rand weer ,,groos" op ie uwe „wagen twee" Vogelsterfte ook door vorst veroorzaakt NGESCHAFT VOOR „VRIENDENPRIJS" /eerdienst paar jj<eer uitgevallen Illegale bergingen mogen blijven staan Opgevoerd Dronken op straat Jrofies Vogelsterben an der Nordset auch durch PCB-Gift verursacht Ijsgang verhinderde sportviswedstrijden Middagvoorstelling Den Helder vervalt Daverende prestatie judoka Hans Kraay het dagelijks werk voor hem Is. hanteerde burgemeester Schipper de brandspuit om de nieuwe wagen te dopen. Tine Krijnen maakte van het historische tafereel een foto Met het nodige feestgedruis is zaterdagmiddag de nieuwe aterieel- en manschappenwagen van de Texelse brandweer jen doop gehouden. Het voertuig, dat compleet met inhoud eni|^161.000,heeft gekost, werd tijdens een bijeenkomst bij de kazerne in aanwezigheid van het voltallige korps, de raads commissie voor algemeen en organisatorisch beleid en ande- e genodigden officieel door de leverancier overgedragen. at gebeurde door overhandiging van et sleuteltje door de heer J. C. Lont in brandweermaterieelfabriek ischot-Rosenbauer aan burgemeester Schipper. Die stelde op zijn beurt e wagen ter beschikking van brand- 'eercommandant Daan van Wilsum, jaarna de eerste burger de wagen op iepasselijke wijze mocht dopen door r de spuit op te richten. Alles Mercedes nieuwe wagen staat in de Texelse randweerorgamsatie te boek als ,,Wa- Vrijdag en zaterdag vielen er weer inkele afvaarten van de Teso- ✓eerdienst wegens de te lage wa terstand. Vrijdagavond had dit /achttijdden tot gevolg, die maxi maal twee uur beliepen. 'rijdagmiddag vervielen de afvaarten an 17.05 en 18.05 uur vanaf Texel en 17.35 uur vanaf Den Helder uit. De enkeldekker waarmee werd gevaren kon om half zeven weer worden inge zet. Intussen had zich op het opstel terrein veel autoverkeer aangediend, waardoor een aantal reizigers twee bo- i ten geduld moesten hebben. De reser veboot had tot vier uur 's middags ge varen en werd na dit tijdstip niet meer odig geacht. Het vervoersaanbod ivertrof echter de verwachtingen. Om :wart voor tien was de gehele drukte 'eggewerkt en werd de laatste over- ocht naar Texel gemaakt. De volgen- 'e dag vervielen vier afvaarten. De oc boot van 17.05 uur vanaf Texel bleef in e fuik liggen en kon pas twee uur la- 'er het Marsdiep oversteken. Van noe- enswaardige wachttijden was ditmaal geen sprake; in eerste instantie bleven 7 auto's aan Den Helder staan. Zon- ag gaf de verlaging van de wa terstand geen aanleiding om de veer dienst tijdelijk te staken. gen twee" en vervangt de uit 1966 da terende oude Wagen twee, die versle ten is. Het is tevens een wisseling van merk. De oude wagen is een (Engelse) Commer, type Walk Tru en de nieuwe is een Mercedes Benz 709. Het is de bedoeling alle rijdend brandweermate- rieel van Texel op den duur te vervan gen door Mercedeswagens. Dit is niet alleen een zeer degelijk en zeer be- drijfszeker merk, maar de gelijkschake ling is ook van belang voor de bedie ning. Chauffeurs wennen aan inrich ting en techniek van een bepaald merk en kunnen dan makkelijker van de ene wagen naar de andere overstappen terwijl het ook praktisch is bij onder houd en service. Vriendenprijs De keus van de brandweer was aan vankelijk gevallen op een Mercedes Benz van het wat goedkopere type 608 en daarmee was ook rekening ge houden bij het ramen van het beno digde krediet. Toen tot aanschaf werd overgegaan bleek het type 608 uit de produktie