N, Prestatieve" competitie aar toch niet duurder Bewust kijken kan verfrissend werken Arresleewedstrijden op parcours in Den Burg .ja/voetba/c/ubs accepteren alternatief plan: Spektakel in hoofdklasse zaalvoetbal 3.- Atletiekvereniging houdt veiling Plan commissie ringsteken: Wintertrail MAB club Theo Boom wint veldrit Hein van Heerwaarden districtskampioen biljarten JARi -"NlSC IS DAG 27 JANUARI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 •vaardigden van de Texelse zaalvoetbalclubs zijn akkoord gegaan met foorstellen van de rayoncommissie Texel tot wijziging van de ipetitie-opzet. De huidige situatie op Texel wordt door de KNVB niet ilereerd, ondanks gedane toezeggingen. De voetbalbond heeft de ei- lelijke zaalvoetbalwereld derhalve opnieuw voor het blok gezet, aldus kte de rayoncommissie maandagavond in de kantine van S.V. Ooster- duidelijk. De aangenomen voorstellen behelzen een aanvulling van competitiereglement, waardoor op vrijwel dezelfde manier kan wor- doorgevoetbald, terwijl aan de KNVB-voorwaarden wordt voldaan. clubs dienden, ruwweg gesteld, te :en tussen de huidige „recreatieve" npetitie, of terug naar „prestatie" voetbal (de situatie vóór de zo- Oftewel: goedkoper sporten oral voor de kleinere clubs) en met •cties aan kampioenschappen kun- deelnemen. Een gevolg van de ige Texelse situaties (een rayon dat eel uit slechts drie clubs bestaat) lamelijk dat de KNVB niet accep- Irt dat er selecties worden geleverd. ;an derhalve niet in officiële kam- nschappen worden uitgekomen en :e toernooien mogen niet door het n Texel worden georganiseerd. De lanisatie van het Noordhollands pioenschap voor B-junioren, dat al ;ele jaren op Texel plaatsvindt, stuit- lierdoor onlangs op grote leilijkheden. TZVO ichts drie clubs hebben zich dus i het begin van het lopende seizoen „prestatieve" vereniging bij de VB aangemeld. De andere clubs lan te boek als „recreatief" en zijn gesloten bij de Texelse Zaal Voetbal anisatie (TZVO). De kosten van KNVB-lidmaatschap, die met na- voor de kleinere verenigingen hoog werden aldus binnen de TZVO evangen. Deze constructie werd it twee bondsgedelegeerden, onder e de heer Visser, voorzitter van het lelingsbestuur van Noord-Holland, uwkeurig doorgesproken en goedbe- jnden. Alle problemen leken uit de M (g geruimd, maar in de loop van het I izoen bleek dat de mooie woorden Lfët konden worden hardgemaakt. De j ind meent dat ook voor Texel, on- f nks de bijzondere problematiek door eilandpositie, geen uitzondering kan >rden gemaakt. Een hoofdklasse mt uitsluitend uit prestatieteams te istaan. Zo niet, dan kan niet met se- tieteams worden uitgekomen, rayoncommissie zag zich dus voor t probleem gesteld om het aantal statieclubs/teams te vergroten, ter- lijl dat anderszijds niet tot hogere >sten mocht leiden. Teruggaan naar itale prestatieve cpmpetities, wat de NVB in feite voorstelt, zou een duur- sre oplossing zijn. De inspanningen in de rayoncommissie resulteerde in >n alternatief voorstel, dat maandag in de clubs werd voorgelegd. Meer dan één team folgens dit voorstel dient de vereni- ing, bestaande uit meer dan één sam, bij de KNVB te zijn ingeschre- en als prestatievereniging. Tenminste wee teams moeten als prestatieteam i/orden opgegeven (een juniorenteam daarbij mogelijk). :en twee teams