Gedeputeerde Staten akkoord bestemmingsplan Wadden Duinkanters op dreef in aardige klucht Nog geen plek voor meierblis Scholen moeten meer financiële vrijheid krijgen Rectificatie Reünie School met de Bijbel Aanvulling cursus „Onze vrouwengroep" Muziekschool houdt weer „voorspeeluur" c PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 17 FEBRUARI DINS Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben laten weten goedkeuring te hechten aan het bestemmingsplan Wadden gebied, zoals dit 10 juni vastgesteld is door de Raad van Texel. Tegen het vastgestelde plan zijn bij GS bezwaren inge diend door ,,Zevibel", de Stichting van de Nederlandse Visse rij, de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, de Werkgroep Landschapszorg Texel, B en W van Den Helder en een groep Cocksdorpers bij monde van Mr. L. B. J. Movig. In een op 10 december gehouden hoorzitting in motel „Fries land" in Wieringerwerf hebben indieners van bezwaren en het gemeentebestuur hun wederzijdse standpunten uiteenge zet. Geen der bezwaren heeft tot wijziging van het plan geleid. De vereniging tot bevordering der Zeeuwse visserijbelangen, kortweg „Zevibel", maakte bezwaar tegen het in het plan opgenomen vereiste van een vergunning voor het aanleggen, verplaatsen of vergroten van mossel percelen. Dit zou een behoorlijke ex ploitatie van een mosselkweekbedrijf in de weg staan. De mosselcultuur be schikt in de westelijke Waddenzee over circa 6000 hectare „cultuurgrond" die geëxploiteerd wordt door zo'n 80 mos- selkwekekers. Regelmatig gaan van dit gebied ondermeer door verzanding en wijziging van het geulenstelsel mossel percelen verloren. Hierdoor is het voor handhaving van de totale mosselpro- duktie van 1 miljoen mosselton (100 kg) per jaar noodzakelijk om vooral in de westelijke Waddenzee regelmatig percelen te vervangen om de produktie-oppervlakte op gelijk niveau te kunnen houden. „Zevibel" voerde aan dat mosselcultuur milieuvriendelijk is. De aanlegvergunning vonden zij voorbarig, want het Rijksinstituut Na tuurbeheer (RIN) brengt binnenkort een interimrapport uit over de effecten van de mosselcultuur op het eco systeem van het Wad. De vertroebe ling van het water in de Waddenzee werd volgens hen hoofdzakelijk be paald door de wind en stroombewe gingen en maar in geringe mate door de visserij. De stichting van de Neder landse visserij drong er eveneens op Het is nog steeds niet gelukt om in de buurt van Den Burg een plaats te vin den waar zonder bezwaar de meierblis kan worden opgericht en ontstoken. ,,Dit ligt héél, héél moeilijk", aldus wethouder Piet Zegens, desgevraagd in de vergadering van de commissie voor welzijnsbeleid ,,We hebben al over al lerlei suggesties vergaderd maar altijd was er wel een bezwaar. We hebben als gemeentebestuur veel kritiek te verduren gehad omdat wij geen plek konden aanwijzen, maar laten de men sen die ons dat kwalijk namen zelf maar eens met voorstellen komen. Ik wacht in spanning". Zegers liet overi gens blijken dat het college al bepaal de ideëen heeft wat betreft de meier- blislocatie in Den Burg, maar daar wil de hij in het openbaar niet verder op in gaan. Tijdens de discussie over de ver vanging van verlichting in de Strij- bosschool sprak de raadscommis sie voor welzijnsbeleid zich una niem uit voor grotere zelfstandig heid van de scholen bij het nemen van dergelijke beslissingen. De ge meente zou slechts als „budgetbe waker" moeten optreden, zodat de scholen niet het totaal voor hen gereserveerde bedrag opsouperen, maar ook reserveren voor onvoor ziene uitgaven. „Dit is een bevoogding waar ik niet van hou", zei Tine Krijnen van Texels Belang naar aanleiding