlening zijn gesteld. De gemeente heeft nog overwogen alsnog af te zien van het verstrekken van twee miljoen tegen 3% om in plaats daarvan rentesubsidie te geven. Bij faillissement heeft dat het voordeel dat direct kan worden gestopt met het uitbetalen van de subsidie. Maar voor de RMT heeft dat het enorme nadeel dat de twee miljoen bij een bank moet worden geleend, wat tot problemen zou leiden omdat reeds een lening is afgesloten. Verstrekken van een hogere lening zal afstuiten op het feit dat de bank onvoldoende zekerheid heeft dat bij faillissement het te leen verstrekte bedrag terugkomt. De exploitatie van het zwemparadijs is ondergebracht in de naamloze ven nootschap RMT. De aandelen van de RMT zullen echter worden onderge bracht in de Stichting Administratie kantoor RMT, die alle aandelen zal cer tificeren, onder te verdelen in certica- ten gewone aandelen en certificaten cum-preferente aandelen. Bestuurders van de stichting zullen zijn: twee certi ficaathouders, een cum-preferente cer tificaathouder en een afgevaardigde van de gemeente Texel. Dit viertal zal nog drie overige bestuursleden aanwijzen. De extra raadsvergadering wordt ge houden omdat de initiatiefnemers in tijdnood zijn geraakt. Gezicht op het bevroren koelwaterbassin met op de voorgrond de inlaat van het gemaal dat het koelwater naar de centrale perst Het wek vormt het bewijs dat het hier geloosde warme water de inlaatconstructie ijsvrij houdt. Van een kritieke toestand bij de electriciteitscentrale in Oudeschild is sinds donderdag geen sprake meer geweest. De noodleiding die na het reddend optreden van de brandweer werd aangelegd van de fabriek naar het inlaatstation van het koelwater, blijkt prima te func tioneren. De watertemperatuur bij de inlaat is inmiddels gebracht op 4 5 graden Celcius, zodat niet langer hoeft te worden gevreesd voor ijsvorming in het koelwater. Volgens W. ten Have, bedrijfsleider van de PEN-centrale, is door een gunstige combinatie van enkele facto ren het gevaar dat de centrale (en dus de electriciteitsvoorziening op Texel) uitvalt, geweken. Overigens zou er niet direct gevaar zijn geweest omdat in een uiterste noodsituatie ook nog warm water van de naburige waterfa- briek kan worden betrokken. Niet al leen werkt de noodleiding uitstekend, ook de wijziging in de weersomstan digheden had voordelige effecten. Gunstig is bijvoorbeeld dat de wind is gaan liggen. Maar ook als de wind weer aantrekt, zal dat weinig invloed hebben. Het snotijs" in het inlaat- meer (het bassin) heeft namelijk vaste vormen aangenomen, zodat de wind daarop geen grip meer heeft en geen ijs in de richting van de inlaat kan stu wen. In principe zou het zelfs extreem kunnen gaan vriezen zonder dat de koelwatervoorziening hieronder heeft te lijden. De noodleiding werd donderdag aan gelegd. PEN-personeel is daar tot 's avonds acht uur mee bezig geweest. De Texelse vrijwillige brandweer, die assistentie verleende met een pomp waarmee geloosd warm koelwater naar de inlaat werd teruggepompt, hoefde toen niet langer te blijven. Middels de noodleiding was de centrale weer zelf in staat het warme geloosde water via een kortere weg naar het inlaatstation terug te voeren. De watertemperatuur steeg en weldra ontstond hierdoor na bij de inlaat een wak. r is kans dat de gemeenteraad iet de zg. 14-dagen regeling zal aststellen om buiten het seizoen e openstelling mogelijk te maken an winkels op een beperkt aantal on- en feestdagen. In de gistera- ond gehouden vergadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid liet burge meester A. Schipper weten dat het college zich nog eens over dit on derwerp zal beraden en daarbij zal nagaan of een gewijzigde „sei zoenregeling" ook tot het ge wenste resultaat zal leiden. Aanleiding om te besluiten tot nader beraad was een suggestie van de PSP-er Peter Bakker die voorstelde de thans geldende periode voor de sei zoenregeling (15 mei tot 15 september) zodanig te wijzigen dat deze op een langere periode betrekking heeft. Zo dat bijvoorbeeld