J I Politiek café over toerisme op Texel I Voor het weekend 1 Wie weet een leuke I naam voor manege? Apotheek I 1 aanleg zinker ERVOLG VAN PAG. 1 aad' prak «en Texelaars baas in eigen dart-toernooi 21 en 22 februari Artsen ie Krappe nederlaag voor handbalsters Atletiektraining niet in De Koninghal Geen zwemmen Groene Kruis 1987 Kerkdiensten Unterwasser-Grabenfrase Van Vliet wordt nieuwe trainer ZDH Pupillenprogramma zaalvoetbal Dierenartsen p Gezinsverzorging Noodslachtingen Rijkspolitie Brand/ambulance" Kustwacht Eierland VRl |4I J DAG 20 FEBRUARI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 :oont het tracee van de leidingen 198?sn nogal „kwispelend" verloop, narin nog op het allerlaatste moment e pine wijzigingen zijn aangebracht. ,;di'|r8t gelijktijdig leggen van de PTT Glasvezelkabels heeft nog een extra jiligheidsvoordeel opgeleverd. In die 'abel (met een enorm veel grotere ca- j aciteit dan de bestaande zeekabelsl tiniet alleen glasvezel, maar ook een aperen ader en met behulp daarmee de plaats van een eventuele breuk uniddellijk vast te stellen. Mocht dat "oit gebeuren, dan is er zeker geen ke van een ramp want het vrijgra- van de leiding, het omhoog halen het lassen is een operatie die bij oed weer binnen twee weken vol- loid is. I Ih stand blijft. Er worden damwanden ge heid (op verzoek van het Waterschap op ruime afstand van het gemaal uit vrees voor schade als gevolg van de trillingen) en er komt een „glij- constructie" waardoor de waterpijp bij de doorvoer als gevolg van het zetten (inzakken) van de grond geen schade kan oplopen. Zinkstukken Voor de Prins Hendrikpolder ligt een brede en dikke gordel van zinkstukken, in de loop der jaren aangelegd om het uitslijpen van de zeebodem tegen te gaan. Het was eerst de bedoeling om de zinker in een bocht te leggen en de zinkstukken daardoor te ontwijken, maar daarvan is afgezien. De zinker gaat nu recht op het aanlandingspunt af waarvoor dus een strook zinkstuk ken moet worden opengebroken. Tevo ren zal de nylon mat die zich onder een deel van de zinkstukken bevindt, worden doorgesneden uit vrees dat de kettingfrees er anders in verstrikt raakt. 400 meter, zodat betrekkelijk weinig lassen hoeven te worden gemaakt. Het is de bedoeling minstens één lengte per dag te leggen in continubedrijf zo dat de hele zinkeraanleg een kwestie is van minder dan twee maanden. Het is de bedoeling dat de buizen geleverd worden door een Nederlands bedrijf. Ze kunnen drijvend in het water met een sleepboot worden aangevoerd; er komen dus geen auto's aan te pas. Aan boord van het 60 meter lange werkponton worden de pijpeinden bij een bepaalde druk en temperatuur ge last door specialisten, waarbij het re sultaat wordt gecontroleerd door de Röntgentechnische Dienst. Om opdrij ven te voorkomen wordt de leiding bij het leggen vol (zoet) water gehouden. Om hem in zijn sleuf op zijn plaats te houden wordt er bovendien onmiddel lijk met nylon versterkte betonspecie op aangebracht. Zowel de waterleiding als de PTT-kabel krijgen daardoor een beschermend „dak". De werkzaamhe den op Texel (de aanleg van de leiding tussen aanlandingspunt en pompsta tion) beginnen al in april. De zinker zal worden opgeleverd in juli. Het eerste water zal er pas doorstromen als alle andere schakels in de waterketen naar Texel ook zijn aangepast en dat is eind september. Sportief Met de wijze van actievoeren tegen de waterzinker heeft de gemeente Texel bij het PWN geen bewondering ge oogst en dat is zacht uitgedrukt. De houding die het gemeentebestuur nu inneemt, heeft echter veel waardering opgeroepen. Het PWN heeft van B en W aanleg- vergunning nodig (krachtens het bestemmingsplan Waddenzee) om de leiding in het Texelse deel van de Waddenzee te mogen aanleggen. B en W zijn in zo'n geval verplicht advies in te winnen bij de Directeur Landelijke gebieden en Kwaliteitszorg inzake mo gelijke effecten voor het milieu. Het PWN had verzuimd gegevens te ver schaffen aan de hand waarvan dat ef fect goed kon worden beoordeeld. Om de zaak niet te vertragen heeft het col lege laten weten dat deze gegevens door het PWN rechtstreeks kunnen worden doorgegeven aan de adviseurs. Ook in andere opzichten wordt vlot en soepel meegewerkt. Ing. Stam: „Dat vinden we heel sportief. De gemeente Texel is een goed verliezer." Ponton Onderwaterfrees Dinsdag 24 februari wordt weer een „Politiek Café" gehouden in Taveerne „De Twaalf