Geen zomerwoningen Molwerk toegestaan Hoorzitting over parkeren Elemertf^ I iii GS oneens met ruilhandel gemeente Badhotel in vogelvlucht m fc „Prettige feestdagen" van Comedia de la NIOZ Dros liet winst twee keer liggen HBSË VERVOLG VAN PAG. 1 Koopman Gemeente moet artikel 19-procedure starten Avondgebed IJkwezen herkeui/7 gewichten Nieuw stuk Okidoki Vei kei - >- PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 MAARTÏ!NSDA Vrijdag 20 maart zal de Comedia de la NIOZ een voorstelling geven van het stuk Prettige feestdagen" van Alan Ayckbourn De uitvoering vindt plaats in de NlOZ-zaal op 't Horntje en niet zoals gebruikelijk in De Lindeboom, in verband met decoropbouw. Er is mo gelijkheid tot gratis vervoer van en naar Den Burg. Om 19.45 uur vertrekt een bus vanaf de Elemert en om streeks middernacht gaat deze terug. Kaarten zijn verkrijgbaar bij ,,de Twaalf Balcken", Wilsterstraat 56 en de recep tie van het NIOZ. In partijen tegen zowel F. Bos als W. Timmer had G. Dros een schijf winst weten te behalen. Hoewel dat bij de betere dammers door gaans een goede kans biedt tot partijwinst, liet Dros in beide ge vallen de partij toch nog in remise verzanden. Dat pleit echter even eens voor de kwaliteit van het ge leverde tegenspel. Zowel F. Bos als W. Timmer staan bekend om hun doorzettingsvermogen. W. Bakker moest het opnemen tegen Bert Duin die het dammen geenszins verleerd bleek te zijn. Tijdens het door de klok beheerste eindspel hadden bei de spelers beurtelings de partij kunnen beslissen. W. Bakker werd de enigs zins fortuinlijke winnaar. J. van Heer waarden won in het middenspel met een combinatie twee schijven van K. Burger, die toen maar meteen opgaf. L. Boonman en M. Vittali hadden on dertussen met simpele middelen elk een schijf voorsprong veroverd en dat was tevens de basis voor hun overwin ning op respectievelijk A. Sijtsma en H. van de Wetering. Tijdens een ex plosief middenspel taxeerde K. Bakker zijn stelling tegen C. Vinke beter, want na het optrekken van het rookgordijn na diverse afruilen bleef C. Vinke zit ten met een geruineerde stand en een schijf minder. De lange vleugelopstel ling kwam hij niet meer te boven. K. Bakker behield hierdoor echter de tweede plaats, direct achter P. Bake- laar. Zij komen elkaar echter nog te gen. Een gelijkopgaand duel vond plaats tussen Hans de Beurs en Bert Duin. Met op de klok een speling van nog enkele minuten, noteerden zij de voorgeschreven 60 zetten. Maar juist tijdens die laatste zetten miste Hans de Beurs de kans op remise, overigens een keurige zege van Bert Duin. De uitslagen waren als volgt: F. Bos-G. Dros 1 1 H van de Wetering-A. Sijtsma 2—0 W. Bakker-B. Duin 2—0 A. Sijtsma-L. Boonman 0—2 W. Timmer-G. Dros 1 1 B. Duin-H. de Beurs 2—0 C. Vinke-K. Bakker 0-2 M. Vittali-H. van de Wetering 2—0 J. van Heerwaarden-K. Burger 2—0 In verband met het niet beschikbaar zijn van de zaal in dorpshuis De Bijen korf wordt aanstaande vrijdag gespeeld in St. Jan in Den Burg. Voor Dros betekent dit dus een thuiswedstrijd. f bouwterrein aan de S/otsko/k met de vrachtwagens op de nu nog te smalle weg Op de achtergrond links de bungalow van t 7 der Vis en daarachter de vakantiehuizen van bungalowpark De Noordel (foto Dirk Kuiter) bij. We hebben straks f125.000— te besteden. Wat kun je daar nou mee doen tegenwoordig7 Dan is Byron voor ons veel voordeliger. Boonman heeft zijn land verkocht aan de gebroeders Smit en heeft al rekening met ons ge houden door een mooi ruim terrein rond de boederij apart te houden. We kunnen ons bedrijf daar prima vestigen. Er hoeft maar weinig aan te gebeuren en we zitten dan direkt aan een verkeersweg die altijd vrij is". Goede buren De meningen over het bedrijf Koop man lopen in Oosterend zeer uiteen. Naast de bezwaren tegen het verlenen van een hinderwetvergunning zijn er nu nog meer reacties van mensen die juist op prijs stellen op handhaving van het bedrijf aan de Achtertune. Het zijn zes families, uit de directe omge ving. Ze hebben een korte brief ge