VAN HET RAADHUIS Schrijver Biesheuvel treedt op in leeszaal Groningse Texelaars in Balcken voor Radio Noord e»cven an uzERS- Bi/ten vewwtwocwjeuj*»*!) an oc red** tc JHet is een wonder dat hij wil komen" -- &3SSU\ *V v asispost mobilofoon trordt vervangen Mededelingen van 8. en IkJ Nieuwe terreinwagen voor gemeentewerken Wel of geen fietspad langs Bernhardlaan? K.l. VER. 'NIEUW LEVEN' DE FOKKERIJ VAN ECHTE KOEIEN Regeling voor terrassen Zeven dorpen in ringsteekcompetitie CDA favoriet bij verkiezing op RSG Weer goede opbrengst collecte reumafonds Schoolconcerten in muziekschool Openingstijden winkels „WAT IK ZEGGEN WOU.." Son-(is 't maarlnet Collecte voor de kinderbescherming Biertapwedstrijden in De Lindeboom *RT liyRIJDAG 20 MAART 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 iemeetjpe bekende schrijver Maarten sheuvel komt naar Texel. Hoe- il hij zelden in het openbaar op- edt, is het bestuur van de Open- re Bibliotheek erin geslaagd om lesheuvel volgende week vrijdag w°ei(Z7 maart) te strikken voor een op- den in de leeszaal in Den Burg. De auteur begint om acht uur 's >rde tfgvonds, de uitleen zal hierdoor met meeheen uur worden ingekort. Om acht AE Dauur sluiten de leeszaaldeuren. De toegang is gratis voor iedereen, rzoekf^gr it Biesheuvel's optreden wordt een ik gelegd tussen de uitingsvormen iliziek en letteren. In het voorbije terprogramma van de bibliotheek nd het thema muziek centraal. Voor I mensen is Biesheuvel bekend van htensén spraakmakend muzikaal optreden tföor de VPRO-radio met collega Maar ten 't Hart, waarbij hij van bijzonder reeft «zangtalent blijk gaf. Ook op Texel zal rgencde muziek niet ontbreken; de muzikale ïstelle-omlijsting is van de eilandelijke pianist Fred Jansen. Biesheuvels optreden be tekent bovendien een attractieve afslui ting van de nationale boekenweek, die woensdag van start ging en nog de loemdhele volgende week duurt. Mariana Höhner van de bibliotheek noemt de komst van Biesheuvel ,,ex- clusief". ,,Het is een wonder dat hij pl komen, want hij treedt zelden op. "Maarten Biesheuvel is een van de iste verhalenvertellers op papier die in Nederland hebben. Hij is nooit sationeel in het nieuws of schrijft ireldschokkende dingen, maar toch hij bij veel mensen bekend. Volgens jn vrouw Eva hebben we zijn bezoek danken aan het feit dat hij de bi- iotheek een sympathieke instelling idt en nu een goede aanleiding ieft om Texel eens te bezoeken, dat dus mazzel". 95 95 59 79 98 69 Al in een vroeg stadium (eind 1986) werd contact gezocht met de schrijver. Biesheuvel gaf in principe zijn ja-woord en recentelijk volgde zijn bevestiging. In de leeszaal zal een tentoonstelling van zijn boeken zijn te zien; het hele oeuvre is uitgestald in de onlangs aan geschafte draaikast. Ook is er docu mentatiemateriaal van hem aanwezig. In de Texelse boekhandels wordt extra aandacht aan Biesheuvels werk besteed. Via door Bas Huisman ver vaardigde affiches wordt zijn optreden in de boekhandels en op scholen aangekondigd. Over de aard van het optreden is nog weinig bekend. Biesheuvel heeft ge heel de vrije hand wat dat betreft. Het optreden zal voor de bibliotheek geen aanleiding vormen om, net als in vroe ger jaren wel gebeurde, meer schrijvers naar het eiland te krijgen. Mariana Höhner: ,,Maar dis we iemand uitnodi gen, dan is het een klapper. Je kunt dit beschouwen als een cadeautje van de bibliotheek aan Texel". Plaatsbewijzen voor het optreden zijn gratis af te halen bij de leeszaal aan de Drijverstraat. L^-_. Schrijver Maarten Biesheuvel is een groot natuuren dierenvriend, ifoto Dirk Ketting. Leiden/ i en W willen f5000,— beschikbaar sllen voor de vervanging van de ■sispost van de mobilofooninstal- tie van gemeentewerken. Dit be- rag was opgenomen in het in- esteringsplan van dit jaar. Kt vervangen van de