ieef ook in noordelijke luinen wandelmogelijkheid Voetbalvooruitzichten \eroep van Schilling op Staatsbosbeheer: Geslaagd Niets gevangen Sensatie tijdens bekerwedstrijden Eerste begin voor speeltuin gemaakt Voetbalprogramma Dames Tevoko 2 verslaan Harpoen 1 AMNESTY INTERNATIONAL DE NOODZAAK BLUFT 18ft ■VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 9 taatsbosbeheer moet ook in de duinen van noordelijk Texel voldoende wandelroutes maken, zodat de recreanten gele genheid hebben om van natuur en landschap te genieten. Een oproep van die strekking werd woensdagavond gedaan door wet houder Daan Schilling in het Eierlandsche Huis waar vertegenwoordigers van Staatsbosbeheer, de raadscommissie voor ruimtelijk en huivestings- beleid en een grote schare bewoners van De Cocksdorp en omgeving discussieerden over het in de maak zijnde beheersplan voor de Muy, De Slufter en de Eierlandse duinen. Hoewel de toelichting die bij monde nn Arie de Gelder (plaatsvervangend ofd terreinbeheer van Staatsbosbe- lerl werd gegeven een nogal ge ruststellend en verhelderend karakter had, werd de vrees toch niet wegge nomen dat de recreant in de toekomst nogal aan banden zal worden gelegd. Weliswaar is in samenhang met de re creatieve ontwikkeling het Krimbos aangelegd met als doel recreanten op te vangen zodat zij de kwetsbare dui nen zullen mijden. Vooral de natuur liefhebbers onder hen zijn niet voor zo'n bos naar het eiland gekomen. Zij willen van de „echte" natuur genieten m zij zullen zeer teleurgesteld zijn als dat niet (meer) kan, zelfs niet in het naseizoen als naar verhouding veel na- hiurminnende toeristen naar Texel ko men, zo was de door meerdere inspre kers vertolkte opvatting. Niet definitief Het geruststellende van de reacties Sn De Gelder op de kritiek betrof ooral de verzekering dat van een defi- itief beheersplan nog geen sprake is. jfat nu ter tafel ligt is geen plan, ook een ontwerpplan en zelfs geen vóór- ntwerp. Het is een notitie waarin eeén en mogelijkheden voor het ter- Bnbeheer zijn opgesomd en waaraan bg kan worden gesleuteld. Beloofd ]erd dat zoveel mogelijk met de aan- opmerkingen rekening zal worden fehouden en dat in ieder geval zal rorden gereageerd. Alle regels waar- je uiteindelijk wordt besloten, zullen uidelijk worden gemotiveerd. Glasnost Gelder vertelde dat Staatsbosbe- 'fer tegenwoordig een beleid voert aarbij het publiek in het vroegste sta- jm wordt geïnformeerd. Om die re en worden de ideeën voor de be- eersplannen ook aan het gemeente- estuur voorgelegd en gingen de SBB- nensen graag in op de uitnodiging om tekst en uitleg te geven, zoals nu in Cocksdorp. „Als ze zelfs in Rus- nd over glasnost (openheid) praten, tunnen wij dan achterblijven?", aldus Öe Gelder, die wel moest toegeven dat let nu ter tafel liggende stuk niet op Slle punten even duidelijk was. Als ge- kolg daarvan was ten onrechte al enig tumult ontstaan, zoals ten aanzien van aen „agrarische enclave" die Staats bosbeheer weer in natuurgebied wil veranderen. B en W, commissieleden sn ook mensen uit het publiek dach ten dat het ging om de agrarische ge- Beden in de duinen die nadrukkelijk lis agrarisch terrein zijn aangewezen boor de Kroon, tijdens de procedure van het bestemmingsplan buitenge- aied. Het ging echter om een stukje and vlakbij de vuurtoren dat niet als agrarische enclave in het bestem mingsplan is opgenomen en waarmee Staatsbosbeheer dus kan doen wat zij wil. Het