trandreiniging wordt eter aangepakt Texel krijgt er 53 woningen bij in 1987 |.yeehouderijdag "Voor het laatst? GEKNIPT Ondernemers Den Hoorn willem museum houden Cabaret-musical in de Kampanje Ledenvergadering GVO Tragi-komedie in Zuid-Eierland tort uw bijdrage op postgiro 50500 of nkgiro 70.70.70.929 ederlandse Stichting voor prabestrijding/Amsterdam Sportinterviews en life-optredens bij uitzending lokale omroep Toneelgroep Oosterend speelt thriller A kR1 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 strandreiniging zal ingaand het mende seizoen uitgebreider wor- n aangepakt, maar het dagelijks hoonhouden zal niet worden nbesteed aan een aannemer, zo- eerst de bedoeling was. De da- lijkse reiniging blijft in handen n de strandexploitanten omdat t anders te duur wordt. De grote Sinigingsbeurten worden wèl door ens»en aannemer gedaan. Bre wens dat het strand beter wordt Shoongehouden leeft al jaren. Naar ■nleiding van klachten stelde de ge meente een werkgroep in, bestaande jpuit vertegenwoordigers van Rijkswa- 1 Ltarstaat. staatsbosbeheer, strandexploi- tpnten en gemeente. Die werkgroep jfeeft advies uitgebracht en daarop is H nieuwe aanpak van de reiniging gebaseerd. Dè huidige werkwijze die dus in de alaktijk slecht bevalt is dat het stfand voor het begin van het seizoen jver een afstand van elf kilometer wordt gereinigd door de exploitanten, op kosten van de gemeente. De reini ging van de bewaakte strandgedeelten gebeurde per seizoen contractueel door de exploitanten op de betreffende strandgedeelten. De exploitanten zorg den hier ook voor afvalbakken (in alle soorten en matenl en het regelmatig legen ervan. Verder haalde gemeente werken af en toe aangespoelde flessen weg in samenwerking met de strandbewakers. In de nieuwe situatie zal het hele Texelse strand bij de reiniging wor den betrokken: 23 kilometer, met uitzondering van De Slufter, omdat dit gebeurt door leden van Scou ting Texel tijdens hun bekende milieuweekend". Bij het begin van het seizoen wordt een grote reini gingsbeurt gegeven en later ge beurt dat mogelijk nog eens, als door voorjaars- en zomerstormen bijzonder veel vuil aanspoelt. De grote reinigingsbeurten van het he- Op dinsdag 17 februari wordt de ehouderijdag 1987 gehouden in jhotel „De Pelikaan". Van 10.15 tot 12.00 uur is de ledenvergadering n de coöperatieve vereniging [oor K.l. „Texel". Het Noordijk- bnds vergadert van 12.00 tot 12.30 |ur, gevolgd door de vereniging Joor Veehouderijbelangen „Texel" (In 13.15 uur. Verwacht wordt dat it de laatste veehouderijdag zal ijn, vanwege de op handen zijnde psie. zijn verslag over het boekjaar |5/'86 meldt D. C. Kikkert, secretaris n de coöperatieve vereniging voor I. „Texel": „Dit zal waarschijnlijk het ^tste verslag zijn dat ik als secretaris in K.l. „Texel" schrijf en zullen we Igend jaar deel uitmaken van de leverbeteringsorganisatie Noord- plland, waarin dan de drie rundvee- •kverenigingen en de Provinciale pnd voor de Rundveeverbetering en lindveehouderij (PBR) zijn samenge- egd in één organisatie. In de komen- ledenvergadering zal door de leden orden beslist wat de toekomst zal fean brengen...." jet bestuur v?n de K.l. „Texel" kwam pt afgelopen jaar elf keer bijeen. Ver- hillende bestuursleden en J. van Tu ten bezochten provinciale en landelijke ffieenkomsten. Voorzitter J. P. Her- pyer maakte de bestuursvergadering In K.l. „Ceres" mee en had zitting in it PBR en ETH-bestuur (Embryo pnsplantatie en Handel). J. Rutten jrtegenwoordigde K.l. „Texel" in de izamenlijke aankoopcommissie met eres" en