(groen ^wartj- iOOjaar van Nachtbedrijven alleen dicht in De Koog? Ruimte voor 31-45 parkeerplaatsen bij busstation Elemert Haven- en visserij-expo in verzorgingshuis Langeveld komt met compromis -v r/nrm' iSVVD-politici naar -"Texel Prijs voor best verzorgde vis voor „Pieter Anthonie" i T SiI mBBB m E Veel gevonden explosieven Auto tegen lantaarnpaal *Rl! 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.156 TEXELSE DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 COURANT Voor advertenties, abonnementen, etc Lbngeveld b De Rooy B.V. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tllefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 ■jactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. jjiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Frans Hopman Onqeren ■Den Burg, telefoon 02220 5472 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17 636 Rabobank nr 36.25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398. Het ziet ernaar uit dat het plan van de burgemeester om ge- lurende acht weken van het seizoen alle nachtbedrijven op Texel gelijk te stellen met andere horecabedrijven wat de jpeningstijden betreft, zal worden bijgesteld. )at bleek gisteravond tijdens de discussie in de raadscommissie voor al- lemeen en organisatorisch beleid, waar de horeca-exploitant Frits Lange- 'eld die de beide Koger nachtzaken in eigendom heeft, met een compro- nisvoorstel kwam. Hij bood aan de nachtexploitatie van De Beerekuil en let Galjoen vrijwillig te staken, echter niet langer dan vier tot vijf weken rvhet hoogseizoen. De andere Texelse nachtbedrijven (Casino in Den lurg en 't Steigertje in Oudeschildl zouden als zodanig gewoon moeten loordraaien. angeveld is ervan overtuigd dat de naatregelen zoals de burgemeester die rad voorgesteld met succes bij de Vrob-rechter kunnen worden aange zichten. Ook had hij van zijn juridi- ehe adviseurs vernomen dat hij de jjdrijfsschade die zou ontstaan door Ié sluiting als nachtbedrijf op de ge- fcente kan verhalen. Hij en andere ftidernemers - zo was de redenering - Ibben op reële gronden de verwach- fiigen gekoesterd dat zij tot in lengte In jaren hun horecabedrijven als ■chtcafé zouden kunnen exploiteren, let het oog daarop zijn de bedrijven Bn koste van veel geld aangepast en Bt zou onredelijk zijn het rendement in die diepte-investeringen onmoge- jk te maken, in het belang van de ipenbare orde, terwijl nog geenszins 1st staat dat verstoring van die open- pre orde te wijten is aan het functio- teren van nachtbedrijven. Welwillend Jet voorstel van langeveld leek in joede aarde te vallen bij zowel de bur gmeester als de leden van de com- nissie. Het laatste woord is er nog iet over gezegd. Overigens werd door je commissie vrij veel steun betuigd lan het oorspronkelijke voorstel om de jachtexploitatie voor acht weken on- jjbgelijk te maken. Er tekende zich ielfs een ruime meerderheid af, voor- it Langeveld met zijn voorstel kwam, het dat de meeste leden nog wat gen om de arm hielden, andere maatregelen die zijn voor- jsteld om de nachtelijke rust in voor- De Koog te verbeteren riepen nau- lijks weerstand op, zoals het instel- an van een uniform sluitingstijdstip 'an 02.00 uur voor heel Texel (met ren half uurtje extra voor de zg. ont- luchteringsbedrijven), het verleggen 'an het slag van Wuis, het verplaatsen jan de telefooncellen en taxistand- Jpftat^ar^i^Dorpsstraa^iaa^de^^ VVD-politici, voornamelijk statenle den, komen maandag a s. naar Texel om zich te laten informeren over plaatselijke problemen. Met de bus van Robert Aris van Boven maken ze een tocht over het ei land. 