tellende club kan van rayoncommissie dispensatie verkrij- ien om recreatief te voetballen. Een it slechts één team bestaande vereni- ing wordt in principe als recreatieve lub beschouwd, maar kan indien ge wenst als prestatieclub in de Texelse ompetitie uitkomen. Het is alleen oor teams die behoren tot een presta- eclub mogelijk om in de hoofdklasse f junioren 1-klasse uit te komen. Vol- ens de informatie van de rayoncom missie is een reserve-hoofdklasse niet verplicht, zodat reserveteams, zoals de huidige koploper Gamma 2, in de hoofdklasse mogen uitkomen. De vraag is echter wel of Gamma 2 pro motiewedstrijden zal mogen spelen. Door KNVB-vertegenwoordigers is toe gezegd van wél, maar op Texel vraagt men zich nu af wat zulke beloftes waard zijn. Twee soorten leden Prestatieclubs mogen er recreatieve teams op na houden. Het is spelers uit deze teams toegestaan om mee te spelen in prestatieve teams en anders om. Eigenlijk gaat het niet om twee soorten teams binnen een vereniging, maar om twee verschillende soorten leden. Voor spelers die via het veld- voetbal reeds lid van de KNVB zijn, is het namelijk goedkoper om prestatief te voetballen: in plaats van ƒ5,— TZVO-contributie hoeft slechts f3,75 te worden neergeteld. Het is dus het voordeligst als de clubs de spelers die al KNVB-lid zijn als prestatief lid op te geven en de niet-KNVB-leden als re creatief lid op de ledenlijst te plaatsen. Per speler die niet op het veld actief is, wordt zo meer dan een tientje uit gespaard: f5— TZVO-contributie in plaats van ƒ17,50 voor de KNVB. De damescompetitie wordt als recreatief aangemerkt. In dit, als overgangsjaar aangemerkte, seizoen kunnen de clubs zonder problemen besluiten „recrea tief" dan wel „prestatief" te gaan zaalvoetballen. Volgend seizoen zal veranderen van status echter minder makkelijk en vooral minder goedkoop zijn. Tot zover in grote lijnen het alternatief van de rayoncommissie Texel. Tijdens de vergadering bracht de vertegen woordiger van het zaalvoetbal in de Texelse Sportraad, Willem Roeper, nog een nieuw plan op tafel. Dat verschil de in essentie weinig van het andere voorstel, maar was qua praktische uit werking minder verfijnd, zodat uitein delijk de oplossing van de rayoncom missie in stemming werd gebracht. „Als wij nu niets doen en dus niet zorgen dat er een prestatie-hoofdklasse komt, dan is het alternatief van de KNVB: alles prestatief. Dan zijn we dus weer aanbeland in de situatie van vorig seizoen. Als jullie instemmen met ons voorstel dan komt die prestatie hoofdklasse er, maar kan tevens aan recreatievoetbal worden gedaan", aldus een laatste toelichting van Jan Willem Boon, secretaris van de rayoncommissie. De clubvertegenwoordigers stemden toe in verdere uitwerking van het voor stel. De rayoncommissie zal daarom binnenkort om de tafel gaan zitten met de uit één team bestaande verenigin gen èn de twee teams tellende clubs. In elk geval zal het rayon Texel zich niet van de KNVB afscheiden en een „wilde" bond vormen, zoals kennelijk in KNVB-kringen werd gevreesd. „Meegenomen" Volgens Boon is dat echter niet over wogen, in verband met problemen die dan ontstaan rond via het veldvoetbal bij de KNVB aangesloten spelers, se lecties en de deelname van Gamma aan de afdelingshoofdklasse aan de vaste wal. Verbittering