had zitting in het bestuur Jn het C.O.S. (Centrum voor Opfok 'an Stieren in West-Nederland) te Stompetoren. HF-club C.l. „Texel" neemt deel aan de geza menlijke aankoop en exploitatie van Holstein-Frisian stieren, genaamd de ««HF-club". Er worden embryo's geïm- ^•rt f \G ren iets lager. Dit komt waarschijnlijk doordat het sperma van een aantal stieren van de HF-club extra wordt verdund om zoveel mogelijk aan de vraag te kunnen voldoen. Er werd uit sluitend met diepvriessperma gewerkt. In totaal werden 9151 inseminaties uit gevoerd bij 143 leden, waarvan er 22 geen melk aan de zuivelfabriek leverden. De vierjaarlijkse fokveedag, die op 31 juli is gehouden in Den Hoorn, in sa menwerking met de plaatselijke onder nemersvereniging kan als zeer geslaagd beschouwd worden. Er wordt gehoopt dat ondanks de toekomstige reorgani satie deze vierjaarlijkse traditie in stand gehouden kan worden. Ria 170 In het jaarverslag van de secretaris van de Vereniging voor veehouderijbelan gen „Texel" staat dat het bestuur vier keer in vergadering bijeen is geweest en dat de samenstelling ongewijzigd is gebleven. Het aantal koeien in deze vereniging waarvoor omslag werd be rekend bedroeg afgelopen jaar 4689 stuks, dat is een afname van 60 bij vo rig jaar vergeleken. Voor de laatst ge houden provinciale fokveedag te Schoorl, die door een veranderde op zet veel geringer van omvang was, werden zes koeien van Texel aangewe zen. Vijf daarvan haalden een eerste plaats en één een tweede. Zeer recen telijk heeft de koe „Ria 170" van Joh. A. Witte haar produktielijst afgesloten met in 311 dagen 13.140 kg melk, wat neerkomt op een dagopbrengst van 42.25 kg en precies 3000 vet- en eiwitgrammen. De veehouderijdag 1987 in hotel „De Pelikaan" begint dinsdag om 10.15 uur; de zaal is open om 10.00 uur. Ie strand zullen door een aannemer worden uitgevoerd. Medewerkers van gemeentewerken zul len regelmatig aangespoeld glas oprui men. Verder zal wat worden gedaan tegen afgestorven wier en algen, die enkele malen per jaar aanspoelen en op het zand een harde grijze korst ver oorzaken, een vies gezicht voor de badgasten. Met een eg of cultivator zal deze laag worden losgemaakt en vermengd met het zand, een bewer king die naar schatting vijf keer per seizoen nodig zal zijn zijn en waarbij telkens ongeveer 30 hectare bewerkt moet worden. Uniform Om op het strand een net en uniform beeld te verkrijgen, zullen de afvalbak ken die door de exploitanten geleegd moeten worden, van gemeentewege beschikbaar worden gesteld. Overal komen dezelfde bakken van goede kwaliteit. Er zullen er 200 worden aan geschaft f325—, zodat alleen al met de afvalbakken een bedrag van ƒ65.000,— is gemoeid, af te schrijven in tien jaar. De kapitaalslasten van de bakken, de grote reinigingsbeurten, glasinzameling en het verwijderen van de wierlaag kost per seizoen totaal ƒ30.000,—. B en W vinden het de moeite waard, omdat de meeste toe risten vooral om het strand naar Texel komen, zodat een schoon strand ook promotionele betekenis heeft. Zondag 22 februari speelt cabaret „Boemerang" de cabaret-musical „Open deuren" in de Kampanje te Den Helder. De voorstelling kan omschreven worden als „een zoet zuur programma over een zoutzure tijd". Albert Verlinde, Dick Cohen, Annema- rie Henselmans en Irene Kuiper vor- Woensdag 18 februari houdt gym nastiekvereniging Oosterend haar jaar lijkse ledenvergadering in de Dorpska mer van de Bijenkorf te Oosterend. Het begint om 20.00 uur en alle leden zijn van harte welkom. men een groep, die al voor het vierde seizoen