1 ABEND1 Provincie neemt van „landbouw' bijdrage niet over I 220 Texelaars gaven bloe De Vries VAN GELDER OVER SUBSIDIËRING rk. 3#? Kamperen bij de boer Vaste data VERVOLG VAN PAG.l Hissen dijk en duinenrij Gemeenschap Oudeschild met Oosters sprookje ine Geslaagd PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 MAART jNSDAG ■I Texels jetman »ven van eilande Dordlgin 'erhandi n aan C st in I it ran oren nties en ge n. De ft dus i int het Jaap Lap van de Hoornder dorpscommissie overhandigt het pleidooi voor het Hoornder fietspad aan Van Gelder, terwijl statenleden toekijken Dinsdag 3 maart De Onderlinge Rundveeverzekering houdt om 20.00 uur ledenvergadering in Rebecca" in De Waal. Om 21.00 uur volgt een vergadering van de stichting noodslachtplaats met infor matie over de nieuwbouwplannen. Amnesty International houdt van 20.00 tot 21.00 uur schrijfavond in de open bare bibliotheek en op het adres Trompstraat 15. De Baptistengemeente heeft bijbelstu die in Eben Haëzer; aanvang 19.30 uur. Thema: „Heiliging". Woensdag 4 maart In de kapel Bethel is 's middags en 's avonds handwerkenverkoping en aller lei spelletjesvermaak ten bate van het onderhoud van het gebouw, georgani seerd door de Hervormde Vrouwen groep van Eierland. In dorpshuis d'Ouwe ULO is om 20.00 uur een openbare vergadering van de beheerscommissie. Donderdag 5 maart Van 15.00 tot 17.30 en van 19.30 tot 21.30 uur worden in dorpshuis 't Skilt- je sjoelwedstrijden gehouden, 's Mid dags tevens sport- en spelinstuif. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: Het Groene Kruisgebouw, Wit te Kruislaan 19, Den Burg. Tijdens zit ting uitsluitend te bereiken op tel. (022201 4887. Mevrouw drs R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (05131) 417. Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 19.45 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Voor informatie kan gebeld worden met C. Veth (02220) 3516. De WAO-groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Spreekuur voor uitkeringstrekkers iede re tweede en vierde woensdag van de maand van 10.15 tot 11.15 uur. woord op Krijnens vraag. Hij deelde mee dat de statenleden Bert de Vries hebben verzocht erop aan te dringen dat de realisatie van de tunnels de ver betering van de rijksweg A9 niet dwarsboomt. De Vries vulde aan tot dusver in Den Haag niets van deze ge volgtrekking te hebben bemerkt. Hij zegde toe er attent op te zullen zijn. Voorts meent hij dat de tunnels juist een positief effect op de werkgelegen heid in de kop van Noord-Holland en ook de noordelijke provincies zullen hebben. De kop wordt beter bereik baar en dat verhoogt de economische aantrekkelijkheid. Tine Krijnen stelde ook de neiging tot private financiering van rijksaangele genheden" aan de kaak. Zij doelde hiermee op de desinteresse van het rijk ten aanzien van de kadeverlenging van de Oudeschilder haven. ,,Deze komt tot stand dankzij bijdragen van de provincie, gemeente en de visserlui zelf. Dit terwijl de haven eigendom is van het rijk. Rijkswaterstaat is zelfs niet van plan om voor onderhoud van de haven te zorgen. Straks krijgt de gemeente de haven in handen, krijgt een gouden handdrukje, maar hoeft in de toekomst niet te rekenen op rijkssteun." De Vries antwoordde dat de gemeente er bij de overdracht goed op moet letten dat de haven ook in de toekomst aan bepaalde verwachtingen en eisen kan voldoen. Dorpsherstel Kees Koorn nam de gelegenheid te baat om te weten te komen of de sub sidie voor restauratie van dorpskernen laag blijft, of dat er toch weer meer geld voor beschikbaar wordt gesteld. Van Gelder antwoordde dat het pro bleem schuilt in de nieuw gehanteerde verdeelsleutel door het rijk. Een ge meente als Texel komt er daardoor be kaaid vanaf in verhouding tot de grote inspanningen die in het verleden zijn geleverd op het gebied van dorps herstel. Van Gelder verklaarde dat Ge deputeerde Staten van Noord-Holland er niet gelukkig mee zijn. De provincie zou het liefst weer zelf over een bud get beschikken en de verdeling rege len. Getracht wordt