chelpenmuseum bij orecabedrijf? Gemeente trekt geen geld uit voor Anne Frank-krant Schaatswedstrijden C.V.O. -School „Brouillard" speelt Brei Van der Schans-Puzzel Wilde ganzen over de brug voor waterpomp Informatiemiddag over kanker Cursus Japans bloemschikken Ondernemers discussieerden over promotie Koppositie voor het Koogelteam M.S.T. Programma Kleine Frank Berkhout met enkele bijzondere exemplaren uit zijn collectie. HIJDAG 6 FEBRUARI 1987 TEXELSE COURANT nk Berkhout (41) wil een |helpen- en koraalmuseum richten om zijn eigen privé- llectie aan een groot publiek te |nen. Met dit idee in zijn hoofd cht hij in april het bedrijf „de rel van Tessel" aan de Witteweg n Den Hoorn. Hij heeft zijn plan nen uiteengezet in het raadhuis en dear heeft men niet afwijzend op reageerd. et is eigenlijk begonnen uit verve- ig", aldus de in Beverwijk geboren nk Berkhout. „Zo'n twaalf jaar ge len was ik in de tropische wateren in het werk. Ik had een off-shore be- |ijf en was aan het duiken voor on- rwaterinspectie. Voor de lol haalde wat schelpen naar boven en omdat in allerlei gebieden kwam werden t er al gauw een hele hoop. Toen itmoette ik Piet van Pel, een marine officier en tevens zo'n beetje de groot- ïte schelpenverzamelaar van heel Ne- Jerland. Hij liet mij zien wat je alle- Tiaal kan met een echte verzameling. Zodoende ben ik de chaos gaan orde nen en heb ik naar zijn voorbeeld alles n een systeem ondergebracht en Mnummerd". ,ln tropische wateren zit het mooiste op et gebied van schelpen", vindt Berkhout. ,,Maar ik heb materiaal van over de hele wereld. Ik stuurde mijn vondsten steeds op naar huis waar ik ze later rubriceerde. Kijk, een verzame ling heeft pas wetenschappelijke waar de als alle gegevens bekend zijn, bij voorbeeld waar en wanneer gevonden, door wie, op welke diepte, levend of dood en onder welke omstandigheden. Als ik een bepaald soort niet thuis kon brengen dan deed ik ook wel eens een beroep op enkele ralaties die bij Artis werken, malacologen, dat is de officië le naam voor schelpenverzamelaars. De laatste jaren heb ik weinig gedaan aan mijn verzameling vanwege tijdge brek. Ik wil wel weer gan duiken, want je bent eigenlijk nooit klaar met zo'n collectie. Natuurlijk ruil ik ook wel eens wat met collega's, of ik koop een bijzonder exemplaar". ,,lk heb zeker meer dan 5000 schelpen en koralen. De waarde van mijn verza meling is niet in geld uit te drukken, want er zit ontzettend veel werk in. Natuurlijk was ik door mijn werk in de gelegenheid zelf op zoek te gaan, maar vooral in het ordenen en het thuisbrengen van de soorten gaan vele uren zitten. Ik wil de mensen graag mee laten genieten van al dat moois dat ik heb. Ik heb er heel veel werk van gehad en dat vind ik leuk om te delen met anderen. De meesten men sen weten niet wat er bestaat op dit gebied en mijn collectie is echt heel uniek en waardevol. Toen ik in april vorig jaar dit bedrijf kocht had ik die plannen voor een museum al in mijn achterhoofd. Ik wil een soort loods bouwen, niet al te duur zodat er geen subsidie bijhoeft en dan vitrines erin met mijn collectie. Ik wil ook één of twee ,,gastvitrines" maken zodat collega-verzamelaars de gelegenheid kunnen krijgen om een bijzonder deel van hun schelpen te laten zien". ,,lk wil alles op eigen terrein houden. Als het publiek een entreekaartje koopt mogen ze zelfstandig rondkijken en bij voldoende animo kan ik dan een rond leiding met toelichting verzorgen. Na tuurlijk heb ik ook enigszins een com mercieel belang, want ik hoop dat de mensen in mijn horecabedrijf iets ge bruiken. Tja, ik ben geen sinterklaas, op het museumkaartje moet ik toch al geld toeleggen en ik wil alles zelf bou wen zonder subsidie. Dan is