optreedt. Door een constant streven naar kwaliteitsamusement we ten zij een steeds grotere groep en thousiaste toeschouwers aan zich te binden. De matineevoorstelling begint om 15.00 uur De toegangsprijs is ƒ12,50, voor CJP- en Pas '65-houders en voor kinderen tot en met 12 jaar ƒ7,50. Toneelvereniging Zuid-Eierland is druk bezig met de repetities voor de tragi komedie „De kater komt later" Dit stuk in drie bedrijven is geschreven door R. Veenstra en zal 28 februari op gevoerd worden in „de Kapel" te Zuid- Eierland. Op Texel mogen dit jaar 53 wonin gen met Rijkssubsidie worden ge bouwd. Dit heeft de Hoofdingenieur-Directeur (HID) van de Volkshuisvesting in de provincie Noord-Holland, J. P. van der Jagt, namens Staatssecretaris Heerma aan het college van B en W Texel bekend gemaakt. „Die hoeveelheid is precies volgens onze wens", aldus Jan Commijs, me dewerker van de afdeling Ruimtelijke Ordening, speciaal belast met de plan ning woningbouw „We mogen 20 wo ningen bouwen in de sociale huursec tor, dat zijn dus woningwetwoningen, Dit gaat gebeuren achter de Katholieke kerk in Den Burg en nog eens dertien in de wijk De Mars ter afsluiting van een project van 97. Daar wordt 1 maart mee begonnen. Er mogen 13 Premie A-koopwoningen bijkomen, dat zijn koopwoningen tot een stichtings- kostenbedrag van ƒ142.000,—, waarbij de subsidie gebaseerd wordt op het in komen van de koper. Vijf daarvan ko men achter de Katholieke kerk en de rest zal in de buitendorpen worden ge realiseerd. De vier premie B- koopwoningen die we mogen bouwen, waarbij het stichtingskostenbedrag ƒ172.000,— is en de subsidie afhanke lijk van het inkomen en de hoogte van de stichtingskosten, komen in de bui tendorpen en de zestien toegewezen Premie C-woningen in de vrije sector komen voor een gedeelte in De Mars en verder in de buitendorpen". Behoeftepeiling Het potentiële contingent voor 1988, 1989 en 1990 is vastgesteld op resp. 45, 37 en 28. Deze afbouw vindt Com mijs ongewenst. „De gezinsgrootte daalt. De bejaarden wonen langer in hun huizen en de jongeren moeten ook een huis hebben. Daar komt nog bij dat de prijzen van huurwoningen stijgen. De mensen worden gewoon gedwongen tot een koopwoning over te gaan door de hoge huren en dan is het jammer dat er niks is dat bij hun inkomen past. Nee, we zijn vooral on tevreden over de verwachtingen in de sociale sector. We hebben al op 12 no vember 1985 gereageerd bij de provin cie op de ontwerpnota Bouw en Wo nen. Wij kunnen hun visie op dit ge bied niet delen. In de sociale sector jrteerd uit Amerika die hier worden ngeplant. De hieruit geboren kalveren vorden opgefokt in het opfokstation te TÜompetoren Terwispel. De eerste dit verband geboren stieren zijn in- iddels als proefstier ingezet. 'p 31 augustus waren 49 stieren geza- "wrenlijk bezit van K.l. „Texel" en „Ce- bs". Het aantal leden dat koeien aan- >ood voor inseminatie bedroeg 143, i^,egen vorig jaar 153. Het aantal eerste inseminaties daalde met 403, van 6356 laar 5953, dit als gevolg van de be- Wende melkcontigentering. Ai de bestuurssamenstelling van de «^Coöperatieve vereniging voor K.l. j^Texel" kwam geen verandering. Al- >AG sen 'n financiële commissie wer de lats van Jac. J. Hin ingenomen door W. Jimmink. Proefstieren Iwerd sperma gebruikt van 149 ver- nillende stieren. Van de 23 ingezette t>efstieren waren er 17 in het bezit „Texel/Ceres". Het drachtig- lidspercentage ligt over de laatste ja- Het plan om het scheepvaartmu seum in de Doopsgezinde Verma ning van Den Hoorn te sluiten en de collectie over te