te zijn genomen. Dat leidde tot onderhandelingen die tot resultaat hadden dat Mercedes de wat grotere en zwaardere 709 wilde leveren voor de prijs van een 608. ,,We hebben 'm voor een vriendenprijs", aldus com mandant Van Wilsum, zaterdagmiddag tijdens de borrel die na afloop van de plechtigheid werd geschonken in de kantine van gemeentewerken. Van Wil sum verklaarde ,,groos" te zijn op de nieuwe wagen en op het feit dat bij de vernieuwing van het brandweermate- rieel precies het vastgestelde schema wordt aangehouden, zodat alles up to date blijft. De levertijden van brand weerwagens (die niet in serie worden vervaardigd maar volgens de wensen van de klant Individueel worden opge bouwd, uitgaande van een gewone" bestelwagen) zijn zeer lang, wat ver klaart waarom de gemeenteraad nu al weer een besluit neemt over aanschaf van een wagen die pas volgend jaar in gebruik wordt genomen. Die wagen wordt een echte bluswagen, dus voor zien van tank, pomp en spuit. De nu in gebruik genomen Wagen twee is een materieel- en manschappenwagen. Er kunnen elf personen in worden ver voerd en verder is de ruimte op prakti sche wijze volgestouwd met bluspak- ken, laarzen, EHBO-artikelen, ramon- neur, enz., enz. Hoe kostbaar die in houd en aanpassing is blijkt uit het feit dat de oorspronkelijke auto ƒ59.800,— kost exclusief btw. Show Hoewel de Texelse vuurbestrijders door de aard van hun beroep al veel bekijks hebben zijn ze altijd in voor wat extra show, zoals ook zaterdag bleek. Om de genodigden een indruk te geven van de materiële macht van het korps liet men alle brandweerauto's het plein voor de kazerne oprijden, draadloos gedirigeerd met behulp van de onlangs aangeschafte verbindingsapparatuur. Hoofdbrandmeester Ben Nieboer zorg de voor commentaar. Na wagen Eén (een Mercedes 913), verscheen Wagen 4 (een Mercedes 608 die twee jaar ge leden in De Cocksdorp werd gestatio neerd), vervolgens Wagen 3 (een Commer Walk Tru uit 1966 die volgend jaar wordt vervangen), de rampenwa gen" die officieel wordt aangeduid als ,,HV 2" en tenslotte de oude Wagen twee, een Commer Walk Tru waaraan de brandweerliederen hadden gesleu teld waardoor het ding rookte en het extra duidelijk was hoe dringend de vervanging was. De nieuwe Wagen twee" sloot de rij, waarna de reeds beschreven plechtigheid volgde. Winterkleding ledereen kreeg gelegenheid de wagen van binnen en van buiten te bekijken., Met name de schitterende op hevige kou berekende nieuwe pakken trokken de aandacht. Deze kleding is een wel kome aanwinst want het komt nogal eens voor dat bij barre kou moet wor den uitgerukt voor brand of andere vorm van hulpverlening waarbij men langdurig in touw is. ,,De Texelse brandweer zit aardig in zijn spullen", constateerde burge meester Schipper in het toespraakje dat hij afstak in de kantine, eraan toe voegend dat dit geen overbodige luxe is. Op het gebied van materieel komen er telkens weer nieuwe en betere din gen op de markt, waarvan men zoveel mogelijk gebruik wil maken. De Texel se brandweer zal spoedig ook betrok ken worden bij de veiligheid op het water, wat samenhangt met de ge meentelijke indeling van de Wadden zee waardoor de gemeente Texel er 40.000 ha zee heeft bijgekregen. Ook aan die situatie zal het materieel moe ten worden aangepast. Bovenal is het succes van brandbestrijding echter af hankelijk van de inzet en kwaliteit van mensen en wat dat betreft heeft Texel niet te klagen. Niet alleen