FILM Meer beperkingen recreatie in noordelijk duingebied? 90 ng«r Ontvangst derde tv-net op z'n vroegst in december o9f?%ÜÜÜÜÖÖÖO Antroposofie en mensbeeld Leerhuis-lezing eu Js( Voldoende inspraak bij herziening buitengebied-plan De Muy in vogelvlucht. Het noordelijke deel van de Sluftervlakte waar publiek thans na 1 september welkom is. Staatsbosbeheer wil deze datum verschuiven naar 1 november. Bij de gemeente bestaat vrees dat Staatsbosbeheer poogt om het „recreatief medegebruik" van de duinen van noorde lijk Texel terug te dringen. Dit wordt afgeleid uit het be heersplan dat Staatsbosbeheer heeft gemaakt voor Muy, Slufter en Eierlandse duinen. In het beheersplan wordt onder meer gesproken van het „afbou wen" van recreatief gebruik van de duinen in de omgeving van het Krimbos, het schrappen van een agrarische enclave en het twee maanden langer gesloten houden van het noordelijk deel van de Slufter. Van gemeentewege wordt momenteel commentaar voorbe reid op de plannen. Het college heeft al een reactie gegeven en vo rige week kreeg het beheersplan ook kritische aandacht van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Wat betreft de Eierlandse duinen wil Staatsbosbeheer de verstuiving die daar thans plaatsvindt, niet meer te gengaan (met uitzondering van de zee- reep en de superstormvloedkering) waardoor een meer bewegelijk, dyna misch milieu ontstaat. De nieuwe vochtige duinvalleien die hier door ont gronding (Mandenvallei) zijn ontstaan worden voor de plantengroei van groot belang geacht, maar de vestiging van een meeuwenkolonie doet daaraan af breuk en die zou dus weg moeten. Het laten grazen van schapen om „verruiging" tegen te gaan zou de ko nijnenstand kunnen doen afnemen (voedselconcurrentie) met als nevenef fect vermindering van het aantal holen en daarmee broedgelegenheden voor bergeend en holenduif. Krimbos Dat Staatsbosbeheer mogelijkheden ziet om de recreatie in de Eierlandse duinen terug te dringen heeft te ma ken met de ontwikkeling van het Krim bos. Dat is bedoeld voor recreanten zodat die niet meer de duinen in hoe ven. De „recreatiegevoelige" vogels zoals velduil, blauwe kiekendief en wulp zouden dan weer vestigingsmo gelijkheden krijgen. De landbouwencla- ves in de duinen (volkstuin en bollen- grond) wordt „minder passend" geacht en zou moeten verdwijnen, waardoor „natuurbouw" mogelijk is, bij voorkeur met droog struweel als eindresultaat. Slufter Wat betreft de Slufter wordt opge merkt dat verdroging van dit terrein moet worden tegengegaan in het be lang van broedvogels zoals tureluur, kluut en plevieren waarbij wordt ge dacht aan afremmen van de wateraf voer of het uitdiepen van de vlakte. Daarbij wordt de vraag gesteld of bij verdergaande verdroging en het daar door achteruitgaan van bepaalde waar den, er geen andere waarden voor in- plaats komen die ook aantrekkelijk zijn. Niets doen kan ook goed zijn. Ook is het de vraag of maatregelen om de Slufter nat te houden op den duur ef fect hebben, gezien de natuurlijke opslibbing. Rijkswaterstaat overweegt de huidige Sluftermonding te verleg gen om aantasting van de buitenste duinrichel tegen te gaan. Wat Staats bosbeheer betreft zou de situatie van vóór 1974 hersteld moeten worden: een brede, ondiepe monding. Ook voor het beheer van de Muy blij ken verschillende mogelijkheden te zijn bekeken: niets doen, laten begrazen en het huidige beheer (maaien en wei den) voortzetten. Combinaties van één en ander zijn ook mogelijk, afhankelijk van het onderdeel van het gebied. Ver zoeting zou kunnen worden tegenge gaan door het periodiek inlaten van zeewater vanuit de .Slufter, vooral van belang voor de vochtige duinvalleien van de Slufterbollen. De duiker onder het Slufterdijkje zou op den duur zelfs wegkunnen. Ter hoogte van de duin overgang in De Muy zou dan een nieuwe waterkering aangelegd moeten worden om de er achter liggende lan derijen met „verschraalde" vegetatie te kunnen handhaven. Keuzes Wat betreft het beheer van de ge noemde drie duingebieden heeft Staatsbosbeheer voorlopig de volgen de keuzes gemaakt. Eierlandse duinen: globaal voortzetting van het huidige beheer. Op detailni veau worden wel enige aanpassingen voorgesteld. 1. Nader onderzoek begrazingsdicht- heid in relatie tot natuurlijke begrazing. 2. Afname recreatief medegebruik in relatie tot ontwikkeling Keimbos. 