misverstand was mogelijk om dat verzuimd was een kaart bij de tekst te voegen. Jacht l/Vat ook verkeerd was overgekomen was het voornemen om in een deel Cn het betreffende duingebied de :ht te verbieden. Dat bleek te slaan ?p ander wild dan konijnen; voortdu- Jacquelien Witte, werkzaam bij Coc- ky's kapsalon, slaagde in Utrecht voor het diploma Herenkapper. De eerste wedstrijd die de sportvis- etsclub dit jaar hield was geen suc- es. De vijf deelnemers vingen hele- paal niets. Met vrij grote zekerheid an het bestuur daarom voorspellen ilat de volgende wedstrijd in elk geval liet slechter zal zijn... iieronder de einduitslag van de win- ■ferserie 1986;87. Achtereenvolgens de haam, het aantal centimeters, het aan tal punten en het aantal wedstrijden daaraan werd meegedaan, fheo Buren 352 31 6 nul Verhagen 278 27 6 jflap van der Zwaag 229 25 'A 6 #or Huisman 188 25 6 lein Kuyper 83 12 V4 5 V'"em Moor 64 8V2 2 Frans Bos 46 14'A 6 Fup Zegel 19 2 1 Jaap Kröll 17 4 1 rende jacht op konijnen wordt gezien als welkome beheersmaatregel waar door terreinschade wordt voorkomen. Wat het meeste verzet heeft opgele verd was het voornemen van Staats bosbeheer om het noordelijke deel van de Slufter gesloten te houden tot 1 november inplaats van 1 september. Tinus de Graaf verklaarde de zin van deze maatregel niet in te zien. In dat deel van de Slufter komen maar wei nig mensen. „Wij lopen daar vaak, maar we zijn meestal de enigen". De Gelder vertelde dat geprobeerd wordt om met het beheersplan in te spelen op de situatie in de nabije toekomst. De verblijfsrecreatie bij De Cocksdorp (De Krim) wordt momenteel sterk uit gebreid. Er zullen zich dus steeds meer mensen in de omgeving ophou den en die vormen een bedreiging voor sommige natuurlijke waarden van het Sluftergebied. Hoe groot die re creatieve druk in de praktijk zal zijn, is nog niet bekend maar de vinger moet aan de pols worden gehouden. De Gelder verklaarde dat het in elk geval niet de bedoeling is op korte termijn de toegangsregeling voor de Slufter in te perken. Eenzelfde redenering gold voor het voornemen om de recreanten in de Eierlandse duinen terug te drin gen, waarover Nico de Graaf vragen stelde. Die vond dat de wandelpaden in stand moeten worden gehouden. De Gelder zei dat een afgewogen oor deel hierover nog niet is gevormd door Staatsbosbeheer. Feit is dat de toeristi sche druk toeneemt in een gebied met kwetsbare begroeiing. De praktijk is dat de mensen de wandelpaden nogal eens verlaten, zodat het de vraag is of die paden gehandhaafd moeten wor den. Gestimuleerd moet worden dat het Krimbos inderdaad gaat functione ren zoals de bedoeling was: als vang net voor toeristen. Praktijk afwachten In meer algemene zin vertelde De Gel der dat Staatsbosbeheer tegenwoordig de praktijk bekijkt alvorens kostbare voorzieningen te treffen. De wensen van het publiek zijn namelijk niet altijd voorspelbaar en soms aan mode on derhevig. In dat verband merkte hij op dat over een parkeerterrein bij het Krimbos valt te praten als de noodzaak blijkt. De heer Brinks merkte op dat Staats bosbeheer de toeristische druk op de duinen prima kan verlichten door het fietspad naar het strand toe te staan. De Gelder herinnerde daarop aan het feit dat Staatsbosbeheer geen enkel bezwaar (meer) heeft tegen dit fietspad. Wethouder Schilling: „Staatsbosbeheer heeft zich wel eens anders opgesteld. We zijn blij met de ze veranderde houding. Het fietspad