Balcken", aanvang 21.00 uur. De discussie on der leiding van presentator Joop Groen, zél gaan over toeristische ontwikkelingen op Texel. De volgende onderwerpen komen aan de orde: kamperen bij de boer; het toeristisch actieplan van het TVO en het activiteitenplan van de Stichting VW Texel-promotie; realisering en ver koop van recreatiebungalows door pro jectontwikkelaars, zoals bijv. het Colthof-project bij de Krim en te ver wachten ontwikkelingen in het artikel 11-gebied bij De Koog. De muzikale omlijsting wordt weer ver zorgd door de „Monkey Revival" jazz band. Belangstellenden zijn van harte welkom. De organisatie van het „Poli tiek Café" is in handen van enthousi aste leden van de plaatselijke afdelin gen van de politieke partijen PvdA, VVD en van Kiesvereniging Texels Be lang. De opzet van het programma verschilt weinig van voorgaande café's. Gehoopt wordt dat er ook door men sen uit het publiek op de discussies al worden ingehaakt. Het ligt in de be doeling om vóór de zomervakantie nog één of twee politieke café's te houden. De Texelaars Hans van der Geest en Jan Duinker zijn als beste koppel uit de bus gerold in het zondag gehouden darttoernooi in café De Zwaan. Aan dit zogeheten „koppeltoernooi" deden negen teams van twee personen mee, onder wie sterke spelers van de vaste wal. Als tweede eindigde Nico Bakker, die een combinatie vormde met Rein Nijland uit Amsterdam. Het Breukelen- se duo Rob Tiemersma en Rob Kools bezette de derde plaats Leiding voor ballaststof Bediening- en stuurslangen jj wordt de drinkwaterzinker door Rahrbau Nord AG. in de zeebodem gelegd. Vanaf het ponton ,.Baas Kobus'' wordt de frees over de zeebodem geleid die een 60 cm brede sleuf maakt \arin men de leiding en de PTT-kabel laat vieren terwijl deze tegelijk wordt voorzien van een betonnen afdekking. Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 22 februari 1987 „Eigen" water blijft issen zit Texel niet zonder drinkwa- zelfs niet als beide leidingen zou- i breken want de voorraad die in de geberg zit staat ter beschikking en gaat de aanvoer van water vanuit Mokslootvallei door. De veron- stelling dat straks via de zinker al op Texel benodigde drinkwater zal rden aangevoerd berust op een mis stand. Van de 1.2 1.4 miljoen m3 de komende periode jaarlijks op <el nodig is, zal ongeveer een half liljoen m3 uit de duinen bij Den fcorn blijven komen. Volgens Ing. luller is het noodzakelijk om het wa- rwingebied op Texel in bedrijf te luden als reservebron. Opstarten van ze bron nadat er een tijd helemaal Kn water aan is onttrokken levert aaide technische problemen op. Hor de natuurliefhebber zal het te- rstellend zijn dat het PWN de wa- inning in de duinen niet helemaal Bakt, want zij droomden al van de irugkeer van de natte duinvalleien iet hun veelzijdige en bijzondere flora t fauna, zoals boeiend beschreven oor wijlen dr. Jac. P. Thijsse. Zij kun- en zich troosten met de gedachte dat e wateronttrekking van de duinen in k geval gelijkmatig zal zijn, zodat jen droogtepieken ontstaan in de p van het jaar en dat de totale te ittrekken hoeveelheid zeker niet zal rden verhoogd. De toenemende nkwaterbehoefte in de toekomst zal kkelijk kunnen worden gedekt door aanvoer via de zinker wat te groten. Goede kwaliteit IjVie afgaat op sommige voorstellingen van Ouwe Sunderklaas 1986 zou kun- nen denken dat Texel straks via de zin- ker een soort vergif aangevoerd krijgt. Ing. Muller: „Het water dat Texel straks drinkt voldoet aan de eisen die ook elders in het leveringsgebied gel den en is dus van goede kwaliteit als gevolg van de behandelingen die het -krijgt. Het water voor Texel komt van het pompstation Bergen dat het be trekt uit de duinen bij Castricum die worden geïnfiltreerd met water dat uit eindelijk uit de Reijn afkomstig is." Toegegeven wordt dat het drinkwater dat Texel straks krijgt veel harder (kalk- rijker) is, namelijk 16 gr. DH. Rond 1990 wordt het anders, want dan gaat het PWN over op centrale ontharding van het drinkwater. Het wordt dan 8,5 DH. De zinker gaat de zee in aan de oost kant van de marinehaven in Den Hel der. Om de aansluiting hier tot stand te brengen moet in en bij Den Helder 9 kilometer nieuwe aanvoerleiding wor den aangelegd; een deel van die capa citeit komt ook ten goede van de wa tervoorziening van de marinestad. Op Texel moet om de verbinding tussen het aanlandingspunt en het PWN pompstation aan de Westerweg in Den