Groen Zwarte tOOjaar jong van hart) "OCH MEIERBLIS IN DE COCKSDORP? Milieuweekend Scouting: veel meer deelnemers U//R V m "t)E PHILIPS VIDEO- WRITER Opkomst kiezers eter dan elders IrrrfS Werkloosheid weer gedaald Gemeente erft schilderijen Terrein door Rijkswaterstaat afgesloten Gymzaal bij 't Skiltje? De mogelijk heden van een tekstverwerker de eenvoud van een schrijfmachine VIDEOWRITER Botsing PHILIPS Beschutting voor bootpassagiers Texelaar '-kaas op Malta OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.165 VRIJDAG 20 MAART 1987 r advertenties, abonnementen, etc.: fengeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ■lefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Puiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff. Vilsterstraat 48. Den Burg, telefoon 02220 - 4392 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 119.20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25 01.742; NMB nr 67.34.60 398. Rijkswaterstaat heeft een eind ge maakt aan de vuilnisbelt die begon te ontstaan op het meierblisterrein bij het reddingboothuis van de KNZHRM. De firma Daalder heeft alle rommel die er de afgelopen weken reeds was gestort afgevoerd en aanvoer van nieuw materiaal belemmerd door het terrein met een afrastering af te sluiten. let probleem was dat op het terrein liet alleen brandbare spullen werden gedeponeerd maar ook allerlei on brandbaar afval zoals afgedankte ijs kasten, rollen gaas en bedspiralen. Al die troep zou later weer door Rijkswa- Van de 9402 kiesgrechtigde Texe laars hebben er woensdag 6868 een geldige stem uitgebracht bij de sta tenverkiezingen. Dat is een op komstpercentage van 73,04 wat aanmerkelijk beter is dan de lande lijke 66%. In vergelijking met de Tweede Ka merverkiezingen van 1986 gingen VD, CDA en PvdA op Texel elk met rond een procent achteruit. In tegenstelling tot elders was er geen groei bij D66 maar de aan hang van de PSP groeide van 2,3 naar 3,5%. Een dergelijke stijging was er ook bij de PPR (van 1,45 naar 2,4%). Een afwijking van de landelijke ver houding is dat op Texel het CDA aanmerkelijk sterker is dan de PvdA (resp. 35,58 en 26,85% van de stemmen) terwijl deze partijen lan delijk elk evenveel aanhang heb ben. De VVD trok op Texel 22,15% van de stemmen (landelijk 15,5) een verschil dat zich bij alle kamer- en statenverkiezingen van de afge lopen jaren manifesteert. Lees verder pagina 2 Rijdens de gisteren gehouden ver kiezingen voor Provinciale Staten is in 't Skiltje te Oudeschild tege lijk een enquête gehouden over de plaats van een te bouwen gymzaal in dat dorp. In totaal hebben 562 mensen meege daan aan deze enquête. Voor een gymzaal naast 't Skiltje waren 421 per- j sonen, 111 vonden naast de school een betere plek, 27 hadden geen me- j ning en 3 uitslagen waren ongeldig. terstaat moeten worden opgeruimd en daar heeft men wel wat anders te doen. Vorige week verzocht Rijkswa terstaat de dorpscommissie van De i npL-cHnrn Har» pr>U nm maotrorjg|gf-| fg nemen tegen het storten van onge wenst vuil bij het reddingboothuis. De commissie kon dat niet voor elkaar krijgen en de aanvoer van rommel bleef doorgaan. Woensdag begon de firma Daalder dan ook met het schoonmaken van het terrein en het plaatsen van de afrastering. Het zag er dus naar uit dat De Cocksdorp zijn meierblis wel kon vergeten. Dienst- kringhoofd Reder van Rijkswaterstaat wil echter nog een kans geven: ,,ln overleg met de dorpscommissie zijn wij best bereid wat te regelen voor de komende meierblis in De Cocksdorp. We zouden bijvoorbeeld een week of veertien dagen ervoor het hek kunnen openen en gelegenheid bieden om uit sluitend brandbare rommel te brengen. We zullen erover moeten praten wie dat gaat controleren". De mannen van Daalder in opdracht van Rijkswaterstaat bezig het schoongemaakte meierblisterrein af te rasteren De kraan was nodig om de puinverharding te verwijderen omdat anders de palen niet in de grond konden worden geslagen. Het inmiddels traditionele „milieuweekend" van Scouting krijgt dit jaar weer twee edities. Niet alleen jongens en meis jes van 11-15 jaar zullen op 27, 28 en 29 maart in woord en daad bezig zijn met milieuvraagstukken, een week later ko men ook scoutingleden van 7-11 jaar aan bod. De belangstelling is groter dan ooit: voor beide weekenden zijn 140 deelne mers ingeschreven. Meer deelnemers toelaten was organisatorisch en ook fi nancieel niet mogelijk. Een probleem is namelijk dat de kosten niet door de opbrengsten worden gedekt. De lei ding van Scouting Texel wil een be roep doen