ude motoren kunnen erug naar Texel VAN HET RAADHUIS Scholen moeten uniform handelen bij ziekteopvang Voor het weekend l -- V leeste uitnodigingen eünie verstuurd Moet schoonmoeder oeristenbe/asting etalen j Mededelingen van B. en W. Vergadering commissie in De Cocksdorp Gezamenlijke presentatie van vrouwenverenigingen Schoorsteenbrand zelf al geblust 14 en 15 februari Artsen Groene Kruis Tandartsen p Apotheek Gezinsverzorging Dierenartsen Noodslachtingen Kustwacht Eierland 1987 Kerkdiensten Brand/ambulance Rijkspolitie Cursus „Onze Vrouwengroep" Vaste data I 1ÜVRIJDAG 13 FEBRUARI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 be gemeenteraad heeft een punt gezet achter het laatste {oofdstuk van het mysterieverhaal „oude motoren". Met elf egen vier stemmen besloot de raad dinsdagavond ƒ15.000 uit te trekken voor het opknappen en transport, zodat de notoren van het voormalige Waalenburg weer naar Texel iunnen terugkeren. }e stichting Juttersmuseum zal zich Hasten met het beheer van de moto waarvan er één compleet is. Dat remplaar zal mobiel worden gemaakt ior het op een wagen te monteren, idat het voor expositiedoeleinden kan iorden gebruikt, in afwachting van in eventuele definitieve bestemming, (erard van der Kooi, wethouder Piet igers, Hans Roeper en Gerbrand ister stemden tegen dit voorstel, om irschillende redenen. Namens de rdA-fractie liet Van der Kooi weten iet in te zien op welke wijze de oude ïotoren een goede museale bestem- ling zouden kunnen krijgen op Texel. §|§ij vertelde te hebben gesproken met de familie Van de Wetering in Boxtel |aan wie de motoren destijds ten on- Ichte zijn weggegeven en bij wie ze inu al 4Vi jaar in de tuin liggen. Geen functie De betekenis van de motoren voor iTexel leek hem niet zo groot. Van NRC-directeur Kuiper had hij gehoord at die er in ,,zijn" musea geen expo- jtiemogelijkheden voor heeft. Dat de liotoren op zichzelf waarde hebben, (rilde hij wel geloven maar hij vond liet dat de gemeente er zich over zou {loeten ontfermen. Wat hem betreft Dnden de motoren worden overgedra- en aan de Oude trekker- en motoren- Sub. Van der Kooi deed het voorstel de mensen van de club in de gele enheid te stellen de motoren naar fexel terug te brengen door hen een pnteloos voorschot van 715.000,— te leven, af te betalen in vijftien jaar. Ri- jco loopt de oude motorenclub daar- liee helemaal niet zo oordeelde Van Ier Kooi, want als het waar is dat de «erkelijke waarde van de machines Teel hoger is. kunnen ze altijd nog met pel winst worden verkocht. Zomaar Berbrand Poster ITexels Belang) was |m een heel andere reden tegen het ollegevoorstel. Het zat hem dwars dat |e motoren destijds, toen ze eigendom laren van het waterschap zomaar door iemand van de gemeente zijn weggegeven. Hij vond dat de kosten, die nu worden gemaakt, verhaald die nen te worden op de schuldige. Aan gezien B en W dat niet van plan zijn, was hij tegen. Poster had recentelijk nog meer afkeer van de gang vanza ken gekregen toen hij had gehoord dat de toenmalige wethouder van gemeen tewerken akkoord was gegaan met het weggeven van de motoren, wat zou inhouden dat de gemeentelijke mede werker die de motoren schonk geen schuld treft. „Het mysterie wordt steeds groter", aldus Poster. Niet oprakelen De andere raadsleden en het college voelden er niets voor om het verleden op te rakelen. Wat er ook is gebeurd, feit is dat de gemeente verantwoorde lijk is voor het weggeven van de mo toren. Het gaat er nu om het finan cieel mogelijk te maken dat ze terugkomen. Zo dacht Nel Eelman-van 't Veer (CDAI er ook over. Ze zag weinig heil in het mobiel maken van een der mo toren en voelde er meer voor de ma chine op te stellen in een gebouwtje bij de