1 n. L Historisch kamerschot pronkt in Schoutenzaal S Reydon en Van der Zwaag leverden uitstekend werk RMljli ISG-toneel imide Gamma niet der dan gelijkspel axi Toon Smidt- Dernooi X Dienst voor belangstellenden Kok matchwinner voor Bowlingteam Texelse dart-titel voor Dave Platts Vergadering Plattelandsvrouwen IJ DAG 23 JANUARI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 toensdag 28 januari wordt om 20.00 jr in de aula van de RSG te Den ffig het toneelstuk David doet het de badkamer" opgevoerd. Het is H klucht in drie bedrijven, geschre- j door John Dole. De oorspronkelij- |itel is „Cat on the fiddle". Het stuk dt gespeeld door leerlingen en is toegankelijk voor andere fcngstellenden. Uis. ;oed tot 3.30 i en uw o.a. zns. r..ima 1 speelde afgelopen vrij- ig in Den Helder tegen Sporting rabo opnieuw beneden zijn eigen jnnen, althans een groot gedeelte in de wedstrijd. De nederlaag vo- week tegen De Zaak speelde w duidelijk een rol. Gamma telde een stuk voorzichtiger en nauwelijks initiatief. OOR in de tweede helft werd een 2—0 iterstand opgelopen. Toen stond „oude" Gamma op; met agressief il stond binnen vijf minuten een 2 stand op het scorebord. Gamma eg zelfs kansen op een 3—2 voor- Dng, maar deze kansen werden niet lut. Uiteindelijk werd het een 3—3 dstand waar men zich toch mee te- den kan stellen omdat koploper irta met 3—1 verloor van nummer JVC. De kopgroep blijft dus dicht elkaar. ma begon zoals gezegd afwach- d en liet het initiatief over aan orting Strabo. Op die manier kwam tegenstander en met name spelbe- er Rob van Veen lekker in de dstrijd en Gamma werd met de rug en de muur gezet. Na ongeveer i minuten kwam Sporting Strabo een afstandschot op 1—0 en Gam- kon daar voor de rest weinig te- rover stellen. Zelfs na de rust toen orting Strabo op een 2—0 voor- ong kwam, leek het erop dat Gam- opnieuw tegen een nederlaag zou open. Elf minuten voor het einde de wedstrijd sloeg de vlam echter ie pan toen Louis Uriot met een chtige actie de achterstand tot 2—1 kleinde. zelfvertrouwen kwam op slag te en er werden weer initiatieven ge- men. Een combinatie tussen Simon nd, Louis Uriot en Marcel Uriot rd door laatstgenoemde afgerond het rond 2—2. Gamma kreeg via lis Uriot (tegen de paal), Marcel ot en Martin Koorn zelfs de beste isen maar zoals altijd viel het doel- it aan de andere kant. Keeper Heer- ap werd gewisseld voor keeper/spe- Martin Koorn en Gamma zette orting Strabo vast. Bij een vier te- drie situatie (een speler van Stra- werd voor twee minuten naar de dt venwezen) scoorde Louis Uriot it een afstandsschot en zette Gam- weer op gelijke hoogte. In de tste seconden kreeg Gamma op- iuw nog een kans om de volle winst ir zich toe te trekken maar deze werd gemist. Dat zou misschien teveel van het goede geweest zijn. jensdag om 19.30 uur speelt Gam- a 1 thuis de belangrijke wedstrijd te- in JVC. Deze wedstrijd zal voorlopig gaan maken wie van de twee clubs h met de koppositie mag gaan be- Ihouden. (JVC heeft één verliespunt nder dan Gamma), and aan kop: 1. Gamma 13—17; 2. iarta '67 12-16; 3. JVC 12-16. periode rond de jaarwisseling blijkt in vruchtbare tijd voor zaalvoetbal- Brnooien te zijn. Zaterdag wordt in onhal Ons Genoegen wederom een rgelijk evenement gehouden: het uit orgaande jaren bekende Taxi Toon nidt-toernooi. Het toernooi begint n vijf uur 's middags en zal om on- veer elf uur zijn afgelopen. Na af- op zal de wisselbeker door Nel nidt aan de toernooiwinnaars wor- in uitgereikt. st toernooi wordt verspeeld in twee rules, die beide bestaan uit teams e reeds eerder meededen. In poule spelen Gamma 5, de Texelse PTT, 10Z en Jelleboog 2. Dit laatste team in de plaats gekomen van Texel 4. ieuwkomer op het toernooi is in pou- B de Gamma-jeugd, o.l.v. Wim oorn. Voorts komen in deze poule 5xel-veteranen, Mantje en het organi- rende Taxi Toon Smidt uit. Scheids- ichters zijn B. Heerschap, K. Eissen i D. Eelman. et programma: 7.00-17.20 u. Gamma-Jelleboog 2 7.21-1741 u. Mantje Sport-Taxi Smidt *42-18.02 u. PTT-Nioz '.03-18.23 u. TexelVet.