brengen naar het Maritiem Museum in Oude- schild is voorlopig van de baan. De Ondernemersvereniging van Den Hoorn heeft laten weten mogelijk heden te zien om de exploitatie aanzienlijk minder verliesgevend te maken en heeft het gemeente bestuur zes weken uitstel gevraagd om ideëen daarover te kunnen uit werken en bespreken. De ondernemers denken aan een an dere manier van personeelsvoorziening. Meer inkomsten worden verwacht als het museum langer open is (thans hal ve dagen in het seizoen), als het beter met borden wordt aangegeven en als zich in en om het museum meer acti- vitieten voltrekken. De gemeenteraad nam dinsdagavond met blijdschap kennis van dit initiatief en wilde de principe-uitspraak om tot sluiting over te gaan dan ook graag schrappen. Toekomst De beslissing over het scheepvaartmu seum was één der „museumbesluiten" die dinsdag op de agenda stonden. Met het voorstel om na te gaan of de oudheidskamer in Den Burg andersoor tig (goedkoper) beheerd kan worden, ging de raad akkoord en ook met het eenmalig beschikbaar stellen van ƒ42.000,— waardoor het mogelijk wordt om gedurende een half jaar twee krachten aan te werven om in de personeelsnood bij het Maritiem Mu seum te voorzien. Daarmee is de fi nanciële positie van de Texelse musea in de toekomst nog niet veilig gesteld. Oplossingen voor de lange termijn zul len het komende jaar moeten worden gevonden, op basis van het in de maak zijnde beleidsplan. Dat plan zal - tot teleurstelling van de raadsleden - pas in oktober klaar zijn. Aangedron gen werd op bespoediging. De nu ge nomen noodmaatregel werd voor gesteld naar aanleiding van het alarm dat het bestuur van de stichting Texels Museum had geslagen. De stichting beheert de gemeentelijke musea en dreigde dat beheer aan de gemeente terug te geven als niet snel wat zou worden gedaan aan het gebrek aan personeel in het drukke Maritiem Museum. Beeldentuin Tine Krijnen toonde zich voldaan over het „ingrijpen" van de Hoornder on dernemers, maar waarschuwde dat dit niet genoeg is om het museum in Den Hoorn bevredigend te laten functione ren. Het museum moet attractiever en levendiger worden. Ze stelde voor kunstenaars elk seizoen bij toerbeurt beelden in de tuin te laten exposeren en vond ook het onderbrengen van de Georgische collectie in de kerk („op de kraak") het overwegen waard. Ge rard van der Kooi en zijn PvdA- fractiegenoten zaten ongeveer op de zelfde lijn. Enige verwarring ontstond door de mededeling van Van der Kooi dat de Doopsgezinde Gemeente (eigenaar van de kerk) tot dusver in het geheel niet was geraadpleegd inzake de voorgeno men sluiting van de kerk als museum. Hij zei dat de avond te voren van een kerkbestuurder te hebben vernomen, maar wethouder Zegers vertelde dat het voorstel voor de raad direct is voorgelegd aan de Doopsgezinde ge meente en ook aan de dorpscommis sie van Den Hoorn met het verzoek erop te reageren. Volgens Zegers was de heer F. Schellinger van de Doops gezinde gemeente naar aanleiding daarvan wezen praten, maar de kerk had nog geen standpunt gegeven. Peter Bakker (PSP) meende dat ook de Recreatiestichting zou kunnen hel pen bij de instandhouding van het mu seum in Den Hoorn. Toeristische reserve Tijdens de discussie over het museum beleid in het algemeen werden al eni ge voorzetten gedaan wat betreft de toekomstige financiering. In tegenstel ling tot vroeger heeft wethouder Ze gers er geen bezwaar tegen om voor de musea jaarlijks geld te halen uit de toeristische reserve, dus afkomstig van de toeristenbelasting. Dirk Terpstra noemde