schreven aan college en gemeenteraad waarin staat dat zij protesteren tegen de voorgenomen sluiting van het be drijf. ,,De ingebrachte bezwaren zijn ons inziens niet gegrond en overdre ven. Wij verzoeken u derhalve drin gend rekening te willen houden met en informatie te willen inwinnen bij ondergetekenden", aldus de briefschrij vers Zegel, Daalder, Van Diesen, Van der Slikke, Mevr. Eelman en Bas. Initiatiefnemer van de actie is timmer man en overbuurman Cees Daalder. Hij wilde op deze manier duidelijk ma ken dat het beslist onwaar is dat ,,de buurt" bezwaar heeft tegen het bedrijf op deze plaats, het tegendeel is vol gens hem eerder waar. Onder de be zwaarmakers was maar een enkeling die bij het bedrijf woont. De mensen die nu het pro-geluid laten horen zitten er allemaal vlak bij. ,,Het valt wel mee met die hinder", aldus Daalder. „Vroe ger was het wel eens een probleem als die grote vrachtauto's in de straat stonden, maar nu alles wordt gepar keerd op het eigen terrein is er best mee te leven. We zijn altijd goede bu ren geweest en vinden het onbillijk dat die mensen daar wegmoeten". Of de brief invloed zal hebben op de besluitvorming zal moeten worden af gewacht. Volgens de visie van het col lege kan zo'n actie geen rol spelen. Het bedrijf van Koopman is gewoon hinderwetplichtig, ongeacht de mening van de buren. Simpel Mevrouw Koopman wist zondagoch tend de meest eenvoudige oplossing „Geef ons gewoon die hinderwetver gunning, dan zijn wij het beste gehol pen en jullie zijn van een probleem af" Daar kon volgens Barendregt geen sprake van zijn. „We mógen daar geen hinderwetvergunning geven", herhaal de hij. De wethouder wil de oplossing dan ook zoeken in het wegwerken van de bezwaren die de familie heeft tegen de Slotskolk, maar het ziet er niet naar uit dat dit zal lukken. De familie voelt zich aan de Slotskolk „opgeslo ten" en ziet weinig terecht komen van controle waardoor een eind komt aan het parkeren van personenauto's op de toevoerweg. Het gaat in veel gevallen om auto's van patiënten van dokter Barnard. Mensen die met spoed naar de dokter moeten zetten hun auto daar neer en dat is begrijpelijk. Ook werd in het openluchtdebat aan de Slotskolk nog de vraag opgeworpen of de gemeente juridisch niet zwak staat omdat de aangevraagde hinderwetver gunning weliswaar niet is afgegeven maar ook niet is geweigerd. Dat heeft te maken met de brand van vorig jaar, waardoor de situatie ter plaatste veran derde en dus een nieuwe aanvraag aanhangig zou moeten worden ge maakt. Omdat bij voorbaat vast stond dat de nieuwe aanvraag zou worden afgewezen is daaraan niet begonnen. De gemeente vond het praktischer om te werken aan nieuwe perspectieven voor de familie Koopman. Geen machtsmisbruik B en W hebben de gemeenteraad in- Gedeputeerde Staten zijn niet akkoord gegaan met alle onderdelen van de „compensatie" die het gemeentebestuur vorig jaar heeft aangeboden aan enkele bewoners van het Molwerk, om de nieuwe verkeersvoorzie- ningen die samengaan met de aanpassing van de aanleginrichting te kunnen realiseren. Aan het feit dat de gemeente in twee gevallen de bouw van zomerwoningen heeft mogelijk gemaakt, verlenen GS geen goedkeuring. B en W willen echter tegen dit besluit niet in beroep bij de Kroon gaan. Morgenavond wordt de kwestie in de gemeenteraad besproken. Toen in 1985 de plannen om de ver keerssituatie bij de veerhaven aan 't Horntje drastisch te wijzigen werden bekendgemaakt, tekenden bewoners van het Molwerk daartegen bezwaar aan. Zij vonden de voorgenomen wijzi gingen voor hen nadelig en verzochten de gemeente om schadeloosstelling. Dit verzoek werd in een later stadium gehonoreerd. Behalve om contante be dragen ging dit ook om materiële wen sen zoals enkele strookjes grond (voor 71,-1, aansluiting op het aardgasnet op kosten van de gemeente en de mo gelijke bouw van zomerwoningen. Dit aanbieden van zogeheten „bestuurs- compensatie" is door GS nu niet in dank afgenomen. GS verleende daar om slechts gedeeltelijk goedkeuring aan de