FILM Samen op stap in Texels natuur Reizende voorlichting^ voor scholieres Texel gorter K.M.B.O. „De Stolp" houdt open dagen AMNESTY INTERNATIONAL DE NOODZAAK BUJFT noooooooooOQ 'Law and Disorder' Geen jubileum-lot SVT meer te krijgen LHNO-meisjes van klas 2E kijken hoe ze uit de bus komen. Tenslotte volgt een gesprek met éénH van de twee in de bus vertoevende I voorlichters. Deze verschillen per regiJM en zijn over het algemeen van het |Lj mannelijke geslacht. Eén der voorlicht ters op Texel was eilandgenoot Jeroe' De Nauta, die als streekschool-consulent ras voor de kop van Noord-Holland werk-ö zaam is. Mocht er in enkele gevallen In behoefte zijn aan meer informatie, dardie wordt dat via de schooldecaan me afgehandeld. To De bus rijdt rond op initiatief van het „I- COA (Contactcentrum voor Onderwijs en Arbeid) in Amsterdam, waarin be- W' drijfsleven, Kamer van Koophandel enj onderwijs participeren. Het COA ont vangt hiervoor subsidie van het mi- jr nisterie van Onderwijs. De bus rijdt 0 niet alleen rond uit oogpunt van emancipatie, maar ook vanwege de L praktische problemen die aan de hori zon opdoemen. Over een jaar of tien |n zal er namelijk een tekort zijn aan ge- de schoolde mannelijke arbeidkrachten in ee allerlei mannenberoepen". „Angst- j,| wekkend" wordt bijvoorbeeld het voo: ui uitzicht voor de metaalbranche ge noemd. Daarom wordt nu al op die KI verwachte ontwikkelingen ingespeeld to en worden meisjes voor zo'n toekomS Li geïnteresseerd. p "h( 0| w V( v< te SC SC la SC rr P1 Ic Donderdag van 13.(X) tot 18.00 uur houdt K.M.B.O. „De Stolp" open dag in haar gebouw Linieweg 4a in Den Helder. Sinds september 1984 vormt het K.M.B.O. „De Stolp" één van de keuzemogelijkheden voor leerlingen van 16 tot 19 jaar die nog volledig dagonderwijs willen volgen. De toela ting vindt plaats met een diploma van LTS, LHNO, LEAO of Mavo. Ook met een diploma IHNO of ITO of zonder diploma zijn er mogelijkheden om toe gelaten te worden. Het K.M.B.O. beschikt over drie afde lingen, nl. administratie, detailhandel en metaalbewerken. Voor de praktijk lessen wordt ook gebruik gemaakt van lokalen in LTS/LEAO „De Suylen", waar o.a. ook lessen in informatica en tekstverwerking op het programma staan. Naast genoemde opleidingen wordt er ook een cursus Oriëntatie en Schake len gegeven. Hier kunnen leerlingen gedurende een half jaar d.m.v. testen en stagen nog eens bekijken, welke beroeps- of opleidingskeuze zij moeten maken. Ongeveer 15 leerlingen vonden dit jaar door het volgen van deze cur sus een geschikte vervolgopleiding, baan of werden geplaatst in één van de vakopleidingen van het K.M.B.O. Gemiddeld duurt een K.M.B.Or opleiding twee jaar. Voor snellere leer lingen kan er een kortere leerweg wor den uitgestippeld. Gedurende het ge hele jaar kan een leerling met een di ploma de school verlaten. Het certifi- catensysteem maakt dit mogelijk. Heeft een leerling een bepaald stuk stof goed bestudeerd, dan wordt er een toets gemaakt. Een bepaald aantal toetsen geeft recht op een certificaat. Alle certificaten bij elkaar vormen het uiteindelijk diploma. Eén van de pijlers van het K.M.B.O. is de individuele benadering van de leer ling. Klassikaal lesgeven komt niet of nauwelijks voor. De school doet een beroep op de zelfstandigheid van de leerling. In samenwerking met de leer lingbegeleider stippelt een leerling zijn of haar koers uit. De kleine schoolom- vang 100 leerlingen), de klasse- grootte 18) en de nauwe contacten tussen docenten en leerlingen zorgen ervoor dat de leerlingen optimaal be geleid worden. De tweede pijler van het K.M.B.O. is het buitenschoolse le ren. Ongeveer 9 weken per jaar lopen de leerlingen stage. De school be schikt over een fors aantal stageplaat sen, ook op Texel, waardoor de leer ling alle kansen krijgt om in diverse winkels, kantoren of metaalbedrijven ervaring op te doen. Voor inlichting 02230-17124 b.g.g. 02286-3798. fss Op de vaste filmgangeravond (don derdag). aanvang 20.30 uur draait ,,Law and Disorder" van Ivan Pas ser. Deze film is ook vertoond on der de naam ,,Het blijft behelpen". Het is een satirische tragikomedie over New Yorke middenstanders van middelbare leeftijd die zich door nogal reactionaire vooroorde len laten leiden. Carroll O'Connor, bekend door