(groen jwartj- tOOjaarvan narij Actieplan is voorbeeld i/oor andere regio's Golfbaan stuit nog op provincie Gedeputeerde I/V. van Gelder: Vrees voor aantasting natuur 3ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.155 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1987 i advertenties, abonnementen, etc geveld Et De Rooy B.VPostbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741 na 18 00 uur 4881 actie- Parkstraat 10 ol Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. en werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 75. De Koog. telefoon 02228 266 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. musea let provinciaal bestuur van Noordholland staat bijzonder po- itief tegenover het Toeristishe Actieplan dat op initiatief van et Texels Verbond van Ondernemers werd vervaardigd en at woensdagochtend in het Havenrestaurant officieel ten oop werd gehouden. „Het is een prima initiatief, een voor- eeld voor andere toeristishe regio's" aldus gedeputeerde W. van Gelder, nadat hij een exemplaar van het meer dan onderd pagina's tellende plan in ontvangst had genomen. an Gelder prees vooral de marktge- chte wijze waarop de recreatieproble- latiek in het plan is benaderd en was ok vol lof over de samenwerking van ✓erheid en bedrijfsleven die tot het lan heeft geleid. 3n Gelder was ook blij dat Texel het Bt zijn toeristische toekomst betreft i kwaliteit wil zoeken en niet in het weel mogelijk uitbreiden van de jrblijfsaccommodatie. Kritiek ij kon dan ook meedelen dat de pro- Icie zich met de in het rapport neer- gjegde visie kan verenigen. Dat weer- lld hem er echter niet van ook enige 'itische noten te plaatsen. Hij had in n rapport wat meer nadruk willen in op „software" naast de hardwa re Daarmee bedoelde hij dat het ge- 'uik van bestaande Texelse recreatie- I kwaliteiten verder moet worden uit- Jbouwd en dat het heil niet alleen in teuwe voorzieningen moet worden pocht. Met name brak hij een lans kor de natuurrecreatie. De mensen loeten worden gestimuleerd om van ituur en landschap te genieten, laarmee wordt ingespeeld op sterk jegenomen belangstelling van het pu- liek voor de natuur. Nationaal landschap •e provincie en rijksoverheid erkennen e toeristische betekenis van Texel en lyeren hun financiële bijdrage bij de ntwikkeling daarvan. Van Gelder oemde in dit verband de aanwijzing an Texel tot nationaal landschap, die olgens hem voor de toeristische re- reatieve sector alleen maar voordelen iedt vanwege de hogere prioriteit die et eiland daardoor krijgt bij de toewij zing van subsidies. ,,De vrees van de agrariërs dat zij daarbij schade zullen ondervinden, is ongegrond. Gedwon gen beperking van de agrarische be drijfsvoering is daarbij ondenkbaar; daar is geen sprake van. Ik hoop dat de discussie hierover in alle redelijkheid nog eens kan worden gevoerd". Van Gelder zei dat het Texelse plan kan worden gezien als een regionale uitwerking van het nog in de maak zijnde provinciale beleidsplan voor Re creatie en Toerisme. Texel is dus snel ler geweest dan de provincie. De ge deputeerde constateerde dat de onder nemers zich wat hun recreatievisie be treft als een eenheid presenteren, daarbij het voorbeeld volgend van de Texelse agrariërs die zich al eerder als een onverdeelde organisatie presen teerden en aldus een krachtig en in vloedrijk geluid konden laten horen. Belangen van recreatie zijn soms strij dig met belangen van de agrarische bedrijvigheid en de natuur, maar heel vaak ook niet. Natuur en landschap vormen immers een aantrekkelijkheid op zichzelf. Door daar goed op te pas sen zullen ook de recreanten wat te beleven hebben. De polariserende ge luiden die over dit vraagstuk soms worden gehoord, zijn meestal ten onrechte. Uitponden Dat de provincie nog steeds afwijzend staat tegenover het „uitponden" van recreatieve verblijfseenheden (het ver kopen van recreatie-eenheden als tweede woning