Jozefschool vraagt bedrijven om steun (groen £wart>- lOOjaar van anleg zinker gelijk et nieuwe PTT-kabel fieuw procédé snel en voordelig bakker bv. CARITA OPENT 'T VOORJAARS MODESEIZOEN '87 OP TEXEL „Gedwongen door verkeerd beleid minister' Qf PWN: gemeente is goede verliezer CARITA'S BOUTIQUE BESTAAT 10 JAAR! Carita Boutique 2 in 1 Aanrijding tussen twee bromfietsers Auto over de kop GESLOTEN van 21 tot en met 28 februari. Situatie uit de praktijk van het basisonderwijs: meester staat met de handen in het haar in een overvolle klas. De aanleg van de dubbele drinkwaterzinker door het Mars diep, waarmee half mei wordt begonnen, zal nog goedkoper worden dan aanvankelijk was geraamd. Zojuist is met de PTT overeengekomen dat in dezelfde sleuf waarin de water- zinker wordt gelegd, ook de nieuwe glasvezel telefoonkabel I wordt aangebracht. Dat is uiteraard veel voordeliger dan het naderhand apart leggen van een kabel en de PTT betaalt dan B-graag aan het PWN een bedrag van acht a negen ton als I aandeel in de kosten. De voorbereidingen voor de ge- uchtmakende zinkeraanleg zijn in- niddels praktisch voltooid. „De ogei is definitief door de kerk. /rijdag hebben we de laatste de- ails met de aannemer geregeld", Idus vertelde ons dinsdag Ing. J. Muller, hoofd distributie van het ®WN, die de supervisie heeft over iet project. Voor het Noord- Hollandse waterleidingbedrijf is het ets nieuws, want nooit eerder leeft men daar te maken gehad net de aanleg van een onderzeese vaterleiding en de daarmee sa- nenhangende specifieke roblemen. let plannen van het civieltechnische ledeelte van het project (dus het .graafwerk" in zee) is dan ook overge- aten aan het gespecialiseerde inge- lieursbureau Svasek B.V. in Rotter- lam. De leidingtechniek is een PWN- |aak. Duits bedrijf e aanleg van de zinker is gegund aan ien Duits bedrijf: Rohrbau Nord A.G. it Oldenburg, die het werk voor 6,4 iljoen zal uitvoeren, exclusief de losten van de leiding zelf, waarmee Carita opent vandaag met de voorjaarsmode '87 met een feeste lijk tintje. (landelijk) Wij brengen u de meest exclusie ve merken voor Texel. Om u een beeld te geven van on ze exclusiviteit: Radio-Girl - Esprit - Inwear - Nico Verhey - Radio-Boy - Matinique - Trader - Open en Diesel. Deze voorjaarskollekties zijn sa mengesteld voor elke doelgroep. I.v.m. het tienjarig bestaan 1977-1987 heeft CARITA van zelfsprekend gedacht aan haar kliënten. Bij elke aankoop van f150,— of meer ontvangt u een exclusieve blouse ter waarde van 775,— cadeau! Ook aan de heren is natuurlijk ge dacht. Zij krijgen bij elke aankoop van 7150,— of meer een exclusief overhemd ter waarde van 775,— cadeau! Zoals u ziet, CARITA doet wat voor haar kliënten. Deze feestactie is de gehele maand februari en maart geldig. Kom vrijblijvend een kijkje nemen. Vele groetjes, CARITA en haar medewerkers. The Boutique with the best choice. Weverstraat 5, Den Burg-Texel 1.4 miljoen is gemoeid. Dit bedrag ligt dus aanzienlijk beneden de raming van 9 miljoen van het PWN zelf. „Rohrbau had zich al in een vroeg stadium als geïnteresseerde aange meld, maar in eerste instantie gaven wij de voorkeur aan Nederlandse bag gerbedrijven", aldus Ing. Muller. „We hadden er vijf uitgenodigd in de ver wachting met een van hen wel tot za ken te kunnen komen. Ze kwamen te hoog uit de bus, een gevolg van de veel duurdere werkmethode die zij wil den toepassen. Toen hebben we Rohr bau gebeld. Die wilden het doen voor zeven miljoen; later is daar nog wat afgegaan". De voordelige werkmethode waarvan Rohrbau zich bedient, doet sterk den ken aan de manier waarop tegenwoor dig drainagebuizen worden gelegd; een rupsvoertuig graaft met een ketting frees een diepe smalle sleuf waarin men de leiding onmiddellijk laat zak ken, waarna de sleuf wordt dichtge maakt, voor zover dat al niet vanzelf gebeurt. Bij de zinkeraanleg gebeurt het op ongeveer dezelfde manier. Het rupsvoertuig rijdt dus over de zeebo dem, hydraulisch aangedreven door middel van waterslangen vanaf een ponton dat erboven vaart en waarop de stukken pijp aan elkaar worden gelast. Veilig diep Het spreekt vanzelf