over de hou ding van de KNVB-bstuurders bestaat echter wel. „Afdelingsvoorzitter Visser heeft ons schone beloften gedaan, het zou allemaal worden „meegenomen", maar kwam er in Alkmaar niet door, èls het al uit de tas is gekomen. We voelen ons in ons hemd gezet. Tijdens een bijeenkomst vorige week in Den Helder met twee leden van de com missie recreatie-zaalvoetbal van de KNVB, werd doodleuk gezegd dat we hier op Texel de papieren niet goed hebben gelezen", aldus voorzitter Ber- tus Heerschap. In de Texelse hoofdklasse won Al- kema met 8—5 van Jelleboog. Gamma 2 haalde een benauwde winst op Oosterend 2. Casino won met 2—1 van A O 2000, Oosterend met 2—0 van Gamma 3 en Nissan met 4—0 van ZDH. De meest spectaculaire wedstrijd in de hoofdklasse was die tussen Alkema en Jelleboog. Jelleboog, hoog op de ranglijst, en Alkema die de laatste we ken geen wedstrijd meer verloor. Met een nauwelijks af te stoppen Paul van Exel en een Dirk de Lugt in de hoofd rol was het een eenrichtingsverkeer richting Alkema-doel. Doordat Jelle boog zelf onverschillig met de kansen omsprong en door Alkema-keeper Er- win Zoetelief, werd de strijd niet in de eerste tien minuten in het voordeel van Jelleboog beslist. Jelleboog nam een 2—0 voorsprong gedurende de eerste helft. Alkema leek helemaal ver loren toen hun keeper met een gebles seerde arm uitviel. Toch liet Alkema zich niet van de wijs brengen. Via 2—2 liep men naar een 4—2 voor sprong. Jelleboog leek onmachtig om iets aan deze stand te doen, totdat ei genlijk binnen twee minuten de stand op 4—4 kwam. Jelleboog leek even het overwicht van de eerste tien minu ten hervonden te hebben. Een counter bracht Alkema weer op voorsprong en nog twee counters brachten de beslis sing. Dat Jelleboog de inmiddels weer teruggekeerde Alkema-keeper nog één maal passeerde was meer voor de sta tistiek dan van werkelijke waarde. Al kema zette hiermee de opgaande lijn van de laatste weken door. De ploeg speelde heel agressief en counterde snel. Jelleboog liet met deze wedstrijd een steek vallen ten gunste van Casi no en Oosterend. Oosterend, won met 2—0 van Gamma 3, maar imponeerde weinig in deze wedstrijd. Uitslagen: Afdelingshoofdklasse A: Gamma-JVC 4—2 Soms lukt het met beelden veel beter iets duidelijk te maken dan met woorden, maar dan moet je wel eerst leren kijken. Zo zou het motto kunnen luiden van de expo sitie „Beeldverhaal", die momen teel is te bezichtigen in de exposi tieruimte van het raadhuis. Deze reizende tentoonstelling is bestemd voor leerlingen van de basisschool en de brugklassen van het voortge zet onderwijs, maar kan ook voor anderen interessant zijn. Sinds gisteren staat de expositie voor alle publiek open. „Beeldverhaal" is een educatief pro ject van de culturele raad Noordhol land en is al zo'n tien jaar oud. Nu pas is de expositie op Texel te zien. Aan actualiteitswaarde heeft de ten toonstelling echter nog niets verloren, zo bleek dinsdagmiddag tijdens het bezoek van klas 1B van het LBO. Een uur handvaardigheidsles is aan de ex positie opgeofferd. In voorgaande les sen zijn de scholieren al op het thema voorbereid. De lerares is in de exposi tieruimte aanwezig om desgewenst toelichting te geven. De groepen van het basisonderwijs die de expositie be zochten werden bijgestaan door een