technisch afge- lhreven en storingsgevoelige ba- Spost past in het kader van een alge hele renovatie van de gemeentelijke verbindingsapparatuur. In de komende jaren moeten mobilofoons in de kan- tonnierwagen, een vrachtwagen en de opzichtersauto vervangen worden. Het college wil een bedrag van f40.000,— beschikbaar stellen voor de vervanging van de (Landrover) terreinwagen van gemeentewerken De in 1986 afgeschreven terreinwagen wordt gebruikt voor werkzaamheden op het strand zoals het vervoer van materialen (bebording, hout en derge lijke), de bevoorrading van de bewa kingsposten, controle van bewaking en strandexploitanten. Daarnaast wordt de wagen in de winter ingezet bij gladheidsbestrijding en sneeuwruimen. De wagen van het bouwjaar 1979 heeft op verschillende punten verge vorderde mechanische slijtage. Door de Algemene Verladers- en Eigen Ver voer Organisatie (EVO) is een expertise gemaakt met als conclusie dat repara tie, gezien algehele staat en bouwjaar niet zinvol is. Vervanging van de wa gen wordt aanbevolen. De eisen die aan een nieuwe terreinwagen gesteld worden zijn: vierwielige aandrijving en voldoende ruimte voor het transporte ren van de materialen met een mini maal laadvermogen van 800 kg. Alvorens definitief te besluiten over de verandering van de Bern hardlaan in Den Burg wil het colle ge nader worden geïnformeerd over het eventueel realiseren van een afzonderlijk fietspad langs die laan. Op het investeringsplan 1987 is een bedrag van f200.000,— opgenomen voor de renovatie voor de Bernhard laan, eerste fase. Bij de aanleg heeft men destijds een grote toename van met name het zware verkeer niet kun nen voorzien. De wegfundatie blijkt nu te licht. Door het intensieve verkeer dat de Bernhardlaan als een soort „rondweg" gebruikt, is de wegverhar ding in slechte staat geraakt. Het bus- verkeer draagt hier ook aan bij. Herstraten Alleen herbestraten van de weg zou betekenen dat binnen enkele jaren op nieuw herstelwerkzaamheden moeten plaatsvinden. Met het aanbrengen van een slakken- funderingslaag zijn op Texel en elders zeer goede ervaringen opgedaan voor een langduriger oplossing. Er zijn ver schillende redenen waarom gemeente werken een negatief advies heeft ge geven over een afzonderlijk fietspad langs de Bernhardlaan. Het ontbreken van (brom)fietsers op de rijbaan zou het snel rijden van auto's stimuleren en het oversteken onveiliger maken. Daarnaast is op de Bernhardlaan niet genoeg ruimte om aan beide zijden een fietspad aan te leggen en een en- kelzijdig, in twee richtingen bereden fietspad, functioneert niet goed binnen Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Binsbergenstraat, Brouwerstraat. Het betere perspectief voor de Texelse Rundveefokkerij. 1. Geen verplichte proefstieren en dus ook geen boetes 2. Geen financiële verplichtingen 3. Gunstige inseminatietarieven ƒ30— per 1ste inseminatie; 2e en 3e gratis. 4. De beste H.F. stieren steeds voor de gunstigste tarieven beschikbaar 5. Een eigen inseminatrice op Texel. U kunt haar rechtstreeks bellen. Haar adres is; Mej. Ina v.d. Horst, Schorrenweg 15, Oosterend, 02223-954. AARZEL NIET LANGER.... GRIJP DEZE KANS VOOR: DIE GARANT STAAN VOOR DE MEEST ECONOMISCHE PRODUKTIE Burg Moijerstraat 20. 5161 EP SPRANG CAPELLE r» Lf.insxrc D\/ Tel (04167)7 27 47of (05903) 13 69 Van Pelt en Kuipers BV d s;h)lder (02207)i 0370 de bebouwde kom, daar het begin en het eind van zo'n pad veel gevaarpun- ten opleveren. Uitritten Aansluiting van een eventueel fietspad op dat van de Emmalaan is ruimte- technisch vrijwel onmogelijk. Voor kin deren is het oversteken van een fietspad moeilijk in verband met het grote snelheidsverschil tussen een fiets en een bromfiets. (Het kind verwacht een fiets, maar in plaats daarvan komt er een snelle brommer...) Nog een probleem in geval