3. Toename dynamiek en daarmee van kenmerkende successiereeksen door duinvastlegging te beperken tot su perstormvloedkering en zeereep. 4. Ten aanzien van faunabeheer wordt voorgesteld vestiging van meeuwenko lonie te verhinderen. Mandenvallei en omgeving uit jacht halen. 5. Landbouwenclave opheffen. Omvor ming/successie naar natuurterreinen, bijvoorbeeld struweel. De Slufter: 1. Ingrijpen in waterhuishouding wordt ongewenst geacht, met uitzondering van de reconstructie van de oude Sluftermond. 2. Gedifferentieerder begrazing in over gangssituatie wordt nader bekeken. 3. Specifieke duinvalleivegetaties wor den in beheer genomen. 4. Jacht met uitzondering van zee- reep/zeewering niet verhuren. 5. De openstelling van de Sluftervlakte wordt in de tijd opgeschoven van 1 september naar 1 november. De Muy: 1. Door verschraling ontstane specifie ke vegetaties worden in stand gehou den, ook al zijn ze niet feitelijk ken merkend voor het duingebied. 2. Behoud van weidevogelpopulatie wordt ondergeschikt aan integraal be heer van grasland en aangrenzend duin. Voor dit integrale beheer wordt met uitzondering van de delen die on der 1 begrepen zijn, gekozen voor be grazing als methodiek vanwege de ge ringere kosten en vanwege de te ver wachten ruimtelijke structuur die bij draagt aan de landschappelijke integra tie van de voormalige cultuurgraslanden. 3. Ontwatering wordt tegengegaan. 4. Voor wat betreft faunabeheer wordt de huidige situatie gecontinueerd, met uitzondering van voeren van fazanten (niet meer toe te staan). Tevens dient het aantal niet meer te bejagen soor ten te worden uitgebreid. Kritiek In de vergadering van de raadscom missie leverde Erma Eelman van de VVD vrij uitvoerig kritiek op de be heersplannen voor de noordelijke dui nen. Ze noemde het plan onvolledig omdat er geen kaart bijzit, zodat niet is te zien om welke duinvalleien, encla ves en zoneringen het precies gaat. Ook had ze een veelheid aan „vaaghe den" in het plan ontdekt wat betreft beheer en onderhoud. Ze zette vraag tekens bij het terugdringen van het agrarisch belang in de duinen door het inperken van enclaves en een zodanig verschralingsbeheer dat droog struweel ontstaat. Het terugdringen van de jacht of het helemaal verbieden daar van kan wildschade tot gevolg hebben bij agrarische bedrijven in de omge ving. Ook het verhogen van het water peil in de Muy en het buiten gebruik stellen van de duiker in het Slufterdijk je, leek haar niet in het belang van agrarische gebruik van de enclaves. Tegen het met twee maanden bekor ten van de toegankelijkheid van de noordelijke Slufter verzette Erma Eel man zich nadrukkelijk; het leek haar niet zinvol. Een gevaarlijke formulering vond zij „recreatief medegebruik wordt bevorderd mits geen afbreuk wordt ge daan aan de geformuleerde doelstel ling." „Wie bepaalt of aan de doelstel ling wordt voldaan?", zo vroeg Erna Eelman zich af. 3tn Door verhoging van het waterpeil wordt het gebied minder begaanbaar en zullen de recreanten worden terug gedrongen. Spreekster wilde dat de ontwikkeling van het Krimbos in geen geval leidt tot afname van recreatief medegebruik van de duinen. Ze wilde weten of de bepleite „zonering" het opheffen van het „Aegon"wandelpad naar het strand door de duinen tot ge volg zal hebben. Het onvoldoende te gengaan van verstuiving vond ze niet acceptabel en wilde zekerheid of ook het gebied van de Hanenplas onder het beheersplan valt. Door het ontbre ken van een kaart is dat nu niet te bekijken. Gedachtenwisseling Erma Eelman vond dat in het Eierland- sche Huis een commissievergadering moet worden belegd, waarbij het hoofd terreinbeheer van Staatsbosbe heer Ir. P. Noelmans aanwezig is. Ook belanghebbenden en belangstellenden zouden bij die gedachtenwisseling aan wezig moeten zijn. Ate Rienstra had er zich over verbaasd dat Staatsbosbeheer zich blijkbaar niet stoort aan de uitspraak van de Kroon dat de agrarische enclaves in de dui nen als zodanig gehandhaafd worden. Ook verzette hij zich tegen het twee maanden langer gesloten houden van de noordelijke Sluftervlakte. Voorzitter wethouder Daan Schilling dacht over dat laatste hetzelfde, maar hij wilde toch niet dat de indruk wordt gewekst dat SBB „anti-recreatie" is. Overal in de terreinen van Staatsbosbeheer zijn voorzieningen