's Avonds houdt lijsttrekker Tielrooy in hotel De Lindeboom Ben voor ieder toegankelijke spreekbeurt over actuele politieke zaken. De groep, die 's morgens met de boot van half elf naar het eiland komt, bestaat onder meer uit het tweede ka merlid Lauxtermann en de statenleden Groothof, Slootweg, Bongers, Oud, Mooy en Voute. In Oudeschild wordt de haven bekeken en wordt met plaat selijke mensen gesproken over de jach thavenplannen en de te verlengen vis serijkade. Om kwart voor twaalf ver trekt het gezelschap naar De Krim waar koffie wordt gedronken en waar directeur M. Warnaar van de EMK zal prtellen over de ontwikkeling van het imterrein en over de plannen om daar een golfbaan aan te leggen. Om half twee wordt in het vliegveldrestau- rant de lunch gebruikt, om half drie volgt een bezoek aan het Natuurre- creatiecentrum en tenslotte laat men zich ter plaatse informeren over de noodzaak om de Hoornderweg te voorzien van een rijwielpad. Het groot ste deel van het VVD-gezelschap ver trekt met de boot van vijf uur. De spreekbeurt van Tielrooy in De Linde boom begint om 20.00 uur. kadel, het plaatsen van geluidsbegren zers in horecabedrijven, een meer stringente aanpak van de brandpreven tie en het gebruik van alcohol op de openbare weg. Urineren Het idee om de café's te verplichten hun toiletaccommodatie te vergroten om een eind te helpen maken aan het urineren op straat werd echter met scepsis ontvangen, vooral door de aanwezige horecamensen die van deze kostbare maatregel weinig heil ver wachten. Namens de afdeling Texel van Horeca Nederland pleitte Mans Segers voor een openbaar toilet. Hij kreeg steun van Peter Bakker die vond dat de gemeente voor zo'n voorziening best enkele tienduizenden guldens mag uittrekken. Segers zag in de rede ring van de burgemeester een tegen spraak. Hoe kan het urineren op straat na het sluitingsuur nu veroorzaakt worden door ontoereikende capaciteit van de toiletten in de bedrijven? Die bedrijven zijn op dat moment immers dicht zodat ook de allergrootste toile taccommodatie in zo'n bedrijf niet helpt? De burgemeester legde uit dat was geconstateerd dat bij het naderen van het sluitingsuur de mensen naar de wc gaan. Als die dan bezet is, doen ze bij het uitgaan van de zaak hun behoeften op straat.... Ambtenaar Wout Stam herinnerde eraan dat het stichten van een openbaar toilet niet zo moeilijk is; het schoon- en heelhou- den ervan is echter een kostbaar probleem. Actieplan Geen verschil was mening was er over de noodzaak om de brandpreventie- maatregelen meer consequent en ri goureus door te voeren. De burge meester zei dat er nu voldoende geld beschikbaar is om de uitvoering van Lees verder pagina 5 De opvarenden van de kotter TX 37 „Pieter Anthonie" van de firma P. A. van der Vis uit Oosterend heb ben de prijs ontvangen voor de best verzorgde vis. De prijs werd toegekend door het Produktschap voor Vis en Visprodukten, die ge durende 30 vaarweken bij de afslag in Den Helder steekproefsgewijs de kwaliteit van de daar aange voerde vis controleerde. De TX 37 kwam daarbij als beste uit de bus. ,,We hadden daar totaal niet op gerekend, het was dus een leuke verrassing", aldus schipper Jan van der Vis, die de prijs (onder meer in de vorm van een trofee) in ontvangst zal nemen tijdens een plechtigheid tijdens de Helderse visserijdagen. Het toekennen van de prijs aan de Pie- ter Anthonie hoeft niet te betekenen dat de kwaliteit van de vis die door de andere Texelse kotters in Den Helder werd aangevoerd, minder was. Bij de controle beperkte het produktschap zich nl. tot schepen van 50 tot 240 ton; het merendeel van de Texelse kot ters is aanmerkelijk groter. Het huidige busstation niet zo efficient ingericht, fFoto Dirk Kuiter) Het is mogelijk om het busstation aan de Elemert zodanig te veranderen dat hier ruimte ontstaat voor het maken van 31 of 45 parkeerplaatsen. Al dus blijkt uit schetsen die door gemeentewerken zijn gemaakt en die morgenavond zullen worden besproken door de raadscommissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid tijdens de vergadering die om half acht begint in het Eierlandsche Huis. Herinrichting van het busstation volgens plan 6' plaats voor vier autobussen