Streven naar eenheid clonk door in musical Mobiel maken van oude motoren Waalenburg? Politiek verdeeld over terugkeer GEREFORMEERDEN EN HERVORMDEN RACHTEN „HET ONDERMAANSE HUIS" Zwemparadijs Vrijwilligers nodig voor Oudheidkamer anrijding ontactavond fter Care Noodstop kernreactor^ dubbeltje op zijn kant Geknipt Alle AVT-leden haalden finale VERVOLG VAN PAG.l Marijke Visser wint boscross DAG 27 JANUARI 1987 TEXELSE COURANT f ..Het ondermaanse tand", zaterdag in de Gereformeerde kerk van Oosterend. iFoto's Dirk Kuiter1. CAO e HC. okke- ij een bruto van IOUW e rich On- om- ertig volwassenen en vijftien kinderen brachten zaterdag zondagavond in de Gereformeerde kerk van Oosterend n musical, waarin het verlangen naar de eenheid der ker- met geestdrift doorklonk. Het was „Het ondermaanse is", geschreven door Kees de Bruine en Sylvia Osten, larin het thema „Samen op weg" tot uitdrukking wordt bracht en waarin de problemen die deze eenheid in de g staan met veel herkenbare symboliek worden eengezet. I spel werd uitgevoerd door her- 'mde en gereformeerde Ooste- "^ders die aan zowel de langduri- voorbereiding als aan de uitvoe- zelf veel genoegen hebben be- Ifd, aldus aan het bijbelwoord dat allen één zijn metterdaad oering gevend. Het samen op Bg zijn was ook het thema van B gezamenlijke dienst die zondag [Oosterend werd gehouden. nstuderen en uitvoeren van een ;ical door hervormden en gerefor- rden is in de kerkelijke en culturele orie van Texel iets nieuws. Het ini- :ief werd genomen door Stina Bre- jr, naar aanleiding van berichtgeving |iet blad Hervormd Nederland over soortgelijk initiatief elders in het Een kijkje werd genomen in Idwijk waar zo'n musical was in- fetudeerd, overigens niet door ver- Ihillende kerken gezamenlijk. Stina wam al gauw tot de conclusie dat ps dergelijks ook in Oosterend moge- jk moest zijn. Haar man Siem dacht win eerste instantie minder opti- listisch over, maar op een gegeven ment geloofde hij er ook in en iaf dat moment vervulde het echt- r Bremer samen met Henk de Boer leidende rol in de voorbereiding, oproep in het plaatselijke kerkblad tot resultaat dat zich voldoende ithousiaste deelnemers aanmeldden, Bdat kon worden overgegaan tot het Kelen van de spelersgroepen, waarna I september de repetities konden be- |innen. Makkelijk was het niet. Al Buw werd duidelijk dat het plan om It stuk in november (in de ad- Bntstijd) te brengen, geen haalbare lart-was, zodat de uitvoering naar ja nuari werd verschoven. Zowel de pre mière van zaterdagavond als de herha ling van zondag waren een groot suc ces. Beide keren was de kerk tot de laatste plaats bezet, maar nog belang rijker is dat het élan dat in het stuk is verwerkt, op de toeschouwers over sloeg: gezamenlijk optreden als kerken móet, met alle respect voor de ver schillen in bijbeluitleg, beleving en op vatting waardoor de scheidslijnen zijn ontstaan. De christenen moeten als het ware bouwen aan een gezamenlijk huis dat niet alleen in de werkelijkheid past en een duidelijk fundament heeft, maar ook macht en liefde uitstraalt en waarin ruimte is om te dromen.... Dit bouwen van ,,het huis van de hoop" in het ondermaanse kon men zaterdag en zondag op een gegeven moment letterlijk zien doen door de verschillen de groepen, die ook door hun kleding waren te onderscheiden als dromers, realisten en fundamentalisten. Die stonden meer dan eens tegenover el kaar en trokken zich zelfs terug om te slapen. De gang van zaken wordt min of meer beheerst door de hemellingen ,,positief" en negatief" die met me deweten van God naar de aarde afda len om de aanvankelijk eensgezind lij kende gemeente op de proef te stellen door verdeeldheid te zaaien. Maar ,,De Hoop", Gods liefste metgezel, doet van zich spreken. Een nieuwe ontmoe ting komt tot stand en alle betrokke nen beseffen dat zij levende bouwste nen mogen zijn van het ondermaanse huis. In een goede afwisseling van gespro ken tekst en zang