getroffen om het re creanten naar de zin te maken. „Ik vind dat Staatsbosbeheer het op Texel aardig doet maar ze moeten nu niet verder klieren". Hans Roeper (PvdA) merkte op dat Staatsbosbeheer zijn terreinen naar ei gen goeddunken kan beheren; de ge meente heeft er formeel geen zeggen schap over. Dat zou volgens hem an ders zijn als de Texelse duinen tot nati onaal park worden uitgeroepen. Schil ling geloofde daar niets van. „Luiste ren kun je altijd, daar hoef je niet eerst een park voor aan te wijzen." Peter bakker (PSP) noemde een discussie over het beheer van de duinen pas zinvol als alle Texelse duinen bij het beheersplan betrokken zouden zijn. 'Het stadje Anara' (Gonorak Anara) „Het stadje Anara" is een boertige klucht, opgenomen in Georgië, de op Texel bekende Sovjet-Republiek. De film werd gemaakt door de Russische cineast Irakli Kvirikadze. Het verhaal gaat over een reusachtige hoorn die zeven liter wijn kan bevat ten. Wie hem in één teug kan ledigen, zo wil de traditie, mag zich de eige naar ervan noemen. Wanneer vroeg in de film de ongeslagen kampioen komt te overlijden, krijgen zijn erfgenamen bezoek van een bonte reeks potentiële troonopvolgers. Telkens frustreert een of andere gekte de drinkpogingen van de, volgens voorschrift gastvrij ont haalde, kandidaten. De een ziet de aanwezigen plotseling aan voor beren en begint als een gek te schieten. Een ander blijkt te lijden aan een slaapziek te en zou wel eens maanden kunnen blijven maffen. Wanneer tenslotte ie mand de trofée toch in de wacht weet te slepen, slaakt het gezin een zucht van verlichting. Maar dan blijkt dat er oplichting in het spel is en de familie eer dwingt de oudste zoon om de hoorn terug te krijgen. De film wordt getoond op de vaste filmgangeravond, donderdag, vanaf half negen. De gemeente Texel heeft samen met de andere gemeenten uit de kop van Noordholland een versnelde aanpassing van de televisiesteunzender in de Wieringermeer bepleit. Dat gebeurde in een onderhoud met het hoofd van de directie radio, tv en pers van het ministerie van WVC. Zolang de zender die de signalen uit Hilversum in onze regio door geeft, niet is aangepast, zal het derde televisienet dat per 1 okto ber in gebruik wordt genomen, hier niet kunnen worden ontvan gen. De topambtenaar zal minister Brinkman van de Noordhollandse argumenten op de hoogte stellen. In de loop van februari wordt uitsluit sel van het ministerie verwacht. Zoals het er nu voorstaat zullen in het gunstigste geval het gewest Noordhol land en Texel medio december dit jaar het derde net op de beeldbuis kunnen ontvangen. Of dat daadwerkelijk zo zal uitpakken is echter te betwijfelen, zo deelde wethouder Zegers desgevraagd mee. „In elk geval hebben de ge meenten geen juridische mogelijkhe den om versnelling af te dwingen", al dus de wethouder. Tijdens de bijeen komst bleek de ministeriële topambte naar niet geheel ongevoelig voor de argumenten. De bijzonder nadelige po sitie van Noordhollands noordkop zou namelijk niet in de besluitvorming van de minister zijn meegenomen. Eén en ander zal als antwoord worden gegeven op een vraag van Gerbrand Poster (Texels Belang) in de raadsver gadering van december. Ook het PvdA-raadslid Henk Beumkes heeft B en W en de gemeenteraad deze week per brief verzocht actie voor een spoe dige ontvangst van Nederland 3 te voeren. Beumkes was hierover tijdens het afgelopen weekend door verschei dene verontruste Texelaars benaderd. Geen sport Beumkes schrijft: „Ik vraag me af of je dit zomaar moet nemen: geen sport meer, geen cultuur, het is toch te gek! Technische vrienden van mij zeggen dat voor de overgangstijd slechts een klein steunzendertje nodig is, bijvoor beeld zoals we vroeger op de „Lange Jaap" (vuurtoren Huisduinen) hebben gehad. In Zwitserland met al z'n ber gen en dalen, is het overal zo. Wij ge loven dat het gemeentebestuur con tact met de bevoegde instanties moet opnemen om te voorkomen dat wij weer worden achtergesteld. Laat ze maar een steunzender plaatsen, wij betalen toch ook kijk- en luistergeld". De PvdA-man wil zijn brief graag in de volgende raadsvergadering zien behan deld. „Alle sport en cultuur gaan straks naar het derde net. Het is toch het toppunt dat wij dat voor lange tijd zouden moeten missen", aldus Henk Beumkes. Volgens de plannen van het ministerie