Groen £wart>- tOOjaar jong van harb Dppositie tegen twee iljoen zwemparadijs Jubileum-loterij SVT kan nu niet meer stuk Wie weet een nieuwe naam voor het NRC? .NIET VOLDAAN AAN SOCIALE Staatssecretaris te gast bij LBO-examen Oud-leden kochten laatste loten Optreden violist week later Situaties als deze wil men bij het NRC in de toekomst vermijden. fGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.150 DINSDAG 27 JANUARI 1987 >r advertenties, abonnementen, etc.: igeveld De Rooy BV, Postbus II, 1790 AA Den Burn ,foon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 !Clie: ?.rl?!traa' 10 °1 Warrrioesslradt 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs ƒ19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. Je gemeenteraad heeft ingestemd met de beschikbaarstel- ïg van twee miljoen gulden voor het zwemparadijs op 't lerckeland. De speciaal hiervoor gehouden extra raadsverga- lering was echter allerminst een formele aangelegenheid, jngdurig werd gediscussiëerd over de voorwaarden waaron- er de gemeentelijke lening zal worden verstrekt. Jan diverse zijden werd het nu ter pfel liggende .sociale" tarie- enstelsel voor Texelaars bekriti- eerd. Ook het financiële risico dat e gemeente neemt, stond ter dis- ussie. Toen het echter op stem- ïen aankwam, toonden alleen de I ppositiepartijen zich tegen de B Kn W-voorstellen. Deze werden Iverigens wel uitgebreid met een IDA-voorstel om de geleden in ter fijnen beschikbaar te stellen. kan de tarieven niet voorschrijven. Dat moet in overleg met de ondernemer gebeuren. Die moet bepalen of de ex ploitatie gevaar loopt. Wij kunnen slechts proberen om zo gunstig moge lijke voorwaarden te bereiken. Maar Jellema zou wel heel dom zijn om de tarieven zodanig vast te stellen dat er niemand meer komt", aldus Zegers. Initiatiefnemer Joop Jellema aan wezig op de politieke tribune zei desgevraagd dat het PvdA-voorstel een onhaalbare kaart is: „Onrendabel en bovendien oneerlijk tegenover de aan deelhouders, Zij hebben niet voor niets een aandeel gekocht. Je kunt het on derscheid met de niet-aandeelhouders niet zomaar laten wegvallen". De wethouder bediende zich van gelijkluidende argumenten en wilde geen water bij de wijn doen. Afwijkend is de gemeentelijke investering te allen tijde te waarborgen. De rest van de CDA-fractie drukte zich bij monde van Ate Rienstra welwillender uit. Het be lang van de zaak voor Texel gaf de doorslag. „Het aanwezig blijvende risi co dat een deel van de lening door slecht lopende exploitatie onder water van dit zwemparadijs zal verdwijnen, weegt bij ons zwaar, maar mag ons er niet van weerhouden om ons fiat te geven", aldus Rienstra, Wel wilde het CDA een wijziging in de ontwerpove reenkomst zien opgenomen, ter ver kleining van het gemeentelijke risico. Deze wijziging heeft betrekking op de beschikbaarstelling van de gelden. Het zou beter zijn om dat in termijnen te doen. Deze zouden dan gelijk kunnen lopen met de bedragen die de op drachtgever bij de vordering van het bouwproject moet storten en wel tot éénderde van het door de geld- neemster te storten bedrag. De termij nen van terugbetaling van de lening dienen dan een half jaar naar achteren te worden geschoven, dus te beginnen op 1 januari 1989 en eindigende 1 ja nuari 2000. De achterliggende gedach te is dat de gemeente dan minder risi co loopt als zich tijdens de bouw er nstige financiële perikelen voordoen en de bouw niet zou kunnen worden vol tooid. Met overgrote meerderheid werd deze aanvulling gesteund. Alleen Tine Krijnen-Bays (Texels Belang) stemde tegen. In haar toelichting vroeg ze waarom bijvoorbeeld géén geld was uitgetrok- Lees verder pagina 5 Staatssecretaris mevr. Ginjaar- Maas van onderwijs is op donder dag 14 mei te gast in het LBO- restaurant „Het Proefkonijn", tij dens het eindexamen-diner dat de leerlingen van de afdeling con sumptieve technieken dan zullen afleggen. Het