werd dit alles in bij na vijf kwartier' voor het voetlicht ge bracht. Het was uiteraard merkbaar dat het amateurwerk was, maar over het algemeen was de vertolking goed en vooral vlot met meerdere muzikaal heel sterke momenten. Gedurende het hele stuk bleven alle spelers op het door Jan Drijver ver zorgde toneel". Met behulp van de verlichting (vaardig bediend door Wil lem Duvekot) werd de aandacht van het publiek gericht op het op dat mo ment actieve deel van de groep. Veel andere hulpmiddelen zoals décors e.d. kwamen er niet aan te pas. Het stuk zou zonder problemen in elk ander ruim gebouw uitgevoerd kunnen wor den. Hopelijk komt dat er nog eens van, want ,,Het ondermaanse huis" verdient een groter publiek dan alleen de Hervormde en Gereformeerde Oosterenders. Muzikale medewerking werd gegeven door een groepje, bestaande uit Kees de Jong, Frans Kaercher, Coby Kooi ker, Heike Bremer en Karin van Arkel. De regie was in handen van Aris Bremer. De Stichting Texels Museum zoekt Texelaars die als vrijwilliger in de Oud heidkamer aan de Stenenplaats in Den Burg willen werken. Tot dusver was Biem Lap daar voor halve dagen mee belast, maar na de opheffing van het Scheepvaartmuseum (waar hij de an dere helft van de werkweek vertoefde) zal Lap gedeeltelijk in dienst treden bij het Maritiem Museum. Vanwege het grote personeelsgebrek daar is het echter gewenst dat Lap daar volle da gen aanwezig is. Geld is echter het grote probleem, zodat voor de dan vrijkomende plaats bij de Oudheidka mer beroep zal moeten worden gedaan op vrijwilligers. Voor hen zal wel een kleine onkostenvergoeding mogelijk zijn. Het werk bestaat uit de ontvangst van bezoekers (kassa aan de deur), en het rondleiden door de hiètorische ver trekken beneden, de expositie boven en eventueel de kruidentuin achter. Er hoeven geen onderhoudswerkzaamhe den worden verricht. De Oudheidka mer is geopend van 1 april tot 1 no vember, vijf ochtenden per week. Be langstellenden worden verzocht con tact op te nemen met Jan Kuiper, tele foon 02228-741. steren rond half één heeft een aan- ding plaatsgevonden tussen een jarige automobilist uit De Koog en n 30-jarige man uit Den Burg. Het geluk vond plaats op de hoek van Waalderstraat en de Wilhelmina- an, nabij Albert Heijn. De Koger nam zijn Simca Chrysler de bgcht te im, waardoor hij gedeeltelijk op de rkeerde weghelft terecht kwam en man uit Den Burg (in een Merce- es) niet meer kon ontwijken. Beide agens liepen veel schade op aan de kervoorkant. Niemand werd gewond. After Care, een begeleidingsgroep oor vrouwen met borstkanker, organi- ert iedere eerste woensdag van de aand een koffieochtend. Op 4 febru- is er wederom en contactbijeen- omst dit maal over het onderwerp de borstsparende behandeling", bent welkom op woensdagochtend februari van 10 - 12 uur in het Me- isch Centrum Alkmaar. Vanaf 9.45 kunt u zich melden bij de portier an het Centraal Ziekenhuis, ilt u meer informatie, bel dan de Af- Care werkgroep op dinsdagmiddag an 14 - 16 uur, tel. (072) 145454 estel 2226. Er is nog geen geschikte lokatie gevonden om één der oude dieselmotoren van het voormalige gemaal Waalenburg bij te rugkeer op Texel tentoon te stellen. De aankondiging in de gemeentelijke stukken dat dit zou moeten gebeuren in het maritiem museum, was te voorbarig. Het bestuur van de Stichting Juttersmuseum overweegt nu de betreffende mo toren mobiel te maken, zodat een permanente expositieruim te (voorlopig) niet nodig is. Het is echter nog onzeker of de motoren inderdaad weer op Texel komen, gezien de verdeel de meningen van de gemeenteraadsfracties. Dat bleek tijdens de discussie over dit onderwerp in de vergadering van de raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch be leid. Raadslid Gerbrand Poster (Texels Belang) zei „aan dit rare zaakje part noch deel te willen hebben". Poster doelt hiermee op de nogal merkwaardige wijze waarop de oude motoren van het eiland zijn