Onderzoek scheepswrak zeer weergevoelig AEENIA JIOZ en RIN terug it Antarctica 11 leine zege andbalsters Thijs Maarleveld vertoonde films Bruinvis aangespoeld Festen/Smit winnen met gering verschil Kees Timmer verrassend eerste Niet verlengen: geen uitkering „Toon Smidt'-'wisselbeker voor de J'elleboog DAG 27 JANUARI 1987 ber en een onder mm er, I, 1790 accep- TEXELSE COURANT PAGINA 9 r Reijnders en Koos Zegers tonen de witte schijf waarmee het record werd gebroken erzoekers van het Nederlands [ituut voor Onderzoek der Zee Z) en van het Rijksinstituut |r Natuurbeheer (R.I.N.), beide 'exel, hebben deelgenomen aan Winter Weddell Sea Project in Antarctische wateren als gast boord van het Duitse onder- kingsvaartuig „Polarstern" aan Alfred Wegener Institut für ar- en Meeresforschung te Bre- haven. De onderzoekers van NIOZ hebben biologisch en fy- h onderzoek verricht vanaf het ip in de oostelijke Weddellzee het eind van het antarctische Iter en in het voorjaar. Geduren- zes weken in deze periode heb- fh de RIN-onderzoekers vanuit m zelfgebouwd kamp op het ndijs onderzoek verricht aan teddell-zeehonden. Polarstern was het eerste onder- kingsvaartuig dat in deze tijd van jaar zo ver is doorgedrongen in het .ijs. De expeditie heeft onder meer doel gehad te bepalen op welke ze de voorjaarsbloei van het plant- dige plankton tot stand komt na de gdurige en donkere antarctische iter. De eerste tekenen van bloei rden verwacht in de kustpolynya's open stukken water langs de conti- ïtrand). Dit plankton vormt de ste schakel in de voedselketen waarvan de pinguins, robben en wal vissen doorgaans de laatste zijn. De tocht heeft verschillende verrassende resultaten opgeleverd. De plankton- bloei in de waterkolom zelf bleef zeer lang uit ondanks het feit dat er inmid dels licht genoeg was en ruim vol doende voeding in het water. Vermoe delijk speelt verdunning met water va nonder de ijsshelf landijs dat zich uitstrekt over de zee) hierbij een belangrijke rol. In dit water bevonden zich zo weinig deeltjes dat het moge lijk was een witte schijf, Secchi-schijf genaamd, nog tot 79 meter diepte va naf het schip te zien. Dit is een nieuw wereldrecord; het oude record was 53 meter in hej water van de oostelijke Voedselketen Middellandse Zee. de return zullen we wel wat an- rs laten zien, hadden de dames n Petten geroepen, nadat ze op xel ruim hadden verloren. Toch het niet aan formidabele tegen- and van hun kant dat MST chts met een krappe overwin- ng uit Schagerbrug kon rtrekken. Als het zo lang uitblijven van de voor jaarsbloei van het plantaardige plank ton een regelmatig terugkerend ver schijnsel is, valt het moeilijk te verkla ren hoe de in grote hoeveelheid aan wezige pinguins en Weddellrobben aan genoeg voedsel komen op jaarbasis. Een mogelijke bron is de produktie van algen aan de onderzijde van het pakijs dat daardoor soms geheel bruin was gekleurd. Deze algen werden begraasd door krill. De tweede schakel in de voedselketen die onderzocht werd, wordt gevormd door het algenetende dierlijke plankton. Van deze dieren wa ren de 0.2 tot 3 mm lange roeipoot- kreeftjes (copepoden) het talrijkste. Zij kwamen in de bovenste 200 m onder het pakijs van de Weddell Zee overal voor in aantallen van 0,5 tot 2 per liter zeewater in alle ontwikkelingsstadia. Zij bleken reeds vóór de voorjaarsbloei van de algen eieren te produceren. Uit deze eieren komen larven die zich zon der voedsel enkele stadia kunnen ont wikkelen. Op deze wijze kunnen zij de aantalsvermindering in de winter als geduld heel vaak een schone ak is, is dat ook in handbal het ge- Er werd nu te haastig en onge- ht, vanuit de verkeerde posities, op rkeerde momenten geschoten. De nval vlotte geen moment, ondanks ■t feit dat de hoekspeelsters de zaak led breed hielden. Tegen de zoge- lamde 5—1 verdediging