dat onverstandig omdat deze reserve niet sterk genoeg is zodat er alleen éénmalige bijdragen kunnen worden uitgehaald. Wethouder van fi nanciën Barendregt zag dat probleem echter niet en meende dat de reserve voldoende wordt „gevoed" om er ook structurele bijdragen aan te kunnen onttrekken. Tine Krijnen wilde van wethouder Ze gers weten wat bedoeld wordt met de „geringe museale functie" van het scheepvaartmuseum. De wethouder legde uit dat het museum onvoldoen de attractief is omdat de collectie altijd hetzelfde is. Er moet afwisseling en le vendigheid komen. zou het aantal tot 58 moeten stijgen om de woningbehoefte op Texel enigs zins te dekken. Hoe de vraag precies is, hopen wij binnenkort uit te vinden door het woningbehoefte-onderzoek dat we gaan houden". Uitzondering De verdeling van de te bouwen wonin gen binnen de regios in Noord-Holland geschiedt op advies van de Regionale Volkshuisvestingscommissies RVC's) Deze hebben tot 15 januari de tijd ge had om gedeputeerde staten te advise ren over de verdeling binnen hun re gio. Dit geldt niet voor Texel, dat wordt beschouwd als een apart wo ningbouwgebied. Texel heeft een eigen volkshuisvestingsplan over vijf jaar, waarop de verdeling wordt gebaseerd. In de sociale sector wordt het aantal direct toegewezen door de provincie op advies van Volkshuisvesting. In de premiesector wordt eerst gekeken naar het gemiddelde aantal toegewezen wo ningen in de regio en dan wordt beslist over Texel. Waarschijnlijk zal Texel volgend jaar niet meer als uitzondering behandeld worden, maar als deel van de regio „Kop van Noord-Holland". Als dat zo is zal de wethouder van ruimtelijke or dening, in dit geval Daan Schilling, als gemeentelijke vertegenwoordiger optre den in de RVC van dit gebied. In het weekblad „Story" staat het verhaal van het echtpaar Janny en Bert. Dankzij Story's oproep in de rubriek „Mona" kregen zij een va kantie aangeboden op Texel. Dat dit hen zeer goed bevallen is komt uitgebreid aan de orde in het verslag.... I HUISJE I OP TEXEL... „In de nazomer mochten we ook nog I een week naar Texel. Een meneer uit I Doom had daar een huisje. Met de I trein zijn we naar Den Helder gegaan I en toen op de booL Ongelooflijk, wat I I mooi Al dat water! We hebben de I I sleutel opgehaald, en de deur openge-1 1 maakt van „ons" huisje... Mona. daar I I zou je zo willen wonen' Dat was nu I I werkelijk de eerste keer van ons hele I I leven dat we zomaar ergens, samen, I op vakantie waren. Met z'n tweeën! Op ons zelL Dat was de hemel op aar-1 de. Die rust! En een mooie, lekkere! lucht voor Janny, om in te ademen. I De zee was prachtig. Op een middag I hebben we een tandem gehuurd enl zijn we door de duinen gefietst. Op I een bankje hebben we appels gegetea I Toen kwam alles weer even terug,! ons verdnet van vooral die laatste I twee jaren. We hebben samen ge-1 huild, daar m de duinen. Maar opeens I was het of er een stem zei: „Nu is het I Dat voelden we ook allebei En I I Mona, zo raar is dat toen konden we I samen ook opeens lachen. Begnjp je I het een beetje?" Ik word er stil van. Er is veel omge-1 I gaan in Ben en Janny. daar in die Te- xelse duinen. „Story"-lezers hebben méér bereikt, dan ze kunnen weten! „Die tandem was een uitje! Die had den we van dat zakgeld gehuurd- Maar we hadden ook fietsen tot onze beschikking. Elke dag hadden we zon! Toen Janny een keer kiespijn kreeg I heeft onze overbuurman, een schilder, haar met de auto naar Den Burg ge reden. Ach, Texel is zo mooi. We heb- j ben wat afgefietst. Op een dag hebben we ergens