Sponsoractie Jozefschool speelt minister in de kaart" Mfïtmtw i Actie reinigingsdienst: Houdt het eiland schoon landelijke publiciteit, maar ook veel kritiek: Schema veegwagen 0 llastingbiljet gratis rullen voor ouderen ijr a de boot gemist ^^TinüÓmATIES Ha 1 GÜAAf SCHILDERS pimp.pgWiSTEIJEjjl ui B.ECTROTECHNIEK ELECTRAVV|?j<i huis. Men rekent er gewoon op dat de gemeente hun rommel wel zal opruimen...." Dat er veel vuil ligt, wordt aangetoond door het aantal malen dat de 1 Vi m3 metende „stofzuigerzak" van de veeg- wagen (die feitelijk en grote rijdende stofzuiger is), moet worden geleegd: gemiddeld drie maal (,,met elke schaft"), hetgeen neerkomt op drie S vier kuub vuil per dag. Deze hoeveel heid ligt 's zomers nog hoger. De drukst met vuil bezaaide plekken zijn in de omgeving van scholen, sportter reinen en winkelcentra. Ook prullen bakken helpt daar weinig, meent van Tongelen, al maken de nieuwe, bij de herinrichting van Den Burg-centrum geplaatste, prullenbakken wel enig ver schil. Die zijn groter, waardbor het af val er minder gauw uitwaait. Het blijft wel zaak dat snackbar-exploitanten en andere betrokkenen de bakken tijdig legen. Glascontainers ,,Het is ook heel belangrijk dat de pa pierbakken op de goede plaats worden neergezet", voegt Ed Momberg, tech nisch ambtenaar bij de dienst gemeen tewerken, daaraan toe. ,,Dat is wel ge bleken bij de plaatsing van de glascon tainers. Die staan nu op de goede, centrale plekken en werken mede daardoor steeds beter". De glascontainers zijn wèl een succes vol onderdeel van de gemeentelijke rei niging, waaruit blijkt dat de mensen best bereid zijn voor een juiste De gemeentelijke veegwagen heeft het volgende vaste schema: Maandag: De Koog Dinsdag: 't Horntje en Teso-boot (10.05 uur) Woensdag: Oosterend en De Waal Donderdag: Den Hoorn en Oudeschild Vrijdag: De Cocksdorp Overige tijd: Den Burg. SDAG 24 FEBRUARI 1967 TEXELSE niej ndsoj ir in t. lanter r zijn I erker vaij sbtfl it er A e de) sponsoractie van de Sint Jozefschool heeft enorm veel (lan- 3nn wllijke) publiciteit gekregen, maar heeft anderzijds wrevel ge- fge 'n ^exe'se onderwijswereld. De voorbereidingen voor ge h'n gezamenlijk protest van de Texelse basisscholen zouden n doorkruist. Ook zijn er inhoudelijke bezwaren tegen de ac- ing of, die een .concurrentievervalsend effect" zou kunnen park|bben. /an z; 3 reet nadat donderdag de actie l een artikel en advertentie in de- 1g- krant was aangekondigd, stond ijf0r' telefoon b'i voorzitter Kees :stie'as van de ®t'cbting Katholiek lderwijs Texel roodgloeiend. Bin- )or n de kortste keren hadden vijf- ,an bedrijven hun financiële steun huidf,0ezegd en dat was voldoende De n een fonds te vormen, waaruit lum t aan de zomervakantie vervan- ler ra voor zieke of afwezige leer plichten kunnen worden betaald, erie-kt rijk wil sinds 1 januari de oon rate twee dagen geen vervanger ar b r9oeden' L-8ndIijk is in het 'sisonderwijs veel protest gerezen gen deze bezuinigingsmaatregel VD]n minister Deetman, die de de holen in grote organisatorische iaveB8ili'kheden hee,t gsbracht. De n d onsoractle is een der opval- v tdste acties tot dusver om de ml- kkiter tot andere gedachten te oor°'ln9en n te t was daarom niet eens verwonder- 906 dat de landelijke media massaal 'igeerden. Het door Maas ingelichte 'n ,et)S-jeugdjournaal hapte toe met als "r'®/olg dat de Texelse actie vrijdag- Snd tijdens alle journaaluitzendingen 9's ove.. te zien. 