-Gammajeugd '•24-18.44 u. Gamma-PTT i.45-19.05 u. MantjeSp-Gammajeugd '06-19.26 u. Jelleboog 2-Nioz L27-19.47 u. Taxi Smidt-Texel vet. '•48-20.08 u. Gamma-Nioz '.09-20.29 u. Texel vet.-Mantje Sport '•30-20.50 u. PTT-Jelleboog 2 1.51-21.11 u. Taxi Smidt-Gamma j. 16-21.40 u. om 7e en 8e plaats 42-22.07 u. om 5e en 6e plaats J.09-22.34 u. om 3e en 4e plaats 2.36-22.56 u. om Ie en 2e plaats. franse barok met een Hollands tintje". Johan Reydon flinks) en Rens van der Zwaag poseren in het NRC met gerechtvaardigde trots bij het resultaat van hun restauratiewerk. Sinds dinsdag staat in hotel De Lindeboom een schitterend ge restaureerd kamerschot, dat precies 200 jaar geleden werd geschil derd door de Alkmaarse decorschilder A. Warmoes. Het rijk ver sierde geheel voorzien van een dubbele deur, is geplaatst tegen één der wanden van de op de Schoutenzaal aansluitende eetzaal waardoor deze stijlvolle maar sobere ruimte een totaal andere, biina frivole sfeer heeft gekregen.... Het schot dat van grote historische en kunstzinnige waarde is, heeft dus eindelijk een „publieke" bestemming gekregen en dat zal Texelaars die streven naar behoud van plaatselijke historische objec ten veel voldoening geven. Enige trots is ook op zijn plaats omdat het geen specialistisch restauratie- bedrijf is geweest dat het vervallen schot weer in oude luister heeft hersteld, maar een stel „gewone" Texelaars, werkzaam bij het Texels Museum: Johan Reydon en Rens van der Zwaag. Uitgesmeerd over de afgelopen twee jaar hebben ze er zo'n 15.000 uur in gestoken. Het hele schot moest daarvoor uit el kaar worden genomen, gerepareerd, bijgeschilderd, geconserveerd en op nieuw in elkaar worden gezet, waarbij meerdere onderdelen moesten worden vervangen en dus nagemaakt. Het kamerschot komt oorspronkelijk uit Brakestein, het ooit weelderige buiten huis tegenover de historische water putten aan het Skillepaadje, genoemd naar kapitein ter zee Jan Braak die het huis in 1661 kocht. Hij en zijn nakome lingen hoorden tot de meest aanzienlij ke en rijkste families op Texel. In 1776 werd het huis voor 72500,— gekocht door Leendert den Berger, „opziener van 's Lands werken", die een jaar eer der al de aangrenzende boerderij met land had overgenomen. Den Berger maakte het aanvankelijk eenvoudige Brakestein tot een typische 18e eeuw- se buitenplaats met een fraaie tuin in Franse stijl. De functie van Den Ber ger, getrouwd met de Texelse Anna Zuydewind, was te vergelijken met een hoofdingenieur van Rijkswaterstaat. Onder zijn leiding werd onder meer de haven van Oudeschild gemaakt. Daar naast was hij in de Franse tijd com mies van 's lands fortificaties en generaal-commissaris van de seinbatte- rijen oftewel de torentelegraaf, voorlo per van de latere telegraaf. Het was een systeem waarmee met behulp van torens berichten werden doorgegeven. Na de dood van Den Berger in 1802, aldus J.A. van der Vlis in ,,'t Landt van Texsel", kocht de Texelaar Jacob Dijksen Brakestein. Door het huwelijk van Dijksens dochter Trijntje met Si mon Keijser Sijbr.zn. werd laatstge noemde eigenaar van het huis en de erbij horende gronden. Het echtpaar 'wilde echter niet bij de Schilsloot blij ven wonen en verhuisde naar een wo ning in de Weverstraat in Den Burg. Dokterswoning Keijser gaf weinig om de kunstzinnige kostbaarheden van Brakestein en liet de boel verwaarlozen. Het tussenschot met deuren werd echter naar de wo ning in de Weverstraat overgebracht, alsmede enkele andere zaken zoals ge schilderde linnen wandbehangsels. Dit huis werd in de jaren twintig een dok terswoning, waar onder meer de art sen Vellenga en Schalkwijk hun prak tijk hadden. Toen deze woning in het begin van de jaren 60 werd gesloopt om plaats te maken voor een uitbrei ding van Bakker's Ijzerhandel werd het kamerschot opgeslagen in het Texels museum. Daar gebeurde er de eerste twintig jaar niets mee, maar er werd in elk geval voorkomen dat het hetzelfde roemloze lot zou treffen als zovele andere Texelse kunstvoorwerpen in de