en 31 personenauto 's. Zoals bekend heeft de commissie de plannen om in het park in Den Burg parkeerplaatsen te maken ter compen satie van de parkeerplaatsen die bij de herinrichting van de Groeneplaats zul len verdwijnen, van de hand gewezen. De suggestie werd daarom gedaan om voor extra parkeerplaatsen te zorgen op de Elemert, dus op zeer korte af stand van deze plaats Gemeentewer ken heeft nu een zevental mogelijkhe den tot herinrichting van het bussta tion op papier gezet. De voorkeur van het college gaat uit naar twee moge lijkheden, waarbij respectievelijk 31 en 45 parkeerplaatsen ontstaan. De eerste schets, gemaakt in overleg met de AOT laat nog ruimte over voor het te gelijkertijd parkeren van vier autobus sen terwijl de tweede mogelijkheid ruimte biedt voor drie bussen. Het is nog geen definitief voorstel tot herin richting; het gaat slechts om het aan geven van de ruimtelijke mogelijkhe den. De kosten van deze herinrichting zullen ongeveer ƒ95.000,— bedragen, in beide gevallen. Het bedrag kan wor den gedekt door ƒ65.000,— te halen uit de post die voor de aanleg van het parkeerterrein in het park was geraamd en ƒ30.000,— zou aan het fonds Stadsuitleg" kunnen worden onttrok ken. Als de raadscommissie er morgenavond mee akkoord gaat en Herinrichting van het busstaton volgens plan 7: plaats voor drie autobussen en 45 personenauto's. ook de gemeenteraad geen bezwaar heeft, zal tot herinrichting van het busstation volgens één van de plannen worden besloten. Het is de bedoeling de omwonenden te informeren. Het verzorgingshuis Sint Jan aan de Beatrixlaan in Den Burg stond zaterdag in het teken van de visse rij en van de haven van Oude schild. In de conversatiezaal was een tentoonstelling ingericht van foto's en voorwerpen, die betrek king hebben op heden en verleden van de Oudeschilder haven, in een aangrenzende zaal werden doorlo pend videofilms vertoond over de vroegere en hedendaagse Texelse visserij en 's avonds was er een geslaagd optreden van het Oude schilder visserskoor. Bewoners van het verzorgingshuis en passanten genoten er rrlet volle teugen van, vooral omdat het getoonde mate riaal veel gespreksstof opleverde. Het initiatief voor de havententoonstelling was genomen door Ruud Boom (chef kok van Sint Jan en natuurlijk! afkomstig uit Oudeschild), die daar voor een beroep had gedaan op verza melaars en modelbouwers en ook me dewerking had gekregen van Teso en het Maritiem Musem. Modelbouw Allerlei fraaie staaltjes van modelbouw vormden de belangrijkste blikvangers van de expo. Zo waren er enkele mo dellen (schaal 1 30) te zien die waren vervaardigd door Rens van der Zwaag die 13 jaar Noordzeevisser is geweest. Hij maakte onder meer de TX 11 en TX 19, die niet alleen tot in de kleinste details zijn nagemaakt, maar ook nog echt kunnen varen, radiografisch bestuurd. Van Klaas Veenbaas was een model op aanzienlijk grotere schaal te zien van een vlet van het be roemde Hemelrijk-De Wijntype. Resul taten van een soortgelijke liefhebberij vertoonden Peter van Sweeden en Kees de Ridder: de stoomtrawler IJmuiden 1, een prachtig schaalmodel van de TX 48 en een niet in werkelijk heid bestaande TX 77 „Lenie", waarin de kenmerken van meerdere visserij schepen zijn gecombineerd tot een hy permoderne kotter, die wel zou kun nen bestaan, compleet met (werkende) boegschroef en functionerende vistui gen. De Ridder en Van Sweeden wer ken nauw samen. Modellen met een heel ander karakter maakt Andries de Ridder. Die voelt zich veel meer aan getrokken tot oude schepen, die hij maakt naar een veel kleinere schaal, aan de hand van foto's. Ze pretende ren geen exacte kopieën van de werke lijkheid te zijn, maar ademen veel sfeer, zodat het sieraden in de kamer zijn. De Ridder (die schilder is en in perioden van winterse werkloosheid veel tijd steekt in zijn hobby) snijdt de rompen van zijn scheepjes uit massief hout. De modellen worden