praktisch maar ook in theo retisch opzicht (door het volgen van cursussen) staan de leden van het korps hun mannetje. Overigens hoopte Schipper dat de nieuwe wagen zo weinig mogelijk gebruikt zou hoeven worden. Vertegenwoordiger J.C. Lont van Doeschot-Rosenbauer uit Hippolytus- hoef wees op de reeds jaren bestaan de relatie tussen zijn bedrijf en de Texelse brandweer. Ook nu is de leve rantie weer in uitstekend overleg tot stand gekomen. Als geschenk over handigde hij aan de burgemeester een model van één van de meest geavan ceerde brandweerauto's die er bestaan, een ,,Air crash fire"wagen die op gro te vliegvelden wordt ingezet. Mogelijk een idee voor vliegveld Texel... Ook had hij een geschenkbon voor het korps, bedoeld om te worden omgezet in nattigheid" waarmee hij geen blusmiddel bedoelde. Een envelop als geschenk werd ook overhandigd door Ing. Joop J. M. Hoenderboom van Mercedes Benz Ne derland, de leverancier van de oor spronkelijke bestelwagen. Dat die wagen aan de verwachtingen voldoet kon commandant Van Wilsum direct daarop melden. Zijn mannen hadden er de afgelopen dagen zo'n 1500 kilometer mee gereden, voorna melijk in de kop van Noordholland. Daardoor was de wagen in één keer ingereden wat bij normaal gebruik veel te lang duurt omdat het bij elke brand maar om korte ritjes gaat. In de woonwijk De Mars zijn op vrij grote schaal bergingen ge bouwd zonder vergunning. Het ge meentelijk bouw- en woningtoe zicht constateerde de afgelopen zomer dat achter woningen aan de Schilpbanck, Schoudieck, Pael- werck en Buytengors niet minder dan 19 schuurtjes zijn neergezet. B en W hebben besloten geen maat regelen te nemen. De gebouwtjes zullen worden gedoogd". Wel krijgt de Woningbouwvereniging een brief waarin staat dat zij geen toestemming mag geven voor het bou wen van bergingen die in strijd zijn met de voorschriften. In de meeste gevallen ging het namelijk om schuurt jes achter huizen van de Woningbouw vereniging, die daartegen niet is opge treden. De gemeente zou kunnen ver langen dat voor de bergingen alsnog bouwvergunning wordt aangevraagd, In de meeste gevallen zou die vergun ning waarschijnlijk wel worden gege ven, omdat de schuurtjes op zichzelf niet strijdig zijn met het beleid, zoals dat in de praktijk wordt toegepast. Dat leidt echter tot veel ambtelijke rompslomp, zodat men daarvan heeft afgezien. Hieruit mag niet de conclusie worden getrokken dat voortaan straffe loos schuurtjes kunnen worden ge bouwd zonder vergunning. B en W zijn wel bezig een beleid te ontwikke len, waardoor het in de toekomst mo gelijk wordt dergelijke kleine gebouwt jes, schuttingen e.d. zonder bouwver gunning te plaatsen, zij het met een vorm van toezicht in het belang van aanzien en veiligheid. Van Rijkswege is al geruime tijd gele den uitgesproken dat dakkapellen, schuurtjes, broeikassen, duivenhokken e.d. zullen worden vrijgegeven". Ver schillende mensen in De Mars hadden daaruit de conclusie getrokken dat zij hun gang konden gaan. Door de ge meente is dit beleid echter nog niet overgenomen, zodat ook voor deze kleine verbouwingen nog steeds ver gunning nodig is. Menig vooroordeel werd zaterdagmiddag bevestigd. Terwijl de belangstelling van de mannen vooral uitging naar de techniek van de nieu we brandweerwagen bewonderden de vrouwen (op de foto de commissieleden Tine Krijnen (Texels Belang) en Riet Huitema (CDA) de nieuwe brandweerkleding De politie heeft vrijdagmiddag een bromfiets