loop der jaren. Wijlen directeur Gerrit de Haan van het Texels Museum stelde er prijs op dat het kamerschot in eigen beheer zou worden gerestau reerd. Een jaar of drie geleden werd daarmee een begin gemaakt. In eerste instantie gebeurde er niet zoveel maar naarmate de tijd vorderde werd er vooral 's winters een steeds groter deel van de beschikbare tijd in gesto ken met het streven het stuk per 1 au gustus 1986 op te leveren. Dat is ge lukt en gezegd kan worden dat Rey don en Van der Zwaag het project tot een goed eind hebben gebracht en dat zij dus de noodzakelijke artistieke, am bachtelijke en historische bekwaam heid hebben gehad. Gietwerk Meerdere vitale onderdelen van het ka merschot waren zodanig vermolmd dat ze moesten worden vervangen. Dat gold bijv. voor de guirlandes van po pulierenhout. Gaten werden opgevuld met epoxihars. Herstelwerk dat vroeger met gips was uitgevoerd, werd her steld ook met toepassing van epoxi hars. De in de loop der jaren „klunge lig" opgebrachte verflagen werden ver wijderd. De oorspronkelijke verf die soms had losgelaten werd weer vast gezet en bijgewerkt. Dat vastzetten van oude verflagen vergde alleen al honderd uur. Het was eenvoudig ge weest het hele schot maar kaal te branden en opnieuw te verven, maar dat kon niet. Want het moest een restauratie zijn, waarbij zoveel mogelijk van het oorspronkelijke in stand diende te blijven. Monumentenzorg hield een oogje in het zeil. Een probleem op zichzelf was dat de eiken en grenen onderdelen van het kamerschot in de loop der jaren flink zijn gekrompen zo dat er ruimte zat tussen de verschillen de plankjes en panelen. Bij het op nieuw in elkaar zetten van het gesloopte schot moesten die maatver- schillen worden opgevangen, waardoor onder andere het maken van nieuwe houtverbindingen nodig was. Wattenbolletje Ook de zo op het eerste gezicht een voudige werkzaamheden moesten met bijzondere toewijding en fijne middelen worden uitgevoerd. Het schoonmaken bijvoorbeeld kon niet met een boender en een luiwagen maar het een watten bolletje, stukje voor stukje. Het was zaak de kleuren niet aan te tasten. Tal loze kleine beschadigingen zoals een groot aantal kennelijk door hondepo- ten veroorzaakte krassen, werden met kunststofplamuur behandeld. Een hele klus was ook het slopen van de deu ren. De klampen waren eraan gena geld met spijkertjes, om de paar centi meter. Om de planken los te maken werden de spijkers doorgeslepen. Bij de montage werden schroeven ge bruikt. Verloren of vermolmde onder delen van houtsnijwerk, zoals guirlan des en roosjes, werd nagemaakt door ze te gieten met behulp van een mal van siliconenrubber. Grisailles Niet alleen het imitatiemarmer van het schot (zowel wit als rood/zwart) werd in oude stralende luister hersteld, zon der dat enig verschil tussen oude en nieuwe verf is te zien, maar ook de geschilderde taferelen op de panelen. Deze zijn uitgevoerd in de zg. grisaille techniek. In grijze tinten werd de af beelding op zodanige manier aange bracht dat ze „diepte" leken te heb ben. De geschilderde vrouwenfiguren en engeltjes lijken verbluffend veel op beelden die je zo kunt pakken. Johan Reydon heeft ook deze grisaille afbeeldingen in perfecte staat terugge bracht, zodat de Nederlandse decor schilder Jacob de Wit die met deze techniek naam heeft gemaakt, zich niet in zijn graf zal hoeven omdraaien. Het schot is eigendom van de ge meente die ook de opdrachtgever was voor de restauratie. Naast de gemeen te leverden provincie en rijk financiële bijdragen. Totaal is met de restauratie 785.000,— gemoeid geweest. Het was de moeite waard want een dergelijk kunstvgorwerp is elders in het land nauwelijks te vinden. Om iets van ver gelijkbare aard en waarde aan te tref fen moet men in paleis 't Loo in Apel doorn zijn. Vooral Johan Reydon heeft zich ge voelsmatig sterk bij het project betrok ken gevoeld. Het doet hem zichtbaar goed dat het schot is behouden en er nu weer prachtig bijstaat. „Dan kun nen de mensen zien wat bijna was weggegooid. En ze moeten