verdwenen. Na de sloop van het gemaal in 1980 door de toenmalige eigenaar, het Wa terschap Texel, bleven de motoren twee jaar lang opgeslagen in een loods op het Wezenland in Den Burg. Zon der hiervoor toestemming te vragen, werden de motoren vervolgens door gemeente-ambtenaren weggegeven aan een geïnteresseerd persoon uit Boxtel, de heer Van de Wetering. Toen de gemeente de begane fout wilde goedmaken en de motoren terugvroeg, bleek dat Van de Wetering één exem plaar al voor een aanzienlijk bedrag had opgeknapt. Terugkeer naar Texel zal de gemeente (die de motoren in middels voor een symbolisch bedrag van het Waterschap heeft overgeno men) /15.000,— kosten, inclusief trans port. Met de Stichting Juttersmuseum is overeengekomen dat deze zich zal bezighouden met transport, de opstel ling, wederopbouw, het beheer en on derhoud. Poster sprak van een Gerbrand Poster:continuing story"... „continuing story". Hij noemde oe gang van zaken in het verleden „bela chelijk" en weigerde daarom het kre diet beschikbaar te stellen. Ambtenaar Van Schaik zei desgevraagd, dat het juridisch onmogelijk is om de kosten op één of andere wijze te verhalen. Als wordt besloten de motoren uit Brabant terug te halen, is de gemeen te verplicht de gemaakte kosten te vergoeden. Ook Ate Rienstra (CDA) sprak van „een lachwekkende geschiedenis". „Al met al is er al voor meer dan f50.000,— aan tijd en energie in de onderhandelingen gaan zitten", aldus Rienstra. Na een toelichting van Jan Uitgeest van de Stichting Juttersmuseum, ging Rienstra echter overstag. Uitgeest ver telde dat de stichting op het laatste ogenblik was geconfronteerd met de afwijzing van het maritiem museum als tentoonstellingsmogelijkheid. „Het is voor ons onmogelijk om van de één op de andere dag een andere lokatie te regelen. Tijdens een bijeenkomst vanmiddag kwamen we op het idee om de motoren mobiel te maken. In dat geval kunnen we, in elk geval voorlopig, zelf voor onderdak zorgen. Dat is een zaak van de Stichting Jut tersmuseum. We hebben voldoende technische mensen in huis om de zaak op te bouwen. Als het niet doorgaat, dan lacht Van de Wetering in z'n vuistje. Die dingen zijn uniek, heeft hij zelf tegen me gezegd. Zowel links- als rechtsdraaiende motoren zijn zeldzaam in Nederland. Als we nu niet besluiten om ze te houden, dan komen de mo toren nooit meer op Texel terug", al dus Uitgeest. Rondritten Indien de motoren inderdaad mobiel worden gemaakt, zullen ze worden ge toond op de wijze die bekend is van de Oude Trekker- en Motorenclub, waarvan Uitgeest voorzitter is. Zij zul len dus tevoorschijn komen bij rondrit ten, openluchttentoonstellingen, de folklore en dergelijke manifestaties. Een bijkomend voordeel is, dat de mo toren nu ook in draaiende toestand kunnen worden opgesteld. PvdA-leider Dirk Terpstra raakte niet overtuigd en wil de zaak nog in zijn fractie bepraten. Hij betreurt dat de PAGINA 5 niet vriespunn^ U -e DCM.a» PARUS (DPA) - Een door de vrieskou veroorzaakte storing die maandag een noodstop van I blok A-l in de kerncentrale bij I de Franse plaats Saint-LureiU- 1 des-Eaux noodzakelijk maaku:. j was niet in het velligheidssys- teem van de centrale voorzag. Dit heeft de adjuncl-direcfepr van de afdeling kernenergie jjyj het staatselektriclteltsbedrjjf EdF, Lucien Berton. woensdag In Parijs verklaard. Als de storing zich enkele uren later had voorgedaan, toen He totale stroomvoorziening in fiet .noordwesten van Frankrijk uit-, viel, zou het volgens Berton een! groot probleem zijn geweest om de koeling van de 530 megawatt graflet-gasreactor in de hand. te houden Berton zei dat zich ln het roos ter van de pijpleiding diejjojj, wafêr uit de Loire zuigt eerlTjss- luierwhad gevormd. hoewT ""BpJJÉrvlakte van de rivier bevroren was. Daardoor werkte de reactor een uur lang zonder koelwater en werd hij slechts door het circulerende gas ge koeld. Abonnee J. A. Does uit Achterveld (gemeente