zijn rol van Archie Bunker in All in the fami ly", speelt een taxichauffeur die van een eigen snackbar droomt. Ernest Borgnine is de eigenaar van een slechtlopende dameskapsalon. Hij gaat gebukt onder de seksuele provocaties van assistente Karen Black. Beide bur gers voelen zich bedreigd door onvei ligheid op straat, groeiende zedeloos- PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI Ij Skor (lexels voor kiekendief). In ge middeld 24 bladzijden per nummer zijn niet alleen vaste waarnemingsrubrieken te vinden, maar ook een keur aan arti keltjes, die alleen Texelse vogelonder- werpen behandelen. Ook de VWG organiseert jaarlijkse een aantal excursies en lezingen die uiter aard veel meer dan bij de N.J.N. op vogels gericht zijn. Regelmatig worden onderzoekjes en tellingen uitgevoerd terwijl een aantal leden ook daadwer kelijk natuurbescherming bedrijft door waar mogelijk de handen uit de mou wen te steken. Naar Fries voorbeeld wordt tenslotte ook nog aan de be scherming van weidevogels gedaan. Voor iedereen Hoewel er op vogelgebied een grote portie kennis in de vereniging aanwe zig is, hoeft niemand die een beetje in teresse in vogels heeft, bang te zijn dat er voor hem of haar geen plaats in de VWG is of dat de excursies te spe cialistisch zijn. Ook hier is het zo dat de kenners de leken snel op weg helpenl Misschien zijn er nu ook lezers die denken dat deze vogelwerkgroep wel wat voor hen is. Daarom ook hier een adres: Dick Schermer, Molend warsstraat 2, 1791 DN Den Burg, Texel, Natuurgidsen Om niemand tekort te doen en om volledig te zijn moet tenslotte nog melding gemaakt worden van de na- tuurgidsencursus van het I.V.N. (Insti tuut voor Natuurbeschermingseduca tie). Deze draait op dit moment op Texel met groot succes. Er doen zo'n 30 enthousiaste mensen aan mee. Mo gelijk resulteert e.e.a. in de oprichting van een Texelse afdeling van deze or ganisatie. Dan zijn we wat natuurvere- nigingen betreft eindelijk een beetje bij op ons eiland! Adriaan Dijksen Op één onderdeel van haar actii teiten kan de jubileumcommissi| van S.V. Texel alvast met voldoe- ning terugkijken. De verkoop vai| de loten voor de groots opgezetï loterij is namelijk inmiddels gehjl achter de rug. Donderdagavond! gingen de allerlaatste loten de di| uit. De eerste trekking op vrijdaJ avond 20 februari zal dus het maj male aantal van duizend kanshelj bers tellen. De verkoop startte eind september! baarde toen nogal wat opzien door] prijs van één lot: honderd gulden. I enorm prijzenpakket (met als hoofd prijs een auto), spectaculaire laatste! trekkingsavond (in mei) en soepele |T talingsmogelijkheden moesten het trekkelijk maken om toch een lot aaj te schaffen. De eerste vier a vijfhonj derd loten gingen betrekkelijk vlot de hand, maar daarna ging het mod zamer. Eind november waren ongevJ zevenhonderd loten verkocht, maar i| de (dure) maand december kwam daarin geen verandering meer. Een i tie onder aan de overkant woonacht! oud-leden bleek echter een goede greep en eind januari kon in deze krJ worden vermeld dat nog slechts zo'nl zeventig loten resteerden. Naar aanlf ding hiervan kwam een stroom reac-1 ties binnen, zodat eind vorige week het laatste lot kon worden verkocht Omstreeks tien uur donderdagavond! kocht Nel Smidt uit Den Burg de laatste twee exemplaren. Nadien we! den nog vier loten teruggebracht, di| allemaal door Adrie Mantje werden overgenomen. De verlangde 7100.000,— is nu dus binnen en na trek van onkosten moet na afloop va' de jubileumfestiviteiten een fiks bedra|U| resteren, waarmee de club zich uit d; netelige financiële positie kan Qj bevrijden. vlje Sci Ma Bij regelmatige tellingen van water- en wadvogels door de leden van de Vogelwerkgroep is de Smient één van de talrijkste soorten. voor een bepaalde tak van natuurstu die gaan interesseren zijn er binnen de vereniging verschilende werkgroepen zoals: de vogelwerkgroep, de planten- werkgroep, insektenwerkgroep, strand- werkgroep en zoogdierenwerkgroep. De verschillende werkgroepen organi seren voor hun leden eveneens weer bijeenkomsten, weekenden en kamp jes. Als je lid wordt van de N.J.N. krijg je maar liefst vier blaadjes in de bus: het afdelingsblad, het districts blad, de Amoeba (dit is het medede lingenblad van de N.J.N.) en