„Schilderen is voor mij belangrijker dan ademen" College voelt niet voor „harde" regels I Voor het weekend Dorpentocht Ouderraad RSG Inva/idenvoorzieningen recreatieterreinen Elke maand ander thema bij Baha'is Kantklosmiddag RST wil bestuursleden langer houden Dansgroep in beroep tegen afwijzing subsidii 7 en 8 februari 1987 Artsen Kerkdiensten Zon, maan en hoog water J Groene Kruis ft Dierenartsen p Rijkspolitie Gezinsverzorging p Alcohol en drugs Kustwacht Eierland Brand/ambulance Wie helpt mee voor Hoornder-feestdag? Jeanne van den Brink weg na 3 jaar Texe/s landschap PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI Ijl Wegens grote belangstelling wordt de film „Ruthless People" met Danny de Vito en Bette Midler geprolongeerd. De ouderraad van de Rijksscholen gemeenschap gaat weer zes avon den de ouders in de verschillende dorpen bezoeken. Doel is het con tact tussen de school en de ouders te verstevigen en van gedachten te wisselen over zaken die leven on der de ouders. Op de avonden zullen naast ouder raadsleden ook mensen van de school leiding aanwezig zijn. Het beeld dat ouders van de school hebben komt mede tot stand door de gesprekken die ouders met hun kinderen hebben. De ouderraad wil tijdens de dorpen- tochtavonden discussiëren over de in drukken, meningen en ideeën van de ouders. Daartoe wordt voor de pauze een formulier uitgereikt met enkele sleutelwoorden, waar anoniem op ge reageerd moet worden. Na de pauze volgt over de resultaten een gesprek. Alle ouders krijgen een week voor de avond in hun dorp, een brief thuis met een uitnodiging. Indien verhinderd op de avond in het eigen dorp kunnen de ouders ook naar een avond gaan in een ander dorp. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot mevrouw Schil ling telefoon (02226) 453. De data van de dorpentochten zijn: Maandag 9 februari: Oosterend, 20.00 uur in School met de Bijbel; maandag 16 februari: De Koog, 20.00 uur in de Lubertischool; maandag 23 februari: De Cocksdorp, 20.00 uur in het Eier- landsche Huis; maandag 9 maart: Ou- deschild, 20.00 uur in de Bruinvis; maandag 16 maart: Den Hoorn, 20.00 uur in de J. Drijverschool en maandag 23 maart: Den Burg, 20.00 uur in de aula van de RSG. B en W voelen er niets voor om ei genaars/exploitanten van kampeer en bungalowterreinen te verplich ten hun accommodatie aan te pas sen ten behoeven van invaliden. Het college laat dit weten naar aanlei ding van een verzoek van het Provin ciaal Overlegorgaan Gehandicaptenbe leid Noord-Holland dat een dergelijke verplichting in de gemeentelijke kam- peerverordening opgenomen wil zien. Burgemeester en wethouders zeggen van harte het streven te ondersteunen om alle voorzieningen zodanig aan te passen dat ook invaliden er zelfstandig gebruik van kunnen maken, maar het is nu eenmaal een feit dat vrijwel geen van de bestaande terreinen op een dergelijke wijze is aangepast. Als dat nu plotseling wordt afgedwongen zal dat de exploitanten voor enorme in vesteringen plaatsen. Dat wordt niet redelijk gevonden, vooral nu van de Texelse ondernemers al veel geld wordt gevraagd voor kwaliteitsverbete ring en promotie. Het college heeft de brief van het Pro vinciaal Overlegorgaan aan de Recron gestuurd met het verzoek te reageren en tevens gevraagd suggesties te doen voor aanpassingen op terreinen voor invaliden. B en W willen bij het afge ven van exploitatievergunningen ook wijzen op het belang van aanpassing, maar dit als verplichting opleggen gaat volgens het college te ver. Wat betreft de bereikbaarheid en bruikbaarheid voor invaliden van recreatieterreinen geeft het Provinciaal Overlegorgaan de volgende globale regels: Het terrein en de algemene voorzienin gen (receptie, kantine e.d.l dienen be reikbaar, toegankelijk en bruikbaar te zijn voor iedereen dus ook voor de ge handicapte recreant. Bij de inrichting en de bouw van het sanitair moet re kening zijn gehouden met de gehandi capte vakantieganger. Uitgangspunt moet zijn dat de gehandicapte zelfstandig het sanitair kan bereiken en gebruiken. Elk sanitairblok dient te zijn voorzien van tenminste één geschikt toilet voor rolstoelgebruikers. Dit toilet is ruimer van opzet en voorzien van een aantal hulpmiddelen. Uiteraard valt dit toilet ook te gebruiken door