betreft de eerste lichting van deze jongste LBO- afdeling op Texel die afstudeert. De afdeling koken/serveren is mede door de inspanningen van de staatssecretaris tot stand gebracht. De aanwezigheid van mevrouw Ginjaar is feitelijk de inlossing van een belofte die zij drie jaar geleden bij haar bezoek aan Texel heeft gedaan. Bij die gele genheid vonden de LBO-plannen om een dergelijke afdeling op Texel in het leven te roepen, bij haar een gewillig oor. Het bleef niet alleen bij mooie woorden, want inmiddels draait er een bloeiende nieuwe afdeling waarvoor veel interesse bestaat. De staats secretaris zal net als drie jaar geleden worden vergezeld door de heer A. de Jager, intussen benoemd tot directeur- generaal van het ministerie. Eén der meest gedateerde foto's uit het jubileumboek dat voor het 75-jarig bestaan wordt ver vaardigd. Het betreft een opname van Texel 1 rond 1920. Wie nog foto'sknipsels e.d. heeft, kan deze nog in bruikleen geven aan de samenstellers. De laatste loodjes wogen aanvan kelijk zwaar voor de 75-jarige s.v. Texel, maar het succes van de groots opgezette jubileumloterij staat nu vast. In totaal zijn inmid dels 920 van de duizend beschikba re loten aan de man gebracht. Vooral de verkoop aan oud-leden aan de vaste wal bleek een gouden pakkend te zijn om in korte tijd tot een begrip in Nederland te kunnen uit groeien. Jan Kuiper: ,,lk denk dan bij voorbeeld aan het Evoluon en dergelij ke". De naam moet kort zijn en een re latie hebben met de inhoud en alle functies van het centrum. Voorts moet duidelijk zijn dat het NRC een landelijk centrum is en niet iets exclusief Texels. Ook mag de naam geen verwarring geven met namen van campings, bun galowparken etc. en moet duidelijk blijken dat het geen pretpark betreft. De naam moet voor buitenlanders te begrijpen zijn. Eén criterium, waarin wordt gesteld dat de naam een relatie moet hebben met de plaats waar het NRC is gevestigd, is in tegenspraak met de stelling dat het centrum geen exclusief Texelse aangelegenheid is, en vervalt derhalve. Subsidies In elk geval wil men van de naam Na- tuurrecreatiecentrum af, omdat een duidelijk band met de inhoud ont breekt. De naam is destijds om subsi- dietechnische redenen bedacht. Door natuur en recreatie te combineren, kon uit twee potjes subsidie worden ver kregen, van de ministeries van land bouw en visserij en het toenmalige CRM. Gevaar dat een deel van de subsidie zal komen te vervallen als ge volg van naamswijziging, bestaat nu niet meer. Van de Compass-wedstrijd zijn overi gens nog enkele inzendingen blijven liggen. De foto's kunnen tijdens de openstellingstijden van het NRC, maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur, worden afgehaald. greep. De jubileumcommissie heeft goede hoop de resterende tachtig loten te hebben verkocht vóór de eerste trekking op vrijdag 20 februari. Eind december staakte de tot dan succesvolle verkoop van de hon derd gulden per stuk kostende loten. Er resteerden op dat moment nog ze venhonderd loten. Via een buitenge wone ledenvergadering werden de le den doordrongen van de noodzaak tot slagen van de actie. De lotenverkoop werd op verschillende manieren gesti muleerd. Bij het Gamma-kersttoernooi was een stand in de hal ingericht, maar dat was geen succes. Het bena deren van aan de vaste wal woonach tige oud-leden bleek wèl een schot in de roos. De verkoop aan deze catego rie was op gang gekomen door het succes van de commissie die een gro te reünie voorbereidt, te houden in het weekend van 16 en 17 mei. De reünie commissie heeft tal van oud-Texelaars weten op te sporen. Reünie Wat de invulling van beide dagen be treft, wordt nog enigszins geheimzin nig gedaan, maar dat het iets spe ciaals wordt, staat als een paal boven water, aldus een lid van de jubileum commissie, Oud-leden die op 1 februa ri nog geen uitnodiging hebben ont vangen, worden verzocht zich