de Trias, die samen met de zusterorganisatie ACJN (Algemeen Christelijke Jeugd bond voor Natuurstudie) wordt uitge geven. Hierin staan artikelen over na tuurstudie en natuurbescherming. Congres Als klapstuk wordt elk jaar tussen Kerst en Nieuwjaar het congres geor ganiseerd. Dit is eigenlijk de algemene ledenvergadering. Ongeveer 500 N.J.N.ers uit het hele land komen dan samen om te vergaderen over de din gen die het afgelopen jaar gebeurd zijn. Bovendien wordt besproken wat er het komend jaar gebeuren moet. Op zo'n congres zie je al de vrienden te rug die je binnen de vereniging hebt. Op de laatste avond wordt tenslotte afscheid genomen van alle mensen die dan 23 jaar zijn en de bond dus moe ten verlaten. Een ieder die interesse heeft of meer informatie wil hebben over de N.J.N. kan op Texel contact met mij opne men: Richard Witte, Bernhardlaan 25, 1791 XA Den Burg, tel. (02220) 3732. Tot zover het verhaal over de jeugd bond. Nu nog iets over de vogelwerk groep Texel. Zelfstandig De vogelwerkgroep is een eigen Texel se vereniging. Dat wil zeggen de groep is geen onderdeel van de lande lijke organisatie, hoewel wel wordt sa mengewerkt met zusterorganisaties. De vereniging (kortweg VWG) is nu 5 jaar oud of liever jong dus, en heeft al meer dan 80 leden. Daarbij is een flink aantal niet-Texelaars. Die zijn deels waarschijnlijk lid geworden omdat ze regelmatig op het eiland komen en op de hoogte willen blijven van al het vo- gelnieuws op Texel. Want zes maal per jaar verschijnt het verenigingsblad de „Meisjes mis de bus niet" en „Hoe komen mefsjes uit de bus". Twee slogans die prijken op een opval lende autobus, die donderdag en vrijdag bij de LBO-school aan de Emmalaan stond geparkeerd. De teksten geven een beetje aan wat er van de naar die school en de belendende Rijksscholenge meenschap gaande meisjes werd verwacht. Aan de scholieres van het LHNO, Mavo en Havo die nog geen vakkenpakket hebben geko zen, werd in de bus voorlichting gegeven over „mannenberoepen". Althans: over beroepen die volgens traditie niet door meisjes worden geko zen. Vaak een bewuste keuze, vaak ook niet. Lang niet elke scholiere weet even goed wat zij wil doen later. Het „lesuur" in de bus dient daarom als het ware om de meisjes eens wat be wuster te maken van de mogelijkhe den waaruit ze hun keuze kunnen ma ken. Er was zelfs een levend voorbeeld aanwezig: de vrouwelijke buschauffeur Battien Hendrikse uit Amsterdam. Als typisch voorbeeld van hoe een vrouw of meisje best overweg kan met een oorspronkelijk als „mannelijk" bestem peld beroep, reist de chauffeuse al sinds november heel Noord-Holland door met de „meidenbus". De voorlichting bestaat uit drie onder delen, waaraan maximaal twaalf meis jes tegelijk kunnen deelnemen. Na een kort inleidend praatje, worden ze ver deeld over drie groepen die zich elk met een onderdeel gaan bezighouden. Voorin de bus wordt een videofilmpje afgedraaid over een meisje en een jon gen, die allebei een beroep hebben uitgekozen. Ze besluiten om deze keu- Mf>0)9 ze te verwisselen, zodat het meisje een kijkje gaat nemen op een machi] nebankwerkfabriek en de jongen in verpleging. Een ander onderdeel worJ afgewerkt met behulp van twee com| puters. De meisjes moeten bij tien ni al te problematische vragen telkens kiezen uit drie antwoorden. Het be wust keuzes maken staat hierbij centraal. Voorlichters! We verkeren op Texel toch maar in een bijzonder bevoorrechte po sitie. Je hoeft nauwelijks de deur uit of je staat al midden in de na tuur. Natuur die zich nog naar alle kanten uitstrekt en niet, zoals op zo veel plaatsen in ons landje, omgeven wordt door nieuw bouwwijken, industrieterreinen, hoogspanningsleidingen, snelwegen of spoorbanen. Alle Texelaars profiteren hier natuurlijk van, bewust of onbewust, al is het alleen maar op een late zondagmiddag of een mooie zomerdag. Specialisatie en tijdschriften Voor mensen die zich na een tijd meer Als hobby echt heel gericht met die overvloed van natuur bezig zijn in feite maar heel weinig Texelaars. Toch zijn er op dit moment twee verenigingen op dit terrein actief (en dat is meer dan ooit tevoren), namelijk de Vogelwerkgroep Texel en de N.J.N. De afkorting N.J. N. betekent Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. Vooral