zette MST in te statische aanval op met als ge lig dat de tegenpartij geen moment t positie werd gespeeld en het alleen oest komen van individuele succes- n. Gelukkig werd er verdedigend be- r gekeken dan in de aanval en vele hoten werden geblokt. Een lage iststand was de logische uitkomst: 5. a de rust liet Vrouwe Fortuna merken een zin te hebben in een Texelse Herwinning. Klinkende schoten tegen binnenkant paal ketsten via de an- ere binnenkant paal weer het veld in. an de andere kant werden bijna van- f de achterlijn twee onmogelijke doel- unten gemaakt. Stuiters met een ichtsdraaiend effect waar de keepster ansloos door was. och kwam MST terug, onder meer oor een geraffineerd achterwaarts ge- ooid lobje, dat de keepster, die iets te er voor haar doel stond, alleen maar «wonderend over zich heen kon laten laan. Toen het electronisch scorebord strijd staakte, waren er nog een 'eine tien minuten te spelen en was stand gelijk. MST had geluk met wee break outs, die door de tegen- 'andsters slordig werden behandeld. Jpnieuw waren het net als voor de ast, twee individuele acties die tot °slpunten leidden en MST op het Ijibberige pad van een mooie overwin- 'iogenreeks hielden. Eindstand: 10—9. enigszins compenseren, zodat de po pulatieontwikkeling en de biomassa toename snel van start kan gaan bij de voorjaarsbloei. Het in stand houden van een relatief hoge dichtheid in de winter is waarschijnlijk een voorwaarde voor het voortbestaan van populaties bij de extreem korte groeiperiode van algen. Gewichtstoename Wat indruk maakte tijdens het robben- onderzoek is de enorme gewichtstoe name van de jongen, van circa 28 kilo gram geboortegewicht tot bijna 150 ki logram in vijf zes weken. Verder is zeer opvallend het volkomen ontbreken van agressief gedrag zowel bij de zee honden onderling als tegenover pin guins en mensen. Voor onderzoek van hormoonhuishouding, effect van gifstoffen en bloedparameters (conditie- en aanpassingsgraad) zijn bloedmonsters genomen, die later op het R.I.N. geanalyseerd zullen worden. Naast het biologisch onderzoek is de waterbeweging in de bovenste lagen van de zee bestudeerd om te begrijpen hoe de aangetroffen verdelingen van algen tot stand gekomen zijn onder in vloed van onder andere meteorologi sche effecten. De Nederlandse onderzoekingen ston den niet op zichzelf, maar maakten deel uit van het totale expeditiepro gramma dat internationaal van karakter was. De expeditie was van eind september tot eind december 1986 en stond on der leiding van Professor Dr. G. Hem- pel, directeur van het Alfred Wegener instituut. De Nederlandse deelnemers waren: van het NIOZ: H. G. Fransz, W. W. C, Gieskes en C. Veth en van het RIN: P. J. H. Reijnders en J. Zegers. Zondag is er een in verregaande staat van ontbinding verkerende bruinvis aangespoeld, 400 meter ten zuiden van de meetpaal van Rijkswaterstaat op de Hors. De politie heeft, na een kijkje te hebben genomen het NRC in kennis gesteld. Alleen bij heel weinig wind is het mogelijk metingen en ander onder zoek te verrichten aan het 17e eeuwse scheepswrak met een inte ressante lading ,,halfprodukten" dat op 16 meter diepte in het Mo lengat ligt. Om die reden wordt er alleen 's zomers aan gewerkt en dan nog maar gedurende een zeer beperkt aantal dagen. Het hele on derzoek zal dan ook zeker een jaar of vijf in beslag nemen. Dat vertelde zaterdagavond Thijs Maarleveld, de inmiddels op Texel al gemeen bekende onderwaterarcheo- loog van het ministerie van WVC, die in het Maritiem Museum voor een ge zelschap van belangstellenden films en dia's van het onderzoek toonde. Zoals bekend is de afgelopen zomer een raamwerk van 11 x 36 meter rond het wrak afgezonken. Dit 20 ton we gende raamwerk wordt gebruikt als statief" bij het maken van series fo to's, recht van boven zoals bij de