Ruime meerderheid voor fusies KI/VVB VAN HET l RAADHUIS Winkeliers willen parkeerplaatsen in het park Meer zitplaatsen in langere bus AOT VAN HET RAADHUIS 'Paithtnaat autobusonderneming Renske van den Tempel krijgt f1000— uit Noordijkfonds Mededelingen van B.en W\ Aanvragen strandhuisje WStZX' 5 Mededelingen van B.en Ij Projecten voor gehandicapten Zesde halve marathon De Waal over week Weekend aanbieding voor f5,50 eetcafé PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 20 FEBRUARI l|1<m De belangstelling voor de dinsdag gehouden veehouderijdag was groot. Zeker honderd personen hadden een plaatsje gevonden in „De Pelikaan" waar om kwart over tien de vergadering van de Coöperatieve Vereniging voor K.l. Texel begon. Met een tweederde meerderheid werd het voorstel tot fusering aangenomen. De leden van de Vereniging voor Veehouderij- belangen Texel waren het unaniem eens met de voorgestelde samenvoeging. In zijn openingswoord haalde voorzit ter J. P. Herweijer fel uit naar de firma Van Pelt en Kuiper. Deze heeft alle Texelse melkveehouders aangeschreven om lid te worden van hun Kl- vereniging „Nieuw Leven" te Sprang Capelle. „In de brief worden voorstel lingen van zaken gedaan die in de praktijk niet kunnen kloppen", aldus Herweijer. Tijdens een voorlichtingbij eenkomst die „Nieuw Leven" vorige week op Texel hield werd volgens de voorzitter kritiek geuit op instellingen „van de EEG tot alle veeverbeterings- organisaties in Nederland". De leden van KI Texel kwamen later in de verga dering niet meer terug op deze zaak, waaruit opgemaakt mag worden dat zij het met hun voorzitter eens zijn dat de handelswijze van de firma „Nieuw Le ven" beneden peil was. J.M.J. Rutten gaf een overzicht van de aankoopcommissie van KI Texel en Ceres. Er zijn minder jonge stieren aangekocht omdat het aantal te inse- mineren dieren steeds verder terug loopt. De oorzaken hiervan liggen bij de superheffing op de melk en de pro- duktiestijging per melkkoe. Rutten deelde mee dat de opfokkosten voor jonge stieren per dag f8,30 waren en dat dit neerkomt op 71,27 per eerst in seminatie. Bij de aankoop van jonge stieren blijkt in de praktijk dat de die ren uit Amerika beter voldoen dan die uit Duitsland en Nederland. Service Tijdens de vergadering ontstond een discussie over het op te richten steun punt op Texel. Het Kl-bestuur vindt dat het VVB-gebouw in De Waal te klein is om als spoellokaal (dat voor spoeltests na de melkcontrole wordt gebruikt) te dienen. Het bestuur stelde De voorbereidingen voor het strandsei- zoen 1987 zijn weer begonnen, leder kan op de secretarie (kamer 209) een aanvraag doen om een strandhuisje op het strand te mogen plaatsen. U wordt verzocht deze aanvraag te doen voor 1 maart 1987. Zo spoedig mogelijk daar na wordt de vergunning toegezonden. Degenen, die vorig jaar een strand huisje hebben gehad, ontvangen auto matisch een aanvraagformulier. Een aanvraag kan weer worden ingetrokken tot 1 juni. Daarna betaalt u altijd het volle bedrag, onverschillig of het strandhuisje is geplaatst. het KI station aan Zuidhaffel voor. Het centrale spoellokaal betekende volgens het bestuur een service aan de Texelse leden en doordat J. van Tunen er bij woont zou ook sprake zijn van een min of meer permanente bezetting. Herweijer stelde dat als de voorgestel de reorganisatie niet door zou gaan de problemen niet te overzien zijn. „Fusie is noodzakelijk in verband met de au tomatisering die teveel kost om door een kleine vereniging opgebracht te worden", aldus Herweijer. Van de tach tig aanwezige leden stemden er echter maar vijftien tegen het voorstel om te fuseren met de Noordhollandse KI ver