heeft voor de gemeente de hoogste prioriteit, maar tot dusver hebben we er geen geld voor". Daaraan voegde hij toe dat er „lichte signalen" zijn dat er toch een financiële oplossing in het verschiet ligt. „Over enige jaren". Beheerder Ezerman van de Sluftervallei was één der vragenstellers die pro testeerden tegen het ontoegankelijk maken van het landschap omdat de toeristen nu eenmaal voor dat land schap komen en niet voor het nieuwe aangeplante bos of de polders. Bert Dros protesteerde namens de landbou worganisaties tegen het tot natuurge bied maken van de vermeende enclave en tegen het slechten van de Slufter- dijk om het inlaten van zeewater in het Muygebied mogelijk te maken. Wat betreft de enclave werd uitgelegd dat het hier om een „onschuldig" stukje land gaat dat geen agrarische bestemming heeft en het slechten van het Slufterdijkje gaat op aandrang van Rijkswaterstaat niet door. Wel zal de sluis in het dijkje af en toe worden opengezet om het water in het gebied erachter wat zilter te maken. Het ter rein is in de loop der jaren namelijk verzoet waardoor er zich een onge wenste plantengemeenschap ontwik kelt. Het landbouwgebied in de duinen bij de Muy zal er in elk geval geen last van hebben en de weg door de Neder landsen zal er ook niet drassiger door worden. Wat betreft de in te perken jacht, waarover de heer Munnikhuizen vra gen stelde, zouden jagers en Staats bosbeheer elkaar wel vinden, zo ver wachtte De Gelder. De konijnenjacht kan in elk geval gewoon doorgaan, al was het maar om het opvreten van de helmplanten tegen te gaan. Hoe er nstig de konijnenschade kan zijn werd met een voorbeeld uit de zaal geïl lustreerd. Bij paal 24 is onlangs voor 725.000,— aan schade gesignaleerd. Het aantal te bejagen diersoorten zal dus waarschijnlijk wel worden terugge bracht. De Gelder noemde als voor beeld van voortaan te sparen wild de houtsnip. Redelijke mensen „Mensen zijn niet onredelijk, als hen maar wordt uitgelegd waaróm bepaal de dingen niet mogen en als hen maar een uitwijkmogelijkheid wordt gebo den". Dat zei mevrouw De Vries die aan de Krimweg woont en vraagtekens zette bij „de afsluitingen van de laatste jaren". Ze pleitte voor wandel routes, zoals in de andere delen van het Texelse duin. Wim v.d. Linde klaagde over het slechte onderhoud van het (oude) Krimbos, waardoor de mensen er niet willen komen. Het gras staat er haast een meter hoog en vaak is het er ook drassig. Bert Dros pleitte voor een rui- terroute naar het strand. Nico de Graaf toonde zich ongerust over het voorne men om bepaalde stukken duinterrein bewust te laten verstuiven „terwille van de dynamiek" van de omgeving. De Gelder stelde hem gerust: „Het gaat maar om enkele plekken; het wordt geen Sahara". De raadscommissie mocht ook zijn zegje doen over de beheersvoorne- mens. Erna Eelman pleitte onder meer voor het agrarisch gebruiken van de enclaves, ook uit landschappelijke overwegingen. Anders gaat het net als met het land aan de Ruijslaan dat er verschraald uitziet sinds het door de pachter is verlaten. De Gelder zei dat er met de duinboeren Kobrn en Stark „duurzame afspraken" zijn gemaakt waar ze heel tevreden over zijn. Het verschralingsbeleid wordt door Staats bosbeheer al twintig jaar toegepast en heeft een grote bloemenrijkdom in het grasland opgeleverd. Het bowlingteam „De Koogel" zorgde in de bekerwedstrijden voor sensatie door het sterke team „Hotel De Weal" uit de competitie