van een apart pad zijn de vele in- en uitritten langs de Bernhardlaan. Tot dusver hebben zich geen moeilijkheden voor gedaan met fietsers of brommers en de omwonenden hebben geen urgente wens op het gebied van een fietspad. Toch wil het college meer informatie voordat een besluit wordt genomen. Naar aanleiding van verzoeken om terrassen te mogen bouwen in Den Burg en De Koog is een discussie op gang gekomen over een alge mene terrassenregeling voor heel Texel. Het college is akkoord ge gaan met de inmiddels tot stand gekomen regeling, maar vindt wel dat iedere aanvraag apart beoor deeld moet worden. In eerste instantie dient bij een aan vraag voor een terras een stedebouw- kundige afweging plaats te vinden over de ruimtelijke, visuele en functio nele aspecten, bijvoorbeeld om te voorkomen dat er een „bottleneck" ontstaat in een bepaalde straat en om te bereiken dat aangesloten wordt op de stedebouwkundige structuur van de plaats waar het terras moet komen. Tegen terrassen op eigen terrein zijn in principe geen bezwaren, mits deze passen binnen het bestemmingsplan. Als er een aanvraag is voor een terras op grond met een openbare bestem ming dient, in verband met de ver keersfunctie, de veiligheid (denk aan eventuele calamiteiten) en het behoud van voldoende ruimte; minstens vijf meter doorgangsruimte te worden behouden. In een gebied met een openbare weg met gemotoriseerd verkeer is dit nog meer. Hoofdgebouw Terrassen moeten in relatie staan met het hoofdgebouw, dus een terras aan de overkant van de straat is niet mo gelijk. Voor een situatie als de Stenen plaats in Den Burg of daarmee verge lijkbaar kan een uitzondering worden gemaakt. Terrassen met een open, dat wil zeggen niet-afgeschermd karakter, moeten voldoen aan bovenstaande ei sen. Bij een terras met schermen gaat het om een bouwwerk. De schermen moeten een directe relatie vormen met het hoofdgebouw en zijn gebonden aan bepaalde maximumhoogtes. Ook bij overdekte terrassen gaat het om bouwwerken en daarvoor gelden even eens bepaalde voorwaarden wat be treft hoogte en diepte. De overkapping moet van een dusdanig lichte mate riaalsoort zijn (tentdoek en dergelijke) dat het makkelijk weg te halen is. Vriendelijk De inrichting van een straat waar men terrassen exploiteert en „straathandel' uitstalt, moet voor de bezoekers „vriendelijk" zijn. Dat wordt bereikt door een combinatie van gemeentelijke inrichting en terrasssituering. De vast gestelde maten voor terrassen moeten daarom per aanvraag worden bekeken en aangepast aan het betreffende gebied. Een team van Radio Noord zal za terdagavond in Taveerne De Twaalf Balcken in Den Burg opnamen ma ken voor een programma dat ge heel gewijd is aan Texelaars van Groningse afkomst. De opnamen worden gemaakt vanaf zeven uur en de uitzending is volgende week zaterdag Cs ochtends). Oproepen in deze krant leverden 35 reacties op, waaruit de programmama kers een kleine selectie maakten. Tussen de voor het programma uitge nodigde eilandgenoten bevindt zich burgemeester A. Schipper. Weliswaar werd Texels eerste burger geboren in Kampen, maar al na enkele maanden verhuisde hij naar het Groningse Los dorp waar hij tot zijn elfde levensjaar zijn jeugd doorbracht. De burge meester zal deelnemer zijn aan een spel waarin de juiste betekenis van ty pisch Groningse woorden moet wor den achterhaald. Er wordt gespeeld met twee teams van twee personen, één uit Den Burg en één uit De Koog. Naast dit onderdeel van verstrooiende aard zullen enkele interviews worden afgenomen met Groningse Texelaars die iets interessants doen of hebben meegemaakt. Hiervoor zijn uitgekozen dominee Donker uit Oosterend, de 81-jarige heer Beukema uit het Jan In alle zeven dorpen van Texel zul len dit seizoen ringsteekwedstrij den worden gehouden om het kampioenschap van Texel. De