(groen jwart>~ tOOjaar jong van nartj én netnummer oor heel Texel Open dag raadhuis voor herhaling vatbaar KI en VVB houden op te bestaan }TT /egt glasvezelkabel Toeristisch Aktieplan klaar Gemeentelijke steun voor Braziliaans kindertehuis? „Kinderhulp" zoekt weer gastgezinnen Laatste wandeltocht winterserie LEIJDEKKERS Fusie met Noordhollandse verenigingen CDA fractievoorzitter komt naar Texel Bootvervoer stabiel ondanks winterweer Giframpen Rijn in Waddenzee nauwelijks merkbaar Vernielingen in telefooncel PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.153 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1987 J/ooi advertenties, abonnementen, etc Tangeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burq felefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Jedactie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon (02220) 2741 ■uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff ■/ilsterstraat 48, Den Burg, telefoon 02220 - 4392 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67 34.60 398 n 1989 krijgt Texel één netnummer voor de telefoon. )e afzonderlijke netnummers zullen dan dus verval en. Dit gebeurt in samenhang met vernieuwing van Je telefooncentrale in Den Burg, die daardoor een grotere capaciteit krijgt. Tot voor kort was één netnummer in een gebied met een grotere doorsnee dan ongeveer vijf kilometer technisch gecompliceerd en duur. Om die reden hebben de Texelse dorpen bij de intro ductie van de automatische telefoon aan het eind van de jaren vijftig afzon derlijke netnummers gekregen, met uit zondering van Oudeschild en De Waal, die wegens de korte afstand op Den Burg konden worden aangesloten. Glasvezel Dankzij nieuwe centrale- en verbin dingstechniek kan het Texelse tele foonverkeer nu in één net worden on dergebracht. Dat wordt mogelijk ge maakt door de aanleg van een ringlei ding van glasvezelkabel langs de dor pen. Drijver Bouw B.V. in Den Burg (sinds drie jaar contractaannemer voor de PTT) is gevraagd prijsopgaaf te doen voor de aanleg van een 45 km lange plastic mantelpijp van 32 milli meter, waarin de PTT later zelf de glasvezelkabel aanbrengt. Ook de tele foonkabel tussen Texel en het vaste land zal door een glasvezelkabel wor den vervangen. Als tegelijk of daarna de telefooncentrale in Den Burg wordt gemoderniseerd .digitaal" gemaakt) kan het nieuwe systeem functioneren. Telefoneren op Texel tussen de dorpen onderling gaat dan veel sneller en met Het Toeristisch Aktieplan, dat in op dracht van het Texels Verbond van On dernemers is vervaardigd door het Inge nieursbureau Oranjewoud, is klaar. Het zal op woensdag 11 februari officieel worden gepresenteerd en worden aan geboden aan gedeputeerde W. van Gel der en burgemeester A. Schipper tijdens een bijeenkomst in het Havenrestaurant van 't Horntje. De familie C. M. van Karsen uit Den Burg heeft vorig jaar actie gevoerd voor een kindertehuis in Campinas in Brazilië, wat een bedrag van 77000 opleverde. Met dit geld en andere gif ten zal het tehuis (waar meisjes van 12 - 18 jaar verblijven die geen ouderlijke zorg hebben) worden opgeknapt. De familie Van Karsen heeft nu een be roep gedaan op de gemeentelijke „ontwikkelingspot" om het bedrag nog wat op te voeren. Volgens een re geling die enkele jaren geleden door de raad werd vastgesteld kan de ge meente financiële steun geven aan plaatselijke acties ten behoeve van een projekt in de derde wereld; maximaal 20% van de plaatselijke opbrengst. Van Karsen heeft zich naderhand ge realiseerd dat zijn actie niet aan de voorwaarden voldoet omdat hij er te voren bij de gemeente melding van had moeten maken, maar hoopt er toch het beste van. B en W zullen het verzoek afhandelen. Kogerstraat 2, Den Burg. minder kan op vergissingen, wat voor al in spoedeisende gevallen (brand, ongeval) van belang is. Ook voor men sen van buiten het eiland werkt het nieuwe systeem prettiger. Vooral toe risten, die niet eerder hebben gebeld met het eiland, zoeken in de gids vaak onder „Texel" om pas dan te ontdek ken dat er verschillende dorpen zijn met eigen netnummers. Andere nummers Een probleem dat de