rondleidster van de vaste wal. De verschillende onderdelen van de expositie werden aan de hand van vra genlijsten nader bestudeerd. Door het opschrijven van de eigen ervaringen bij het bekijken van bepaalde beelden, werd de jeugd geleerd bewuster te le ren kijken. Vrouwengezicht Voorbeeld: het paneel „gezichtsuit drukkingen". Aan een foto van een vrouwengezicht kan telkens een andere uitdrukking worden gegeven door het verwisselen van ogen en/of mond. Er naast hangt een spiegel om het met het eigen gezicht uit te proberen. Aan een ander paneel hangen de meest uiteenlopende voorwerpen die bij iede re kijker verschillende associaties oproepen. Het paneel „kleuren" toont aan dat bijvoorbeeld de kleur rood vele betekenissen kan hebben. Een spre kend voorbeeld hierbij wordt gevormd houdingen en gebaren 3 Bewust kijkende en schrijvende LBO-scholieren door een miniatuur-stoplicht, dat met een druk op de knop zelf kan worden bediend. Voorts is plaats ingeruimd voor kunstuitingen, van geschilderde stillevens en houtsnijwerk tot abtracte schilderijen. Ter vergelijking hangt er naast een eveneens „abstracte" kin dertekening. Niet alleen de beelden zelf, maar ook de wijze waarop daar naar wordt gekeken, wordt benadrukt. Op de expositie wordt duidelijk ge maakt hoe afstand, standpunt en be lichting van invloed zijn. Hoewel de expositie door oudere schooljeugd en volwassenen als té eenvoudig zal wor den ervaren, kan een bezoekje aan de raadhuiskelder wellicht toch een ver frissende werking hebben Om met een bewuste blik weer naar buiten te stappen. De Atletiekvereniging Texel houdt zaterdag 28 maart een veiling van goederen en diensten ten bate van de clubkas. De vereniging heeft geld nodig voor aanschaf en aan vulling van materiaal, zoals speren en matten en om de kosten te kunnen dragen die gepaard gaan met de training en het uitzenden van leden naar evenementen aan het vasteland. De veiling wordt georganiseerd naar het voorbeeld van de kerkeveilingen, zoals die onder andere de afgelopen jaren in De Cocksdorp zijn gehouden. Dat betekent dat op het publiek een beroep wordt gedaan om goederen en diensten aan te bieden, die dan voor zoveel mogelijk geld zullen worden verkocht in een nader aan te kondigen lokaliteit. Iedereen heeft in huis wel spullen staan, waaraan men zelf niet zoveel waarde meer hecht, maar die voor anderen aantrekkelijk kunnen zijn, zoals meubelen, bedden, lampen, ge reedschappen, sieraden, vazen, speel goed, schilderijen en (houdbare) le vensmiddelen. En anders is wel een of ander karweitje te bedenken dat men voor een ander wil doen, zoals oppas sen, boodschappen doen, tuinonder houd en klusjeswerk. Een commissie (bestaande uit Coby Bakelaar, Kees Timmer, Dirk Ooster hof, mevr. Moojen, Herman Boekei en Theo Legierse) houdt zich bezig met de organisatie van de veiling. Zij zoe ken in eerste instantie elk tien leden; deze zoeken vervolgens tien adressen waar ze goederen of diensten kunnen afhalen. Aldus kunnen honderden adressen worden benaderd. Het is de bedoeling dat te doen in de week van 16 t/m 21 maart. Wie geen bezoek krijgt en toch wat kwijt wil voor de veiling, kan bellen met Dirk Oosterhof (02220) 5031, of Sportshop Texel (02220) 3145. Hoofdklasse: Gamma 2-Oosterend 2 3 1 Casino-A O 2000 2—1 Oosterend-Gamma 3 2—0 Alkema-Jelleboog 8—5 Nissan-ZDH 4—0 Eerste klasse: De Muy-Texel 0 5 Tweede klasse: Albert Heijn-Casino 4 4 1 Topido 2-Nissan 12—0 Casino 3-Gamma 5 6 1 Jelleboog 2-Mantje 3 9—2 Derde klasse: Oosterend 5-Casino 5 3 1 ZDH 2-Rab 2 2-0 Oosterend 4-Ver.Schilders 3 6 3 Ver.Schilders 2-Gamma 6 2—1 Texel 2-Vissers bouwbedr. 