's Middags was verslag- fster Marga van Praag in gezel- ap van een cameraman en ge lstechnicus op het eiland gearri- I voor een reportage. Er werden ben geschoten van enkele sponso- bedrijven en met één onderne- llCor Kossen) werd een kort vraag- prek gehouden. „In een onderne- jgezin is het lastig als de kinderen dagen niet naar school kunnen jrerder vind ik dat m'n kinderen I onderwijs moeten hebben", moti- de Kossen voor het oog van de era. Ook werden opnamen ge- ikt in het schoolgebouw en werd jsschooldirecteur P. Th. Luyckx ïterviewd. „Wij willen niet de sla- zijn van de Texelse bedrijven", ijle Luyckx met nadruk om aan te en dat de sponsorende bedrijven i enkel zakelijk voordeel zullen ben van hun medewerking. Bord de schoolingang op de hoek Holle- /Beatrixlaan hadden drie werklie- l van TEBO inmiddels een bord ge plaatst met de namen van de meeste sponsorende bedrijven. „Deetman, moet het nu zó?" stpnd erbij. Op deze plaats werden eveneens opnamen ge maakt. Met de boot van vier uur ver trok de ploeg richting Hilversum en om kwart voor zeven was de reportage in het Jeugdjournaal te zien. De vol gende dag maakte grote landelijke dagbladen melding van de actie. Vrij dag rond de middag was Maas te ho ren in een vraaggesprek met Vincent van Engelen, presentator van de actu aliteitenrubriek Echo van de KRO, op Radio 2. In dat programma werd te vens een reactie gevraagd aan CDA- kamerlid H. Eversdijk. Deze bleek enigszins te zijn overvallen en reageer de terughoudend. Hij betwijfelde of het juist is om het bedrijfsleven bij het onderwijs te betrekken. De eerste reac tie van het ministerie van onderwijs was tegengesteld. Een dergelijke „creatieve oplossing" wordt daar posi tief beoordeeld. Kees Maas noemt de actie in publici tair opzicht „fantastisch geslaagd". Ook de respons van de bedrijven heeft hem verheugd. „Bij vijftien zijn we gestopt, toen was ons streefbedrag bereikt. Als we zouden willen, hadden we er wel vijftig kunnen krijgen. We kregen maar één negatieve reactie, van een bedrijf dat vindt dat er in het on derwijs nog veel meer kan worden be zuinigd". De vijftien bedrijven zijn: TE BO, Hema, Z. Graaf, VEM, Schoo CV- installaties, Mantje Schoenen, Tim- mers Bakkerij, IBS Electra, Loodgieter Oele, Stomerij Quickynette, De Worsteltent, Hans Boom scheepsrepa- raties, Dennenoord, Drukkerij Brüge- mann en Het Open Boek. Bezopen Heeft de actie enerzijds dus volledig aan z'n doel (landelijke publiciteit) beantwoord, anderzijds krijgt de orga nisatie het verwijt het doel juist voorbij te zijn geschoten. Dit verwijt betreft de inhoud van de actie. Albert Hoven, voorzitter van de ABOP-afdeling Texel (bond van leerkrachten in het alge meen onderwijs): „Het is een bezopen actie. Iedereen in de onderwijswereld is het eens over actie voeren tegen het slechte beleid van Deetman, maar de ze activiteit ik kan het eigenlijk geen actie noemen is juist een be vestiging van dit beleid. Door een der gelijk „creatief" idee om aan geld te komen, speel je de minister juist in de kaart." De heer Luyckx zegt hierover dat de actie niet vekeerd geïnterpreteerd moet worden. „De tekst op het bord „Deet man moet het nu zo?" verwijst daar naar. De Jozefschool maakt hiermee duidelijk een noodsprong. Natuurlijk willen wij niet dat scholen in de toe komst moeten rondkomen met geld van de bedrijven. Het is een provoca tie aan het adres van de minister, ja.", aldus Luyckx. Geconfronteerd met deze toelichting Bakker Cor Kossen op het Tv-scherm. tot verbazing ven menige Texelse kijker opererend onder de neem van zijn zwager Kees Timmer elk i xijdag 6 maart hebben ouderen de gelegenheid om gratis hun tingbiljet