van het ver zoek om nieuwe verlichtingsarmaturen voor de Jan P. Strijbossschool. „De bevoegdheid om te beslissen of dit al of niet nodig is zou bij de school zelf moeten liggen en niet bij ons. Wij moeten geen lampjes uithoeven kie zen!" Wethouder Zegers was het vol komen met haar eens. „We moeten streven naar zelfstandigheid op de scholen. Zulke zaken moeten niet van uit de gemeente worden geregeld". Erna Eelman (WD) vond dat de scho len dan wél een jaarbegroting moesten indienen. Ook daarmee was de wet houder het eens. „Die moeten ze dan met onze hulp samenstellen". „En als dan onverwacht de centrale verwarming knalt aan het eind van het jaar, als ze net allemaal nieuwe lampen hebben gekocht?" vroeg PSP'er Peter Bakker zich af. Zegers antwoordde dat niet het hele uitgetrokken bedrag op gemaakt zou moeten worden, maar dat voor een behoorlijke reserve wordt gezorgd, waardoor zulke onvoorziene tegenvallers kunnen worden opgevangen. aan om af te zien van een aanlegvergunning-systeem voor mosselpercelen. Compenseren In een reactie op de bezwaren van „Zevibel" en de stichting van de Ne derlandse Visserij stelden B en W van Texel dat de mosselcultuur invloed had op de waarden van de Waddenzee. Tot op heden werd algemeen aangenomen dat die effecten negatief waren. Daar naast heeft de mosselcultuur invloed op bijvoorbeeld de garnalenvisserij. Om een goede afweging tussen de verschillende, in dit geval visserijbelan gen, te kunnen maken was een aan- legvergunningstelsel opgenomen. De totale oppervlakte aan mosselpercelen van rond de 6000 hectare leek B en W voldoende, mits de ligging gunstig (be schut) was. Waarschijnlijk volgt de rapportage van het RIN in het najaar van 1987. Zolang onzekerheden over het effect van mosselcultuur nog bestaan, wil het gemeentebestuur het in het bestemmingsplan opgenomen aanlegvergunningensysteem handha ven. Na rapportage door het RIN zou den zij bereid zijn een nader standpunt te bepalen. Het is niet de bedoeling de mosselkwekerij te beknotten. Er is be grip voor dat de mosselvissers de mo gelijkheden die in Zeeland verloren gin gen, wilden compenseren in de Wad denzee. Het gemeentebestuur vindt echter dat dit niet ten koste mag gaan van andere waarden van de Waddenzee. Ankerregeling Eén van de bezwaren van de Landelij ke Vereniging tot Behoud van de Wad denzee tegen het bestemmingsplan was de nieuw ontworpen ankerregeling ten behoeve van off-shore activiteiten in Den Helder. Uitbreiding van het hui dige ankergebied en de ankerduur op de wijze zoals in het bestemmingsplan was opgenomen, vindt de Waddenve reniging op „onaanvaardbare wijze in strijd" met de hoofddoelstelling van dat plan. De industriële ontwikkeling in de Waddenzee, die al een paar jaar aan de gang is, beschouwt zij als een negatieve ontwikkeling die bestreden moet worden. Vanuit sociaal- economisch oogpunt vindt de Wad denvereniging het begrijpelijk dat de gemeente Den Helder deze off-shore activiteiten naar zich toe wil trekken, maar dat moet dan gebeuren op een aanvaardbare wijze. Het onderzoek naar alternatieve locaties waar de ge meente óver spreekt in haar bezwaar schrift van 24 januari 1986, zou vol gens de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee zo spoedig mogelijk moe ten geschieden en het ankeren zou verplaatst moeten worden naar in dustrieterrein Ook de gemeente Den Helder had bezwaar gemaakt tegen de in het bestemmingsplanontwerp opge nomen regeling waardoor het ankeren en droogvallen van vaartuigen langer dan 48 uur wordt verboden. Het be perken van de anker- en bevoorra dingsmogelijkheden van booreilanden op de rede van Texel was voor de ge meente Den Helder