Molen van het Noorden, waar hij echt zou kunnen werken en ter be zichtiging zou staan. Tine Krijnen-Bays van Texels Belang vond het terughalen van de motoren logisch. „We hebben A gezegd door de motoren te kopen en we moeten nu ook B zeggen". Ook Henk Beumkes (PvdA) was voor stander van terugkeer. „De waarde voor Texel staat voor mij vast". Het is waar dat het nu veel geld kost, maar dat moest dan maar worden be schouwd als „straf voor een stommiteit". [ouersiraal 1 1794 BD Ooslcrcnd telefoon 02223 - 363 e reünie die de School met de ijbel in Oosterend op 29 mei zal louden, begint langzamerhand form te krijgen. De reüniecommis- asie heeft de meeste uitnodigingen "aan de oud-leerlingen, medewer k/kers en bestuursleden verstuurd. Door middel van oude absentielijsten |n dergelijke zijn zo'n 1300 namen ver meld. Maar er zijn nog adressen niet aar boven gekomen. Degene die oud erling zijn of vroeger iets met deze Ichool te maken hebben gehad, kun- len zichzelf opgeven op onderstaand idres. Zij krijgen dan zo spoedig mo- jelijk bericht over de reünie. Mensen ie al een uitnodiging hebben gehad unnen de ingevulde deelnamestrook- is inleveren bij dit adres of op de school. Het correcte bankrekening- nummer voor de reüniekosten is: Ra- I bobank nr. 36.25.85.318. Het gironum- er van de Rabobank is 87548. Op de itnodiging staan deze nummers fout /ermeld. Inlichtingen en opgave bij F. loustra, Ankerstraat 8, Oosterend, te- Èfoon 02223-440. Als de schoonmoeder van Baren- 'regt komt logeren, moet die dan toe- 'stenbelasting betalen?" Dat vroeg •erbrand Poster dinsdag in de ge lee nt er aad naar aanleiding van de aststelling van het aangiftebiljet voor te belasting. Poster kwam tot zijn raag omdat in de verordening letter- ik staat dat toeristenbelasting moet /orden betaald door élke logerende iet-ingezetene, dus ook logerende choonmoeders. Poster keurde dat af. lij vond dat familieleden en mensen 'ie voor hun werk op Texel verblijven, 1uiten de belasting moeten vallen. Uit te reactie van wethouder Barendregt 'iel op te maken dat de praktijk an ders is dan de regel en dat logerende milieleden niet hoeven te betalen. Hnnenkort verschijnt een folder in vier len waarmee de toeristen worden eïnformeerd over het doel van de eristenbelasting. Woensdag 18 februari a.s. zal de com missie ruimtelijk en huisvestingsbeleid een vergadering houden in het Eier- landsche Huis te De Cocksdorp. Naast een aantal reguliere agendapun ten komen een tweetal onderwerpen aan de orde, die speciaal op De Cocksdorp en/of de omgeving van het dorp betrekking hebben. Het betreft: a. beheersplan noordelijk duingebied. Staatsbosbeheer zal op het door haar ontworpen beheersplan een toelichting geven. Na deze toelichting bestaat voor aanwezigen de gelegenheid om met vertegenwoordigers van Staats bosbeheer over dit plan van gedachten te wisselen. b. vragenuurtje t.b.v. aanwezigen uit De Cocksdorp. Er bestaat gelegenheid om vragen te stellen aan van ge dachten te wisselen met de commissie over aangelegenheden die De Cocks dorp en omgeving betreffen.i De commissievergadering begint om 19.30 uur. Omdat de grote zaal in het Eierlandsche Huis niet eerder vrij is (i.v.m. een andere vergadering) komen de beide genoemde agendapunten om plm. 21.15 uur aan de orde. Naar aanleiding van twijfel van Tine Krijnen over de staat waarin de moto ren zich thans bevinden, zei wethou der Barendregt dat de oude trekker- en motorenclub de diverse onderdelen heeft geïnspecteerd en in orde bevonden. Tijdens de discussie rees op een gege ven moment de vraag wie zich nu ei genlijk ontfermt over de oude moto ren; beurtelings werden namelijk zowel de stichting Juttersmuseum als de Ou de Trekker- en motorenclub