om nu wat tussen de gemeentes naar behoefte te schui ven met gelden, om de kleine ge meentes wat meer financiële speel ruimte te verschaffen. Het blijft echter een feit dat de subsidiekraan behoorlijk is dichtgedraaid. Park Wethouder Klaas Barendregt bedreef partijpolitiek door te constateren dat er in het CDA een interne discussie woedt over het nationaal landschap. Hij had dit afgeleid uit elkaar tegen sprekende uitlatingen van de Texelse CDA-voorzitter Kees Hin en Wim van Gelder. De gedeputeerde is voorstan der van deze status, terwijl Hin in zijn openingswoord betoogde dat het nati onaal landschap een theoretisch plan is waarvoor op Texel geen goede structuur bestaat. „Bovendien heeft het plan verstoppend gewerkt voor de verstandhoudingen in de bestuursgele- deren van landbouworganisaties en dat is een jammerlijke zaak", aldus Hin. Van Gelder reageerde kriegelig en zei dat Barendregt kennelijk erop uit is om tweedracht in de CDA-gelederen te zaaien. Een dergelijke polarisatie leidde volgens Van Gelder in het recente ver leden tot vertroebeling van de discus sie over het nationaal landschap. Leerlingenvervoer Wethouder Zegers ziet nog een donke re bui aan de onderwijs-horizon op doemen: de wet op het leerlingenver voer die per 1 augustus wordt inge voerd. De door het rijk te hanteren verdeelsleutel zal voor Texel zeer on gunstig uitvallen, meent Zegers. Hij wilde weten of er door de bijzondere ligging van Texel geen uitzondering kan worden gemaakt zodat de kosten kunnen worden gedeclareerd. De Vries adviseerde hem dit bij de onderwijs deskundigen in de CDA-fractie aan te kaarten. In zijn lezing sprak Van Gelder zijn ver ontrusting uit over de milieuverontrei niging door offshore-bedrijvigheid op de Noordzee, die nare gevolgen kan hebben voor de natuur en toeristische aantrekkingskracht van Texel. Andere belangwekkende onderwerpen kwamen reeds ter sprake in het onderhoud met het college van B en W, waarvan het verslag elders in deze krant staat. Bert de Vries bracht in zijn spreekbeurt voornamelijk kwesties van landelijk en internationaal belang naar voren, met hier en daar een link naar de Texelse situatie. Kees Hin toonde zich zeer te vreden over het verloop van de dag, al waren de weergoden het CDA slecht gezind geweest. Mede door de ijzel werd de verkiezingsavond bezocht door slechts zo'n zestig personen. Als de Texelse duinen niet worden aangewezen als nationaal park, zal het ministerie van landbouw zijn financiële steun aan het Natuurrecreatiecentrum intrekken. In dat geval zal de provincie zijn aandeel in de subsidiëring van het IMRC niet vergroten. Huiverend in de ijzige regen op een duintop in het duinpark luistert het CDA-gezelschap naar de uitleg van NRC-directeur Jan Kuiper, jen Over eenheir Gelder bevestigend. „Dat is logisjrdt aan Bij een nationaal park hoort namtsek bij d een voorlichtingscentrum. .zefschoi In de Texelse situatie wordt het Nndigheic tuurrecreatiecentrum als zodanig jleidsmal gewezen waardoor het recht heeftlt er stei financiële steun. Zonder aanwijzin; wachtc 19 theoi net. D „Wij zullen het gat niet stoppen dat door het ministerie van land bouw wordt achtergelaten", aldus verklaarde gedeputeerde W.T. van Gelder toen hij gistermiddag een korte wandeling door het duinpark maakte als onderdeel van het be zoek dat hij met statenleden bracht aan het Natuurrecreatiecentrum. Het was niet de enige keer dat het on derwerp „nationaal park" aan de orde kwam tijdens het bezoek dat de CDA- provinciebestuurders aan Texel brach ten als onderdeel van een verkie- zingstoernee. NRC-directeur Jan Kui per had in een praatje over het func tioneren van het NRC ook gerept over de wenselijkheid dat Texel akkoord gaat met het nationale park in de dui nen om aldus de hieraan gekoppelde steun voor de bezoekers centrum functie van het NRC veilig te stellen. Later in de middag, toen het gezel schap in aanwezigheid van CDA- fractieleider Bert de Vries met het ge meentebestuur in het raadhuis van ge dachten wisselde over actuele Texelse problemen, begon wethouder