herziening van het bestem mingsplan 't Horntje. Er zijn drie on derdelen die niet zijn goedgekeurd. De aanduiding „zomerwoning toegestaan" ten aanzien van een tweetal percelen is er daar één van. Planologisch gezien (bestemmingsplan buitengebied) zien GS geen redenen om van het bestaan de beleid af te wijken. In het bestem mingsplan staat nadrukkelijk dat de verblijfsrecreatie in hoofdzaak aan de westzijde van het eiland moet worden geconcentreerd. Voorts zijn GS bang voor precendentwerking. Volgens GS moet in geval van schade artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning worden toegepast. In dit artikel worden regels gesteld t.a.v. van de schadevergoeding door bestem mingsplanvoorschriften. In praktijk is dit meestal een tijdrovende procedure. Vaak wordt dan ook getracht om vroegtijdig tussen de betrokken partij en een regeling te treffen. Teleurstellend B en W vinden het teleurstellend dat GS slechts naar deze wettelijke moge lijkheid verwijzen en aldus op formele gronden hun goedkeuring weigeren. De omstandigheden waaronder van gemeentewege bestuurscompensatie is aangeboden, zijn kennelijk niet in de besluitvorming betrokken, constateren B en W. Er is destijds onder grote tijdsdruk gehandeld. Langdurige proce dures als gevolg van protesten van omwonenden konden de vaststelling van het bestemmingsplan vertragen waardoor niet op tijd aan de aanleg van de verkeersvoorzieningen kon wor den begonnen en de kans groot was dat de dubbeldekshavens eerder klaar zouden zijn dan de wegen. De gemeente heeft bovendien pas in allerlaatste instantie naar het redmiddel van bestuurscompensatie gegrepen In de plantoelichting is dan ook uitdruk kelijk gesteld dat dit een uitzonderings situatie betrof. Bevreesd voor prece dentwerking is het college daarom niet. Nu Gedeputeerde Staten geen al gehele goedkeuring hebben gegeven, kan dit tot gevolg hebben dat de be trokkenen alsnog bij de gemeente aan kloppen om extra schadevergoeding. B en W hebben ernstig overwogen of de gemeente nu wel of niet bij de Kroon in beroep zal gaan. Enerzijds kan worden gesteld dat de gemeente zich door het aanbieden van bestuurs compensatie moreel heeft gebonden aan de Molwerk-bewoners. Ten opzich te van hen zijn verwachtingen gewekt en de gemeente zou moreel verplicht zijn alle middelen aan te wenden om die verwachtingen te kunnen nako men. Volgens deze redenatie zou de gemeente dus bezwaar kunnen aante- Hoewel daartoe niet verplicht, geven B en W omwonenden en andei geïnteresseerden gelegenheid om commentaar te leveren op de gem telijke plannen om het busstation Elemert geschikt te maken voor I parkeren van auto's. De parkeerruimte die bij de herinrichting van dt| Groeneplaats verloren gaat, zou op deze wijze kunnen worden vervangen. Die inspraakbijeenkomst is morgenavond in het raadhuis, voorafgaail aan de openbare vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk| huisvestingsbeleid, aanvang 19.30 uur. middels verslag uitgebracht van de gang van zaken tot dusver en hebben commentaar gegeven op de kritiek die de gemeente heeft gekregen van de raadsman van de familie Koopman. Deze beschuldigde het gemeente bestuur onder meer van „misbruik van macht". Het college noemt dat de za ken op zijn kop zetten. Het aanbod dat aan de familie is gedaan is con form de afspraken die met de raads man Meindersma zijn gemaakt: er wordt vergoeding gegeven volgens de regeling die geldt bij onteigening. B en W zeggen dat zij het zelf ook niet leuk vinden om sancties te moeten toepas sen, maar ze wijzen op de hinderwet die onverbiddelijk is en op het feit dat alles in het werk is gesteld om met de familie Koopman tot overeenstemming te komen. De bedrijfssluiting zal zon- nodig in juni worden afgedwongen. Wezensvreemd Verplaatsing van het bedrijf naar „By ron" wordt afgewezen omdat deze boederij een agrarische bestemming heeft. Hieraan een mouw passen met een artikel 19 procedure gebeurt niet omdat het strijdig is met het beleid om „wezensvreemde" elementen in het buitengebied