is Wieringermeer pas in april 1988 aan de beurt. Het is de bedoeling dat alle NOS-programma's (waaronder dus veel sport en cultuur) op het derde net ko men. Slechts de zeer grote (sport) evenementen (zoals de in 1988 te hou den Olympische Winterspelen) zullen ook op Nederland 1 of 2 worden uit gezonden. Ook Oost-Nederland en Zeeland krijgen later dan 1 oktober de beschikking over Nederland 3. Kabelnet Overigens is er een goede mogelijk heid dat niet heel Texel het in eerste PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 27 JANUARI insDAG De initiatiefgroep „Vrije School Texel organiseert een lezing, die zal worde gehouden door Nico Engelaer. Er bestaan vele opvattingen over het ve wezenlijken van de mens. In onze tiji heeft er één de overhand: de mens, jskrac h bel collec k< raat 1 ing ng v were niet c lUtOV een complexe machine. Het is bijna gedurfd om er een andere visie op n te houden. Vanuit de antroposofie, zi !rd" v als deze door Rudolf Steiner is ontw keld, wordt geprobeerd zo'n andere v sie helder te krijgen. Een ander men* beeld kan verstrekkende gevolgen he ben voor onderwijs, wetenschap en samenleving. De lezing wordt gehouden op 30 jani ari om 20.15 uur in De Witte Burcht, Molenstraat 19 te Den Burg. Kosten f4 Donderdagavond a.s. houdt rabbijn H Rodrigues Pereira uit Amsterdam een lezing in het Leerhuis. Hij is bestuurs! van het landelijk orgaan voor overleg tussen joden en christenen, OJEC, als orthodox-joods spreker actief in menig Leerhuis in Nederland. Het onderwerp van de lezing is: ,,De Tien Woorden, hun werking in heden en toekomst". leder die belangstelling heeft is wel kom. De lezing begint even na achtenve"e'j in het zaaltje van de Doopsgezinde kerk, Kogerstraat in Den Burg. stig t Pari parkr Ern. )t hei ir zij het een I IA nc goe' de I loeg, t het ;ken i ximal e vo' akk keert i jeu Dens DSt C inks joorg instantie zonder het derde net moet doen. Inwoners die aansluiten op het kabelnet, kunnen mogelijk vanaf 1 ok tober naar Nederland 3 kijken. „Als het technisch mogelijk is zullen wij hi derde net zeker via de kabel doorge ven", aldus Gert Jan Schoorl van Kabeltex. De afdeling ruimtelijke ordening heeft veel tijd uitgetrokken voor de herzie ning van het bestemmingsplan buiten gebied, die dit jaar zijn beslag moet krijgen. In eerste instantie zal een lijst met „knelpunten" worden opgesteld, dus van onderdelen van het huidige plan die niet (meer) in de praktijk vol doen. Naar aanleiding van vragen in de rondvraag werd in de woensdag- |||js avond gehouden vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en B|ei huisvestingsbeleid meegedeeld dat er j. Li in ieder geval volop mogelijkheid tot Maa inspraak zal worden geboden, al zal jon, dat niet zo uitgebreid zijn als bij de gmj vaststelling van het thans geldende ge|n plan. Met name de landbouw zal zijn wen- jj0h sen naar voren kunnen brengen. Wel licht wordt zelfs een gezamenlijke ver gadering van landbouworganisaties en Ij raadscommissie gehouden om vroegtij dig inzicht te krijgen in de verlangens. 6 Het is niet de bedoeling om de om- £e€ vangrijke nota van knelpunten in één keer aan de orde te stellen. Het zal in fasen gebeuren, onderwerpsgewijs. Weggebruikers die komende van het parkeerterrein Landsdiep van 't Horntje richting Den Burg rijden kunnen op de parellelweg komen (en daardoor de wachtende file voor het verkeerslicht passeren) door dwars door de berm te rijden. Hans Roeper had geconstateerd dat dit meer dan eens gebeurt (het was de afgelopen dagen goed te zien aan sporen in de sneeuw) en hij vroeg om maatregelen, bijv. in de vorm van een bek. Schilling beloofde aandacht voor dit probleem. Roeper herinnerde er voorts aan dat bij het toelaten (krachtens een artikel 19 procedure) van de bouw van een woning op het perceel Vuurtorenweg 27 is afgesproken dat een bestaande woning zou worden gesloopt. Dat is nooit gebeurd; het te slopen pand wordt zei'- voond. Erkend w .at de woning inderdaad had moeti i verdwijnen, al is het niet als harde v rorwaarde aan de bouwver gunning ve. onden. Jegens Pakt en PSP is het wel toegezegd toen het voorbereidingsbesluit werd vastgesteld door de raad. Schilling beloofde in la ter stadium opheldering te zullen ge ven over deze kwestie. vr nciee

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2