aan particulieren) bleek ook uit het betoog van Van Gelder. De provincie wil „toeristisch" gebruik van de verblijfsaccommodatie, zodat zoveel mogelijk verschillende mensen Eén van de inzittende van de marinehelicopter laat zich zakken met het Toeristisch Actieplan. De Hoornder harten worden aan boord van de helicopter gebracht. aan gedeputeerde Van Gelder (foto bovenen aan de burgemeester (foto onder). Eén van de actievoorstellen in het Toeristisch Actieplan Texel behelst de aanleg van een golfbaan in het Krimgebied bij De Cocksdorp. Er bestaat al een plan voor zo'n baan die een op pervlakte zal beslaan van 44 hectare, zowel agrarisch als natuurgebied. Zonder in de publiciteit te zijn ge bracht heeft het plan de afgelopen maanden de aandacht gehad van alle betrokkenen, waarbij bleek dat over het algemeen op medewer king kan worden gerekend. Alleen de provincie ligt dwars. De Provin ciale Planologische Dienst heeft er bezwaar tegen dat de baan voor een deel wordt aangelegd op het min of meer woeste terrein met enkele lage duintjes dat de bestemming „natuurgebied'' heeft. Eén van de initiatiefnemers van het golfbaanplan, directeur Martin War- naar van de Exploitatiemaatschappij De Krim, greep woensdag de aanwe zigheid van gedeputeerde Van Gelder aan om deze provinciebestuurder (die openluchtrecreatie in zijn portefeuille heeft) ervan te overtuigen dat de aan leg van de golfbaan niet of nauwelijk een aantasting is van het natuurter rein. Het gebruik is vooral dank zij de enorme oppervlakte Iveel groter dan voor de geplande negen holes nodig is) zeer extensief. Bovendien is de bestemming „natuurgebied" voor dit natuurhistorisch weinig belangwekken de terrein nauwelijks reëel. Gebouwen komen er niet want de voor de golfsport noodzakelijke opstallen (zoals een clubgebouw) komen op het bun galowterrein van De Krim. Een golf baan voorziet in een sterk groeiende behoefte en kan daardoor een nieuwe categorie sportieve recreanten naar Texel trekken. Het aardige van de golfsport is dat deze ook en vooral wordt beoefend door wat oudere men sen. Veel andere sporten worden voor een groeiend aantal personen minder aantrekkelijk, als gevolg van de vergrij zing. Het recreatiecentrum De Krim heeft ongetwijfeld het meeste belang bij de baan. De verhuurmogelijkheden van de bungalows zouden er aanzien lijk door toenemen, maar het is ook een algemeen Texels belang. De baan wordt in elk geval openbaar, al zullen de spelers wel een golfvaardigheidsbe- wijs moeten tonen, tenzij ze gebruik maken van een oefenaccommodatie waar ze les kunnen krijgen van profes sionals. De golfbaan kan een zodanige versterking teweeg brengen van de centrale, recreatievoorzieningen in het Krimgebied dat daardoor weer andere kwaliteitsverbeteringen financieel haal baar zijn. De tijd begint te dringen want de initi atiefnemers hebben te maken met een tijdelijke situatie waarin het project op betrekkelijk eenvoudige wijze is te fi nancieren. „Als het nu niet lukt, lukt het nooit meer. Ook niet ergens anders op Texel", aldus Warnaar tijdens een gesprek met Van Gelder in het Haven- restaurant. Zoals een goed politicus betaamt liet de gedeputeerde echter op geen enkele wijze blijken of het be toog indruk op hem had gemaakt, zo dat de golfbaanspanning nog even zal voortduren. deze accommodatie benutten. Volgens Van Gelder is gebleken dat het maat schappelijk rendement dan het grootst is en het economisch rendement zou door de bestedingen van de huurders ook hoger zijn. In provincieverband heeft men momenteel te maken met een zeer groot aantal initiatieven op het gebied van bungalowbouw, waar door het aanbod de vraag ver over treft. De provincie zal de betrokken ge meentebesturen binnenkort bijeen roe pen om over dit vraagstuk te praten. Gedeputeerde Staten zijn zeker niet voornemens om zomaar met al die plannen akkoord te gaan. Een overaan bod dreigt ook op het gebied van golf