"xcelsior: goed concert nder nieuwe dirigente Fanfare brengt tweetal gevarieerde concerten „Best" wendt zich nu tot gemeenteraad Thematheater nieuwste experiment van SAAI VVD-vragen na bezoek Bijeenkomst over Koninginnedag Zo kan het ook IT li DINSDAG 10 MAART 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 tanli 'oor het eerst onder leiding van tijdelijk dirigente Betty itte-Bakker bracht de christelijke muziekvereniging „Excel- ior" zaterdagavond in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend iet jaarlijkse winterconcert. De kwaliteit liet weinig te wen eer sen over, zodat mag worden vastgesteld dat Betty de vuur proef goed heeft doorstaan. f 1) ote erv Het bestuur van de vereniging is zo vraag dringt zich dus op of ze niet lewoon de vaste dirigente kan worden ran het Oosterender korps. rerstandig om een dergelijke beslissing niet al te snel te nemen. ®w^as op den duur kan worden ge zegd of een korps en een diri- tort gentle) elkaar goed liggen. Kennis :hor van muzikale zaken is niet genoeg. Een dirigent moet zijn of haar be- Ad. doelingen kunnen overdragen, tac- isch zijn en - op zijn tijd - ook streng kunnen optreden. Niet minder dan 21 jaar heeft de heer 1 A. Kuik zijn stempel op Excelsior ge- Irukt en de prestaties van het korps _elkens c gevoerd, ondanks (of mis- schien wel dankzij) z'n nogal autoritai- re persoonlijkheid. Hij kon zich permit teren om van de Oosterender muzikan ten perfectie te eisen. Betty Bakker is sen heel ander type, maar wie zijn oor de Excelsior-leden te luisteren legt ofitBran vernemen dat oc eerste ervaringen V.S met haar niet slecht zijn geweest. Een handicap kan zijn dat Betty uit de xcelsior-gelederen zelf afkomstig is en Dovendien de dochter is van er in erli bestuurslid Piet Bakker. Als op den duur zou blijken dat ze toch onvol doende capaciteiten heeft, kan het vervelend zijn om zo'n probleem aan de orde te stellen. Door nu afspraken :e maken hoe in zo'n geval zal worden gehandeld kunnen spanningen worden voorkomen. Betty Witte verkeert in een niet zo benijdenswaardige positie. Het is al een knappe prestatie als het zou lukken het huidige kwaliteitsniveau van Excelsior in stand te houden, al was het maar ter wille van de compe titie. Er is geen twijfel aan dat de ver schillende muziekkorpsen zich aan el kaar optrekken. In vergelijking met de kwaliteit die bij een gemiddeld plattelandsmuziekkorps wordt aangetroffen maakt Texel een uitstekende indruk en het is leuk als dat zo blijft. Licht Het programma dat zaterdagavond ten gehore werd gebracht was volgens voorzitter Theo Medema „niet over dreven zwaar" en dat was waar in twee opzichten: de nummers lagen al lemaal makkelijk in het gehoor en ze waren merendeels ook niet bijzonder moeilijk, al bleef er gelukkig genoeg over om de kwaliteit van de muzikan ten te bewijzen. Na psalm 150 werd een bewerking van lek wil my gaan vertroosten" van Jan de Haan met weinig moeite en nogal ontspannen gespeeld. Trompet ten en trombones brachten nagenoeg foutloos de melodie en het geluid van de andere instrumenten kabbelde daar lekker omheen. Bij de eerste nummers werd door het publiek om onduidelijke redenen niet geapplaudiseerd, wat voor de dirigente verontrustend moet zijn geweest. Ge lukkig gingen de handen wel op elkaar na de krachtige slotpassage van de goed gebrachte suite over liederen van Adriaan Valerius met bekende klanken waaronder het Wilhelmus en andere 1 liederen die te maken hebben met de tachtigjarige oorlog. „Interplay for Band" van Ted Huggens was leuk en verrassend door het sa mengaan van barok en pop. Het num mer is onder andere beïnvloed door de bekende Toccata en Fuga in D van Bach. In het nummer bleek dat de Excelsior-mensen nuanceverschillen in de muziek goed tot hun recht kunnen laten komen. De krachtigst bedoelde passages kregen de vereiste decibellen ruimschoots mee. Een mooi, makkelijk en rustig stukje Handel was