VVD-politici deden Texel in vogelvlucht Raadsleden sceptisch over steun aan congres Actie Hoornder schooljeugd maakte indruk Pupillenvoetbal RSG-leerlingen praten met VVD-man NRC's Henk Brugge in „Vroege Vogels'over dode vogels Beginnerscursus „Metamorfose" FEBRUARI juist niet sprake is van een precend:'le omdat de NIDIG nauw is gelieerd m'' de gemeentelijke organisatie. Dat is volgens Barendregt een belangrijker gument dan de Texelpromotie die er M voortvloeit. De contacten met de di; verse hooggeplaatste personen die te de presence zullen geven op het congres, moeten zwaar worden aan ®l: geslagen. Bovendien is het een aa kwestie van eer als het congres op te' Texel wordt gehouden. Poster draait wï deze uitleg om: „Texel moet zich zei ')e niet onderschatten. Het eiland heefi ee een eigen waarde en hoeft echt niei betalen om de kosten voor de con- °P gresgangers te drukken". Directeur t 9e meentewerken Ton Doppenberg lich:rn: toe dat de congresgangers zelf al ee°" inschrijfgeld en overnachting betaler "e Dirk Terpstra (PvdA) zei „in principe| positief tegenover het congres te staan", maar maakte bezwaar tegen! een gemeentelijke bijdrage. Volgens hem is dat een zaak voor de StichtÜ WV Texelpromotie, waarin de ge meente voor vier ton in participeert „Waarom moet, als dit congres zo langrijk schijnt te zijn voor Texelproi tie, er nu wéér geld bij de gemeente| vandaan komen? Nu mag er wat vai de promotiestichting worden verwal of zien ze daar het belang van het congres niet in?", betoogde Terpstra Barendregt antwoordde dat „er op manieren druk op de promotiestichtij is uitgeoefend". De reactie van VW| directeur Dekker bleef beperkt tot fel dermateriaal en uitlenen van baliepd soneel. Terpstra bleef ontevreden: „I weiger om geld beschikbaar te stelle als we voortdurend met dit soort aaj vragen worden geconfronteerd, die a genlijk bij de promotiestichting thuishoren". Erna Eelman-van der Kooi (WD) en Ate Rienstra (CDA) gaan akkoord rra het B en W-voorstel, terwijl Peter Ba ker (PSP) nog overleg met zijn fracti! wenst. „Politieke partijen vind ik net zo verbonden met de gemeente als het NIDIG, dus kan ik ook aankloppj als ik een PSP-congres naar Texel ks halen?", gaf Bakker alvast een hint. Politiek kopstulJ Het programma voor het congres is ii middels rond. Het thema „Beheerst beheer" wordt twee dagen lang in D| Lindeboom besproken. De lezingen o de eerste congresdag zullen financial organisatorisch en politiek zijn getint! In dit kader zullen prominente sptekeiT als drs. G. J. te Wechel, hoofd van d,^ afdeling financiële en economische n 4 ken van de VNG en ir. W. C. Reij, L( directeur-generaal voor de milieu- je hygiëne van het ministerie van VROft' het woord voeren. Voorts is de organ g satie erin geslaagd een politiek kopstuk aan te trekken in de persooe p van drs. H. Everdijk, eerste ondervoo zitter van de Tweede Kamer. De p CDA'er maakt deel uit van de vaste fc mercommissie voor verkeer en wa- g terstaat en is uit dien hoofde nauw b trokken bij het beleid voor o.m. de kustverdediging. Het middagprogram ma vermeldt verder een bezoek aan het natuurrecreatiecentrum. De twee p dag is meer gericht op regionale pro- r blematiek. In lezingen worden onder- n werpen als kustverdediging op Texel r en het beheer van de Waddenzee aangesneden. 