Geen nachtcafé's meer in het seizoen Kwaliteitsverbetering en sportieve recreatie s Rigoureuze voorstellen B en W: I TOERISTISCH ACTIEPLAN MOET TEXEL UIT „KRITIEKE" FASE HELPEN Actieplan FAMILIEBERICHTEN Verschil van mening over parkeergeld Sluiting he/e jaar om 2.00 uur Explosieven opgeruimd Kamperen bij de boer alleen in jonge polders Geen camping voor gehandicapten aan Hoofdweg VERVOLG VAN PAG PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 FEBRUARI II 1» VRI Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan, Kogerstraat, Waal- derstraat, Burgerhoutstraat. De Koog Iedere tweede zaterdag van de maand wordt oud papier opgehaald in De Koog en direkte omgeving vanaf 10.00 uur. leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. B en W hebben hun voorstel om het parkeertarief voor de parkeer vakken in de Parkstraat in Den Burg te brengen op een kwartje per 7% minuut, ingetrokken. Voor dat geld mag nu de dubbele tijd worden geparkeerd, bij een maxi mum van een half uur. Wethouder Barendregt vertelde dinsda gavond in de raadsvergadering dat de erg korte tijd van 7 Vi minuut achteraf onpractisch werd gevonden. Hij kwam daarmee tegemoet aan meerdere raadsleden die van plan waren zich te gen dit voorstel te verzetten. De PvdA-fractie was echter helemaal niet blij met die tegemoetkoming. Dirk Terpstra bracht het voorstel in stem ming om vast te houden aan een kwartje per IZ-i minuut om te bereiken dat in de Parkstraat inderdaad kort wordt geparkeerd, wat de bedoeling is. Wie zijn auto langer kwijt wil, heeft verderop parkeermogelijkheden geoeg. Terpstra's voorstel werd met 10 tegen vijf stemmen verworpen. Gerbrand Poster nam het 't college kwalijk dat de parkeermeters al geruime tijd gele den op het hoge bedrag en de korte tid waren afgesteld, dus zonder toestemming van de raad. Barendregt legde uit dat dit bij wijze van proef was gebeurd. Als B en W hun zin krijgen zullen gedurende de acht weken van het zomerseizoen geen nachtcafé's op het eiland meer mogen functioneren. Daar staat tegenover dat het sluitings uur wordt verlengd: alle bedrijven moeten om 02.00 uur dicht zijn. Dit is een van de maatregelen die B en W willen nemen om de nach telijke rust in de dorpen, vooral in De Koog te herstellen. Zoals bekend nam de burgemeester in het afgelopen seizoen een proef met een sluitingsuur tot 02.00 uur. De nachtbedrijven bleven daarnaast open tot het gebruikelijke tijdstip van 4.00 uur. Geconstateerd is dat er als gevolg van deze situatie van twee tot half vijf 's nachts voortdurend lawaai is ge weest op straat, wat opgelost zou kunnen worden door één uniform slui tingsuur. Volgens het college zijn alle betrokken partijen geneigd dit te on derschrijven, wat hen heeft gebracht tot genoemd voorstel dat nog aan de raadscommissie voor algemeen en or ganisatorisch beleid en aan de ge meenteraad zelf zal worden voorge legd. B en W: ,,Er ontstaat dan één tijdstip waarop rumoer ontstaat, maar verwacht wordt dat dat met ongeveer een uur voorbij is Een behoorlijke winst dus". Nachtbedrijven mogen momenteel tot vier uur open zijn op grond van een ontheffing van de burgemeester. Die ontheffing zal dus worden ingetrokken voor de acht zomerweken die de ge meenteraad elk jaar opnieuw zal moe ten aanwijzen. Taxistandplaats Verder is het de bedoeling de taxistandplaats in De Koog (ook een bron van lawaai) te verplaatsen naar de Nikadel. Daar kunnen ook telefoon cellen worden gezet die nu in de Dorpsstraat staan en daar hinder ge ven voor het naburige restaurant; één cel blijft echter in de Dorpsstraat. Er komt ook een verbod om op de openbare weg alcohol te gebruiken, zodat het