uit het verkeer genomen, ei gendom van een 18-jarige inwoner van Bergen (NH). De jongen reed met ho ge snelheid over het fietspad langs de Pontweg, waar hij omstreeks zes uur werd aangehouden. Het bleek dat de brommer was opgevoerd. De politie heeft het voertuig nog niet teruggege ven, maar houdt het in technisch onderzoek. Een zwaar beschonken Texelaar ver stoorde zaterdagmiddag het straat beeld van de Parkstraat in Den Burg dusdanig dat de politie er aan te pas moest komen om de man te verwijde ren. Nadat de man in eerste instantie tegen de etalage van een winkel was Qaan zitten, belandde hij later in amu sementshal Turbo. Daar werd hij door een politiepatrouille ter ontnuchtering meegenomen. Begin vorige maand zijn in het waddengebied niet alleen veel vo gels omgekomen door olie, maar ook door honger als gevolg van de vorst. De sterfte door deze natuur lijke oorzaak beperkte zich niet tot Texel en omgeving maar werd in de hele Waddenzee waargenomen, ook in Duitsland. De vorstslacht- offers waren voornamelijk schol eksters. Het ligt voor de hand dat door het sa menvallen van beide rampen verwar ring is ontstaan. In de Duitse krant ,,Der Tagesspiegel" werd onthult dat het beruchte gif PCB ook een rol heeft gespeeld, waardoor de vogels eerder en talrijker omkwamen dan bij alleen kou zou zijn gebeurd. PCB's worden vooral in het vetweefsel van vogels op geslagen en doen daar geen kwaad, totdat de vogel een hongerperiode doormaakt en dan zijn vetvoorraad aanspreekt. Dat was dus de vorige maand het geval. Dat de vogels niet zozeer door honger als wel door het vergif stierven, bleek volgens de Duit se krant uit het feit dat de dode vo gels niet extreem waren vermagerd. Ze hadden wat hun lichaamsgewicht be treft nog in leven kunnen zijn. Kees Swennen, zeevogeldeskundige bij het NIOZ, kan dat laatste niet bevesti gen. Voor zover hij heeft kunnen waarnemen waren de vele scholeksters die deze winter in het Nederlandse waddengebied zijn omgekomen zoda nig vermagerd, dat ze in de eerste plaats door de honger moeten zijn omgekomen. Hoe het zit met de Duit se scholeksters is niet helemaal duide lijk. In die dieren is een (betrekkelijk kleine) hoeveelheid pcb's aangetroffen, maar Swennen heeft alleen totaalcij fers gehoord, die niet zoveel zeggen. Het is belangrijk te weten welke hoe veelheden gif in de respectievelijke or ganen van de vogels zat. Overigens vormen de hoeveelheden winterslachtoffers geen record. Ook in de strenge winters van de afgelopen jaren, kwamen dezelfde aantallen scholeksters om. In Duitsland is dat toen kennelijk niet geconstateerd. Er is momenteel geen aanleiding om na te gaan of pcb's ook een rol hebben gespeeld bij het sterven van zeevogels (voornamelijk eidereenden) door olie vervuiling in de omgeving van Texel. Een dergelijke analyse is namelijk nogal kostbaar: ca. ƒ500,— per orgaan. Tiere sind entgegen früherenVermutungen nicht verhungert/ Hannover (dpa). Das ratselhafte Vogelster- n, dem. wie berichtet, in den vergangenen agen im deulschen und mederlandischen 'attenmeer über 10 000 Tiere zum Opfer fielen, 'ist auch auf Vergiftungen zurückzuführen. Walter Heidmann vom Chemischen Institut der Tierarzthchen Hochschule Hannover sagte ge- stem auf Anfrage, die toxikologische Untersu- chung loter Austernfischer habe hohe Werte des Ümweltgiftes PCB ergeben. Diese chlorierten Kohlenwasserstoffe gelan- gen über die Nahrung in den menschlichen und tierischen