onaanvaardbaar op de volgende gronden: Het bevoorraden en verrichten van werkzaamheden aan deze booreilanden is voor de economische ontwikkeling met daarbij inbegrepen de werkgele genheid en de functie van off-shore haven van Den Helder heel belangrijk. Het gemeentebestuur van Den Helder erkent daarbij dat ten aanzien van het milieu in en rond de Waddenzee uit erste voorzichtigheid betracht moet worden, maar vindt ook dat bij de praktische uitwerking van het milieube- schermingsbeleid rekening moet wor den gehouden met de in het gebied voorkomende gebruiksvormen. Het an keren van booreilanden acht Den Hel der niet een dusdanige inbreuk op de waarden van het gebied dat het verbo den moet worden in afwachting van het onderzoek naar alternatieve locaties. Overleg In reactie op de bezwaren van de Lan delijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de gemeente Den Hel der stelden B en W van Texel dat op de rede van Texel sinds 1983 regelma tig booreilanden geplaatst werden, die wachten op inzet op het continantale plat of op onderhoud. Door het anker verbod is het plaatsen van booreilan den niet meer mogelijk en dat zou be langrijke economische gevolgen voor de gemeente Den Helder kunnen heb ben. Het doel van de ankerregeling was te voorkomen dat de Waddenzee zou worden gebruikt als opslagplaats voor opgelegde booreilanden, tankers en dergelijke. Er kon een oplossing worden gevonden door het huidige an kergebied in het Marsdiep tot op de Texelstroom te vergroten. Het ankerge bied werd zelden voor ankeren langer dan 48 uur gebruikt en was meer be doeld om in crisissituaties grote aantal len schepen paraat te,kunnen hebben. Het gemeentebestuur van Texel wees erop dat in overleg met het gemeente bestuur van Den Helder de wenselijk heid is besproken om voor de Wad denzee zoveel mogelijk uniforme rege lingen te treffen, speciaal op het punt van ankeren van boorplatforms. De ge meente Den Helder wilde binnen het bestaande ankergebied de mogelijkheid verscheidene platforms af te meren en had ook de mogelijkheid in haar eigen plangebied een regeling voor het anke ren van verscheidene platforms op te nemen. Texel deed een consessie en er werd een regeling in het plan opge nomen waarbij het ankergebied werd vergroot en een regeling voor een be perkt aantal boorplatforms werd opge nomen gedurende een wat ruimere periode. Als bij de Kroon geen bezwaar wordt gemaakt mogen maximaal twee booreilanden gedurende maximaal twee maanden in het zeegebied bij Den Helder en Texel worden geparkeerd. Deze termijn kan bij vrijstelling (te verlenen door B en W) met maximaal twee maanden worden verlengd. Kleinschalig? „Een bestemmingsplan waddengebied dient zich te conformeren aan de vi sies van Rijk en provincie". Dat stond in het bezwaarschrift van de Werk groep Landschapszorg Texel. Die vere niging zag als enige hoofddoelstelling in het grootschalige natuurlijke gebied (het laatste in ons land met dergelijke omvang) het behoud van natuur en landschap in al zijn facetten. In het door de gemeenteraad vastgestelde plan kwam dat volgens de werkgroep niet duidelijk tot uiting. Het leek eer der dat het behoud van de natuurlijke waarden ondergeschikt gemaakt wordt aan de menselijke activiteiten en dat het plan is ontworpen als „tegen wicht" op de visies van hogere over heden. Als voorbeeld werd genoemd de bewering dat kleinschalige menselij ke activiteiten altijd plaatsvonden zon- der dat het karakter van het gebied werd aangetast. Deze stelling is ner gens bewezen en wordt door de werk groep dan ook als een foutief uit gangspunt aangemerkt. Daarnaast vroeg de werkgroep zich af wat er wordt verstaan onder „kleinschalig". Activiteiten die in het klein begonnen zijn kunnen volgens de werkgroep al gauw groeien naar grootschaligheid. Als voorbeelden werden genoemd- pieren spitten, eerst met de hand maar dan machinaal, van roeibootjes naar speedboten en een enkele zeiler naar tienduizenden. De werkgroep ziet het behoud van de natuurlijke waarden als het grootste maatschappelijke nut van het Waddengebied. Elke inbreuk op die natuurlijke waarden is in hun ogen dan ook een inbreuk op het maat schappelijk nut en daarmee vervalt grotendeels de gedachte dat „inbreuk op waarden" en „maatschappelijk nut" tegengestelde zaken zijn die te gen elkaar afgewogen kunnen worden. Kokkelvisserij De Werkgroep Landschapszorg maakte ook nog bezwaar tegen de gewijzigde vaststelling waarbij de aanlegvergun ning voor de kokkelvisserij was ge schrapt. „In feite is de kokkelvisserij bodemgebonden en de bodemfauna wordt gedurende onbepaalde tijd gro tendeels verwoest, waarbij men zich af kan vragen of zich dat wel voor hon derd procent herstelt." Betreurd wordt dat het mogelijk blijft delfstoffen te winnen, verkenningsonderzoek te doen naar diepe delfstoffen en het gebied ook militair te gebruiken. Deze activi teiten, hoewel aan zeer strenge regels gebonden, kunnen volgens de werk groep niet anders dan strijdig met an dere doeleinden zijn en functies van het gebied aantasten. Gevoelige periode Ten aanzien van een „gevoelige" peri ode waarin vogels extra kwetsbaar zijn, beweerde de werkgroep dat er in feite geen sprake kan zijn van een meest gevoelige periode, omdat grote aantallen vogels ook tijdens de na jaarstrek en in de winterperiode kwets baar zijn En net als de vogels zijn zeehonden het hele jaar gevoelig voor verstoring. Het gemeentebestuur van Texel rea geerde hierop met de woorden dat de intentie is om de aanwezige waarden in het Waddengebied zo weinig moge lijk aan te tasten. Hieruit vloeit naar hun mening al voort dat elke aanvraag om een aanlegvergunning of vrijstelling aan een kritische beoordeling zal wor den onderworpen. In de aangegeven perioden zou het eventueel uitvoeren van werkzaamheden nog kritischer be naderd moeten worden dan anders, of zelfs geheel verboden worden Wel de gelijk wordt onderkend dat in feite het Het luiste Rabobanknummer voor reünie van de School met de Bijbt staat wel op de verstuurde uitnodi gen, alleen het postgironummer v, deze bank niet Voor alle duidelijkh nog even beide nummers, Rabobat 36.25.85.318. Gironummer van de bobank 87548. Aan de cursus ,,Onze Vrouwengri die door de ,,Ring Texel" georganil seerd wordt, is deelname mogelijk I voor leden van de verschillende VrJ wenverenigingen. Opgave voor 20 bruari bij mevr. De Haas, tel. (02 2298. Op dinsdag 24 februari verzorgen I lingen van de Texelse muziekschool] van 19.30 tot 20.30 uur in de voor J speelruimte in D'Ouwe ULO een vu speeluur Het programma vermeldt,! tredens van klarinet; gitaar; saxofoS harp; blokfluit; accordeon; viool- eij dwarsfluitleerlingen. Dit voorspeels voor belangstellenden vrij toeganke hele jaar sprake is van gevoelige pe- den. Vandaat dat de nuancering „méést gevoelige periode" wjs aangebracht. Pieren stekt Via Mr. Movig brachten de pierens; ters H. R. Veldman, J. A. Veldman,. M. van der Werve en M. Boon bezj ren tegen de regeling voor het pieri steken. Door verkeerde toepassing het overgangsrecht werd in hun ogi het machinale pierensteken zonder praktische beperkingen toegelaten bleven nadere regelingen op het ge bied van handpierensteken achterv ge. B en W van Texel merkten op de huidige machine binnen de gren; van de gemeente Texel de activiteiti kan voortzetten, maar dat meer mai nes