kunstmatig oud gemaakt door ze een bruine kleur te geven. De typische getaande tint van de zeiltjes ontstaat bijv. door ze te behandelen met thee of verdunde bijts. De Ridder heeft totaal dertien schepen gemaakt en toonde er in Sint Jan zeven. Veerdienst-nostalgie kon op deze expo natuurlijk niet ontbreken. Teso- archivaris Dirk Kuiter toonde de door vaklieden vervaardigde modellen van Molengat, Ada van Holland en Dage raad alsmede een serie foto's uit he den en verleden. Vooral de foto's waarop veel mensen voorkomen, trok ken de aandacht van de bejaarde kij kers. Mensen Belangstelling ven Sint Jan-bewoonsters voor de Oudeschilder fotocollectie van Bert Koning In dat menselijke aspect van het ha- vengebeuren is vooral Bert Koning geïnteresseerd. Hij toonde een collec tie foto's van allerlei bekende Oude schilder figuren en curiositeiten zoals het kasboek van de vroegere Oude schilder visafslag, een wierzeis en een palingelger, dat is een handwerktuig waarmee palingen uit de modder wer den gestoken. Bert Koning is bezig met het op de band vastleggen van verhalen van bejaarde „maritieme" Texelaars. Hij heeft er al 37 bezocht. De bedoeling is die interviews op schrift te zetten en zo een bijdrage te leveren aan de lokale visserij- en ha vengeschiedenis, vooral de sociale kanten ervan. De film over de „verdwenen visserij rond Texel" is samengesteld uit frag menten van meerdere oude films, zo dat een documentaire uit de twintiger jaren over de zuiderzeevisserij en de Texelfilm van Herman van der Horst, aangevuld met hedendaagse beelden van nog bestaande en als plezierboot in gebruik zijnde oude vissersvaartui gen. Interessant was ook een door Scheepswerf Haak beschikbaar gestel de film over de bouw van een moder ne Texelse kotter. Koor Het optreden van het Texelse vissers koor in de avonduren was het eerste buiten Oudeschild. Het 32 zangers tel lende koor is destijds als een gelegen heidsformatie opgericht om op te tre den op een bonte avond van de ge meenschap Oudeschild, onder leiding van Alfons Boom. Het koor heeft zijn vocale kwaliteiten verder bijgeslepen en levert nu een heel aardige prestatie. Veel van de bekende zeemansliedjes werden meegezongen. Veel indruk maakte de 72-jarige Willem Vlas, het oudste lid van het koor,'.met zijn solo in het ter plaatse zeer toepasselijke „Zilveren draden tussen het goud". Om de vloerbedekking van Sint Jan te sparen waren de zingende vissers niet op klompen gekomen met één uitzon dering. Die ene man had onder de klompen echter stukjes vloerbedekking aangebracht.... De niet al te plechtige instelling waar mee de vissers hun liedjes brengen, blijkt ook uit het voornemep van de dirigent om als dirigeerstok een bevro ren paling te gebruiken! Zaterdag ging dat niet door omdat hij die week toe vallig geen paling van het geschikte type voorhanden had. Misschien ge beurt het wel als het koor de komende weken optreedt voor de bejaarden van Samen Eén en het Molenend. Zelfs de hapjes die zaterdag bij de bor rel werden geserveerd, waren in stijl want er waren nogal wat visprodukten in verwerkt, onder andere garnalen die door de TX 10 beschikbaar werden gesteld. Dit schip kreeg onlangs einde lijk de vergunning om de visserij te blijven uitoefenen. Een medewerker van Rijkswaterstaat vond vrijdag een scheepsgranaat bij paal 8, met een lengte van 75 centi meter en een doorsnede van ruim 25 centimeter. De politie heeft nog dezelf de middag de duik- en demonteer- groep van de marine gewaarschuwd. Ondertussen waren door voorbijgan gers nog twee explosieven gevonden (een mortier- en een anti-tankgranaat) tussen paal 8 en 9. Alle granaten zijn onschadelijk gemaakt. Woensdag botste een inwoner van Den Burg met zijn blauwe Volvo tegen een lantaarnpaal op de hoek Ele- mert/Warmoesstraat. De forse schade aan de lantaarnpaal zal geregeld wor den met de gemeente.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1