Burg tot stand te brengen onge veer 4'/* kilometer nieuwe leiding wor den gelegd, voor het overgrote deel ,door openbaar gebied. In enkele geval len wordt agrarische grond doorsne den. In overleg met de betrokken boe ren is geregeld dat deze leiding al in een zeer vroeg stadium wordt aange legd zodat de agrarische bedrijvigheid zo min mogelijk wordt gehinderd. Op ongeveer 100 meter ten noorden van het gemaal van de Prins Hendrik Jolder gaat de zinker dwars door de ieedijk, een waterbouwkundig karwei waarbij uiteraard wordt gezorgd dat de waterkerende functie van de dijk in Het zinkwerk zal naderhand uiteraard worden aangeheeld. Mogelijkheden De technische studie inzake de zinker- aanleg begon feitelijk al in 1983 toen met Rijkswaterstaat contact werd op genomen inzake het te volgen tracée. RWS gaf toen drie mogelijkheden: via de kortste afstand door het Marsdiep met aanlanding op de Hors, dwars door de Waddenzee van Oudeschild naar Wieringen en het nu gekozen tra cee van 7 Vi kilometer. De zinker naar Wieringen was kostbaar. Bovendien was bij aanvoer van water vanaf Den Helder (dus van het pompstation Ber gen) de levering in de toekomst het meest zeker. Een zinker via de kortste afstand tussen Den Helder en Texel zou heel diep moeten worden gelegd en nagegaan is of dat zou kunnen vol gens een nieuwe, zich snel ontwikke lende techniek, namelijk „gestuurde boring" waarbij de leiding met een boorkop die zichzelf stuurt horizontaal door de zeebodem wordt getrokken als een naald met een draad. Met een lei ding van 30 centimeter bleek dat mo gelijk over een afstand van maximaal twee kilometer, terwijl het Marsdiep op het smalste stuk ruim drie kilometer is. Lange stukken De polyetheen (een soort plastic) bui zen van de zinker worden op het werk aangevoerd in stukken van maar liefst In Schagerbrug bond MST zondag de strijd aan met het even sterke HVS. MST zou het zwaar krijgen zonder wissels. Om de verre afstandschoten van HVS te kunnen onderbreken, werd door MST in 3—3 formatie gespeeld, met drie vooruitgeschoven verdedigers, die terug konden vallen waar nodig was. Dit werkte goed. Hoewel HVS vrij snel de leiding nam met 3—0, wist MST door goede individuele acties en vrije worpen gelijk te komen tot 3—3. HVS ging later in 4—2 systeem spe len, waar MST het moeilijk mee kreeg. De conditie ging meespelen en in de aanval ging de bal nogal eens verlo ren. HVS kon met drie wissels volledig uitspelen, maar werd door ruw spel bestraft met een penalty, die MST goed benutte. Ondanks het harde werken en goed spel kon MST geen winstpuntje pak ken. Het werd 8—6 voor HVS. Of er nu wel of niet gepromoveerd kan worden, moet nog bekeken worden na de wedstrijd van 22 februari, die thuis gespeeld gaat worden tussen MST en Nieuwe Niedorp. De vrijdagavondtraining van Peter de Hoogh wordt deze en volgende week niet in de Burg. De Koning-hal gege ven, maar in de zaal aan de Beatrix- laan. De training begint om zeven uur en duurt tot negen uur. Vrijdag is er geen zwemmen in het marinebad te Den Helder in verband met sportwedstrijden. Waterleiding Geleide-inrichting Tandartsen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter A. Waverijn/Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. (02220) 2016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. J. B. Mannessen, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241, De onderwaterfrees kan de waterleiding drie tot vijf meter diep in de zeebodem leggen. Tot dusver zijn met het apparaat alleen kabels gelegd, onder andere in de Oostzee De vrij stug ge en veel dikkere waterleiding moet onder een veel minder steile hoek worden neergela ten. De speciaal voor dit project ontworpen geleide-inrichting is nog in aanbouw. I Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. „Wij zijn niet zo gelukkig met „de manege" of „de overdekte manege aan Akenbuurt", dat klinkt alle maal zo kaal. Daar moet een bete re aanduiding voor te verzinnen zijn en daarom willen we nu een beroep doen op de creativiteit van de Texelaars". Aldus voorzitter Piet Daalder van de Stichting Overdek te Manege Texel. Het stichtings bestuur heeft daarom nu een wedstrijd uitgeschreven, waarbij tot 4 maart gelegenheid bestaat met een nieuwe naam op de prop pen te komen. De winnaar krijgt een diner (inclusief drankjes) voor twee personen in restaurant 't Kompas. De winnaar kan er tevens van verze kerd zijn dat diens winnende