op de middenstand om een financieel handje te helpen. De deelnemers komen uit tal van plaatsen, onder andere Anna Paulow- na, Nieuw Vennep, Bunnik en Grootebroek. Het eerste milieuweekend wordt vrijdagavond om 20.15 uur officieel ge opend door de burgemeester tijdens een feestelijke plechtigheid bij het ge bouw van Scouting Texel aan de Bern- hardlaan. Op het grasveld tegenover het gebouw worden tenten opgezet om de overkantse gasten onderdak te bieden. Slufter Zaterdagochtend gaan alle deelnemers naar De Slufter om deze tussen 10.00 en 12.30 uur in samenwerking met Staatsbosbeheer van aangespoeld en Het opslaan en bewerken van tekst is pas echt eenvoudig met de nieuwe Philips Videowriter Kristalhelder beeldscherm, floppy disc drive, ergonomisch toetsen bord en stille printer zijn in één apparaat gecombineerd om u snel en gemakkelijk brieven, rapporten, scripties etc^^foutloos en keurig laten uitwerken. I.UilNAimJM.MUUi Veel tekstverwerkingsfuncties. Nederlandse gebruiks aanwijzing op het scherm. 140 velletjes tekstopslag op één 3,5" floppy disc Ingebouwd Engels woorden boek met 50.000 woorden Compleet inclusief voet, 999j" en dat alles voor maar incl. BTW achtergelaten vuil te ontdoen, ledereen krijgt een grote plastic zak mee die na met vuil te zijn gevuld wordt afgele verd bij de auto van Staatsbosbeheer. De vorige keren is gebleken dat op de ze wijze in korte tijd enorme hoeveel heden vuil kunnen worden bijeenge bracht en afgevoerd. Aangespoeld hout wordt niet verzameld want dat wordt als natuurlijk materiaal be schouwd dat vanzelf verteert: het gaat vooral om plastic e.d. Halverwege de inzameling wordt drank (frisl verstrekt en aan het slot is er soep. Vaartocht 's Middags wordt met de nieuwe boot van de familie Hutjes een vaartocht op de Waddenzee gemaakt, 's Avonds wordt onder meer een groot milieuspel gespeeld waarbij de deelnemers in tien groepen worden opgesplitst, leder pre senteert iets luchtigs, vrolijks, lachwek kends of dramatisch. Verder is er een spelletje bingo en moet een „milieu beest" (van afval) worden gemaakt. De beste creatie wordt beloond met de „beestbokaal". Zondagochtend om 10.00 uur wordt het milieuweekend (dat nu voor de zevende keer wordt gehoudenl afgesloten waarbij ieder een herinnering krijgt. Het milieuweekend voor de jongere scoutingleden gaat zaterdag 4 april van start, als de ovrkantse deelnemers met de boot van half tien op Texel zijn gearriveerd. Het programma vermeldt onder meer een groot milieuspel waar voor de deelnemers Den Burg in moe ten. Verder wordt met Staatsbosbe heer een excursie gemaakt in de den nen en wordt naar een kolderieke na tuurfilm gekeken in De Vergulde Kik kert. Er is een avondprogramma met spelletjes. Zondagochtend is een „dorpspel" van 9.00 tot 10.00 uur, waarna afsluiting volgt - ook met uit reiking van een herinnering. Een 54-jarige man uit Den Burg nam dinsdagochtend om kwart voor twaalf een bocht verkeerd en botste tegen een geparkeerd staande auto. Dat ge beurde in de Heemskerckstraat in Ou deschild. De aangereden auto is eigen dom van een 27-jarige Oudeschilder vrouw. Aan beide auto's ontstond plaatschade. Voorts vond woensdag middag op de kruising Wester- weg/Hemmerweg een aanrijding plaats tussen twee personenwagens, waarbij eveneens materiële schade viel te no teren. Er raakte niemand gewond. Omdat 1987 is uitgeroepen tot „milieu jaar" bestaat in het land extra veel be langstelling voor recreatieve activiteiten die de belangstelling voor milieuproble matiek vergroten. Gebleken is dat de pers hierop wil inhaken. Het hoofdkan toor van Scouting heeft Scouting Texel genoemd als pionier op dit ge bied zodat erop gerekend wordt dat het Texelse milieuweekend nog wat meer in de schijnwerpers komt dan anders. De leiding van Scouting Texel heeft echter wel financiële zorgen omdat niet alle kosten worden gedekt. De (oudere) Scoutingleden zullen daarom begin volgende week de middenstan ders van Den Burg opzoeken in de hoop dat zij voor enige sponsoring wil len zorgen. Ze krijgen een lege blanco envelop, waar men een bijdrage in kan doen. De envelop wordt later weer op gehaald. Wie zijn bijdrage liever via de bank overmaakt kan iets storten op re kening 36.25.10.784 van de Rabobank ten name van Scouting Texel met de vermelding „milieu-actie". Leider Niek Slijderink: „Ik houd niet zo erg van dat bedelen, maar deze keer wil ik het toch doen omdat de actie wel een steuntje in de rug verdient. Het is een goede zaak dat de jeugd op deze wij ze, spelenderwijs, bij de milieuproble matiek