Daan Schilling erover, echter in afwijzende en waarschuwende zin. „Als je op r r? door Klaas Bonne Dat zou nèt wat voor ons wezen, Zei Jan, toen hij de krant bezag. Want kamperen op de boerenerven, Dat is in vandaag de dag. En ons ouwe boerderijtje Staat van achteren toch teeg, Dus het was mooi meegenomen, As ik een vergunning kreeg. Want dat niks doen, moeder Antje Zit me zachies an tot hier, En we hebben op ons /eeftiêd, Echt behoefte aan vertier. Ik haal een ouwe koe bij Keesbuur En maak een mishoop bij de deur, Dat is service voor de clientèle, Want die houwen van die geur. En jij slaat met de melkemmer 's Ochtends teugen 't kippenhok. En dan schop ik ondertussen Die ouwe haan wel van de stok. De verse melk en scharreleiers Die halen we bij Albert Heijn. De kans dat stadslui dat ontdekken. Nou, die is maar uiterst klein. We verkopen eigen groente Rechtstreeks van de kouwe grond. Dat wij het uut de Dagmarkt halen, Dat ontdekt gewoon geen hond. En kom me ze van de gemeente Voor, hoe heet dat geld ook weer, Dan zeggen er; het is familie, Want dat flikken ze we! meer. Texel stampij wil hebben moet je over het nationaal landschap of over het nationaal park beginnen", zei hij. Hij legde uit dat dit afwijzende standpunt is neergelegd in het collegeprogramma dat door het overgrote deel van de ge meenteraad is onderschreven. „Wat doen wij eigenlijk verkeerd met het landschap? We willen wel goed op het eiland passen maar we willen niet dat etiket. De geldstroom moet daarvan niet afhangen". Kuiper had in het NRC verteld over de vijf functies van het NRC: natuurhisto risch museum, bezoekerscentrum voor Texel (bedoeld om de recreanten te le ren omgaan met de plaatselijke na tuur), centrum voor natuur- en milieu educatie ten behoeve van groepen (onder andere scholieren), zeehonden opvang en vogelhospitaal. Het NRC heeft per jaar ongeveer een miljoen nodig. Driekwart van dat geld komt uit entreegelden van de 140.000 bezoe kers, de rest in de vorm van subsidies van gemeente, provincie en de mi nisteries van WVC en landbouw, afge zien van de inkomsten die men heeft van het restaurant en de verkoop van allerlei natuurartikelen, posters e.d. De bijdrage van /BO.OOO van WVC/Landbouw staat dus op de tocht als het nationaal park voor de duinen niet doorgaat. Kuiper sprak de hoop uit dat de provincie de gemeente er van zal overtuigen dat het nationaal park er wel moet komen en dat daar van geen nadeel voor de eilandecono mie is te vrezen, integendeel, een der gelijk predikaat trekt bezoekers. Uitbreiding Ondanks de onzekere financiële toe komst werkt het NRC aan plannen voor uitbreiding. Men wil betere outil lage voor het educatieve werk waarvan De toneelgroep van de Gemeenschap Oudeschild voert zondagmiddag a.s. om 15.00 uur in dorpshuis 't Skiltje het toneelstuk „De zeven druppels" op. Het is een Oosters sprookje, speci aal voor kinderen geschreven door J. van der Heijden en J. A. Tempelaars. Het gaat om drie poppen van Been- schroever, de poppendokter. Als Sul tan Broek II de poppen als verjaardagscadeau aan zijn dochter Ranje geeft, komen ze tot leven. Mis schien heeft de verbannen heks Katha- na er wat me te maken of de ontsla gen hofpoppendokter Ali Ben- Moorkop. Niet minder dan dertien acteurs van de Gemeenschap Oudeschild brengen het spannende stuk op de planken, onder van regie Ruud Boom. De en tree is f2,50. Alle kinderen, ook van buiten Oudeschild zijn welkom. Het stuk wordt zondag 15 maart herhaald in De Vergulde Kikkert in Den Burg. vooral de schooljeugd profiteert. Het NRC ontvangt per jaar zo'n 10.000 kin deren in groepsverband die gebruik maken van de door het centrum ont wikkelde natuureducatieprogramma's. Er is behoefte aan meerdere kleinere ruimten voor het doen van proeven en er moet een veldstudiecentrum komen waar mensen cursussen kunnen vol gen. Verder wil men de biologische processen van de Waddenzee op meer aanschouwlijke wijze duidelijk maken, onder andere door te laten zien wat pieren en andere bodemdieren in de wadbodem teweeg brengen. Die voor nemens zijn