niet gehandicapte vakantiegangers en mag dan ook niet gezien worden als een extra voorziening. Tevens dient het sa- nitairgebouw voorzien te zijn van een voor lichamelijk gehandicapte mensen geschikte douche- en wasgelegenheid. Een combinatie van douche en toilet met bijbehorende wastafel is hierbij aan te bevelen. In zijn algemeenheid geld dat de afstand tussen verblijf- De wekelijkse studiebijeenkomsten voor Bahé'i's en belangstellenden heb ben elke maand een ander thema. In februari betreft dat „geestelijke bijeen komsten". Citaten uit de Heilige Ge schriften die hierop betrekking hebben, zullen worden overdacht en besproken. „Voor eenheid en harmonie van éllen zijn geestelijke samenkomsten het beste middel...", aldus een tekst uit de Bahé'i-geschriften. Op de laatste woensdag van de maand, 25 februari, zal dit thema worden afgesloten met een dia-programma over de in decem ber geopende Bahé'i-tempel in New Delhi, India, leder die meer over deze jongste wereldgodsdienst zou willen weten, kan elke woensdagavond in Den Burg terecht vanaf acht uur. plaats van de gehandicapte en het centrale sanitair zo gering mogelijk moet zijn. Groepsaccommodaties, een aantal zomerhuisjes c.q. trekkershutten dienen ingericht te zijn op medege bruik door lichamelijk gehandicapte kampeerders. Voor de inrichting van zomerhuizen, trekkershutten en groepsaccommodaties zijn de opmer kingen met betrekking tot het sanitair eveneens van toepassing. Daarnaast moeten de slaapplaatsen in groeps accommodaties en zomerhuizen/trek kershutten zelfstandig door iedereen te gebruiken en bereiken zijn. Dinsdag 10 februari wordt een kant klosmiddag gehouden van 14.00 tot 16.30 uur in Timmer's Tearoom te Den Burg. Cursisten en oud-cursisten kun nen zich opgeven bij mevrouw Smits, telefoon (02220) 3974. De kosten, in clusief thee of koffie zijn 15,—. Er wordt een kleine tentoonstelling inge richt. Wie iets heeft dat daarvoor ge schikt is kan dat op de middag mee brengen. Belangstellenden die alleen maar willen kijken zijn ook welkom. Het besluit van de gemeenteraad om de zittingsduur van bestuursle den van de Recreatiestichting be perkt te houden (maximaal twee keer vier jaar) is bij de RST niet in goede aarde gevallen. Directeur C. Koorn heeft de raad verzocht op dit besluit terug te komen, maar B en W hebben al geadviseerd daar niet op in te gaan. De RST-directie meent dat de raad zich niet heeft gerealiseerd dat de vastgestelde beperkte zittingsperiode het goed functioneren van het bestuur in de weg staat. De kans is groot dat de betrokken persoon alweer weg moet juist op het moment dat hij vol doende inzicht in de complexe materie heeft verkregen. De kans dat een bestuurslid dat het niet goed doet langdurig blijft zitten is volgens de RST niet zo groot, want elke vier jaar vindt aftreden plaats, de achterban kan ingrijpen en de gemeente kan met voordrachten komen. B en W menen echter dat de raad de nieuwe RST sta tuten heeft goedgekeurd in de huidige vorm en voelen zich niet geroepen om met voorstellen te komen om opnlej tot wijziging over te gaan. Voorgest is het RST-bezwaar voor kennisgevil aan te nemen. De Dansgroep Oude Dansen heeft jg Arbo-bezwaar aangetekend tegen hi door de gemeenteraad ongegrond klaren van het bezwaarschrift dat de groep had ingediend tegen het jaarp« gramma voor sociaal-culturele aktivii ten waardoor de groep niet voor sul die in aanmerking komt. Het bestuur vindt de afwijzing strijdig met behoa lijk bestuur. De raad wordt verweten geen onderzoek te hebben ingesteld ten aanzien van dit individuele geval. Het beroep is zonder meer afgewezei op grond van de „standaardredene ring" dat verenigingen die niet eerder subsidie hebben gekregen, bij voorba ook nu in het ongelijk worden gestelc B en W hebben voorgesteld het be zwaar voor te leggen aan de beroeps schriftencommissie. Als die advies heeft uitgebracht zal de gemeenterad er zich over buigen. De zon komt 11 februari op om 8.04 w uur en gaat onder om 17.45 uur. Maan: 13 febr. V.M.; 21 febr. L.K. Doodtij: 7 febr.; springtij: 16 febr. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 6 februari 1.27 en 12.09 Zaterdag 7 februari 1.52 en 13.21 Zondag 8 februari 2.37 en 15.05 Maandag 9 februari 3.40 en 16.20 Dinsdag 10 februari 4.54 en 18.20 Woensdag 11 februari 6.53 en 19.21 Donderdag 12 februari 7.46 en 20.06 Vrijdag 13 februari 8.29 en 20.44 Zaterdag 14 februari 9.06 en 21.18 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. I ft Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 8 februari 1987 ft Tandartsen I r I I Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel (02223) 234. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. M. F. Keijser-Duinker, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.0q-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, tel. (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur drs. Salakay Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 11 00 uur ds. Verbeek in de R.K. kerk De Koog 9.30 uur dhr. J. Wieten De Waal 9.30 uur ds. Verbeek Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Oudeschild 11.00 u. dhr. Wieten De Cocksdorp 11.00 u. ds. De Jong GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. J. ter Haar 19.00 uur drs. Salakay Oosterend 10.00 uur ds Wegge- mans. Harderwijk 19.00 uur ds. Weggemans GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. E. van Straten Kerkbusje Den Hoorn Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.30 uur Evangelist A. de Vries uit Den Helder 19.15 uur ds. v.d. Wetering, uit Alkmaar, welkomstdienst m.m.v. selectie van Fanfare D.E.K. Uitzending via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Herenkoor zondag 10.45 uur, Dameskoor Tijdens de mis kindercrèche. De Koog: zondag 9.30 uur Woord-Communiedienst De Cocksdorp: zondag 9.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30-11.20 uur Openbare lezing: „Goddelijk verbonden die hun voltooiing naderen". 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Jehovah's Jubeljaar - een tijd van verheuging voor ons". BAHA'I Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Bahé'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Thema: Geestelijke bijeenkomsten. Adres: Hollewal 13, Den Burg. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is en donderdagmiddag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-?????. of elf, want daarna is de lichtval teveel veranderd. Dan verplaats ik me naar Jeanne van den Brink wilde bij haar afscheid niet op de foto. ,,'f Gaat om m'n schilderijen, ik ben niet belangrijk", vindt ze. Afbeeldinggezicht op Oudeschild. een nog niet eerder op Texel geëxposeerd schilderij. Totale rust het echter moeilijk om daar voldoende opdrachten voor te krijgen. Land schappen zijn niet afhankelijk van op drachtgevers en kunnen in principe on der een breed publiek worden afgezet. De expositie hangt tot en met 18 fe bruari en een week later vindt de ver huizing naar het Friese Heeg plaats Dit plaatsje is gelegen midden in het merengebied, dat voldoende schilder achtige plekjes herbergt om weer en kele jaren vooruit te kunnen. „Ik ben nog helemaal niet oud, ik ben pas 62 dus ik kan nog heel veel plekjes schil deren. Hopelijk word ik in gezondheid heel oud, minstens 104. Nee, geen 100, dat is zo afgezaagd". Wie nog per soonlijk van de schilderes afscheid wil nemen heeft hiertoe de komende we ken alle gelegenheid. Tijdens de openstelling van het raadhuis, 's mor gens van half negen tot half een en 's middags van half twee tot half vijf, zal Jeanne van den Brink in de expositie ruimte aanwezig zijn om desgewenst tekst en uitleg te geven. De feestcommissie van Den Hoorn houdt maandag 9 februari om 20.30 uur jaarvergadering in het dorpshuis. De vergadering zal groten deels in het teken staan van het Hoornderfeest, dat om de twee jaar gehouden wordt en dit jaar weer aan de beurt is. De F.c. wil dit feest groots opzetten waar voor de medewerking nodig is van ve le Hoornders. Wie ideeën heeft of in de organisatie voor het feest wil zitten kan zich opgeven bij Jo-an van Vijfeij- ken tel. (02226) 495. Naast mooie luchten trof Jeanne van den Brink op Texel ook tal van andere elementen die het Hollandse landschap typeren: variatie, wijdse uitzichten, wa ter, karakteristieke boerderijtjes enzo voorts. De „totale rust" die het eiland uitstraalt en de gemoedelijke mentali teit van de bevolking, zijn eveneens kenmerkend. Slechts de herinneringen aan het na tuurschoon blijven voortleven, kennis sen heeft