genoemd. Volgens de wethouder maakte het in de praktijk weinig uit omdat beide or ganisaties nauw met elkaar verbonden zijn en zelfs voor een deel uit dezelfde personen bestaan. De stichting Jut tersmuseum heeft echter de gewenste juridische status. In hoeverre de motoren een „musea le" functie op Texel kunnen krijgen, zal worden bekeken nadat ze zijn terugge keerd. Door de voorlopig mobiele sta tus hoeft daarover niet direct een besluit te worden genomen. De moto ren kunnen nu zonder bezwaar ergens worden gestald. Of een der motoren bij de molen van Het Noorden kan worden opgesteld, zei Barendregt niet te kunnen beoordelen. Aan het unieke karakter van de machines twijfelde hij niet. „Er staan er in heel West-Europa maar een paar". Gerard van der Kooi en het merendeel van zijn fractiegenoten veranderden niet van mening. Hij had nog steeds niet te horen gekregen in hoeverre de motoren in het museumbeleid passen. De 715.000,— achtte hij nuttiger besteed aan een ander museumdoel op Texel. Peter Bakker van de PSP herinnerde eraan dat de motoren door de ge meente al zijn gekocht. Het gaat er nu om of men de kosten van revisie en transport wil betalen om terugkeer van de machines mogelijk te maken. De motoren passen niet in het juttersmu seum, maar wel degelijk bij de collec tie van de oude trekker- en motoren club. Bakker twijfelde niet aan de historische waarde en steunde het col legevoorstel. Dat de motoren grote overwaarde hebben, speelt geen rol want het is niet de bedoeling ze te gelde te maken. Het voorstel van Van der Kooi om de motoren over te dragen aan de oude trekker- en motorenclub en deze een renteloos voorschot te geven van 715.000,— kreeg alleen de steun van de PvdA-fractie. Woensdag 18 februari wordt een informatie- en tentoonstellingsmiddag gehouden door verschillende vrouwen verenigingen in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Zij zullen daar tonen welke activiteiten zij allemaal onderne men. Iedere belangstellende is wel kom. Het begint om 15.00 uur. Voor inlichtingen kunt u bellen naar mevr. Monen, tel. (02222) 269. Dinsdagavond rukte de brandweer uit na een telefonische melding, dat er een schoorsteenbrand was in de Ko- gerstraat te Den Burg. Toen zij ter plaatse aankwamen, bleken de bewo ners het vuur zelf al geblust te heb ben, waarna de spuitgasten onverrich- terzake huiswaarts keerden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039 Aanvragen visites s.v.p. tussen9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11,30 - 12.00 uur en van 16.00 - 16.30 uur zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. Marlies de Visser, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Van Kralingen is zaterdag afwezig. I I 1 I Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, tel. (02225) 446. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Zondag 15 februari 1987 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Verbeek Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 11.00 uur ds. Ter Haar in de R.K. kerk De Koog 9.30 uur Dienst in De Waal De Waal 9.30 uur ds. Ter Haar Oosterend 9.30 uur drs. G. v.d. Kooi Oudeschild 11.00 u. drs. G. v.d. Kooi De Cocksdorp 11.00 u. ds. Verbeek GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur drs. H. Hoekstra uit Emmen 19.00 uur drs. H. Hoekstra uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. Donker viering Heilig Avondmaal 19.00 uur drs. Donker viering Heilig Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.30 uur Voorganger Joh. Tensen ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor zondag 10.45 u., The Gospeltrain Kindernevendienst Tijdens de mis kindercrèche. Oudeschild: zondag 9.