Koog doet dus ook mee. De Folklorestichting die de wedstrijden nu voor de derde keer organiseert, ver bindt aan de competitie ook een wedstrijd om het schoonste geheel. Bij alle wedstrijden zullen daarvoor punten worden toegekend aan de deelnemers. Degene met de meeste punten krijgt een speciale prijs in de finale in Den Burg. Mede dank zij verschillende sponsors wordt het ringsteken deze zomer finan cieel mogelijk gemaakt. Het gaat goed met deze folkloristische activiteit. Et is meer aandacht voor de verzorging van het paard, tuig en koets. De verschil lende dorpen waar gereden wordt, dra gen bij in de kosten van de competitie. In Den Hoorn vonden ondernemersver eniging en dorpscommissie de ge vraagde bijdrage te hoog. Maar dank zij bijdragen van sponsors kan de ring- rijderij ook hier worden gehouden. Jan Agter-bokaal De strijd gaat weer om de wisseltro- fée, de Jan Agter-bokaal. Die werd het afgelopen jaar gewonnen door Jozef Weel en Anneke Eelman. Niet voor het kampioenschap maar wek voor de dorpsprijzen kunnen ook pony's met een stokmaat lager dan 1.30 meter worden opgegeven. Als er minstens vijftien zijn zal voor deze ca tegorie een aparte wedstrijd worden gehouden. Deelnemers worden verzocht zich met spoed op te geven, uiterlijk 1 juni, bij G. Coevert in De Waal, telefoon (02220) 5118. Het wedstrijdschema: 24 juni: De Waal 10 juli: Oosterend 26 juli: Den Hoorn 30 juli: De Cocksdorp 6 augustus: De Koog 16 augustus: Oudeschild 19 augustus: Den Burg. Alle wedstrijden beginnen om 19.00 Dirkszoord (sinds 1930 woonachtig op Texel en één der oudste ex-Groningers) en mevrouw Kok-Dregen. Radio Noord-regisseur Jaap Alkema is een goede kennis van Jeannette Korff van De Twaalf Balcken, waarmee de keuze van de lokatie voor een groot deel verklaard is. De opnamen stonden eigenlijk al voor vorig jaar gepland maar om budgettaire redenen zag Ra dio Noord er toen vanaf. De komst van deze omroep is vrij bijzonder om dat Radio Noord bijna nooit buiten de noordelijke provincies opereert. In de uitzending zal informatie over Texel wordt verstrekt. Zaterdag is de toe gang gratis. In het kader van de lessen maat schappijleer en geschiedenis werd woensdag op de Rijksscholenge meenschap statenverkiezing ge houden onder groepen leerlingen van Havo 3, Atheneum 4, Athe neum 5 en Havo 4. Totaal 94 leer lingen vulden een stembiljet in. Uit de uitslag bleek dat de meerder heid voorkeur geeft aan het CDA, in tegenstelling tot de vorige ver kiezing die op school werd gehou den, want toen was de VVD veruit favoriet. Nu werd 23% van de stemmen uitge bracht op het CDA, 20 op de VVD, 7 op de PvdA, 7 op D66, 2 op CPN, 9op PSP, 8 op de PPR, 1 op de SP, 7 op de Groenen, 6 op de SAP. Tien procent was blanco. Gezien het betrekkelijk kleine aantal leerlingen dat aan de verkiezing mee deed en het feit dat lang niet alle leer lingen van de genoemde klassen een biljet had ingevuld, kan de uitslag uite raard niet worden beschouwd als re presentatief voor het politieke denken op de RSG. De actie voor het Nationaal Reuma fonds in de week van 9 tot 15 maart heeft op Texel een bedrag opgebracht van 75841,70 (vorig jaar 76526,95). Dankzij de leden van het plaatselijk co mité, de collectanten en de Texelse gulle gevers is de collecte ook dit jaar weer geslaagd. Wie door omstandig heden de collectant heeft gemist, kan alsnog een bijdrage storten op giro 324 t.n.v. het Nationaal Reumafonds te Den Haag. De opbrengst was als volgt over de dorpen verdeeld: Den Burg 72672,65; 't Horntje 7234,50; De Cocksdorp 7468,45; De Waal 7272,15; Den Hoorn 7360,05; Oosterend 7757,20; De Koog 7487,45 en Oudeschild 7589,25 In de voorspeelruimte van de muziek school worden in de komenden weken schoolconcerten gehouden, in het ka der van de muzikale vorming in het basisonderwijs. De muziekschool