verandering met zich meebrengt, is dat ondernemingen en particulieren hun drukwerk moeten aanpassen. Om die reden zal de PTT in een zo vroeg mogelijk stadium be kend maken welke nummers de abon nees krijgen. Waarschijnlijk krijgt heel Texel het kengetal 02220, dat nu voor Den Burg geldt, gevolgd door een vijf- cijferig abonneenummer. Gedurende een ruime overgangstermijn krijgen de mensen die het verkeerde, oude num mer draaien een bandje te horen in de trant van: „netnummer gewijzigd, draai eerst...." (etc.). De vorig jaar ondernomen poging van de Stichting Europa Kinder hulp om ook op Texel gastgezin nen te vinden waar kansarme kin deren uit verschillende Europese landen een vakantie kunnen door brengen, heeft bevredigende resul taten opgeleverd. Een behoorlijk aantal families liet weten een kind te willen opnemen. Na selectie bleef een tiental adressen over waar kinderen uit voornamelijk En geland en Duitsland werden ge plaatst, in bijna alle gevallen tot grote voldoening van zowel pleeg ouders als kinderen. Ook dit jaar hoopt de Stichting weer een aantal kinderen van 6 - 12 jaar op Texel vakantie te kunnen geven op deze wijze. Europa Kinderhulp verzorgt al meer dan 25 jaar dergelijke vakan ties voor kinderen uit kansarme mi lieus, veelal uit dichtbebouwde steden. Soms hebben zij gebrek aan materiële zaken, maar vaker gaat het om andere problemen zoals spanningen thuis door alcoholmisbruik, ziekte, scheidin gen e.d. Een paar weken in een ande re omgeving kan ertoe bijdragen dat zo'n kind er weer een tijdje tegen kan. Nieuwe gastgezinnen zijn hard nodig om dit werk behoorlijk te kunnen uit bouwen. Het gaat om pleegouders met ruimte in hun huis en hun hart die begrip kunnen opbrengen voor problemen en achtergronden van de kinderen. De reiskosten worden door de organisatie betaald en er is een WA- en ziektekostenverzekering af gesloten. Wie interesse heeft kan zich wenden tot Marlies Bruining-de Porto, Hogereind 34 in De Waal, telefoon (02220) 4439. Zondag tussen een en twee uur is de vierde en tevens laatste wandel tocht van de wandelsportvereni ging „Het Gouden Boltje" in de winterserie. Dit jaar liepen zo'n zestig personen deze serie. Er wa ren meer personen die een dag tocht meeliepen. De start was uit de camperbus van Jan Brandenburg bij de kiosk van het Turfveld. De winterserie bestaat al zo'n tien jaar, maar het bos en duingebied blijft boeien. Het is wel moeilijk om steeds een andere route te bedenken. De afstanden van vijf en tien kilometer geven ongeveer twee uur wandelple- zier in een van de mooiste stukjes na- tuur van Texel. Collegeleden praten met Hoornder ondernemers. De open dag die burgemeester en wethouders dinsdag hielden is een succes gebleken. Inwoners werden in de gelegenheid gesteld het col lege of een wethouder afzonderlijk te raadplegen over onderwerpen die samenhangen met het gemeen telijk beleid onder het motto „Vra gen staat vrij". Er kon te voren af gesproken worden voor een be paalde tijd, maar gewoon binnen lopen was ook mogelijk. De op komst was redelijk en de reacties waren zeer positief, zowel van het college als van de bezoekers. Van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 22.00 uur werd iedereen in de gele genheid gesteld om eens vrijuit te pra ten of vragen te stellen aan een be paalde wethouder of aan het voltallige college. Het liep geen storm, maar het kon „gezellig druk" genoemd worden. Vooral in de avond liep het constant door. „Misschien was het drukker ge worden als er meer geadverteerd was", aldus bode Piet Roeper. „Maar alles liep keurig op schema en iedereen heeft behoorlijk antwoord gehad op de vragen". In de hal van het gemeente huis stond een maquette van Den Burg, ooit gemaakt door het ter ziele gegane „Mensen zonder werk project". In de raadzaal was een ten toonstelling ingericht van allerlei Texel se aangelegenheden met vele folders en brochures, zodat de wachtenden zich niet hoefden te vervelen!. Experiment Wethouder Daan Schilling van Texels belang verklaarde tweeledig tegenover deze open dag te staan. „Kijk, het is natuurlijk een experiment. De burge meester