schapekaas gekocht „Kom maar binnen'" zeiden die mensen, en we kregen weer koffie. Iedereen was zo aardig. We hebben de markt in Den i Burg bezocht en er heel lang rondge lopen. Na afloop zijn we in Oudeschild meegegaan op een kotter, op gama- lenvangsL. De T-27! Drie uur lang voeren we over de Waddenzee. Na een uur haalden ze het net op, de gar nalen werden gekookt en we mochten ook eten. Janny vond het griezelig, maar ik vond het fijn! Ja, daar op Texel zijn we enorm tot rust gekomen, 's Morgens vroeg stond de deur al open en maakten we koffie. Samen ontbijten en dan op de fiets... Wat een belevenis. De eerste vakantie helemaal alleen samen. Toen we er weggingen heb ik met tranen in de ogen dat huisje nagekeken... 0 ja, en Mona: We zijn ook naar de zeehon denopvang geweest. Dat zijn net ba by's, die zeehonden, die kijken je zo lief aan!" Bert zwijgt even. Janny zit in gedach ten, maar ze glimlacht, ontspannen. Dan zegt ze: „Eén ding staat als een paal boven water, we zijn als heel an dere mensen teruggekomen!" Bert voegt eraan toe. „We gaan be- I slist nog wat mensen bezoeken, maar I je kunt niet alles tegelijk. Veel men- I sen zeiden: kom volgend jaar! Is dat met fantastisch?" it is fantastisch! Ik zei het al: Ze r nog, die mensen! A Op zaterdagavond verzorgt de loka le omroep een anderhalf uur du rende life-uitzending van het pro gramma „sport lokaal". Tijdens de ze uitzending zullen individuele sporters en bestuursleden van sportclubs geïnterviewd worden. Met name kleinere verenigingen van minder in het oog springende sporten komen aan bod. Het ge heel wordt opgeluisterd met „Texelse pop" van Jaap Dros en Kees de Jong en met Compact- disc-muziek. Om 20.00 uur is de aula van de RSG te Den Burg geopend voor het pu bliek. De eigenlijke uitzending begint om 20.00 uur. In totaal worden er vijf tien korte interviews gehouden door het presentatieduo Peter Bakker en Dick Oudendag. Er wordt onder meer gesproken met wethouder Piet Zegers over de subsidieregeling voor sportver enigingen. Gert Pansier van de Spor traad komt aan het woord, evenals Ca- tharina Witte, ex-Europees kampioene powerliften. Met haar wordt gepraat over krachtsport in het algemeen. Ber nard Wolf wordt geïnterviewd over de exploitatiemogelijkheden van de nieu we manege en de toekomstverwach tingen. Dit is even een kleine greep uit de onderwerpen die de revue zullen passeren. Tussen de interviews door zullen Jaap Dros en Kees de Jong life-optredens verzorgen en voor het eerst zal tijdens een uitzending van de lokale omroep CD-muziek te beluisteren zijn. Het pu bliek in de zaal kan van alles meege nieten, want er is zaalversterking, dus hetgeen ten gehore wordt gebracht is niet alleen maar via de radio te ont vangen. Na afloop hoopt de lokale omroep contacten te kunnen leggen met toekomstige „correspondenten". „Kijk, de informatie naar ons toe ver liep tot nu toe heel stroef", aldus Dick Oudendag. „De meeste mensen we ten niet wat we zijn, wat we doen. Normaal hebben we elke zondag uit zending van „sport lokaal", waaraan elke sportvereniging een bijdrage kan leveren. Wij hopen dat zaterdag be paalde contacten tot stand gebracht worden". Er zijn uitnodigingen ver stuurd naar verenigingen, maar ieder een die in sport geïnteresseerd is, is welkom. De toneelgroep Oosterend heeft de thriller „Moordkuil" van Ira Levin in studie genomen. Het stuk wordt gere gisseerd door Els Whyte. Op 25 april zal de première plaatsvinden om 20.00 uur in „De Bijenkorf" te Oosterend.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7