2: Uitslagen pupillenvoetbal in de zaal, zaterdag 21 februari: SVO E1-Tex. Boys El 0 SVO El-SVO E2 2-M. De Koog E1-ZDH E1 0-1 Tex. Boys D1-ZDH D1 2-,|' ZDH D1-Tex. Boys D2 1-(£c Tex. Boys D1-SVO D1 0- De Koog F1-ZDH F1 0-- Tex. Boys F2-De Koog F1 3- Tex. Boys F1-ZDH F1 0- T< SVO F1-SVO F2 <Hs PAGINA 2 TEXELSE COURANT Het stralende weer gisteren tijdens de rondrit met VVD- politici leek een staaltje van Texel-promotie. Met een bus van Robert Aris van Boven werd het gezelschap over het eiland gevoerd langs bezienswaardigheden, deskundig van toelich ting voorzien door de Texelse VVD'ers en de chauffeur zelf. In Den Hoorn stond de schooljeugd de delegatie op te wach ten met vlaggen en spandoeken waarop zij hun dringende verlangen naar een fietspad kenbaar maakten. „Met deze chauffeur zou ik Parijs- Dakar willen rijden", aldus één van de liberale politici, aan het eind van een drukbezette dag. Vliegensvlug maar veilig wist Van Boven het gezelschap van de ene bezienswaardigheid naar de andere te vervoeren. In zijn welkomstwoord op de veerha ven vertelde ex-WD-bestuurslid Harry Wuis dat door de komst van de dub beldeksboot Texel een stuk beter en sneller bereikbaar is geworeden. Hij vroeg de politici nu hun steun te wil len geven aan de verbetering van de weg naar Alkmaar, zodat Texel nog beter toegankelijk zou worden. Als eerste stond een bezoek aan Ou- deschild op het programma. Wuis ver telde over de kadeverlenging die daar gaat plaatsvinden, zodat Oudeschild een nog beter geoutilleerde thuishaven voor de Texelse kottervloot wordt. Wethouder Klaas Barendregt, die in zijn auto de bus volgde, kwam naar het gezelschap om toelichting te ge ven op de nieuw te bouwen passan tenjachthaven. „Texel ligt heel gunstig voor de watersport", aldus Barendregt. „Wij willen in deze haven individuele ligplaatsen aanleggen, zodat de men sen makkelijk hun schip kunnen verla ten. In andere jachthavens liggen ze vaak rijen dik naast elkaar en dan moeten de eigenaars steeds in de buurt zijn voor het geval er iemand tussenuit moet. Wij willen één schip per ligplaats, zodat mensen wél mak kelijk even van boord kunnen om bij voorbeeld een fiets te huren en Texel te gaan bekijken". TAP-rapport Via de Waddenzeedijk werd de route vervolgd naar De Cocksdorp. Bij de PEN-centrale en de waterfabriek werd nog even halt gehouden, zodat Wuis de problematiek van de sluiting van de waterfabriek kon toelichten. De zorg over verlies aan werkgelegenheid als ook de electriciteitscentrale zou sluiten was groot bij de WD-ers. Erna Eelman, gemeenteraadslid voor de WD op Texel, legde uit wat een ramp het zou betekenen voor Texvis als beide bedrijven gesloten zouden worden. In het vakantiecentrum „De Krim" ge komen, gaf EMK-directeur Martin War- naar onder het genot van een kopje koffie uitleg over dit centrum, over het toeristisch actieplan dat onlangs is ver schenen en over de plannen voor een golfbaan op Texel. In zijn verhaal over het ontstaan van De Krim kwam naar voren, dat de provincie tegen de ver koop van receatiegrond is. In De Krim is het „uitponden" krachtens oude af spraken echter toegestaan. Hans Bo- gaardt, lid van provinciale staten uit Purmerend vroeg zich af wat het ver schil is tussen een eigenaar van hon derd bungalows of honderd eigenaars met elk één bungalow. „Ze gaan ze toch allemaal zelf ook weer verhuren", vond hij. Over het TAP-rapport waren de aanwezige WD-ers erg enthousi ast. „Door het product te vernieuwen bereik je meer mensen, andere doel groepen. Daarnaast moet het seizoen verbreed worden. Het product heet in dit rapport Texel en er is goed onder zocht wat er moet vernieuwen en wat de mogelijkheden zijn", legde Warnaar uit. Lenny Slootweg-klijn, kandidaat statenlid uit Hilversum, vroeg zich af of onderzocht moet worden of Texel aantrekkelijk is voor het zogenaamde „vergadertoerisme", dat wil zeggen dat er congressen en cursussen op Texel gehouden worden. Warnaar dacht dat daar