Pasen en Koninginne dag er binnen vallen. De tot dusver gebruikelijke seizoenre geling staat toe dat winkels in de „sei- toenplaatsen" De Koog, De Cocksdorp en Den Hoorn buiten de gebruikelijke tijden open zijn, voor zover het zaken betreft die handelen in voor vakantie gangers belangrijke produkten: con sumptiegoederen, strandartikelen, ta bak, drogisterijartikelen etc. Als daarnaast een zg. 14 dagenrege ling wordt getroffen krijgt het college de bevoegdheid om winkels toe te staan ook buiten het seizoen geduren de maximaal veertien dagen op feest dagen open te zijn, ongeacht dorp of branche. In het verleden is gebleken dat daar voor in de raad moeilijk een meerder heid is te krijgen. De linkse fracties zijn tegen openstelling van winkels op feestdagen omdat ze vinden dat dit niet in het belang is van het personeel en het CDA heeft principiële bezwaren en is bijv. gekant tegen de winkelo penstelling op eerste paasdag, wat is gevraagd door ondernemers van De Koog. Ook Oudeschild Waar overeenstemming over lijkt te heersen is dat de seizoenregeling in ie der geval ook zou moeten gelden voor Oudeschild. Vooral als gevolg van de jachthaven kan ook dit dorp als „toe ristisch" worden aangemerkt. In de vergadering gisteravond bleek al spoedig dat de kaarten hetzelfde lig gen als twee jaar geleden. PSP, PvdA en CDA hadden bedenkingen tegen de voorgestelde 14 dagen-regeling. Naar aanleiding van de kritiek die de verschillende commissieleden naar vo ren brachten, zei de burgemeester dat het zeker niet de bedoeling is de 14 openingsdagen die krachtens de rege ling buiten het seizoen kunnen worden toegestaan, ook allemaal toe te ken nen. Rekening, zal worden gehouden met de gevoelens in de gemeenteraad. Het is bijv. best mogelijk dat openstel ling met Pasen wordt geweigerd. Rienstra van het CDA liet weten dat hij met de winkelopenstelling op twee de paasdag niet zoveel moeite zou hebben, maar beslist wél met openstelling op eerste paasdag. 1 Bonden Bij de toepassing van de regeling zul len b en w zich laten adviseren door het bedrijfsleven. Henk Beumkes ver langde dat ook de vakbonden worden geraadpleegd. Dat werd echter door de burgemeester van de hand gewe zen omdat de vakbeweging zijn in vloed al heeft kunnen laten gelden bij de vaststelling van de wettelijke rege ling waarop de gemeentelijke uitwer king is gebaseerd. Beumkes was daar door niet overtuigd. Als de raad de 14 dagen-regeling niet vaststelt, zou ook winkelopenstelling op koninginnedag niet mogelijk zijn, terwijl de meerderheid van de raad déértegen geen bezwaar heeft. Het idee van Peter Bakker om de sei zoenregeling op 29 april te laten in gaan werd door de burgemeester en ambtenaar Wout Stam het overwegen waard geacht en het college zal spoe dig laten weten of hier mogelijkheden liggen. Opklassificatie Bij Koninklijk Besluit is de zg. opklassi ficatie van de gemeente Texel goedge keurd en daarmee een voldongen feit, zo bleek uit mededelingen van de bur- gemeesster. De opklassificatie gaat met terugwerkende kracht in per 1983 en geldt tot 1990. Voor laatstgenoemd jaar moet opnieuw worden aange toond dat de gemeente Texel een zo danige „zwaarte" heeft dat de bestuurders een hogere beloning ver dienen dan in een andere gemeente met hetzelfde aantal vaste inwoners. Het terugwerkend karakter van de re geling betekent dat extra geld moet worden uitgetrokken om de belonings achterstand van de bestuurders te vergoeden. Maatschappelijk werk In de rondvraag informeerde Erna Eel- man hoe het zit met de gewenste be tere bereikbaarheid van het maat schappelijk werk. De burgemeester kon als antwoord herhalen wat al eer der bekend is gemaakt: de bereikbaar heid is er nu altijd omdat de telefoon automatisch overschakelt naar het per manent bezette bureau in Den Helder als in het kantoor in Den Burg geen personeel aanwezig is. Erna Eelman had verder een klacht over de straatverlichting in De Cocks dorp: vier lichtmasten zijn niet in werking. Henk Beumkes had van invaliden en slecht ter been