te mel den bij Bertus Heerschap (02220) 3173. Voorts kunnen nog steeds foto's, kran tenknipsels en ander materiaal dat op de club betrekking heeft, worden ge bruikt voor het jubileum-fotoboek ,,75 jaar s.v. Texel". Ook kan men materiaal in bruikleen geven voor de foto expositie, die de reünie-commissie in petto heeft. Inlichtingen bij voorzitter Rein Stam. De toernooien, die tijdens de jubileum- maand worden gehouden, krijgen een sterke bezetting. Op het veteranentoer- nooi op 16 en 17 mei komen: Storm vogels, Helder, Egmondia, HRC, Victo ria Hilversum, Dutch Hope, WVHEDW Amsterdam, Veterians, Amersfoort, VSV Velsen, Van Dok-boys, Birming ham Rovers (Engeland) en een Duits veteranenteam. Op 23 en 24 mei ontvangt Texel 1 een aantal eveneens 75 jaar bestaande clubs: Achilles '12 (1e klas KNVB), Ge- mert (1e kl.), Sliedrecht (1 kl.), Dijke Steenwijk (2e kl.), VSV (4e kl.) en een Engels team. Trekking De eerste trekkingsavond voor de lote rij, op 20 februari wordt door de jubi leumcommissie zelf georganiseerd, dus niet door één der teams zoals aanvan kelijk de bedoeling was. Volgens de or ganisatie zal deze avond een speciaal tintje krijgen. In de komende weken zullen hierover meer bijzonderheden volgen. De trekking vindt plaats in de kantine van s.v. Texel. Het aangekondigde optreden van Ge rard Smeenk op vrijdagavond in de bi bliotheek wordt in verband met de uit reiking van de Dubbele Von Sion uit gesteld. Het optreden wordt verscho ven naar vrijdagavond 6 februari en vindt plaats tussen 19.30 en 20.30 uur. PSP-raadslid Peter Bakker uitte dezelf de bezwaren als de PvdA inzake de voorwaarden voor de minst- draagkrachtigen. Ook Nel Eelman-van 't Veer, had veel kritiek op dit punt. Zij nam daarmee een afwijkend standpunt in de CDA-fractie in. Het raadslid vindt dat de nieuw ingebrachte voorwaarde om Texelaars nog vijf jaar de gelegen heid te bieden een aandeel van f100,— te kopen, niets van doen heeft met opkomen voor de sociaal zwakkeren. „Deze mensen zouden dus wekelijks twee kwartjes in een spaarpot moeten doen om dan eindelijk, over vijf jaar zich ook een uitstapje naar het zwem paradijs te kunnen veroorloven. Dat lijkt mij niet sociaal verantwoord", al dus Eelman-van 't Veer. De christen- democrate zou dan liever lagere tarie ven instellen in toeristisch „magere" maanden zoals november, januari en februari. De voorgestelde verdubbeling van de bezoekduur wees zij van de hand: „Als je wilt zorgen dat de „ge wone Texelaar" binnenkomt, bereik je dat sneller met halvering van de tarieven". Dramatische toon De CDA-vrouw had zich voorts geër gerd aan de „dramatische toon" die de initiatiefnemers aanslaan: „Je zou denken dat Texel op dat punt staat in zee te verdwijnen als er niet gauw een zwemparadijs komt". Teksten als „de mensen die begéén zijn met het lot van Texel en daardoor geld hebben gestoken in een onderneming die tracht de algehele welstand op het ei land te verhogen", waren haar in het verkeerde keelgat geschoten. Eelman-van 't Veer trok verder de bestuurlijke gang van zaken in twijfel. Zij vreesde dat aan de voorwaarden voor het beschikbaar stellen van de twee miljoen nog maar weinig kon worden gesleuteld, omdat het princi pebesluit hiertoe al was genomen. Burgemeester A. Schipper ontzenuw de deze gedachte: de twee miljoen zou alleen worden verstrekt mits aan bepaalde voorwaarden zou worden vol daan. Deze voorwaarden zijn: het ga randeren van het „sociaal zwemmen" in zwembad Molenkoog, een sociaal tarievenstelsel voor Texelaars (waar voor vijf jaar „sparen" als compromis uit de bus rolde) en het bijeenbrengen door particulieren en bedrijven van f2 miljoen (aandelen). Niet alleen op de voorgestelde tarieven voor de Texelaars kwam kritiek, ook zetten een aantal raadsleden hun vraagtekens bij de financiële constructie. Wethouder Zagers: ....onmogelijke eis.... Nel Eelman-van 't Veer sprak van „een gok met