misschien mogelijkheden voor zijn, maar dat de boot wel een barrière vormt voor veel organisatoren. „Ze hebben een gevoel van opgeslotenheid op een eiland". Rally-cross Een rondrit met de bus over het bouwterrein gaf de WD-politici een vage indruk van hoe het eruit zal gaan zien. Het werd een ware rally-cross toen het terrein waar de golfbaan moet komen, bezichtigd werd. De zandweg erheen was eigenlijk te zacht voor de zware touringcar, maar onder het motto „gas is alles" wist Robert Aris van Boven deze weg als een ech te coureur veilig te overbruggen. De golfsport is in opkomst. Bij de Krim is het financieel-technisch moge lijk een golfbaan te realiseren. De ge meente staat erachter maar gedepu teerde Van Gelder niet. Binnen veer tien dagen wordt een reactie verwacht op de jongste pogingen om het pro vinciebestuur tot andere gedachten te brengen. Het merendeel van de aan wezige WD'ers zag zo'n golfaccom- modatie daar wel zitten. In het restaurant van het vliegveld werd de lunch gebruikt, waarna het gezelschap zich naar het Natuurrecrea tiecentrum begaf. Natuur - VVV In het NRC werden de liberalen ont vangen door Johan Reydon. Na een korte toelichting mochten de politici het voeren van de zeehonden meema ken. In het inleidende praatje kwam de financiële exploitatie van het NRC aan de orde. „We hebben veel subsidie nodig", aldus Reydon. „Van het mi nisterie van WVC en Landbouw en Visserij kregen we dit jaar nog 7120.000,— maar dat wordt afge bouwd. De provincie Noord-Holland heeft gelukkig zijn bijdrage verhoogd tot 760.000,— omdat wij zoveel aan educatieve activiteiten doen. De ge meente Texel laat de bijdrage afhangen van de exploitatie-inkomsten. Dat zijn de opbrengsten van het entreegeld, van het restaurant en van de verkoop van posters, ansichtkaarten enzovoort. Maar tegenover de uitgaven van zeker één miljoen is het eigenlijk niet ge noeg". De WD-politici kregen een korte rondleiding in het NRC en vroe gen honderduit aan de inmiddels van radio en TV bekende Henk Brugge tij dens het voeren van de zeehonden. „Wij zijn eigenlijk een soort natuur- VW", verklaarde Reydon nog. „Onze eerste doelstelling is het verschaffen van informatie over de Texelse natuur, en daarnaast moeten we wel zo'n ver koopbalie en een restaurant hebben om het financieel een beetje te kun nen rooien". Door de bossen ging men richting Den Hoorn. Tijdens deze rit wees Wil- De Hoornder schooljeugd voert ect/e voor een fietsped lengs de Hoornderweg. lem Bakker van „Spyk" op de nood zaak van een fietspad langs de Hoorn derweg. „Iedere dag fietsen hier scho lieren langs deze gevaarlijke onover zichtelijke bochtige weg waar veel te hard wordt gereden. Wij voeren al ja ren actie maar dat heeft tot nu toe niet geresulteerd in een fietspad. Daar om lobbyen wij nu bij u, statenleden! We willen geen discussie over de fi nanciële kant van de zaak, want daar hebben we geen fietspad mee", aldus Bakker. Zijn woorden werden meteen bevestigd omdat de bus herhaaldelijk gas terug moest nemen voor de vele fietsers en uit moest wijken voor trek kers. Bij de biologisch-dynamische zui- velboerderij Sint Donatus stonden de Hoornder schoolkinderen met vlaggen en spandoeken klaar. „Wij willen een fietspad", riepen zij in koor. De politici waren unaniem enthousiast over deze actie. In Donatus kregen zij tussen de koeien karnemelk of koffie met Hoorn- der ring aangeboden, waarna de Hoornder ondernemersvereniging een petitie aanbood inzake het te realiseren fietspad. De VVD-gasten kregen tot slot een Hoornder hart met specialitei ten van dit dorp aangeboden. Frans Tielrooij, lijsttrekker van de WD voor