er maar bijdenken dat in de loop der jaren ont zettend veel mooie dingen in ongerede zijn geraakt, vernield of verkocht aan verzamelaars en opkopers van elders. Ik heb hier nog de tijd meegemaakt dat op Texel erg veel onverschilligheid heerste wat het cultuurbezit betreft, ook bij de overheid. Historisch waarde volle huizen, tegelwanden, schilderijen, meubelen, het werd allemaal zomaar afgebroken of weggegooid, niet uit boosaardigheid, maar uit onwetend heid. Men zég het niet. Laten we ho pen dat die tijd blijvend achter ons ligt." De commissie van bijzondere diensten van de Gereformeerde kerk te Den Burg heeft voor de maand januari een dienst gepland, waarin wordt meege werkt door het „Nieuwedieper vissers koor" uit Den Helder. De dienst vindt zondag a.s. plaats, aanvang 17.00 uur. Het herentrioleagueteam van Bow ling De Koogel speelde deze week in Amsterdam voor de landelijke competitie 1e klasse. Er werd erg tegen deze wedstrijd opgezien, omdat het in Amsterdam altijd erg moeilijk gooien is. Bovendien moest speler Kees Keijzer door een blessure afhaken. De eerste wedstrijd tegen Zeist werd gelijk een spannende match. Peter Veldman begon met een 191 game en de eerste game werd met vijf pins ver schil gewonnen. De tweede game werd met het minimale verschil van één pin gewonnen. Het totaal werd dus op zes pins in het voordeel van het De Koogel-team beslecht. De eerste 3—0-zege was binnen. De tweede wedstrijd tegen Heiloo werd met 2—1 gewonnen, dankzij een ster ke Piet Kok met een game van 205. Op het juiste moment wist Kok zijn strikes neer te zetten. In de laatste wedstrijd tegen IJmuiden gooiden de Texelaars weer goed. Nu werd met een royaal verschil van 90 pins met 3—0 gewonnen. Het dagtotaal van maar liefst acht wedstrijdpunten betekende een stijging uit de degradatie-zóne naar een gedeelde derde plaats. De daggemiddelden van de spelers waren: Klaas Veldman 167, Piet Kok 182 en Peter Veldman 186. Dave Platts uit De Koog slaagde er zaterdagavond in om het open Texelse dartkampioenschap op zijn naam te schrijven. De Texelaar van Engelse afkomst werd twee jaar geleden ook al kampioen en ein digde vorig jaar als tweede. De vierde aflevering van het jaarlijkse toernooi trok een teleurstellend aantal deelnemers: 29. Vorig jaar waren dat er nog 40. Na vijf uur durende voor rondes, bleven de sterkste drie over: naast Platts, R. Nyland en N. Bakker. Zij maakten in een finalepoule uit wie zich de nieuwe titelhouder zou mogen noemen. In de eerste wedstrijd ver sloeg Platts Nyland met 2—0, terwijl deze laatste in drie sets N. Bakker te rugwees. De partij tussen Bakker en Platts zou derhalve beslissend zijn. N. Bakker won op sterke wijze de eerste game, maar moest in de volgende ga mes toch zijn meerdere erkennen in Platts. Het kampioenschap werd ge houden in café De Kuip in De Koog. Nadat het schot in het Natuurrecreatiecentum was gerestaureerd, werd het deze week in delen overgebracht naar de schoutenzaal van De Lindeboom en daar in korte tijd gemonteerd Op de foto leggen Reydon en Van der Zwaag de laatste hand aan de constructie. Een der taferelen van het wandschot, geschilderd in ..grisailles" met verbluffend diepte-effect. De Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, afd. Texel heeft maandag 19 ja nuari haar jaarvergadering gehouden. Na het jaaroverzicht, het ledenbestand (momenteel 189 iedenl en het finan cieel verslag kwamen de verkiezingen aan de beurt. Aftredend en niet her kiesbaar waren de dames T. Plaatsman-Vader en G. Roeper-Kuip. Hun plaatsen werden ingenomen door T. Kampstra-Bakker en W. Kikkert- Duinker. Als vertegenwoordigster van de vereni ging in de Overkoepeling traden af: W. Kikkert-Duinker en E. Leyen-Bouman. Zij werden opgevolgd door T. Kamp stra-Bakker en M. Vonk-Houtlosser. Hierna deden diverse commissieleden en deelneemsters aan cursussen hun verslag. Aan het eind van de avond kon de voorzitster, mevr. T. Brand, een geanimeerde vergadering afsluiten.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5