enigingen, de rundveefokverenigingen, de WB's en de Provinciale Bond voor de Rundveeverbetering en rundvee houderij. De fusie gaat in per 1 maart. Tot slot verklaarde Herweijer dat Texel in de nieuwe organisatie evenveel stemrecht heeft als elke andere deelnemer. Melk per koe In zijn openingsverhaal van de verga dering na de pauze, vertelde H. Tjep- kema, voorzitter van de Vereniging voor Veehouderijbelangen Texel (VVB) dat in het afgelopen boekjaar voor het eerst een gemiddelde werd behaald van boven de 6000 kg melk gemiddeld per koe. Het is niet denkbeeldig dat de produktie in de komende jaren zal gaan stijgen tot boven de 8000 kg per koe, gezien de beschikbare, sterk ver hogende Holstein-Frisian stieren en de stijging van de fokkerij. Tjepkema waarschuwde in zijn betoog voor het gebruik van hormoonstimulerende mid delen. „Het zal waarschijnlijk geen na delige invloed hebben op de gebruikers van melkprodukten, maar deze consu menten mogen niet kopschuw ge maakt worden, anders zal dit verstrek kende gevolgen hebben voor de afzet van melk en melkprodukten". Vorig jaar bezocht hij een universiteit in Ca nada waar koeien enorme uiers kregen door hormoonbehandelingen. „De ui ers waren onvoorstelbaar groot en de koeien moesten vaker dan tweemaal per dag gemolken worden. De dieren waren duidelijk geïrriteerd." Record Tjepkema feliciteerde J. Witte van „Bloemwijk" met zijn koe Ria 170 die een nieuw Texels record vestigde met een melkproduktie van 13140 kg melk in 311 dagen. Dat betekent een dagge middelde van 42,5 kg melk en 3000 gram vet en eiwit per dag. Ook felici teerde Tjepkema R.D. Bakker van „Zandvrucht" omdat deze op zijn be drijf de hoogste produktie van de ver eniging realiseerde. „De tijd dwingt ons tot samenwerking om de kosten in de hand te houden. Ik hoop op een verstandige beslis sing", zo begon Tjepkema de fusie besprekingen. De leden van WB Texel De winkeliers van de Parkstraat verzetten zichJBgen de aanleg van parkeerplaatsen op het busstation Elemert ter vervanging van de par keerplaatsen die bij de reconstruc tie van de Groeneplaats verloren zullen gaan. Ze willen parkeermo- gelijkheden in het park, dus op de kortst mogelijke afstand van hun bedrijven. Dit standpunt hebben zij in een brief kenbaar gemaakt aan de gemeente raad, naar aanleiding van de bezwaren die raadsleden hebben gemaakt tegen de aanleg van parkeerplaatsen in het park en het inmiddels door gemeente werken gemaakte plan om die parkeer plaatsen dan maar te maken bij het busstation. De winkeliers wijzen erop dat het park ondanks de vele pogingen om daar verandering in te brengen (opknappen van bomen en struiken, aanleg paden) alleen maar gebruikt wordt als uitlaat- gelegenheid voor honden. Door aanleg van bescheiden parkeervoorzieningen zou deze tuin tenminste weer een functie hebben en de winkeliers zeg gen niet te begrijpen wat daar tegen is, vooral als het zorgvuldig gebeurt waarbij het hele park zeker niet in één groot parkeerterrein verandert. De briefschrijvers zeggen dat zij zich zeer betrokken voelen bij dit deel van Den Burg. „Een aantal van ons is in deze omgeving geboren en getogen en woont hier ook nog steeds". De suggestie wordt nogmaals gedaan om de strook achter postkantoor en Meubelhuis in te richten voor parkeren en ook stallingsmogelijkheden voor fietsen te maken. „Dan komen met deze vervoersmiddelen de mensen in het park terug en wordt het park weer sterk verlevendigd. Dat is goed voor de winkelomgeving, prettig voor de buurt en zinvol voor het park". Tegen het aanleggen van parkeerplaat sen op de Elemert hebben de winke liers op zichzelf dus geen bezwaar, maar niet als vervanging van