het toch logisch dat ik het rendabel wil maken door de mensen een kopje koffie of een patatje te verkopen?" Open dag In augustus is Berkhout bij de ge meente geweest om zijn plannen toe te lichten. Hij kreeg het advies alles op papier te zetten voor B 8- W. Toen hierop geen reactie volgde heeft hij in november gebeld. Na weer niks heb ben vernomen is hij dinsdag met de Voordat ze samengingen in Brouillard hielden de muzikanten zich op ver schillende vlakken bezig met muziek. Chris Troostwijk zong al een tijdlang Franse chansons, terwijl Eric Evenhuis zich vooral met zigeunermuziek bezig hield. Han van Peer had zich gericht op Nederlandse en Engelse luisterlied jes. Doordat ze elk een eigen interpre tatie hebben van de liederen die ze nu vertolken, is hun repertoire veelzijdig en verrassend geworden. Luchtiger De eerste optredens van de groep werden gegeven op middelbare scho len in Apeldoorn en Almere. Toen de formatie ook werd gevraagd op feesten en voor café's hebben ze het programma wat „luchtiger" gemaakt. Het zware repertoire van Brei werd aangevuld met lichter materiaal van George Brassens en Boris Vian. Hoogtepunten in de geschiedenis van Brouillard waren een optreden op de „boulevard of broken dreams" in Rot terdam en kort daarna een concert in een Amsterdamse Sleep-in. De aanvang van de uitvoering van Brouillard in de voorspeelruimte van de muziekschool is 20.15 uur en de toegang kost ƒ7,50. Dinsdag kwamen alle groepen van de C.V.O. -school naar de ijsbaan voor hun al een keer uitgestelde ijsfeest. Tot en met groep vier kon men even proeven aan de wedstrijdsfeer zonder dat er echte winnaars of verliezers wa ren bij het schaatsen of priksleeën. Va naf groep vijf schaatsten de leerlingen per klas tegen elkaar, jongens en meis jes apart. Uitslagen: Groep 5 jongens: 1. Ra mon Daalder; 2. Marcel Verhagen; 3. Sjoerd van der Zwaag en 4. Wim Blonk. Meisjes: 1. Wendy Moor; 2. Liesbeth Brouwer; 3. Nadine Kuyper en 4. Fem ke Tjepkema. Groep 6 jongens: 1. Edwin de Boer; 2. Dennis Schouwstra; 3 Borja Eilers en 4. Steven Lemstra. Meisjes: 1. Sabine List; 2. Saron Ra maker; 3. Corine van Noort en 4. Dai Maat. Groep 7 jongens: 1. Erik Wuis; 2 Marco Witte; 3. Emile Keyser en 4. Bert Jan Buitenweg. Meisjes: 1. Sylvia van der Kwaak; 2. Leonie Daman; 3. Sandra Bakker en 4. Fieke van Groeningen. Groep 8 jongens: 1. Ronny van der Slikke; 2. Jilles Eisen; 3. René Eelman en 4. Arjen van der Slikke. Meisjes:1. Linda Moor; 2, Karin de Kroon; 3. Angelique Looyer en 4. Gina Boorsma. Het schoolkampioenschap ging bij de meisjes naar Linda Moor en bij de jon gens naar Ronny van der Slikke. Zaterdag 7 februari speelt de Amsterdamse groep „Brouilard" liederen van de bekende Jacques Brei in de voorspeelruimte van de muziekschool. Brouillard bestaat uit Chris Troostwijk (zang), Eric Evenhuis (piano en accordeon) en Han van Peer (gitaar). De groep bestaat ongeveer tweeënhalf jaar. Bij het maken van de vorige krant is iets misgegaan, waardoor het ar- Üj tikel over het 300-jarig bestaan van de familie Van der Schans Ivoorpa- gina) door een verkeerde zinsvolg- orde onbegrijpelijk werd. Onder aan bieding van onze excuses plaatsen wij het verhaal alsnog op de juiste wijze: I Familie Van der Schans bestaat" 300 jaar Op 21 maart a s. wordt op Texel een bijzondere familiereünie gehouden. Het wordt een samenkomst van mensen, die behoren tot de familie Van der Schans. De meeste Van der Schansen wonen op het vasteland, maar omdat de oorsprong van het geslacht op Texel ligt, komen ze voor reünie naar het eiland: 65 personen en daar ko men dan de zeven op Texel woonachti ge families Van der Schans nog bij. Aanleiding voor de bijeenkomst, die wordt gehouden op initiatief