beeld van verloedering, dat wordt opgeroepen door mensen, die op straat kratten pils leegdrinken tot het verleden kan behoren. Het gaat er om de politie de mogelijkheid te geven om op te treden bij excessen. Over bewaking van het parkeerterrein van De Koog wordt ook gedacht. B en W zullen hierover binnenkort voorstel len doen in combinatie met ver keersmaatregelen voor de Ruijslaan. Van een taxicentrale (waar ook om is gevraagd) komt voorlopig niets terecht omdat de betrokken bedrijven niet meewerken. Jongerencamping De door jongeren veroorzaakte overlast in De Koog wordt onder meer in de hand gewerkt door de ligging van het jongerengedeelte van de camping Ko- gerstrand. De jongeren gebruiken di verse ingangen van het terrein en lo pen door en langs het hele dorp De Koog. Daaraan is weinig te doen, want de Recreatiestichting heeft laten weten dat verplaatsing van de jonge rencamping onmogelijk is. Het is wel mogelijk het zg. slag van Wuis (het pad naar het strand dat be gint bij hotel Opduin) te verleggen. Staatsbosbeheer is bereid tot mede werking; de besprekingen zullen bin nenkort worden afgerond. De meer dan 100 gasten van hotel Opduin on dervinden vrijwel dagelijks hinder van de jonge kampeerders die van het pad gebruik maken; ook vinden regelmatig vernielingen plaats bij het hotel. Vuilnis Er moet ook een eind komen aan het smerige aanzien van de Dorpsstraat, veroorzaakt door overvolle vuilnisbak ken, vooral zaterdag en zondag. Destijds is geregeld dat plaatselijke on dernemers voor het regelmatig legen zouden zorgen. Zij zullen hierover binr, nenkort worden benaderd door de di recteur van gemeentewerken en ge hoopt wordt dat dit tot verbetering leidt. B en W erkennen dat er vooral 's nachts in De Koog behoefte is aan een openbaar toilet. ,,De mogelijkhe den tot afvoer van het vele bier zijn zeker omstreeks het sluitingsuur niet in overeenstemming met de aanvoer, zo dat de openbare weg en particuliere eigendommen regelmatig als urinoir worden gebruikt". Het bouwen, schoonhouden e.d. van een openbaar toilet brengt echter veel problemen en kosten met zich mee. De politie ver wacht dat de problemen grotendeels zijn opgelost als de café's zelf over meer sanitaire ruimten beschikken. Na gegaan zal worden of in de drank- en horecaverordening bepalingen kunnen worden opgenomen waardoor de be drijven kunnen worden verplicht hun toiletaccommodatie een bepaalde ca paciteit te geven. Brandpreventie De gemeente zal ook spoed zetten achter de brandpreventiemaatregelen. Een aantal bedrijven voldoet niet aan de eisen en nachtbedrijven laten vaak meer bezoekers toe dan volgens de brandpreventieregels mag. Er komt een nieuwe controle waarbij de betrokken bedrijven bij voorrang zullen worden benaderd. Met name wordt daarbij ge let op de vluchtwegen en het vrijhou den daarvan. Ook zullen geluidsbegrenzers worden voorgeschreven voor bedrijven, waar dat nodig wordt gevonden. Mogelijk heden biedt de geluidshinderverordening. B en W komen met hun maatregelen, na de problemen van vooral De Koog uitvoerig te hebben bestudeerd, na overleg met de politie en na de menin gen te hebben gepeild, o.a. door mid del van een eind vorig jaar gehouden hoorzitting Ook de talrijke min of meer spontane reacties die de burge meester kreeg van individuele burgers en ondernemers en de suggesties van raadsleden zijn „meegenomen". De voorstellen worden door de raads commissie besproken in de openbare vergadering van maandagavond 16 februari. Dinsdag heeft de politie in samenwer king met de marine enkele projectielen laten exploderen, onder meer op het wad bij De Cocksdorp. Gevonden ex plosieven worden