heeft hierin een steunfunctie. De concerten, die een afsluiting van een aantal projecten op alle Texelse basisscholen vormen, worden gehou den op: dinsdag 24 maart, van 11.00-12.00 uur; woensdag 25 maart, van 9.30-10.30 uur; woensdag 1 april, van 9.30-10.30 uur; woensdag 1 april, van 11.00-12.00 uur en woensdag 8 april van 11.00-12.00 uur. Op 10 maart j.l. heeft de gemeente raad de winkelsluitingsverordening in gevolge artikel 9 van de Winkelslui tingswet (zgn. seizoenverordening) op nieuw en enigszins gewijzigd vastgesteld. Volgens de door de raad vastgestelde verordening mogen winkels met een zgn. toeristisch assortiment (consump tiegoederen, foto-en filmartikelen, bad en zwemkleding, watersport- en strandartikelen, briefkaarten of prent briefkaarten, souvenirs, tabaks- en roo kartikelen, tijdschriften of boeken en drogisterijartikelen) in de plaatsen De Cocksdorp, Den Hoorn, De Koog en Oudeschild, in de periode van 15 maart tot 1 november 's zondags van 9.30 tot 12.00 uur geopend zijn naast de gebruikelijke openingsuren. Verder zal gelden dat alle winkels op het gehele eiland in de periode van 15 mei tot 15 september 's avonds op werkdagen geopend mogen zijn van 18.00 tot 21.00 uur. Ook mogen alle winkels op het hele eiland geopend zijn op Koninginnedag van 9,30 tot 12.00 uur. In vergelijking met de oude seizoenver ordening wordt de zondag-openstelling voor winkels met een toeristisch as sortiment uitgebreid qua tijdsperiode (nl. van 15 mei tot en met 15 septem ber naar 15 maart tot 1 november; hierdoor mogen deze winkels ook op eerste paasdag en eerste pinksterdag van 9,30 tot 12.00 uur geopend zijn). Ook qua plaats is deze zondago penstelling uitgebreid (nl. met Oudeschild). Voorts mogen alle winkels op het ge hele eiland op Koninginnedag geopend zijn van 9.30 tot 12.00 uur. Mochten er over de winkelsluiting nog vragen zijn, dan kan men zich wenden tot de heer Van der Wel van de gemeentesecretarie f230.000— voor Gemeente bestuurders. de opsteker van het jaar We hebben 't immers altijd wel geweten; Dat alle macht berust bij hen aan 't roer. Zodat de duvel en z'n ouwe moer Steeds op de grootste hoop hebben gescheten Want zo'n douceeurje kun je wel vergeten Als bakkersknecht, a/s visserman of boer Dat is voor hen, die toch al 't beste voer Uit de gemeenschapsruif wisten te eten. Het gaat ze om de knikkers, nooit om 't spel En arme Sijmen die betaalt toch wel In de tendens van een regentenorde. Ook onze Raad, althans de meerderheid, Heeft open oog voor deze nieuwe tijd Waar armen armer, rijken rijker worden. W. J. Kikkert, Den Hoorn. In de week van 23 tot en met 29 maart houdt het Nationaal Fonds Kinderbescherming voor de zeven entwintigste keer de Nationale Collecte Kinderbescherming. Van het ingezamelde geld komt 60% ten goede aan organisaties voor kinderbescherming die door plaat selijke of regionale comité's wor den aangewezen. De overige 40% wordt verdeeld onder alle organi saties voor kinderbescherming op basis van het aantal kinderen per organisatie. Het Nationaal Fonds Kinderbescher ming zorgt er voor dat een bijdrage op de juiste plaats terecht komt, zonder onderscheid naar persoon of gezindte, daar waar het het hardst nodig is. Be halve via de collecte kan ook een bij drage gestort worden op giro 40 40 40 t.n.v. Nationaal Fonds Kinderbescher ming, 's-Hertogenbosch. Dinsdag 31 maart om 14.00 uur wordt een regionale voorronde van de natio nale biertapwedstrijden gehouden in De Lindeboom. Dit is in het kader van de Nationale biertapwedstrijden die door de in Nederland gevestigde brou werijen gehouden worden, verenigd in het Centraal Brouwerijkantoor. Sinds de instelling van deze nationale wedstrijden in 1953 werd door 64.797 vakmensen deelgenomen aan 2272 wedstrijden.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5