te weren. Erkend wordt dat elders op Texel wèl transportbedrij ven zijn gevestigd in voormalige boer derijen, maar dat is dan gebeurd voor de totstandkoming van het bestem mingsplan of de betreffende bedrijven gelden als „agrarisch hulp- en toeleve ringsbedrijf" en daaronder kan het be drijf van Koopman niet vallen omdat zij zich ook bezig houdt met niet agra risch vervoer. Het is niet de gemeenteraad die iets tegen de voorgenomen bedrijfs sluiting kan ondernemen. De raad is in een hinderwetprocedure geen beroepsorgaan. De enige mogelijk heid die de familie Koopman nu nog heeft is in beroep gaan bij de Kroon en hangende een uitspraak daarvan, vragen om schorsing (uit stel) van de sluiting. kenen tegen het GS-besluit. Niet in beroep Anderzijds zijn argumenten aan te voe ren om niet in beroep te gaan. Eén bewoner (aan wie een bedrag in con tanten is betaald) heeft zijn woning in middels verkocht en is verhuisd en een andere bewoner heeft ondanks de aan geboden compensatie tóch bezwaar tegen het plan gemaakt. Verder is een belangrijk deel van de bestuurscom pensatie al uitbetaald. Uit deze feiten kan worden gefconclu- deerd dat eventuele schadelijke gevol gen van de weigering van goedkeuring door GS beperkt blijven, aldus B en W. Volgens het college kan de ge meente daardoor worden ontheven van de morele plicht om alle middelen aan te wenden. Wél houden de bewo ners de mogelijkheid om met een be roep op het bewuste artikel 49 schade vergoeding te vragen. Doorslag Alle voors en tegens tegen elkaar af wegend, concluderen B en W dat het het beste is om geen Kroonberoep in te stellen. Het ontbreken van planolo gische motieven (die nodig zijn om een Kroonberoep kans van slagen te doen hebben) geeft voor het college de doorslag. Wat betreft twee andere punten waar mee GS niet akkoord gaan, zien B en W evenmin aanleiding om in beroep te gaan. Naast een formele kwestie keu ren GS de mogelijkheid om 30 m2 ex tra aan bijgebouwen te zetten, af. Tot 18 maart is het mogelijk beroep in te stellen bij de Kroon. In de Hervormde kerk van Den Burg wordt morgenavond een avondgebed gehouden, aanvang half acht. Deze in terkerkelijke bijeenkomst staat in het teken van de Biddag voor oogst en werken. Na de bezwaren van mevrouw Swama-Koning van het pand Elemert 4 en de ondernemers van de Parkstraat, heeft nu nog een aantal betrokkenen per brief aan B en W en de gemeenteraad laten weten tegen stander van de plannen te zijn. Een der brieven is door circa veertig buurt bewoners ondertekend. Zij zeggen te vrezen dat de voorgenomen herinde ling een grote toename van nachtelijk lawaai tot gevolg zal hebben. Het ge vaar van toename van nachtelijk la waai, dat nu al duidelijk merkbaar is in de weekenden, is niet denkbeeldig. Het wordt namelijk het parkeerterrein dat het dichtst bij de horeca- etablissementen ligt", aldus staat in de brief te lezen. De buurtbewoners ho pen dat zij op de hoorzitting nog wijzi gingen in de plannen kunnen aanbren gen en zij niet voor voldongen feiten worden gesteld. Buurtbewoners W. Steenhuizen, J. Salakay en P. Beemsterboer dienden individueel brie ven bij het gemeentebestuur in. Kinderspel De woning van de familie Steenhüizen grenst onmiddelijk aan het busstation. „De overlast die wij al jarenlang dage lijks ondervinden is maar kinderspel bij wat ons te wachten staat als uw plan nen doorgaan", zo schrijft Steenhui zen. Deze overlast zou onder meer bestaan uit het door de haag heen trekken van uitlaatgassen van de die selmotoren van de bussen, het daar deponeren van afval van wachtende passagiers en het urineren in de heg, waardoor het voor de familie Steenhui zen onaantrekkelijk wordt om 's zo mers buiten te zitten. Ter illustratie wordt de verglijking getrokken met de hinderwetproblemen bij het bedrijf van A.P.C. Koopman in Oosterend. „Wij begrijpen niet da.t de omwonenden van de firma Koopman bezwaar kun nen maken tegen een paar vrachtwa gens. Bij ons komen dagelijk zo'n tachtig bussen (vier per uur) de lucht bevuilen en