niet mogelijk zijn. Het pierenstt ken met de hand leent zich niet voi regeling in het bestemmingsplan GoedkeurinJ Ondanks de bezwaren die binnen de daarvoor gestelde termijn ontvanger, waren, hebben Gedeputeerde Stater van Noordholland hun goedkeuring hecht aan het besluit van de Raad Texel van 10 juni tot vaststelling van het bestemmingsplan Waddengebiei Zij die zich tijdig met bezwaren tot wel de gemeenteraad als tot Gedept teerde Staten hadden gewend kunnt nu nog in beroep gaan bij de kroon. Mi hit De Ze „t Za C E 1 C T l v f r c ii De het moe hee Daa dat heb De Koger toneelvereniging De Duinkanters heeft zaterdag avond veel succes geboekt met de klucht ,,ln de vergulde os" van Johan Blaaser. Hoewel in de uitvoering iets meer vaart had kunnen zitten, werden de karakters in het doldwaze verhaal heel raak getypeerd; precies met het scheutje overdrijving dat een dergelijke klucht vraagt. Vooral de hoofdrollen waren in goede handen. De onwaarschijnlijke geschiedenis speelt zich af in een hotel waar weinig loop in zit. Het is hoognodig aan ver nieuwing toe, maar directeur Brink en zijn vrouw Catharina kunnen dat niet betalen; ze zitten tot over hun oren in de schuld. Ook de onbehouwen, schlemielige knecht en de bazige werkster dragen niet bij aan de kwali teit van het bedrijf. Groot is de blijd schap als zich enkele gasten aandie nen, een professor met zijn vrouw. Bij gebrek aan een eigen auto „leent" knecht Hein even de auto van de no taris om de gasten op te halen, maar de auto wordt total loss gereden en de gasten komen gewond aan in het ho tel. Het is het begin van een reeks dwaze verwikkelingen en daar komt ook nog wat spanning bij, want als knecht Hein dank zij een erfenis plot seling steenrijk wordt, blijken er kapers op de kust te zijn. Het geld wordt gestolen. De verdenking gaat uit naar de charmante maar door de hotelier gehate „student" Jack van Maarse- veen, die een innige relatie onderhoudt met de dochter des huizes. Tenslotte wordt duidelijk dat niet hij maar de professor en zijn vrouw de daders zijn en dat de mooie, verleidelijke Germai- ne du Beau, die zich ook als gast in het hotel aandiende, ook achter de poet heeft aangezeten. Jack van Maarseveen ontpopt zich aan het slot als politie-inspecteur, die nog juist op tijd voor ontmaskering van de daders zorgt. Grollen Het stuk dankte zaterdag zijn succes niet zozeer aan de loop van dit ver haal, maar vooral aan de grappen en woordspelingen die in de tekst waren verwerkt. Hoewel het niet allemaal even origineel en puntig was, wisten de spelers er heel wat van te maken. Een lange, uits^kend gespeelde rol bracht Hans Lasthuizen als de hotelier Theo Brink. Hij acteerde zeer rap, met juiste timing en met veel emotie, waar door zijn spel geen spoortje van vlak heid vertoonde. De boosheid, blijd schap, ontreddering en andere ge moedstoestanden waaraan deze be proefde figuur was onderworpen kwa men bijzonder echt over. Zelfs kan worden gezegd dat de rol iets te se rieus werd geïnterpreteerd. In elk geval staken veel dollere capriolen van de te genspelers van Lasthuizen op deze ma nier leuk af en kwamen daardoor extra goed uit de verf. Janke Daalder zagen we als mevrouw Brinks. Ze speelde goed, echter veel minder opvallend dan Lasthuizen en maakte een iets te goedige Indruk. Uit de tekst van het stuk was op te ma ken dat Brink onder de plak zit bij zijn vrouw, maar uit het spel bleek eerder het tegendeel. Als dochter Hetty speelde Jolanda Winter een rol waar niet zo heel veel van het maken was. Ze acteerde bevredigend, maar had nog wel iets vuriger van leer mogen trekken, gedachtig het feit dat in zo'n klucht stevig overdreven