Leusden) stuurde ons dit bericht uit de Amersfoortse Courant waarin melding wordt gemaakt van een noodstop van een Franse kerncen trale als gevolg van ijsvorming in het koelwater. Het geval vertoont opmer kelijke overeenkomst met de proble men die zich onlangs voordeden bij de electriciteitscentrale on Texel Zaterdagmiddag kwalificeerden in Hoorn alle vier deelnemende Texel se atleten zich voor de finale Noordholland-Utrecht die gehou den wordt op 14 maart in Landsmeer. Op en rond het terrein van de organi serende atletiekvereniging Hollandia was een vlak en modderig parcours uitgezet. De twee atleten die zich in de vorige wedstrijden reeds geplaatst hadden voor de finale, presteerden ook in Hoorn weer goed. Norbert Eelman behaalde in een veld van dertig deel nemers een derde plaats over 3% kilo meter. Ingrid van Lubek behaalde een tweede plaats over twee kilometer. Rob Bakker moest zich nog zien te kwalificeren. Hij slaagde door een twaalfde plek te bezetten. Het lukte Mike Nolting ook om zich te kwalifice ren, hij voldeed over de zes kilometer zijn opdracht. Hierdoor gaan alle AVT leden door naar de finale op 14 maart in Landsmeer waarin zij moeten proberen de finale van West Nederland te bereiken. volgens hem meest wenselijke oplos sing niet haalbaar is, namelijk herbouw van het oude gemaal. „Dat had nooit gesloopt mogen worden. Als je ziet hoe het Waterschap in het verleden zelf met de later zo waardevol geachte spullen is omgesprongen... Onze fractie staat er zeer afhoudend tegenover. We zullen zorgen dat we ons vóór de raadsvergadering goed in formeren". Peter Bakker van de PSP had er na Uitgeest's uitleg wél alle vertrouwen in, nadat hij zich eerder afwachtend had opgesteld. Ook Erna Eelman (VVD) ging akkoord met de collegevoorstellen, mits er ver der voor de gemeente geen kosten aan zullen zijn verbonden. Het op de publieke tribune aanwezige oud raadslid Cor Dros bood aan om de (mobiel gemaakte) motoren in zijn gro te schuur onderdak te brengen. Een mogelijke permanente plaatsing in het agrarisch wagenmuseum in De Waal, is volgens Dros (bestuurslid van dat museum) ook te realiseren. De ge meente zal dan wel hiervoor subsidie moeten geven. B en W verdeeld Wethouder Klaas Barendregt deelde mee dat binnen B en W de meningen verdeeld zijn. Zijn collega van welzijns zaken, Zegets, neemt in deze een min derheidsstandpunt in. De CDA'er wil geen medewerking aan de terugkeer verlenen, nu er geen lokatie beschik baar is en een (wellicht te bouwen) nieuwe lokatie mogelijk duur zal uitval len. Zegers heeft de mogelijkheid van het „mobiel maken" echter nog niet in zijn besluitvorming kunnen betrekken. De andere collegeleden zijn wel vóór terugkeer. Wegens de culturele, technisch-historische en educatieve waarde zouden de motoren voor Texel behouden moeten worden. De ge meente moet echter gevrijwaard blij ven van toekomstige exploitatielasten Inmiddels is bekend geworden dat Hans Boom van het scheepsreparatie- en dokbedrijf in Oudeschild, ruimte voor reparatie van de motoren heeft aangeboden, indien deze naar Texel worden getransporteerd. Het bedrijf zal tevens zorgen voor de technische be geleiding en materieel. Leden van de Oude Trekker- en Motorenvereniging hebben ook hun diensten aangeboden. ken om Molenkcrog te overkappen of om palingkwekerij Texvis financieel te steunen. „Een zwemparadijs is een modieus gebeuren; voor hoe lang nog?", sprak Krijnen haar twijfels uit. De andere TB-vertegenwoordigers stel den zich vierkant op achter de zwemparadijs-plannen. Gerbrand Poster maakte initiatiefnemer Jellema een compliment dat Texel in korte tijd ,,aan de vooravond van een belangrijk besluit" was komen te verkeren. Vol gens Poster was aan alle voorwaarden voldaan. Dat de gemeente bewust risi co neemt met het geven van de twee miljoen, is naar de mening van Texels Belang geen punt: ,,Dat hebben de bedrijven en particuliere Texelaars ook gedaan toen zij aandelen