herrie maken". De familie Salakay brengt naar voren dat het creëren van parkeermogelijkhe- den het gebruik van de auto op Texel stimuleert, en dat dit beleid in strijd is met de zorg voor het milieu op het ei land. Voorts wordt gevreesd dat het park bij de eendenvijver grotere aan-, trekkingskracht zal uitoefenen op de cafébezoekers die na sluitingstijd nog wat willen doorfeesten. Artikel 19 P. Beemsterboer, die de bezwaren van de buurt onderschrijft vraagt de ge meente, als die niet bereid is om de herinrichtingsplannen te laten varen, een artikel 19-procedure op de starten. Beemsterboer: „Als u Den Burg een ander aanzien wilt geven, behoort u de plannen in alle consequenties via een bestemmingsplan- of artikel 19-procedure te regelen, dus inclusief parkeerperikelen. De belanghebbenden kunnen dan, alles overziende, nagaan of ze bezwaar zullen maken". De Keesomlaan-bewoner is het oneens met de nu gevolgde weg. Eerst wordt het herinrichtingsplan voor de Groene plaats aan de orde gesteld, en vervol gens - met de rug tegen de muur het parkeerprobleem, aldus Beemsterboer. Ook indien de gemeente de totale her indeling als een zaak van onderge schikte stedenbouwkundige betekenis opvat, mag dit svolgens Beemsterboer niet betekenen dat een procedure ach terwege mag blijven. „De directe en indirecte gevolgen er van zijn voor de omwonenden zeer ingrijpend; een ste denbouwkundige procedure is del in belang van de rechtszekerheid f de burgers noodzakelijk". Touringc Robert Aris van Boven van het toK ringcarbedrijf uit Oudeschild en PjHEKjk Daalder van de Bartimeüshoeve schouwen zichzelf als belanghebbl den en vragen in een gezamenlijke hf brief het gemeentebestuur ook hjf belangen in de besluitvorming te m len betrekken. Van Boven en Daak- benadrukken dat van de halte nieti leen door AOT-bussen wordt gebrJ maar dat ook andere onderneming) hun bussen daar laten stoppen vtx# het laten in- en uitstappen van al niet minder-valide passagiers en rolstoelgebruikers. Op 11 april 1987 van 10.00 - 12.30 Met en van 13.30 - 14.30 uur zal in d'd"13"3 ULO, Schilderend 39, een herkeurrten C van gewichten (weeginstrumenteiw161 plaatsvinden door de Dienst van hjkaze IJkwezen. Maten en meetwerktuigfeorn die voorzien zijn van het jaartelmeil of later zijn van de herkeuring [e uitgezonderd. Door de dienst van het IJkwezen den zoveel mogelijk oproepingen de herijkplichtigen toegezonden, degenen, die geen oproep ontvani blijft niettemin de verplichting tot keuring bestaan. Voor degenen, die van de herijkziti geen gebruik maken, bestaat gelej heid de gewichten te laten keuren het IJkkantoor Amsterdam, Brouw gracht 276, geopend iedere maand uitgezonderd feestdagen, van 09.(X 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 u Voor de herkeuring en het justeren gewichten is keurloon c.q. justeerli verschuldigd. e ni rand Theatergroep Okidoki zet op vrijdad april in De Vergulde Kikkert een eia geïmproviseerd stuk voor volwassej op de planken. Het voorprogrammi wordt verzorgd door een beroeps mime-speler. Vrijd enke Vrijd. van 07.35 [ënke rvaa ten vebc vare nodi Het vermaarde „badhotel" Prinses, over liana in De Koog gefotografeerd var kwa een vliegtuig. Het is een ansichtkar Weg uit de collectie van Sjoerd Bosma, I toef van de Texelse verzamelaarsclub, O de c plaat is gemaakt en uitgegeven dot boo L. Bakker uit Oosterend. Het de f poststempel vermeldt het jaartal 197 ter De foto moet dus voor die tijd zijn ^mer maakt en is daarmee één van de gee oudste luchtfoto's van Texel, toen tj:27 i het eiland zelf nog geen vliegveld v De verzamelaars nemen aan dat L. Bakker bij dezelfde gelegenheid noc' dier meer luchtfoto's van Texel heeft ge| maakt en willen trachten die serie r_^ compleet mogelijk te krijgen. Donrt Q dagavond a.s. hebben de verzameliT weer ruilbeurs in De Witte Burcht, IjDe aanvang 20.00 uur. Ook niet-leden«bro daar welkom ongeacht het soort verger meling dat hij of zij erop nahoudt. I Bei lge JPoi r

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2