inzending bij de opening op zaterdag 25 april op de voorgevel van het manegegebouw zal prijken. Voor de naam zijn geen criteria aangelegd; alle suggesties zijn welkom. Wie denkt een geschikte naam te hebben gevonden, wordt ver zocht deze (liefst) schriftelijk door te geven. Suggesties moeten worden op gestuurd aan Piet Daalder, Harkebuurt 5, Bartimeushoeve, Oosterend. Uit de Met ingang van het nieuwe seizoen krijgen de voetballers van ZDH>te ma ken met een nieuwe trainer: de 45-jarige Piet van Vliet. Voor veel Hoornders geen onbekende, want ruim drie jaar geleden was Van Vliet al voor enkele maanden werkzaam bij ZDH. De samenwerking kreeg toen een abrupt einde, omdat de oefen- meester in verband met zijn werk bij de marine naar de Nederlandse Antil len verhuisde. Sinds november j.l. woont Van Vliet weer op Texel, op 't Horntje. Eerder heeft hij bij onder meer HFC Helder, Vesdo en Texelse Boys getraind. Bij ZDH volgt bij Dick Makelaar op die momenteel bezig is aan zijn tweede seizoen, dat hij ge woon zal volmaken. ingezonden namen zal een voorselectie worden gemaakt door de leden van de commissie die zich bezig houdt met de opening van de manege. Deze bestaat uit de dames Van Maldegem en Schip per en de heren Heetveld en Daalder. Zij zullen worden bijgestaan voor twee bestuursleden. Vervolgens worden de beste namen voorgedragen aan het stichtingsbestuur die de winnaar zal aanwijzen. Omstreeks half maart zal deze bekend zijn. De nog resterende werkzaamheden aan de manege schieten flink op. Een flinke groep vrijwilligers werkt iedere dinsdag- en donderdagavond aan de foyer. Deze is inmiddels geheel betim merd. De keuken wordt van tegels voorzien en de verlichting is aange bracht. De vloer moet nog worden ge legd en de bar nog geplaatst. Als het weer straks beter wordt zal ook het terrein rondom de manege worden ver fraaid, zodat dat bij de opening gereed is. Voor dit werk zijn binnenkort ook op zaterdag vrijwilligers nodig. De opening belooft een gevarieerd ge heel te worden. Er zal de hele dag wat te doen zijn en het programma wordt afgesloten met een dansavond in de foyer. Hierbij zal het accent worden gelegd op het multifunctionele gebruik van de manege. Potentiële gebruikers zullen hiervoor worden uitgenodigd. Het pupillenprogramma voetbal in de zaal is een week eerder. Het on derstaande programma wordt a.s. za terdag gespeeld in sporthal „Ons Genoegen". 9.00 u. SVO E1-Tex. Boys E1 9.20 u. SVO E1-SVO E2 9.40 u. De Koog E1-ZDH El 10.00 u. Tex. Boys D1-ZDH D1 10.20 u. ZDH D1-Tex. Boys D2 10.40 u. Tex. Boys D1-SVO D1 11.00 u. De Koog F1-ZDH F1 11.20 u. Tex. Boys F2-De Koog F1 11.40 u. Tex. Boys F1-ZDH F1 12.00 u. SVO F1-SVO F2 Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon 102220) 4152. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. C. de Kruijff, tel. (02228) 643. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. i Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is en donderdagmiddag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Den Hoorn 11.00 uur ds. Verbeek Gezinsdienst in de R.K. kerk De Koog 9.30 uur ds. Verbeek Gezinsdienst De Waal dienst in De Koog Oosterend 9.30 uur ds. C. de Jong Oudeschild 11.00 u. ds. Ter Haar De Cocksdorp 11.00 u. ds. De Jong m.m.v. The Gospeltrain GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur drs. Salakay 19.00 uur dis. Salakay Dienst voor belangstellenden m.m.v. „Singers of the Lord" Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. Donker 19.00 uur drs. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer Extra collecte Doopsgezinde Jeugdcentrale Kerkbusje Den Hoorn Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.30 uur Voorganger Joh. Tensen, m.m.v. eigen zangkoor ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag 10.45 uur, Herenkoor Tijdens de mis kindercrèche. Den Hoorn: zondag 9.30 uur Oosterend: zondag 9.30 uur Woord-Communiedienst De Cocksdorp: zondag 10.00 uur, Woord-Communiedienst JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30-11.20 uur Openbare lezing: „Wat het betekent een geestelijk mens te zijn" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Zo'n grote wolk van getuigen". BAHA'I Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Bahé'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Thema: „Geestelijkebijeenkomsten" Adres: Hollewal 13, Den Burg. I

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5