2—5 Dames: Casino 2-Casino 3 5—4 Junioren: Texel-ZDH 9-2 Casino 2-Topido 2—4 Nissan-Texel 2 3—1 ZDH 2-Casino 4 5-6 Texel 5-Texel 4 2 5 Gamma 2-Oosterend 2 3—2 Texel 4-ZDH 2 7-3 Oosterend 3-Texel 8 3—0 Texel 6-Texel 8 4-0 3 Texel 7-Casino 5 0—0 Oosterend 3-Texel 6 1 0 ZDH 3-Texel 7 1 -0 Texel 8-Casino 5 0—3 Oosterend 3-ZDH 3 1—1 Programma: Woensdag 28 januari: 17.15 u. De Koog-Casino 1 (j) 17.55 u. KSMT-Texel 1 (j) 18.40 u. KSMT 2-Casino 1 (d) 19.30 u. KSMT 2-A O 2000 3 20.25 u. Oosterend 6-Ver.Schilders 4 21 15 u. Gempo-De Koog 22.05 u. Casino 6-Texel 3 Zaaldienst: Gamma Donderdag 29 januari 17.15 u. ZDH-Gamma (j) 17.55 u. Oosterend-Casino 2 (j) 18.40 u. Oosterend-Casino 2 (d) 19.30 u. Gamma 1-KSMT 1 (d) 20.25 u. Oosterend 7-Tex. Lamsvlees 21.15 u Mantje 3-Gamma 4 22.05 u. Casino 4-Nioz Zaaldienst: Jellenboog Vrijdag 30 januari 17.00 u. Texel 7-Oosterend 3 (j) 17.30 u. Texel 5-Texel 4 (j) 18.15 u. Mantje-A O 2000 19.05 u. KSMT 3-Nioz 2 20.00 u. Gamma 2-Jelleboog 20.50 u. A O 2000 3-Gamma 4 21.45 u. Casino-ZDH 22.35 u. Oosterend 2-Oosterend 1 Zaaldienst: Citroën Maandag 2 februari 17.15 u. Texel 2-Oosterend (j) 18.00 u. Gamma 6-Casino 5 Zaaldienst: Vissers Bouwbedrijf. Ofschoon er op Texel nog niet van flinke sneeuwval sprake is ge weest, bestaan er reeds vergevoer- derde plannen voor een ringsteek competitie met arresleeën. De or ganisatie (commissie ringsteken Texel) heeft goede hoop het win terse evenement ditmaal in Den Burg te kunnen houden. De voorgaande edities van de arreslee wedstrijden vonden altijd plaats op een parcours nabij „Bos en Duin" in de Dennen. Teneinde meer publiek te kunnen trekken, wil de ringsteekcom missie de wedstrijden naar Texels grootste dorp verplaatsen. Men is doende om van de gemeente toestemming te krijgen om het evene ment in de bebouwde kom te houden. De arresleecombinaties zullen starten in de wilhelminaiaan en maken een ronde via de Drijverstraat, Thijsselaan en Brouwerstraat. Bij sneeuwval zullen de betreffende straat- De wintertrail van de MAB club Texel op en om het motorcrosster rein in Eierland was zondagmiddag zeer geslaagd. Er waren acht cros sers, acht off the roads en drie be ginners ingeschreven. De eerste nonstop, vijf boomstammen die plat op de grond lagen met een onderlinge afstand van twee meter, was voor de meeste deelnemers geen probleem. Nonstop twee, een dijkje over en gelijk weer omhoog tegen een springschans van mul zand, was voor veel deelnemers moeilijker dan ge dacht, Nonstop 3 was een vlakke rou te met twee S-bochten erin. In deze nonstop kwam het echt op motorbe- heersing aan. De vierde nonstop, een paar pallets op elkaar met daarachter drie olievaten was voor de meesten wel te doen. Nonstop 5, een S-bocht met in het midden grote banden, was weer wat moeilijker omdat de deelne mers vaak met het voor- of achterwiel tussen de banden belandden. Nonstop zes, een door garage Dros beschikbaar gestelde auto waar men overheen moest, was wel het meest sensatio