dat de kans dat de leiding in de loop der jaren defect raakt, zo klein mogelijk moet worden gehouden. In de PWN-visie mag het risico dat er iets met de zinker gebeurt niet groter zijn dan een ongeluk met een belangrijke waterleiding op het vasteland. Er worden daarom twee lei dingen gelegd, 100 meter uit elkaar, elk met een inwendige doorsnee van 30 centimeter en een wanddikte van drie centimeter. Als een van de leidin gen zou breken, brengt dat geen ver andering in de wateraanvoer naar Texel, want met extra pompdruk kan de resterende leiding dezelfde hoeveel heid water verwerken: 300.000 liter per dag. De 7 Vi kilometer lange zinkerlei dingen komen over 2/3 van het tracee drie meter diep onder de zeebodem en voor de rest zelfs vijf meter diep. De kans dat de leiding ki de loop van de jaren ondergraven wordt door de na tuurlijke veranderingen van de zeebo dem en daardoor defect zou raken is uiterst klein, zo heeft Rijkswaterstaat verzekerd. Op de route die de leidin gen volgen (een naar het oosten gebo gen lijn tussen het haventerrein van Den Helder en de dijk van de Prins Hendrikpolder) zijn de bodembewegin gen de afgelopen twintig jaar aanmer kelijk minder geweest dan door som mige mensen in de strijd tegen de zin ker wel eens is gesuggereerd. Er van uit gaande dat de zeebodembewegin gen de komende 25 jaar niet anders zullen zijn dan in de afgelopen perio de, zou er in het ernstigste geval altijd nog ruim een meter zand op de buis blijven liggen. Anker Reëler, maar toch altijd nog theore tisch, is de kans dat de buis wordt ka pot getrokken door een diep krakkend anker van een boorplatform. De zinker ligt echter wel bewust buiten het hui dige en toekomstige ankergebied en een dergelijk ongeluk is dan ook alleen denkbaar bij een zeer zware (ooster)storm waarbij een geparkeerd booreiland losslaat. Het spreekt vanzelf dat het tracee ook het zeegebied mijdt waar zandwinning is toegestaan. Mede in verband met de noodzaak genoem de gevaarlijke gebieden te omzeilen, Lees verder pagina 5 Een 18-jarige bromfietster uit Oude- schild reed woensdag aan de verkeer de kant van het Schilderend op het fietspad en werd aangereden door een meisje van 17 dat met haar brommer uit een uitrit kwam. Het meisje uit Ou- deschild raakte licht gewond aan haar rechterhand en knie en haar bromfiets was beschadigd aan de voorkant. Doordat hij een moment aan zijn radio zat, raakte een 26-jarige inwoner van Den Hoorn woensdag de macht over het stuur kwijt en vloog met zijn Re nault over de kop op de Westerweg. De bestuurder, die een autogordel droeg, liep geen letsel op. Een hek werk werd beschadigd en de daarach- terliggende aardgasaansluiting raakte lek. Het gasbedrijf moest eraan te pas komen om de toevoer af te sluiten. De auto was rondom beschadigd. „Dit is beslist geen ludieke actie, maar een serieuze stap waartoe we zijn gedwongen door het verkeerde beleid van minister Deetman". Dat zegt Kees Maas, voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs Texel, over de deze week op poten gezette actie om sponsors aan te werven voor de rrk. basisschool Sint Jozef in Den Burg. De actie richt zich specifiek op de bezuinigingsmaatregel van de minister die het per 1 januari verbiedt om leerkrachten die ziek of afwezig zijn de eerste twee dagen te vervan gen. Naar schatting zal tot aan de zomervakantie 72500,— nodig zijn. Tot de sponsoractie werd maandag in een spoedvergadering van school bestuur, leerkrachten en medezeggen schapsraad besloten. Gehoopt wordt dat de actie zal helpen de minister op andere gedachten te brengen. In de Tweede Kamer heeft Deetman al ver kondigd dat het bijstellen van de „ver vangingsmaatregel" eventueel mogelijk zal zijn. In het land heeft de maatregel al diverse uitingen van protest tot ge volg gehad. Vorige week trok Den Hel der landelijk de aandacht toen op 30 van de 35 basisscholen en scholen voor speciaal onderwijs de onderwij zers zich massaal één dag ziek meld den. In het „algeheel ziekmakende kli maat in de onderwijswereld" was de Dg heren A.A. Schaefsme (chef voorlichtingI en J.P. Muller (rechts/ van het PWN met een