af en toe allemaal tegelijk op deze manier onschadelijk gemaakt. Op korte termijn moet Texel een kuurcentrum, sporthotel, golfbaan en kinderspeelcentra krijgen. Verder moet de bun ker bij Texla worden ingericht als een museum dat is gewijd aan de opstand van de Georgiërs en zal de strandafgang van De Koog verbeterd moeten worden. Ook moet een restau rantvoorziening worden aangebracht bij de nieuwe jachtha ven, dienen de beperkte mogelijkheden voor kamperen bij de boer te worden benut en moet de kwaliteit van de ver- blijfsaccommodatie worden verbeterd. Aldus enkele ..actievoorstellen" zo als deze worden opgesomd in het „Toeristisch actieplan Texel" dat in opdracht van het Texels Verbond van Ondernemers is gemaakt door het Ingenieursbureau Oranjewoud B V. Het actieplan, dat gisteroch tend tijdens een officiële bijeen komst in het Havenrestaurant van 't Horntje werd aangeboden aan gedeputeerde W. van Gelder en burgemeester A. Schipper, wijst ook op de noodzaak van verbete ring van structuur en management van de toeristische ondernemingen door voorlichtingsbijeenkomsten en cursussen. Zoals bekend is het actieplan gemaakt naar aanleiding van de terugloop van het toerisme. Weliswaar heeft zich het afgelopen jaar een kentering in gunsti ge zin voorgedaan, maar volgens de opstellers van het plan is dat vooral te danken aan het mooie weer en een gunstige vakantiespreiding. Om het toerisme op Texel weer blijvend in de lift te brengen is meer nodig, in de eerste plaats kwaliteitsverbetering, niet alleen van de verblijfsaccommodatïe maar ook van de toeristische attracties en voorzieningen. Dit mag niet ten koste gaan van natuur en landschap. „Ter wille van de positionering van het eiland is optimale benutting van cul tuurhistorische en landschappelijke ele menten gewenst. Het landschap moet „extensief" worden gebruikt, er moe ten schuilhutten en informatieborden komen waarbij het „Texels eigene" moet worden benut. Watersport Volgens het actieplan (waaraan een uitgebreide analyse van de toeristische situatie op het eiland en de ontwikke lingen in de markt ten grondslag ligt) moeten de watersportmogelijkheden en „het gebruik van de zee" worden versterkt. De toegankelijkheid van het strand voor gehandicapten en surfers moet worden verbeterd, er moet infor matieverschaffing komen bij het NIOZ en de Eierlandse vuurtoren en de uit te breiden jachthaven moet toeristisch recreatief worden ontwikkeld. In gespeeld moet worden op de be langstelling voor sportieve en actieve vakanties, niet alleen door het stichten van een sporthotel (waar de gasten beschikken over allerlei fitness- en aanverwante faciliteiten) en een golf baan, maar ook door het organiseren van sportieve evenementen. Wat betreft de kwaliteitsverbetering van verblijfsaccommodatie moet wor den gedacht aan accommodatie voor ouderen, met verzorgingsmogelijkhe den, terwijl in verband met het toene mende aantal één- en tweepersoons huishoudens ook kleinere eenheden moeten worden gesticht. Door dit alles zal het „produkt Texel" beter aanslui ten op de ontwikkelingen in de markt. Elk weer-voorzieningen moeten sei zoenverbreding veroorzaken en daar mee meer continuïteit in de inkomsten uit het toerisme. Zwak en sterk Texel heeft als toeristengebied zwakke en sterke kanten, waarmee uiteraard rekening moet worden gehouden bij het bedenken van plannen en bij de promotie. De sterke kanten worden in het rapport van Oranjewoud het afwis selend landschap, de zee, het strand, het gevarieerde winkelbestand en de veelheid aan evenementen in het hoogseizoen genoemd alsmede de goede bereikbaarheid. Zwakke kanten van het toeristische produkt