zijnden vernomen dat de nieuwe (sier)bestrating zoals die onder meer in de Parkstraat is aange legd, niet bevalt. De stenen zijn van boven rond zodat er slecht op gelopen kan worden. Beumkes vroeg zich af of de bestrating door een wals platter kan worden gemaakt. Hetzelfde com missielid klaagde over de volgens hem slechte afwerking van het graafwerk in de straten nadat daar riolering is ver nieuwd en ook had hij vernomen dat auto's schade oplopen aan de uitlaat bij het kruisen van verkeersdrempels en daarom maar over het trottoir rij den, wat weer gevaar voor voetgan gers oplevert. Excursie In het kader van het streven om door eigen waarneming zo goed mogelijk op de hoogte te zijn van het functio neren van allerlei hulp- en service diensten op Texel zal de raadscommis sie op 3 maart een bezoek brengen aan de KNZHRM, zo werd gisteren af gesproken. Ook een bezoek aan de re gionale alarmcentrale in Den Helder Tijdens een surveillance is vrijdag een niet-verzekerde auto in beslag geno men. De eigenaar, een 48-jarige man uit De Koog was niet in het bezit van een rijbewijs. Bij nadere inspectie bleek, het voertuig gladde banden en een lekke uitlaat te hebben. Omdat het de tweede keer in korte tijd was dat de man zonder geldige papieren werd aangehouden, moest hij mee naar het bureau, waar proces verbaal werd opgemaakt. Woensdag is de auto van een bestuur der uit Oosterend uit het verkeer ge haald. De auto viel op omdat er geen keuringsstempel opzat. Bij nadere in spectie bleek het voertuig niet alleen niet gekeurd te zijn, maar ook gladde banden en een kapotte uitlaat te hebben. Leden van Toneelvereniging UDI zijn begonnen met het instuderen van een tragie-comedie: ,,Oud Speelgoed" door Chiem van Houwemnge. Twee keer per week wordt er hard gerepe teerd om een geslaagde uitvoering op 'de planken te zetten, die plaatsvindt op zaterdag 28 maart in ,,De Linde boom". De rollen worden gespeeld door Joanne Keesom, Jitze de Ridder, Marja de Ligt, Nettie Molenaar en Björn Ezerman. De regie is in handen van Hans Wendrich, geassisteerd door Annie Anker. De dansjes in het te spelen stuk wor den uitgevoerd door enkele leden van de jazzdansgroep Texel, o.l.v. Ina Plat te. Er is bal na. Vrijdag zijn twee jongens (18 en 19 jaar) uit Den Burg aangehouden we gens inbraak en joyriding. De 18-jarige jongeman heeft bekend op 29 decem ber een inbraak te hebben gepleegd in een snackwagen, waarbij voor zo'n 30 gulden is gestolen en een poging tot inbraak te hebben gedaan in een snackbar op 13 januari. Hierbij werden alleen vernielingen aangericht. Zijn motief was geldnood. Samen met een 19-jarige vriend heeft hij op 21 decem ber joyriding gepleegd waarbij het voertuig in een greppel belandde en daardoor schade opgeliep. Tegen beiden is proces verbaal opge maakt en er wordt een schaderegeling getroffen met de eigenaar van de auto. In de gisteravond gehouden vergade ring van de raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid uitte burgemeester Schipper zijn bewonde ring voor de hulp die de brandweer heeft geleverd bij het draaiend houden van de electriciteitscentrale onder de barre winterse omstandigheden. Bij dezelfde gelegenheid was gebleken dat de nieuw aangeschafte verbindings- apparatuur prima functioneert, maar helaas ook dat de thans in gebruik zijnde kleding van de brandweer meer op brand dan op kou is afgestemd. Dat zal in aanmerking worden geno men als binnenkort wordt beslist over nieuwe kleding voor de brandweer. De lof voor de brandweermensen was Henk Beumkes uit het hart gegrepen. Hij had hetzelfde willen zeggen. „Ze hebben Texel voor een ramp gespaard". staat op het programma. Een belangrijke mededeling in het be gin van de vergadering was dat in de volgende commissievergadering, dus binnen een maand voorstellen worden besproken over de manier waarop de strandreiniging in het komende seizoen zal worden aangepakt. Ook het beleid op het gebied van speelautomaten komt spoedig aan de orde.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1