móet worden. Paul van der Vis en Hennie Kingma waren als professor Goud van Stenen- veurde en zijn vrouw aardig op dreef Een veel langere en moeilijker rol had Frans Schrama als de „student" Jack. Het ging hem blijkbaar makkelijk af, want Schrama bracht zijn tekst zeer geroutineerd over het voetlicht zonder aarzelingen van betekenis. Aan de ti ming mankeerde het soms; hier en daar een pauze en een andere toon had geen kwaad gekund. De meest dankbare rol had Jan List die als de onbehouwen knecht Hein (die nadat hij geld heeft geërfd een tijdje directeur moet spelen) de la chers voortdurend op zijn hand had. Topper Als er prijs was voor het beste spel van de avond, zou die waarschijnlijk gaan naar Yvon Bonne, die als de werkster (later serveerster) Griet bril jant werk leverde Niet alleen haar tekst kwam er prima uit, ook de mi miek was overduidelijk en zeer functio neel. Van onmiskenbaar talent gaf ook Nel Kant blijk, als de zeer verleidelijke maar ook zeer misdadige Germaine du Beau. Een heel klein rolletje was er voor Marian Slikker als notaris Scène uit ..In de vergulde os'' met van links naar rechts Yvon Bonne a/s de werkster Griet. Jan List a/s de knecht Hein. Janke Daalder als Catharina Brink, Jolanda Winter als dochter Hetty, Frans Schrama als de student/politieman Jack van Maarseveen en Hans Lasthuizen als hotelier Theo Brink. Wijnsma. Souffleuse was Trix Eelmai die haar taak onmerkbaar voor het bliek verrichtte. Het stuk verloopt nit zonder ongelukken en geweld, zodat grimeuse Juul Swarthof niet alleen h| gebruikelijke verfwerk mocht uitvoeren maar ook enkele levensechte blauwe ogen en bloedende hoofdwonden mocht veroorzaken. De regie was in handen van Klaas Bonne, die er aan: het begin van de avond nog even op wees dat de Koger toneelvereniging veertig jaar bestaat. Oranjevereniging Het initiatief tot de oprichting van de Duinkanters werd destijds genomen door de Oranjevereniging. Tot de leden-oprichters behoorden mensen m Bram Geus, Daan Bonne, Janie Eel man en Piet Vermeulen. Het oudste 11 is nu Klaas Bonne, die zich in 1949 aansloot en zich nog goed het eerste stuk van De Duinkanters weet te her inneren: „Stormeiland". Het tweede stuk was „Stroperseiland" dat op Texel speelde en geschreven was dool de onderwijzer Afman, toen verbond? aan de o.l. school van De Koog. Het stuk was zo gemaakt dat alle me despelenden in feite zichzelf speelden De boer was in het dagelijks leven ool~ boer, de jachtopziener speelde de rol van jachtopziener, etc. De Duinkanters brengen doorgaans één stuk per seizoen, omdat de meeste leden voor het instuderen var, twee stukken geen tijd hebben. Ze F gaan in verband met de zomerseizoerg drukte in het najaar met vakantie en kunnen niet eerder dan in de tweede helft van de winter een stuk op de planken brengen. Het gebrek aan een echte toneelzaal i altijd een handicap voor De Duinkan ters geweest. Tot op de dag van van-B daag moet de vereniging zich behel- pen met provisorische voorzieningen.j In de beginjaren werd gespeeld in hoj tel De Toekomst, wat door de veran deringen in dit bedrijf onmogelijk werd. Van de plannen om in De Kaapsnol toneelaccommodatie te ma ken, kwam niets terecht en hetzelfde geldt voor de gemeenschapsvoorzie ningen die in het artikel 11-gebied ver wezenlijkt zouden worden. Al weer ja ren gebruiken De Duinkanters De Bu- teriggel als toneelzaal. Dat is niet ideaal maar de vereniging is er toch bijzonder blij mee en is dan ook zeer erkentelijk jegens de familie Boorsma, die alle mogelijke service verleent om de toneeluitvoering elk jaar weer tot e^n succes te helpen maken.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2