luchtfotografie. Aldus worden aanslui tende stereobeelden verkregen van wrak en lading, in opeenvolgende sta dia van demontage". Laag voor laag wordt de inhoud van het schip verwij derd tot en met de vrij diep in de ou de bodem weggezakte kiel. De eerste series foto's zijn inmiddels vervaardigd en ook de grond van het schip is on derzocht, door middel van boor- monsters. In combinatie met historisch archiefonderzoek en laboratoriumon derzoek van de lading, moet tenslotte duidelijk worden om welk schip het ging, waar de lading vandaan kwam en wat daarmee gebeurde. Het interes sante van dit wrak, aldus vertelde Maarleveld, is dat er geen kant en kla re produkten in zitten maar halffabrika ten, zoals rollen tin, blokken lood, pakketten leer e.d. Als het lukt er ach ter te komen wat daarmee precies ge beurde en waar, kan een bijdrage wor den gegeven aan de kennis van de 17e eeuwse produktie- en handelsmetho den. Tot dusver hebben de duikers acht dagen kunnen werken. Er wordt gedoken met een kleine ploeg waarbij de organisatie erop is gericht de be perkte tijd zo efficiënt mogelijk te be nutten. De duikers kunnen op deze diepte ongeveer een uür achter elkaar doorgaan, zonder deconpressiemoeilijk- heden bij terugkeer naar de oppervlak te. Maarleveld illustreert zijn verhaal met een serie nog te monteren fraaie filmfragmenten, vervaardigd door zijn metgezel Ron Strotbaum, die ook on der water goede opnamen vervaardig de, in aanmerking genomen dat het Op de afgelopen competitieavond van de klaverjasclub waren nog twee partijen te spelen die meetel den in de stand van de tweede pe riode. Vorige week werd het nog zeer spannend wie er winnaar zou worden, nadat Gerard Festen en Gerrit Smit de koplopers wisten in te halen. En inderdaad, de laatste twee partijen leverden hun precies genoeg punten op om Willem Bak ker en Nel Koomen voorbij te stre ven. Zij wonnen deze periode met een verschil van maar dertig punten. Winnaars van deze avond werden Cor- ry Zijm en Mieke Eelman die met 7071 punten het enige koppel waren dat bo ven de zevenduizend punten wist te komen. Op de ranglijst nemen zij een zeer bescheiden plaats in zodat deze hoge score voor hen weer eens een aardige opsteker is. Met 6934 punten werden Jelle Wiersma en Johan Vinke tweede, een koppel dat deze competi tie van het begin af aan in de kop groep weet mee te strijden voor de bovenste plaatsen. Met 6916 punten wisten Henk Bakker en Cees Vinke derde te worden. Nadat zij vorige week ook al meer dan zeven duizend punten wisten te scoren, zijn ze behoorlijk geklommen in het klasse ment waar ze nu tiende staan. Met 6834 punten werden Rosa Harbers en Willem Koomen vierde Zij spelen deze competitie bijzonder goed en zijn constant bij de bovenste tien in het klassement te vinden. Met 6797 pun ten hadden Geri van der Slikke en Jaap Witte ook weer eens een goede avond, zij werden hiermee vijfde. Stand na 60 partijen: Echtp. J. Spaans 98001 H. de Vries-C. Hoogenboom 96689 Het onderzoekschip ..Polarstern" met op de voorgrond óén van de vele pinguins W. Bakker-N. Koomen 96473 G. Festen-G. Smit 95535 P. en M. v. Heerwaarden 94989 F. Hopman-R. de Ruwe 94625 J. Wiersma-J. Vinke 94138 Echtp. F. Veeger 94110 W. Koomen-R. Harbers 94018 Eindstand 2e periode: G. Festen-G. Smit 48814 W. Bakker-N. Koomen 48784 F. Hopman-R. de Ruwe 47869 Echtp. J. Spaans 46886 32 34 26 26 26 32 27 28 30 17 14 20 19 zicht op deze plaats lang niet altijd goed is. Een indruk werd gegeven van de moeizame operatie van het plaatsen van het zware raamwerk door een schip van Rijkswaterstaat in de afgelo pen zomer. Vermakelijk werd in beeld gebracht hoe de RWS-mensen ondanks de kostbare apparatuur waarover ze be schikten lange tijd vergeefs zochten naar de plaats van het wrak. Totdat de Texelse duiker/makelaar Hans Eelman met zijn