tekening van het zinkertracee vervangingsmaatregel voor hen de druppel die de emmer deed overlopen. De Sint Jozefschool heeft niet over wogen dit voorbeeld te volgen. Dat is al gedaan. Wij willen het accent leg gen op de financiële kant van de maatregel. De overheid wil de eerste twee dagen geen vervanger betalen en het schoolbestuur is zelf evenmin in staat om voor het benodigde geld te zorgen. De exploitatie van het basison derwijs loopt anders gevaar. Nu wij proberen financiële steun te krijgen van het bedrijfsleven, zal dat de mi nister niet lekker zitten. Onderwijs is namelijk zuiver een taak van de over heid en dus niet van het bedrijfsleven", verklaart Maas. Groot bord Met nadruk stelt hij dat het niet de bedoeling van de school is om zich commercieel te binden aan de bedrij ven die zullen sponsoren. Het is dus niet mogelijk dat sponsors nu een be drag beschikbaar stellen in ruil voor toekomstige diensten. Dat zou anders zijn als er sprake is van een actie van blijvend karakter. Wél zullen als tegen prestatie de namen van de sponsoren de bedrijven worden gezet op een groot, in het oog springend bord vóór het schoolgebouw. Maas denkt hierbij aan een bord zoals bij nieuwbouwwer- ken wordt gebruikt. Ook de reden van de actie zal hierop worden vermeld. Op de Sint Jozefschool was sinds de kerstvakantie bijna dagelijks vervanging nodig. In verband met de griepgolf waren regelmatig onderwijzers ziek. Omdat geen vervangers konden wor den betaald, werden de respectievelijke schoolgroepen telkens overgenomen door één der collega's. Gebruikmaking van vrijwillige werkloze onderwijzers is in conflict met de mening van de vak bonden. De sponsoractie gaat overi gens buiten de vakbonden om. In de praktijk heeft de vervangingsmaatregel dus geleid tot overbelasting van leer krachten en organisatorische proble men. Het schoolpersoneel stond bo vendien onder morele druk. Onderwij zers wensten niet graag hun collega's met de gevolgen van hun afwezigheid op te zadelen en verschenen soms doodziek in de klas. Of kwamen niet hersteld van een griepaanval alweer op school, met als gevolg dat ze vervol gens weer in elkaar klapten. Wrijvingen Maas: „De sfeer op school heeft eron der te lijden. Er kunnen wrijvingen tus sen de leerkrachten onderling ontstaat en ook de kinderen zelf weten vaak niet waar ze aan toe zijn. Bovendien zegt de wet dat er sprake moet zijn van een ononderbroken leerproces, dus feitelijk handelt de minister tegen de wet met deze maatregel". Argumenten die worden onderschreven door basisschool-directeur P. Th. Luyckx. Hoewel de actie zich toespitst op de vervangingsmaatregel, meent hij dat deze best in breder verband mag worden opgevat, omdat door het be leid van de onderwijsminister de kwali teit van het onderwijs wordt aange tast. Geïnteresseerde kandidaat sponsors worden verzocht contact te zoeken met Kees Maas, Drijverstraat 16, Den Burg, telefoon (02220) 2788. Door de zekerheid van hun geldelijke steun hoopt men op de Sint Jozef school de komende maanden direct te kunnen zorgen voor een vervanger in geval van ziekte of verlof. De afgelo pen dagen hebben al enige bedrijven hun medewerking toegezegd. Gehoopt wordt met de actie landelijke publiciteit te verkrijgen. Kees Maas: „Behalve de grote kranten zullen we ook proberen het jeugdjournaal ervoor te interesseren. We zouden de kranten bijvoorbeeld kunnen halen met een fo tootje van het sponsorsbord, zo gauw dat is geplaatst. De minister moet in elk geval worden geprikkeld". Juwelier - Horloger Opticiën - Contactlensspecialist Groeneplaats 6 - Den Burg Telefoon 02220 - 2587 MRKSTRAAT.BOULEl'ARD OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.157 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 >or advertenties, abonnementen, etc.. ngeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Bura lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 jedactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Frans Hopman Ongeren 7j Den Burg, telefoon 02220 - 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34 60.398

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1