deze ver eniging kan op Texel best wat nieu we leden gebruiken en we laten daarom één van de meest actieve leden, Richard Witte uit Den Burg, zelf aan het woord: De N.J.N. is een vereniging voor jon geren tussen 12 en 23 jaar die zich be zig houdt met allerlei onderdelen van de natuur. De vereniging is landelijk en wordt helemaal bestuurd door de jon geren zelf. De vereniging is opgesplitst in ongeveer 60 plaatselijke afdelingen en 14 districten en heeft ongeveer 1100 leden. De N.J. N. is al oud: hij bestaat zo'n 65 jaar. Toch zijn er nog steeds heel wat mensen die nog nooit van het bestaan van deze jeugdbond heb ben gehoord en dus ook niet weten dat er op Texel een afdeling bestaat. De afdeling Texel bestaat nog lang geen 65 jaar, want hij is pas in 1979 opgericht, d.w.z. hèropgericht. Op ons eiland zijn namelijk in het verleden va ker afdelingen geweest Na een aantal jaren echter werden ze ook steeds weer opgeheven, meestal door het vertrek van enkele actieve leden. Niet alleen „studie" Eventueel geïnteresseerde mensen kij ken misschien een beetje op tegen dat gewichtig klinkende „natuurstudie". Je merkt echter al gauw dat je in de N.J.N. verzeild raakt tussen jongeren heid, verdovende middelen en Puerto- ricanen en sluiten zich aan bij een ge üniformeerd politie-vrijwilligerscorps. Hoewel oprecht gemotiveerd, blijkt dit algauw te ontaarden in een uitlaatklep, waarbij zij aan hun uniform de macht, spanning en prestige ontlenen, die zij in hun miezerige bestaan moeten ont beren. Komische situaties eindigen abrupt door een dodelijke schot. die zich op enigerlei wijze tot de na tuur of een speciaal facet daarvan, voelen aangetrokken. Het zijn echt niet alleen wetenschappelijke bollebozen die constant studeren. De plaatselijke afdelingen organiseren regelmatig excursies, waarbij je, meestal op de fiets, naar een natuur gebied gaat. Deze excursies worden geleid door N.J;N.'ers zelf die al wat meer van de natuur weten. Soms no digen ze daarbij een „specialist" van elders uit. Zo leer je eigenlijk vanzelf vogels her kennen, plantjes determineren en ga je dingen zien waar je vroeger helemaal geen erg in had. Op excursie leert de een van de ander door te vragen en door te kijken wat een ander doet. Veel afdelingen houden regelmatig ver enigingsavonden die gevuld worden met lezingen, het maken van nestkast jes, het determineren van eerder ge vonden planten of met spelletjes. Ook geven ze meestal een afdelingsblaadje uit. Kampen Afdelingen in een bepaald gebied zijn verenigd tot een district. Het district wordt, net als een afdeling, bestuurd door de leden zelf. Tijdens de school vakanties worden kampen en kampjes georganiseerd in de buurt van leuke natuurgebieden die wat verder weg lig gen. We verblijven dan meestal in een boerderij of we kamperen. Overdag ga je op excursie, terwijl er 's avonds belevenissen uitgewisseld wor den, vondsten bekeken, muziek ge maakt, gevolksdanst en gezongen wordt. Je merkt dan ook de andere kant van de N.J.N.: een stuk onge dwongen gezelligheid. Tijdens zo'n kamp ben je enkele dagen volop N.J.N.'er. Dat betekent op excursie gaan, slapen in het hooi of stro, er eens een keertje geen bezwaar tegen hebben om om vijf uur op te staan om naar vogels te luisteren, of om mee te helpen het eten klaar te maken en om tevreden te zijn met minder comfort dan je normaal gewend bent. De aankondigingen van zulke kampjes staan in het districtsblad dat iedereen krijgt. In de zomervakantie worden er door de bond zomerkampen georganiseerd. Op plaatsen zoals Terschelling, Havel- te, Ooy-polder, Zeeland maar bijvoor beeld ook in de Eifel en bij Gris Nex. Op deze kampen heeft de natuur ook weer de volle aandacht, maar ook de gezelligheid neemt een belangrijke plaats in. Er wordt geslapen in grote tenten of je eigen tentje. Er is meestal ook een grote centrale tent, waarin ie dereen onderdak vindt bij slecht weer en waarin dan gegeten kan worden. Op deze manier ontstaat een erg ge zellige sfeer en en grote saamhorig heid. Bovendien kunnen de leden zo heel goedkoop een tiental dagen va kantie beleven die ze niet snel zullen vergeten. De organisatie van het geheel is weer helemaal in handen van de N.J.N.ers zelf.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2