het Menuet from Bernice en precies op het juiste moment volg de de mars „The Bombardier" van Po well. Marsen, de meest typische mu ziek voor zo'n koperkorps, worden tra ditioneel in elk concert opgenomen. „Een mars hoort erbij", zei Betty, die ook nog even wees op de goede slagwerk-solo van Nel Schreur in dit nummer. Nieuw pak Een geslaagde bijdrage aan het Excelsior-programma werd geleverd door de drumband. De tamboers en majorettes presenteerden zich voor het eerst in hun nieuwe uniform: prachtige blauwe pakken afgetekend met witte biezen. De oude pakken waren deels versleten en bovendien was men erop uitgekeken. De nieuwe outfit sugge reert een fris, nieuw élan en draagt bij aan een eigentijdse presentatie (hoe wel het Toeristisch Actieplan er geen melding van maakt). De uniformen waren op het allerlaatste nippertje gearriveerd. „Ze ruuke nag van de nuwigheid", zei Theo Medema, die vertelde dat de laatste uniformen die middag per expressepost waren aangekomen. „Omdat we zo'n snelle PTT hebben!" Niet alle drumbandleden waren in nieuw pak gestoken. Voor iemand die van plan was de band te verlaten was geen pak besteld. De betrokken jonge man was op zijn heilloze besluit terug gekomen en zat nu wel in gewoon burger op het podium. Verder waren enkele dames ten tijde van het nemen van de maat in blijde verwachting, zo dat het aanpassen van het uniform moest worden uitgesteld en dan was er Annie Vlaming (mevrouw Viel) voor wie een nieuw pak de moeite niet waard was omdat ze in verband met huwelijk en woonplaats elders het korps gaat verlaten en zaterdag voor het laatst meedeed. Bronzen speld Zij, Annie Duinker en Simon van Ta- tenhove werden gehuldigd wegens 12'/i jarig trouw lidmaatschap en kre gen de daarbij behorende bronzen speld van de federatie. Medema schetste uitgebreid de ver diensten van het drietal. Een drum band bestaat voor een groot deel uit kinderen waardoor het ledenverloop al tijd groot is. De kwaliteit is zeer ge diend met mensen die wat langer blij ven, vandaar het speciaal voor deze categorie ontworpen ereblijk. De drumband speelde onder leiding van Henk Beijert de mars Anjo Wil van Van Wakeren, Fiesta Andaluza van Egberts, Ritme en Techniek van Cam- menga en een selectie marsen van Eg berts, samengesteld en bewerkt door Henk Beijert. „Tiger Drums" van Stof fels was een goede afsluiting. Een tiental majorettes voegde aan dit onderdeel met hun danspasjes een leuk en speels evenement toe. Het zijn merendeels zeer jonge kinderen waar van geen choreografische topprestaties mogen worden verwacht. Wat mis schien wel mag worden verlangd is dat de majorettes wat minder verbeten kijken. Laat ze er gerust maar bij lachenl De mars Baker Street van Jack Trom- bey dat door het muziekkorps als eerste nummer na de pauze werd gespeeld, was leuk door het aandeel dat vijf jonge solisten erin hadden. Het waren Pascal van Liere, Ruben van der Zee, Maarten Vlaming, Janneke Visser en Jeske Vlaming die bewezen uit het goede muzikale hout gesneden te zijn en voor hun prestatie ieder een roos in ontvangst mochten nemen. Flash Lights van Randy Back werd vlot gespeeld en het publiek klapte graag mee met het aanstekelijke ritme. Heel wat rustiger was „Pastorale" van Jan de Haan, dat er goed uitkwam al hadden we het gevoel dat het hier en daar toch wel iets puntiger had mogen klinken. Een feestje van herkenning was een selectie melodieën van Elvis Presley- nummers, afgezien van enkele aarze lende aanzetten goed gespeeld. Het daarop gespeelde „Olympica" van Giovanni Orsomando was een mars, maar dan een Italiaanse en dat is iets heel anders. Het klonk in ieder geval leuk, wat ook gold voor het onstuimig gespeelde „Folkfestival" van Walters dat met handgeklap en gilletjes het publiek in wild-west stemming bracht. De indruk van vrolijke losbandigheid die daardoor ontstond werd geneutrali seerd door het stemmige „Gouden harpen ruisen" van Jan