staat erg open voor de dingen die onder de bevolking leven en dat is een goede zaak, maar we hebben al heel veel openheid van bestuur. We houden elke week spreekuur dus in wezen zou zo'n dag als deze niet no dig moeten zijn. Toch merk je dat het goed is, want er glippen soms dingen tussendoor. Wethouder Zegers wou die dingen die zijn blijven hangen, zeg maar frustraties die bij de burger leven wegnemen, maar ik merk weinig van drempelvrees bij de wekelijkse spreeku ren, dus ik denk dat het niet zo'n vaart loopt. Als er behoefte aan blijkt te zijn voel ik er wel voor om zo'n open dag een twee keer per jaar te houden". De meeste mensen die ge vraagd hebben om een gesprek met Schilling wilden praten over huisvestingszaken. Chaos Burgemeester Schipper was erg tevre den over het verloop van de open dag. „Het leek een beetje een chaos af en toe, maar de reacties zijn alle maal heel spontaan. We geven de mensen de ruimte om te praten en al zijn er geen verrassende dingen aan het licht gekomen, we kregen bepaal de zaken toch weer eens even te ho ren en dat lijkt mij een goede zaak. Je moet het beschouwen als een soort oriëntatie. Ik ben tevreden over de op komst en ik zie zeker reden tot herhaling". Namens de Hoornder ondernemersve reniging kwamen vijf heren praten over subsidie voor de jaarlijkse landbouw- dag. Na een gesprek met het college volgde het advies van wethouder Ze gers om voor het niet-commerciële ge deelte van de dag een goed beargu menteerde subsidieaanvraag in te die nen. Burgemeester Schipper raadde aan een afspraak met culturele zaken te maken. Toen de „verkrotting" in Den Hoorn aan de orde kwam vertelde wethouder Schilling dat het bestem mingsplan Den Hoorn zeer spoedig klaar zal zijn. „Projecten waar werkge legenheid uit voortkwam hebben voor rang gekregen, maar nu is Den Hoorn als eerste aan de beurt", aidus de wethouder. Frank Berkhout van „de Parel van Tes- sel" vroeg het college waarom hij nog steeds geen reactie heeft gehad op zijn aanvraag van november voor het oprichten van een scheipen- en kora- lenmuseum. Het bleek dat er iets was misgegaan met de berichtgeving en de burgemeester adviseerde op korte ter mijn een gesprek te houden met de wethouders Zegers en Schilling. „Wij gaan ook bezoeken brengen aan de verschillende dorpscommissies", aldus burgemeester Schipper. „Ook dan kunnen mensen hun wensen inbren gen. Er is behoefte aan zulke gesprek ken om aan de weet te komen wat er leeft onder de bevolking. We zijn al in De Cocksdorp geweest en daar verliep het zeer positief". Sympathiek In de hal zitten W.F. Zwager en zijn vrouw uit amsterdam te wachten op een gesprek met wethouder Schilling. „Het komt enorm vriendelijk en sym pathiek over, zo'n open dag", aldus mevrouw Zwager. „Wij hebben een tweede huisje op Texel en nu willen we de schuur vergroten en vernieu wen. Daarvoor hebben we toestem ming nodig, zodoende willen we met de wethouder praten. We lazen in de Texelse Courant van die open dag. We vinden het een heel goed idee. Dat moeten ze eigenlijk elk half jaar doen". J.P.K. Zwan uit Den Burg wilde het voltallige college van B en W spreken. „Het is een goed ding, zo'n open dag. Ik wil vragen of ze niet een oplossing kunnen regelen voor het vervoer van oude mensen door de Teso. Ik ben er ai mee bij de Teso zelf geweest, maar daar kom ik niet verder. En acties als ramen ingooien, daar dupeer je ande ren weer mee, dat is niet de juiste manier". Zie de krant van dinsdag a.s. voor onze waterschade-aanbiedingen 06 Met ingang van de volgende maand zal Texel geen zelfstandige Kl-verenging en Vereniging voor Veehouderijbelangen meer hebben. Tijdens de dinsdag 17 februari a.s. te houden jaarlijkse veehouderijdag (de gezamenlijke vergadering van genoemde organisaties) komt het voorstel aan de orde om een fusie aan te gaan met soortgelijke vere nigingen elders in Noordholland. Bij de fusie ontstaat de nieuwe organi satie „Noordhollandse Rundveeverbe- terings Organisatie", een schaalvergro ting die door efficiencyoverwegingen wordt ingegeven. Als het voorstel door de leden wordt aangenomen, betekent het dat de Texelse