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30-11.20 uur Openbare iezing: De „grote schare" overleeft de vernietiging van de christenheid. 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Het christelijke Jubeljaar bereikt zijn hoogtepunt in het millennium.". BAHA'I Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Bahé'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Thema: „Geestelijkebijeenkomsten" Adres: Hollewal 13, Den Burg. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-?????. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-?????. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is en donderdagmiddag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Wethouder Piet Zegers vindt het gewenst dat de scholen op Texel afspraken maken hoe te handelen bij het opvangen van leerlingen als een leerkracht ziek wordt. In het kader van de bezuinigingsmaatre gelen van het rijk is het niet meer toegestaan dat een vervangende leerkracht wordt aangeworven, zo dat klassen moeten worden sa mengevoegd of naar huis gestuurd. Soms krijgen ook de 4-jarigen vrij. Zegers zal volgende week met de directies van de basisscholen pra ten om te bereiken dat in dergelij ke gevallen uniform wordt gehandeld. Hij zei dit in de rondvraag van de dins dagavond gehouden raadsvergadering naar aanleiding van het voorstel van Nel Eelman-van 't Veer van het CDA om tegen de onderwijsbezuinigingen te protesteren door het zenden van een „terechtwijzing" naar Den Haag. Ze wees daarbij op de acties die in Den Helder zijn gevoerd tegen het schrappen van de vervangingsregeling in geval van ziekte van een leerkracht. Voor zo'n protest vanuit de raad voel de Zegers echter niets, al liet hij er geen twijfel over bestaan deze bezuini gingsmaatregelen bijzonder ongelukkig te vinden. Voor protesteren voelde hij wel wat, maar dan op een andere ma nier, bijvoorbeeld zoals de vakbonden het hebben gedaan die kamerleden hebben „geadopteerd" en aldus per soonlijk benaderd. Kapvergunning Hans Roeper van de PvdA constateer de dat Staatsbosbeheer aan de Rozen- dijk allerlei bomen heeft gekapt en vroeg zich af of daar een kapvergun ning voor was aangevraagd. „Die veldiepen indertijd langs het Waalen burger fietspad, dat waren dan strui ken en daar zou geen kapvergunning voor nodig zijn. Nu zijn er echt hele bomen weggehaald en ik vraag mij af of daar wél toestemming voor gege ven is". Wethouder Schilling zei in zijn antwoord dat hem geen verzoek om vergunning was voorgelegd. Roeper liet het daar bij. „Het is toch al te laat, ze zijn al omgehakt...." „Het aardgasnet wordt verder uitge breid over onrendabel gebied", aldus Jan van Asselt van Texels Belang. „Nou plaatsten ze bij grote bungalow parken één meter en bij kleine in elke bungalow eentje, want anders zou het problemen gaan geven bij de verkoop, volgens het gasbedrijf. Hier is toch sprake van ongelijkheid?" Wethouder Barendregt zei dat hij er weinig aan kan doen omdat het gasbedrijf de ver antwoording heeft. „Ik wil uw vraag wel ter discussie stellen, maar de uit eindelijke verantwoording ligt bij het gasbedrijf en niet bij ons." Tine Krijnen van Texels Belang legde uit waarom er niet gevist wordt vanaf de invaliden-vissteiger in het Marsplan. „Je moet met een vierwielaangedre- ven auto komen en dan nog enorme sprongen nemen om zonder modder- voeten de steiger te bereiken. Dat weerhoudt een normaal mens er al van om daar te gaan vissen en een gehandicapte begint er al helemaal niet aan! Het is daar zó ontzettend modderig. Zonde, want er zitten kar pers genoeg. Als het beter berijdbaar was dan zouden er vast meer mensen op af komen". Burgemeester Schipper was het met haar eens en beloofde aandacht. De „Ring Texel" organiseert een