neergelegd in het be leidsplan dat over enkele maanden klaar zal zijn en dat ook aan de provin cie zal worden voorgelegd. Uiteindelijk moet het NRC een algemeen informa tiecentrum over Noord- en Waddenzee worden waar iedereen die over dit on derwerp iets wil weten zijn licht kan opsteken. Er zullen dan extra mede werkers nodig zijn. De personeelsbe zetting (12 personen op jaarbasis) is thans al te klein, mede door het jaar lijks stijgende bezoek. Op de vraag van plaatselijk CDA—voorzitter Kees Hin of aanwijzing tot park van de duinen „keiharde" voorwaarde is om rijkssteun voor het NRC veilig te stel len, antwoordde gedeputeerde Van ist wr !n, or én lijr weer fscho park kan het niet. Zou het toch ren dan zullen andere gebieden dij willen beginnen zonder park ook hebben op geld. Het statengezelschap dat met de van elf uur op het eiland was geal veerd maakte voor het vervoer op eiland gebruik van de bus van Rol 'jk ac Aris van Boven, net als vorige we' 'ikkelc statenleden van de WD. Het vers fscho met het VVD bezoek was dat het tiecon gisteren buitengewoon onaangena was. Gestage regen en later zelfs terkou en ijzel maakten dat de pro ciebestuurders aan den lijve voeldi dat zij in het hoge noorden van hi gebied terecht waren gekomen Rijwielp Net als bij het liberale bezoek van ge week kregen ook de CDA statenleden op een gegeven mom te maken met Hoornder scholierer demonstreerden voor de snelle aai van een fietspad naar Den Hoorn Ze hadden zich met spandoeken o gesteld voor het raadhuis, vlak vi zich hier CDA-fractieleider Bert de Vries bij het provinciegezelschap zi voegen om met het gemeentebesli over actuele Texelse zaken te prati Van Gelder en de statenleden trot: den graag even de sneeuwvlokken zich door voorzitter Jaap Lap van Hoornder dorpscommissie te laten formeren over de noodzaak van hl fietspad en om van hem een petiti ontvangst te nemen waarin de menten waren opgesomd. De bloedafname-avond van het Ro de Kruis heeft ongeveer 220 Texe laars getrokken die bereid waren een halve liter bloed voor hun me demens af te staan. Dit aantal valt wat tegen omdat maar liefst 480 oproepen waren verstuurd naar de genen die in voorgaande jaren zich al eens als donor hadden aange meld. Zo'n vijftien personen lieten zich als nieuwe donor inschrijven. In de tot een groot veldhospitaal om getoverde Bgm. De Koning-hal was het evengoed continu druk. In tegen stelling tot twee jaar geleden (toen de ze avond voor het laatst werd gehou den) ontstonden er geen wachttijden. Bij het Rode Kruis-bestuur bestaat de indruk dat men zich aardig heeft ge houden aan de tijden die op de oproepkaart stond aangegeven. Ande re oorzaken van de mindere belangstel ling zijn mogelijk het slechte weer en line bei het gewijzigde tijdstip, dat deels orflelijkh etenstijd viel. Dit jaar begon de av:St, zov\ om half zes en was om acht uur afblijf. C lopen, zodat het team van de Bloed te ve bank uit Amsterdam nog met de ine loc laatste boot naar huis kon. Of de ah posh gekondigde nieuwe test op Aids oclssatoe tot de lagere opkomst heeft bijgedfi0eboc gen, valt volgens Peter Rood van lis", Dit Rode Kruis Texel niet te zeggen. „I v00r 1 zelf zou zeggen, als je bloed wilt g(°r de ven is het toch mooi meegenomenrtvrout tegelijkertijd ook een Aids-test worJt in te uitgevoerd", aldus Rood. Medewerkt, werd verleend door het Rode KruiSnegati bestuur, dames van de Welfare (ko!|jesven om bij te komen), vrijwillige colonnjjen j EHBO'ers, Staatsbosbeheer, Rijksv^iectiev terstaat (opbouw brancards), de VTfflr (vervoer brancards) en Panorama (tc sens). De controle voor de donors t het aanprikken van de aders werdu richt door de „prikploeg" van de Bloedbank Amsterdam, voor wie dagelijks week is. Vrijdagmiddag is Machiel van Wolferen van oorsprong uit Den Hoorn, afgestu deerd aan de Rijksuniversiteit te Leiden in Geschiedenis. Als bijvakken deed hij Ruslandkunde, Russisch en Turks. van de Rode Kruis-bloe Bloeddruk meten en vinger prikken door de .prikploeg" Amsterdam.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 4