Texel zijn de sterke weersgevoeligheid, de eenzij dige en vooral op kamperen gerichte structuur van de verblijfsaccommoda tie en de beperkte omvang van de ho tels. Een aantal verblijfsaccommodaties laat wat kwaliteit betreft te wensen over en men zou zich sterker op voor- en naseizoen moeten richten. Kansen Voor Texel liggen er kansen in bepaal de doelgroepen, (zoals ouderen en één- en tweepersoons huishoudens) waarop de aard van de accommodatie zou moeten worden afgestemd. Het zijn voornamelijk gezinnen en jongeren die nu in het hoogseizoen het beeld bepalen en die moeten worden vastge houden door tegemoet te komen aan de zich wijzigende behoefte wat de aard van de accommodatie betreft, met name elk weer-accommodatie. Een bedreiging voor Texel is onder an dere de afname van het aantal lange vakanties die hier worden doorge bracht. Van de toename van dagtoch ten en korte vakanties, zoals die elders in het land worden geconstateerd, pro fiteert Texel onvoldoende. Ook het af nemend aantal jongeren dat naar Texel komt, wordt door Oranjewoud als be dreiging gezien. De genoemde suggesties zijn bedoeld om de sterke kanten van Texel beter te benutten en om te voorzien in de te korten die de zwakke kanten van het eiland vormen. Beter ondernemerschap Het is de opdrachtgevers voor de stu die uiteraard te doen om het op peil houden en opvoeren van direct en in direct van de recreatie afhankelijke in komens. Daarom wordt niet alleen gestreefd naar meer toeristen in een langere periode van het jaar, maar ook naar betere kwaliteit van de bedrijven. De ondernemingen in de toeristische sector zijn over het algemeen klein schalig. De marketingkennis van de ondernemers laat wel eens te wensen over, waardoor kansen blijven liggen, die anders misschien benut zouden zijn. Het bureau Oranjewoud onderzocht door middel van een telefonische en quête het „imago" van Texel, Neder lands meest bekende waddeneiland. Daarbij bleek dat Texel vooral wordt bezocht om het strand en de natuur. Een kwart van de ondervraagden noemde strand, zee en duinen het meest kenmerkend voor het eiland. Meer dan 22% van de ondervraagden gaf echter te kennen Texel te druk en te toeristisch te vinden. Bij het afstemmen van de recreatie voorzieningen moet uiteraard rekening worden gehouden met de leeftijdsont wikkeling van de Nederlandse bevol king en de sociaal-economische situa tie. Het reëel besteedbaar inkomen zal de komende jaren nauwelijks stijgen; de werkloosheid blijft omvangrijk en de hoeveelheid vrije tijd van de wer kenden neemt toe. Daarbij wordt het gedrag van de mensen individueler, sportiever en meer gevarieerd en vrijblijvend. Cyclus Er bestaat een min of meer vaste „evolutiecyclus" voor een toeristisch gebied. In de beginfase komen weinig toeristen naar de streek en wordt er weinig voor hen gedaan. De toeloop neemt toe en de streek raakt op het toerisme georiënteerd. Er ontstaat dan een kritieke fase: het gebied kan voor het toerisme verloren gaan doordat het niet de ontwikkelingen in de toeristi sche markt kan bijhouden. Een her nieuwde stroom toeristen komt pas op gang bij investeringen die resulteren in produktvernieuwing. Texel bevindt zich momenteel in de kritieke fase en zal door produktvernieuwing moeten pro beren de huidige èn de nieuwe bezoe kers iets goeds te bieden, zo menen de samenstellers van het rapport. Kamperen bij de boer voorziet in een behoefte en moet daarom op Texel op grotere schaal dan tot dusver worden toegestaan. Om echter te voorkomen dat het ty pisch Texelse landschap daardoor wordt aangetast moet deze kam- peervorm alleen in de jonge pol ders Eierland en Prins Hendrikpol