de Haan. Betty Witte-Bakker dirigerend tijdens het winterconcert van zaterdag Daverend applaus en bloemen vielen ten deel aan dirigente Betty Witte. Een geschenk in de vorm van een fles drank was er voor Ruud Witte die het nieuwe vignet van Excelsior heeft ontworpen. Voorzitter Medema maakte van de ge legenheid gebruik om bekend te ma ken dat Excelsior best wat nieuwe le den kan gebruiken, wat zowel geldt voor de muziekvereniging als de drum band. Mensen die er wat voor voelen kunnen vrijblijvend eens een repetitie bezoeken om te zien hoe het er toe gaat en hoe de stemming is. De mu ziekvereniging repeteert elke maandag avond om 20.00 uur in het muziekcen trum en de drumband ook op maan dagavond in het dorpshuis. Wie de komende weken een be zoek brengt aan één der winter- concerten van het Koninklijk Texels Fanfare, moet niet denken dat hij of zij is discodancing Question is aanbeland. Net als bij deze disco het geval is, zal KTF de uitvoering namelijk afsluiten met het nummer „Music" van John Miles. Dit popu laire slotnummer maakt deel uit van een veelzijdig programma. Theo Medema huldigde drie trouwe drumbandleden. Hier schudt hij de hand van Annie Duinker Op de achtergrond Annie Vlaming en Simon van Tatenhove. Nu hij van het college van B en W een negatief antwoord heeft ont vangen op zijn verzoek om - net als de Stichting Sociaal Alarm - subsidie te krijgen voor de verhuur van alarminstallaties aan bejaar den, heeft Hans Zijm van Beveili- gings Service Texel (Best) zich tot de gemeenteraad gewend. Zijm noemt het B en W-antwoord „te leurstellend en onbegrijpelijk" en beticht het college van concurrentievervalsing. Nadat de gemeenteraad akkoord was gegaan met de toekenning van 76,50 per maand per bejaarde Texelaar die een personenalarminstallatie huurt bij de Stichting Sociaal Alarm, deed Zijm een identiek verzoek. Dat was op 20 augustus 1986. Pas eind februari kreeg hij antwoord. B en W weigeren om Zijm's aanvraag te honoreren, omdat de toekenning in strijd zou zijn met de provinciale richtlijnen voor het zg. flan kerend bejaardenbeleid. In een brief aan de leden van de gemeenteraad schrijft Zijm dat deze richtlijnen zijns inziens een tegemoetkoming niet in de weg staan. Ook de verwijzing van B en W naar de mogelijkheden van de Algemene Bijstandswet van de sociale dienst is volgens Zijm niet van toepas sing. In dat geval moeten door de be treffende bejaarden eerst heel wat for maliteiten worden voldaan, voordat een bijdrage kan worden verkregen. Ouderen die bij de Stichting Sociaal Alarm huren, kunnen deze bijdrage „zomaar" krijgen, aldus Zijm. Boven dien kunnen ook deze huurders van de bijstandswet gebruik maken. Naar aanleiding van het bezoek dat een delegatie van zittende kandidaat statenleden van de VVD onlangs aan Texel brachten hebben R. Groothoff, C.H. Bogaardt en P. Oudt de volgende vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten: 1. Is het Gedeputeerde Staten bekend dat de Hoornderweg, tussen Den Hoorn en Den Burg (gemeente Texel) zich de laatste jaren heeft ontwikkeld tot een belangrijke toeristische route? 2. Is het Gedeputeerde Staten bekend dat deze weg tevens een weg is die dikwijls druk wordt gebruikt voor utili tair verkeer tussen dorpen, zoals bij voorbeeld door schoolkinderen? 3. Zijn Gedeputeerde Staten ermee be kend dat met name het toegenomen toeristisch verkeer er oorzaak van is dat daardoor herhaaldelijk levensge vaarlijke situaties ontstaan op deze weg? 4. Achten Gedeputeerde Staten het mede daarom niet van het grootste belang dat langs de Hoornderweg een toeristisch fietspad worden aangelegd, en zijn G.S. bereid alles te doen wat in hun vermogen ligt om daartoe zo spoedig mogelijk te komen? Daarnaast ontstaan door het gemeen telijk beleid twee categorieën huurders, namelijk degenen die bij de stichting huren (en dus een tegemoetkoming van de gemeente krijgen) en anderen die op de particuliere