schip ,,Phileas Fogg" ver scheen en de gezochte plek onmiddel lijk aanwees. Naast deze fragmenten die te zijner tijd zullen worden gemonteerd in een complete film over het onderzoek rond de 17e eeuwse koopvaarder, draaide Strotbaum een kant en klare geluids film die hij had gemaakt over de ber ging van het inmiddels beroemde bronzen kanon dat nu in het maritiem museum ligt en daar kennelijk mag blijven. Het onderzoek naar het schip (waarschijnlijk ,,De Rob") waar het ka non uitkwam, is nog lang niet vol tooid. Om het als onderzoekobjekt niet verloren te laten gaan, zal een constructie worden gemaakt, waardoor zand wordt ingevangen", waarmee het wrak wordt afgedekt. Ook andere wrakken in de Waddenzee worden na der onderzocht in de komende jaren. Zondag werd de eerste officiële fe deratiewedstrijd in de overdekte manege aan de Akenbuurt gehou den. Onder grote publieke be langstelling reden in totaal 49 com binaties van „Kleppertjes" en „Waddenruiters" hun dressuurproef in de verschillende klassen. Er werd fel gestreden om de mooie prijzen, die beschikbaar gesteld waren door othopedietechniek uit Heiloo. Volgens het jurylid de heer Spaander werd er ondanks de win terse periode vlak voor deze wedstrijd heel goed gereden. Dit bleek ook uit het resultaat. Maar liefst 23 combinaties (bijna de helft) wisten een winstpunt (120 punten of meer) te behalen. Het in gebruik nemen van de overdekte manege waardoor er altijd geoe fend kan worden is hier voor een deel in positieve zin verantwoorde lijk voor. 's Morgens om 9.20 uur werd begon nen met de klasse B (beginners) voor pony's. Aan deze klasse deden 27 combinaties mee, waarvan er dertien een winstpunt wisten te behalen. Ver meldenswaard is het behalen van een winstpunt door de volgende combina tie: Susan Bruining met Johny en Ilse Geus met Dixy. Beide amazones haal den nu, door goed volhouden, hun eerste dik verdiende winstpunt. Ingrid Dros, Irma Reuvers en Lieneke Roeper zijn gepromoveerd naar de klasse L. Na de middag werd gestart met de pony's in de klasse L (licht) en M (midden). De klasse L is verdeeld in L1 en L2. In de dressuursport is bekend dat de overgang van L1 naar L2 vrij groot is. In de L2 zijn de overgangen sneller en worden ook de zijwaartse gangen gevraagd. Dit bleek ook uit de behaalde punten: in de L1 waren er drie combinaties die meer dan 120 punten behaalden, daarentegen scoor den de L2 combinaties allemaal lager. In de M-dressuur behaalden alle drie combinaties een winstpunt. Paarden Om 15.15 uur was het de beurt aan de paarden. Bij de Waddenruiters was het verheugend om te zien dat er door ne gen combinaties werd meegedaan. Dit is een verdubbeling van het aantal van vorig jaar. Kees Timmer met Mister be haalde 130 punten (twee winstpunten). Het hoogste aantal van de hele dag. Om half vijf werden de laatste prijzen uitgedeeld en kon men terugzien op een geslaagde wedstrijddag in de nieu we manege. Uitslagen: B-dressuur pony's: Sanna Pelgrim met Devil 128 punten, 1e prijs; John v.d. Zwaag met Wendy 127 punten, 2e prijs; Ingrid Dros met Hunter 127 pun ten, 3e prijs nu L1; Irma Reuvers met Frister 126 punten, 4e prijs, nu L1; Co- lette Kikkert met Nouska 126 punten, 5e prijs; Marleen Roeper met Bellinda 125 punten, 6e prijs; Ilse Geus met Dixy 124 punten; Saskia Koopman met Wibo 124 punten; Bianca v.d. Wete ring met Hans 124 punten; Lieneke Roeper met Patty 123+ punten, nu L1; Susan Bruining met Johny 123 pun ten; Justine Kikkert me Nanja 120 punten; Natalja witte met Defrie 120 punten L1-dressuur pony's: Katja de Boer met Louisa 124 punten, 1e prijs; Thirza Weel met Jonas 121 punten, 2e prijs; Marieke Dros met Lucky 120 punten; L2-dressuur pony's: Corrien Duin met Lady D 118 punten, 1e prijs; Andrea Keyser met Duke 117 punten, 2e prijs. M-dressuur pony's: Evelien Eelman Bij