der worden mogelijk gemaakt. Aldus een der actiepunten van het woensdag aangeboden Toeristisch Ac tieplan Texel. Mensen die op erven in het buitengebied willen kamperen, ho ren tot een apart „soort" toeristen. Ze zijn gesteld op rust, voelen zich meestal niet tot grote campings aan getrokken (de meeste hebben daar zelfs nog nooit gestaan) en kunnen in de meeste gevallen worden gerekend tot de „hoger opgeleiden". In Zeeland is met het kamperen bij de boer tot dusver de meeste ervaring opgedaan Hier zijn tal van mini-campings. De ge bruikers daarvan zijn zo tevreden dat 95% van plan is terug te komen. In Zeeland is echter ook gebleken dat het landschap soms onaanvaardbaar wordt aangetast door de tenten en dat moet op Texel worden voorkomen. Daarom dus geen mini-campings op het oude land. Zou het toestaan van kamperen bij de boer om welke reden dan ook niet aanvaardbaar zijn, dan zouden in plaats daarvan nabij de bestaande campings kleine natuurcampings kun nen worden ingericht, die ongeveer dezelfde sfeer en mogelijkheden bieden. Momenteel is krachtens het bestem mingsplan slechts één tent per erf toe gestaan, op het hele eiland. Eventuele ruimere mogelijkheden komen ter dis cussie bij de op handen zijnde wijzi ging van het bestemmingsplan. De de tails moeten worden geregeld in de nieuwe kampeerverordening of in een Nota Verblijfsrecreatie. Het gemeentebestuur staat afwij zend tegenover het plan van Dieter Stoll die bij zijn boerderij „De Vrij heid" aan de Hoofdweg een kleine camping voor gehandicapten wil beginnen. In de raadsvergadering van dinsdag deelde wethouder Daan Schilling mee dat het college niet zal voorstellen het bestem mingsplan te wijzigen. Hij zei dit nadat enkele raadsleden ne gatief hadden gereageerd op het ver zoek van Stoll. Ate Rienstra (CDA7 vond dit terrein midden in de Eierland se polder buitengewoon ongeschikt voor gehandicaptenverblijf wegens de grote afstand van de openbare voorzie ningen. Hans Roeper (PvdA) achtte een camping op deze plek strijdig met de concentratiegedachte. Integratie In het ambtelijk advies dat B en W ten aanzien van deze kwestie hadden inge wonnen, stond nog een andere weige- ringsgrond: het maken van een specia le camping voor gehandicapten is op zichzelf ongewenst. Gehandicapten moeten zoveel mogelijk in de overige samenleving worden geïntegreerd. Het moet dus worden mogelijk gemaakt dat ze op „normale" campings verblij ven. Ook de organisaties van gehandi capten zijn deze mening toegedaan. In de raadsvergadering van dinsdag kwam ook nog even de camping voor gehandicapten ter sprake die Jan Ge rard van Maldegem in Eierland heeft mogen stichten. Blijkens uitlatingen van Van Maldegem komt van de op- yang van gehandicapten in de praktijk weinig terecht, zodat hij er maar liever een gewone camping van wil maken. B en W juichen het toe als de bestaande campings en andere recrea- tiebedrijven zodanig worden aangepast dat invaliden er (ook) terecht kunnen, maar ze willen die aanpassingen niet dwingend voorschrijven omdat er grote bedragen mee gemoeid kunnen zijn. De bewering van B en W dat op Texel nog helemaal geen aangepaste bedrij ven zijn, werd bestreden door Jan van Asselt. Onder meer „Het Woutershok" en „Om de Noord" zijn voorzien van faciliteiten voor gehandicapten. voor Noord- en Waddenzee in bredfl zin. Het vliegveld Texel zou zich kir! nen ontwikkelen tot een nog interela santere bezienswaardigheid, bijvoor-H beeld door er een historische afdeliS aan toe te voegen waar oude vlieptl gen staan. Schipper nam aan dat aan de golfbaan aandacht is besti dit particuliere plan wordt door de meente krachtig ondersteund. Hetzi