de komende statenverkiezing, verklaar de zeer onder de indruk te zijn van de goed georganiseerde acties voor het fietspad. „Wij kunnen alleen iets doen als provincie, als de nadruk wordt ge legd op het recreatieve en toeristische aspect. Zuiver voor de scholieren kun nen wij niks doen, maar als u in uw correspondentie de nadruk legt op het De WD-politici kijken toe hoe Henk Brugge de zeehonden voert. recreatieve, dan kunt u verzekerd zijn van onze steun". Toekomst Ria Uipkes, voorzitster van de vrou wenafdeling van de WD Den Helder, vond het bezoek aan Texel voor herha ling vatbaar. „Vanwege die boot hebben we eigen lijk te weinig contact. Dat is jammer. Op zo'n dag als vandaag praat je weer eens met elkaar, en dat zou eigenlijk veel meer moeten gebeuren". Lenny Slootweg-Klijn was voor het laatst op Texel toen ze tien jaar was. „Ik wist niets van Texel tot nu toe. Ik ben er van overtuigd dat er nog heel wat moet gebeuren. Daarmee doel ik op de golfbaan en dat fietspad". Campagneleider Geert van Erkelens uit Bussum vond ook dat er wat aan die golfbaan gedaan moet worden. „Dat verhaal over de Krim duurde wel wat lang, ik had wel wat meer over die golfbaan willen horen", aldus Van Er- kelens. WD-lijsttrekker Frans Tielrooij legde uit hoe zij kwamen tot het be zoek aan Texel. „Ik was in februari voor een voorbespreking in Den Hel der. We hebben daar zalig tong gege ten en toen bedacht ik dat ik de vis- afslag daar wel wou zien. Nou, daar hebben we toen het bezoek aan Texe[ aan vastgeknoopt. Ik moet zeggen dat zoiets geweldig veel invloed heeft. Nu hebben we alles met eigen ogen ge zien. We weten nu waarover we pra ten, we kennen de mensen hier en zij kennen ons. Dit bezoek is niet een eenmalig iets als verkiezingscampagne of zo, nee, we willen dit zeker de ko mende vier jaar blijven doen, dat is een vast plan! Daar mogen de Texe laars ons gerust aan houden". Hans Bogaardt, lid van de provinciale staten vond dat hij een beter idee had gekregen van wat er leeft op Texel. „Zo'n bezoek heeft zeker nut". Dat waren al zijn partijgenoten wel met hen eens. Om 17.05 uur werd het grootste gedeelte van de liberalen naar de boot gebracht. De overgeblevenen verzorgden een bijeenkomst in De Lindeboom. De WD-politici voor de bus ven Robert Arts ven Boven. Op de maandagavond in de Linde boom gehouden VVD-bijeenkomst spraken drie leerlingen van de RSG uit Den Burg met tweede kamerlid Herman Lauxtermann. Van te voren hadden zij voor een werkstuk een aantal stellingen op papier gezet. De brief met de stellingen werd door vier leerlingen opgesteld, namelijk door Ruud Schraag, André Moens, Dennis Boomstra en Peter Witte. Zij stuurden het stuk naar de WD in Amsterdam. Daardoor is het niet in Den Haag te rechtgekomen, waar het eigenlijk had moeten belanden. Margriet Tromp, se cretaresse van de WD op Texel hoorde ervan en meldde het aan twee de kamerlid Lauxtermann. Hij stelde voor met de leerlingen te praten tij dens de WD-bijeenkomst op Texel. werkloosheid In hun brief verklaarden de Texelse scholieren bezig te zijn met een werkstuk over jeugdwerkloosheid. Ze vroegen reactie op de stellingen die zij opgeschreven hadden. Ze vroegen zich af of de dalende winsten van bedrijven door de hoge lonen een oorzaak was van de huidige werkloosheid. Lauxter- NRC-medewerker Henk Brugge was zondagochtend te beluisteren in het Vara-radioprogramma „Vroege vogels". In een ongeveer acht minuten durend item was hij met presentatrice Carla van Lingen in gesprek over het verloop van de reddingsactie van de met olie besmeurde vogels tijdens de vorstperi ode. Brugge kreeg ten tijde van deze ramp