te laten invullen. Een van de FNV zit dan vanaf drie 's middags in De Buureton, tele- 02220 - 2696, tussen twee en drie 's middags. Men dient op 6 maart I mogelijk gegevens mee te bren- zoals een jaaroverzicht, gegevens inkomen, hypotheek, rente, dok- 20_skosten, dieet, etc. Irijf t ioop- lelichting en discussie 'eveiieristisch actieplan 1 Ad' mderdag om 20.00 uur geven ver- „jenwoordigers van het inge- 11 tursbureau Oranjewoud en de it opgeleidingscommissie, die hen srmiSdviseerd heeft, toelichting op aant Toeristisch Actieplan Texel. Dis- jrserssie over dit plan is mogelijk. ran halve de gemeenteraad en B en W de 1 onder andere ook uitnodigingen lald.atuurd aan de vakbonden, omdat t werkgelegenheidsaspect ook aan I 9e orde zal komen, ledereen die direct '6" indirect met toerisme te maken vrll«ft, is welkom op deze avond in De idenideboom te Den Burg. pas- ider hou- n. I ma, ruikl eigeflsdag 17 februari kwam ik wegens de nstandigheden pas om 21.34 uur aan t. Hide Den Helder op het station. Een irdige conducteur was bereid om Ier-luit Anna Paulowna naar de TESO te -er- ijlen en te vragen of de boot even Dpe wachten op mij, omdat ik anders in-1 (lacht in Den Helder door zou moe- |t[brengen. De TESO deed dit en zo an, in ik alsnog naar huis. Hiervoor mijn op irtelijke dank. mo F. M. M. Roeters bestemming van hun afval te zorgen. Wat betreft het vuilnis ophalen zijn er nog wel enkele problemen. Veel men sen zetten de zakken namelijk te vroeg aan de weg, waardoor meeuwen, kat ten, honden en andere dieren de kans krijgen de zakken open te scheuren. De zakken moeten daarom pas worden neergezet op de ochtend dat de vuil niswagen langs komt. Ook in de speci aal voor een buurtje bestemde „kisten" (zoals bijvoorbeeld langs de Bernhardlaan) waar de zakken kunnen worden geplaatst, mogen pas op het laatste moment worden gevuld met zakken. Een ander onderdeel van de gemeen telijke reiniging is de plantsoenen dienst. „Zij voelen zich soms meer pa pierprikkers dan schoffelaars", weet Momberg. Volgens hem is het een lan delijke tendens dat mensen steeds nonchalanter met hun afval omsprin gen. „Een jaar of tien geleden waren er acties in de grote steden; de tijd is nu weer rijp om de mensen wakker te schudden", aldus Momberg. Slogan Voorlichting en reclame zijn daarbij middelen om dat doel te bereiken. Het plaatsen van borden met een herken bare slogan op de wagens van de rei nigingsdienst is een opvallende metho de. Het idee ervoor is afkomstig van de gemeente Wieringen en werd opge pikt door Hans Bakker, schilder bij ge meentewerken. Bakker's echtgenote Tiny maakte een aansprekend ontwerp en hijzelf voerde het uit. Verder ontstaan regelmatig problemen doordat vuilniszakken niet goed wor den dichtgebonden, dozen slecht wor den verpakt of zijn natgeregend of dat de zakken te zwaar zijn. Er mag niet meer dan twintig kilo afval in een zak. Ook kan schade aan de werkpakken van de vuilnislieden worden aange bracht, doordat de zakken met bleek- water zijn overgoten tegen overlast van katten. Deze goede bedoelingen hebben dus een vervelend bij-effect. Door de chauffeur en twee man vast personeel van de vuilnisophaaldienst wordt per dag 20 tot 25 ton vuilnis op gehaald, wat neerkomt op zo'n 1300 zakken. De vuilniswagen kan zo'n tien ton bevatten. Twee dagen per week verleent de reservewagen assistentie. COURANT PAGINA 5 Deetman. moet het nu zo?" Voor de NOS-camera legt schoolhoofd Luyckx aan verslaggeefster Marga van Praag uit waarom de Jozefschool tot de actie heeft besloten. Op de achtergrond Kees