wordt betrokken en leuk bezig wordt gehouden. Ik las laatst adver tenties waarin dank wordt gebracht aan bedrijven voor de steun die is ge geven aan een of ander sporttoernooi en toen dacht ik: dan durf ik het ook te vragen". In februari is de werkloosheid op Texel weer teruggelopen, met in totaal 36 personen. Bij de mannen waren in alle sectoren kleine ver schuivingen waarneembaar, terwijl veel vrouwen in de horeca weer aan de bak konden. De totale werkloosheid bedraagt nu 524 per sonen (16,6%) en dat waren er een jaar geleden liefst bijna honderd meer (620). Deze gunsige trend lijkt zich in 1987 voort te zetten, aldus een toelichting van directeur A. Maasdam van het ge westelijk arbeidsbureau in Den Burg. Gunstige ontwikkelingen doen zich met name voor in de seizoenafhankelij- ke sectoren. Gezien het grote aantal boekingen voor vakantie op Texel zijn er goede vooruitzichten voor een lang en druk toeristenseizoen. Daartegeno ver moet nog worden afgewacht hoe de situatie in de bouw zich ontwikkelt. Grote projecten als De Krim en de nieuwe Gollards komen in de loop van dit jaar gereed. Menigeen vond het „middel eeuws" dat de voetgangers en fiet sers die met de boot meewillen op het landhoofd van de fuikhaven van 't Horntje in weer en wind staan. In opdracht van Rijkswa terstaat is Drijver Bouw uit Den Burg nu bezig met het aanbrengen van een kunststof windscherm, dat een dezer dagen voltooid zal zijn. Op 't Horntje voorziet een dergelijk windscherm in een behoefte omdat vlak bij de aanleginrichting geen over dekte wachtgelegenheid is. Voor men sen die op het hoge platform stonden te wachten tot de boot kwam en het slagboompje openging, was het vooral 's winters een beproeving waarover veel werd geklaagd. Op de fuikbrug zelf zal het ook in de nieuwe situatie bij slecht weer voor de voetgangers weinig aangenaam zijn, maar Teso heeft er onder zulke omstandigheden geen bezwaar tegen als voetgangers gebruik maken van de beschutte brug- verdieping die voor bromfietsers is bedoeld. Ook in Den Helder wordt het één en ander veranderd aan de aanleginrich ting. Het enkelvoudige hek waarmee voetgangers en fietsers bij het verlaten van het schip te maken krijgen, wordt vervangen door afzonderlijke draaihek- De op 16 december overleden „weerman" Kees van der Werf heeft in zijn testament twee schil derijen van Ad Blok van der Velden gelegateerd aan de gemeente Texel. Het college heeft de nalaten schap aanvaard en zal de werken laten restaureren. Wijlen Van der Werf heeft aan het le gaat geen voorwaarden verbonden. De gemeente is ook geen successierecht verschuldigd. Het betreft twee olieverf schilderijen uit 1946 en 1965, beide van de Slufter. De waarde van de werken wordt geschat op ƒ5000,— voor dat van 1946 en ƒ1500— voor het schilderij uit 1965. Restauratie is wel vereist, daar beide kunststukken in slechte staat verkeren. De kosten daarvan zijn geraamd od ƒ300 De gemeente heeft nog niet veel wer ken van Blok van der Velden uit de periode rond 1946. Uit de tijd rond 1965 zijn al wel een aantal werken in het bezit van de gemeente, maar de nalatenschap van Van der Werf vormt een mooie aanvulling. Vanuit De Cocksdorp is gevraagd of de werken na aanvaarding door de gemeente en restauratie in het Eierlandsche Huis mogen hangen. Dit omdat het de na latenschap betreft van een Cocksdor- per en de betrokkenheid van De Cocksdorp bij de afgebeelde Slufter. Uit de legatering aan de gemeente kan echter ook opgemaakt worden dat Van der Werf de werken ter beschikking wil stellen aan alle Texelaars, dus niet alleen De Cocksdorp. Er zal bekeken worden of in het Eierlandsche Huis het werk van 1965 een plaats kan krijgen. Het schilderij van 1946 zal dan niet buiten het raadhuis tentoongesteld worden, in verband met de hoge waarde. Familie Mattes uit Berlijn, die met Kerst altijd op Texel verblijft, brengt het voorjaar doorgaans door op Malta. Aan een bekende op Texel, Frans Vos kuil uit Den Burg, stuurden zij een kaart met de mededeling dat in de su permarkt op Malta Texelaar-kaas te koop was. En het was er nog veel goedkoper ook....! ken, er komt een tourniquet tussen het stationsgebouw en de patatkiosk en het bovenste opstelterrein krijgen betere verlichting. De verandering en aanvulling van de hekwerken gebeuren op kosten van Teso; de overige ge noemde werkzaamheden komen voor rekening van Rijkswaterstaat. De foto geeft een beeld van het bouwen van het windscherm op het landhoofd van 't Horntje. (foto Dirk Kuiter).

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1