anderhalve maand geleden, min of meer nationale bekendheid door zijn verschijning in het NOS-journaal. Uit het gesprek in „Vroege vogels" kwam naar voren dat aan het vogelleed wei nig te doen valt. De aanwezigheid op Texel voor dit item heeft de Vara-ploeg benut voor een gesprek over de water fabriek, waarbij PWN-medewerker Ger- rit Spanhaak aan het woord komt. De ze opnamen zijn gemaakt voor de „Vroege vogel"uitzending over twee weken. mann vond de loonkosten zeker een element van ellende" maar ook an dere dingen spelen naar zijn mening mee. Hij vond niet dat de loonkosten omlaag moesten. paard en wagen Op de vraag of er veel werkloosheid ontstaat door automatisering zei hij: Je kunt niet meer terug naar het ni veau van paard en wagen. We moeten blijven concurreren met andere landen. Toch ben ik van mening dat ook in de automatisering weer arbeidsplaatsen ontstaan. Er vindt een verschuiving in de soorten arbeid plaats. Maar op kor te termijn zullen inderdaad wel ar beidsplaatsen uitgestoten worden." Nadat Lauxtermann toelichting gege ven had op de andere stellingen gaf hij de jongens zijn telefoonnummer in Den Haag, zodat zij hem kunnen bel len als er iets niet duidelijk is. „Ik vind dat mensen de leden van de Tweede kamer moeten kunnen bellen als er vragen leven. Dat geldt in het bijzon der voor de jeugd die nog moet zoe ken naar eigen opvattingen en overtui ging." De RSG-leerlingen reageerden erg positief op het gesprek met de VVD-man. „Het was een leuk gesprek", verklaarde Peter Witte. Hij reageerde op de brief die we hadden opgesteld. Onverwachte antwoorden hebben we niet gekregen." Tijdens de rest van de bijeenkomst voerde lijst trekker voor de provinciale staten verkiezing Frans Tielrooij het woord, gevolgd door Herman Lauxtermann. In het weekend van 28 en 29 maart wordt in Den Burg voor beginners een cursus „metamorfose" gegeven, beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur. Metamorfose is een massagetechniek die door ieder gemakkelijk is aan te le ren. Volgens degenen die deze massa getechniek verbreiden ontstaat er rust door in lichaam en geest, waardoor zowel lichamelijke als geestelijke pro blemen kunnen worden opgelost. Wie zich enigszins vertrouwd wil maken met deze techniek kan zich voor nade re inlichtingen en opgave wenden tot Elsie Soontiëns, telefoon (02220) 5387. Onkosten afhankelijk van inkomen tus sen 785,— en 7110,—. „Een heleboel Nederlandse ge meenten staan te dringen om het NIDIG-congres binnen de grenzen te krijgen. Texel moet het als een eer beschouwen dat het congres hier komt. We slaan een beetje een flater bij collega-gemeenten als we hiervoor geen eenmalige bijdrage verstrekken." Aldus reageerde we thouder Klaas Barendregt op de sceptische houding van een deel van de leden van de raadscommis sie voor financieel, economisch en technisch beleid ten aanzien van het voorjaarscongres van het Ne derlands Instituut van Directeuren en Ingenieurs van Gemeentewer ken, dat op 9 en 10 april op Texel wordt gehouden. De meest rigoureuze afwijzing was van Gerbrand Poster. Namens de gehele Texels Belang-fractie zei hij niet te be grijpen hoe het college met een voor stel voor een bijdrage van 712.500,— kon komen. „Het zijn allemaal topma nagers en die hoeven wij heus niet te sponsoren. Die kunnen voor één nachtje de verblijfkosten best zelf be talen", aldus Poster. Voorts trekt Texels Belang de veronderstelde promotionele waarde van het congres in twijfel en vreest voor precendentwerking als de gemeente haar medewerking toezegt. Wethouder Barendregt meent dat er

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2