verenigingen zich aansluiten bij twee KI verenigingen, twee rundvee- fokverenigingen, tien verenigingen voor veehouderijbelangen en de Pro vinciale Bond voor de Rundveeverbe tering en Rundveehouderij, allen ge vestigd in Noordholland. De Kl- vereniging Texel zal, als tenminste 75% van de leden lid wordt van de nieuwe organisatie, alle aktiva en pas siva tegen balanswaarde overdragen. De vereniging voor Veehouderijbelan gen Texel zal per melkkontrole per koe een bedrag inbrengen in de nieuwe or ganisatie. Het fusievoorstel is onlangs al aan de leden voorgelegd maar toen was het krachtens de statuten vereiste aantal leden niet aanwezig om een rechtsgeldig besluit te kunnen nemen. Er was dus een tweede vergadering nodig. In het kader van de manifestaties die gehouden worden voor de sta tenverkiezingen van woensdag 18 maart komt CDA fractievoorzitter Bert de Vries op 2 maart naar Texel. Ook gedeputeerde W.T. van Gelder en drie statenleden zullen Texel bezoeken „Het is de bedoeling dat de vier sta tenleden om twee uur arriveren", ver telt CDA gemeenteraadslid A. Rienstra. „Ze gaan dan een rondrit maken over Texel. Om vijf uur komt Bert de Vries. Ook hij gaat dan nog wat rondkijken. Er wordt 's avonds om 20.00 uur een bijeenkomst gehouden in de Lindeboom waar de CDA politici zullen spreken. Wij hopen natuurlijk op veel publiek", aldus Rienstra. De twee vorstperiodes in januari lijken geen nadelige invloeden te hebben gehad op de vervoersdruk- te van de Teso-veerdienst. Vergele ken met een jaar geleden, toen ja nuari vrijwel geheel vorstvrij was, is zelfs ongeveer één procent méér overgezet. Een voordeel was overigens dat tijdens de achterliggende winterperiode nau welijks sprake is geweest van sneeuw val en andere neerslag. Als negatief aspect kan de in de landelijke publici teit genoemde isolatie van de Waddeneilanden worden vermeld, ter wijl Texel juist voortdurend goed be reikbaar is gebleven. Er vervielen slechts enkele vaarten door de lage waterstand. Het aantal overgezette personenauto's, de grootste categorie, steeg licht en was daarmee grotendeels verantwoor delijk voor de vervoerstoename. Ook werden meer opleggers overgezet en dat is opvallend. Deze categorie is na melijk afhankelijk van de weergevoelig- heid van sommige produkten. Aardap pelen bijvoorbeeld mogen tijdens de vorstperiodes niet worden vervoerd. In de categorie bussen was er zelfs spra ke van een verdubbeling, van 20 in 1986 naar 43 dit jaar. Het zou echter voorbarig zijn om daar conclusies uit te trekken. In totaal werden afgelopen januari 29.178 eenheden overgezet. De giframp in Basel waarbij een grote hoeveelheid zeer schadelijke stof in de Rijn terecht kwam heeft voor de Waddenzee nauwelijks merkbare gevolgen. Deze en de an dere giframpen vallen namelijk in het niet bij de voortdurende „nor male" vervuiling van de Rijn (en dus van de Noordzee en Wadden zee). Acute effekten zijn er dus niet, chronische des te meer. Aldus hebben b en w te horen gekre gen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en van het RIN en NIOZ toen zij mede naar aanleiding van een vraag in de gemeenteraad informatie inwonnen. Dat het effekt van de re cente giflozingen niet is te meten in de Waddenzee lijkt dus gerustellend maar is dat allerminst omdat er een chronische aanvoer is van gif uit de Rijn waarin het relatief geringe „ex traatje" van de geruchtmakende gif rampen niet opvalt. De gevolgen van de chronische vervuiling met gif zijn in de Waddenzee wel degelijk te consta teren. Het meest bekende voorbeeld is het uitsterven van de zeehonden als gevolg van uit de Rijn afkomstige pcb's. In een der telefooncellen op de Groe- neplaats zijn vrij ernstige vernielingen aangericht. Een lichtbak werd weg- gesloopt, ook verdween de hoorn van het toestel en de kast waarin de appa ratuur zit, wend vernield. De PTT heeft bij de politie aangifte gedaan. De ver nieling heeft waarschijnlijk in het afge lopen weekend plaatsgevonden. Aan wijzingen van getuigen (eventueel ano niem) kunnen ertoe bijdragen dat de dader wordt opgespoord.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1