markt (bij Best) huren. Hans Zijm: „Ik vind dit een zeer bedenkelijke zaak, daar onder scheid maken tussen personen die tot dezelfde gemeenschap behoren, beter achterwege gelaten kan worden. Ik ga er in ieder geval van uit dat alle be jaarden evenveel recht hebben op voor hen geldende voorzieningen". Onaanvaardbaar Verder vindt Zijm de financiële bijdrage van de gemeente aan de stichting on aanvaardbaar. In eerdere contacten met de gemeente zou zijn gesteld dat de gemeente geen relaties met de stichting of de installaties onderhield, zowel wat betreft aanschaf als finacie- ring. De „oneerlijke concurrentie" steekt Zijm vooral omdat hij de appa ratuur als eerste op de Texelse markt bracht. Een aantal van de meest hulp behoevende bejaarden profiteerden daar direct van en wachtte niet af tot dat ook de stichting met apparatuur zou komen. Ouderen in een minder ur gente situatie kozen later voor de goedkopere apparatuur van de stich ting. Hans Zijm zegt de alarminstalla ties slechts tegen kostprijs te verhuren. „Bovendien moet daar ook nog eens twintig procent btw van worden afge dragen. De stichting hoeft dat niet, zodat een gelijke prijs op zich al een prestatie mag worden genoemd", al dus Zijm. Theatergroep SAAI houdt op zater dag 28 maart de première van de nieuwe voorstelling „Broers". In dit theaterprogramma zal niet alleen worden geacteerd, maar ook is plaats ingeruimd voor dans en mu ziek. Verbindend element is het thema „dood" (doodgaan, ster ven). De SAAI-acteurs (Aris van Zeijlen, Sjoerd Jan Visser, Ineke Reitsma en Thijs Steffens), die zich tot doel hebben gesteld alle moge lijke vormen van theater te leren kennen, bewandelen hiermee we derom een nog onbekend pad, dat op Texel nog niet eerder is ingesla gen. De voorstelling wordt gehou den in De Vergulde Kikkert. Broers" is de titel van een avondvul lend theaterprogramma met een the ma. Het grootste aandeel is voor het toneelstuk „Broers". „Geen commer cieel stuk en best aan de moeilijke kant. Het heeft diepgang. Maar je mag toch best iets van je publiek ver gen", meent Sjoerd Jan Visser. Aan het „kale verhaal" van het toneelstuk hebben de SAAI-leden een program- madeel toegevoegd, waarin de accen ten liggen in beweging en muziek. Hiervoor is een beroep gedaan op de Texelse gastacteurs Clarina Combée, Pip Barnard en Siem Hemelrijk. Aan het totale thematheater is een voorbe reidingsproces van een jaar vooraf ge gaan. Uitgangspunt was het to neelstuk „Broers", waarin het thena „dood" herkenbaar is. De rest is toen stapsgewijs toegevoegd. Aris van Zeij len: „Je kunt het vergelijken met boet seren. We hebben veel dingen moeten weggooien voordat we de definitieve vorm te pakken hadden". Het is onduidelijk of „Broers" na de première op korte termijn weer zal worden opgevoerd. Dat is afhankelijk van de reacties van het publiek en van de beschikbare tijd. SAAI heeft drukke werkzaamheden in het vooruitzicht, de maand april zit vrijwel volgeboekt. Het is evenwel mogelijk het stuk op ver zoek op te voeren, mist de agenda dit toelaat. Als de voorstelling aanslaat, zal SAAI „Broers" waarschijnlijk in vri je produktie nemen. Dat wil zeggen dat de groep voor eigen risico zelf theaters afhuurt en het stuk daar gaat brengen. SAAI moet dus proberen tel kens zelf voldoende publiek naar de voorstelling te lokken. Bedriegelijk SAAI is een tijdje uit de publiciteit ge weest, maar schijn bedriegt. In het af gelopen jaar speelde SAAI in de open bare bibliotheek, werd in de zomer eenmaal aan straattoneel gedaan, werkte de groep me aan een week du rende themaweek op de RSG over emancipatie en roldoorbreking en werd op dezelfde school steun verleend aan een project „Wat is theater?" Daar naast duurt het succes van „Wat drink ik nou helemaal" nog steeds voort. In middels zijn al zo'n 55 voorstellingen gegeven, waarvan het merendeel ove rigens op Texel. Het eind lijkt nog niet in zicht. SAAI krijgt