Organismus und lagern sich im Fett an. Nach Angaben von Heidmann ist das Gift wahrend der natürlichen f-Jtingerperiode der Tiere freigesetzt worden, als die geschwachten Körper die Fettreserven mobilisierten. Zur Belastung der Tiere durch den Hungerstreö kfime die Belastung durch die Gif te, ersten Unteri ferarten. ist in der Bundesrepublik zuvor nicht beachtet worden Derzeit überwinlern im ge- samten Wattenmeer etwa 300 OOfiF Vogel, die Halfte davon sind Austernfischi Kaufer des verstrahlten Molkepulvers bleibt gehein Rosenheim (dpa). Die 150 Waggoij radioaktiv verstrahltem Molkepulver, Mitte des letzten Jahres auf einem Ab<j| des Rosenheimer Bahnhofs standen.^ stern abtransportiert worden. Nachi des bayerischen Umweltministeriui Besitzer ein Milchwerk im Lan<| heim die rund 3000 Tonnen i verkauft. Unter strenger Beachu EG fgsjAelegten Grenzwerte imm sind für Fut| 'rodukt, das Jschernobvl De wedstrijd van zondag werd in ver band met de ijsgang tegen de dijk bij de Ottersaat naar 't Horntje verplaatst. Daar kwamen de senioren en twee jeugdleden aan de start. Na 45 minu ten vissen moesten ze er daar echter ook een einde aan maken zodat het deze keer een zeer korte wedstrijd was; er werd dan ook geen vis gevangen. De volgende wedstrijd is op 22 maart, aanvang 8.00 uur, in de hoop dat er daar bij het strand nabij het Reddings boothuis te De Cocksdorp geen ijs gang meer is. De leden die mee willen vissen met de selectiewedstrijd voor Nederlands kampioenschap kusthenge- len dienen zich voor 13 maart op te geven bij P. Verhagen, tel. (02220) 3986. De kosten zijn f22,—. Een tweetal middagvoorstel lingen in de schouwburg te Den Hel der is alsnog komen te vervallen. Voor de voorstelling van Jesus Christ Su perstar werd aanvankelijk naast de avondvoorstelling op zaterdag 14 maart ook een voorstelling op zondagmiddag 15 maart beoogd. Deze voorstelling is komen te vervallen. Wie kaarten voor de middagvoorstelling bestelde kreeg nu kaarten voor de avondvoorstelling toegewezen, maar dan vaart er geen extra boot. Op de middag van zondag 5 april werd een optreden gepland van het Concertgebouwkamerorkest met solistische medewerking van Jaap van Zweden. Dit optreden is alsnog ver plaatst naar zondagavond, aanvang 20.15 uur. Ook dan vaart er echter geen extra boot. Wie door een en ander in moeilijkhe den komt en geen gebruik kan maken van de in zijn bezit zijnde kaarten kan deze alsnog inwisselen bij de heer G.A. Oskam, Schilderend 44 te Den Burg, waarna restitutie zal plaats vinden. Jeugdlid Hans Kraay van judoclub Shima zorgde voor ongekende prestatie door tijdens de regionale kampioenschappen in Den Helder in zijn gewichtsklasse (tot 43 kg) als derde te eindigen. Nooit eerder behaalde een Texelse judoka een dergelijk resultaat. De 11-jarige Hans zal nu waarschijnlijk op 29 maart mogen uitkomen op de pro vinciale kampioenschappen. De judo-afdeling van de MST had drie leden naar de titelstrijd afgevaardigd. Paul Hin deed het in dezelfde klasse goed en raakte pas na acht partijen uit het toernooi. Er werd gespeeld vol gens een afvalsysteem, waarbij de tweede verliespartij het einde beteke nen. Dit overkwam Albert ter Wolde in de klasse tot 48 kg. 'Na een pechvolle nederlaag in de eerste partij ging ook het tweede duel verloren, zodat zijn toernooi snel voorbij was. NSDAG 10 MAART 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 3 1

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 3