parkeer plaatsen die straks van de Groene plaats verdwijnen. De (kort)parkeer- plaatsen moeten direct bij de winkels komen; de Elemert is te ver. De brief schrijvers achten dit ook in de geest van de afspraak dat de winkeliers die gedupeerd zijn door de omgedraaide rijrichting in de Parkstraat zullen wor den gecompenseerd door de aanleg van extra parkeerplaatsen. Die moeten zoveel mogelijk komen in de buurt van de gedupeerde bedrijven en niet een paar honderd meter verderop op de Elemert. Ook wordt gevraagd het tarief en de tijdsduur van de parkeermeters op een redelijk peil te brengen: niet meer dan een kwartje per kwartier met in de Parkstraat een maximale parkeer- duur van een half uur. betaalden in het afgelopen jaar een omslag van 739,50 per koe. Als er niet gefuseerd wordt zal dit in de nabije toekomst minstens 750,— gaan wor den. De omslag voor de nieuwe orga nisatie bedraagt voor dit jaar 732,—. „Ik hoop dat er één vestigingspunt komt in Noordholland", aldus Tjepke ma. „Mensen, blijf verstandig en kies voor een nieuw gebouw in Avenhorn. Laat dit gebouw het visitekaartje zijn van 1800 Noordhollandse boeren. De kosten in de hand houden en een op timale dienstverlening blijven voorop staan. Ik ben ervan overtuigd dat vere nigingen die nu tegen gaan stemmen hier in de kortste tijd op terug willen komen", zei voorzitter Tjepkema. Infecties Koopman van de gezondheidsdienst voor dieren vertelde dat de omslag on danks de automatiseringskosten van 718.000— per maand, niet zal worden verhoogd. Dit ondanks dat het aantal koeien en de overheidssubsidie terug loopt. Koopman maakte melding van naderende infecties, onder andere een nieuwe epileptische besmetting die in Engeland problemen opleverde en van koeien op mensen kan worden overge bracht. Hij zei dat een pakket van voorzieningen op komst is in verband met de aanpak van ziekten onder schapen en geiten. Via de VVB wor den kadavers naar Schagen verzonden voor sectie. Dit zal ook in de toekomst doorgaan als de WB op Zuidhaffel is gehuisvest. Alle 68 aanwezige leden stemden una niem vóór de voorgestelde fusie. In de rondvraag werd geïnformeerd naar de mogelijkheid om de vierjaarlijkse fok- veedag en de jaarlijkse „Veehouderij dag" te blijven houden, ledereen wenste deze traditie in de toekomst voort te zetten. Renske van den Tempel kreeg dins dag de jaarlijkse uitkering van het Noordijkfonds voor haar boekje ..Schapeneiland". Voorzitter Klaas Eelman verklaarde dat deze hand leiding voor het schapenkijken op Texel als een promotie van dat agrarische onderdeel van het ei land zeer geslaagd is. „Omdat schrijven geen lucratieve bezigheid is, meenden wij Renske dit bedrag te moeten toekennen in de hoop dat zij meer van dit soort goede boekjes zal produceren". In haar dankwoord noemde Renske van den Tempel de prachtige tekenin gen van Betteke de Gruyter en alle medewerking die zij van de Texelse schapenboeren had gehad belangrijke factoren waardoor het boek een suc ces was geworden. „Maandag werd ik opgebeld door Klaas Eelman of ik aanwezig kon zijn, nou en toen had ik al iets in de gaten. De Autobus Onderneming Texel (AOT) heeft sinds vandaag een nieuwe lijnbus in gebruik. De bus, net als de overige AOT-bussen van het merk Daf, heeft een lengte van 12 meter en is daarmee het langste exemplaar bij de AOT. Ook het aantal zitplaatsen is beduidend groter dan in de andere bussen: 40 stoelen, tegenover de 28 in de drie bussen die drie jaar gelegen wer den aangeschaft. De bus heeft een investering gevergd van meer dan 7250.000- De AOT zal de nieuwe bus inzetten op de lijn Veerhaven-Den Burg-De Koog, het gehele jaar door. Door de grote lengte is