Jeanne van den Brink niet aan Texel overgehouden. Noch met buurtgenoten, noch met andere op het eiland werkende en wonende kunste naars zocht zij kontakt. „Ik ben een eenling, heb geen tv, lees alleen het Tesselaartje, geen andere krant, maar ik verveel mij nooit. Met deze levens wijze ben ik heel gelukkig. Ik ben ge woon een harde werker, tenminste wat het schilderen betreft, met poetsen niet. Er zijn dagen bij dat ik om zes uur, half zeven in alle vroegte op een stekkie zit. Daar zit ik dan tot een uur heid tijd en materiaal die eraan is gespendeerd en uiteraard van het eind resultaat. „Je kunt niet altijd tophits scoren". Veel werk van haar Texelse periode heeft ze nog niet verkocht: „Acht tot tien schilderijen. Maar ik doe er ook weinig moeite voor. Als ik wil verkopen moet ik thuis blijven, maar dat doe ik niet. Ik werk liever. Nee, m'n beroep is op deze manier niet kostendekkend, maar ik kan zo wel mezelf zijn. Weet je, als je het eenmaal in je vingers hebt, is schilde ren net een ziekte. Schilderen is voor mij belangrijker dan ademhalen. Het is een levensbehoefte waarmee ik me ge lukkig voel en het maken van winst een bijzaak is. Ik zal in elk geval nooit met m'n werk leuren. Ook niet bij mensen van wie ik een boerderijtje heb geschilderd of zo". Toch heeft Jeanne van den Brink van haar hobby haar beroep gemaakt om een inkomen te hebben na de dood van haar man, 21 jaar geleden. Zij kon de revenuen uit de verkoop van haar schilderijen goed gebruiken naast het bescheiden weduwenpensioen. Nood gedwongen ging ze toen landschap pen schilderen, ofschoon portretten haar voorkeur hadden. Met de op komst van de kleurenfotografie bleek „Het was zalig. Ik heb hier heel plezierig gewerkt en gewoond, maar ben nu uitgeschilderd. Ik kan gewoon geen plekjes meer vinden, waar van ik spontaan zeg: ja dit moet ik schilderen". Aan het woord is schilde res Jeanne van den Brink uit De Koog, die na ruim drie jaar van enorme produktiviteit het eiland gaat verlaten. Ten teken van afscheid is de ko mende twee weken een expositie van haar Texelse landschappen te be zichtigen in de tentoonstellingsruimte van het raadhuis. Voordat zij naar Texel kwam stond Jeanne van den Brink al bekend als „schilderes van het Hollands land schap". Deze faam heeft zij tijdens haar verblijf hier bevestigd. Zij vervaar digde zo'n vijftig olieverfschilderijen van diverse mooie plekjes en liet haar eilandgenoten daarvan veelvuldig via exposities meegenieten. In de raads- kelder bijvoorbeeld is haar werk nu voor de vijfde maal te zien. Van de 36 schilderijen zijn er veertien nog niet in het openbaar te zien geweest, waaron der enkele recente landschappen. Met name voor de luchten, met veel vormige wolkenpartijen, is immer veel plaats ingeruimd op haar doeken. Jeanne van den Brink vertelt dat dit één van de redenen was dat zij in no vember 1983 naar Texek verhuisde. „De luchten op de Waddeneilanden vind ik prachtig. De lucht weerkaatst in de zee rondom, zodat de kleuren hier veel zachter zijn. Dat vind je terug in m'n schilderijen: veel pasteltinten", aldus de schilderes. Na de standplaatsen Mijdrecht, Helle- voetssluis en weer Mijdrecht wilde ze persé naar een der Waddeneilanden. Ze oriënteerde zich en koos tenslotte voor Texel, onder meer vanwege de goede bereikbaarheid. „Ik heb nog ne gen kinderen ook en die wil ik ook wel eens zien. Die zijn nu blij dat ik weer naar het vasteland verhuis". een andere stek en ga daar weer ver der met een ander schilderij. Zo kan ik met verschillende schilderijen tegelijk bezig zijn en maak hele lange dagen", zegt Jeanne van den Brink over haar werkwijze. Tot de meest favoriete stekjes van haar behoren de Roggesloot en de Mokbaai. „Die plaatsen hebben sfeer. Ik hou ervan om heel ver weg te kun nen kijken, kilometers. Dat kan ik daar. Daarnaast ben ik gek van water, van oorsprong ben ik 'n watersporter. Toen ik nog in Mijdrecht woonde, zat ik te schilderen in een bootje op de plassen daar". Tophits Op de expositie zijn deze (en andere) stekken in verschillende jaargetijden vereeuwigd en geschilderd op verschil lende tijdstippen van de dag. Het werk varieert in prijs van f375,— tot f3.575,—afhankelijk van de hoeveel-

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2