gemeenschapsgeld". „Wat gebeurt er als blijkt dat de exploitatie geen haalbare kaart blijkt te zijn? Wij zijn bang dat de gemeente dan achter aan in het lijstje van geldgevers zal staan en bij de terugvordering in de kou". Zij vroeg zich af of het mogelijk „Er kwamen soms mensen die dachten dat het hier een accommodatie is waar naturisten zich kunnen vermaken". Over de werkelijke activiteiten van het Natuurrecreatiecentrum bestaan bij het publiek nog altijd enorm veel misverstanden, zo zegt NRC-directeur Jan Kuiper. De één denkt aan een centrum voor naaktlopers, de ander aan een recreatiepark la Spor- thuis Centrum. Bij het NRC wil men graag van alle verwarring af zijn en wordt druk gezocht naar een nieuwe naam. Liefst eentje die goed klinkt en de lading dekt. irk Terpstra: ....tegenvoorstel.... PvdA-fractievoorzitter Dirk Terpstra deed het meest verstrekkende tegen voorstel. Hij is van mening dat de ge meente als voorwaarde moet stellen, dat alle Texelaars in de periode dat zwembad Molenkoog is gesloten, voor f3,— per keer (twee uur) toegang tot het zwemparadijs zouden moeten heb ben De in dit tijdvak vallende school vakanties, waarin waarschijnlijk de grootste omzet wordt behaald, worden hiervan uitgezonderd. Bovendien wilde Terpstra geen gemeente-vertegenwoor diger in het bestuur van de Recreatie Maatschappij Texel (RMT). Bij het nemen van het principebesluit om de twee miljoen te geven, in maart '86, heeft het college beloofd zich daarvoor hard te maken, maar er is niets van terecht gekomen. Wij heb ben toen al gewaarschuwd dat als de aandeelhouders voor half geld binnen kunnen, er van sociale tarieven niets terechtkomt", aldus Terpstra. worden gelegd op de landelijke beteke nis van het NRC. Uniek centrum „Het NRC is uniek, want nergens in Nederland staat zo'n centrum. Het is een echt landelijk centrum voor infor matie over het Waddengebied en de Noordzee, met Texel als voorbeeld", omschrijft Kuiper. Wat hem betreft biedt het NRC méér dan alleen zee hondjes kijken, de vogelopvang en de educatieve tentoonstellingsruimten binnen. Om voor de keuze van een nieuwe naam niets aan het toeval over te la ten, nam Kuiper een adviesbureau in de arm. Het betreffende bureau. De Boer Van Teylingen uit Den Haag, doet veel werk voor non-profit instel lingen. Via bevriende relaties wist Kui per gratis medewerking te bewerkstelli gen. Er rolden acht criteria uit de bus waaraan de nieuwe naam moet voldoen. Op de eerste plaats dient de naam Laagstbetaalden Wethouder Zegers repliceerde dat het geen nu op tafel ligt, het resultaat is van onderhandelen. „Je kunt als ge meente wel van alles willen, maar moet je zover gaan om de laagstbe taalden tot elke prijs goedkoper te la ten zwemmen? Die categorie heeft nu eenmaal weinig geld", verklaarde de wethouder. Hij sprak van „een onmo- jke eis". Bovendien meende Zegers dan van een verkeerde gang van ïn sprake zou zijn. „De gemeente Directeur Kuiper heeft daarbij zijn hoop gevestigd op creatieve ingevin gen vanuit de Texelse bevolking. „In het NRC hebben we zelf al enige na men geopperd, maar daar zijn we niet honderd procent gelukkig mee. Maar misschien is dat ook een kwestie van wennen. Laten we hopen op net zo veel reacties als op de Compass- fotowedstrijd", aldus Kuiper. Met na druk stelt hij dat het niet om een wedstrijd of prijsvraag gaat. „Stel dat er geen geschikte naam tussen zit, wat moet je dan tegen de winnaar van de hoofdprijs zeggen?" zo luidt de ver klaring. De reacties worden binnen een dag of tien verwacht ten name van het NRC, Ruyslaan 92, 1796 AZ De Koog. Namen kunnen ook telefonisch worden doorgegeven, via telefoonnum mer 02228-741. Kuiper houdt zich al enige tijd bezig met het opstellen van een nieuw be leidsplan, en acht in dat verband de tijd nu rijp voor een frisklinkende naam. In het beleidsplan zal de nadruk

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1