van de heer A. van der Schans uit Heems kerk, is het 300-jarig bestaan van de naam Van der Schans. In het midden van de zeventiende eeuw woonde op Texel Sijbrand Cor- neliszoon, geboren in 1629. Hij was voerman en noemde zich in 1686 nog Sijbrand Cornelisz. Cock. Later veran derde hij van naam blijkens een hand tekening ,,Van der Schans" in een ak te uit 1688. Volgens de organisatoren van de reünie is te bewijzen dat deze naam is ontleend aan het fort de Schans bij Oudeschild. In die buurt woonde Sijbrand Cornelisz. Ook de in 1656 geboren zoon Jacob droeg de naam Van der Schans evenals diens afstammelingen, onder wie overigens ook nog wel de naam Smit werd ge bruikt. De latere leden van de familie stammen af van Cornell's Jacobsz van der Schans, geboren in 1682. De meeste Van der Schansen waren lood sen. De familie vertrok in het begin van de 19e eeuw naar Den Helder, maar een halve eeuw later keerde een deel naar Texel terug. Niet alle Van der Schansen zijn in Ne derland gebleven. In 1876 emigreerde Hendrik van der Schans Czn. naar Amerika en er zijn er ook in Engeland terecht gekomen. Nakomelingen van hen zijn ook present op de reünie. De reünisten komen 21 maart met de boot van half tien naar Texel en ont moeten de Texelse Van der Schansen op het veerhaventerrein van 't Horntje. Met een touringcar van Robert Aris van Boven gaat het gezelschap naar het fort De Schans, waar een foto wordt gemaakt. In hotel De Linde boom wordt rond het middaguur koffie gedronken. De heer A. van Opstal van de Historische Vereniging zal iets ver tellen over de geschiedenis van Texel. Aan de reünisten zal een boekje wor den uitgereikt met de stamboom Van der Schans. Na een lunch wordt een rondrit over het eiland gemaakt. De bijeenkomst wordt afgesloten met kof fie, apéritief en diner. Interkerkelijke hulporganisatie De Wilde Ganzen heeft ervoor gezorgd dat het totaal benodigde bedrag van ƒ10.000— voor een waterpomp in de Zuidafrikaanse zwarte woon gemeenschap Sovenga, bijeen is gebracht. In november bracht een speelgoedactie van de Kontakt- groep Zuid-Afrika op Texel voor dit doel ongeveer ƒ3.000— op. De Wilde Ganzen waardeerden het Texelse initiatief dusdanig dat besloten werd het nog ontbrekende deel geheel aan te vullen. Deze organisatie steunt over het algemeen alleen projekten die vanuit het betreffende (ontwikkelings) land zelf worden aangevraagd en waar ter plekke zelfstandig aan kan worden gewerkt. De vraag om een waterpomp bereikte Texel bij monde van de in So venga werkzame dominee Leputu. In middels is Leputu in Zuid-Afrika offi- ceel bevestigd als predikant. Aanvan kelijk werd dat door de kerk daar ge weigerd. Het totaalbedrag is rechtstreeks naar de organisatie in Zuid-Afrika overgemaakt, zodat spoe dig met de bouw van de pomp kan worden gestart. B en W willen geen gevolg geven aan het verzoek van de Anne Frank-stichting uit Amsterdam om op kosten van de gemeente Anne Frank-kranten ter beschikking te stellen van de basisscholen ter ge legenheid van 4 en 5 mei a.s. B en W vinden dat de scholen die be langstelling hebben voor de krant, deze zelf moeten betalen uit het gewone toegewezen leermiddelen budget. De Anne Frank-krant, een jaarlijkse uit gave, handelt over waarden als vrij heid, gelijkheid en democratie en wijst op de hedendaagse vormen van discri minatie, vooroordeel en (neo)fascisme, daarbij zo veel mogelijk gebruik ma kend van de actualiteit. De bedoeling is dat de krant als lesmateriaal dienst doet op scholen. Volgens de Anne Frank-stichting zijn de afgelopen jaren steeds meer ge meentebesturen ertoe overgegaan scholen in de gelegenheid te stellen de kranten te bestellen op kosten van de gemeente. Ook komt het voor dat