mogelijk een con tract voor twintig voorstellingen door het hele land in het kader van de cur sus „Alcohol en werk" die voor het bedrijfsleven wordt gehouden. Speci aal hiervoor zijn twee scènes toege voegd. Tussen de bedrijven door werd aan de nieuwe voorstelling gewerkt. SAAI heeft alle genoemde voorstellin gen in het produktiepakket. Op ver zoek kan het stuk naar keus worden opgevoerd. Ineke Reitsma: „We zijn nog steeas gelukkig dat we deze stap in ons (to neelleven hebben gezet. Steeds zijn we met weer andere dingen bezig. We blijven doorboetseren". De groepsleden betreuren het dat de nieuwe voorstelling samenvalt met de toneeluitvoering van UDI, die op 28 maart in De Lindeboom zal plaatsvin den. Wegens de volle agenda kon geen geschiktere datum worden geprikt. waarin zowel klassieke als moder ne muziek aan bod komt. Het zijn de eerste winterconcerten onder leiding van de nieuwe (oude) diri gent Piet Heertjes en de KTF- drumband beleeft met instructeur Henk Beijert eenzelfde primeur. Er staan twee winterconcerten op het programma. De eerste is op zaterdag 14 maart in de Burg. De Koninghal in Den Burg en een week later is in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp de tweede opvoering. Beide avonden is de aanvang acht uur en is het pro gramma gelijkluidend. Voor het con cert in Den Burg zijn toegangskaarten noodzakelijk. Voor De Cocksdorp is geen kaart vereist. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar en in voorverkoop bij Zegel Heren- en jongenskleding in de Weverstraat. De prijs is f2,50, maar daar zit een consumptie bij inbegre pen. Het concert in De Cocksdorp is met bal na, in Den Burg is dat niet het geval. Aan het programma werken zo'n ne gentig personen mee en wordt deelge nomen door alle geledingen van de vereniging. Voor de pauze vindt er een gezamenlij ke muzikale show plaats, gevolgd door een eerste optreden van het orkest. De majorettes treden op onder leiding van instructrice Carla Veeger-Roeper met assistentie van Lidy Medema. Na de pauze vormen de majorettes een zang groep, die in enkele nummers assisten tie verleent bij het optreden van het jeugdorkest. Het jeugdorkest is nieuw en wordt gedirigeerd door Piet Heer tjes. Het gezelschap telt 23 jeugdle den, aangevuld met drie volwassenen. Het jeugdorkest verzorgt een gedeelte van het programma na de pauze. Het fanfare-orkest brengt voor de pauze een mars (Fairest of the Fair van John Philip Sousa), de ouverture Orpheus in de Onderwereld van Offenbach (met daarin de bekende can can-dans), een tubasolo van Gerben van der Feen met het werkje Don't mock Barock (geba seerd op een gitaarconcert van Vivaldi) en Night Beat (geïnspireerd op New York). Na de pauze wordt een licht program ma ten gehore gebracht met onder meer: Aartshertog Albrecht (mars). Choral and Rock Out (van de bekende harmonie- en fanfarecomponist Ted Huggens), James Bond Selection 007 (filmmuziek-selectie) en het afsluitende Music. Woensdagavond 20.00 uur is er een bijeenkomst in de Schakel om enige lijn in de koninginnedagactiviteiten te brengen. Vertegenwoordigers van alle commissies en andere belangstellen den worden uitgenodigd aanwezig te zijn. De bedoeling van de bijeenkomst is een groot gedeelte van het programma te bepalen en ook de plaatsbepaling te regelen. Wil Den Burg een geslaagde koninginnedag gaan beleven, dan is het van belang dat alle wijken mee doen en dat er veel mensen naar de bijeenkomst komen. Zijn er de afgelopen tijd diverse mel dingen gemaakt van automobilisten die een aanrijding veroorzaakten en vervolgens doorreden, een inwoner van De Koog liet vorige week zien dat het ook anders kan. De man reed don derdagavond een lantaarnpaal omver in de Duinreep in Den Burg. Vrijdag ochtend vroeg stelde hij zich met de nog van niets wetende politie in ver binding. De schade werd met de ge meente geregeld.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5