de geldt voor de voorgenomen vei tering van voorzieningen voor strandbezoekers. Werkgelegenheic Van essentieel belang is versterking van de recreatieve bedrijfstak vooró plaatselijke werkgelegenheid. Meer werkgelegenheid is hard nodig, vooü nu waterfabriek en zuivelfabriek ver dwijnen en de bezuinigingen bij de verschillende rijksdiensten ook gevo! gen zullen hebben voor Texel. Te ho pen is dat de provinciale overheid heeft voor de bijzondere positie die Texel in deze inneemt. Spreker ging van uit dat de gemeente het rapport zal moeten gebruiken om haar belei? met betrekking tot werkgelegenheid recreatie aan te passen en uit te die pen. Van de gemeente mag zelfs ee niet geringe stimulerende rol worden verwacht, waarbij ook wordt gerek* op rijk en provincie. Stuurgroep Het actieplan is een vrucht van sa menwerking tussene particuliere ond^ nemingen en overheid. De heer Van de Kerkhoff van het ingenieursbureau Oranjewoud (dat het actieplan heeft opgesteld en het onderzoek heeft ve richt) beklemtoonde in zijn toespraak de noodzaak van voortzetting van dl „public private partnership" en daar mee richtte hij zich in het bijzonder de stuurgroep die zich moet inspant om het Toeristisch Actieplan uitge- I voerd te krijgen. Die stuurgroep (bestaande uit J. W. Dekker, C. Koö M. Warnaar, K. Vinke en D. van dei Wel) werd geïnstalleerd door de burj meester. Het actieplan zal in elk gevi (zoals zoveel rapporten) niet onge bruikt in de kast blijven liggen. Het plan is overigens voor aanvul ling vatbaar. Suggesties uit de bu gerij zijn welkom en hiervoor kan iedereen secretaris Dick van der Wel benaderen die namens de g« meente in de stuurgroep zit. „Ik hoop dat we zinvol werk zullen doen", aldus Ko Vinke, voorzitter vai de stuurgroep. Hij zei het actieplan t beschouwen als een eerste stap wai na nog vele stappen zullen moeten volgen. „We zullen zelfs wel eens twéé stappen tegelijk willen zetten", zei hij waarschuwend in de richting van de gemeente en provinciale aut< teiten. Tot de sprekers hoorde ook heer J. Blom van het KNOV, lid van de commissie die de samenstelling van het actieplan begeleidde. Hij on derstreepte wat door anderen was zegd en merkte op dat ondanks het streven naar seizoenverbreding er alti een bepaalde piekperiode zal blijven het vakantieseizoen die niet door alle bewoners van Texel als aangenaam wordt ervaren. Dat zal echter voor moeten worden genomen. Texelse produkten li Uit handen van waarnemend voorzit» Brommersma kregen alle leden van di begeleidingscommissie een Hoornder hart („Allemaal Texelse produkten, behalve het mandje, want dat komt van Taiwan") en een brochure over Texelse produkten. Ook de andere ge nodigden werden op aangename wijzi met Texelse lekkernijen geconfronteert door middel van een koud buffet, waarvoor Anton Witte van We- zenspyk, Marc Rijsselberghe van Sint Donatus en slager Willem Goënga de I ingrediënten hadden aangedragen. Brommersma stak de vertegenwoordic de Texelse (recreatie)ondernemers noc een hart onder de riem. Texel is als vakantiegebied uniek in Nederland en Oj Europa. De concurrenten slapen niet 1S en zullen ook hun best doen, maar r* tuur en landschap van Texel zullen ze blijven missen. „Als het actieplan wordt uitgevoerd zijn we aantrekkelij- g< ker dan een Centerpark. Want daar staat draad en gaas omheen en wij worden omringd door de natuur". l B Op 44-jarige leeftijd is na een langdurige ziekte van ons heengegaan onze lieve dochter Lenie G. Witvliet J. Witvliet-Broekman Den Hoorn, Texel. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden te Ellemeet. C V 0 C

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2