het arbeidsburean inge schreven personen die verzui men tijdig hun inschrijving te verlengen, lopen het risico hierdoor een deel van hun uit kering te missen. Uitkerende instanties kunnen namelijk besluiten om voor het aantal dagen, waarmee de verlen gingsdatum wordt overschre den, geen geld uit te betalen. Op deze wijze wordt gepro beerd om de zogeheten „be standsvervuiling" tegen te gaan. Deze maand waren bijv. op Texel liefst 80 werkzoekenden vergeten hun inschrijving te verlengen. Dat heeft veel onnodig extra werk tot gevolg voor de medewerkers van het arbeidsbureau. De personen, die onterecht geen verlenging aan vroegen, zijn namelijk eerst uit het systeem verwijderd om er vervol gens opnieuw in te worden opge nomen. Een andere vorm van „vervuiling" van het bestand wordt gevormd door mensen die zich niet afmelden nadat zij werk hebben gevonden en door perso nen, die niet melden dat ze, bijv. na afloop van tijdelijk werk, weer beschikbaar zijn. Om zulke geval len sneller te kunnen achterhalen, is de maximale inschrijvingsduur landelijk op drie maanden vast gesteld Op Texel was dit reeds het geval, maar werklozen in sei zoengebonden sectoren moeten voortaan om de maand hun in schrijving verlengen. Deze maatre gel moet tevens een stimulans be tekenen om werkzoekenden eerder aan een passende baan te kunnen helpen. met Lindy 123+ punten, 1e prijs; Tine ke Kossen met Pascal 123 punten. B-dressuur paarden: Kees Timmer met Mister 130 punten, 1e prijs; Annemarie v.d. Linden met Avenir 122 punten, 2e prijs. L1-dressuur paarden: Annemarie v.d. Linden met Vadim 127 punten, 1e prijs; Anjo Kikkert met Amber 125 punten. M1-dressuur: Hannita de Wit met Ta- varez 120 punten, 1e prijs. Dinsdag 27 januari IJsclub Oost heeft in „De Bijenkorf" te Oosterend ledenvergadering; 20.00 Woensdag 28 januari In de aula van het gebouw van de Rijksscholengemeenschap wordt door leerlingen het stuk „David doet het in de badkamer" opgevoerd; 20.00 uur. In „De Schakel" is een bijeenkomst ter bespreking van de plannen voor de viering van Koninginnedag; 20.00 uur. Donderdag 29 januari In „De Buureton" begint om 13.30 uur een klaverjasdrive voor ouderen. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk wordt een Leerhuis-bijeenkomst ge houden, deze keer verzorgd door H. Rodrigues Pereira. Thema: De tien woorden. Van 19.30 tot 20.30 uur is in de mu ziekschool een „voorspeeluur" door leerlingen. Afgelopen zaterdagavond vond het jaarlijkse ..Taxi Toon Smidt zaal voetbaltoernooi" plaats. Dit toer nooi. dat altijd in het teken van de gezelligheid staat, maar waarbij elk jaar toch met volle inzet wordt gestreden om de Toon Smidt wis selbeker, werd dit jaar gewonnen door het team van de J'elleboog. De winnaar van het vorig jaar. Taxi Toon Smidt, eindigde op een wat teleurstellende zesde plaats. De J'elleboog, winnaar van de A- poule, speelde de finale tegen de Gamma-jeugdselectie, de winnaar van de B-poule. De finale eindigde in een 2—2 eindstand, zodat strafschoppen een beslissing moesten brengen Het team van de J'elleboog benutte deze strafschoppen beter, zodat zij de win naars van het toernooi werden. Opval lendste spelers van dit toernooi waren toch wel Marcel Uriot (Gamma) en Paul van Exel (J'elleboog). Beide spe lers namen hun teams op sleeptouw naar en in de finale. Duidelijk is, dat Paul van Exel op een hoger niveau dient te voetballen en zeker niet zal misstaan in het Gamma 1-team dat Texel vertegenwoordigd in de afde lingshoofdklasse A van Noord-Holland. De eindstand van het toernooi was: 1. De J'elleboog; 2. Gamma-jeugd; 3. Texel Veteranen; 4. NIOZ, 5. PTT; 6. Taxi Toon Smidt; 7. Mantje Sport en 8. Gamma V. Mevrouw N. Smidt reikte na afloop de „Toon Smidt"wisselbeker uit aan het team van de J'elleboog.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9