te wippen. Buiten de normale clubavonden worden deze be kerwedstrijden weer gehouden, waarbij de verliezers afvallen. Op deze eerste dag deden twaalf teams mee. De zes overgebleven teams spelen op 6 maart en daarna is de finale met drie teams. Strandplevier 1 had tegen het eigen Strandplevier 2 geloot. Captain van beide, Harry van Splunter, sleepte zijn „vaste" Strand plevier 1-team naar de volgende ronde. Bij Reisburo speelde jeugdbowler Mar co Koorn een sterke partij. Zij haalden mede daardoor de winst op het da mesteam de Lollipops binnen. JPK kwam ook een ronde verder door Dub bel El uit te schakelen, hoewel Maaike Lobato zich fel verzette. Bij Kwartet kwam een 196 game van Rina Drijver iets te laat, want Siem Plaatsman had voor de Wielewaal al zijn seizoenrecord neergezet. Ton Witte had een mooie 215 game gegooid. DX 11 werd uitge schakeld door Tabaksshop 't Centrum, waar de familie Keijzer een paar 200 games gooide. Kiekeboe! Dit jeugdige Mars-bewonertje heeft zo z'n eigen ideeën over hetcommunicatieproject". Peter Bakker vond dat Staatsbosbe heer best grotere aantallen mensen kan toelaten op paden in het duinge bied. „Dat moet kunnen. Het publiek is tegenwoordig natuurbewust." De Gelder: „Ik sluit het niet uit. Mis schien is specialistisch onderzoek no dig om te bepalen in hoeverre het toe ristische gedrag van de mensen verandert." Wethouder Schilling zag in dat laatste niet veel heil. Hij vertelde zelf elders op Texel („in mijn eigen operatiege bied tussen paal 6 en 15") te hebben gezien dat de mensen zich over het al gemeen gedisciplineerd gedragen. Is men in woonwijk De Mars be gonnen met de aanleg van een kerkhof? Wie de drie grafzerk achtige betonnen platen op een bouwrijp gemaakt terreintje ziet geplaatst, is geneigd te denken van wel. Het betreft echter de eerste drie elementen die nodig zijn voor de realisatie van het zogeheten „communicatieproject" van de Texelse ontwerper Ben Witte, wel ke een opvallende plaats zal inne men in de aldaar aan te leggen speeltuin. Uitslagen: (de winnaars zijn een ronde verder) De Koogel-Hotel De Weal 2—1 Strandplevier 1-Strandplevier 2 3—0 Lollipops-Reisburo 1—2 JPK-Dubbel El 2-1 Kwartet-Wielewaal 1 —2 Tabakshop 't Centrum-DX 11 3—0 Harderwijk De heren trio-league-team van Bow ling De Koogel speelde deze week in Harderwijk voor de landelijke competi tie eerste klasse. In de eerste wedstrijd tegen Gispa Amsterdam werd nog net een punt gehaald door een 212 game van Klaas Veldman. In de tweede wedstrijd te gen koploper Amstelveen werd invaller Piet Kok ingeschakeld en hij zorgde gelijk voor stuntwerk door een 215 ga me neer te zetten. Kees Keijzer met 207 en Peter Veldman met nog een 204 game maakten de zaak compleet en zo werd de 3—0 overwinning be haald op de titelkandidaat. In de laatste wedstrijd tegen Lelystad waren de Koogelspelers te overmoedig en gaven ze na de eerste gamewinst toch nog de tweede game plus het totaal uit handen. Het dagresultaat van vijf wedstrijden stabiliseerde de vierde plaats. De daggemiddelden van de spelers waren: Klaas Veldman 173; Peter Veldman 179; Piet Kok 180; Kees Keijzer 182. S.V. Texel Texel 1 ontvangt koploper Kolping Boys. In Oudorp werd het 0—0. Door afwezigheid van vijf wintersporters zit er voor de groenzwarten niet veel kans op succes in, maar je weet nooit hoe de prestaties van de invallers zul len uitvallen. Texel 2 gaat naar het onderaan staan de Geelzwart 2, dus weer een