banen. In Noordholland liggen maar liefst twintig golfbanen en dat is teveel van het goede. De provincie voelt er weinig voor om geld te geven of ruim tebeslag toe te staan voor golfbanen die straks niet kunnen bestaan. (Wat betreft de plannen voor een golfbaan op Texel heeft de provincie bezwaren op andere gronden zie artikel elders in deze krant - Red.) Van Gelder zei dat het TVO met zijn actieplan is gekomen op een politiek gevoelig moment, vlak voor de staten verkiezingen. Hij beloofde de lijsttrek kers op het plan te zullen wijzen. Helicopter De officiële aanbieding van het Toe ristisch Actieplan Texel kreeg een spectaculair tintje dank zij medewer king van de Koninklijke Marine. Die liet het rapport bezorgen met een helicop ter van de Opsporings- en Reddings dienst. Alle genodigden trotseerden een kwartiertje de kou om te zien hoe de door adjudant-vlieger R. Miras bestuurde helicopter na een paar stuntrondjes boven het terrein bij het havenhoofd bleef hangen op aanwij zingen van B. Delorme, chef d'equipa- ge van de Joost Dourleinkazerne. Een marineman liet zich aan een lijn uit het toestel zakken en overhandigde het rapport aan de vrouwelijke matroos M. Bregman die het boekwerk op haar beurt ter hand stelde aan Walter Brommersma van het TVO. Brommers- ma verving voorzitter Hans de Leeuw die wegens verblijdende familieomstan digheden niet van de partij kon zijn. De helicopter maakte vervolgens een echte landing om een aantal „Hoorn der harten" aan boord te nemen, een TVO-geschenk voor de bemanning. Het was de bedoeling dat het rapport vervolgens aan zowel de burgemeester als gedeputeerde Van Gelder zou wor den gegeven, maar laatstgenoemde was op dat moment niet aanwezig omdat hij de boot in Den Helder had gemist en zich dus pas een uur later bij het gezelschap kon voegen. Gastheer Burgemeester A. Schipper legde in zijn toespraak de nadruk op de verant woordelijkheid die alle Texelaars dragen in hun hoedanigheid van gastheer. Zij Walter Brommersma overhandigt het rapport immers moeten het de mensen naar de zin maken en dat begint al direct op de boot als de veelal in onzeker heid verkerende toerist aan boord komt en daar in de betrekkelijke duisternis op de autodek wordt gecon fronteerd met een vriendelijke of min der vriendelijke Teso-medewerker die hem zijn plaats wijst. En het heeft een vervolg, overal waar gasten op het ei land verblijven, of het nu gaat om een camping, de openbare weg, de of het zwembad. En het eindigt met het verlaten van de „dubbeldeks snel weg over het Marsdiep" als de toe risten het gevoel moeten hebben een uistekende tijd te hebben beleefd. Dit gastheerschap vraagt veel van iedereen die op het eiland thuishoort en bij de recreatie is betrokken, vooral als het vakantieseizoen langer wordt, wat toch de wens is van Texel. Het vraagt ook steeds weer bezinning over de vraag óf en in hoeverre verbetering mogelijk is van het handelen ten opzichte van de toerist en van de voorzieningen die het eiland biedt. De burgemeester wees erop dat het niet genoeg is als iedereen individueel zijn best doet omdat door de verschil lende invalshoeken die worden ge bruikt, vaak een onsamenhangend en weinig effectief geheel ontstaat. Daar om is de gezamenlijke aanpak bij het uitbrengen van het actieplan toe te jui chen, waarbij bedrijfsleven, gemeente en Economsche Zaken elk een deel van de kosten hebben gedragen. Het bedrijfsleven betaalde het dubbele van de gemeentelijke bijdrage omdat het rapport aanbevelingen oplevert waar vooral het bedrijfsleven baat bij had. Texel zal nu met het rapport aan het werk moeten. De bestaande voorzie ningen en mogelijkheden moeten wor den verdiept en verbreed. Fantaserend over wat in het rapport zou kunnen staan opperde Schipper dat het Na- tuurrecreatiecentrum best zou kunnen uitgroeien tot een informatiecentrum Lees verder pagina 2

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1