ge meenten de kranten centraal inkopen en onder de scholen verdelen. In ieder geval zullen alle scholen begin maart een gratis Anne Frank-krant ontvangen met een bestelkaart zodat ze er meer kunnen laten komen. De Anne Frank stichting wil dat de gemeente de scholen spoedig laten weten of deze de krant van gemeentewege wordt vergoed of niet. Anti-fascisten Over de inhoud van de Anne Frank- krant van vorig jaar heeft de Anne Frank-stichting ruzie gekregen met de Bond van anti-fascisten. Deze organi satie had de stichting beschuldigd een leugenachtige uitspraak en een ver valste foto te hebben gepubliceerd. In de krant (samengesteld in samenwer king met Amnesty International) was namelijk het anti-semitisme in de Sow- jetunie aan de kaak gesteld. De foto toonde een demonstratie van joden die in Moskou protesteren. De Bond van anti-fascisten ontkent dat er in Rus land sprake is van anti-semitisme en protesteerde tegen de publicatie in de Anne Frank-krant in een brief die aan alle gemeentenraden werd gestuurd, t De Anne Frank-stichting heeft daar nu in een reaktie (die ook aan alle ge meentebesturen is gestuurd) op gerea geerd door erop te wijzen dat anti- se- mitisme in de Sowjetunie een feit is, ook ël is het de Bond van anti-fascis ten (die zich volgens de Anne Frank stichting vrijwel helemaal identificeert met de politieke lijn van het Kremlin) niet welgevallig dat daarover wordt ge publiceerd. Op vrijdag 20 februari wordt in het Ge- miniziekenhuis te Den Helder een in formatiemiddag gehouden over kanker. Deze middag is bedoeld voor patiënten met kanker, hun familieleden en vrien den. Er wordt aandacht geschonken aan ,,wat is kanker", behandelingsvor men en voeding. Daarnaast wordt er ook gepraat over de emotionele kanten die de ziekte met zich meebrengt. Er kunnen zowel mondeling als schriftelijk vragen gesteld worden. De bijeen komst wordt begeleid door deskundi gen van binnen en buiten het zieken huis. De informatiemiddag zal worden gehouden van 14.30 tot 16.30 uur in de Blauwe zaal van het Geminizieken- huis te Den Helder. Telefonische aan melden op werkdagen van 9.00 tot 15.00 uur, telefoon (02230) 11414, toestel 226. Hoornder ondernemersvereniging naar de open dag op het raadhuis geweest, waar hij met het voltallige college heeft gesproken. ,,lk ben erg enthousi ast over die open dag. Ik heb nu met de juiste mensen gesproken en men reageerde positief op mijn ideeën. Bin nenkort volgt een gesprek met we thouder Zegers en daar verwacht ik veel van", aldus Berkhout. „Als ik toestemming krijg wordt het toch pas volgend seizoen voor alles klaar is". Bij voldoende belangstelling start don derdag 19 februari een cursus Ikebana (Japanse bloemschikkunst) georgani seerd door de creativiteitscommissie. De cursus wordt gegeven door me vrouw M. Meisner en bestaat uit ze ven lessen, een les per veertien dagen. Het cursusgeld bedraagt ƒ10,— per keer en de lessen worden gegegen in d'Ouwe ULO. Voor informatie en opga ve kunt u terecht bij het servicebureau van de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk, telefoon (02220) 4300. gedeelte uit de collectie staat uitgestald in huize Berkhout. Het bestuur van het Texels Verbond van Ondernemers had in Oude schild een informele discussie met de sinds kort bestaande onderne mersvereniging aldaar. Onderwerp van gesprek was de Texelpromotie en het financiële aandeel dat het TVO daarin heeft. Voorzitter Jaap Drijver ging in op het doel van de extra promotieinspannin gen en kon ook melding maken van resultaten. De belangstelling voor Texel is thans veel groter dan vorig jaar, wat blijkt uit het vijf keer zo grote aantal boekingen bij de VW, niet alleen voor de zomertop maar vooral voor