Maas. blijft bij Hoven de vrees bestaan dat de actie voor andere uitleg vatbaar is. „Ik ben bang dat de minister zulke sponsoring juist als een goed idee op vat. En dan gaat de actie tégen je werken en komende acties verzwakken". Geen steun Ook het KOV, de bond van katholiek onderwijspersoneel, heeft het school bestuur meegedeeld dat zij de actie niet ondersteunt. Luyckx: „Dit is een actie die is gestart door het bevoegd bestuur van dit bedrijf, los van wat de vakbonden ondernemen". Een ander punt is dat de sponsoractie concurrentievervalsend kan werken. Hoven: „De Jozefschool heeft nu op het oog een streepje voor op de ande re scholen met name die in Den Burg. Immers, daar kan nu direct voor vervanging worden gezorgd, terwijl an dere scholen die geen sponsors heb ben, bij ziekte of vervanging met klas sen van 60 kinderen moeten werken of de kinderen naar huis moeten sturen. Het is een zeer oncollegiale actie". Voorts lopen invallers volgens Hoven het gevaar dat zij niet kunnen terug vallen op hun rechtspositie, indien hen tijdens de eerste twee (door sponsors betaalde) invaldagen iets zou overko men. Hoven heeft dit laten uitzoeken op het ABOP-hoofdkantoor in Amster dam. Ook vraagt hij zich af of de mo tieven van de bedrijven om geld toe te zeggen, wel zo zuiver zijn. ,,'t Is ge woon een goedkope vorm van reclame voor het eigen bedrijf. Dat heeft niets te maken met streven naar beter onderwijs". De meeste verontwaardiging in de Texelse onderwijswereld wordt veroor zaakt doordat de Jozefschool met de actie een eerder gemaakte afspraak schendt. Afgelopen najaar lieten de Texelse basisscholen gezamenlijk pro testgeluiden horen tegen Deetmans bezuinigingsvoorstellen (waarvan de vervangingsmaatregel er één was). Het protest werd geleid door een coördina tiecommissie, waarin leden van de ABOP, het protestants-christelijk on derwijs (vakbond PCBO), het KOV, speciaal onderwijs (Kompasschool) en peuterspeelzalen, zitting hadden geno men. Afgesproken werd dat eventuele volgende acties gezamenlijk zouden worden gevoerd. Toen vorige week maandag school bestuur, leerkrachten en ouders (mede zeggenschapsraad) van de Jozefschool in een spoedbijeenkomst besloten tot de sponsoractie, was er niemand die aan de destijds gemaakte afspraken heeft gedacht. Kees Maas: „Er is met geen woord over de coördinatiecom missie gerept. Helaas was degene, die ons vertegenwoordigt in de commissie, Tineke Bakker, die dag afwezig, dan hadden al deze misverstanden kunnen worden voorkomen. Dan hadden we ook geweten dat er dinsdagavond een vergadering zou zijn van de commissie in de Jacob Daalderschool in Ooste rend, waarop over te voeren gezamen lijke acties zou worden gepraat". Ijltempo „Wat gebeurde er dinsdag: de zaak ging in ijltempo draaien, pers ingelicht, advertentie opgegeven, bedrijven be naderd, de actie kon niet meer worden teruggeschroefd. Toen bleek dat Tine ke moest worden ingelicht. Vóór de vergadering heb ik haar niet weten te bereiken. Daarom heb ik constant ge beld naar de Daalderschool, maar de telefoon werd daar niet opgenomen. Later bleek dat er werd vergaderd in een uithoek van de school en het ge rinkel niet werd gehoord. Achteraf zeg je natuurlijk: had ik er maar naar toe gereden, maar ja, dat is nu te laat. Ik heb ook al tegen Albert Hoven ge zegd, zoals dit ongelukkig samenviel, zo zal je het nooit meer beleven. Ik betreur het ten zeerste. Aan de andere kant: het was nou eenmaal een bliksemactie en als je dan teveel en te lang aan het voorbereiden bent, dan slaat het niet aan. Voor