kochten". Erna Eelman-van der Kooi van de WD ging geheel akkoord met het college voorstel. In plaats van de voorgestelde verlenging van de zwemduur, sugge reerde zij een korting van 30 procent gedurende de maanden januari en februari. Uiteraard kon de oppositie zich niet in de financiële contructie vinden. Peter Bakker toonde zich verbaasd dat ,,de gemeente geen enkele zekerheid heeft ingebouwd". Verder achtte hij het on nodig om een extra raadsvergadering te houden: ,,Het lijkt nu op een ach- ternamiddagbesluit". Snel besturen is niet béter besturen", aldus Bakker. PvdA-leider Terpstra zei dat de ge meente geen geld moet steken in het bedrijfsleven. Dat is volgens hem een taak van het Rijk. ,,De gemeente moet voorwaarden scheppen en zorgen voor faciliteiten voor de plaatselijke bevolking". Burgemeester Schipper verklaarde dat zo moest worden gehandeld omdat het volgens het college een zaak van groot belang voor Texel betreft. Wethouder Klaas Barendregt had zich verbaasd over de houding van de raadsleden ten aanzien van de ver meende financiële risico's. Bij een ri sicovol projekt moet je proberen een zo groot mogelijk eigen vernomen te krijgen. Dat is enerzijds gebeurd door het kopen van aandelen te stimuleren en anderzijds risicodragend vermogen beschikbaar te stellen. Onze toezeg ging om met twee miljoen op tafel te komen, was voor veel Texelaars een stimulans om aandelen te kopen. Ons risico is daardoor juist drastisch ver kleind!", verklaarde Barendregt. Vol gens de wethouder is nu een gezonde basis ontstaan. Bovendien zijn de kan sen op een slechtlopende exploitatie de laatste tijd verkleind door de lage rente en dalende energieprijzen. Daar naast zijn de te verwachten bezoeker saantallen „voorzichtig" geraamd. Dat de gemeente „achteraan" zal staan als het toch mis gaat, ontkende Barendregt niet. Dat is logisch, omdat de bank (die risicomijdend kapitaal ver strekt) eerste hypotheekhouder is. „Opeisbaarheid is nog geen opvorder- baarheid", zei Barendregt. Als tegen prestatie voor het verstrekken van een risicodragende lening, krijgt de ge meente een plaats in het bestuur van de RMT. Barendregt kibbelde er met Dirk Terpstra over of de plaats nu door de gemeente was opgeëist of door de RMT was aangeboden. De wethouder hield zich op de vlakte: „Het is een normale gang van zaken". Bij de stem ming toonde alleen de PvdA zich te gen een gemeentelijke stem in het zwemparadijs-beleid. Tijdens de wedstrijd van afgelopen za terdag was Marijke Visser opnieuw de snelste dame. Zij deed over de vier ki lometer 19.07 minuten en hield daar mee Tilly Eeiman en Netty Zijm achter zich. Jordy Vinke werd winnaar bij de jongens. Natasja Koopman was met 10.39 minuten de snelste bij de meis jes, terwijl Richard Stevens opnieuw superieur was bij de jongens. Bij de heren ging de strijd tussen Albert Ho ven en Jan Zijm. Albert won nipt in 28.24 minuten. Jan Zijm zat daar maar drie seconden achter en hij boekte daarmee een uitstekende tijd. Bij de veteranen zegevierde de oud-Texelaar Andri Binsbergen in 31.39 minuten. De volgende door de atletiekvereniging georganiseerde cross wordt gehouden op 7 februari. De aanvang is om streeks 15.00 uur en de wedstrijden worden gehouden aan de Biesbosweg in de Dennen, nabij het Turfveld. De stand na zes crossen is als volgt (in punten); Jongens 2 km: 1. Richard Stevens 60, 2. Martijn Schrama 45, 3. Sjors Takes 41. Meisjes 2 km: 1. Nanda Koopman 47, 2. Chantal Mosk 42, 3. Natasja Koop man 39. Meisjes 4 km: 1. Nicole Bakker 56, 2. Debbie Mosk 50, 3. Ingrid van Lubek 40. Jongens 4 km: 1. Norbert Eelman 50, 2. Simon Pieter Koopmans 45, 3/4. Jeroen Takes en Jordi Vinke 33. Dames 4 km: 1. Marijke Visser 46, 2. Tilly Eelman 43, 3. Netty Zijm 42. Heren 8 km: 1. Albert Hoven 49, 2. Kees Timmer 39, 3. Jan Zijm 35. Veteranen 8 km: 1. Dirk Bakker 50, 2. Wim Timmer 36, 3. Paul Verhagen 36.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5