vier punten-wedstrijd. Op Texel werd met 1—2 verloren. Er is dus nog wat recht te zetten. Texel 4 moet op eigen terrein kunnen winnen van De Koog 2. In De Koog werd het een 1—4 oeverwinning. A1 gaat naar Dynamo Al, waarvan thuis met 5—2 werd gewonnen. Op eigen veld zijn de Ursemmers nog niet geslagen. Er zal dus wel iets moeten gebeuren om de punten mee te ne men naar het eiland. B1 heeft goede winstkansen tegen het op bezoek ko mende en onderaan staande Helder B2. In Den Helder werd met 0—7 ge wonnen. Watervogels B2 is op eigen terrein een te zware hindernis voor B2. Op Texel werd het een 3—7 ne derlaag. BKC C1 is in Kleine Sluis te sterk voor Texel C1. Op Texel werd het een 0—10 nederlaag. Ook voor C2 is tegen het bezoekende SVAP C1 weinig kans op succes weggelegd. S.V. De Koog Het pupillenprogramma in de zaal is zaterdag in plaats van 28 februari. De E-tjes vertrekken om 9.15 uur en de F- pupillen om 10.30 uur. De B-junioren zijn vrij. Het eerste elftal speelt zondag de be langrijke wedstrijd tegen JVC. In theo rie kén JVC zondag het kampioen schap in de wacht slepen. Dan zullen ze van De Koog moeten winnen en dan moet Winkel in de thuiswedstrijd tegen AGSV verliezen en moet St. Boys ook nog een punt laten liggen. Het tweede speelt om 12.00 uur in Den Burg tegen Texel 4. Het damesteam gaat zondag uit naar Alkm. Boys. Vertrek met boot van 11.05 uur. Ledenvergadering vrijdag om 20.00 uur in de kantine. Texelse Boys Zondag de thuiswedstrijd voor Boys 1 tegen Petten. Om in de running te blij ven voor het periode-kampioenschap moet er gewonnen worden. Aanvang 14.00 uur. Terreindienst: John Boogaard en Paul de Grave. Vooraf, om 12.00 uur, spelen de A- junioren tegen Flevo A2 en het da mesteam tegen WGW. Het tweede en derde gaan met de boot van 13.05 uur naar resp. Succes 5 en HRC 9. Zaterdag ontvangen de B-junioren om kwart voor drie BKC BI. De C-junioren gaan met de boot van 13.05 uur op bezoek bij Succes C2 en de meisjes met de boot van 12.05 uur bij De Rijp. Deze vertrekken om 11.30 uur vanaf het Boys-veld. Het is nog lang niet zeker dat alles door kan gaan. Dus is het raadzaam de nieuwsberichten goed te volgen. ZDH Zaterdag om 14.45 uur krijgen de B- junioren HCSC B3 op bezoek Terreindienst: D. Wijngaarden, H. Zijm en R. Kortenhoeven. Het eerste elftal speelt zondag thuis om 14.00 uur tegen koploper Kwiek '78. Het tweede elftal is wat gehandi capt door enkele blessures, maar speelt zondag toch thuis tegen Zee macht 4 om 11.15 uur. Zaterdag 21 februari 1987: KNVB, afdeling Noordholland: SVO/Z-Meervogels, 14.00 uur Zeevogels-Cocksdorp, 14.30 uur WMC 2-SVO/Z 2, 14.30 uur Junioren: Oosterend A1-BKC Al, 14.45 uur Tex. Boys B1-BKC BI, 14.45 uur Texel Bi-Helder B2, 13.30 uur WGW B3-Oosterend BI, 14.30 uur ZDH B1-HCSC B3, 14.45 uur Watervogels B2-Texel B2, 14.00 uur BKC Cl-Texel Cl, 14,30 uur (boot 13.05 uurl Oosterend C1-WGW C3, 13.30 uur Succes C2-Tex. Boys Cl, 14.30 uur (boot 13.05 uur) Texxel C2-SVAP Cl, 13.30 uur Junioren meisjes: De Rijp-Tex. Boys/Oosterend, 14.30 uur Pupillen: JVC Dl-Texel D1, 11.00 uur Zondag 22 februari 1987 Vierde klasse A, KNVB: Texel-Kolping Boys, 14.00 uur KNVB, afdeling Noordholland: Tex. Boys-Petten, 14.00 uur De Koog-JVC, 14.00 uur ZDH-Kwiek, 14.00 uur Schoorl-Oostenend, 14.00 uur Geelzwart 2-Texel 2. 12.00 uur Succes 5-Tex. Boys 2, 14.30 uur ZDH 2-Zeemacht 4. 11.15 uur Texel 4-De Koog 2. 