cur sus voor de leden van de Hervormde Vrouwengroepen in de Schakel te Den Burg. De cursus duurt vier dagen en heeft als thema „Onze Vrouwen groep". De data zijn 26 februari, 12, 19 en 26 maart. Kosten 72,50 per dag. Voor inlichtingen op opgave kunt u bellen naar (02220) 2298. Donderdag 12 februari De raadscommissie voor Welzijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 14 februari In de Dennen (Biesbosweg) wordt de laatste van de zeven wielercross- wedstrijden gehouden: 14.00 en 14.30 uur. Om 14.00 uur geeft Piet van Delden aangespannen paard instructie in de manege aan de Akenbuurt. Om 20.00 uur in de Bartimeüshoeve verenigings avond van De Blijde Rijders. Toneelvereniging „De Duinkanters" brengt in De Buteriggel de klucht „In de vergulde os"; 20.00 uur. Zondag 15 februari In het manegegebouw aan de Aken- buurt wordt de instructie (aangespan nen paard) voortgezet om 14.00 uur. Maandag 16 februari De Overkoepeling van Vrouwenorgani saties heeft in de Doopsgezinde verga derzaal aan de Kogerstraat vergade ring; 14.00 uur. In het Groene Kruisgebouw wordt om 14.00 uur de eerste bijeenkomst ge houden van de cursus „Beter slapen". Ds. G. H. Cassuto spreekt in het Leer huis over „Met Joodse denkers het nieuwe Testament lezen"; 20.00 uur in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk. De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Gesproken wordt over de maatregelen tegen de seizoenoverlast in de dorpen, de strandreiniging, de winkelsluiting en de opclassificatie van de gemeente. De ouderraad van de Rijksscholenge meenschap houdt in het kader van de „dorpentocht" een bijeenkomst in de Lubertischool in De Koog; 20.00 uur. Dinsdag 17 februari In „De Pelikaan" wordt de veehoude rijdag gehouden, aanvang 10.15 uur. De werkgroep dialect van de histori sche vereniging heeft een bijeenkomst in de Thijsseschool; 20.00 uur. In Eben Haëzer wordt bijbelstudie van de Baptisten gehouden. Toegang voor ieder. Thema „Heiliging"; aanvang 19.30 uur. Nelie Martha van der Kooi houdt voor de Doopsgezinde zusterkringen een le zing in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk; 20.00 uur. De Rijksscholengemeenschap houdt open huis: van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.30 uur. Trombosedienst. Iedere maandag- en donderdagochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisgebouw in Den Burg (ingang tandartsenpraktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Geminiziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgege- vens en verzekeringspapieren (zieken- fondskaart) bij zich te hebben. Iedere tweede maandag van de maand komt er in het Groene Kruis-gebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg, een praatgroep voor borstkankerpatiënten bijeen. Gespreksleidster is Marja van Etten, aanvang van de bijeenkomsten 14.00 uur. Belangstellenden kunnen in lichtingen inwinnen op werkdagen tus sen 16.30 en 17.30 uur: 02220-3241. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gega randeerd en elke klager krijgt antwoord. De afdeling wijkverpleging van het Groene Kruis Texel kent sinds 1985 een vrijwilligersgroep, waarvan de leden voor alle mensen die daar behoefte aan hebben klaar staan voor een praatje, boodschappen doen, een wan deling maken, etc. Aanvragen daar voor kunnen worden ingediend bij de leden van de groep of bij het Groene Kruis tussen half vijf en half zes 's middags op werkdagen, telefoon 02220-3241. Het Natuurrecreatiecentrum is geo pend van maandag tot en met zater dag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs 74,— voor volwassenen en 72,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdagmid dag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5