Tineke is het allemaal heel vervelend; zij zit nu tus sen twee vuren". Albert Hoven erkent dat er sprake is van een ongelukkige samenloop van omstandigheden, maar tevens van zeer onzorgvuldig handelen. Boos: „Het niet nakomen van afspraken komt steeds uit dezelfde hoek. We voelen ons belazerd". De ABOP was zelf ook bezig met het voorbereiden van acties. Volgens Hoven met de bedoeling om deze met het gezamenlijke Texelse (ba- sislonderwijs te voeren. De protestants-christelijke scholen hadden bij de ABOP-leden op het nakomen van de destijds gemaakte afspraak aangedrongen. Na de recente ontwikkelingen zijn de ABOP-leden uit de coördinatiegroep gestapt en ook voor Tineke Bakker had verder functioneren geen nut meer. De commissie voor gezamenlijk onderwijsprotest mag aldus als opge heven worden geschouwd. Bij de ABOP beraadt men zich over nieuw te ondernemen stappen. veegd. Op de gemeentewegen in het buitengebied verschijnt de veegwagen een paar maal per jaar, bijvoorbeeld nadat er meidoornwerkzaamheden hebben plaatsgevonden. Voor wie er óók rekening mee wil houden, is het veegschema bijgevoegd. Van Tonge len: „De mensen zijn soms zo gemak zuchtig. O wee als je een dag niet bent geweest, dan valt het plotseling op en bellen ze naar het gemeente- „Er is geen mens die z'n stoep nog veegt. Met de wagen kun je niet op de stoepen komen, dus het vuil blijft daar gewoon liggen. Het is de laatste tijd bar". Louis van Tongelen, chauffeur van de gemeentelijke veegwagen weet als geen ander hoe het met de properheid van de Texel se straten is gesteld. Het is niet alleen zijn mening dat er eigenlijk wat zou moeten gebeuren om de mensen daarover bewuster te maken. Sinds kort rijdt de veegwagen daarom rond met fleurige borden met het op schrift „Houdt ons eiland schoon" en werd vrijdag ook de vuilniswagen daarvan voorzien. Een actie dus om de Texelaars te be wegen wat kritischer om te springen met het afval dat zijzelf en hun directe omgeving veroorzaken. Uit de praktijk weet Van Tongelen vele voorbeelden op te sommen. Niet alleen vegen de meeste mensen hun stoep niet meer, ook ergert het hem dat vele particulie ren hun heg verwaarlozen en de tak ken niet meer snoeien, zodat het trot toir slecht begaanbaar is. Ook de hon- depoep op de stoep is hem een doorn in het oog. De oplossing is telkens simpel, al is daar wel de medewerking van de omwonenden nodig. Als de rommel, takken en hondepoep in de goot zouden worden geschoven, dan is de stoep schoon en zorgt de veeg wagen eenmaal per week ervoor dat de in de goot liggende afval wordt verwijderd. Nóg beter zou het natuur lijk zijn als de hondepoep door de ei genaren van de dieren met een schep je wordt opgeruimd. Nu gebeurt er echter in de meeste gevallen niets. Gunstige uitzonderingen zijn er (geluk kig) wel, vertelt Louis van Tongelen. De bewoners van woonwijk De Mars bijvoorbeeld weren hondepoep van de grasveldjes in de buurt en zorgen dat de uitwerpselen in de goot worden ge deponeerd. De Mars-bewoners rekenen erop dat Van Tongelen met zijn veeg wagen langs komt en omgekeerd houdt hij daar rekening mee. Autodekken Volgens een vast schema doet de veegwagen alle dorpen aan, waarbij al le straten een beurt krijgen. Bovendien worden elke dinsdagochtend (tien uur) de autodekken van de Teso-boot ge- De rijdende ..Houdt het eiland schoon'-reclame. Reinigingsdienst-medewerkers Louis van Tongelen. Sieme de Porto (vaste chauffeur) en Frits Helsema reserve-chauffeurzijn het met deze kreet van harte eens.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5