12.00 uur HRC 9-Tex. Boys 3, 14.30 uur Con Zelo 6-Oosterend 2, 14.30 uur Junioren: Dynamo ATTexel Al, 13.00 uur (boot 11.05 uur) Tex. Boys A1-Flevo A2, 12.00 uur Dames: Alkm. Boys 2-De Koog, 13.00 uur (boot 11.05 uur) Oosterend-ASV, 14.00 uur Tex. Boys-WGW, 12.00 uur Samen reizen: Zaterdag 21 februari, boot 13.05 uur: Texel C1 en Tex. Boys C1. Zondag 22 februari, boot 11.05 uur: Da mes De Koog en Texel A1. Als een wedstrijd niet doorgaan, bus af bestellen 02240-12421. Woensdagmiddag werden de eerste elementen geplaatst. In totaal zullen zes elementen worden aangebracht op een terrein van circa 150 rrp groot. Ter vergelijking: het totale speeltuinterrein omvat zo'n 500 m2. De elementen worden geplaatst op een „heuvel" en zijn als het ware levensgrote telefoons die met elkaar via ondergrondse pijplei dingen in verbinding staan. Spelende kinderen kunnen via dit „uniek" ge noemde systeem met elkaar communi ceren. Het communicatieproject en de rest van het speelterrein worden aan gelegd door werknemers van de firma Westerlaken. Woensdag waren Ruud Hoogenbosch met een graafmachine en Willem Witte met een vrachtwagen met grijparm bezig met de eerste voor bereidingen. De officiële opening van de speeltuin door burgemeester Schip per is gepland op zaterdag 28 maart. Het team van dames 2, onder lei ding van H. van Slooten, behaalde zaterdag in Den Burg een zeer ver diende en nuttige overwinning door Harpoen 1 met 3 1 te ver slaan. Hierdoor schuift Tevoko 2 op van de laatste naar de tweede plaats van onderen en staat Har poen nu onderaan in de eerste klasse Dames. Dames 1 moest tegen koploper Gruna Seahawks 1 spelen, dat in de thuis wedstrijd korte metten had gemaakt met Tevoko. Ditmaal vonden zij een veel stugger en fanatieker dames-zestal tegenover zich. Het werd weliswaar 0—3 voor de Helderse dames, maar de setstanden 9—15, 8—15 en 5—15 ge ven wel aan dat Tevoko zich niet zon der slag of stoot liet inpakken. Aanval lend waren de midden-aanvalsters meestal erg laat aan het net en werd niet krachtig genoeg geslagen. Voor het goede verdedigingswerk in de Da mespromotieklasse waren deze aanval len te gemakkelijk te verwerken en kon door de tegenpartij zelf een goede aanval worden opgezet. Dames 3 verloor zonder glans van HCSC 4 met 0—3 en zag na Gea Doe- ven nu ook Ingrid Koorn met rug- nekklachten in het ziekenhuis belan den. Het gaat de laatste weken aan vallend wat slapjes, waardoor te wei nig gescoord wordt. Achterin zit het allemaal redelijk goed in elkaar, maar aanvallend zit er weinig stootkracht in. Dat zat in ieder geval wel bij Heren 2. Werd zaterdag verloren van Juvoc 4 met 2—3, maandagavond in Den Hel der sloegen de mannen Turnlust 1 met 1—3 in 85 minuten naar huis. Marius Kikkert was weer van de partij en Ro nald Witte van Heren 4 speelde een goede partij mee. Slagvast De jongens van Heren 4 lieten er we derom geen gras over groeien, ditmaal tegen Zeemacht 3. Met 15—5, 15—8 en 15—8 werd het team door een zeer slagvast en slagkrachtig Tevoko weg gespeeld. Tevoko 4 past zich snel en goed aan aan deze klasse en groeit uit tot een tegenstander van formaat. De jongensaspiranten (officieel: Heren junioren B2) verloren van de grotere en sterkere „mannen" van Juvoc 2 met 0—3; De eetste twee sets wisten de aspiranten geen raad met de aanvallen van de grote Juvoc-spelers (3—15, 4—15), maar in de derde set werd meer gedurfd gespeeld en pakten ze bijna nog een set; 14—16.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9