het niet mogelijk om door nauwe dorpskernen als bijvoorbeeld Oosterend te rijden. De oudere bussen hebben een lengte van meer dan tien meter, maar de breedte verschilt niet: deze is 2Vi meter. Hoewel het aantal zitplaatsen hoger is, betekent dat niet dat ook de vervoerscapaciteit groter is. Met staanplaatsen meegerekend kunnen met de nieuwe bus 78 passa giers worden meegenomen, terwijl de drie jaar gelegen aangeschafte bussen plaats bieden aan in totaal 80 personen. De aanwinst is een nieuw model streekbus van Daf, die zich van de voorgaande modellen qua vormgeving vooral onderscheidt door de „opge plakte" ramen. De ruiten zijn namelijk over de stijlen heen aangebracht en zijn zonwerend, wat is te zien aan de bruine tint. Verder verschilt de vorm van de bus niet van de overige in het huidige AOT-bussenpark. De bus werd vorige week aangeleverd, waarna en kele kleine veranderingen werden aan gebracht. Zowel bij de vooringang als de achteruitgang werd de loopruimte verbreed door het verwijderen van de middenstang. De stangen zijn nu aan de zijkanten aangebracht. Mogelijk zal het brede gele vlak onder de ramen in de toekomst worden benut voor het aanbrengen van reclameboodschap pen. Deze worden verzorgd door een gespecialiseerd landelijk bedrijf. Het zijn daardoor meestal grote merken die op bussen adverteren en niet zozeer plaatselijke bedrijven. Camper Het aantal bussen van de AOT is niet uitgebreid want een uit 1971 daterende bus is inmiddels verkocht. Dat gebeur de aan de Texelse ondernemer Aad van Liere, die de bus ondertussen heeft doorverkocht naar de vaste wal. Naar verluid zal de bus als camper worden gaan gebruikt. Overigens doet één der oude bussen die drie jaar gele den is vervangen, momenteel dienst in den lande als voetbalkantine. Aan de nu verkochte bus heeft de AOT veel plezier beleefd, want hij heeft 1,2 mil joen kilometers gedraaid. De laatste ja ren (na de afschrijvingstermijn van 12'A jaar) diende de bus als Renske van den Tempel ontvangt de cheque uit handen van Noordljkfondsvoorzitter Klaas Eelman. Kijk, het gaat me nog niet eens zo zeer om die duizend gulden. Dat is leuk, maar de waardering vanuit de agrarische wereld die eruit spreekt, dat vind ik veel belangrijker. Ze vinden het blijkbaar een goeie zet en daar ben ik heel blij om". Door haar werk aan de landbouwschool kwam Renske van den Tempel geregeld in aanraking met de Texelse boeren. ,,De vriendelijkheid en de medewerking die ik van hen heb ondervonden zijn werkelijk fan tastisch", aldus de schrijfster. Tegenstrijdig Ik koos het onderwerp schapen om dat Texel in de ogen vah buitenstaan ders de naam heeft een schapeneiland te zijn. Eigenlijk zit daar een tegenstrij digheid in, want rendabele schapen teelt is erg moeilijk en is economisch gezien dan ook niet erg belangrijk in het totaal van de agrarische bedijvig- heid op Texel. Maar het spreekt men sen altijd aan. Ik wil het bedrag dat ik nu heb gekregen, gaan gebruiken om andere zaken op landbouwgebied dui delijk te maken. Ik vind dat het pu bliek eerst moet weten hoe het daar werkt vóór ze zich een mening vor men. Als er ideeën zijn bij de agrari sche sector over onduidelijkheden die leven, dan wil ik die graag weten". De Stichting Provinciaal Overleg; gaan Gehandicaptenbeleid Noorf Holland inventariseert jaarlijks er in Noord-Holland projecten in: voorbereiding zijn, die mogelijk vanuit pariculiere dan wel over- heidsfondsen gesubsidiëerd kun nen worden. Het gaat daarbij on ""j,' projecten waar mensen met een ®600I chamelijke handicap baat bij heb p ben. In het afgelopen jaar is mer er in geslaagd om voor ca. 7600.000— dergelijke projecten in. waar