voor- en naseizoen - wat precies de bedoe ling was. Dat dit geen algemeen Ne derlands verschijnsel is, blijkt uit de aanmerkelijk slechtere resultaten elders waaronder andere Waddeneilanden. De Oudeschilders hebben het goede voorbeeld gegeven wat betreft hun fi nanciële steun aan de promotie. De ondernemers aldaar kwamen sneller over de brug dan hun collega's elders op Texel. Algemeen bleek het besef te heersen dat Texel veel „interne" promotie zal moeten bedrijven om de nu weer groeiende toeristenstroom op gang te houden. De gasten moeten zich wel kom voelen en het service-element zal veel extra aandacht moeten krijgen. De cursus „Klantenbehandeling" die het TVO organiseert voor ondernemers en hun medewerkers heeft daarmee te maken. Als voorbeeld van goed dienstbetoon werd het initiatief van De Cocksdorp genoemd waar in onderling overleg tussen de horecabedrijven is geregeld dat ook in de stilste tijd van het jaar tenminste op één adres de koffie klaarstaat; dat gebeurt bij toer beurt. Het systeem zou ook in de an dere dorpen moeten worden ingevoerd en van de nodige publiciteit voorzien, zodat het niet meer kan voorkomen dat een wintertoerist die terugkeert van een lange wandeling overal ver geefs aanklopt. Ook voor de logiesge- legenheid zou een dergelijk systeem kunnen gelden. Het zijn vaak kleinig heden die door de toerist (die in de winterperiode echt niet alles verwacht) op hoge prijs wordt gesteld. Als (bij voorbeeld) de appelpunt die bij de kof fie wordt geserveerd warm is, is dat een meevaller waar de gast aange naam verbaasd over is. Het zijn deze en talloze andere kleine gebaren die ervoor kunnen zorgen dat de kostbare promotie-inspanningen blijvend rende ment opleveren. In Oudeschild werd ook de tip vernomen om een speciale naseizoenfolder uit te geven, waarin wordt gewezen op de aantrekkelijkhe den van Texel in lente, herfst en win ter. Ook werd aangedrongen op het organiseren van activiteiten buiten de topperiode. Thans gebeurt er in andere dorpen enorm veel in de ca. zeven weken van het seizoen en daarna is praktisch nietste beleven. Het huisteam van bowling De Koo- gel speelde deze week in Den Hel der voor de nationale competitie. Het Koogelteam, dat voor deze wedstrijd op een derde plaats stond, draaide geweldig goed. De eerste wedstrijd tegen Hoorn, dat de tweede plaats bezette, werd dankzij Kees Keyzer met 214 en Peter Veldman met een schitterende 246 game ge wonnen met 3—0. Toen moest de be langrijke wedstrijd tegen koploper Ven huizen gespeeld worden. Loes van Zutphen en Klaas Veldman met de no dige 200 games waren de steunpilaren en sleurde het team naar de 3—0 overwinning. In de laatste wedstrijd te gen Uitgeest produceerde Rudy Man ner een 210 game en Klaas Veldman maakte er maar liefst twee van 201. De derde en laatste 3—0 zege voor De Koogel was een feit en met het maxi mum dagresultaat van negen punten schoven ze op van de derde naar de eerste plaats met vier punten voor sprong. Met nog één wedstrijddag te spelen op 9 maart in Amsterdam zit de kampioenstitel er aan te komen. Er gaat een bus supporters mee voor de nodige mentale steun. afd. Volleybal: Zaterdag 7 februari 1987: Sporthal ,,Ons Genoegen", Den Burg 12.00 u. heren Tevoko 3-Adelborsten 13.30 u. asp/meisjes Tevoko-Advendo 13.30 u. dames Tevoko 1-Madjoe 2 13.30 u. dames Smash '68-W.S.O.V. 1 15.00 u. heren Tevoko 1-DFC 1 15.00 u. heren Tevoko 2-Juvoc 3 15.00 u. dames Tevoko 2-HSCS 2 Jocohal, Den Helder: 14.45 u. heren Zeemacht 2-Tevoko 4 Maandag 9 februari 1987: Sporthal Sportlaan, Den Helder 18.00 u. mini's Tevoko 1-HCSC 2 18.25 u. mini's Noordkop-Tevoko 1 18.50 u. dames Noordkop 4-Smash'68

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9