neel. Dit ondervonden twee rijders die er met een mooie salto vanaf vielen. De zevende nonstop was de wip. Deze was door bijna alle rijdens foutloos te nemen De puntentelling per nonstop was voor foutloos nul punten, voet aan de grond één punt, twee voeten aan de grond twee punten, meerdere voeten aan de grond drie punten en een mislukking, val of hulp van ande ren vijf punten. Dat het op een niet- trailmotor moeilijker is dan het lijkt, blijkt wel uit de uitslag. Niels Koorn die op een trailmotor buiten mededin gen meereed had na drie ronden van zeven nonstops één keer één voet aan de grond gehad. Uitslag crossers: 1. Nanning Kikkert 13 punten, 2. Grisha de Winter 15 punten. Off the Roads: 1. Kees van Liere 12 punten, 2. Wim Mets 15 punten. Beginners: 1. René Commandeur 26 punten, 2. André Keesom 28 punten. gedeelten worden afgezet en niet van hun sneeuwlaag worden ontdaan. De ontsluitingen van de supermarkten en andere bedrijven aan de Wilhelmina iaan en Achterom blijven dus in stand. Zodra er voldoende sneeuw ligt, wil de organisatie de wedstrijden zo spoedig mogelijk houden. Derhalve is mede werking nodig van Texelaars die in het bezit van een arrestee zijn en deze wil len afstaan voor deze gelegenheid. Het is zowel mogelijk om zelf met paard(en) en ar deel te nemen, als om een arreslee slechts beschikbaar te stellen. Belangstellenden dienen zo spoedig mogelijk contact op te nemen met Gert Coevert, tel, (02220) 5118. Aan de zaterdag gehouden veldrit de den slechts zeven deelnemers mee. Hans van Osch, Theo Boom en Evert Koopman namen direct afstand van de anderen. Van Osch viel later sterk te rug en Koopman liep weg van Boom. Hij leek gemakkelijk te winnen maar kwam enkele ronden voor het eind ten val zodat Theo Boom hem voorbij kwam. Koopman moest nog hard rij den om zich de sterk opgekomen Tie- men Wit van het lijf te houden. De na zijn blessure voor het eerst weer mee rijdende Richard Koopman wist in een fel gevecht net Jan Buis voor te blijven. Uitslag: 1. Theo Boom, 2. Evert Koop man, 3. Tiemen Wit, 4. Richard Koop man, 5. Jan Buis. De volgende veldrit wordt gehouden op 7 februari, aanvang 14.00 uur. Bij het districtskampioenschap bil jarten (libre) van Den Helder is Hein van Heerwaarden uit De Koog als eerste geëindigd. Door zijn sco re is hij gepromoveerd naar de hoofdklasse. De acht hoogst geplaatste personen over twee voorrondes gingen naar de finale. Hein van Heerwaarden heeft op dit kampioenschap 12 matchpunten gehaald. Per winstpartij vielen er twee punten te verdienen en hij won zes van de zeven gespeelde partijen. Met 889 caramboles in 124 beurten haalde hij een moyenne van 7.16. Bij een moyenne van 6,99 promoveert een speler. De hoogste serie die Van Heer waarden behaalde, was 86 caramboles. Begin februari mag Hein van Heer waarden deelnemen aan het bonds- kampioenschap van district Noord in Uitgeest. „Biljartspel is voor volhouders", zegt Van Heerwaarden. „De vooruitgang gaat maar langzaam en je moet erg veel oefenen. Je kunt het leren, maar er gaat veel tijd inzitten". Hij oefent vier vijf keer per week een paar uur 's avonds. Biljarten is een ge- duldspel, dat hem steeds erg veel ple zier bezorgt. Ook het vele oefenen doet hij puur voor zijn genoegen.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7