Noord-Holland gefinancierd te kri'gen fers De aanvragen waarvoor kon wordenj bemiddeld waren heel verschillend aard. Het betrof onder andere bouw kundige aanpassingen voor recreatii objecten, musea, kerkgebouwen, sportaccommodaties, buurthuizen turele centra en dergelijke (met aan passingen worden niet alleen bedoi drempelvrije ingangen of aangepast! toiletten, maar ook ringleidingen ter behoeve van mensen die slechthore: ge a zijn of kleurmarkeringen ten behoevi van mensen die visueel gehandicapt zijn); aangepaste busjes; voorlichting sactiviteiten zoals de aanmaak van li een ders, alsmede gespreksgroepen, stu0|plt j, reizen en schrijfmachines, gereedschi»recjj| rieel. besti -eer iote en kantoorinventaris. de o Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Em- malaan, Haffelderweg. Ada van Hollandstraat, Pieter van Cuyck- straat, Elemert. reservewagen. Het zal dit jaar niet bij één vervanging blijven: er zal nog een nieuwe bus van tien meter in bedrijf worden genomen. Onder meer door de vierkante vorm en geboden voorruit zal deze bus (van Daf) een afwijkende aanblik bieden. Mochten organisaties of instellingen wer^ van deze bemiddeling gebruik willen3yoor maken of heeft iemand zelf projecter Laa|( in petto, dan kunnen deze vóór 1 voor maart 1987 een bemiddelingsformulie.jeng aanvragen bij de Stichting, Victor vö jena Vrieslandstraat 6, 2025 LS Haarlem, lefoon (023) 380950 of op het geme^nc tehuis Texel, afdeling Algemene Zake Het verzoek om bemiddeling bij het verwerven van subsidie kan door de Stichting pas in behandeling worden genomen als ook de in het vragenfo muiier genoemde bescheiden, alle in tweevoud in hun bezit zijn. Dit burei zal daarna de aanvragen, voorzien w een advies, doorsturen aan het meest,^ gerede fonds. Zonodig zal vooraf noj f aanvullende informatie bij de betrokk jere nen worden ingewonnen. Bij de opstelling van dit advies aan ol,an fondsen worden de volgende criteria gehanteerd: 1. voldoet het project aan de voor waarden van „inclusiviteit" en staan de activiteiten open voor ie dereen (dus ook voor mensen me een handicap)? 2. voorziet het te subsidiëren project in een behoefte (mede ten opzich van reeds bestaande voorzieningen)? 3. is de mogelijkheid van samenwer king/pooling met anderen aanwe zig, dan wel ligt het project meer op het werkterrein van derden? 4. kan niet van reeds bestaande voot d0( zieningen gebruik worden gemaal of zijn er geen goedkopere alternatieven? 5. voldoen de bouwkundige voorzie ningen aan de normen van het handboek „Geboden Toegang"? 6. er moet sprake zijn van een eigen financiële bijdrage. Er wordt niet bemiddeld wanneer er sprake is van een financiering achtera Voor alle duidelijkheid: de Stichting subsidieert niet zelf, maar bemiddelt en adviseert zonder dat hieraan kostt ligh unc toot ivort (Vils ran :eel rers' ran ifsc P, K sen lard soor lieu 3e i ;om irar gen wer kun mei daa verbonden zijn. Zaterdag 28 februari houden dorpshui De Wielewaal en Atletiekvereniging Texel voor de zesde keer de halve ma rathon De Waal. Inschrijven kan vantf 12.30 uur in De Wielewaal. Kosten 77,50 per deelnemer; jeugd 75,—. Sta' van de 4'A km is om 13.50 uur. De 7'A, 15 en 21 km starten om 14.00 uur. Douches zijn aanwezig en na af loop is er soep voor alle deelnemers. Er rijdt een speciale bus vanaf de boo van 11.30 en 12.30 uur en terug om 17.00 uur. Informatie tel. 02220-2851 olJ( 3843. Broodje Shoarma van echt Tessels lamsvlees met twee sausjes van 77,50 toch maar mooi van Andrea en Andrê Geldig za. 21/2 en zo. 22/2 '87 De nieuwe AOT-bus rijdt vanaf vandaag rond. (Foto Dirk Kuiter).

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2